Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

CHANEL (ŞANEL) KUMAŞ

Şanel Kumaş Ceket Nedir?

Şanel Kumaş Nedir? – Nasıl Bir Kumaştır?

Sizinle birlikte bu yazıda şanel kumaş nedir?, şanel kumaş nasıldır?, şanel kumaş ne demektir? gibi sorulara yanıt arayacağız.

Chanel (Şanel) Kumaş Nedir?

Aslında “Chanel” Fransız kökenli bir moda şirketidir. Şanel kumaş üst düzey kadınların moda ve hazır giyim, lüks ürünler ve aksesuarlarına odaklanan bir Fransız moda evinden gelme bir isimdir. Chanel şirketi, Couturière Coco Chanel’in ilk iş ortağı olan Pierre Wertheimer’ın torunları olan Alain Wertheimer ve Gérard Wertheimer’e aittir. Gabrielle Chanel, gençliğinde şantöz olduğu zamanından itibaren “Coco” lakabıyla anılırdı. Bir moda tasarımcısı olarak Coco Chanel, gösterişli, aşırı tasarlanmış ve daraltıcı kıyafet ve aksesuarların yerini alan sade tasarımlı bluzlar ve takımlar, pantolonlar ve elbiseler ve mücevherler (değerli taş ve bijuteri) ile kadınların şıklık zevkine hitap etti.

19. Yüzyıl modası. Chanel ürün markaları, Inès de La Fressange, Catherine Deneuve, Carole Bouquet, Vanessa Paradis, Nicole Kidman, Jackie Kennedy, Anna Mouglalis, Audrey Tautou, Keira Knightley, Kristen Stewart gibi erkek ve kadın moda modelleri, idoller ve aktrisler tarafından kişileştirildi. Chanel, haute couture, hazır giyim, güzellik, koku ve lüks aksesuarlar konusunda uzmanlaşmıştır. Küçük siyah elbise, No. 5 parfüm, tüvit kumaş takımlar ve 2.55 model çantayla ünlenen etiket, sürekli olarak dünyanın önde gelen lüks markası olarak yer alıyor.

Baskılı Şanel Kumaş Elbise Modelleri Nedir?
Desenli Chanel Kumaş Modelleri

Chanel Kumaş Nasıl Olur?

Şanel kumaş nasıl olur? sorusunun cevabı için gidip mağazadan bir şanel kumaş aldık ve köşetaşı niteliğinde araştırma yaptık. Bakalım Chanel kumaş nasıl olur? Dizayn olarak nasıl bir şeydir?

Giyim Özellikleri

Zahmetsiz hareket ve kolay terzilik için Chanel ceketin dış ve iç kısmı birden fazla panelden yapılmıştır. Ceketin içindeki panel ve dikiş sayısı dış taraftakiyle aynı olmalıdır.  Kolların hafif doğal bir kıvrımı vardır ve rahat hareket etmesi ve günlük hayata uygun olması için iki parça kumaştan yapılmıştır. Coco’nun dediği gibi: “Kadın ırkının büyük bir hayranıyım. Kadınlara kendilerini rahat hissedebilecekleri, araçla girebilecekleri ama aynı zamanda kadınlıklarını vurgulayacak kıyafetler vermek istedim. “

Şanel Chanel Kumaş Yüzeyi Nasıl Olur?
Şanel Kumaş Yüzey Özellikleri

Yapılma şekilleri nedeniyle Chanel ceketleri iki beden aşağı veya yukarı kolayca boyutlandırılabilir. Astarın altında, oradaki her dikişte, gerekirse daha fazla alan yaratmak için çıkarılabilecek bir miktar ekstra kumaş vardır. Aynı şey ceketi aşağı boyutlandırmak için de geçerlidir.  

Chanel kumaş ile dilediğiniz hemen hemen her ürünü üretmek mümkündür. Chanel kumaş ile bir elbise, etek, pantolon ve hatta bir takım bile giyebilirsiniz. Bunlardan daha çok  Chanel kumaş ceket modelleri görürsünüz. Chanel kumaş serüvenine ceket ağırlıklı devam etse chanel kumaş manto veya kaban da artık mağaza reyonlarında yerini alabiliyor. Chanel kumaş çanta da rastlayabileceğiniz ürünlerden birisi.

Kumaş Özellikleri

Coco Chanel, aşıklarından biri olan Westminster dükünün kıyafetlerini giyerek keşfettiği esnek ve sofistike bir kumaş olan tüvit kumaş kullanmasıyla biliniyordu. Başlangıçta tüvit saf yünden yapılmıştır. Ancak bugün ipek, kaşmir veya alpaka gibi çeşitli liflerle karıştırılabilir. İkonik tüvit ve buklet, Chanel tarafından klasik ceketleri için hala sıklıkla kullanılıyor. Ancak diğer kumaşlarda da ceketler sunuyorlar. Şanel kumaş bu moda devinin en çok getiri sağladığı sektördür.

Düğme Özellikleri

Bir Chanel ceketin en göze çarpan özelliklerinden biri düğmeleridir. Bu küçük takı parçaları, ceketi birçok yerde süslüyor.

Çoğu zaman ceketin tutturulması için ön ortasına takılırlar. Bazı ceketlerin fermuarlı olması veya hiç tutturulması yoktur. Düğmelerle kapanırsa, genellikle her bir kolun arkasında daha küçük bir sürümde üç aynı stilde düğme bulacaksınız. Ve ceketin cepleri olduğunda, üzerine bir düğme eklenecektir.

Düğmelerde ya bir CC logosu, marka adı ya da bir Camélia çiçeği ya da bir aslan başı gibi başka bir Chanel imzası vardır. Günümüzde Chanel, koleksiyonun temasına uygun düğmelerle çalışıyor. Örneğin Seul Koleksiyonu için ceketin düğmeleri Kore bayrağına atıfta bulunuyordu.

Ceplik Özellikleri

Çoğu Chanel ceketininiki göğüs cebi ve iki alt belde olmak üzere dört cebi vardır. Bu cepler Matmazel’in kendi pratik ihtiyaçları için yaratıldı (Rujunu tutmak için bir cep, makas için bir cep, sigaralar için bir cep vs. ) Bazen bir ceketin sadece iki cebi olur veya hiç yoktur.

Astar Özellikleri

Coco Chanel için bir ceketin dışı kadar içte de güzel olması önemliydi. Bu nedenle çoğu Chanel ceket lüks saf ipekle kaplanıyor. Astarın rengi ceketin dış kısmının rengiyle eşleşmelidir. Genellikle ceketin üretim yılına bağlı olarak birbirine kenetlenen CC logosu, bir Camélia çiçek deseni ve bazen inci gibi diğer Chanel imzalarını içerir.

Şanel Astarlık Kumaş Özellikleri
Coco Chanel Astarlık Kumaş Çeşitleri (Soldan Sağa – Beyaz, Kırmızı, Kahverengi, Siyah)

Ceketin etiketi kesildiğinde (maalesef bu düzenli olarak gerçekleşir), astar geldiği çağ hakkında size daha fazla bilgi verecektir. Örneğin 90’larda yapılan ceketler, astarında yalnızca büyük miktarda küçük CC logosu ile işaretlenmiştir.  Ayrıca, hafif bir yazlık ceket olduğu için veya iç kısmı yün gibi farklı bir kumaştan yapıldığı için bir ceketin astarında hiçbir baskı olmadığı veya hatta hiç astarı olmadığı da olur. Bu yüzden ceketinizin içi farklı olduğunda paniğe kapılmayın.

Askılık Yeri

Coco Chanel, ceketi tartmak ve her zaman vücuda mükemmel bir şekilde asılmasını sağlamak için ceketin iç kısmına bir zincir ekledi. Bugüne kadar neredeyse tüm ceketler, ceketin düğmeleriyle renk açısından eşleşen bir zincire sahiptir. Düğmeler altın tonlu ayrıntılar gösteriyorsa, zincir de altın olacaktır. Düğmeler metal renkli ise zincir aynı tarzda olacaktır.

Etiket Özellikleri

Bir Chanel ceket her zaman iç kısmına orta üstte dikilmiş bir Chanel marka etiketine sahip olacaktır. On yıllar boyunca etiketler değişti. O sırada Chanel tarafından kullanılan etiketle eşleşip eşleşmediğini görmek için ceketinizin hangi yıldan itibaren çıktığını kontrol ettiğinizden emin olun.

Marka etiketinin altında, ceketle ilgili diğer değerli bilgileri içeren bir beden ve kompozisyon etiketi bulunmalıdır. Size ceketin nerede üretildiğini, yani neredeyse her zaman Fransa’da olduğunu söyleyecektir. 2010’dan önce yapılan ceketler de tam olarak yılı ve koleksiyonu gösterecek. Son koleksiyonlardan ceketler yalnızca ürünün referans numarasını içerir. Bu numara ile Chanel Boutique ile iletişime geçebilir ve ceketin hangi koleksiyondan olduğunu size söyleyebilirler. Daha yeni ceketler, vücudun sol tarafındaki astara iliştirilmiş başka bir etikete sahip olacaktır. Bu etiketteki bilgiler, boyundaki ile aynı olmalıdır.

Klasik ceketlerde genellikle boyut ve kompozisyon etiketinin kesildiği görülür. Bu eski modellerin etiketleri eskiden oldukça büyüktü ve ceketi giymeyi daha rahat hale getirmek için sahipleri onları çıkarırdı.

Etiket üzerindeki bedenlere gelince: Chanel Avrupa bedenleri ile çalışıyor. Bu nedenle, XS-XL değil 34-46 gibi bir boyuttan bahsetmelidir.

Tasarım Özellikleri

Bir ceketin süslemesi (bazen örgü olarak adlandırılır), Chanel tarafından olup olmadığını hemen anlamanızı sağlar. Bir Chanel ceket, silüetini vurgulamak için yakayı takip eden, önden aşağıya ve ceplerin, manşetlerin ve etek çizgisinin etrafından geçen kontrast veya tonlu bir kesime sahiptir. Şanel kumaş çeşitleri aksesuar olarak kıyafetleri süsler niteliktedir.

Coco Chanel İkonik Tüvit Kumaş Standardını Nasıl Keşfetti?

Klasik bir Chanel tüvit parçası kadar ikonik hiçbir şey yoktur. Şanel kumaştan ceket, elbise, etek giyme şerefine sahipseniz, onun dokusunun, ağırlığının ve aurasının sihirli bir şeyler tarafından yapıldığını bilirsiniz.

Artık efsanevi olan kumaşı kullanımı sadece erkek giyiminden değil, bir erkekten ve bir Dük’ten de ilham aldı. Chanel, sevgilisi Westminster Dükü’nden spor kıyafetleri ödünç aldıktan sonra, rahat, esnek kumaşın tasarımlarına çok iyi uyum sağlayacak sofistike bir kaliteye sahip olduğunu fark etti. 1924’ten başlayarak Chanel, spor giyimden takım elbise ve paltolara kadar her şey için ikonik tüvit kumaşlarını üretmek için bir İskoç fabrikasına kaydoldu. İskoç kırsalından ilham aldığı renkleri seçip üreticilerine yaprak ve toprak parçalarını geri getiriyordu.

Chanel Elbise Modelleri Trendi

Tüvit trendi, kıvılcımı ateşleyen kahverengi tüvit Chanel elbisesiyle bürünmüş aktris Ina Claire’in dergi imajıyla orman yangını gibi yayıldı. Görünüm, Paris’teki moda evleri boyunca hızla popüler oldu. Chanel elbise modelleri trend olma yolunda son hızıyla 1930’lara damgasını vurdu.

Chanel Elbise Modelleri ve Fiyatları
Siyah – Beyaz Renk Chanel Marka Elbise Modelleri

Matmazel Chanel, 30’lu yıllarda fabrikaları kuzey Fransa’ya çevirdi ve klasik tüvitlerini yünler, ipekler, pamuklar ve hatta selofanla birleştirerek onlara daha moda ve daha hafif bir stil kazandırmaya başladı.

Bugün tüvit, Chanel hikayesinin güçlü bir parçası olmaya devam ediyor ve Paris’in dışındaki Lesage Evi’nde üretiliyor. Karl Lagerfeld moda evinin başında olduğu için geleneksel kumaşı yeniden hayal etmeye devam etti ve Matmazel Chanel’in bunu başka türlü istemeyeceğine inanıyoruz.

Şanel Kumaş Elbise Modelleri Zirvede

Şanel kumaş elbise modelleri gittikçe artan bir taleple yeni tasarım ihtiyacını hissetmiştir. Bu yeni kumaş modelleri tüvit kumaş tarzıyla benimsenmiştir. Tüvit kumaş, benzersiz ve biraz düzensiz bir görünüm yaratan çeşitli farklı iplikler kullanılarak çözgü ve atkının dokunmasıyla yapılır. Dikey olarak gerilmiş çözgü, kumaşın arka planıdır, malzemelerin montajını destekleyecek temeldir. Tek bir çözgü için kullanılan 12 adede kadar farklı iplik olabilir. Yatay olarak dokunan atkı, kumaşa benzersiz karakterini verir ve sınırsız sayıda ipliğe sahip olabilir. Sıkı, delikli, dokulu, kalın, kabartmalı, örgülü, rastgele, dimi vb. potansiyel efekt sayısı sonsuzdur.

İpucu: Şanel kumaşın ilham kaynağı olan tüvit kumaş modelleri hakkında detaylı yazımızı okumak için >>> “Tüvit Kumaş Nedir?”

Şanel kumaş nedir? sorusuna yanıt aramaya son gaz devam edelim. Yorucu bir süreç mi?  Öyle görünüyor. Ama harika! Artık birileri şanel kumaş nedir ya?! dediğinde o soru cevapsız kalmayacak. Bence buna değer. Siz de değer diyorsanız, o halde haydi devam edelim.

Şanel Kumaş Kullanım Alanları

Şanel kumaş kullanım alanları konusu ile şanel kumaş türleri arasında doğru bir orantı vardır. Şanel kumaşın kullanıldığı yerleri tahmin edebilmek için şanel kumaş çeşitlerini genel olarak iki kategoriye ayıracağız. Buradan da anlayacağınız gibi şanel kumaş giyim sektöründe kullanılmaktadır.

Şanel Kumaş Çeşitleri

 • Düz Tüvit Şanel Kumaş
 • Fantezi Tüvit Şanel Kumaş

Düz Tüvit Şanel Kumaş

Chanel tarafından kullanılan en temel tüvit, tek bir renk veya iplikten düz veya dimi örgüden yapılır. En çok satılan şanel kumaş kategorisi budur.

Fantezi Tüvit Şanel Kumaş

Birkaç iplikten ve / veya farklı renklerden yapılmıştır. Gecelik tüvit kumaş olarak da bilinen bu kumaş kadınlar arasında moda olmuştur. Fantezi şanel kumaş fiyatları oldukça pahalıdır.

Diğer Chanel Kumaş Türleri

Chanel dokuma kumaş, yün şanel kumaş, yazlık şanel kumaş da diğer şanel kumaş isiimleri arasında yaygın olarak kullanılır.

Şanel (Chanel) Kumaş Özellikleri Nedir?

Şanel kumaş nasıl olur? Yapısal özellikleri nelerdir?

 • Farklı renk ve desenlerden oluşur.
 • Daha çok bahar ve kış aylarında kullanılır.
 • Sıcak tutar.
 • Hav ve bağ iplikleri gibi iki bileşenden oluşur.
 • Üretim maliyeti düşük ve kolaydır.
 • Aşınma dayanıklılığı orta düzeydir.
Kırmızı Siyah Şanel Kumaş Çeşitleri ve Modelleri Nedir?
Yaratıcı Chanel Kumaş Desen Tasarımı Renkli

Şanel Kumaş Modelleri Hakkında Ne Biliyorsunuz?

Bugün gördüğümüz Chanel’in en eşsiz ve fantastik tüvitlerinden bazıları, Chanel’in değerli uzmanlık atölyelerinden biri olan Fransa’da yapıldı.  

Nasıl üretildiğine geçmeden önce nereden ilham alınmış ona bakalım.

İlham

Şanel kumaş aslunda nedir? Nereden ilham alınarak yapılmıştır? bakalım… Karl Lagerfeld şanel kumaşlarla üretilecek koleksiyonlar için tasarım şemasını verdikten sonra, Lesage Evi’nin Paris’in hemen dışındaki Ourcq Kanalı kıyısındaki Pantin’deki atölyeleri şanel kumaş tüvit örnekleri üretmeye başlamıştır.

Şanel Kumaş Nasıl Üretilir?

Dokumacı, vizyonunu yorumlar ve temaya bir şanel kumaş tüviti oluşturmak için farklı ipler seçer.

Dokumacı tarafından oluşturulan her yeni tüvit benzersizdir. Farklı olası teknikler kullanılarak oluşturulur. Örneğin: seçilen tüvit iplikler, yeni ve ilginç malzemeler oluşturmak için birbirine asılabilir;  veya kumaşlar (ve bu durumda kot) dokuma ipliği olarak kullanılmak üzere kesilebilir veya şeritler halinde yırtılabilir.  

 1. Başlamak için, dikey iplikler el tezgahına “bükülür”.  
 2. Çözgü iplikleri daha sonra bir “kroşe” kullanılarak bir “tarağa” dizilir.  
 3. İplikler çözüldükten sonra, tüvitin atkı iplikleri çözgü ipliklerinden dokunur.
 4. Bunu başarmak için, dokumacı tüvitin amaçlanan etkisini yaratmak için çözgü ipliklerini ve atkı ipliklerini hareket ettirmek için tezgahın pedallarını çalıştırır.  
 5. Her geçiş arasında, kumaşa “gövde” vermek için atkı iplikleri “paketlenir”.  
 6. Tüvit numunesi tamamlandığında dokuma tezgahından çıkarılır.  

Tüvit numunesi daha da geliştirilebilir:  

 • Makas şanel kumaş tüvitini yıpratmak veya yırtmak için kullanılabilir
 • Tül veya örgü yerleştirilebilir
 • İpler ve tüyler uygulanabilir
 • Şanel kumaşlar, baskı makinesi sayesinde işlemeli (desenli) yapılabilir.

Şanel Kumaş Ürünler Nereden Alınır? 

Sanırım hepimiz çok büyük bir satın almayı düşünürken (bu durumda 4 figürlü bir el çantası) tetiği çekmeden önce zaman ayırıp araştırma yapmanın en iyisi olduğu konusunda hemfikir olabiliriz. Lüks el çantası bloglarına ve çanta forumlarına hızlı bir göz attığımda, yeni bir Chanel çantası satın almanın en uygun maliyetli yolunun onu Amerika Birleşik Devletleri dışından satın almak olduğunu anladım. Yurtdışında tasarımcı ürünleri satın almak, Amerikalı müşterilerin pahalı ABD eyalet satış vergilerinden (NYC% 8,875!) kaçınmasına ve biraz daha ucuz tasarımcı perakende fiyatlarından yararlanmasına olanak tanıyordu. 

Şanel Kumaş Çanta Satın Alma Macerası

Bu ilk araştırmayı yaptıktan sonra, nihayet hayalimdeki çantama yatırım yapmak için doğru uluslararası seyahati beklemek istediğimi bilerek bilgileri arka cebime koydum. Hepiniz gerisinin tarih olduğunu biliyorsunuz çünkü birkaç hafta önce Paris’te bunu yaptım!. Rue Cambon’daki Chanel amiral mağazasına girdikten sonra bile, gerçekten onunla devam edip etmeyeceğimden biraz emin değildim. Demek istediğim küçük bir çanta için gerçekten çok para istediler.  

Chanel Kumaş Çanta Fiyatları ve Çeşitleri ve Model : Baskılı Desenli
Şanel Kumaş Çanta Modelleri

Böylesine lüks bir eşyayı alabilmenin ne kadar ayrıcalıklı olduğunun farkındayım ve maddi bir eşyaya bu kadar önemli miktarda para harcama kararı vermek hafife alınacak bir şey değildi benim için. Bununla birlikte, yepyeni bir Chanel klasik flep çantası alacaksam, bunu şimdi yapmalıydım. Ben de çantayı satın aldım.

Instagram hikayelerinde yeni hazinemi ifşa ettikten ve yurtdışından satın alarak önemli ölçüde nasıl tasarruf edeceğimizi belirttikten sonra, şu gibi sorularla dolup taştım: Ne kadar ödedim? Ne boy çanta aldım? ABD’de fiyat ne olurdu? KDV İadesi nedir?  Avrupa’da tasarımcı çantalar neden daha ucuz? Hepsi çok iyi meşru sorular, ama kafamın tepesinde cevaplayamayacağım sorular. İşte buradayız!  

Hangi Model Orijinal Chanel Çanta Satın Aldık?  

Altın donanım ile siyah renkli Chanel Classic Medium Flap Bag ile gitmeye karar verdim. Bu şanel çantanın diğerlerine göre çok daha hassas bir malzemeden yapıldığını biliyordum. Ama havyar rengi bana çok sert geldi ve bu çantayı yalnızca özel günlerde kullanacağım düşünülürse, risk almaya istekliydim. Orta boy seçtim çünkü çok büyük ya da çok küçük değil ve çek defteri cüzdanıma, telefonuma, rujuma ve güneş gözlüklerime mükemmel bir şekilde uyuyordu (bir kumaş çanta için gayet mükemmeldi). Not: Bu tarz şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcut değil ve bir bekleme listesi var. Şanel kumaş satın almak için siparişleri bekleyip durursunuz. 

Chanel Marka Alışverişlerde Dikkatli Olun

Yabancı işlem ücreti olmayan bir kredi kartı kullandığınızdan emin olun. Bazı kredi kartları, Amerika Birleşik Devletleri dışında yapılan alışverişlerde küçük ücretler alır. Büyük miktarda alışveriş yapıyorsanız bunlar gerçekten toplanabilir. Bu nedenle seyahatinizden önce sizinkini kontrol ettiğinizden emin olun!

Önce Araştırmanı Yap

Mağazaya girip tam istediğim çantayı bulabildiğim için çok şanslıydım. Seyahatinizden önce durum tespiti yapın ve istek listenizdeki öğelerin olup olmadığını görmek için alışveriş yapmayı planladığınız yeri arayın.

Chanel Kumaş Nerede Satılır?

Şanel kumaş bir ürün diktirmek istediğinizde nereden şanel (chanel) kumaş alabileceğiniz endişesine kapılabilirsiniz. Her türlü üründe olduğu gibi şanel kumaş için de İstanbul’da geniş imkan ve olanaklara sahipsiniz. İstanbul sınırları içerisinde Eminönü’de ,Ümraniye’de rahatlıkla aradığınız kumaşa sahip olabilirsiniz.  

Türkiye’de ulaşım ve taşımanın iyice kolaylaştığı bu günlerde tüm tekstil ürünlerine İstanbul gibi büyük şehirlerde ulaşabileceğiniz gibi Konya’da da küçük şehirlerde de ulaşmanız mümkün. Pandemi ile birlikte iyice yaygınlaşan online alışveriş ile artık kumaş alırken de web sitelerini kullanabilirsiniz. Artık teknolojiden tekstile her ürüne ulaşmak çok kolay. Şanel kumaş satın almak da buna dahil tabii ki.

Şanel Kumaş Fiyatları

Chanel (şanel) kumaş fiyatları veya chanel kumaş metre fiyatları kullanacağınız şanel kumaş özelliklerine göre farklılık gösterir. Öncelikle chanel kumaşı ne için kullanacağınıza karar vermeli ve bu doğrultuda chanel kumaş seçimi yapmalısınız. Zira döşemelik veya giyim için kullanılan şanel kumaş özellik ve fiyatları bakımından farklılık göstermektedir.

Nihayet şanel kumaş nedir? sorusuna hitaben yazdığımız bu kapsamlı makalenin sonuna geldik. Ne mutlu bilgilendik! Artık şanel kumaş nedir ya? diye soranlara gönül rahatlığıyla cevap verebileceksiniz…