Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Kumaş Fabrikaları

Gaziantep Kumaş Fabrikası

Kumaş Fabrikaları Endüstrisi

Kumaş fabrikaları Türk sanayi üretiminde neredeyse en büyük paya sahip olan tekstil sanayisidir. Tekstil, Türkiye’de ilk kurulan sektörlerin başını çekmektedir. Büyük bir alt sektör olarak kumaş fabrikaları endüstrisi, son yıllarda giyim ve ev tekstili endüstrileri arasında yer almaktadır.

Kumaş fabrikaları dünyanın her yerinde giyim ve imalat alanında önemli bir rol oynamıştır. Son yirmi yılda ev tekstili sektörü istatistiklerine bakılacak olursa, büyük tabloyu daha net görebiliriz.

Türkiye’de Kumaş Fabrikaları

Kumaş Fabrikaları İstanbul
Kumaş Fabrikaları İstanbul

Türkiye’de bulunan kumaş fabrikaları, gri kumaşın tüm dizinlerini işleme kapasitesine sahiptir. Tekstilin temelinde yatan bu sektör, modern işleme kapasitesi bakımından Avrupa Birliği’ne eşdeğer niteliktedir. Teknoloji, nitelikli işgücü ve özellikle ürün kalitesi, kumaş endüstrisinin uluslararası pazarlarda rekabet avantajlarını ortaya çıkarmaktadır. Gerek teknolojisi, geniş ürün yelpazesi, kalitesi, tasarımı ve ürünlerinin yaratıcılığı buna olanak sağlar. Tekstilin sağlam temellerine ek olarak; vasıflı işgücü de incelenmesi gereken bir konudur. Ayrıca, kumaş endüstrisi büyük esneklik ve kabiliyete sahip bir iş alanı yaratır.

Tekstil hiç kuşkusuz günün şartlarına göre üretimini modern arz girdilerine sokmalı ve kendisini yeni teknolojilere adapte etmelidir. Bu modernizasyon çalışmaları, tüketici talebindeki değişikliklere tepki biçimlerini uluslararası boyutta etkiler.

Kumaş Fabrikası İstanbul
Kumaş Fabrikası İstanbul

Böylece kumaş endüstrisi, tüm ihtiyaçları şartlara uygun karşılamaya çalışarak müşterilerini memnun etmektedir. Tekstil, hızlı tepki ve güçlü hizmet yeteneği ile birlikte harmanlanması gereken bir piyasa içinde yer alır. Bu özellikler kumaş üreticilerini ve ihracatçıları uluslararası pazarlarda güçlü bir şöhret elde etmek için harekete geçirmektedir.

Kumaş Fabrikaları – Türkiye’de Seri Üretim

Türkiye, hazır giyim imalatında kullanılmak üzere hemen hemen her tür kumaşı üretebilme potansiyeline sahiptir. Kumaş endüstrisi, ev tekstili, döşeme kumaş ve diğer teknik uygulamalar (özellikle doğal pamuklu kumaş) hammaddelere dayalı üretimi oluşturmaktadır.

Çorlu Kumaş Fabrikası
Kumaş Fabrikası

Kumaş üretiminin büyük miktarda olan bölümü pamuk bitkisinden elde edilmektedir. Pamuk bazlı kumaş endüstrisi iki bölümden oluşur. Bunlardan biri büyük ölçekli şirketlerden oluşmaktadır. Elyaftan kumaş üretiminin tüm aşamalarına dikey olarak entegre edilmiş üretim tesisleri; işleme, eğirme ve dokuma, boyama, baskı ve terbiye atölyeleridir. Bunlar giyim veya ev tekstili gibi hazır ürünler için üretim tesisleridir. Diğeri ise küçük çaplı şirketler ağırlıklı olmak üzere entegre olamamış şirketlerden meydana gelmektedir. Bu şirketler Türkiye’nin hayati alt sektör dallarını oluşturur.

Tekstil Sektöründe Kumaş Üretimi İstatistikleri

Tekstil İstatistikleri
Tekstil İstatistik 2020

Kumaş fabrikaları çerçevesinde ele aldığımız bu sektör, hammadde ihtiyaçlarını çoğunlukla yerli kaynaklardan karşılamaktadır. Türkiye önemli bir dünya pamuk yetiştiricisidir. Türkiye dünya çapında pamuk üretimi ile sekizinci sırada yer almaktadır (2016/17 – 880.000 ton). Bazı dünya ülkelerinde üretilen pamuk, üretilen ülkelerdeki ülkelerin iç talebini karşılamamaktadır. Bu sebeple, Çin, Bangladeş ve Vietnam’dan sonra dördüncü büyük pamuk ithalatçı olarak Türkiye’yi görmekteyiz. Pamuk kumaş tekstil endüstrisinin yanı sıra, sentetik kumaş üretme kapasitesine sahip olan Türkiye, %100 polyester ve polyester bazlı sentetik kumaşlar için üretim yapabilmektedir. Pamuk, viskon, naylon, poliamid, yün, keten veya bunların çoklu karışımları ile harmanlanabilir.

Modern Tekstil Fabrikaları

İplik Fabrikası İstanbul
İplik Fabrikası

Hem sanayileşmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde artık yüksek verimli kumaş üretimi yapabilen modern tesisler bulunmaktadır. İplik ve kumaş imalatındaki mekanik gelişmelere ek olarak, yeni liflerin geliştirilmesinde, tekstil özelliklerinin iyileştirilmesine yönelik işlemlerde hızlı ilerlemeler kaydedilmiştir. Diğer yandan daha fazla kalite kontrolüne izin veren bir sistem kurulmak istenmektedir.

Türkiye Tekstil Coğrafyası

Kumaş Fabrikaları
Kumaş Fabrikaları

Dünyanın en büyük tiftik üreticilerinden olan Türkiye, aynı zamanda güçlü bir yün üreticisidir. Yün ürünlerinin çoğunluğu giyim üreticileri ve ihracatçılar arasında kullanılmaktadır. Kumaş fabrikaları ağırlıklı olarak İstanbul, Bursa, Adana, Denizli, Kahramanmaraş, İzmir, Gaziantep, Tekirdağ, Kayseri ve Uşak illerinde bulunmaktadır. Entegre olmuş çoğu kumaş fabrikaları, İstanbul, Bursa, Kahramanmaraş, Adana ve Gaziantep’te yer almaktadır. Kumaş tedarikçilerinin, uluslararası alanda daha sağlıklı, daha çevre dostu ürünler üretebilmesi için teknolojik gelişmelere açık olmaları gerekir.

Türkiye’deki bir çok kumaş üreticisi ekolojik ürün kıstaslarına uymaya çalışmaktadır. Birçoğu Oeko-Tex gibi en iyi bilinen eko-etiketlere sahip Standart 100, Organik Değişim, GOTS vb. kıstasları kendisine çerçeve olarak alır. Sonuç olarak kumaş fabrikası sahipleri, kalitenin ne kadar önemli olduğunun farkında ve birçoğu ulusal ve uluslararası kalite sertifikaları ile kendilerini resmi ticaret hayatında belirli bir teraziye yerleştirmeye çalışmaktadır.

Tekstil Fabrikaları ve Üretim Döngüsü

Kumaş Fabrikası
Kumaş Fabrikası

Tekstil fabrikası, iplik veya kumaş gibi farklı elyaf türlerinin üretildiği ve kullanılabilir ürünlere dönüştürüldüğü bir üretim tesisidir. Bunlara örnek olarak kot pantolon kumaşı, giysiler, çarşaf, havlu, çanta verilebilir. Tekstil fabrikaları ilk kurulduğunda işler emek yoğun biçimde meydana gelmekteydi. Daha sonra teknoloji, bazı modern tesisleri makinelerin bulunduğu operasyonlara dönüştürdü. Tekstil fabrikaları hammaddeleri almak ve bunları kullanılabilir ürünlere dönüştürmek için çok adımlı bir süreç kullanıyor.

Halihazırda bir üretim döngüsü şu aşamaları içermektedir: Doğal veya sentetik lifler, istenilen dokuyu ortaya çıkarmak için farklı şekillerde düzenlenir. Lifler ipliğe eğrilir. İplik, dokuma veya örme gibi kumaş üretim teknikleri ile dönüştürülür. Boyaları ve gerekli kimyasalları kabul etmeye hazırlamak için kumaşlar üzerinde ön-muamele işlemleri gerçekleştirilir. Pigmentler ve baskılar kullanılarak boyama ve baskı işlemi yapılır. Teknik özellikler veya istenen estetik bir çekicilik oluşturmak için kumaşa bitirme işlemleri eklenir. Bu işlem, antibakteriyel özellikleri, suya dayanıklılığı veya moda uygulamalarını içerebilir. Tekstil, satış ve dağıtım için hazırlanmadan önce düğme veya fermuar gibi ek özellikler eklenebilir.

Benzer Yazılar: >>> “Kumaş Fabrikası İçindeki Teknolojik Uygulama Örneği” – “Geri Dönüşüm Kumaş Rehberi – Full Anlatım

Related Posts

30 thoughts on “Kumaş Fabrikaları

 1. Isa Alioğlu dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin,arkadaslarim Kırgızistan’da kumaş satıyorlar Çin kumaşını satyorlar şimdi de Türkiye ile deniyelim düşündüler, Sizin kartela kumaslariniz var ise gonderebilirmisiniz Kırgızistana?
  Iyi gunler!

  1. Editör dedi ki:

   Mail adresiniz üzerinden cevap verildi.

 2. Eren Ozsen dedi ki:

  Sayin Atilla Bey,

  Hollandada satis icin bebek agiz bezi ureticisi ariyorum. Kumas olarak hangi kumasi tavsi edersiniz, cogunlukla pamuk goriyorum. Minimum siparis sayisi nekadar? Kumas kalitesi hakinda ne anlatabilirsiniz. Ve kumasin icine logo dikiyormusunuz? Ve bebekler icin renkli desen mumkunmu? Son olarak fiyatlari ogrenmek istiyorum ve mumkunse Hollandaya bir kac cesit agiz bezi yoliyabilirmisiniz test olarak.

  Saygilarimla,

  Eren Ozsen

  1. Editör dedi ki:

   E-mail üzerinden cevap verildi Eren Bey. Kolaylıklar dileriz.

 3. kaptan kusto dedi ki:

  ben şunu merak ediyorum kumaş almaya gelsek mesela piyasadan daha ucuza alabiliyor muyuz ve minimum kaç metre satıyorsunuz? şu an hayal tül fisto ve poline ihtiyacım var

  1. Editör dedi ki:

   iletişim adreslerimizden ulaşın. Size yardımcı olmaya çalışalım.

 4. Dani dedi ki:

  Merhaba nasılsınız benım adı dani sızde önlük kumaşlar işçi kumaşlar bulunur mu? Veya fiyatlar ve adres varmı İstanbul’da yüz yüze görüşmek istiyorum bana masaj ile cevap gönderebilir misiniz

  1. Editör dedi ki:

   Telefonda görüştük Dani Bey.

 5. Müberrem dedi ki:

  Merhaba yeni bir iş yeri acmayı süşünüyorum toptan kumaş alıp ufak bir yerde dikip internet üzerinden satış yapıcam topdan alımlarda bir topda kaç metre kumaş oluyor öğrenebilırmiyim

  1. Editör dedi ki:

   İletişim bilginizi bırakırsanız size ulaşalım. Ya da telefon numaralarımızdan bize ulaşın yardımcı olalım.

 6. Майра dedi ki:

  Ассалаумалейкум!
  Мен мата алуға келеміз бе деп ойлаймын, мысалы, оны базардан арзан сатып аламыз ба және сізден фабрикадан алсам деймін. кем дегенде қанша метр сатасыз? Маған дәл қазір мақта, трикотаж мата қажет. TR: Acaba kumaş almak ister miyiz mesela, sizin gibi marketten ve mutfaktan ucuza alırsak merak ediyorum. En az kaç metre satıyorsunuz? Şu anda pamuk ve trikoya ihtiyacım var.

  1. Editör dedi ki:

   We responded on mail. Please check it out. Thank you.

 7. Ali dedi ki:

  Merhaba efendim. Fabrikanız dan Kumaş almayı düşünüyordum. Belarus, Minsk dan yazıyorum. Mesela Buraya bir Tır kumaş gonderseniz ücreti ne kadar olur umarım pazar fiyatından ucuz olur.
  Ve fabrikanızda kaç tür kumaş üretiliyor ise hepsinden bir ton kumaş aldığım da fiyatı ne eder, bunu türleriyle beraber örnek şu kumaştan 1 tonu bu kadar eder gibi örnekle söylerseniz çok sevinirim. Böyle Detaylı bir şekilde yanıtlarsanız sevinirim. Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Lütfen maillerinizi kontrol edin. Sizinle iletişime geçildi.

 8. Firuze dedi ki:

  Merhaba. Ben yoga uretimi icin kullanilacak kumas istiyorum. 80% naylon, 20 % lykra. Nemi kendine haps edicek. Cok sikmayacal, kaliteli bir kumas istiyoruz. Kumas iyi olursa, uzun sureli ortaklik isteriz. Lutfen kisa surede geri donus yapin . Cunki cok acil 🙏🏻

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba sizinle telefonda görüştük Firuze Hanım. İyi günler dileriz.

 9. Alpaslan KUL dedi ki:

  İyi günler! Ukrayna’da faaliyet gösteren bayan konfeksiyon fabrikasına kumaş ithal etmek istiyoruz.
  Jarse Len gömleklik ipek bluz
  % 60-40 yün
  % 40-60 polyester
  %35 yün ipekli.
  Ürün kartelanızı göndermeniz mümkün mü ?
  Kolay gelsin!

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba mail gönderdik. Dilerseniz iletişim numaralarımızdan da bizi arayabilirsiniz.

 10. Parahat dedi ki:

  Selamunaleykum .
  Ben türkmenistana kumaş göndermek iştiyorum gülyüpek diye bir kumaşınız varmı varsada fiyatı nedir en az ne kadar alabilirim başkada elbiselik kumaşlarınız varsa rica etsen fiyatı ve kaç metre en az alabilirim söyleyebilirmisiniz .
  Saygılarımla teşekkür ediyorum .

  1. Editör dedi ki:

   Aleyküm Selam. Mail üzerinden cevap verildi. İsterseniz iletişim numaralarımızdan bizi arayabilir veya mesaj atabilirsiniz.

 11. Anonim dedi ki:

  Merhaba benim ciddi sekilde erkek boxer icin kumasa ihtiyacim var acaba nasil temin edebilirim ciddi aliciyim
  Ve yuklu urun yaoacagim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba. Telefon numaralarımızdan bize ulaşın lütfen. Mail adresinizi yazmadığınız için size ulaşamıyoruz.

 12. Zeynep Şahpaz dedi ki:

  Merhabalar ben ev tekstili için toptan poplin kumaş almak istiyorum minimum ne kadar alabiliyoruz metre fiyatı ortalama kaçtan başlayıp yukarı devam ediyor ayrıca sizden şahıs olarak alışveriş yapabiliyor muyuz yoksa firma sahibi mi olmamız lazım. Belirttiğim mail adresinden yardımcı olabilir misiniz.?

  1. Editör dedi ki:

   Mail üzerinden cevap verildi Zeynep Hanım. Şahıs olarak ürün temin edebilirsiniz. Tam olarak hangi tür poplin kumaş istediğinize dair ayrıntılı bilgi verdikten sonra fiyat verebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.