Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Geri Dönüşüm Kumaş Rehberi – Full Anlatım

Geri Dönüşüm Kumaşlar

Geri dönüşüm kumaş firmaları hem yerleşik hem de yeni başlayan giyim markalarıyla birlikte piyasada yer edinmeye başlamıştır. Geri dönüşüm kumaşlar ile ilgili bahsedilecek genel konu “tekstil geri dönüşüm sektörü hakkında ikinci el ürünleri pazara tekrar nasıl sürebiliriz?” sorusuyla ilgilidir. Bununla birlikte, herkes tüm geri dönüşüm kumaş işlemlerinin çevre dostu girişimler olduğu konusunda hemfikirdir. Fire kumaş olarak da adlandırılan hurda (atık) kumaşların ve diğer tekstil malzemelerinin geri dönüşümü hakkında en kapsamlı Türkçe detaylı bilgi aşağıdaki yazıda yer almaktadır.

Geri Dönüşüm Kumaş ve Tekstil Ürünleri

Tekstil geri dönüşümü, tüketimdeki artış ve seri üretimin ortaya çıkardığı tekstil atıkları ve kirliliği konusu ile ilgili olan çok önemli bir yaklaşımdır.

Kumaş Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?
Kumaş Geri Dönüşümü

Tekstil kumaş endüstrisinde, mevcut olan fire kumaş alanlar ile fire kumaş satanlar arasında dönen ticari ilişkilerin çevresel, sosyal ve ekonomik etkileri konusunda artan bir farkındalık vardır. Dünyada ve Türkiye’de yer edinmiş “Kullan-At modeli”, tekstil hammaddesinin dağıtım ve kullanımına kadar olan her noktada büyük miktarlarda atık israfı meydana getirmiştir.

İngiltere merkezli doğmuş ancak küresel etki gücüne sahip Ellen Vakfı, araştırma sonuçlarında tekstil ürünleri üretmek için kullanılan malzemelerin sadece %1’inin geri dönüştürüldüğünü iddia etmektedir. Tekstil fire oranları istatistik bilgisi, her sene ortalama 100 milyar $ değerinde tekstil ürününün çöpe gittiğini gösteriyor.

Bu verilere göre, tekstil alanında geri dönüşüm kumaş veya türevlerinin potansiyel üretime tam olarak katılamadığı görülmektedir. Bir fire kumaş geri dönüşüm temelli modelden malzeme kullanımının korunduğu ve korunduğu rejeneratif dairesel bir işleyiş ortaya koyabilmek büyük tasarruflara sebep olacaktır.

Geri dönüşüm kumaşların tekrar üretime katılması için olan teknolojiler uzun süredir var olmasına rağmen, tekstil geri dönüşümü yalnızca son on yılda daha fazla farkındalık ve popülerlik kazanmaya başlamıştır.

Parça Kumaş ve Geri Dönüşüm Kumaş

Parça kumaş ve geri dönüşüm kumaş ilişkisi tekstil sektörünün varlığından bu yana sürmektedir. Parti kumaş satanlar ve parça kumaş alanların en çok istedikleri ucuz parça kumaş ya da ucuz top kumaş almaktır. Bu tekstil firmaları ucuz parti kumaş bularak imalatı ucuza getirmektir. Anca metre boyu kurtarmayan kumaşlar fire olarak atık kumaşlar ürün havuzunda incelenir. Fireciler fire kumaşları toplayıp renk renk ayırıp daha büyük çaplı geri dönüşüm fabrikasına gönderirler.

Parça Kumaş Geri Dönüşüm
Parça Kumaş Geri Dönüşüm

Aynı zamanda hatalı ihracat fazlası kumaş veya ihracat fazlası stok tekstil ürünleri ya da örme grubu ve dokuma kumaşlar tekrar geri dönüşüm fabrikalarına gönderilir ve fire geri dönüşüm makinelerine parça kumaş halinde atılmaktadır.

Geri Dönüşüm – Elyaf

Geri dönüşüm için en sık kullanılan elyaflar polyester ve pamuktur. Çünkü her iki elyaf dünya çapında üretilen en yaygın elyaflardır.

Pamuklu Atık İplik Elyafı
Hurda Halinde Pamuklu İplik Elyafları

Doğal kumaşlar için pamuk örneği verebileceğimiz gibi, sentetik kumaşlar için de polyester örneğini verdik. 2018 tercih edilen tekstil elyaf malzeme pazarı raporuna göre, 2017 yılında dünya elyaf fabrikalarının %51’ini polyester iplik geri dönüşüm çeşidi karşılamaktadır.

Polyester, sentetik bir elyaftır. Hammadde bileşenleri çoğu zaman petrokimyasallardan üretilmektedir. Diğer yandan pamuk, pamuk tohumu çevresinde yetişen ve esas olarak bitkilerde bulunan organik bir bileşik olan doğal bir liftir.

Daha detaylı bilgi Sentetik Kumaşlar ve Doğal Kumaşlar adlı yazıları okuyabilirsiniz.

Geri Dönüşüm Kumaşları Döngüsü

Kumaşlar geri dönüştürülüp yeni bir ürün ara malı üretiminde rol oynayabilirler. Geri dönüşüm firmaları döngüsel ekonomi bağlamında açık ve kapalı geri dönüşüm terimlerini sürekli kullanırlar. Açık döngü geri dönüşüm, tekstil malzemelerinin farklı bir ürünün değer zincirine aktarılması anlamına gelir. Polyester elyaflar için geri dönüşüm yapılan pet şişeler, açık döngü geri dönüşümüne bir örnek olarak gösterilebilir. Kapalı döngü geri dönüşüm ise, malzemelerin hizmet ettikleri orijinal ürünlere (örn. iplikten ipliğe, kağıttan kağıda) geri dönüşüm yapıldığı anlamına gelir.

Geri Dönüşüm Yapılması Gereken Tekstil Atıkları Örnek 4'lü Fotoğraf - Fire Hurda Kumaşlar
Kumaş Geri Dönüşümü Yapılacak Kırpıntı Fire Atık Kumaşlar

Geri Dönüşüm Türleri (Mekanik-Kimyasal)

Geri dönüşüm çeşitleri genel olarak iki ana bağlamda (mekanik geri dönüşüm, kimyasal geri dönüşüm) ele alınır.

Mekanik geri dönüşüm, endüstriyel atıkların veya tüketim sonrası atıkların mekanik olarak farklı fiziksel özelliklerde bulunan ürünlere ayrılması anlamına gelir.

Kimyasal geri dönüşüm, atık malzemenin kimyasal yapısının, depolimerize edildiği veya parçalandığı ve daha sonra işlenmemiş malzemeye yeniden polimerize edildiği işlemler anlamına gelir.

Mekanik Geri Dönüşüm

Mekanik Geri Dönüşüm Temsili Fotoğraf
Mekanik Geri Dönüşüm

Bu en yaygın geri dönüşüm çeşidi olarak bilinir. Uzun zaman önce pet şişeleri polyester elyaf ve pamuk elyaf geri dönüşümü için yapılmaktadır.

İşlemler şöyledir:

1) Malzeme ve Renk Ayrımı

Geri Dönüşüm Yapılmak Üzere Ayrılmış Tekstil Fire Atık Kumaş Çeşitleri
Renk ve Türlerine Göre Ayrılmış Kırpıntı Kumaşlar

Mekanik geri dönüştürücüler genellikle elyaf tipi ve rengi açısından homojen stokları tercih ederler. Bu sayede tekrardan boyama ihtiyacını ortadan kaldırmış olurlar.

2) Çekme veya Parçalama

Geri dönüşüm makinesi için sorun yaratabilecek düğme, fermuar gibi metal aksesuarlar tekstil ürünlerinden çıkarılır. Daha sonra kumaşı ince pamuklu parçalara bölmek için keskin makaslarla dolu silindir preslerden geçirilme işlemi yapılır.

3) Karıştırma

Geri kazanılan elyaflar, çekme ve parçalama işlemi sırasında elyaf yapısının bozulması nedeniyle, orijinal elyaftan daha kısa olacaktır. Bu nedenle, geri dönüşüm iplik özelliklerini eski haline getirmek için için diğer elyaflarla da karıştırılırlar.

4) Taraklama

Her geri dönüşüm fabrikası şerit adı verilen bir pamuk şerit üretmek için bir tarama işlemi kullanarak elyaflara hizalama işlemi uygular.

5) Eğirme

İplik geri dönüşüm firmaları arasında yaygın olarak kullanılan bir çeşit iplik üretme işlemidir. Daha düşük değerli bir ürünü kurtarma operasyonlarını içerir.

6) Dokuma

Bu, ipliği kumaşa dönüştürme işlemidir. Bu işlem genellikle dokuma ve örme kumaşlara uygulanır. Dokuma kumaş, örme kumaş elyaflarından, örme kumaş ise dokuma kumaş elyaflarından geri dönüştürülebilir.

Dokuma kumaşlar hakkında detaylı bilgi için >>> “Dokuma Kumaş”

Örme kumaşlar hakkında detaylı bilgi için >>> “Örme Kumaş”

Mekanik Geri Dönüşüm Ekstra Bilgiler

Pet şişeler, polyester gibi sentetik elyaflar için mekanik geri dönüştürmeye en kullanışlı stoklardır. Pet şişeler parçalanır, kazanlarda eritilir ve daha sonra yeni kumaşlar işlenmek üzere ekstrüzyona tabi tutulur

Mekanik geri dönüşüm kolay olduğu kadar, tüketim sonrasında oluşan atık tekstiller için karmaşık yapılara da sahiptir.

Elyaf geri dönüşüm, elyaftan elyafa mekanik geri dönüşüm ile de meydana gelebilir. Bu nedenle, mekanik olarak geri dönüştürülen malzeme, her seferinde kalite daha da düştüğü için çok fazla geri dönüştürülemeyebilir. Sonuç olarak, dolgu malzemeleri ve yalıtımlar vb. kullanılabilen dokunmamış ürünler genellikle “düşük” değerli malzemeler sınıfına girmektedir.

Öte yandan, mekanik geri dönüşüm yöntemlerinin, geri dönüşümden ziyade kapalı döngü elyaftan elyafa işleme olarak kabul edilecek yeterli kalitede ürünler meydana getirmek üzere kademeli olarak rafine edildiği bildirilmektedir.

Dolayısıyla pamuk elyaflar dönüştürülünce, yaklaşık %25-%30 daha kısa haldeki pamuk elyafı ortaya çıkar.

Elyaf geri dönüşüm fabrikası içerisinde yaşanan problemlerden birisi de, tüketim atıklarının birçoğunun harmanlanmış malzemelerden yapılması ve farklı karışımların geri dönüştürülmeden önce ayrılması gerektiğidir. Günümüz teknolojisinde, elyaf tiplerini mekanik dizinlere ayırmak mümkün değildir. Bu yüzden, fire alan geri dönüşüm firmaları sadece %100 homojen materyalleri satın alır.

Kimyasal Geri Dönüşüm

Kimyasal Geri Dönüşüm
Kimyasal Geri Dönüşüm

Kimyasal geri dönüşüm fabrikası bu işlemi, selülozik elyaflar (pamuk gibi bitki esaslı elyaflar), sentetik elyaflar (polyester ve naylon) veya pamuk ve polyester (polikotton) karışımları ile gerçekleştirmektedir.

Kimyasal geri dönüşüm, sentetik atık malzemeleri saf elyaf ile aynı fiziksel kaliteye geri döndürme yeteneğine sahiptir. Genellikle pamuk atıkları çözünmüş hamur haline dönüştürülür. Daha sonra rejenere iplik olarak işlenmeden önce bitki kaynaklı diğer hamur ürünleri ile karıştırılır. Bu, fiziksel özellikleri artırılmış el yapımı selülozik malzemeleri üretebilmemizi sağlar. Böylece atık geri dönüşümüne ek olarak tüketim sonrası malzemelerin geri dönüşümünü elde etmemize fırsat verir.

Selülozik elyaflara uygulanan kimyasal geri dönüşüm işlemleri, ölçeklenme ile beraber yapılır. Sentetik elyafların kimyasal geri dönüşümü, az miktarda geri dönüşüm firmaları aracılığıyla yapılmaktadır. Ancak fire kumaş alan firmalar ile fire kumaş satan firmaların artışı birlikte fireci geri dönüşüm piyasasının kimyasal geri dönüşüm ayağı canlanmaya başlamıştır.

Kimyasal geri dönüşüm yapmadan önce mekanik geri dönüşüm ile benzer olarak bazı aşamalar vardır. Bunlar; ayırma, hazırlama ve parçalamadır.

1) Elyaf Çözme

Uygun çözücü kullanılarak, selülozik ve/veya sentetik elyaf çözücülerin kaliteye etkisini ayarlamak için kullanılır. Çıkan ürünlerin geri kazanıldığı yerlerde, polyester ve selülozik fraksiyonların her biri için elyaf tipi başına bir tane olmak üzere iki çözücü kullanılır. Tekstil fire fiyatları daha çok bu işlem ile etkilenmektedir.

2) Elyaf Ayırma

Daha sonra yapılacak olan işlemler için selülozik çözücünün diğer fraksiyonlardan ayrılması gerekir. Diğer fraksiyonlar, kimyasal geri dönüşüm işlemiyle hedeflenmeyen herhangi bir lif tipini ve son işlem kimyasalları ve boyaları dahil olmak üzere diğer tekstil malzemelerini içerebilir. Bazı tekstil boyaları şu anda atık fraksiyonlarında bertaraf edilmekte ve çöplüklere gönderilmektedir, ancak son zamanlarda prosesten boya maddelerini geri kazanmaya çalışan daha fazla geri dönüşüm firmaları ortaya çıkmaktadır.

3) Elyaf Kurtarma

a) Sentetik Geri Dönüşüm Süreci

Geri kazanım, tekrarlayan polimerizasyon ve ardından başkaca ilave işlemler gerektirir. Geri kazanılan polimerler daha sonra reçineler veya elyaflar halinde işlenebilir. Geri dönüştürülen polimerin olumlu tarafı, geri dönüşümlü malzemeleri sağlamak için muhafaza edilebilir olasıdır. Diğer yandan değiştirilebilir niteliğe de sahiptir.

b) Selülozik Geri Dönüşüm Süreci

Selülozik elyaflar, doğrudan ıslak iplik eğirme işleminde kullanılabilir. Öte yandan rejenere iplik üreticilerine satılmak üzere çözünebilen hamur olarak geri kazanılır. Ancak selülozik geri kazanım viskoz benzeri lifler üretir ve malzemeyi saf haline döndüremez.

c) Solventlerin Geri Kazanımı

Parça kumaş geri dönüşümüne odaklı olarak çözücü solventler, ileriki döngülerde kullanılmak üzere geri kazanılır. Çevresel ve maliyet nedenleriyle, kimyasal işlemler, çözücüleri yakalayabilmek ve korumak içindir. Aynı zamanda atık emisyonlarını en aza indirmek için tasarlanmıştır. Toplu geri dönüşüm uygulamasında döngü başına %0.6 ila %1 arasında çözücü kaybı bulunmaktadır.

4) Yukarıdaki İşlemlerin Tekrar Edilmesi

Bazen kirleticileri ortadan kaldırmak ve geri kazanılan elyafın saflığını ve kalitesini arttırmak için tekrardan geri dönüşüm gerekebilir. Bazı reaktif ve boyarmaddeler, çözünme işlemi sırasında elyaf parçalarına kimyasal olarak bağlı kalabilir. Bu yüzden genellikle parça kumaş geri dönüşüm tekniklerinde bu tekrarlar yapılmalıdır

5) Eğirme

İplik üretme işlemlerini kapsar.

6) Dokuma

Üretilen ipliğin tekrar kumaşa dönüştürülmesidir.

Kimyasal Geri Dönüşüm Ekstra Bilgiler

Tekstil sektöründe, en ideal geri dönüşüm sistemi, geri kazanılmış tekstil ürünlerinin, elyaftan elyafa geri dönüşüm yoludur. Yani tekstil malzemeleri satış firmaları tekstil malzemelerini yapmak için saf kaliteye sahip ipliklere dönüştürüldüğü bir sistem olarak tanımlanması oldukça yaygındır.
Kimyasal geri dönüşüm, bu vizyonu gerçekten başarabilen tek teknoloji olmuştur. Sebebi ise tekstil üretiminde kullanılan tüm istenmeyen bileşenleri, renklendiricileri, yüzey işlemlerini ve diğer yardımcı kimyasalları ortadan kaldırabilir niteliktedir.

Daha önce mekanik geri dönüşüm çarkları tarafından reddedilen aşırı derecede kirlilik ve yapısal bozulmaya sahip atık malzemeler artık kimyasal olarak geri dönüştürülebilir hale gelmiştir.

Parça kumaş malzemeleri için kimyasal geri dönüşüm teknikleri aynı zamanda mekanik geri dönüşümün zorluklarından birini de ortadan kaldırmış olur.

Ayrıca, geri dönüştürülmüş parça kumaş, polimerin hizmet ettiği biçim veya işlevden fazla farkı yoktur. Geri kazanılmış parça kumaş veya sentetik iplikler, geri dönüştürülerek hemen hemen eşit miktarda kimyasal bileşen üretebilirler. İşin püf noktası birden fazla çıktı üretmek için harmanlanmış liflerle baş edebilmektir.

Bununla birlikte, tüm elyaflar kimyasal olarak geri kazanılamaz. Yün kumaş veya kaşmir kumaş gibi hayvansal elyaflar kimyasal geri dönüşüme tabi tutulamaz. Yün lifleri nispeten uzundur ve bu nedenle mekanik geri dönüşüm için gerekli tüm niteliklere sahiptir.

Dikim Atölyelerinde Tekstil Atığı Overlok Kenarı Kumaşlar - Kırpıntı
Geri Dönüşüm Süreçlerine Katılacak Overlok Kenarı Kırpıntısı

Ayrıca, naylon kumaş elyafta bulunan en yaygın polimerlerden biri olan naylon kumaş çeşitleri kimyasal olarak geri dönüştürülemez. Naylon kumaş ve buna bağlı kumaş fiberleri kullanılan naylon malzemenin yaklaşık% 85’ini oluşturur. Naylon fiberlerine bağlı elyaflar yapı bakımından naylon kumaştan daha karmaşık bir monomerdir. Kimyasal geri kazanım, daha fazla miktarda reaktif gerektirebileceğinden daha zordur. Şu anda Naylon kumaş sadece mekanik olarak geri dönüştürülebilirken yukarıdaki fiber kumaşlar herhangi bir geri dönüşüm yöntemi ile dönüştürülebilir.

Kimyasal Geri Dönüşüm ve Mekanik Geri Dönüşüm Farkı Nedir?

Mekanik ve kimyasal geri dönüşüm farkı açısından baktığımızda, kimyasal olan teknolojileri şu anda ticarileştirme aşamasında değildir. Diğer yandan mekanik geri dönüşüm, özellikle parça kumaş tekstil pamuk ve plastik sektöründe uzun yıllardan beri uygulanmaktadır. Buna karşın, tekstil geri dönüşümü çok yaygın değildir. Bunun nedenlerinden biri, maliyet etkinliğini ölçeklendirmede karşılaşılan güçlüklerdir.

Kumaş Geri Dönüşüm Firmaları İçin Pazar Payı

Hurda Parça Kumaşlardan Çanta Yapımı - Sarı Bej Renk
Atık Kumaşlardan Geri Dönüştürülmüş Çanta

Pazarda rekabeti sürdürebilmek için, geri dönüşüm tekstil ürünleri şirkete mali gider olarak görülmemelidir. Tekstil malzemeleri saf olarak piyasaya sürüldüğünde genellikle geri dönüştürülmüş malzemelerden daha ucuza mal olur. Bu nedenle fire kumaş malzemelerin pazar gücünü zayıflatır.

Bu, Çin’e parça kumaş ve diğer tekstil atıkları gibi farklı katı atık türlerinin ithal edilmesine yönelik yasağın daha da kötüleşmesine sebebiyet vermektedir. Çin, parça kumaş arzı bakımından en yüksek kapasiteye sahip olan ülkelerden biri olduğu için, bu yasak polyester geri dönüşüm üretimine ağırlık verilmesini sağlamıştır.

Kumaş satan firmalar, geri dönüşüm üretimini diğer Asyalı ülkelere taşımıştır. Bunun sonucunde geri dönüşüm polyester kumaş fiyatları yasağa tepki olarak artmıştır. Ancak uzun vadede bu, şirketlerin daha iyi çözümler aramasına, yerel geri dönüşüm altyapısını genişletmesine ve tüketici davranışlarını değiştirmesine yardımcı olabilir.

Ülkelerin tekstil sektörü içindeki davranışlarını daha iyi kavrayabilmek için “Tekstilin Tarihçesi” adlı yazımızı okuyun.

Kumaş Geri Dönüşüm Firmaları – Ekonomik Durum

Tekstil (2. el kıyafet) Geri Dönüşümünü Simgeleyen Fotoğraf
Atık Tekstil Geri Dönüşümü

Diğer bir sorun, parça kumaş alan firmalar talebi düşürmüş olduğundan, büyük ölçekli ticarileşme alanında gerekli yenilikler için ekonomik fon bulmak zorlaşmaktadır. Yüksek kaliteli kumaşlar ve parça kumaş fire geri dönüşüm ürünleri, talebi ve maliyet etkinliğinde rekabetçi fiyatlandırmayı belirlemek için gerekli kriterlerdir. Yatırımcılar çekingen tavırlarını sürdürmektedir. çünkü faktörlerden biri eksik olduğunda, uygulamanın başarılı olma olasılığı olumsuz olarak etkilenecektir.

Bir diğer yaygın sorun da, geri dönüşüm firmalarının çeşitli kaynaklardan atık malzemeleri bir araya getirmeye harcanan maliyetidir. Burada hem zaman hem nakit maliyetleri geçerlidir. Geri dönüşüm firmaları reel ekonomilerini canlandırmak için gerekli hammadde hacmini elde etmedeki zorluklarla mücadele ederler. Bu nedenle, tedarik zinciri boyunca koordinasyonun, tekstil geri dönüşüm sistemlerinin benimsenmesini ve geliştirilmesinin teşvik edilmesi gerekir.

Sağlam bir kumaş tedarikçi ağına sahip olmak, toplayıcıların istenmeyen atık malzemeleri aktarmak için kime başvuracaklarını bilmelerini sağlar. Fireci firmalar ve geri dönüşüm fabrikaları ayrıca, malzeme taşıma maliyetini azaltmak için belirli bir bölgede bulunan birden fazla sentetik kumaş veya doğal kumaş hammadde kaynağını toplayabilir.

Kumaş alacaklara yol gösterici “Kumaş alan firmaların dikkat etmesi gerekenler listesi” için tırnak içindeki yazının üzerine tıklayın…

Daha fazla örme kumaş ve dokuma kumaş talebi yaratmak için parti kumaş satan firmalar ve parti kumaş alan firmalar arasındaki birlikteliği artırmak önemlidir. Bunu yapmak için, parça kumaş satan firmalar ve parça kumaş alan firmaların sektörel farkındalıklarının artırılması gerekmektedir.

Tekstil Ürünleri
Tekstil Ürünleri

Dokuma kumaş satanlar ve örme kumaş satanlar arasındaki bilgi transferi, mevcut geri dönüşüm tekstil ürünleri bakımından ilerlemeyi ve kısıtlamaları ortadan kaldıran anlayışı aşılamak için harika bir girişim olacaktır.

Geri Dönüşümlü Fermuar

Fermuar geri dönüşümü biraz tartışmalı bir konudur. Fermuar geri dönüşüm çeşitlerine göre değişmektedir. Demir fermuar, plastik fermuar, naylon fermuar, kemik fermuar, metal fermuar vb. alt sınıflara ayrılır. Örneğin demir fermuar, demir fabrikalarında tekrardan metallere karıştırılmak üzere geri dönüşümü sağlanır. Hurda fermuar olarak bilinmektedir. Hurda fermuar alanlar genelde demir geri dönüşüm sektöründe yer almaktadır.

Çok uluslu şirketlerin birçoğunun doğa için çaba harcadıklarını belirtmek mutluluk verici. Uygun bir kompostlama ortamına yerleştirilen doğal fermuarlar biyolojik olarak parçalanmaya başlayacaktır. Bu tekstil teknolojileri sayesinde, yaklaşık 140 günlük toprak mikro organizmalarını saf hale getirmek mümkündür. 2007 çevre raporlarına göre, bu şirketin Endonezya tesisi ayrıca kusurlu bant parçalarını, yastık nevresim kumaşları ve ikinci el kıyafetlerini geri dönüşüme sokabilmektedir. Ancak bazı şirketler göründüğü gibi masum değildir. Bahsi geçen şirket dünya çapında fiyat sabitleyici bir kartel çalıştırmaya çalıştığı için 150 milyon Euro para cezasına çarptırılmıştır.

Tekstil İstatistik Bilgileri – Atilla Tekstil tarafından çevrilmiştir.

Kaynak: Google Haberler

Yorumlar

 1. Özlem Turan dedi ki:

  Merhaba,
  Geri dönüşüm kumaşı perakende olarak bulabileceğimiz bir yer var mıdır? Rica etsem varsa yazabilir misiniz?

  Teşekkürler,

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba mail üzerinden cevap verildi.

 2. Erkut dedi ki:

  Merhaba,

  Geri dönüştürülmüş pamuk kumaşı Türkiye’den veya Çin’den edinmek mümkün müdür ? Sağlayan firmalar kimlerdir bilginiz varsa paylaşabilir misiniz?

  1. Editör dedi ki:

   Mail üzerinden cevap verildi Erkut Bey.

  2. Siyabent dedi ki:

   Tekstil atıklarını satacağım firmalarla nasıl anlaşmalar yapmalıyız ve bize önereceğiniz firmalar varmı

   1. Editör dedi ki:

    Telefonda görüştük 🙂

    1. Meril dedi ki:

     Tekstil atıkları için önereceğiniz firmalar var mıdır neler yapılmalı – geneli pamuk olmak üzere

     1. Editör dedi ki:

      Merhaba, fire, hurda kumaş, kırpıntı, iplik vb. tekstil atıklarının satışı ve satın alınması hakkında telefon numaralarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kolaylıklar.

 3. Yücel Yılmaz dedi ki:

  Merhaba,
  Çok yararlı bir yazı olmuş elinize sağlık. Kumaş geri dönüşümündeki teknik gelişmeleri yayınlanan patent tescil kayıtlarını inceleyebilirsiniz.

  1. Editör dedi ki:

   Teşekkürler Yücel Bey. Kullanım şartları ve reklam politikamız nedeniyle yorumda vermiş olduğunuz internet sitenizin linkini kaldırdık. Kullanıcılarımıza Google reklamlar dahil hiçbir reklamı göstermeme kararımıza saygı duyduğunuz için tekrardan teşekkürler.

 4. Haci ali demir dedi ki:

  Slm elimizde 2 cesit geridonusum icin malzeme bukunmakdadir.1.si 450 -500 ton karisik kiyafet bukunmakda 2.si ise sade %100 kazak tarsi 100 ton civarinda. İlgilenen almakdak isdeyen vardimiz hepsini degerlendirmek isdiyoruz.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, mail üzerinden iletişim bilgisi verdik. Bize detaylı olarak görselleri göndermenizi bekliyoruz.

  2. Ali K. Özcan dedi ki:

   0541******* Ali Kağan Özcan fire ile ilgili olarak her konuda iletisim kurabilirsiniz,iyi günler.

 5. MUHAMMET SABRİ dedi ki:

  Merhabalar, 3. sınıf mimarlık öğrencisiyim ve bu dönem projemizde ar-ge çalışması yapıyoruz ve bende tekstil sektörünü tercih ettim. İlk olarak Zara firmasının green to pack anlayışını araştırdım ve hem enerjinin hem de kumaşın geri dönüşümü konusunda araştırmalar yaptım ve konum dahilinde olduğu içinde kumaşları geri dönüştürüldüğü bir ar-ge binası yapmaya karar verdim ancak bu konuda hangi firmaların kumaş geri dönüşüm için çalıştığını ya da günümüz firmalarının geri dönüşüm açısından hala devam eden bir ar-ge çalışmasını eğer biliyorsanız ve bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Bilgilendirmeleriniz için de ayrıca teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Mail üzerinden cevap verildi.

 6. gözde şenel dedi ki:

  Merhaba,

  Geri dönüştürülmüş pamuk kumaşı Türkiye’den veya Çin’den edinmek mümkün müdür ? Sağlayan firmalar kimlerdir bilginiz varsa paylaşabilir misiniz?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba size bir mail gönderdik. Lütfen kontrol edin.

 7. Özge dedi ki:

  Merhaba iyi günler kumaş atıklarını hangi firmalar alabilir fiyat ne kadar olur bilgi verir misiniz

  1. Editör dedi ki:

   Size konu ile ilgili bilgilendirme maili gönderdik. Kontrol edip geri dönüş sağlamanızı rica ederim.

 8. Mehtap dedi ki:

  Merhaba elimde hiç kullanılmamış bir otel mağazasında satılmak için yaptırılmış yetişkin ve çocuk için kolilerce tşort,şort penye ürünler var.Bunları toptan satmak istiyorum nereye başvurabilirim

  1. Editör dedi ki:

   Size bir mail gönderdik Mehtap Hanım. Lütfen kontrol ediniz.

 9. fatma dedi ki:

  merhaba, pamuk atıkları hakkında bilgi ve fiyat verebilir misiniz?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba size fire kumaşlarla ilgili bir mail gönderdik. Lütfen kontrol ediniz.

 10. Orhan dedi ki:

  Merhabalar tekstil kumaş atıklarını alabilecek firmalar ve fiyat ile ilgili bilgi alabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Size konu ile ilgili bir mail gönderdik.

 11. ALİ ÇAKMAK dedi ki:

  MERHABA.
  2.el giysi ithal ediyoruz.istenilen miktarda gerçekleştiriyoruz.eğer ilgilenirseniz bu konu hakkında görüşmek istiyoruz.iyi çalışmalar

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba konuyla ilgili sizinle görüşmüşler. Kolaylıklar.

 12. Emrah dedi ki:

  Merhabalar;

  Çalıştığım firmada 3 katmanlı, en üstte %100 polyester orta katmanda poliüretan ve en alt katmanda ince %100 polyester den oluşan otomotive kullanılan bir kumaş türü atığımız mevcuttur. Bunu geri dönüştürmek için nasıl bir yöntem izleyebiliriz yada sizinle işbirliği yapabilir miyiz?

  1. Editör dedi ki:

   Polyester ve poliüretan kumaşların geri dönüşümünü şu anda yapmamaktayız. Sadece pamuk, keten, viskoz vb. doğal elyaf türlerinin fire ve hurda geri dönüşümünü yapmaktayız. Kolaylıklar dilerim.

 13. Salih ergin koç dedi ki:

  İyi günler ben tekstil atık kumaş geri dönüşüm işi yapmak istiyorum nasıl bir belge almam gerek hangi adımları izlemem gerekiyor dönüş yapar mısınız

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, size tekstil atıklarının geri dönüşümü ile ilgili bir bilgi mail ilettik. Lütfen e-postanızı kontrol edip, talebinizi daha açık bir şekilde yanıtlayınız.

 14. İbrahim Halil Çiftçi dedi ki:

  Merhaba,
  Kıyafet, havlu vs gibi tekstil ürünleri mevcut. Bunları geridonusum icin kabul eden kumas ureticileri ya da satın alan firmalara nasil ulaşabilirim.

  1. Editör dedi ki:

   Kumaş atıkları (fire kumaş) ve hurda ipliklerle ilgili doğrudan bizimle iletişime geçebilirsiniz. İkinci el kıyafet alan firmalar hakkında Google arama motoru üzerinden araştırıp bilgi alabilirsiniz.

 15. Umut YILMAZ dedi ki:

  üretim hanemizde bulunan atık (pamuk kumaş, elyaf, file, karton gibi) malzemeleri değerlendirmek istiyoruz.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Umut Bey, telefon numaralarımız üzerinden bizimle iletişime geçin. Kolaylıklar dilerim.

 16. Yasin dedi ki:

  Merhaba tekstil atıklarını alabilecek firmaları ve fiyatları hakkında bilgi alabilirmiyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Yasin Bey, bizimle telefon numaramız üzerinden irtibata geçebilirsiniz. Atık fire kumaş ve diğer elyaf bazlı tekstil malzemelerini alan, satan firmalar ve bu geri dönüşüne gidecek atıkların fiyat bilgileri hakkında size bir mail gönderdik. Kolaylıklar dileriz.

Bir yanıt yazın