Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Kenevir Kumaşı

Kenevir Kumaş Nedir? Kenevir Lifi Satın Al!

Bu metinde kenevir kumaş üretimi nedir?, kenevirden kumaş nasıl yapılır?, kenevir kumaş özellikleri, kullanım alanları ve fiyatları gibi konulara değineceğiz.

Kenevir Kumaş Özet Bilgiler Nedir?

 • Kumaş Adı : Kenevir Kumaşı (Endüstriyel kenevir olarak da bilinir).  
 • Kumaş Bileşimi : Kenevir sativa bitkisinin saplarından elde edilen lifler. 
 • Kumaşın Olası İplik Varyasyon Sayısı : 250-300  
 • Kumaş Nefes Alabilirliği : Çok yüksek 
 • Esneklik Yetenekleri : Yüksektir.  
 • Isı Tutma Yetenekleri : Düşüktür.
 • Gerilebilirlik : Orta seviyededir.
 • Boncuklanma/Köpürme : Düşük  
 • Kumaşın İlk Üretildiği Ülke : Asya ve Ortadoğu’dur.  
 • En Büyük İhracatçı Üretici Ülke : Çin Halk Cumhuriyeti  
 • Tavsiye Edilen Yıkama Sıcaklıkları – Sıcak suda yıkanmalıdır. 
 • Yaygın Kullanım Alanları : Genellikle tişörtler, elbiseler, kapüşonlular, iç çamaşırlar, çoraplar, diğer giyim türleri ve ev tekstillerinde kullanılır.

Kenevir Kumaş Nedir?

Kenevir kumaşı, Kenevir sativa bitkisinin saplarından elde edilen lifler kullanılarak yapılan bir tekstil türüdür. Bu bitki, binlerce yıldır olağanüstü gerilimli ve dayanıklı tekstil liflerinin kaynağı olarak kabul edilmiştir. Ancak Cannabis sativa’nın psikoaktif nitelikleri son zamanlarda çiftçilerin bu son derece yararlı mahsulü üretmesini zorlaştırdı.  

Kenevir Lifi Üretimi Tarladan Nasıl Toplanır?
Kenevir Lifi Hasat Eden İşçiler

Kenevir Macerası

Binlerce yıldır, Cannabis sativa iki farklı amaç için yetiştirildi. Bir yandan, bu bitkinin birçok kültivatörü, seçici olarak onu tetrahidrokanabinol (THC) ve kanabinoidler adı verilen diğer psikoaktif kimyasal bileşenlerde yüksek olacak şekilde yetiştirdi. Öte yandan, diğer uygulayıcılar, daha güçlü ve daha iyi lifler üretmek için sürekli olarak Cannabis sativa’yı yetiştirdiler ve mahsulleri tarafından üretilen psikoaktif kanabinoidlerin seviyelerini bilinçli olarak düşürdüler.

Sonuç olarak, iki farklı Cannabis sativa türü ortaya çıktı. Kenevirin erkek Kenevir sativa bitkisinden ve psikoaktif kenevirin dişi bitkiden yapıldığı uydurma bir efsanedir. Aslında, dünyadaki kenevir hasatlarının çoğu dişi bitkilerdendir. Bununla birlikte, tekstil amaçlı yetiştirilen dişi kenevir sativa bitkileri THC bakımından çok düşüktür ve genellikle belirgin, yapışkan tomurcukları yoktur. Bu yapışkan tomurcuklar “esrar” ismi verilen bir uyuşturucunun ana maddesidir. Yüksek oranda THC içerirler.

Kenevir bitkisinin sapları iki katmandan oluşur. Dış katman ip benzeri sak liflerinden, iç katman ise odunsu bir özden oluşur. Kenevir sativa sapının sadece dış tabakası tekstil amaçlı kullanılır. Odunsu katman genellikle yakıt, inşaat malzemeleri ve hayvan yatakları için kullanılır.  

Dış lif tabakası kenevir bitkisinden sıyrıldığında, işlenebilir ve halat veya iplik haline getirilebilir. Kenevir ipi o kadar güçlüdür ki, bir zamanlar denizcilik gemilerinde arma ve yelkenler için en önemli seçimdi ve çoğu ölçüte pamuklu ve sentetik tekstilleri geride bırakan giysiler için mükemmel bir malzeme olarak tanınmaya devam ediyor.

Esrarlı Kumaşlar 

Bununla birlikte, dünyadaki pek çok mevzuat, THC bakımından zengin esrar ve neredeyse hiç THC’ye sahip olmayan kenevir arasında bir ayrım yapmadığından, küresel ekonomi kenevirin faydalarından olabildiğince yararlanamıyor. Bunun yerine, kenevirin ne olduğunu anlamayan insanlar onu uyuşturucu olarak damgalamaktadır. Bununla birlikte, gittikçe daha fazla ülke, kenevir kumaşının modern rönesansının zirveye yaklaştığını gösteren ana akım endüstriyel kenevir ekimini benimsiyor.

Esrar Desenli İşlemeli Kumaş Kıyafet Modelleri ve Fiyatları
Kenevir Yaprağı Desenli Kumaş – Siyah ve Beyaz Renk

Kenevir kumaşa işlendikten sonra pamuğa benzer bir dokuya sahiptir, ancak aynı zamanda bir şekilde tuval gibi hissedilir. Kenevir kumaşı çekmeye duyarlı değildir ve boncuklanmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Bu bitkiden elde edilen lifler uzun ve sağlam olduğundan, kenevir kumaşı çok yumuşaktır, ancak aynı zamanda oldukça dayanıklıdır. Tipik bir pamuklu tişört en fazla 10 yıl dayanırken, bir kenevir tişört bu süreyi iki veya üç katına çıkarabilir. Bazı tahminler, kenevir kumaşının pamuklu kumaştan üç kat daha güçlü olduğunu göstermektedir.  

Ayrıca kenevir hafif bir kumaştır, yani nefes alabilirliği yüksektir ve aynı zamanda nemin ciltten atmosfere geçişini etkin bir şekilde kolaylaştırır, bu nedenle sıcak iklimler için idealdir. Bu tür kumaşları boyamak kolaydır ve küf, küf ve potansiyel olarak zararlı mikroplara karşı oldukça dayanıklıdır.  

Kenevir kumaş her yıkamada yumuşar ve lifleri onlarca yıkamadan sonra bile bozulmaz. Organik kenevir kumaşını sürdürülebilir şekilde üretmek de nispeten kolay olduğundan, bu tekstil pratik olarak giyim için idealdir.  

Kenevirden Kumaş Nasıl Yapılır?

Bir mahsul olarak, kenevir, yüksek nem oranına sahip ılıman iklimlerde iyi büyür ve Kenevir sativa bitkileri, Kuzey Amerika’da genellikle Ağustos ortalarında hasat için hazırdır. Kenevir kumaşı için kullanılan çoğu bitki özel bir makineyle hasat edilir ve bu bitkilerin 4-6 hafta tarlada çürümesine izin verilir, bu da doğal olarak elementlere maruz bırakılarak pektin uzaklaştırılmasını kolaylaştırır.  

Kenevir Lifi ile Yapılan Dokuma Kumaş Jeans
Kenevir Kumaş Pantolon

Daha sonra, bu kenevir sapları saman gibi balya haline getirilir ve ardından bitkinin lifli dış bölümünü odunsu çekirdeğinden ayırmak için kırıcılar veya çekiçli değirmen kullanılır. Ayrılan sak elyafları daha sonra teller halinde taranır ve safsızlıkları gidermek için temizlenir. Bu noktayı geçtikten sonra, üreticiler kağıt ürünleri üretmek için kağıt hamuru, hasır ve yün yapmak için paspas veya ham keneviri dokunabilir bir elyaf haline getirmek için buhar patlaması kullanabilirler. Buhar patlama işlemi tamamlandıktan sonra, kenevir ipliğe ve tekstile dokunmaya hazırdır. Bu aşamada kenevir kumaş yapmak için diğer kumaşların yapımında kullanılan işlemlerin aynısı kullanılır.

Bu maddeden yapılan iplik, sıkı kumaşlar halinde dokunur. Daha sonra bu kumaşlar, çeşitli tüketici amaçları için kullanılabilir.

Kenevir Kumaş Kullanım Alanları Nedir?

Kenevir kumaşının birincil kullanımı konfeksiyondur. Modern tarihte, bu tür kumaşlar, esrar hakkında genel olarak hevesli bireyler için başlangıçta bir yenilik öğesi olarak ödüllendirildi. Kenevir kumaşı, kenevir alt kültüründe hala oldukça popüler olsa da, şu anda bu kumaşı esrarla olan ilişkisinden ziyade yararlı nitelikleri için seven pek çok insan var. Genellikle kenevir ile yapılan giysilerin örnekleri arasında elbiseler, etekler, pantolonlar, ceketler, tişörtler, kapüşonlular ve çocuklar için giysiler bulunur. Özellikle bu tip kumaşlar, aşınmaya ve yıpranmaya karşı dirençli olduğundan T-shirtler için oldukça popülerdir. Çoğu pamuklu tişört, benzer şekilde birkaç yıkamadan sonra bükülmeye, büzülmeye veya parçalanmaya başlar. Ancak kenevir tişörtleri şeklini ve bütünlüğünü yıllar ve yıllar boyunca korur.  

Kenevir Jüt Kanaviçe Keten Halı ve Paspas Fotoğrafı
Kenevir Kumaş Halı ve Peluş Yastıklar

Kenevir denim kumaş, kenevir keten kumaş, kenevir örme kumaş veya pamuk kenevir kumaş gibi kenevirden yapılan farklı kumaş varyasyonları sayesinde içeriğinde kenevir bulunan birçok giyim veya döşeme amaçlı kullanılan kumaş türlerine rastlayabilirsiniz.  

Kenevir kumaş ile yapılmış tişört, pantolon veya elbise sıklıkla görebileceğimiz ürünlerdendir.

Rize Bez Kumaş Keşfi

Pandemi ile birlikte kenevir ipliği ile dokunan maskeler de artık görülmekte. Rize’de kenevirden yapılma kenevir bezleri ile maske üretimi yapılıyor. Ev tezgahalrında üretilen Rize bezi antibakteriyel özellik taşıyor. 

Kenevir Kumaş Diğer Kullanım Alanları

Ek olarak, bu tip kumaş aynı zamanda çeşitli kenevir tekstillerinde de kullanılabilir. Yine, bu maddeden yapılan ev tekstili esrar meraklılarından daha popülerdir. Ancak masa örtüleri, döşemeler ve bulaşık havluları için kenevir kumaş kullanımı da daha yaygın hale gelmektedir. Kenevir kumaş, yüksek emiciliği ve dayanıklılığı nedeniyle özellikle havlularda kullanım için popülerdir.  Bazı tüketiciler kenevir yatak çarşaflarını kullanmayı tercih edebilirken, bu kumaşın küçük olumsuz yönlerinden biri, yüksek iplik sayılarına sahip pamuk kadar yumuşak olmamasıdır, bu da bu kumaşla doğrudan uyumanın inanılmaz derecede rahat olmayabileceği anlamına gelir.

Esrar Yaprağı Desenli Kumaş Kıyafet
Kenevir Yaprağı Desenli Kumaş (Yeşil Yaprak – Siyah Kumaş)

Öte yandan kenevir kumaşın inanılmaz dayanıklılığı, onu battaniye ve yorganlarla kullanmak için harika bir madde haline getiriyor. Bazı kenevir kumaşı uzmanları yüzde 100 kenevir ile yapılan tekstil ürünlerini kullanmayı tercih edebilirken, bu tür kumaşların diğer tekstillerle karıştırılması da yaygındır. Örneğin, pamuk ve kenevir karışımları popülerdir ve bu tekstilin ipekle harmanlanması da yaygındır. Keneviri diğer kumaşlarla karıştırmak, dayanıklı kalırken bu tekstili daha yumuşak hale getirebilir.  

Kenevir Kumaş Üreticileri

Çin, bu tekstilin Dünya’daki üretiminin yaklaşık yüzde 70’ini karşılıyor. Bununla birlikte, gevşek iş kanunları ve çevresel düzenlemeler nedeniyle, bu ülkede yapılan kenevirin çevresel olarak sürdürülebilir olup olmadığı veya toksik olmadığı açık değildir. Ayrıca Çin’de üretilen kenevirin sadece küçük bir kısmı kumaş haline getirilir. Büyük çoğunluğu yakıt, kağıt veya diğer endüstriyel ürünler haline getirilir.  

Fransa, bu mahsulün bir sonraki en büyük üreticisidir ve onu Avusturya, Şili ve Birleşik Krallık izlemektedir. Toplamda, dünya çapında 30’dan fazla ülke endüstriyel kenevir üretiyor ve bu mahsulün Amerika Birleşik Devletleri’nde üretimi de yükselişte.  

Doğal Pamuk Kumaş Lifi Çeşitleri İçin Pamuk Tarlasında Çekirdek Aile 4 kişi
Pamuk Tarlasında Bir Aile – (Soldan Sağa – Baba, Kız Çocuk, Erkek Çocuk, Anne)

Kenevir Kumaş Üretiminin Yasallaşması Haberlerinin Aslı Nedir?

2014 Federal Çiftlik Yasası, Amerika Birleşik Devletleri’nde federal düzeyde araştırma amacıyla endüstriyel kenevir yetiştirilmesine izin verdi ve giderek daha fazla eyalet, meseleleri kendi ellerine alıyor ve bu mahsulü, federal hükümetin açık izni olmadan ticari amaçlarla yetiştiriyor. Çoğu durumda, bu tarımsal çabayı sürdüren eyaletler, eğlence amaçlı marihuana kullanımını da yasallaştıranlardır.  

Modern zamanlarda kenevir yetiştiriciliği alanında birçok değişiklik meydana gelmiş olsa da, bu bitki medeniyetin şafağından beri insan tarımsal çabalarının ayrılmaz bir parçası olmuştur. Bu mahsulün en az 10.000 yıldır tıbbi amaçlar için yetiştirildiğine inanılıyor, bu da onun insanlar tarafından yetiştirilen ilk bitkilerden biri olduğu anlamına geliyor.

ABD’de Kenevir Kumaş Üretimi

Ancak Kenevir kumaşının gelişimi Demir Çağı’nın başına kadar gerçekleşmedi. Aksine, bu bitkinin psikoaktif ve tıbbi özellikleri, ekiminin Avrupa ve Asya’ya yayılmasına neden oldu. Sömürge çağının şafağında kenevir Amerika’ya getirildi ve 16. yüzyılın başlarında Şili’de başarıyla yetiştirildi.  

Amerikan tarihinde George Washington, Thomas Jefferson ve Andrew Jackson gibi önemli figürlerin hepsi endüstriyel amaçlar için kenevir yetiştiricileriydi ve bu mahsulün ekimi Amerika Birleşik Devletleri’nde 1930’lara kadar damgalandı. Amerika’daki büyük kağıt ve sentetik kumaş üreticilerinin bu tekstilin rekabet üstünlüğünden korkması ve bu kumaşı, ekimini tabu yapmak için sarhoş edici kenevirine haksız yere bağlamış olması mümkündür.  

Kenevir Kumaş Fiyat ve Maliyeti Nedir?

Kenevir kumaş üretmek, doğal olarak pamuk üretiminden daha pahalı değildir. Ancak bir dizi piyasa faktörü bu kumaşın maliyetini artırmıştır. Örneğin pamuk, kenevirden çok daha büyük ölçekte üretilir, yani hacim başına maliyeti daha ucuzdur. Ek olarak, kenevir kumaşı şu anda bir yenilik olduğundan, bazı perakendeciler bu tekstil için makul olmayan şekilde şişirilmiş fiyatlar talep etmektedir.

Kenevir İpliği Üç Adet Sarılmış Yumak Bobin
Kenevir Lifinden İplik – Keten İplik Benzeri Sarma Bobin

İronik bir şekilde, kenevir elyafı üretmek, aslında pamuk üretmekten daha basit ve daha verimlidir. Bu mantıkla, kenevir kumaşı fiyat maliyeti pamuklu kumaştan daha düşük olması gerekir. Bu tekstille ilgili mevzuat daha makul hale gelip pamuğa ortak bir alternatif olarak kabul edilene kadar, bu yüksek makaslı fiyat farklılığı muhtemelen devam edecektir.

Kalitesine, baskı ve desenine veya farklı özelliklerine bağlı olarak kenevir kumaş metre fiyatı 4 ila 15 dolar arasında değişmektedir. Toptan kenevir kumaş fiyatları ise metre ile kumaş almaktan daha uygun bir fiyata mal olur.

Kenevir Kumaş Türü Nedir?

Kenevir kumaşının sadece bir ana çeşidi vardır. Bu kumaşın kalitesi, hissi ve dokusu üreticiden üreticiye farklılık gösterebilirken, dünya çapında kenevir kumaş yapmak için aynı temel işlem kullanılmaktadır. Elde edilen kumaş, pamuktan daha güçlü, kanvastan daha yumuşak ve onlarca yıl dayanacak kadar kuvvetlidir.

Kenevir Kumaş Üretimi Nasıl Yapılır?

Endüstriyel uygulamalarda kullanılacak tekstil lifleri için bitkinin yeterli olgunluğa erişmiş olması önemli bir faktördür. Lifin olgunlaşması dıştan içe doğru gerçekleşir. Liflerin birtakım özellikleri hasat edildikleri zamana göre değişmektedir. Bu nedenle istenilen kalitede kenevir lifi ve kumaşı elde etmek için hasat dönemini doğru seçmek önemli bir faktördür. Hasat sonrası liflerin ayrılması işlemi gerçekleşir. Saplardan liflerin ayrılması için mekanik ayırma, çiğde bekletme, havuzlama, kimyasal işlem ve enzim uygulama gibi yöntemler kullanılır.  

Kenevir Kumaş Çevreye Etikisi Nedir?

Bu kumaşın üretimi, insanların binlerce yıldır herhangi bir büyük ekolojik felakete uğramadan kenevir kumaş ürettiklerini kanıtladığı gibi, doğası gereği çevresel olarak sürdürülebilirdir. Bununla birlikte, kenevir kumaşı gittikçe daha büyük ölçekte üretilmeye devam ettikçe, bu kumaşın tüm üreticilerinin kenevir kumaş üretimini ekolojik olarak sağlam tutmak için gerekli olan aynı sürdürülebilir yetiştirme ve üretim süreçlerini takip edip etmedikleri açık değildir.  

Kenevir Tohumu ile Yapılmış Kenevir Kumaş ve Kenevir Yaprağı
Kenevir Yaprağı Kenevir Lifi ile Yapılmış Kumaşın Üzerinde

Çoğu durumda, bir dönüm noktası olan 1998 çalışmasına, kenevir kumaşının çevresel sürdürülebilirliği konusunda bir otorite olarak atıfta bulunulur. Araştırmacılar, bu maddenin üretiminin pamuğa göre daha az arazi gerektirdiğini ve ayrıca toprağa ve daha geniş ekosisteme daha az toksik madde saldığını belirtti.  

Kenevir ayrıca karbon negatif bir hammadde olarak kabul edilir, bu da ürettiğinden daha fazla karbon emdiği anlamına gelir. Bu mahsulün üretimi çok az pestisit gerektirir ve herhangi bir herbisit gerektirmez. Öte yandan, kenevir üretmenin pamuk yetiştirmekten daha fazla nitrojen gerektirebileceği belirtilmiştir.

Siz de kenevir kumaştan bir ürün üretmek için kenevir kumaş satın alacaksanız Türkiye’de tekstilin öncü şehirlerinden olan Bursa ve İstanbul’da rahatlıkla edinebilirsiniz.

Kenevir Kumaş Satın Al ve Aşağıdaki En Popüler Ürünleri Dik!

 • Kenevir Kumaş Pantolon
 • Kenevir Kumaş Tişört
 • Kenevir Kumaş Gömlek
 • Kenevir Kumaş Elbise

Kenevir kumaşı, doğal kumaş çeşitleri arasında yer alır. Kenevir kumaştan bahsetmişken doğal kumaş türlerine değinmemek olmaz. Hadi biraz doğal kumaşlar hakkında bilgi verelim…

Doğal Kumaş Özellikleri

 • Alerjik reaksiyona neden olmaz.
 • Kolay kırışır ve ütülendiğinde zor açılır.  
 • Nefes alabilirliği yüksektir.  
 • Bakımı zordur.

Hangi Doğal Kumaş Türleri Vardır?

Doğal lifler ile yapılan kumaşlar doğal kumaş çeşitleri arasında yer almaktadır. Bunlara örnek olarak aşağıdaki doğal kumaş türlerini verebiliriz.

 • Pamuk Kumaş
 • İpek Kumaş
 • Keten Kumaş
 • Yün Kumaş
 • Kaşmir Kumaş
 • Kenevir Kumaş

Doğal Lifli Kumaşlar: Pamuk, keten, ipek ve yün içerikli kumaşlardır.  

Doğal Lif Çeşitleri

 • Jüt: Jüt bitkisi elle toplanır ve toplanan gövdeler balya haline getirildikten sonra havuzlanarak dış kısmındaki odunsu yapıdan ayrılması sağlanır.  
 • Rami: Rami bitkisinden elde edilir. Elde edilen lifler havuzlama yöntemi ve elle kabuklarından ayrılır.  
 • Bambu: Bitkisel elyaflar arasında çok hücreli yapıya sahip gövde elyafıdır.  
 • Sisal : Yaprak lifleri arasında en değerli olanıdır.  
 • Keten: İnsanoğlunun kullandığı en eski elyaflardandır.  
 • Kenevir: Kenevir bitkisinden lif elde etmek epeyce zahmetli süreçler geçirilmesini gerektirir.  
 • Pamuk: Bitkinin tohum kısmında pamuk lifinin gelişmesi sonucu kozası açılır, bu kozalar makine veya el yordamıyla hasat edilir ve gerekli işlemlerden geçirilerek pamuk kumaş üretimi gerçekleştirilir.  
Kenevir Lifi Kg Fiyatı Toptan Satış Ne Kadar?
Kenevir Lifi ile Yapılmış Bir Kumaş Yüzeyi Örneği

Doğal Elyafların Faydaları

Sağlık açısından düşünüldüğünde petrol kaynaklı sentetik elyafların yanında tabii ki doğal lif ve elyaflar sağlıklı kumaşlar arasında yerini alır. Sağlıklı doğal kumaş türlerini kullanmanın kanser riskini azalttığı da bilinmektedir.  

Yorumlar “Kenevir Kumaşı

Yorumlar Kapalı