Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Astarlık Kumaş

Astarlık Kumaş Nedir

Astarlık kumaş nedir? sorusu karşısında aşağıda vereceğimiz kapsamlı bilgiler sonucunda:

 • Astarlık Kumaş Nedir?
 • Astarlık Kumaş Niçin Kullanılır?
 • Astarlık Kumaşın Kullanım Alanları Nerelerdir?
 • Astarlık Kumaş Çeşitleri Nelerdir?
 • Polyester Astar Kumaş Nedir?
 • Polyester Astar Kumaş Fiyatları Nedir?
 • Likralı Astar Kumaş Fiyatları Nedir?
 • Parlak Astar Kumaş Nasıl Olur?
 • Ceket Astarı Kumaşı Nedir?
 • Ceketlik Astar Kumaş Fiyatları Nedir?
 • Mantoluk Astar Fiyatları Ne Kadar?
 • Elbiselik Astar Çeşitleri Nelerdir?
 • Mont Astar Kumaşı Nedir?
 • Mont Astarlama Nasıl Yapılır?
 • Mont Astarı Nasıl Dikilir?
 • Kapitone Astarı Nedir?
 • Baskılı Astar Modelleri Nedir?
 • Kamuflaj Astar Modelleri Nelerdir?

gibi soruların cevaplarını öğrenmiş olacaksınız.

Astarlık Kumaş Nedir?

Astarlık kumaş nedir diye sorarsanız, size şöyle kolay yoldan açıklayalım: Etek ve şorttan elbise, ceket ve palto, mont gibi çeşitli giysilere kadar geniş bir yelpazede kullanım alanı edinmiş, kıyafetin iç tarafına dikilen bir malzemedir. Bu tür kumaşlar doğal veya sentetik elyaftan yapılabilir. Astarlık kumaşlar şeffaf renkten opak renge dönebilen değişik niteliklere sahiptir. Astarlar çeşitlerine göre, giyim, şapka, çanta, bavul, perde gibi ürünlerin işlevini düzenlemek için kullanılır.

Astar Kumaş Nedir? Astar Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Astar Kumaş Özellikleri
Astar Kumaş Özellikleri

Astar nedir, tekstil sektöründe en çok sorulan sorulardan biridir. Genellikle bir giysinin içine düzgün bir son kat sağlanabilmesi için kullanılır. Ancak tela astar, ham kenarları ve dolguları gizleme özelliğine sahiptir. Astarlar bir giysinin ömrünü uzatmaktadır. Kış aylarında sıcaklığı düzenlemeye yardım edebilirler. Giysiler giyildiğinde daha pürüzsüz bir görünüm verir. Bunların yanısıra kıyafeti giymeyi kolaylaştırabilirler. Bir giysinin astarlanması onu şekillendirmeye yardımcı olmaktadır. Astarı bir diğer özelliği, giysinin gerilmesini önler. Bu sayede giysi astarlıysa askılığa daha iyi asılır. Astarlık kumaş nedir? sorusuna cevap verdik. Şimdi astarlık kumaş nedir? sorusunun cevabından sonra astalık kumaşın kullanım alanlarına göz atalım.

Astarlık Kumaş Neden Kullanılır?

Pembe Astarlık Kumaş
Pembe Astarlık Kumaş

Astarın kıyafet içlerine dikilme amacı kısaca, giysinizi daha giyilebilir hale getirmektir. Astar dikildiğinde, mont vb. kıyafetlerin uzun ömürlü olmasını sağlar. Böylece konforlu bir kıyafete sahip olunur. Çünkü tekstil ürünlerinde kıyafetler giyilirken rahatlık hissi çok önemlidir.

Kumaş astarı genellikle hafif bir yapıya sahiptir. yumuşak veya ipeksi bir dokuya sahiptirler. Yine de, tüm tekstil ürünlerine astar dikmek gerekmez. Tekstil atölyelerinin veya evde kendine kıyafet diken birinin astar kumaşı kullanma nedenlerinden bazıları şöyledir:

 • Giysiyi daha az görünür hale getirmek.
 • Sıcaklık ve dayanıklılık eklemek.
 • Giysinin iç kısmını yumuşak ve hoş hale getirmek.
 • Giysiye lüks bir hava katmak
 • Giysinin kumaşına farklı bir motif vermek
 • Giysinin kaygan bir yüzeye sahip olabilmesine yardımcı olmak için

Örnekleri artırabiliriz. Ancak kumaş astarı için en çok karşılaşılan sebepler bunlardır.

Astar Nasıl Dikilir?

Astar Nasıl Dikilir?
Astar Nasıl Dikilir?

Bir kıyafet (mont, ceket, eşofman vb.) için uygun astarı seçerken, kişinin streç faktörüne çok dikkat etmesi gerekir. Giysi sıkı bir yapıya sahip değilse, örneğin; bir pamuklu gömlek veya bir yün ceket, streç olmayan astar kumaş kullanılmalıdır. Ancak ürün likralı jarse kumaş, likralı tül kumaş, likralı dantel kumaş veya streç saten kumaş gibi elastik malzemelerden yapılmışsa, streç astar seçilmesi uygun olur.

Astar Kumaş ve Tela Kumaş Arasındaki Fark Nedir?

Tekstil sektöründe faaliyet göstermeyen insanlar için ilk başta kafa karıştırıcı gelebilir. Aslında, oldukça basit. Bunlar giysi içinde farklı amaçlar için kullanılan malzemelerdir.

Baskılı Astarlık Kumaş
Baskılı Astar Kumaş

Astar kumaşı, kıyafetin şeklini korumak, iç konstrüksiyonu gizlemeye ve kıyafeti giymeyi/çıkarmayı kolaylaştırmaya yardımcı olmak için giysinin iç kısmına dikilir. Ekstra sıcaklık ve yalıtım özelliği de vardır (örneğin: polar kumaşı). Bu özellikleri yaratan malzemeye “astar” diyoruz.

Tela kumaş astara göre daha fazla gövde sağlamlığı ve opaklığı sağlamaktadır. Her desen parçası için ayrı ayrı kesilir. Kumaş yüzünün tersine dikilir. Bu durumda elde ettiğiniz çift katmanlı bölge yırtılmalara ve kırışmalara daha dayanıklı hale gelir.

Astar Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Astar Kumaş Türleri

İpek, viskon, asetat, polyester ve suni ipek astar malzemeleri için kullanılan en popüler liflerdendir. Tekstilde lif çeşitleri kumaşların yapısal özelliklerinde anahtar faktör olarak yer alır. Astarın dokunma hissini değiştirir. Astarın dikilmesi, fiyat ve örtme şeklini; kumaşın nefes alabilirliğini -kısaca her şeyi- etkiler. Aşağıda vereceğimiz başlıklarda astarlık kumaş isimleri, yani piyasada bulunan astarlık kumaş çeşitleri bulunmaktadır: -Kumaş çeşitleri hakkında bilgilenmek için diğer yazılarımıza da bakabilirsiniz – Doğal Kumaş ÇeşitleriSentetik (Yapay) Kumaş Çeşitleri

Devam Ediyor

Birçok astar kumaşı değiştirilebilir, bu da çeşitli doku ve kompozisyonları kullanabileceğiniz anlamına gelir – hepsi tercihlerinize ve bütçenize bağlıdır. İşte astar kumaş çeşitleri:

Likralı Astar Kumaş

Likralı (streç) astarlar, kullanıcı hareket ettikçe elbiselerin kalkmasını önlediğinden, astar dış kumaşla birlikte hareket eder. Likralı astarlık kumaş giyildiğinde gerileceği için özel olarak tasarlanmıştır. Likralı astarlar, ana kumaşa uyacak şekilde aşağıdaki isimlerle anılırlar:

 • Likralı Poplin Astar Kumaş
 • Likralı Tafetta Astar Kumaş
 • Likralı Saten Astar Kumaş

Bu likralı astar kumaşlara bir göz atalım.

1. Likralı Poplin Astar Kumaş

Astarlık Kumaş Çeşitleri
Astarlık Kumaş Çeşitleri – Poplin Astar

Likralı poplin astar kumaş, doğal pamuk liflerinden yapılmış yüksek kaliteli, nefes alabilen hafif ve dayanıklı, likralı bir astarlık kumaş çeşididir. Polyester astar doğal liflerin nefes alabilir özelliklerini olumsuz yönde etkiler. Bu sebepten dolayı likralı poplin astarlık kumaş yün kumaş veya keten kumaştan yapılmış ceket veya etekler için idealdir. Lüks ipeksi bir yüzeye sahiptir, dökümlü ve kaygandır. Aynı zamanda kıyafeti giyenlerin cildini ferah tutarak ter ve nemi emer. Bu özelliği sebebiyle yaz aylarında tekstil atölyelerinin tercih sebebi olmaktadır.

2. Likralı Tafetta Astar Kumaş

Desenli Astar Kumaş
Desenli Astar Kumaş

Likralı tafetta astar kumaş parlak bir yüzeye sahip, lüks ve üst düzey giysilerle ismi anılan ince, ışıl ışıl, düz dokuma astarlık kumaştır. Şeklini iyi koruduğu için gece kıyafetleri, gelinlik modelleri ve korse uygulamaları için en kullanışlı astar kumaşıdır.

3. Likralı Saten Astar Kumaş

Astarlık Saten Kumaş
Saten Astar Kumaş

Likralı saten astar kumaşlar çeşitli özelliklere sahiptir. Bunlardan en başta kendini belli edeni, parlak bir yüzeye ve mat sırtlara sahip olmasıdır. İçerdiği kimyasallar nedeniyle ağırlıkları diğer astar kumaşlardan daha fazladır. İyi örülebilen bir kumaş çeşididir. Ceket, gelinlik, gece önlükleri, palto ve yelek imalatında yaygın kullanım alanlarına sahiptir. Birçok tekstil atölyesi, kaplama yeterliliği ve ağırlığı nedeniyle likralı saten astarlık kumaşları kullanırlar.

Jakarlı Astar Kumaş

Jakarlı Astarlık Kumaş
Jakarlı Astar Kumaş

Jakarlı kumaş genellikle üzerine desenler veya motifler işlenmiş kumaşlara verilen isimdir. Jakarlı astar kumaşlar ağırlık dengeleyici özelliğe sahiptir. Üzerinde yer alan desenler (bazen kabartılar) kumaşa hoş bir hava katmaktadır. Esas olarak bir kaplama astarı niyetiyle kullanılır. Bu jakarlı astarlık kumaş genellikle ısmarlama terziler veya moda tasarımcıları tarafından kullanılmaktadır. Giysideki sıradanlığı ortadan kaldırarak kişiye özel hissi verecektir.

Tela Astar Kumaş

Tela astar, tela kumaş ile imalatı yapılmış olan bir tür destekleyici görev üstlenme özelliğine sahiptir. Tela astar üreticileri, tekstil atölyelerine astar ile dış giysi arasında ek bir kumaş katmanı halinde kullanması için bu ürünün arzını sağlarlar. Tela astar, kumaşların daha dayanıklı (özellikle pahalı astar kumaşlarsa) desteklenmesine ve yapılmasına yardımcı olur ve ayrıca kat ve ceketlerde daha fazla yalıtım sağlar. Tela astar fiyatları kalitelerine göre değişiklik göstermektedir. Kaliteli astar kumaş, aynı zamanda ucuz astar kumaş olamaz. Kalite ve fiyat arasında pozitif bir korelasyon vardır.

Polyester Astar Kumaş

Polyester Astarlık Kumaş
Polyester Astar Kumaş

Polyester astar kumaş, pamuk linteri ile elde edilen yapay bir liftir. Japonya’da geliştirilen, dünyanın en iyi bitkilerinin sentezlenmesiyle hem ipek hem de pamuğa andırmaktadır. Polyester astar kumaş neden bu kadar çok aranan bir kumaştır?

Çünkü polyester astarlık kumaşlar çok dayanıklı bir yapıya sahiptir. Nefes alabilir özelliktedir. Potansiyel ve kinetik güçlere sahiptir. İpeksi ve aynı zamanda pürüzsüz bir kumaştır. Polyester astar fiyatları hakkında şöyle bir örnek yeterli olabilir: Polyester astar kumaş fiyatları örneğimiz olarak “ipek kumaşa göre daha uygun fiyatlıdır”, diyebiliriz.

Astarlık polyester kumaşlar genellikle erkek ceket, erkek yelek ve erkek pantolon imalatı için seçilmektedir. Hafif ve ipek görünümlü, herhangi bir yün kumaş ile yapılmış kıyafetler için de kullanılabilir. Yün kumaş kesinlikle bir numaralı erkek takım elbise kumaşıdır. Yün kumaş içine astar dikildiği zaman giysiyi oldukça rahat ve konforlu yapar. Ayrıca, yaz mevsiminde serin ve kışın ılık olan sezonluk bir kumaştır. Polyester astarın giysiye vermiş olduğu hassas parlaklık ile beraber paradan tasarruf ederken estetiği artırabilirsiniz.

İpek Astarlık Kumaş

İpek Astar Kumaş
İpek Astarlık Kumaş

İpek astarlık kumaş özellikleri bakımından herkesin en çok aradığı astarlık kumaşlardan biridir. İpek olarak da bilinen bitkiden, yumuşak, pürüzsüz bir yüzeye ve zarif bir parlaklığa sahip tüylü bir astarlık kumaş elde edilir. Yarı şeffaf yapısı sayesinde, astarlık ipek çoğunlukla yazlık viskon bluzlar, yazlık etekler, elbiseler, hafif ince ceketler, yazlık pantolonlar gibi hassas kıyafetleri şekillendirmek için kullanılır.

İpek astar kumaş özellikleri bakımından bazı olumlu taraflara sahip olduğu gibi, bazı istenmeyen tarafları da bulunmaktadır. %99 ipekten yapılmış olan bu ince astarlık ipek kumaş, çok dayanıklı değildir. Bu yapısal özellik itibariyle, ipek astarı, dar giysiler için uygun değildir. En iyi şekilde yararlanmak için, tam veya gevşek silüetlerde kullanılması gerekmektedir. İpek astar fiyatları değişkenlik göstermektedir. Piyasa itibariyle top ipek astarlık kumaş veya ipek astar Zeytinburnu/ İstanbul çevresinde bulunabilir özelliktedir. İpek astar nedir? sorusuna verdiğimiz bu cevaplarla sizlere temel içeriği verdik. Şayet ipek astar İstanbul şehrinde oldukça popüler.

Astarlık Kumaş Kullanım Önerileri

Dikiş yaparken, iç astardan ziyade dış bölgede kalan kumaşa daha fazla önem verdiğimiz doğrudur. Diğer bir görüşle, doğru astarı seçmek ciddi bir ustalık gerektirir. Astar kumaş yıpranma potansiyeli bulunan tüm giysileri kapatıcı ve gizleyici özelliktedir.

Kıyafet Dikerken Hangi Astarı Kullanmalıyım?

Twill Astarlık Kumaş
Twill Astar Kumaş

Dış bölgede kullanılacak kumaşa daha yakından bakmanın zamanı geldi. Temel süreç kuralımız şu ​​şekilde ilerler:

Dış malzemeleriniz ne kadar hafif olursa, o kadar hafif astar gerektirir. Daha ağır kumaşlar tam tersi ağır astar türleriyle iyi bir ilişki kuracaktır. İşte size küçük bir tavsiye:

 • Eski elbiseler dahil, etekler, pantolonlar, yazlık giysiler, pamuklu giysiler vb. için pamuk astar kumaşı (örn. vual kumaş) seçilmelidir. ipek olanlar için ipek astarı (şifon, saten, krep) seçilmesi uygundur. İthal viskon ve suni ipek astarlar da harika bir seçenek olacaktır.
 • Abiye, etek, kadife ve brokar ceket için: Çin ipek, ipek saten, ipek krep veya tafetta uygun olabilir.
 • Ceketler ve pantolonlar ise: viskon astar, saten astar veya likralı astar ile birlikte şahane işlev yaratacaktır. İpek astar da kaliteli bir seçim gibi görünmektedir.
 • Örgü giysiler için: İnce jarse astar veya triko astar gibi likralı astarları tercih edin.
 • Sonbahar ve kışlık kumaşlar, yani ekstra sıcaklık için, polar, sahte kürk, sherpa astar veya kapitone astarı düşünebilirsiniz.
 • Dekoratif amaçlar ve döşemeler (döşemelik kumaş) için için ipek, saten veya asetat astarı deneyin.

Astar malzemenizin rengini seçerken uymanız gereken herhangi bir kural bulunmamaktadır. En uygun olanı bulana kadar birkaç seçeneği denemekten çekinmeyin. Benzer veya tamamlayıcı renklerle, ör. bir lacivert ceket için açık mavi astar veya altın rengi astar kullanabilirsiniz. Ya da biraz çarpıcılık eklemek için zıt renkler ekleyebilirsiniz. Eğlenceli bir ruh hali için baskılı astar deneyin. Tek tavsiye, desenli astarları sert yüzeye sahip kumaşlarla birleştirmek olacaktır. Aksi takdirde astarı dikmek oldukça zor olacaktır. Kendinize eziyet etmeyin.

Elbiseler ve Takım Elbise için Hangi Astarı Kullanmalıyım?

Astarlık Kumaş Fiyatları
Astar Kumaş Fiyat – Performans

Her astar malzemesinin artıları ve eksileri vardır ve karar vermeden önce tüm seçenekleri gözden geçirmek zahmetli olduğu kadar çok da önemlidir. İpek, pamuk veya asetat ile bir şeyler düşünüyorsanız, güvenilir bir astar üreticileri bağlantısı oluşturun. Yüksek kalite astar kumaşı satın aldığınızdan emin olun. Bu şekilde dayanıklı, hatasız olacaktır.

Takım elbiseler için ipek astar, streç ipek astar, suni ipek astar ve daha fazlası seçenek mevcuttur.

Viskon astar ve asetat astar takım elbise için harika olabilir.

Asya’da söyledikleri gibi, bir kez görmek bin kez duymaktan daha iyidir. İstediğiniz ucuz astar kumaşı için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca parça astarlık kumaş stoklarımızda bulunmaktadır.

Kaynak: Vikipedi – Astar Kumaş