Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Kumaş Alan Firmalar İçin Dikkat Edilecekler Listesi

İstanbul Kumaş Satanlar

Kumaş Alan Firmalar Kumaş Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kumaş alan firmalar en iyi kumaşı satın almayı ister. Kumaş alanlar, kumaş satan firmaların sunacakları renklere ve desenlere ek olarak daha birçok öğeye dikkat etmeleri gerekiyor. Bu gerekenler liste halinde aşağıda verilmiştir. Her ticarette olduğu gibi tekstil sektörü içerisinde de bazı ipuçları bulunmaktadır. Hep beraber bakalım. Kumaş alan firmalar nelere dikkat etmeli?

Kumaş Alanlar Kimlerdir?

Kumaş alanlar, kumaş malını kendi ticaretinde kullanmak ve kar etmek isteyen sermayelerdir. Siz kumaş satan firmalardan biriyseniz elbette alan firmalarla da ilişkiniz bütünlükte olmalıdır. Dolayısıyla kumaş satanlar aslında kumaş alanlar kategorisinde yer alır.

Kumaş Satan Firmalar Kumaş Satarken Nelere Dikkat Etmeli Yapmalı?

Konu dağılmadan: “kumaş alan firmaların dikkat etmesi gerekenler” meselesine geri dönmekte yarar vardır. Kumaş alırken en iyisini istersiniz, ancak bazen seçenekler çoktur ve bir mağazada olduğunuzda biraz kafa karıştırıcı olabilir. Büyük ihtimalle sizi etkileyebilecek ilk şey, mağazadaki kumaşların rengi ve desenleri olacaktır. Bununla birlikte, bu ilk bakış psikolojisi kumaş ticaretinin sadece bir unsurudur, En iyi kumaşı satın almanız için dikkate almanız gereken birçok öğe vardır. Kumaş satın alırken nelere dikkat etmeliyiz? Gereken bazı bilgi ve beceriler aşağıda verilmiştir.

1. Kumaş Kalitesi

Keten, pamuk, polyester veya naylon olup olmadığını kontrol ederken kumaşa dokunulup hissedilir. Kaliteli olup olmadığını hissetmelisiniz. Orijinal kumaşlar kendini belli eder zaten. Özellikle boya, baskı, elyaf, gözyaşı ve benzeri şeyler söz konusu olduğunda kumaş lekesiz olmalıdır. Kalite mükemmel olmalıdır, çünkü kumaşta lekeler varsa, kumaştaki bu kusurlara sahip ürünleriniz olacaktır.

Kanat Çizgisi Hatası Dokuma Kumaş Kontrol Etme Makinesi ile Görülebilir Bir Fabrika Defosu - Parti Malı Bozuk Mal
Kanat Yapmış Üretim Hatalı 2A (Düşük Kalite) Denim Kot Kumaş Fotoğrafı

2. Kumaş Türü

Kumaş alan firmaların dikkat etmesi gereken şeylerden biri de kumaşın cinsinin ne olduğudur. Kumaşlar çoğunlukla doğal, sentetik veya her ikisinin bir karışımı olarak kategorize edilir.

Doğal kumaşların meşhur örnekleri; pamuk, keten, kot, deri, ipektir. Sentetik kumaşlar, polyester kumaş, naylon vb. Doğal ve sentetik elyaf karışımı olan kumaşlar, mükemmel durumda oldukları sürece kıyafet yapmak için de mükemmeldir. Bu nedenle, kendinize, her ikisinin bir karışımı olan doğal, sentetik veya kumaşlar satın almak isteyip istemediğinizi sorun.

Kumaş Üretiminde Kullanılacak Olan Altın Sarısı Renginde Polyester Pamuk Dikiş İpliği Denye
Makas ve İplik (Altın Renk)

Doğal kumaşlar sentetik olanlara kıyasla daha pahalıya mal olur, bu nedenle buradaki bütçeniz de rol oynayacaktır.

3. Renk Haslığı

Kumaşınızı tekrardan kontrol ederken, rengin eksi noktalar veya çizgiler barındırmadığından emin olun. Kumaşı yakından inceleyin ve düzensiz boyama belirtilerini not edin.

Kot Kumaş Boyama Fabrikası içinde Makinesi Hatalı Boyamış - Abrajlı Kumaş Nedir? Ne Demek?
Abrajlı Kot Denim Kumaş – Boyama Hatası

Özellikle katlama çizgisinde renk solması olan herhangi bir alan fark ederseniz, o kumaşı almanız tavsiye edilmez. Kumaşın bazı kısımlarında açık renkler gördüğünüzde, kumaşın bir tasarımı olmadıkça, satın almayın. Çünkü bu, kumaşı yıkarken rengin solma yapacağının bir işaretidir.

Test etmeniz gerekiyorsa, nemlendirdiğiniz beyaz bir mendil veya pamuk topu kullanabilirsiniz. Daha sonra kumaşa sürün, eğer renk sürdüğünüz pamuğa veya mendile geçtiyse, kumaş iyi kalitede değildir. Alırken bir kez daha düşünmekte fayda vardır.

4. Uygunluk ve Konum

Kumaşı alırken muhtemelen imalat yapmak için veya direkt olarak satmak için bazı planlarınız var. O zaman kumaşın uygunluğunu tespit etmek zorundasınız. Örneğin, yün kumaş ile mayo yapamazsınız. Bunu yapmak için kumaşları seçerken giysilerin giyileceği yeri ve cilde olacak etkisini düşünmelisiniz. Aynı zamanda mevsim ve iklim şartları da kumaşı seçerken dikkat edilmesi gereken bir taraftır. Yün kumaşı ile yapılmış bir kıyafeti çöl gezintileri için seçemeyiz. Diğer bir perspektiften, şifon kumaşı ile yapılan bir giysi ile kesinlikle soğuk bölgelerde gezemeyiz. Pamuklu kumaş, cildi soğutmak için mükemmel olduklarından yazlık giysiler için mükemmel olacaktır. Aynı zamanda kış için yünlü kıyafetler tercih edilir.

5. Kumaş Yıkanınca Çeker mi?

4 Adet Top Halinde Parça Kumaşlar Rulo Şekilde - İnce Aralıklı Çizgiler, Kalın Aralıklı Çizgiler. Hepsi Siyah Beyaz Renkli Çizgili
Sarma Parça Kumaş Fotoğrafı

Kumaşı seçerken büzülme faktörünü göz önünde bulundurmalısınız. Yıkandıktan sonra kumaşın küçülüp küçülmeyeceğini bilmelisiniz. Her kumaş farklı şekilde küçülür.

Güvenli tarafta olmak için, kumaşın %10’u kadar preshrunk içeren bir ifade yer almalıdır. Eğer işinizi garantiye almak istiyorsanız size sorun çıkarmayacak bir preshrunk kumaş düşünebilirsiniz. Preshrunk kumaşlarda “Sanforised”, “Merserised” vb. etiketler bulunur. Merserize çorap ifadesi buradan gelir.

6. Kumaş Rengi

Koyu Renkli Poplin Kumaş Siyah Beyaz Kahverengi
Desenli ve Düz Siyah Beyaz Otantik Poplin Kumaş Top Fotoğrafı

Özellikle kendi elbisenizi yapmak için kumaş seçiyorsanız, kumaşın rengi daha çok önem kazanır. Elbiseyi daha da güzelleştirmek için cilt tonunuza uygun bir renk seçmeniz gerekir. Bir düğüne gidecekseniz, bunun için kumaş satın alıyorsanız, kumaş renginin düğün temasına uygun olması en iyisidir.

Kumaş satan firmaların dükkanına gitmek icap ettiğinde, gün batımından sonra değil, gün ışığında kumaş satın alma işinizi tamamlayın. Yapay aydınlatma bazı durumlarda rengi bozabilir, kafanızı karıştırabilir. Bu nedenle yanılmamak için doğal ışığa ihtiyacınız vardır.

Kumaşı satın aldıktan sonra yanlış renk olduğunu fark ettiğinizde geri verirken problem yaşama ihtimaliniz olduğunu unutmayın. Hele ki parça kumaş alıyorsanız bu ihtimal daha da artacaktır. Belki geri iade için gittiğiniz de kabul etmeyecekler. Bu sefer malzemenin doğru rengini almak için tekrar harcama yapmak zorunda kalacaksınız. Bu gerçekten bütçenizi zorlayabilir. Güneş candır.

7. Kumaş Deseni

Çizgi Desenli Kazaklık Örme Kumaş Triko Benzeri Mavi, Lacivert, Beyaz / (Sarı Mavi Süs Detaylı)
Desenli Hırka Örme Kazaklık Kumaş

Ekranda çeşitli çekici desenleri gördükten sonra desenli kumaş satın almayı düşünebilirsiniz. Bu kumaşlarda kesim esnasında desen tekrarı olacak. Bunu dikkate alarak alışverişinize devam edin. Kumaş üzerindeki motifler, özellikle dikişlere doğru yerleştirilerek sistematik bir şekilde dağıtılmış olmalıdır.

Giysiyi dikerken kumaşın bozulmadığından emin olun. Desenler söz konusu olduğunda, sonunda ortaya çıkan elbise ile elde etmek istediğiniz elbise arasında fark olabilir. Astar bölümlerini göz ardı etmeyin. Usta biriyseniz bunu hızlıca anlayabilirsiniz. Desenlere odaklanırken moda görünümünü en iyi temsil edecek bir deseni seçmenizi öneririz.

8. Kumaş Ağırlığı

Kumaş ağırlığı çoğu durumda elyaf tipi, dokuma cinsi vb. faktörlerle ortaya çıkmaktadır. Kumaşın ağırlığı 60-700 arasında değişebilen GSM ile gösterilir. Örneğin, bir denim kumaşın, doku türüne bağlı olarak 400 GSM’si olacaktır.

Daha yüksek bir kumaş ağırlığının, kumaşın kaliteli olduğu anlamına gelmediğini unutmayın. Kumaş ağırlığı esas olarak uygunluğu etkiler. Kumaş ağırlığını bilmek, çeşitli kumaş türlerini karşılaştırmanıza ve belirli durum ve ortamlardaki giysiler için en iyi kumaşa karar vermenize yardımcı olur.

9. Güven ve Risk

Son günlerde Çin’de ortaya çıkan Covid-19 virüsü nedeniyle sokağa çıkma yasaklarının da etkisiyle internetten online yapılan alışverişler artmıştır. Kumaş piyasası da bu yükselişten nasibini almıştır. Ticaretin doğası gereği sektörde bazı istenmeyen durumlar gerçekleşebilir. Bu başımıza gelmesini istemeyeceğimiz durumların arasında “dolandırıcılık”, “sahtecilik”, “tırnakçılık (el çabukluğu ile para çalmak)” vb. durumlar örnek verilebilir. Online kumaş satın almanın bu kadar yaygınlaştığı son zamanlarda bu istenmeyen durumlar daha farklı boyutlarda olmaktadır. Ticaretin online boyutunda ilginç yöntemlerle hareket eden kötü niyetli dolandırıcılara çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bazı kumaş veya herhangi tekstil malzemesi satış siteleri “dolandırıcılık”, “imitasyon”, “farklı ürün gönderimi”, “hatasız denildiği halde hatalı ürün gönderimi”, “kimlik avı” gibi tüketiciye zarar verecek eylemlerde bulunmaktadır. Özellikle tekstil piyasalarında her gün onlarca insan farklı kişiler tarafından dolandırılmaktadır. Kimi zaman ufak miktarlarda para kaybedilir. Kimi zaman tüm paramızı kaybedebiliriz. Bu durum o kadar ciddi bir meseledir.

Yırtılmış Kumaş Fotoğrafı - Delik Kot Denim Kumaş Yırtığı Hata
Yırtık, Üretim Hatalı Kumaş

Alışveriş yaparken hiç tanımadığınız ve güvenmediğiniz yerlerden yüksek miktarlı alışveriş yapmayınız. Satıcılar için: Para gelmeden ürün göndermeyiniz. Alıcılar için: ürünü detaylı görüntülü arama ile görmeden almayınız. Karşı tarafın satış platformunu iyi analiz edin. Facebook, İnstagram gibi güvensiz, takip edilemeyen, kayıt dışı ticaret ortamlarında çok fazla dolandırıcı bulunmaktadır. Bu sebeple yüksek fiyatlı alışverişlerinizi en güvenilir platformlardan yapmaya çalışın. “Google Merchant”, güvenilir olan bir platformdur. Arkasında trilyon dolarlık bir şirket vardır. Ancak Facebook veya Instagram gibi platformlarda güven yoktur. Tamamen şansa dayalı olarak vicdan kalıpları içerisinde alışverişi tamamlamak gerekir. Karşı tarafı şikayet edemezsiniz. Emniyet bu tür olaylarla milyonlarca kez karşılaşmaktadır. Bu yoğunluğun getirdiği zorluğa ek olarak, internet ortamlarındaki dijital kimliklerin takip edilemiyor olması da etkilidir. Dolandırıcılık yöntemlerini tek tek anlayamayız ama en çok denenen dolandırıcılık yöntemlerinden birisi şöyledir:

 1. Müşteri gelir mal ister.
 2. Çok iyi para öder malı alır.
 3. Malı satan bireye karşı güven kazanır.
 4. Bu süreci belirli bir süre tekrar ettirir.
 5. Tamamen güven kazandıktan sonra bir gün yüklü bir malı veresiye (malı alıp parayı sonra ödeme) veya çek, senet ile alır. Ondan sonra size asla parayı ödemez.

Binlerce kişinin yaşadığı bu durumu yaşamak istemiyorsanız, alışveriş yaparken karşı tarafı tanımaya çalışmamız gerekmektedir. Bu durumlar arasında en önemli dijital risk, “kimlik avı” dır.

Ödül kazandınız, bedava… Tebrikler hemen alın gibi şeyler yazan yazilara TIKLAMAYIN! Bir bağlantıya tıklamadan önce 3 kez düşünün. İçerisinde zararlı yazılım bulunan bir bağlantı, sizin tüm cihazınızı kullanılmaz hale getirebilir. Ya da banka hesaplarınızla harcama, para çekme vs. yapabilir. En önemlisi sanal gerçekliğe ait olan değerlerinizi elinizden alabilirler. Değerli dosyalarınıza fidye kilidi koyabilirler.

Bunu önlemenin en etkili yolu, karşımıza çıkan bağlantıları kontrol etmektir. Bunu şu şekilde yapın; Url çubuğunda ‘HTTPS’ ile başlayan bilindik websitelerini ziyaret edin. Reklamları kapatmaya çalıştığınız halde yine de yanlışlıkla girilen websitelerinden hemen çıkın. Url çubuğundaki bağlantının sahte olup olmadığını kontrol edin. Alışveriş yaparken 3d security yöntemi ile ödeme yaptığınız siteleri tercih edin.

Yukarıdaki liste sayesinde, kumaş satın almak artık daha güvenli. Kumaş alacak biri için hayati öneme sahip bir yazı. Bu yazı sayesinde artık kumaş satın alırken nelere dikkat etmeli? Öğrenmiş olduk. Ticaret yaparken panik yapmamaya, sakin ve dikkatli olmaya, karşı tarafın kafamızı karıştırmasına izin vermemeye odaklanmalıyız.

Kumaş Alan Firmalar İçin En İyi (Kaliteli) Kumaş – En Ucuz Kumaş Paradoksu

En iyi kumaşın ne olduğu, kullanılacağı üretim faaliyetinin reel karına göre bazı değişiklikler gösterir. En iyi kumaş, kumaş alan firmalar için en çok para kazandıran kumaştır. Tekstil sektöründeki ticari varlıklar kendileri arasında ekonomik yıpranmalara neden olur. Sektördeki hazır mal talebinin azalması ya da arzın artması sonucunda ortaya çıkan fiyat düşüşü kumaş sektöründe de vardır. En ucuz kumaş nerededir? diye sorarsanız, onu bulmak işte biraz maliyetli bir iş. Zaman maliyeti bulacağın malın sana kazandıracağı kardan daha fazla gelebilir. Ancak bütün kumaş satan yerler dükkanlarında müşterilerini bekliyor. Araştırmakta her zaman fayda vardır.

Alıntı: Bir Ansiklopedi sitesinden kumaş çeşitlerine dair küçük alıntılar yapılmıştır.

Yorumlar

 1. Halilibrahim dedi ki:

  Bende kesimhane parçaları var

  1. Editör dedi ki:

   Maillerinizi kontrol eder misiniz İbrahim Bey? Cevap alamadık sizden.

 2. Suat Bediroğlu dedi ki:

  Kumaşlar hakkında vermiş olduğunuz bilgiler gerçekten çok yararlılar. Vermiş olduğunuz bu güzel bilgiler için size teşekkür etmek istiyorum. Doğru kumaştan yapılmış en iyi ürünler … adresinde tüm kullanıcılarını bekliyor.

 3. Cenk dedi ki:

  Elimizde 6 top ekose kabanlık kumaş bulunuyor bunları nasıl ve nereye satabiliriz?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, size bir mail gönderdik. Lütfen kontrol edip verdiğimiz irtibat numarası üzerinden bizimle iletişime geçin. Kolaylıklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir