Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Parça Kumaş

Parça Kumaş

Parça Kumaş Nedir?

Parça kumaş tekstil sektörü içerisinde kumaş fabrikalarının üretim döngüsünde yaşanan problemler başta olmak üzere; ilgili yıkama fabrikalarındaki yıkama problemleri, kimyasal boyahanede yapılan yanlış teknikler, fason dikim atölyelerinde veya kesimhanelerde, kesim sonucu ortaya çıkan, ikinci kez kullanıma ya da geri dönüşüme hazır olan ikinci el, parça halindeki kumaşlara parça kumaş denilmektedir.

Siyah, Mavi, Lacivert Renk Küçük Boy Parça Denim Kot Kumaş Satanlar - Atilla Tekstil Online Kumaş İnternetten Satın Al
Siyah, Açık Mavi, Koyu Mavi, Lacivert ve Diğer Mavi Tonlarıyla Parça Kot Kumaş

Kumaş Fabrikasından Parça Kumaş Nasıl Çıkar?

Aslında kumaş fabrikaları içerisinde parça kumaş bulabilmek mümkün değildir. Kumaş fabrikaları, tarlalardan toplanan pamuğu, üretim bileşenleri sayesinde, kumaş adı verilen tekstil ürünlerine dönüştürebilen bir mekanizmaya sahip yapılardır. Bu yapı bünyesinde çalışmakta olan insanlar bölümlere ayrılmış mekanlarda üretim faaliyetlerini gerçekleştirmektedirler.

Parça kumaşlar ise kesimhanelerde ortaya çıkan geri dönüşüm gerektiren parça halinde bulunan kumaşlara denir. Fabrikalardan alınan kumaşlar kesimhanelerde pastal halinde kesilerek dikime hazır hale getirilmeye çalışılır. Bu işlemlerden sonra arta kalan fazla kumaşlar parti kumaş olarak kayda geçer. Parti kumaşlar fabrika da stok kumaş olarak da bulunabilir. Ancak bir kumaşın parça olabilmesi için adından da anlaşılacağı üzere kesimden arta kalması gerekir.

İpucu: Parça kumaşlardan kırpıntı kumaşlara kadar tüm kumaş geri dönüşüm süreçleri hakkında kapsamlı bilgi almak istiyorsanız >>> “Geri Dönüşüm Kumaş Rehberi – Full Anlatım”

Parça Kumaş Fiyatları Neden Top Kumaşlara Göre Daha Ucuz?

Parça kumaşlar bilindiği üzere ekonomik bir üretim malzemesidir. Çok etkili bir ikame görevi üstlenen parça kumaş, küçük bir işçilik maliyeti ile giyim veya kullanım eşyalarına dönüştürülür. Bu işçilik ve zaman maliyetinin negatif yönde bir korelasyona sahip olduğu ortadadır.

Anlaşılması gereken konu bu maliyetlerin bizlere fiyat olarak geri dönmesidir. Top kumaşa göre oldukça ucuz olan parça halindeki kumaşlar genellikle seri üretim imkanlarına tam oturamamış atölyeler tarafından kullanılmaktadır. Bu kumaş türüne regular olmayan kumaş da denilmektedir.

Sonuç olarak parça halindeki kumaşlar, serili mal istikrarına aykırı olduğu için regular kumaşlardan daha ucuzdur. Bu şekilde üretilen mal, kaliteden ödün vermeden makul fiyatlara diktirilir.

Parça Kumaşlarda Defo Bulunur mu?

Abrajlı Kot Denim Kumaş Boya Hatası

Normal şartlar altında defosuz kumaş kategorisinde olması gerekmektedir. Eğer kumaşlarda herhangi bir defo bulunuyor ise bunu satıcı ile konuşup ürünü almaktan vazgeçebilirsiniz. Ya da fiyat anlamında yeni bir anlaşma yapabilirsiniz.

Bir yerden herhangi bir kumaş alırken ürünün hatalarını kontrol etmeyi unutmayınız. Aşağıda kumaş alırken nelere dikkat etmeliyiz? sorusunun cevap linki bulunmaktadır.

İpucu: Herhangi bir kumaş alacaklar için dikkat edilmesi gerekenler hakkında yazdığımız tüketici bilgilendirme yazısını incelemek için >>> “Kumaş Alan Firmalar İçin Dikkat Edilecekler Listesi”

Parça Kumaşların Kullanım Alanları ve Tasarımdaki Yeri

Parça kumaş, bütün (top) kumaşın satın alınmasının gerekmediği, ihtiyaç duyulan miktarın kesilebileceği ve satın alınabileceği bir kumaş türüdür. Parça kumaş satın alarak üretilen ürünler, çevresel tekstil atıklarını azaltır. Böylelikle daha sürdürülebilir bir tekstil üretimi ortaya çıkar.

Parça kumaşın kullanım alanları oldukça geniştir. Giyimden ev dekorasyonuna, oyuncak yapımından çanta tasarımına kadar pek çok alanda kullanılabilir.

Tasarımcılar, parça kumaşları satın alıp kullanarak yaratıcılığını konuşturur. Farklı desenleri ve renkleri bir arada kullanarak, benzersiz ve kişiye özel tasarımlar oluşturulabilir. Ayrıca, kumaşların farklı dokuları ve kaliteleri de tasarımların özgünlüğünü artırabilir.

Parça kumaşlar ayrıca, giysi veya ev dekorasyonu gibi kişisel projelerde kullanılmak üzere satın alınabilir. Bu şekilde, hazır giyim veya hazır ev dekorasyonu ürünleri satın almak yerine, kendi tasarımlarınızı oluşturabilirsiniz.

Parça Kumaş Alanlar Kimler?

Polyester Gabardin Kumaş Polikoton, Siyah, Deniz Mavisi, Gri, Koyu Sarı Bej Renk, Parça Kumaş
En üstte Gri Renk, En Altta Siyah Renk, En Altın Bir Üstündeki Bej Renk, En Üstün Bir Altındaki Deniz Mavisi Polyester Pamuk Karışımı İnce Gabardin Kumaş Modelleri Satın Alabilirsiniz – Atilla Tekstil Dokuma Parça Kumaş Grubu

Tekstil piyasasında karşılıklı parti malı kumaş alışverişi yapan firmalar genellikle ufak çaplı firmalardır. Aynı zamanda bireyler de terziye diktirmek üzere satın alabilmektedirler. Bu kumaşı almak isteyen birisi bu kumaş ile kafasında canlandırdığı bir tasarımı istediği ölçülerde yaptırabilir. Sevdiğiniz birine hediye mi almak istiyorsunuz? Masrafa girmenize hiç gerek yok. Beğendiğiniz tasarımın yeterli ölçülere sahip olması ürünün yapılması için önemli bir husustur. Çünkü parça kumaş alanlar, dikilmek üzere hazırlanan kumaşın hangi ölçülerde olması gerektiğini anlayamazlar. Bunun sonucunda kumaş, daha ufak ölçülerde olan bir eşya (örn. kıyafet) için kullanılmaktadır Diğer bir ihtimalle boşa çıkabilmektedir.

Parça Kumaş Boyama Nedir?

Tekstil Kumaş Dijital Baskı Makinesi ile Desenli Jorjet Kumaş Üretimi Yapılıyor
Dijital Parça Kumaş Boyama Makinesi

Herkesin bildiği gibi tekstil sektörü içinde kumaş boyama işletim haneleri bulunmaktadır. Kumaşın kaliteli bir görünüm sergilemesi amacıyla yapılan boyama işlemi ürünlerin tonlarına canlılık kazandırmaktadır. Kumaşlar boyama işleminde çeşitli kimyasal karışıma sahip olan ilaçların kumaş üzerine yaptığı etki ar-ge çalışmalarıyla test edilerek üretimi başlatılır. Pigment Boyama, Kirli Boyama, Antik Boyama, Batik Boyama olarak 4 çeşide ayrılır.

Parça Kumaş Fiyatları Nedir?

Parçalanmış kumaş nerde satılır?, nereden alınır?, kaç paraya alınır? gibi sorulara cevap arıyorsunuz. Parça halinde bulunan ikinci el kumaşlar diğer regular (düzenli) kumaşlara göre daha ekonomik bir fiyat sunmaktadır. Bunun sebebi ise seri devamı ve işçilik maliyeti problemleridir. Tekstil fabrikaları veya daha küçük tekstil işletmeleri (örneğin: terziler, bireysel çalışan fasoncular vb) kumaşlar hakkında halihazırda bilgilere sahiptir. Bu teknik bilgiler vasıtasıyla kumaş seçimlerini yaparlar. Beğenilen kumaşın siparişi verilir. Daha sonra kumaş fabrikalarında üretimi yapılan kumaşlar, dikilmek üzere tekstil atölyelerine gelir. Kesim esnasında artan kumaşlar parti malı kumaş olarak adlandırılır. Daha sonra çeşitli desen ve renkteki bölünmüş kumaşlar paketlenip yeniden üretime aktarılır. Yeniden üretim aşamasında geri dönüşüm olabileceği gibi, küçük çaplı tekstil atölyelerine de gönderilebilir. Burada anlaşılması gereken en temel nokta kumaş fiyatları düşerken, kumaşların düzenliliğinin de (devamlılığı-aynı seri mal çıkarabilme gücü) düşmesidir.

İpucu: Parti kumaşlar hakkında bilgi verdiğimiz, bu konuya benzer yazımızı okumak için >>> “Parti Kumaş Nedir?”

Siteye Yeni Parça Kumaş Çeşitleri Hangi Günler Geliyor?

Atilla Tekstil parti kumaş sektöründe ticari varlığını devam ettirmektedir. Bu sebeple çok değişken zaman aralıkları içinde olan bir kumaş tedarik etme sistemine sahiptir. Sık sık kumaş stokları değişmektedir. Bildiğiniz gibi bu işin ne zaman hangi tür kumaştan geleceği belli olmamaktadır. Lakin zaman zaman devamı bulunan parça kumaşlarda gelebilir. Belirli zamanlarda siteyi kontrol ederek istediğiniz ürünü bulabilme şansını artırabilirsiniz.

Yaratıcılık ve sürdürülebilirlik, günümüzde her zamankinden daha önemli hale geliyor. Parça kumaşlar, yaratıcı projeleriniz için en sürdürülebilir seçeneklerden biridir. Online kumaş satış sitemizde, tam da ihtiyacınız olan kaliteli, uygun fiyatları ile çeşitli parça kumaşlarımızı bulabilirsiniz.

Sitemizdeki parça kumaşlar, giyimden ev dekorasyonuna kadar pek çok alanda kullanabileceğiniz geniş bir yelpazede sunulmaktadır. Farklı dokular, desenler ve renkler arasından seçim yapabilirsiniz. Ayrıca, kumaşları ihtiyacınız olan miktarda metre ile veya toptan satın alabilirsiniz, böylece gereksiz atık fire kumaşların önüne geçebilirsiniz.

Kendi tasarımlarınızı oluşturmak isteyenler için, parça kumaşlar yaratıcı projelerde kullanılmak üzere oldukça esnek bir seçenektir. Sitemizdeki kumaşlarla, orijinal ve kişiye özel tasarımlar oluşturabilirsiniz. Üstelik, siparişlerinizi güvenli ve hızlı bir şekilde tamamlayabilme imkanına sahipsiniz.

Sitemizdeki parça kumaşlar, en uygun fiyatlarla sunulmaktadır. Ayrıca, müşterilerimize özel fırsatlar ve kampanyalar sunuyoruz. Tüm ürünlerimizde olduğu gibi, müşteri memnuniyeti bizim için önemlidir. Siz de parça kumaşlarla yaratıcılığınızı konuşturmak için hemen sitemizi ziyaret edin ve avantajlı fiyatlarımızdan yararlanın. >> Kilo ile veya metre ile toptan parça kumaş satanlar tarafından sunulan tekstil ürünü çeşitlerine göz atmak için geç kalmayın!

Yorumlar

 1. Agamurat dedi ki:

  Selamünaleyküm kolay galsin ban parça kumaş almak isterim toptan yardımcım olabilirmisiniz
  Teşekkürler ??

  1. Editör dedi ki:

   E-mail üzerinden cevap verildi.

 2. Aysel dedi ki:

  Merhabalar bende parça kumaş almak istiyorum kılo hesabı nerden ve nasıl alabılırım. Cogu yerden almaya calıstım ama herkes birbirinin kuyusunu kazmakta. Lütfen yardımcı olırmusunuz🌼🌼🌼

  1. Editör dedi ki:

   Kiloluk kumaş satışları hakkında e posta üzerinden size bilgi verdik. Lütfen kontrol edip bizimle iletişime geçin.

 3. Arife İzmirli dedi ki:

  Merhaba kilo ile kumaş almak istiyorum bilgi verir misiniz

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, Parça kumaş satın almak istiyorsanız lütfen telefon numaralarımız üzerinden bizimle irtibata geçin.

 4. Nzh dedi ki:

  Nevresimlik çarşaflık parça kumaşları nereden bulabilirim dükkan açıcam surekli alacagim guvenilir bir yer olmasi lazim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, nevresimlik kumaş çeşitleri ve fiyatları hakkında size bir mail gönderdik. Lütfen kontrol ediniz. Daha fazla ve hızlı bir şekilde bilgi almak için bizi aramanı yeterli. Kolaylıklar.

 5. Nergız dedi ki:

  Merhabalar kilolu kumaş sparış vermek istiyorum

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, parça kumaş satın almak istiyorsanız telefon numaralarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 6. Sevilay dedi ki:

  Merhabalar
  Kilo işi parça kumaş alımı ve fiyatları hakkında bilgi istiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Sevilay Hanım, kiloluk dokuma türü kadın giyimi üzerine elbiselik parça kumaş modellerimiz mevcut. Telefon numaramız üzerinden ulaşırsanız video ve fotoğrafları gönderebiliriz. Kolaylıklar..

 7. Ünzile Temel dedi ki:

  Selam kiloluk parça kumaş fiyatı alımı hakkında bilgi alabilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, kiloluk parça kumaş satın almak için bizi dilediğiniz zaman arayabilirsiniz. İletişim adreslerimiz Anasayfanın en altında bulunmaktadır..

   [email protected]

 8. Gülseren tülü dedi ki:

  Ben kilo yla kumaş almak istiyorum lütfen bunun için bana bilgi verebilir misiniz

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, mail üzerinden cevap verildi. Kolaylıklar.

 9. Şeyma Şener dedi ki:

  Merhabalar kilo ile parça kumaş almak istiyorum. Bilgi alabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Şeyma Hanım, mail adresinize bir mesaj gönderdik. Lütfen kontrol edip yanıtlayın. Telefon numaramızı arayarak daha hızlı ve kolay bir şekilde parça kumaş toptan kilo fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. Kolaylıklar..

 10. Tülay Alpay dedi ki:

  Merhaba ben dükkan açmak istiyorum parça kumaş üzerine . Alımlar neşekilde fiyatlar ve gönderim hakkında bana bilgi verirseniz sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir