Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Kot Üretimi Yapan Firmalar İle Kaliteli Toptan Kot Ürünleri Nasıl Üretilir?

Kot Pantolon İmalatı Üretimi Yapan Üretici Firmalar ile Ucuz Toptan Kaliteli Kot Ürünü Nasıl Yapılır ve Satış ve Satın Al Yapılır?

Bu yazımızda size nasıl yüksek kaliteli toptan kot ürünleri yaratabileceğinize dair eksiksiz bir rehber sağlamak için denim sektörünün birçok farklı alanına göz atacağız ve tüm yönlerine bakacağız. Buna bakarken kot üretimi yapan firmalar odak noktamız olacak…

Kot Üretimi Yapan Firmalar ve Denim Kumaş

Denim kumaş, her gün giydiğimiz birçok giysiyi oluşturan temel unsurlardan biri olmaya devam ediyor.  Denim, moda, pratik ve birçok farklı ürün için uygun olması nedeniyle giyim endüstrisi için iyi bir seçenek oluşturmaktadır. Kot üretimi yapan firmalar ise bu ilişkiyi görmüş ve denim kumaşı modanın en ücra köşelerine kadar götürmeyi gaye haline getirmişlerdir.

Denim Kot Jeans Pantolon Üretimi Yapan Firmalar
Kot Pantolon Çeşitleri – Sağdan Sola – Siyah – Lacivert – Buz Rengi

Denim sektörü, uzun yıllardır patlama yaşayan ve modanın dayanak noktası olmaya devam eden bir sektördür. Denim üretim süreci çok karmaşık ve heyecan verici bir süreçtir ve yeni bir kot pantolon giyilebilecek hale gelmeden önce yapılan çok şey vardır.  

Denim Kumaş Tarihçesi Kısaca

Denim’in geçmişi 1873’e kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Levi Strauss adında bir adam, ‘Levi’ler’ zincirinin ortaya çıktığı mavi kotu icat etti. Hayata iş temelli bir kıyafet olarak başladılar – sağlam ama pratik olan bu kot pantolonlar çeşitli farklı durumlarda kullanılabilir. Ortalama olarak, her Amerikalı yedi farklı kot pantolona sahiptir. Ayrıca dünya çapında tahmini olarak 2.750.000.000 metre denim kumaş üretilmektedir.  

Kot pantolonun herkes tarafından giyilebileceği başlangıçta tahmin edilemiyordu. İlk başlarda alt sınıf ve işçiler onları kullanıyordu. Ancak, Amerikan ordusu askerleri görevde değilken giymeye başlayınca, endüstri patlama yaşadı.

İpucu: Denim kumaşın tarihçesi hakkında daha fazla bilgi için >>> “Kot Kumaş Nedir?”

Neden Bir Moda Koleksiyonuna Denim Kumaş Eklemeliyiz?  

Bir moda koleksiyonuna kot eklemeniz için çeşitli nedenler var. Kotların büyüdüğünü ve her türlü farklı duruma uygun giysilere dönüştüğünü düşündüğünüzde, çekiciliğini anlamaya başlayabilirsiniz.  Kot pantolonlar neredeyse her moda koleksiyonunda yer alır çünkü üretimleri nispeten ucuzdur, gerekirse sadece bayan kot pantolonu olarak pazarlanabilir ve genellikle sürekli olarak yüksek kalitededir.  

Denim Kot Kumaş Pantolon Fiyatları
Denim Kumaş Pantolon Modelleri

Bir moda koleksiyonuna kot eklemeye çalışırken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç temel unsur vardır. Tasarım, renk ve kompozisyon ile ilgili yaptığınız seçimlerin mümkün olan en geniş kitleye hitap etmesini sağlamak için endüstriyi araştırmanız gerekecek. Daha sonra, ürününüz için tutarlı bir kalite standardını en iyi şekilde nasıl üreteceğinizi düşündüğünüzden emin olmak isteyeceksiniz. Müşteriler satın aldıkları her kot pantolonunun farklı bir kalite düzeyine sahip olmasını istemez. Bu nedenle tutarlılık önemlidir.

Ayrıca ürettiğiniz kotları uygun fiyata yüksek kalitede üretebileceğinizden emin olmakta fayda var. Sürecin bu bölümü, ürününüzü pazarlamak için ne kadar girişken olduğunuz konusunda doğrudan bir etkiye sahip olacak. Dolayısıyla bu etken başarınızın ayrılmaz bir parçasıdır.  

Kot Kumaş Üretimi

Kot pantolon üretimi sırasında neyle karşılaşabileceğinizi veya neyle karşılaşabileceğinizi anlamanıza yardımcı olmak için, kot üretiminde yer alan bazı farklı süreçlere bakacağız. Kot kumaş üretimi yapan firmalar bu süreçlerin hangi boyutunda yer alıyor?

Kotların başarılı bir şekilde oluşturulmasında yer alan süreç, üç aşamadan oluşur. Öncelikle, ürünü yapmak için gerekli tüm ham maddelere sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Bu liste, üretmeye çalıştığınız kotun türüne bağlı olarak doğru kumaşın yanı sıra; perçinler, düğmeler ve fermuarlar gibi şeyleri içerebilir.

İşlemeli Baskılı Kot Kumaş Blue Jeans Çeşitleri
Çizgi Desenli Denim Kumaş Modeli

Daha sonra, ihtiyacınız olan giyim fabrikası türünü düşünmelisiniz. İster inanın ister inanmayın, yüksek kaliteli markalı kotların yaratılmasına giden birçok karmaşık makine vardır. Bunlar arasında dikiş makinesi, katlama makinesi, logo yapma makinesi ve diğer birçok farklı sistem olabilir. Küçük bir koleksiyon üretiyorsanız, küçük işletmeler için uzman bir giyim üreticisi size tüm süreçte yardımcı olabilir.  

Üretim sürecinin kendisi, göz önünde bulundurmanız gereken son bileşendir. Diğer yöntemlere geçmeden önce numunelerde kusur olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu yöntemler, kotların üretildiğinden ve satılmaya hazır olduğundan emin olmak için gerekli olan kesme, dikme, nakış ve diğer işlemleri içerecektir.  

Kot Kumaş Yıkama Nasıl Yapılır? 

Bir kot pantolona benzersiz bir renk, görünüm veya his vermek için yapabileceğiniz birçok farklı şey vardır. Örneğin, siyah kot, bir kot pantolon veya onları yapacak malzeme siyaha boyandığında oluşur. Ham kot kumaş ise hiçbir şekilde değiştirilmemiş bir kot türüdür.  

Denim Kumaş Çeşitleri ve Modelleri Mavi Renk Kot Gömlek
Kot Pantolon ve Kot Ceket, Gömlek Giyen 3 Tane Adam – Ama Aynı Adam

Materyal, çok koyu mavi bir renk ve ayırt edici bir parlaklık ile tanımlanabilir.

Kot yıkama fabrikaları aşağıdaki denim kumaş yıkama çeşitleri ile çalışır:

Enzim Yıkama

Enzim yıkama, kumaşı yumuşatmayı ve diğer kotlardan daha yıpranmış görünmesini sağlamak için çalışmayı içeren başka bir işlemdir. Denim genellikle zamanla esner ve sonuç olarak daha rahat hale gelir.

Kotların öncekinden daha koyu renkte olmasını sağlamak için genellikle koyu bir yıkama kullanılır.  Doğal denim mavi bir renktir, bu yüzden tüm kot pantolonların çoğu mavi renktedir, ancak bu her zaman böyle değildir.

Taş Yıkama (Asitli Yıkama)  

Bazıları tarafından taş yıkama olarak bilinen asitli yıkama, insanların kotların rengini azaltmak için kasıtlı olarak asit veya süngertaşlarını çamaşır suyu ile aldıkları yerdir. Bu tür kotların genellikle çok daha açık olduğunu göreceksiniz.

Orta Yıkama

Orta yıkama kotları genellikle ham kottan daha yumuşak olarak kabul edilir ve daha yüksek bir boya konsantrasyonuna maruz kalmıştır.  

Hafif Yıkama

Hafif yıkama, diğer yıkamalardan bazılarına göre daha uzun bir yıkama sürecinden geçmiştir ve bu, daha açık bir renk tonuna sahip olduğu anlamına gelir.

Ağartıcı Yıkama

Ağartıcı yıkama genellikle beyaz renk kot kumaş veya gri renk kot kumaşlara uygulanır. Gri denim kumaş daha çok siyah kot gibi boyanır. Bbu nedenle ikisi süreçleri ve özellikleri açısından benzer. Ağartıcı yıkama, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, rengi ağartılmış olandır.

Eskitmeli Yıkama

Eskitmeli yıkama, kumaşı gözle görülür şekilde yaşlandıran yıpranmış bir görünüm sunar. Diğer adıyla vintage kot yıkama olarak da bilinir.

Denim Kumaşlara Aksesuar Ekleyebilir miyiz?  

Neyse ki, bireysel bir dokunuş için denime ekleyebileceğiniz pek çok şey var. Malzemenin dayanıklı ancak esnek yapısı sayesinde, kot pantolonunuza düğme, yama ve hatta nakış ekleyebilirsiniz.  

Denim Kumaş Hazır Giyim Seçenekleri  

Denim, birçok farklı şekilde kullanılabilen bir malzemedir ve genellikle giysi imalatında daha esnek unsurlardan biri olarak kabul edilir. Kotlar için olan materyali hızlı bir şekilde kot gömlek, ceket veya başka herhangi bir denim bazlı ürüne dönüştürebilirsiniz.  

Daha sürdürülebilir bir yaklaşım için, belki de atılmış eski ve yıpranmış kotları birleştirebilirsiniz. Hızlı bir şekilde temizleyebilir, yeniden kullanabilir ve yepyeni bir şey olarak satabilirsiniz. Bu süreç, kotun kalıcı cazibesinin bir parçasıdır. Malzeme o kadar dayanıklı ve o kadar uzun ömürlü ki, tekrar tekrar kullanılmaya devam edebilir.  

Yeni Bir Denim Kumaş Koleksiyonu Oluşturmak  

Genel olarak, denim üretimi verimli bir çaba olduğunu kanıtlayabilecek bir şeydir. Hepimiz daha önce kot pantolon giydik ve ne kadar çok yönlü olabileceklerini deneyimledik. Bu yüzden herhangi bir sektör veya moda koleksiyonunda kot pantolon için çok fazla potansiyel olduğu herkes için aşikar. Bunu kot kumaş üretimi yapan firmalar da çok iyi biliyor…

Kot pantolon, her türlü farklı rol için uzun bir geçmişe sahiptir.  İnsanlar genellikle kotu gündelik giyimin ayırt edici özelliği olarak görürler, ancak bu her zaman böyle olmamıştır.  Jean birçok şekilde değiştirilebilir ve değiştirilebilir.  Kotları tek bir renk ve konfigürasyonla sınırlamak zorunda değilsiniz – yeni ve heyecan verici bir şey yapmak için onlarla tutarlı bir şekilde yapabileceğiniz çok şey var.  

Muhtemelen söyleyebileceğiniz gibi, denim giysi yapımına giden süreçler genellikle oldukça karmaşıktır, ancak aynı tutarlı kalite standardını sağlamaya yardımcı olurlar. Hepimiz baştan sona kaliteli denim elde ettiğimizden emin olmak istiyoruz, bu nedenle koleksiyonunuz için doğru üretim ortağıyla çalışmak önemlidir. Satmak için denim ürünler yapmak, pek çok insan giysinin neredeyse her tür endüstride bir yeri olduğunu fark ettiğinden, pek çok uygulanabilirliğe sahiptir.  

Bu, bir moda koleksiyonuna eklemenin oldukça ucuz bir yoludur. Ancak aynı zamanda mevcut öğeleri devraldığını görmezsiniz. Bunun yerine, insanları çekmeye hizmet edecek, ancak koleksiyonunuzu ziyaret etmelerinin tek nedeni olmayacak ekstra bir özellik olarak çalışarak mevcut bir diziyi tamamlar ve destekler.  

Denim ve Kot Kumaş Üretim Süreci

Denim olmadan moda eksiktir. Tekstil tarihinde hem kot sevenler hem de kot üretimi yapan firmalar başka hiçbir kumaş çeşidinde bu kadar yakın olmamışlardır. Her sınıftan ve yaştan insanın giydiği, nesillerin kumaşıdır. Moda endüstrisinde tartışmasız bir konuma sahiptir ve benzersiz yıkama efektleri ile moda trendlerine yaratıcı bir şekilde uyum sağlama yeteneği inanılmazdır. Yüz yıldan fazla bir süredir giyim endüstrisinde, özellikle ağır işçilik için tulum ve pantolon imalatında kullanılıyor ve dayanıklılığını kanıtladı ve konforuyla birlikte denim kotları günlük giyim için de son derece popüler hale getirdi. Denim, geleneksel olarak indigo boyalı çözgü ve beyaz dolgu iplikleriyle dokunan, aşınmaya dayanıklı pamuklu bir dimi kumaştır.  Üretimi, yaratılışından bu yana izlenen aynı klasik ilkeleri içerir, ancak teknolojik gelişmeler onu oldukça modaya uygun bir malzemeye dönüştürmüştür.

‘Denim’ isminin kökeninin, Fransa’nın Nimes kasabasında 17. yüzyıldan önce var olan bir kumaş olan Fransızca serge de Nimes’e dayandığı düşünülürken, kotların kökeni İtalyan kentinde yapılmış bir kumaştan geliyor gibi görünmektedir. Cenova.  On dokuzuncu yüzyılın sonlarında ABD’de Levi Strauss tarafından kottan bakır perçinli bel tulumları imalatı, modern kotların temellerini atmıştır.  O zamandan beri denim, giyim endüstrisinde, başlangıçta ağır işçilik için dayanıklı tulum ve pantolon üretiminde kullanılıyor ve sonunda kendisini moda giyiminin ayırt edici özelliği olarak tanımladı.  Amerikan kovboylarının gözdesi haline gelen ABD’den denim kültürü artık dünyanın her köşesine ulaştı. Özellikle de Türkiye’de kot ürünleri tartışılmaz olarak tekstil sektörünü ele geçirmiş durumda.  

Kot Üretimi Yapan Firmalar Güvende mi?

Denim’in geleceği güvende, çünkü tüm yaş grupları arasında uluslararası düzeyde artan bir moda çekiciliği var. Her nasılsa, kuşakların kalbinde sonsuza dek genç kalır ve artık herkes tarafından, her yerde, her zaman giyilebilecek her şeyi üretmek için tercih edilen bir kumaştır. Aynı zamanda dikkate değer sosyal ve kültürel etkiye sahiptir ve genç isyanının bir sembolü, gençliğin bağımsızlığının bir ifadesi, bir kahramanlık simgesi olarak kabul edilir ve hayata karşı farklı bir tarz ve tutumu ortaya çıkarır. Bu mavi sihirli malzeme bir asırdan fazla hayatta kaldı ve bugün ve yarın için her zaman ilham verici bir kumaş. Hala herkesin her zaman gözdesi olmaya devam ediyor ve bu nedenle denim olmadan gelecek bir dünya düşünülemez.  

Birçok insan denim ve kotun aynı şey olduğunu düşünüyor.  Aslında bunlar tamamen farklı şeyler.  Denim, kot yapmak için kullanılan kumaşın adıdır. Yukarıdaki tartışmada denimi de tanımladık.  Kot, denim kumaş kullanılarak yapılan bir giysi çeşididir. Kot pantolon gündelik giyim olarak kabul edilir. Erkekler ve kadınlar tarafından genellikle işyerlerinin dışında giyilir.  

Kot Kumaş İmalatı

Denim üretimi ve kot kumaş üretimi  yapan birçok firma vardır. Denim, birçok kumaş türünden farklı olarak tek bir yerde dokunur ve boyanır. Denim üretim süreci söz konusu olduğunda, dokuma işlemine kadar gri renkteki bir kumaşa benzer. Tek fark, denim kumaş durumunda, gri kumaşta olduğu gibi haşıllama aşamasında boyanmaktadır. Boyama aşamasına ilişkin karar bitmiş ürüne bağlıdır. Denim kumaş üretiminde genel olarak pamuk, boya durumunda ise indigo boyalar denim kumaşların boyanmasında kullanılmaktadır. Denim kumaş üretimi aşağıdaki gibidir:  

Kot Kumaş İmalatı Nasıl Yapılır? Yapan Firmalar Nasıl Yapar?
Koyu Renk Taşlamalı Kot Pantolon – Ön, Arka ve Paça Görünümü

Denim kot kumaş üretim aşamaları sürecinin akış şeması:

 • İplik Fabrikasından İplik Toplama
 • Çözgü
 • İplik Boyama
 • Dokuma
 • Eşitleme veya Isı ayarı
 • Bitirme
 • Kontrol
 • Katlama ve Paketleme
 • Teslimat

Bazı Denim Kumaş Çeşitleri

 • Denim Gömleklik Kumaş
 • Jakarlı Denim Kumaş
 • Japon Denim Kumaş
 • Kot Döşemelik Kumaş
 • Ekose Denim Kumaş

İpucu: Kot kumaş çeşitleri hakkında en kapsamlı rehber niteliğindeki yazımızı okumak için >>> “Kot Kumaş Türleri”

Denim Kumaş Genel Özellikleri

 • Nem emici bir yapıdadır.
 • Rahattır ve hareket kolaylığı sağlar.
 • Nefes alabilir.
 • Sıcak tutar.
 • Dayanıklıdır.
 • Farklı renklerle boyanabilir.  
 • Çok yüksek olmasa da esneklik yetisine sahiptir.  

Denim kumaşlar çok yönlüdür ve birçok farklı üründe kullanılabilir. Denim kumaş ile pantolon dışında ceket, gömlek, çanta vs görmeniz mümkündür. Özellikle kot kumaş ceketler son yıllarda oldukça moda ve kot ceket üretimi kot kumaş üreticilerini kumaşın büyük kısmını aktardığı alan diyebiliriz.  

Türkiye’deki kot kumaş ve denim  üreticilerinin, firmalarının ve fabrikalarının büyük bir çoğunluğu İstanbul, Bursa ve İzmir’de bulunmaktadır. Toplum tarafından tercih edilme oranı her geçen gün artan kot ve denimin üretici firmalarının sayısı da gün geçtikçe artmakta.  

Mavi Renk Kadın (Bayan) Toptan Kot Gömlek Yaka Çekimi
Buz Rengi Kot Kumaş Gömlek

Denim kumaş satın almak istediğinizde erişmesi çok kolay olacaktır. Online satış sitelerinde ve kumaş satan mağaza ve firmalardan tedarik edebilirsiniz. Denim kumaş metre fiyatları ortalama 2 ila 5 dolar aralığındadır. Kot üretimi yapan firmalar ile çalışmayı düşünen girişimciler maliyetleri çok iyi hesap etmelidir. Bu iş sandığınızdan daha zor…

Kot (Denim Kumaş) Pantolon İmalatı İhracat Şirketi Numune Çeşitleri Örnekleri

Yorumlar

 1. Zeki almanyadan dedi ki:

  Selamün aleyküm kardeşim bir sorum olacak ölçülere göre kot takımı siparişi vere bilecegimiz bir yer varmı yardımcı olursanız çok sevinirim selamlar

  1. Editör dedi ki:

   Aleyküm selam Zeki Bey, kot takımı derken tam olarak neyi kastediyorsunuz. Kot pantolon ve kot ceket mi? Yoksa döşemelik kot kumaş koltuk ve sandalye takımı için mi?

 2. Fırat canyurt dedi ki:

  İyi çalışmalar kolay gelsin ben sizden kot kumaşı almak istiyorum özellikleri kumaş özelliği ve benimle irtibata gecermisiniz

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, kot kumaş modelleri ve fiyatları hakkında bilgi maili gönderdik. Lütfen kontrol edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir