Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Parça Kumaş

Parça Kumaş

Parça Kumaş Nedir?

Parça Kumaş Nedir?
Parça Kumaş Nedir?

Parça kumaş tekstil sektörü içerisinde kumaş fabrikalarının üretim döngüsünde yaşanan problemler başta olmak üzere; ilgili yıkama fabrikalarındaki yıkama problemleri, kimyasal boyahanede yapılan yanlış teknikler, fason dikim atölyelerinde kesim sonucu ortaya çıkan, ikinci kez kullanıma ya da geri dönüşüme hazır olan ikinci el, parça halindeki kumaşlara parça kumaş denilmektedir.

Kumaş Fabrikasından Parça Kumaş Nasıl Çıkar?

Aslında kumaş fabrikaları içerisinde parça kumaş bulabilmek mümkün değildir. Kumaş fabrikaları, tarlalardan toplanan pamuğu, üretim bileşenleri sayesinde, kumaş adı verilen tekstil ürünlerine dönüştürebilen bir mekanizmaya sahip yapılardır. Bu yapı bünyesinde çalışmakta olan insanlar bölümlere ayrılmış mekanlarda üretim faaliyetlerini gerçekleştirmektedirler. Parça kumaşlar ise kesimhanelerde ortaya çıkan geri dönüşüm gerektiren parça halinde bulunan kumaşlara denir. Fabrikalardan alınan kumaşlar kesimhanelerde pastal halinde kesilerek dikime hazır hale getirilmeye çalışılır. Bu işlemlerden sonra arta kalan fazla kumaşlar parti kumaş olarak kayda geçer. Parti kumaşlar fabrika da stok kumaş olarak da bulunabilir. Ancak bir kumaşın parça olabilmesi için adından da anlaşılacağı üzere kesimden arta kalması gerekir.

İpucu: Parça kumaşlardan kırpıntı kumaşlara kadar tüm kumaş geri dönüşüm süreçleri hakkında kapsamlı bilgi almak istiyorsanız >>> “Geri Dönüşüm Kumaş Rehberi – Full Anlatım”

Parça Kumaş Fiyatları Neden Top Kumaşlara Göre Daha Ucuz?

Parça kumaşlar bilindiği üzere ekonomik bir üretim malzemesidir. Çok etkili bir ikame görevi üstlenen parça kumaş, küçük bir işçilik maliyeti ile giyim veya kullanım eşyalarına dönüştürülür. Bu işçilik ve zaman maliyetinin negatif yönde bir korelasyona sahip olduğu ortadadır. Anlaşılması gereken konu bu maliyetlerin bizlere fiyat olarak geri dönmesidir. Top kumaşa göre oldukça ucuz olan parça halindeki kumaşlar genellikle seri üretim imkanlarına tam oturamamış atölyeler tarafından kullanılmaktadır. Bu kumaş türüne regular olmayan kumaş da denilmektedir. Sonuç olarak parça halindeki kumaşlar, serili mal istikrarına aykırı olduğu için regular kumaşlardan daha ucuzdur. Bu şekilde üretilen mal, kaliteden ödün vermeden makul fiyatlara diktirilir.

Siteye Yeni Parça Kumaş Çeşitleri Hangi Günler Geliyor?

Atilla Tekstil parti kumaş sektöründe ticari varlığını devam ettirmektedir. Bu sebeple çok değişken zaman aralıkları içinde olan bir kumaş tedarik etme sistemine sahiptir. Sık sık kumaş stokları değişmektedir. Bildiğiniz gibi bu işin ne zaman hangi tür kumaştan geleceği belli olmamaktadır. Lakin zaman zaman devamı bulunan parça kumaşlarda gelebilir. Belirli zamanlarda siteyi kontrol ederek istediğiniz ürünü bulabilme şansını artırabilirsiniz.

Parça Kumaşlarda Defo Bulunur mu?

Normal şartlar altında defosuz kumaş kategorisinde olması gerekmektedir. Eğer kumaşlarda herhangi bir defo bulunuyor ise bunu satıcı ile konuşup ürünü almaktan vazgeçebilirsiniz. Ya da fiyat anlamında yeni bir anlaşma yapabilirsiniz. Bir yerden herhangi bir kumaş alırken ürünün hatalarını kontrol etmeyi unutmayınız. Aşağıda kumaş alırken nelere dikkat etmeliyiz? sorusunun cevap linki bulunmaktadır.

İpucu: Herhangi bir kumaş alacaklar için dikkat edilmesi gerekenler hakkında yazdığımız tüketici bilgilendirme yazısını incelemek için >>> “Kumaş Alan Firmalar İçin Dikkat Edilecekler Listesi”

Parça Kumaş Alanlar Kimler?

Parça Kumaş Nerden Alınır?
Parça Kumaş Nereden Alınır?

Tekstil piyasasında karşılıklı parti malı kumaş alışverişi yapan firmalar genellikle ufak çaplı firmalardır. Aynı zamanda bireyler de terziye diktirmek üzere satın alabilmektedirler. Bu kumaşı almak isteyen birisi bu kumaş ile kafasında canlandırdığı bir tasarımı istediği ölçülerde yaptırabilir. Sevdiğiniz birine hediye mi almak istiyorsunuz? Masrafa girmenize hiç gerek yok. Beğendiğiniz tasarımın yeterli ölçülere sahip olması ürünün yapılması için önemli bir husustur. Çünkü parça kumaş alanlar, dikilmek üzere hazırlanan kumaşın hangi ölçülerde olması gerektiğini anlayamazlar. Bunun sonucunda kumaş, daha ufak ölçülerde olan bir eşya (örn. kıyafet) için kullanılmaktadır Diğer bir ihtimalle boşa çıkabilmektedir.

Parça Kumaş Boyama Nedir?

Herkesin bildiği gibi tekstil sektörü içinde kumaş boyama işletim haneleri bulunmaktadır. Kumaşın kaliteli bir görünüm sergilemesi amacıyla yapılan boyama işlemi ürünlerin tonlarına canlılık kazandırmaktadır. Kumaşlar boyama işleminde çeşitli kimyasal karışıma sahip olan ilaçların kumaş üzerine yaptığı etki ar-ge çalışmalarıyla test edilerek üretimi başlatılır. Pigment Boyama, Kirli Boyama, Antik Boyama, Batik Boyama olarak 4 çeşide ayrılır.

Parça Kumaş Fiyatları Nedir?

Parça Kumaş Nerede Satılır?
Parça Kumaş Nerede Satılır?

Parçalanmış kumaş nerde satılır?, nereden alınır?, kaç paraya alınır? gibi sorulara cevap arıyorsunuz. Parça halinde bulunan ikinci el kumaşlar diğer regular (düzenli) kumaşlara göre daha ekonomik bir fiyat sunmaktadır. Bunun sebebi ise seri devamı ve işçilik maliyeti problemleridir. Tekstil fabrikaları veya daha küçük tekstil işletmeleri (örneğin: terziler, bireysel çalışan fasoncular vb) kumaşlar hakkında halihazırda bilgilere sahiptir. Bu teknik bilgiler vasıtasıyla kumaş seçimlerini yaparlar. Beğenilen kumaşın siparişi verilir. Daha sonra kumaş fabrikalarında üretimi yapılan kumaşlar, dikilmek üzere tekstil atölyelerine gelir. Kesim esnasında artan kumaşlar parti malı kumaş olarak adlandırılır. Daha sonra çeşitli desen ve renkteki bölünmüş kumaşlar paketlenip yeniden üretime aktarılır. Yeniden üretim aşamasında geri dönüşüm olabileceği gibi, küçük çaplı tekstil atölyelerine de gönderilebilir. Burada anlaşılması gereken en temel nokta kumaş fiyatları düşerken, kumaşların düzenliliğinin de (devamlılığı-aynı seri mal çıkarabilme gücü) düşmesidir.

İpucu: Parti kumaşlar hakkında bilgi verdiğimiz, bu konuya benzer yazımızı okumak için >>> “Parti Kumaş Nedir?”

Yardımcı Kaynak: Vikipedi

Tüm Yazılar

Related Posts

Yorumlar

 1. Agamurat dedi ki:

  Selamünaleyküm kolay galsin ban parça kumaş almak isterim toptan yardımcım olabilirmisiniz
  Teşekkürler ??

  1. Editör dedi ki:

   E-mail üzerinden cevap verildi.

 2. Aysel dedi ki:

  Merhabalar bende parça kumaş almak istiyorum kılo hesabı nerden ve nasıl alabılırım. Cogu yerden almaya calıstım ama herkes birbirinin kuyusunu kazmakta. Lütfen yardımcı olırmusunuz🌼🌼🌼

  1. Editör dedi ki:

   Kiloluk kumaş satışları hakkında e posta üzerinden size bilgi verdik. Lütfen kontrol edip bizimle iletişime geçin.

 3. Arife İzmirli dedi ki:

  Merhaba kilo ile kumaş almak istiyorum bilgi verir misiniz

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, Parça kumaş satın almak istiyorsanız lütfen telefon numaralarımız üzerinden bizimle irtibata geçin.

 4. Nzh dedi ki:

  Nevresimlik çarşaflık parça kumaşları nereden bulabilirim dükkan açıcam surekli alacagim guvenilir bir yer olmasi lazim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, nevresimlik kumaş çeşitleri ve fiyatları hakkında size bir mail gönderdik. Lütfen kontrol ediniz. Daha fazla ve hızlı bir şekilde bilgi almak için bizi aramanı yeterli. Kolaylıklar.

 5. Nergız dedi ki:

  Merhabalar kilolu kumaş sparış vermek istiyorum

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, parça kumaş satın almak istiyorsanız telefon numaralarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 6. Sevilay dedi ki:

  Merhabalar
  Kilo işi parça kumaş alımı ve fiyatları hakkında bilgi istiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Sevilay Hanım, kiloluk dokuma türü kadın giyimi üzerine elbiselik parça kumaş modellerimiz mevcut. Telefon numaramız üzerinden ulaşırsanız video ve fotoğrafları gönderebiliriz. Kolaylıklar..

 7. Ünzile Temel dedi ki:

  Selam kiloluk parça kumaş fiyatı alımı hakkında bilgi alabilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, kiloluk parça kumaş satın almak için bizi dilediğiniz zaman arayabilirsiniz. İletişim adreslerimiz Anasayfanın en altında bulunmaktadır..

   [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir