Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Tekstil Mühendisliği

Tekstil Mühendislik

Tekstil Mühendisliği Nedir?

Tekstil mühendisliği; tekstil ürünlerine dair yapılacak olan gelişimleri sürdüren tekstil elemanıdır. Tekstil mühendisi, ürünün üretimini sağlamak, tekstil fabrikalarının içerisinde yer alan mekanizmaların sürdürülmesini sağlamak vb. genel özelliklere sahiptir. Bu eleman aynı zamanda atölye ve fabrikalar içerisindeki üretim aletlerinin tam şekilde üretime sokulması için düzenlemeler yapar. Bir tekstil fabrikasında üretim yapılırken halihazırda riskler yer alır. Bu risklerin ortadan kaldırılması girişimlerini tekstil mühendisleri optimize eder. Diğer yandan önemli olarak fabrika seri üretiminde meydan gelecek aksaklıkları minimal seviyeye indirip ürünün (giysi ve kıyafetlerin veya kumaşın) kaliteli bir şekilde müşteriye iletilmesi için çabalar. Tekstil mühendisleri tekstil ürünlerini ya da kumaşları üretim sekmesinde dizayn edecek kapasiteye sahip olmalıdır.

Tekstil Mühendisliği ve Küresel Üretim

Tekstil Fabrikaları
Tekstil Fabrikaları

Tekstil mühendislerine, günümüzde en güncel örneğiyle, özellikle kişisel bakım ve tıbbi endüstrilerinde uygulamaları olan, nonwoven fabric yani dokumasız kumaşlarda üretim esnasında pazar liderliğini sağlamak sebebiyle ihtiyaç duyulmuştur. Tüketici ve kurumsal tekstil ürünlerinin üretimi ve tanıtımı konusunda iç ve dış pazarlarda da öncü olmuştur. Tekstil Dergisi bir profil sunmuştur. Gelin bu profile birlikte göz atalım.

Dokunmamış kumaşlar söz konusu olduğunda, Türkiye kumaş fabrikaları, dünya genelinde, akla ilk gelen güçlerden biridir. 1991 yılında bir tekstil fabrikası uzmanı tarafından, özellikle eğirme, örme kumaş ve hazır giyim sektörlerinde faaliyet gösterecek bir tekstil fabrikası kurma girişimleri başlatılmıştır. İlk tesis %100 penye pamuk ipliği üretmek üzere meydana gelmiştir. İlk defa tek seferde birden fazla iğ işleyebilen %100 ihracat temelinde bir tekstil fabrikası ortaya çıkarılmıştır.

Hindistan’da Tekstil Mühendisliği Macerası

Tekstil Mühendisliği
Tekstil Mühendisliği

Hindistan’da bulunan bir tekstil şirketi şu anda, tekstil sektöründe 30 yılı geçen tecrübe ile yönetilmektedir. Hindistan tekstil pazarında yaşıtlarının çok ötesindeki değişiklikleri önceden kavrayan bir tekstil mühendisi, 2005-07’de yeşil alan projesi olarak dokunmamış kumaş işine adım atmıştır. Bu tesis halen Hindistan’da bulunmaktadır.

Dokumasız kumaşlar için tesisinin önemli bir özelliği vardır. Sürdürülebilirliğe odaklanılmıştır. Bu sürdürülebilirlik su ile dozaj teknolojisini bu üniteye entegre etmesi ile gerçekleştirilmiştir. Şirketin dokunmamış kumaş olarak tanıtıma soktuğu bu ürün, özellikle hijyen sektöründe kendine pazar payı bulabilmiştir. Islak mendil fabrikaları bu ürün için arzı karşılayacak şekilde talep gücüne sahiptir. Bu hijyen alanında faaliyet gösteren geniş bir uygulama alanına fikirsel olarak yaklaşabilmeyi sağlamaktadır.

Dokumasız (Nonwoven) Kumaş ve Hindistan Örneği

Tekstil Mühendisi
Tekstil Mühendisi İplik Üretimi

Kalite ve maliyet açısından baktığımızda Hindistan iyi bir tercih olabilir. Türkiye gümrük problemlerini aşarsa, Hindistan ile birlikte, dokunmamış (nonwoven) kumaşın ticaretini rahat bir şekilde yapabilir. Hindistan kumaş üretiminin çoğunu ABD ve Avrupa’ya ihraç etmektedir. Tekstil alanında çalışacak mühendisler için bu örneğimiz tamamen fikir oluşturmak ve yeni girişimleri yaratmak içindir. Türkiye tekstil sanayi ve kumaş üretimi alanında iyi bir potansiyele sahiptir. Bunların değerlendirilmesi umuduyla tüm yetkilileri sıkı çalışmaya davet etmekteyiz.

Medikal Tekstil’de Hindistan

Medikal Maske
Medikal Maske

Gujarat’ta bir tesis bulunmaktadır. Bu ünite yılda 13.000 metre kumaş üretecek imkanlara sahiptir. Bu tesiste bir çok dokuma kumaş, örme kumaş üretilmesine karşın daha çok çeşitli medikal hijyen tekstili ürünleri üretilmektedir. Bu medikal kumaşların üretiminde gerekli ekipmanlar, dünya çapında ileri gelen nonwoven kumaş makinesi şirketleri tarafından ortaklaşa tedarik edilmiştir. Ürün olarak çok çeşitli konseptlere sahiptir. Bu tesis üretim çıktıları olarak düz kumaş, kabartmalı kumaş, renkli kumaş, baskılı kumaş vb. ürünleri içerisinde bulundurur. Islak mendil, hijyenik bezler bu ürünler arasında yer alır. Ürünler arasında baskılı viskon kumaş-polyester karışımları içeren kumaşlar, %100 polyester kumaş, %100 viskon kumaş ve pamukla zenginleştirilmiş karışım kumaşlar bulunur.

Bu ünite, medikal malzeme sektörü için ürünler yapmaya da devam etmektedir. Emici dokunmamış kumaşa sarılmış pamuklu kumaş bunlara örnek olarak gösterilebilir. Yaraya yapışmayan bez üretimi yapmaktadırlar. Aynı zamanda hastaneler için -özellikle ameliyathaneler- dokunmamış sterilize malzemeler de arza kavuşturulmaktadır. Bu malzemeler arasında cerrahi maske ve cerrahi eldiven de bulunmaktadır. Bu yazıdan ilham alarak siz de kendinize dair iş fikirleri oluşturabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Musa dedi ki:

  Merhaba. Almanya’da yaşıyorum. Nonwoven kumaşlarınız hakkında bilgi almak istiyorum. Maskelik Kumaş yani özellikle olmak üzere spunbond ve polipropilen kumaşlar gerekli. Tskurler

  1. Editör dedi ki:

   Nonwoven kumaş çeşitleri ve fiyatları hakkında detaylı bilgi mail adresinize gönderildi. Lütfen kontrol edip geri dönüş sağlayınız.

 2. Serdar dedi ki:

  Merhabalar parça kumaş satışınız varmi acaba

  1. Editör dedi ki:

   Evet, parça kumaş satışımız var Serdar Bey. Parça kumaş çeşitleri, fiyatları ve daha fazlası için lutfen telefon numaralarımız üzerinden bizimle iletişime geçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir