Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Parti Kumaş

Parti Kumaş Ne Demek?

Parti Kumaş Ne Demek?

Parti kelimesi eğlence anlamından ziyade “bant, grup” anlamında kullanılmaktadır. “Ortak özelliğe sahip mal” anlamına gelir. Kumaşın parti şeklinde olması, onun ilk kumaşlardan ayrılmış ancak model ortaklığını devam ettiren özellikte görülmesidir. Tekstilciler arasında defolu, ihracat fazlası vb. sipariş üzerine kullanım özelliğini kaybetmiş tüm kumaşlara parti kumaş denilmektedir.

Parti Kumaş Nedir?

Parti kumaşlar herhangi bir üretim mekanizması problemi nedeniyle orijinal değerini kaybetmiş kumaşlardır. Genellikle daha uygun fiyatlı olurlar. Bu yüzden tekstil sektöründe yaygındır.

Parti Kumaş Nereden Alınır?

Parti kumaş ticareti İstanbul çevresinde kendini konumlandırmıştır. Çevre iller olarak parti kumaş Bursa ve Tekirdağ illerinde İstanbul’dan sonra en önemli kumaş ticareti merkezlerinde bulunur. İstanbul ilinde Zeytinburnu, Yenibosna, Güngören, Başakşehir, Beylikdüzü, Esenyurt ve Esenler ilçeleri başta olmak üzere hemen hemen her yerde tekstil particileri yer almaktadırlar. Particilik aynı zamanda Anadolu şehirlerinde de önemli bir geçim kaynağıdır. Denizli, Gaziantep, Kayseri, Hatay gibi şehirler fire kumaş alanlara ve satanlara ev sahipliği yapmaktadır. Son zamanlarda Uşak ve İzmir illerinde de parti kumaş alıp satanlara rastlayabilmeniz mümkündür.

Penye Parti Kumaş

Parti Penye Kumaş
Parti Penye Kumaş

Penye kumaş çeşitlerinden üretilen hazır giyim ürünlerinin üretim faaliyetlerinin bitmesiyle birlikte ortada kalan kumaşların ana bağlamına penye parti kumaş denilmektedir. Parti penyeler top halinde olabileceği gibi, kesilmiş pastal artığı olarak da bulunabilir. Penyeciler parti kumaş ile yaptıkları ürünlere, parti malı penye ürünü derler. Örnek vermek gerekirse, eğer üretilen ürün penye t-shirt ise bunun adı parti malı penye t-shirt olacaktır.

Parti Sonu Kumaş Ne Anlama Gelir?

Parti sonu kumaşlar yukarıda bahsettiğimiz gibi işleme sokulan üretim girdilerinin doğrudan kullanılamayan, yani tekrar kontrole sokulması gereken kumaşlardır. Her pastal atma işlemi bitince yeni pastal katına yetişmeyen parça kumaşlar ise top başı kumaş olarak geçer. Top başı kumaş da bir tür parti kumaşıdır.

Parti Kot Kumaş ile Normal Pantolon Yapılır mı?

Parti Kot Kumaş
Parti Malı Kot Kumaş

Parti malı kot kumaş ile pantolon veya istediğiniz ürünü yapabilirsiniz. Kot ceket veya parti kadife kumaştan yelek yapabilirsiniz. Tamamen sizin tercihlerinize ve yeteneklerinize kalmış bir durum.

Parti Kumaş İstanbul İlinde Nerede Bulunur?

İstanbul Haritası, (from Google Maps)

Bunun için derin bir koşuşturmaca yapmak gerekmektedir. İstanbul’da Esenyurt, Avcılar, Esenler, Merter, Zeytinburnu, Yenibosna vb. ilçelerde parti kumaş alanlar ve satanlar bulunmaktadır. Aslına bakarsak bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Çünkü parti kumaşçılar bile bazen mal bulmakta zorlanmaktadırlar. Bu problemin ortaya çıkma nedeninin altında parti ürünlerinin anti-regüler (düzensiz) özellikte olması yatar.

