Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Chanel (Şanel) Kumaş

Şanel Kumaş Ceket Nedir?

Şanel Kumaş Nedir? – Nasıl Bir Kumaştır?

Sizinle birlikte bu yazıda şanel kumaş nedir?, şanel kumaş nasıldır?, şanel kumaş ne demektir? gibi sorulara yanıt arayacağız.

Chanel (Şanel) Kumaş Nedir?

Aslında “Chanel” Fransız kökenli bir moda şirketidir. Şanel kumaş üst düzey kadınların moda ve hazır giyim, lüks ürünler ve aksesuarlarına odaklanan bir Fransız moda evinden gelme bir isimdir. Chanel şirketi, Couturière Coco Chanel’in ilk iş ortağı olan Pierre Wertheimer’ın torunları olan Alain Wertheimer ve Gérard Wertheimer’e aittir. Gabrielle Chanel, gençliğinde şantöz olduğu zamanından itibaren “Coco” lakabıyla anılırdı. Bir moda tasarımcısı olarak Coco Chanel, gösterişli, aşırı abartılı tasarlanmış, daraltıcı kıyafet ve aksesuarları bir kenara atmıştır. Bunun yerine, sade tasarımlı bluzlar, takımlar, pantolonlar, elbiseler ve mücevherler (değerli taş ve bijuteri) ile kadınların şıklık zevkine hitap etmiştir. Bu moda tercihi tüm dünyada benimsenmiştir.

19. Yüzyıl modasında Chanel ürünleri, dünyaca ünlü mankenler sayesinde tüm Avrupa’ya yayılmıştır. Chanel, hazır giyim, güzellik, parfüm ve lüks aksesuarlar konusunda uzmanlaşmıştır. Küçük siyah elbise, No. 5 parfüm, tüvit kumaş takımlar ve 2.55 model çantayla şöhretine şöhret katmıştır. Günümüzde dünyanın önde gelen lüks markaları arasında yerini almaktadır.

Baskılı Şanel Kumaş Elbise Modelleri Nedir?
Desenli Chanel Kumaş Modelleri

Şanel Kumaş Kullanım Alanları Nedir?

Şanel kumaş kullanım alanları konusu ile şanel kumaş türleri arasında doğru bir orantı vardır. Şanel kumaşın kullanıldığı yerleri tahmin edebilmek için şanel kumaş çeşitlerini genel olarak iki kategoriye ayıracağız. Buradan da anlayacağınız gibi şanel kumaş giyim sektöründe kullanılmaktadır.

Şanel Kumaş Çeşitleri

 • Düz Tüvit Şanel Kumaş
 • Fantezi Tüvit Şanel Kumaş

Düz Tüvit Şanel Kumaş

Chanel tarafından kullanılan en temel tüvit, tek bir renk veya iplikten düz veya dimi örgüden yapılır. En çok satılan şanel kumaş kategorisi budur. Ceket, elbise, çanta vb. ürünlerin üretiminde kullanılır.

Fantezi Tüvit Şanel Kumaş

Birkaç iplikten ve / veya farklı renklerden yapılmıştır. Gecelik tüvit kumaş olarak da bilinen bu kumaş kadınlar arasında moda olmuştur. Fantezi şanel kumaş fiyatları oldukça pahalıdır. İç çamaşırı, gecelik modelleri gibi ürünlerin yapımında kullanılır.

Diğer Chanel Kumaş Türleri

Chanel dokuma kumaş, yün şanel kumaş, yazlık şanel kumaş da diğer şanel kumaş isiimleri arasında yaygın olarak kullanılır.

Şanel (Chanel) Kumaş Özellikleri Nedir?

Şanel kumaş nasıl olur? Yapısal özellikleri nelerdir?

 • Farklı renk ve desenlerden oluşur.
 • Daha çok bahar ve kış aylarında kullanılır.
 • Sıcak tutar.
 • Hav ve bağ iplikleri gibi iki bileşenden oluşur.
 • Üretim maliyeti düşük ve kolaydır.
 • Aşınma dayanıklılığı orta düzeydir.
Kırmızı Siyah Şanel Kumaş Çeşitleri ve Modelleri Nedir?
Yaratıcı Chanel Kumaş Desen Tasarımı Renkli

Şanel Kumaş Nasıl Üretilir?

Dokumacı, vizyonunu yorumlar ve temaya bir şanel kumaş tüviti oluşturmak için farklı ipler seçer.

Dokumacı tarafından oluşturulan her yeni tüvit benzersizdir. Farklı olası teknikler kullanılarak oluşturulur. Örneğin: seçilen tüvit iplikler, yeni ve ilginç malzemeler oluşturmak için birbirine asılabilir;  veya kumaşlar (ve bu durumda kot) dokuma ipliği olarak kullanılmak üzere kesilebilir veya şeritler halinde yırtılabilir.  

 1. Başlangıç olarak, dikey iplikler el tezgahına “bükülür”.  
 2. Çözgü iplikleri daha sonra bir “kroşe” kullanılarak bir “tarağa” dizilir.  
 3. İplikler çözüldükten sonra, tüvitin atkı iplikleri çözgü ipliklerinden dokunur.
 4. Tüvit kumaşın amaçlanan etkisini ortaya çıkarmak, çözgü ipliklerini ve atkı ipliklerini hareket ettirmek için makine çalıştırılır ve pedallama yapılır.
 5. Her geçiş arasında, kumaşa “gövde” vermek için atkı iplikleri “paketlenir”.  
 6. Tüvit numunesi tamamlandığında dokuma tezgahından çıkarılır.  

Tüvit kumaş numunesi daha da geliştirilebilir:

*Makas şanel kumaş tüvitini yıpratmak veya yırtmak için kullanılabilir.

*Tül veya örgü yerleştirilebilir.

*İpler ve tüyler uygulanabilir.

*Şanel kumaşlar, baskı makinesi sayesinde işlemeli (desenli) yapılabilir.

Şanel Kumaş Ürünler Nereden Satın Alınır? 

Lüks el çantası bloglarına ve çanta forumlarına hızlı bir göz attığımda, yeni bir Chanel çantası satın almanın en uygun maliyetli yolunun onu Amerika Birleşik Devletleri dışından satın almak olduğunu anladık. Yurtdışında tasarımcı ürünleri satın almak, Amerikalı müşterilerin pahalı ABD eyalet satış vergilerinden (NYC% 8,875!) kaçınmasına ve biraz daha ucuz tasarımcı perakende fiyatlarından yararlanmasına olanak tanıyordu. Hem de tüketiciyi koruma politikaları sayesinde 15 gün içinde iade edip tüm paramızı geri alabiliyorduk!

Chanel Kumaş Nasıl Olur?

Şanel kumaş nasıl olur? sorusunun cevabı için gidip mağazadan bir şanel kumaş aldık ve köşetaşı niteliğinde araştırma yaptık. Bakalım Chanel kumaş nasıl olur? Dizayn olarak nasıl bir şeydir?

Giyim Özellikleri

Zahmetsiz ve kolay dikiş için Chanel marka tüvit kumaş ceketlerin dış ve iç kısmı birden fazla panelden yapılmaktadır. Ceketin içindeki panel ve dikiş sayısı dış taraftakiyle aynı olmalıdır. Kolların hafif doğal bir kıvrımı vardır. Rahat hareket etmesi ve günlük hayata uygun olması için iki parça kumaştan yapılmıştır. Markanın sahibi Coco, kendisine ait şu cümleyle markasının mottosunu ortaya koymaktadır: “Kadın ırkının büyük bir hayranıyım. Kadınlara kendilerini rahat hissedebilecekleri ama aynı zamanda kadınlıklarını vurgulayacak kıyafetler sunmak istedim. “

Şanel Chanel Kumaş Yüzeyi Nasıl Olur?
Şanel Kumaş Yüzey Özellikleri

Yapılma şekilleri nedeniyle Chanel ceketleri iki beden aşağı veya yukarı kolayca boyutlandırılabilir. Astarın altında, oradaki her dikişte, gerekirse daha fazla alan yaratmak için çıkarılabilecek bir miktar ekstra kumaş bulunur. Aynı şey ceketi aşağı boyutlandırmak için de geçerlidir. Bu sayede dikiş hatalarının ortaya çıkarabileceği maliyetler neredeyse sıfıra indirilmiş olur. 

Chanel (şanel) kumaş ile hemen hemen her dilediğiniz ürünü üretmek mümkündür. Chanel kumaş ile bir elbise, etek, pantolon ve hatta bir takım bile dikebilirsiniz. Bunlardan daha çok  Chanel kumaş ceket modelleri karşımıza çıkmaktadır. Ceketler tüvit benzeri bir kumaş cinsini andırır. Chanel kumaş serüvenine ceket ağırlıklı devam etmiştir. Ceket modellerinin yanı sıra Chanel kumaş manto veya kaban da artık mağaza reyonlarında sıkça rastladığımız ürünlerdir. Chanel şirketi kumaş çanta modelleri üretmekten de geri kalmıyor, piyasanın en çok satan çanta çeşitlerini de kendi tasarlıyor.

Kumaş Özellikleri

Chanel, Westminster (İngiltere, Londra) dükünün kıyafetlerini giyerek keşfettiği esnek ve sofistike bir kumaş olan tüvit kumaşı kullanmasıyla tanınırdı. Başlangıçta tüvit kumaş modelleri saf yünden üretilmiştir. Ancak bugün ipek, kaşmir veya alpaka gibi çeşitli liflerle karıştırılarak üretilebilmektedir. Tüvit ve buklet kumaş çeşitleri, Chanel tarafından klasik ceketler için hala sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak diğer kumaşlar ile ürettikleri ceketler de azımsanamayacak derecede fazladır. Kendi dokunuşunu verdiği ve büyük bir isim yarattığı “Şanel Kumaş” bu moda devinin en çok getiri sağladığı üründür.

Düğme Özellikleri

Bir Chanel ceketin en göze çarpan özelliklerinden biri düğmeleridir. Bu küçük takı parçaları, ceketler başta olmak üzere birçok kıyafete estetik katmaktadır.

Çoğunlukla ceketin tutturulması için ön orta kısma takılırlar. Bazı ceketler fermuarlıdır. Kimisinin hiç düğmesi yoktur. Düğmeler kullanılıyorsa, genellikle her bir kolun arkasında daha küçük aynı stilde 3 adet daha düğmeye rastlarız. Çoğu şanel kumaş ceket modellerinin cepleri üzerine bir düğme bulunmaktadır.

Düğmelerde ya bir CC logosu, marka adı ya da bir kamelya çiçeği vardır. Veyahutta bir aslan başı sembolü bulunur. Chanel markası, giyim koleksiyonlarının temasını uzun süredir değiştirmemektedir.

Ceplik Özellikleri

Çoğu Chanel kumaş ceket üzerinde göğüs cebi bulunur. İkisi bel kısmında olmak üzere dört cebi vardır. Bu cepler pratik ihtiyaçları karşılamak için tasarıma eklenmiştir. Bazen bir şanel kumaş ceketin sadece iki cebi olur. Cepsiz şanel ceketler ise çok az rastlanan türlerdendir. Bazı özel koleksiyonların içerisinde yer alırlar.

Astar Özellikleri

Coco Chanel için bir ceketin dışı kadar içinin de güzel olması önemlidir. Bu nedenle çoğu Chanel ceket lüks saf ipek kumaş ile kaplanmaktadır. Astarın rengi ceketin dış kısmının rengiyle kombin oluşturmalıdır. Genellikle ceketin astarının üzerinde sembol olarak, birbirine geçirilmiş CC logosu, bir kamelya çiçek deseni ve bazen inci gibi diğer Chanel logolarını içerir.

Şanel Astarlık Kumaş Özellikleri
Coco Chanel Astarlık Kumaş Çeşitleri (Soldan Sağa – Beyaz, Kırmızı, Kahverengi, Siyah)

Ceketin etiketi kesildiğinde (maalesef bu düzenli olarak gerçekleşir), astar geldiği çağ hakkında size daha fazla bilgi verecektir. Örneğin 90’larda yapılan ceketler, astarında yalnızca büyük miktarda küçük CC logosu ile işaretlenmiştir.  Ayrıca, hafif yazlık chanel ceketlerde veya iç kısmı yün gibi farklı bir kumaştan yapılan bir ceketin astarında hiçbir baskı olmadığı veya hatta hiç astarı olmadığı da görülür. Bu yüzden ceketinizin içi farklı olduğunda panik yapmaya gerek yok. Chanel marka kıyafetlerinizin sahte olup olmadığını seri numaralarından basitçe kontrol edebilirsiniz.

İpucu: Tüm astarlık kumaş isimleri, çeşitleri, özellikleri ve fiyatları hakkında bilgi almak için >>> “Astarlık Kumaş Nedir?”

Askılık Yeri

Coco Chanel, ceketin mükemmel bir şekilde asılmasını sağlamak için ceketin iç kısmına bir zincir eklemektedir. Bugüne kadar neredeyse tüm ceketler, ceketin düğmeleriyle renk açısından eşleşen bir zincire sahiptir. Örneğin, düğmeler altın tonlu renklere sahipse, zincir de altın renkli tonlara benzer şekilde olacaktır. Düğmeler antrasit renkli ise zincir aynı tarzda olacaktır.

Etiket Özellikleri

Bir Chanel ceket her zaman iç kısmına orta üstte dikilmiş bir Chanel marka etiketine sahip olacaktır. On yıllar boyunca etiketler değişti. O sırada Chanel tarafından kullanılan etiketle eşleşip eşleşmediğini görmek için ceketinizin hangi yıldan itibaren çıktığını kontrol ettiğinizden emin olun.

Marka etiketinin altında, ceketle ilgili diğer değerli bilgileri içeren bir beden ve kompozisyon etiketi bulunmalıdır. Size ceketin nerede üretildiğini, yani neredeyse her zaman Fransa’da olduğunu söyleyecektir. 2010’dan önce yapılan ceketler de tam olarak yılı ve koleksiyonu gösterilir. Son koleksiyonlardan ceketler yalnızca ürünün referans numarasını içermektedir. Bu numara ile Chanel şirketi ile iletişime geçebilirsiniz. Onlar ceketin hangi koleksiyondan olduğunu size söyleyeceklerdir. Daha yeni üretilmiş ceketler, vücudun sol tarafındaki astara iliştirilmiş başka bir etikete sahip olacaktır. Bu etiketteki bilgiler, boyundaki ile aynı olmalıdır. Kontrol etmeyi unutmayın.

Klasik ceketlerde genellikle boyut ve kompozisyon etiketinin kesildiği görülür. Bu eski modellerin etiketleri eskiden oldukça büyüktü. Bu nedenle ceketi giyerken daha rahat etmemiz için etiketleri kesmektedirler.

Etiket üzerindeki bedenlere baktığımızda Chanel kumaş kıyafetler Avrupa bedenlerine uyarlanmıştır. Bu nedenle, XS-XL değil 34-46 gibi beden çeşitlerini görebiliriz.

İpucu: Kumaş etiket baskı fiyatları, özellikleri, kumaşa nasıl dikildiği, standartları ve diğer tüm bilgilere ulaşmak için >>> “Tekstilde Kumaş Etiket, Uluslararası Baskı Standartları ve Fiyatları Nedir?”

Tasarım Özellikleri

Bir ceketin süslemesi (bazen örgü olarak adlandırılır), kıyafetin orijinal olup olmadığını hemen anlamanızı sağlar. Bir Chanel ceket, siluetini vurgulamak için yakayı takip eden, önden aşağıya ve ceplerin, manşetlerin ve etek çizgisinin etrafından geçen kontrastı ayarlanmış bir kesime sahiptir. Şanel kumaş çeşitleri aksesuar olarak kıyafetleri süsler niteliktedir.

Coco Chanel Tüvit Kumaş Standardını Nasıl Keşfetti?

Klasik bir Chanel tüvit kumaş kıyafet parçası kadar tanınan pek az moda eseri bulunmaktadır. Şanel kumaştan ceket, elbise, etek giyme şerefine sahipseniz, onun dokusunun, ağırlığının ve aurasının sihirli bir şeyler tarafından yapıldığını bilirsiniz. Ya da bunlar tamamen psikolojik satış tekniklerinden başka bir şey değildir. Bize göre ikinci teori daha anlamlı. Zengin hissettirmek en büyük satış tekniklerinden biridir. Pahalı araçlar, pahalı mücevherler… Hepsi birer farklılık tezinin kendini ispat ediliş biçimini reklamlaştırır. Örneğin evinizin yakınlarında bir kıyafet pazarına gittiniz. Burada şanel kumaşa benzer bir ceket aldınız. Ödediğiniz az miktardaki para, sizi kaliteli hissettirir mi? Ödediğiniz bedel ile mutlu ediliş arasında bir bağ yok mudur? Fazla felsefe yapmadan Chanel markasının ticari kurnazlıklarına devam edelim.

Artık efsanevi hale gelen bu kumaşı kullanımı sadece kadın giyiminde değil, erkek giyiminde de kullanma kararı almışlardır. Fransız modacı Lady Coco Chanel, Londra’nın Westminster Dükü’nden spor kıyafetleri ödünç almıştır. Daha sonra rahat, esnek olan bu kumaşın tasarımlarına çok iyi uyum sağlayacak sofistike bir ürün ortaya çıkarmıştır. 1924’te spor giyimden takım elbise ve paltolara kadar bütün erkek giyim ürünlerine tüvit kumaşlarını entegre etmek için İskoçya’da bir konfeksiyon fabrikası kurdu. İskoç kırsalından ilham alarak, yaprak ve toprak renklerinde vintage ürünlerini yarattı. Birçok ünlü isim bu kıyafetleri giyerek Chanel markasının reklamını yaptı.

Chanel Elbise Modelleri Trendi

Tüvit trendi, kıvılcımı ateşleyen kahverengi tüvit Chanel kumaş elbisesiyle bürünmüş ünlü bir mankenin dergi imajıyla tüm dünyada duyuldu. Bu model, Paris’teki moda evleri merkezlerinde hızlıca popüler oldu. Genelde tüm dünya markaları Paris moda evleri sayesinde yükselişe geçmiştir. Chanel elbise modelleri, dünya trendi olma yolunda 1930’lu yıllara damgasını vurmuştur.

Chanel Elbise Modelleri ve Fiyatları
Siyah – Beyaz Renk Chanel Marka Elbise Modelleri

Lady Chanel, 1930’lu yıllarda fabrikaları kuzey Fransa’ya taşımıştır. Klasik tüvit kumaşlarını yünler, ipekler, pamuklar ve hatta selofanla birleştirerek onlara daha moda ve daha hafif bir stil kazandırmaya başladı. Günümüzde dahi tüvit kumaş modelleri, Chanel markasının güçlü bir parçası olmaya devam ediyor.

Şanel Kumaş Elbise Modelleri Zirvede

Şanel kumaş elbise modelleri gittikçe artan bir taleple yeni tasarım ihtiyacını hissetmiştir. Bu yeni kumaş modelleri tüvit kumaş tarzıyla benimsenmiştir. Tüvit kumaş, benzersiz ve biraz düzensiz bir görünüm yaratan çeşitli farklı iplikler kullanılarak çözgü ve atkının dokunmasıyla yapılmaktadır. Dikey olarak gerilmiş çözgü, kumaşın arka planıdır, malzemelerin dikilmesini destekleyecek temeldir. Tek bir çözgü için kullanılan 12 adede kadar farklı iplik olabilir. Yatay olarak dokunan atkı, kumaşa benzersiz karakterini verir. Sınırsız sayıda ipliğe sahip olabilir. Sıkı, delikli, dokulu, kalın, kabartmalı, örgülü, rastgele, dimi vb. potansiyel efekt sayıları sonsuzdur.

İpucu: Şanel kumaşın ilham kaynağı olan tüvit kumaş çeşitleri, özellikleri, modelleri ve üretimi hakkında detaylı yazımızı okumak için >>> “Tüvit Kumaş Nedir?”

Şanel Kumaş Modelleri Üretimi Nereden İlham Alınarak Yapılmıştır?

*Kullanım alanlarına geçmeden önce nereden ilham alınmış ona bakalım.

Şanel kumaş aslunda nedir? Nereden ilham alınarak yapılmıştır? bakalım… Karl Lagerfeld şanel kumaşlarla üretilecek koleksiyonlar için tasarım şemasını verdikten sonra, Lesage Evi’nin Paris’in hemen dışındaki atölyeleri şanel kumaş tüvit örnekleri üretmeye başlamıştır.

Şanel kumaş nedir? sorusuna yanıt aramaya son gaz devam edelim. Yorucu bir süreç mi?  Öyle görünüyor. Ama harika! Artık birileri şanel kumaş nedir ya?! dediğinde o soru cevapsız kalmayacak. Bence buna değer. Siz de değer diyorsanız, o halde haydi devam edelim…

Şanel Kumaş Çanta Satın Alma Macerası

İlk araştırmamızı yaptıktan sonra, neredeyse her kadının sahip olmak istediği şanel (chanel) çantayı satın almak için harekete geçtik. Aslında küçük bir çanta için gerçekten çok para istediler.  

Chanel Kumaş Çanta Fiyatları ve Çeşitleri ve Model : Baskılı Desenli
Şanel Kumaş Çanta Modelleri

Maddi durumu çok iyi olmayanlar için böylesine lüks bir eşyayı alabilmenin ne kadar zor olduğunun farkındaydık. Maddi bir eşyaya bu kadar önemli miktarda para harcama kararı vermek hafife alınacak bir şey değildi.

Instagram hikayelerinde yeni hazinemi ifşa ettikten ve yurtdışından satın alarak önemli ölçüde nasıl tasarruf edeceğimizi belirttikten sonra, şu gibi sorularla dolup taştım: Ne kadar ödedim? Ne boy çanta aldım? ABD’de fiyat ne olurdu? KDV İadesi nedir?  Avrupa’da tasarımcı çantalar neden daha ucuz? Hepsi çok iyi meşru sorular, ama kafamın tepesinde cevaplayamayacağım sorular. İşte buradayız!

Hangi Model Orijinal Chanel Çanta Satın Aldık?  

Altın donanım ile siyah renkli Chanel Classic Medium Flap Bag ile gitmeye karar verdik. Bu şanel çantanın diğerlerine göre çok daha hassas bir malzemeden yapıldığını biliyorduk. Ama havyar rengi bize çok mat geldi. Bu çantayı yalnızca tanıtım için kullanacağımız düşünülürse, risk almamız gerekiyordu. Orta boy bir şanel çanta seçtik. Çünkü çok büyük ya da çok küçük olanları beğenmedik. Kalitesi bir kumaş çanta için gayet mükemmeldi. Fiyatı için pek öyle söyleyemeyiz. Çok pahalı bir üründü. Ürünü 15 gün içinde iade edip paramızı geri aldık. 🙂 Not: Bu tarz şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcut değil. Ayrıca bir bekleme listesi varmış. Şanel kumaş çanta satın almak için sipariş sırasının size gelmesini haftalarca beklersiniz. 

Chanel Marka Alışverişlerde Dikkatli Olun

Yabancı işlem ücreti olmayan bir kredi kartı kullandığınızdan emin olun. Bazı kredi kartları, Amerika Birleşik Devletleri dışında yapılan alışverişlerde küçük ücretler alınır. Büyük miktarda alışveriş yapıyorsanız bunlar gerçekten büyük rakamlara tekabül edebilir. Bu nedenle seyahatinizden önce kontrol ettiğinizden emin olun!

Önce Araştırmanı Yap

Mağazaya girip tam istediğim çantayı bulabildiğimiz için şanslıydık. Seyahatinizden önce durum tespiti yapın ve istek listenizdeki öğelerin olup olmadığını görmek için alışveriş yapmayı planladığınız yeri arayın. Biz böyle yaptık. Bu sebeple şansımızı kendimiz yarattık.