Parti Kumaş Alanlar ve Satanlar Nasıl Birbirini Buluyor?

Parti malı kumaş alanlar mutlaka tekstil sektöründe geniş bir çevreye hakim olması gerekmektedir. Eğer tanıdıklarınız varsa bir adım öne çıkarsınız.

İpucu: Parti kumaş satanlar, parti kumaş alanlar ve parti kumaş fiyatları hakkında inceleme yapmak için >>> “Parti Kumaş Fiyatları”

Satılık Parti Kumaş Nereden Bulabilirim?

Atilla tekstil sitesinin “Alışveriş” bölümünü belirli aralıklarla kontrol ettiğiniz takdirde satılık parti kumaşları da görme şansınız olacak. Ayrıca parti kumaş satanların yer aldığı bölgeleri dolaşarak şansa göre bu kategoriye ait kumaşları bulmak mümkündür.

Dokuma Parti Kumaş

Fıstık yeşili döşemelik Dokuma Kumaş örnek fotoğraf
Dokuma Kumaş Örneği

Dokuma kumaşlar kategorisine giren her türlü kumaşın belirli faktörler doğrultusunda değersizleşmesi ile ortaya çıkar. Dokuma parti kumaş alanlar genellikle dokuma kumaşlar üzerinde çalışan fabrikaların artık kumaşlarını toplar. Fire kumaş olanlar geri dönüşüme ayrılır. Geri kalanlar ise yeniden üretime koyulabilir.

Fabrikadan Kumaş Alırken Parti Kumaş Var mı Diye Sorabilir Miyim?

Evet. Sorabilirsiniz. Eğer fabrika elinde sezon sonu kumaşlar veya stok fazlası kumaşlar bulunduruyorsa size fiyat teklif edebilir.

Parti Kumaş Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Parti kumaşçılar fiyat belirlerken buldukları ürünlerin düzenine (renk, cins aynı mı?) bakmaktadırlar. Rengi ve cinsi aynı olan kumaşlar karışık renk kumaşlara göre daha değerlidir. Örneğin bir kumaş fabrikasından denim cinsi mavi, lacivert ve beyaz renkte kumaş siparişi verdiniz. Gelen kumaşları kullandıktan sonra her renkten biraz parça kumaş artması diğer ihtimale göre daha değersizdir. Yani sadece beyaz denim kumaş veya sadece lacivert denim kumaş artması daha iyidir. Anladığımız üzere, tek renk tek cins parti malı kumaşlar daha pahalıdır.

Parti Örme Kumaş ile Dokuma Parti Kumaş Arasındaki Farklar

Parti malı iki iplik penye örme Kumaş temsili fotoğraf
Mavi Renk Penye Örme Kumaş

Öncelikle parti malı örme kumaş fiyatları ile parti malı dokuma kumaş fiyatları arasında fark vardır. Örnek üzerinden gidelim. Osmanbey ilçesinde diyelim ki parti kumaşa ihtiyaç duydunuz ve Osmanbey parti kumaş satan yerleri ziyaret ettiniz. Orada bulunan dokuma kumaşların kilo-metre korelasyonu, örme kumaşlarınkinden çok farklıdır. Genellikle dokuma kumaşlar daha ağır olmaktadır. Örneğin bir kilo parti kadife kumaştan 1.5 metre kumaş alabiliyorsak, örme grubu penye kumaşlardan 7-8 metre alabilmekteyiz.

Esenyurt Parti Kumaş Satan Yerler

Sarma Mal Parti Kumaş Satan Yerlerde Bulunabilir. Hatalı olma ihtimali vardır.
Parti Top Kumaş

Esenyurt parti kumaş başta olmak üzere diğer tekstil sanayi-ticaret kollarında çok hızlı gelişmeye başlamıştır. Yeni yerleşim yerlerinden biri olan Esenyurt tekstil atölyesi barındırma bakımından ileridedir. Buralara yurtdışından gelen göçmen ve mülteciler tekstil sektöründe ucuz iş gücünü oluşturmaktadır. Bu sebeple Esenyurt, Avcılar, Beylikdüzü’nden tütün da Büyük Çekmece’ye kadar olan koridorda tekstil sektörü kendine yer edinmiştir. Bu noktada Merter-Güngören-Zeytinburnu güzergahına sahip olan metrobüsün çok etkisi vardır. Ulaşım her şeyin temel besleyicisidir.

Örnek: Parti Polar Kumaş ile Yelek Yapılırsa Nasıl Olur?

Aslında parti kumaşlar tam da yeleklere ve çocuk kıyafetlerine uygun özelliktedir. Biraz polar kumaş, biraz da astarlık kumaş ile kıvamı yakalayabilirseniz, yani ustalığınız var ise bu işi oldu bilin. Pastalı bir geometri profesörü gibi çizen bir usta olmanız gerekiyor. En ufak bir ustalık hareketi size fazladan bir ürün kazandırır. Bunları aynı şekilde parti malı gabardin kumaş veya parti malı gömleklik kumaş ile deneyebilirsiniz. Çok iyi sonuçlar alınca bir daha regüler kumaş kullanmayacağınıza eminiz. Üstelik fire veren kumaşlarınız bile gözle görülür seviyede azalacak.

Parti Kumaş Tasarımı

Kumaş satan firmalar nezdinde gayet iyi olarak bilinen ikinci el kumaş sektörü son yıllarda tekstil sektörüne büyük çaplı katkıda bulunmuş ve Atilla Tekstil de bu piyasada kendini göstermiştir. Tasarım alanıyla da ilgili olan kumaş sektörü bütün şirketleri etkisi altına almıştır. İsveç ülkesi “Shapes of the Future” olarak anılan bir yasa tasarısını ortaya koymuştur. 1998 yılında ortaya atılan bu tasarı var olan maddelerin birey gereksinimi çerçevesinde uygun bir tasarım anlayışını aşılamak için yapılmıştır. Yasasın çıkmasıyla beraber İsveç halkı “tasarım hayatidir” mottosunu akıllara kazımıştır. Daha sonra toplumun yalnızca belirli olan bir kesimine hitap eden tasarım anlayışı artık toplumun geneline yayılmıştır. İsveç’in büyük yatırımlarla destek verdiği bir slogan haline gelen tasarımsal reformlar, çoğu dünya ülkelerinin de kapsamı alanına girmiştir. Kültür yansıması olarak tanımlanan bu reformlar özellikle İtalya, Finlandiya, Norveç gibi ülkelerde sıradan yaşama dair birçok yapıda kendine boşluk bulmuştur. Dışarıda ve içeride sayısız alanda boy gösteren bir tasarım tüm nesillerin doğuştan sahip olduğu ve diğer kuşaklara aktarmak istediği soyut yaşam şekli olarak karşımıza çıkmıştır.

Kumaş ve Tekstil Felsefesi

Parti Kumaş Ticareti Analiz Resmi
Kumaş Tasarım Felsefesi

Tekstil, aslında bir düşünce şeklinin karmaşık girdilerinden hareketle ortaya çıkmıştır. Sanayi tekstili olarak bilinen alanda tasarım söylemleri yapılmıştır. Genel anlamda müşteri odaklı yaklaşımlar benimsenmiştir. Buna göre birey, oluşturulmuş tasarım ile herhangi bir ilişki kurmak istediğinde bu konu ile ilgili memnuniyet artırımını yükseltme planları yapılmalıdır. Parça kumaş olarak bahsettiğimiz kumaş tasarımında yaratıcı olmak, var olan problemlere evvelden başkasının incelemediği bir perspektifle ele alarak, gelişmekte olan parça kumaş ticaretinin ortaya çıkardığı imkanlardan olabildiğince yararlanarak sorun çözümleri ortaya konulmalıdır. Kumaş satan firmalar, başta parça kumaş olan ürünlerini, diğer hizmetleri ve yeni iş yapabilme şekillerini yaşama dahil ederek tekstil alanında yepyeni bir piyasa oluşturmuştur..

Kumaş Fabrikalarında Geleceğin Planlanması

Var olanla yetinmemek ve bunun için tasarım alanında tekstil bazlı kumaş alan ve satan marka oluşumlarının yaşama entegre ettiği birçok yenilik yalnızca sektörel alanla sınırlı kalmamaktadır. Öte yandan bir tekstil fikri ortaya atıp bu kumaş sektörüyle uğraşan firmalar geleceğe dönük gerçekçi adımları uygulamış olmaktadırlar.

Kumaş Sektörü Memnuniyeti

Kumaş Karışık Renkler
Kumaş – Karışık Renkler

Parça kumaş satan firmalar hangi biçimde algılanmaya çalışılırsa algılansın, toplum içinde yaşayan bireylerin bu konuya nasıl baktığına dair bizlere ipucu vermektedir. Hakikat olarak Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde tekstil sektörü Avrupa ve Asya bölgesinde yer alan ülkelerde ortaya çıktığı gibi, yerel bir siyasi izlenim görüşü akıllara gelmektedir. Atilla Tekstil geçtiğimiz yıllarda parça kumaş ve regüle kumaş piyasasına katkıları olarak en fazla satış yapan bir firma olma yolunda ilerlemeye çalışmaktadır. Ancak tasarım alanında yeniliklere entegre olma konusunda çalışılması gereken konular bulunmaktadır. Bu hataların önceden tespit edilmesi önem arz etmektedir. Kamu sektörü ve özel girişimler birlikte çalışarak regüle kumaş ve parça kumaş başta olmak üzere stok kumaş ticaretine de bir yol haritası çıkarmak zorundadırlar. Ülkenin yönetiminde yer alan güçlerin tekstil ürünleri alanında gerekli hamleleri yapması tüm sektörde olumlu izlenim yaratacaktır.

Parti Kumaşçılık İçin Yeni Bir Anlayış

Parça Kumaş Fiyatları
Gül Desenli Parça Kumaş

Atilla Tekstil’in yeni bir tekstil anlayışıyla hareket etmesi şimdilik piyasa şartlarında mümkün görünmemektedir. Sebep şu ki; böyle bir girişim hem kültürel olarak hem de coğrafi olarak bazı riskleri bünyesinde barındırmaktadır. Mavi gibi büyük sermayeye sahip şirketler bile zaman zaman bu konu çözümlerinde problemler yaşayabilmektedir. Buna göre parça kumaş satanların reel piyasalar içine girmek için gelecek problemleri ve gereksinim faaliyetlerini aşacak mekanizmalar kurması gerekmektedir.

Bu suretle Atilla Tekstil’de kendine gelecek planlamalar ışığında bir yol çizmeli ve bunun için de ekip bazında çalışan işçi temelinde bir takım düzenlemeleri hayata geçirmelidir. Fikir olarak basit görünen bu çeşitli iyileştirme faaliyetleri belirli bir bütçe karşılığında yapılmaktadır. Her işte olduğu gibi ticari faaliyet düzenlemelerinde de farkındalık çalışmalarına gerekli bütçeyi ayırmak temel bir gerekliliktir. Tekstil’de geri dönüşüm fire kumaş piyasasında ilerleme kaydeden bir firma, kuşku yok ki gelecek tekstil ve kumaş satan firmalar olarak çalışan birey mutluluğunu ve haklarını savunabilmiş demektir.

Pragmatik Tekstil Yaklaşımı

Parça Kumaş Alanlar
Kumaş Üzerinde Su Damlacıkları

Stok kumaş alan bir firma olarak da tanımlayabileceğimiz Atilla Tekstil daha pratik müşteri ihtiyaçlarına uygun kumaş ve diğer tekstil ürünlerini piyasaya sürmektedir. Doğaya zarar vermeyen ürünler üretebilmek ve bundan kâr elde etmek oldukça zordur. Ancak her ne olursa olsun parça kumaş yalnızca ürün pazarlama manasına gelmemektedir. Bunun yanında ülke katkısı ve fayda prensibi bu şekilde kumaşçılık alanında da uyulması gereken ahlaksal bir bütünlüktür.

Günümüzde medeniyet seviyesine ulaşmış ve kurallar olarak sağlam bir yapıya oturtulmuş hukuk devletlerinin çoğu hizmet sektörü temelinde kazançlarını sağlamaktadır. Neticede sektörel gereklilik olarak adlandırılan parça kumaş ticareti, yiyecek ve içecek, banka ve finans, endüstri gibi kollar, pasta payı içerisinde fabrikalarda üretilmiş olan hazır top kumaş ürünlerinden daha çok kazanç sağlamaktadır. Bu nedenle tekstil derken yalnızca fabrika üretimi sıcak ürünlerin pazarlanması değil, hizmetler arası oluşan eksikliklerde aracı rollerini de akla getirmeliyiz. Tüm kumaş firmalarının ele aldığı bu konu ciddi anlamda bir para piyasası yaratmıştır. Lakin bu piyasada son dönem istatistiklerine göre gözle görülür bir düşüş yaşanmıştır. Bu aşağı yöndeki düşüşün bir çok çarka bağlı olması da iş kolunun ne denli büyük bir beyne sahip olduğunu göstermektedir.

Kumaşın Parçası mı Olurmuş?

Kumaş Satanlar
Top Kumaş

Artık kumaş ticareti yapanlar yalnızca tek bir alana odaklanmamaktadır. Stratejik olarak muhataplarını belirleyen bu firmalar kendi bünyelerinde uzman kadrolar bulundurmalıdırlar. Bu prensiple çalışan parça kumaş ve stok kumaş firmaları kurumsal alanda başarıyı yakalamaya daha yakındır. Sebep aslında çok basittir. Tekstil tasarımcının içinde yaşadığı dünyadır. İnsanlar yapılan fiziksel işlere eskisi kadar değer vermemektedirler. Üzerinde sıklıkla çalışılan vakalar, ticaret ilişkilerini tamamen değiştirme gücüne sahip birer olgudur. Buna en iyi verilebilecek delil, geçtiğimiz son günlerde hepimizin yaşamlarına dahil olan elektronik teknoloji tasarımlarıdır.

Bu alanda yapılan çalışmalar bireylerin kişisel ilişki bütünlüğünün farklı bir yapıya hızlı bir şekilde dönüştüğünü göstermektedir. Bu hızlı kimyasal değişim toplumun bazı ihtiyaçlarına iyi gelmiş olsa da bir yandan yeni yaraların oluşmasına zemin hazırlamıştır. Karşılaşılan çoğu problemlere, daha başka bir deyişle krizlere, kurumsal bir tekstil şirketi perspektifiyle bakmak, yanlış politikalardan uzak, güven veren, daha ulaşılabilir, kaliteli ve fiyat endeksli bir ticaret yapma hedefi anlamına gelmektedir. Bu anlamlandırma Atilla Tekstil firmasının önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Tekstil alanında yeni bir görüş elde etmek, karakteri sağlam bir firma duruşu ile sağlanacaktır.

Regüle kumaş nedir? sorusunun detaylı cevabı için >>> “Regüle Kumaş Ne Demek?”

Parça kumaş fiyatları, parça kumaş alanlar, satanlar vb. içeriklerin yer aldığı bilgi yazısını okumak için >>> “Parça Kumaş Nedir?”

Yorumlar

  1. Zeliha dedi ki:

    Elimde parça penye kumaşlar var kilosu kaç liradan veriliyor toptan

    1. Editör dedi ki:

      Lütfen “sagdicz…@g….om” hesabınızın maillerini kontrol edin! Size bir E-posta mesajı gönderdik. Kolaylıklar!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir