Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Fire Kumaş

Fire Kumaş Fiyatları

Fire Kumaş Fiyatları

Fire kumaş fiyatları hakkındaki yazımıza geçmeden önce ufak bir bilgi ile başlayalım. Gezegenimizin sağlığını tehdit eden, çöplüklere giden ve nihayetinde iklim krizini hızlandıran tek şey plastik şişeler ve tek kullanımlık plastik torbalar değil. İster inanın ister inanmayın, giysiler, fire kumaşlar ve diğer tekstiller de çevre sorunlarının büyük bir sorumlusu. Fire kumaş geri dönüşüm sektörü istatistiklerine göre, ortalama bir Amerikan vatandaşı yılda 70 kilo giyim ve diğer tekstil ürünlerini atıyor. Sanki bu yeterince şok edici bir istatistik değilmiş gibi, Çevre Koruma Ajansı (EPA) fire kumaşların, tüm çöplüklerin yaklaşık yüzde 5’ini oluşturduğunu tahmin ediyor.

Bu bilgilere dayanarak fire kumaş fiyatları hakkında bir yazı yazmak boynumuzun borcu olmuştur. Bu yazımızda fire kumaş alanlar kimlerdir? diğer yandan Fire kumaş satanlar kimlerdir? hepsini detaylı olarak anlatacağız. Bunların yanı sıra geri dönüşüm kumaş üreticileri hakkında bilgi vereceğiz. Neymiş bu kumaş geri dönüşümü?

Parti kumaş alanlar firecilerle ticaret gereği içli dışlı bir haldedir. Parti kumaş satanlar top ve parça kumaş satarken yanında fireleri de ellerinden çıkarmak istemektedirler. Ancak fireciler kendilerine göre prensipler çizmişlerdir. Firmalar ve fireciler arasındaki ticaret savaşlarına etik gereği değinmeyeceğiz. Ancak konumuz gereği Fire kumaş fiyatlarına, elyaf geri dönüşüm süreçlerine ve diğer tüm fire hesaplamalarına birlikte göz atalım.

Fire Kumaşlar – Giriş

Fire veya geri dönüşüm kumaş ürünü aslında başka şekillerde kullanılabilecek çok sayıda giysi, kumaş ve tekstil ürünüdür. Kumaş ve diğer tekstillerin çöpe atılmasına gerek yoktur. Ne de olsa gerçekten çöp, kırpıntı değildir. Kumaş aslında birkaç kez geri dönüştürülebilir ve yeniden kullanılabilir. Aynı zamanda başka birinin gardırobunda ikinci bir yaşam şansı verilebilmesi için bağışlanabilir. Elbette, kıyafet bağışı, bu sorunu çözebilecek tek yol değildir.

Hem hızla değişen moda hem de diğer durumlarda, genel olarak tekstil endüstrisinin gerçekten yavaşlaması gerekir. Ancak belki de bu kumaşların ve tekstillerin geri dönüşümü sektörü önemli ölçüde yavaşlatabilir. Fire kumaşların geri dönüşümü ve istenmeyen kumaşlarınızı nasıl geri dönüştürebileceğiniz hakkında her şeyi öğrenmek ister misiniz? Okumaya devam edin… Fire kumaş fiyatları hakkında değerlendirmelere ulaşabileceksiniz.

Fire Kumaş Nedir?

Fire kumaş, tekstil atıklarına verilen isimdir. Kumaş kesim fabrikaları ve kesim atölyeleri İstanbul başta olmak üzere diğer metropol kentlerde en çok fire kumaş atığına neden olan mekanlardır. Örme fire kumaş veya dokuma fire kumaş olarak ikiye ayrılırlar. Fire kumaş fiyatları ise bu iki çeşide göre farklılaşmaktadır. “Fire kumaş” denildiğinde akla “hurda kumaş”, “kırpıntı veya atık kumaş” gelmektedir. Geri dönüşüm yapılmak üzere renk ve cins olarak ayrılırlar. Pamuklu olan fire (hurda, çöp) kumaş çeşitleri, diğer sentetik polyester kumaş çeşitlerine göre daha yüksek olan fiyatları ile bilinir. Bunun sebebi, pamuğun kolayca geri dönüştürülebilmesidir. Aynı zamanda çevreye kirli madde salınımı çok azdır. Bu da pamuğun kendisinden değil, kumaş geri dönüşüm makinelerinin harcadığı petrol veya elektrik bazlı enerjilerin dolaylı yansımalarıdır.

Fire Kumaş Alanlar Bu Kumaşları Ne Yaparlar?

Geri Dönüşüm Kumaş Üreticileri ve Fire Kumaş Alanlar için Hurda Kumaş ve Kıyafet (tekstil atığı) Çeşitleri
Fire Kumaş Parçaları

Hemen hemen her tür kumaş geri dönüştürülebilir olmasına rağmen geri dönüşüm kumaş vb. araştırmaları, tekstillerin yalnızca yüzde 15’inin geri dönüştürüldüğünü tahmin ediyor. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’nin her yıl ürettiği 14,3 milyon ton tekstil atığının yüzde 15’i. Bağış, kumaşın geri dönüştürülmesinin bir biçimidir, ancak kumaş başka şekillerde de geri
dönüştürülebilir. Şirketler, makine ve araçları temizlemek için eski kumaş artıklarını parçalara ayırabilir. Kumaşın geri dönüştürülmesinin başka bir yolu da onu küçük şeritler halinde kesip ardından yalıtıma dönüştürmektir. Evet, inanılmaz bir şekilde eski tişörtleriniz, evleri ve diğer binaları ısıtmak için kullanılan geri dönüştürülmüş kumaşa dönüştürülebilir! Fire kumaş alanlar ise bu fırsatı iyi değerlendirmektedir.

Hangi Kumaşlar Fire Kumaş Olabilir?

Recycle Nation’a göre neredeyse her tür kumaş geri dönüştürülebilir. Eski iç çamaşırlar bile geri dönüştürülebilir. Giysiler belki de geri dönüşümü en kolay olanıdır. Yerel bir kiliseye, toplum kuruluşuna, kâr amacı gütmeyen kuruluşlara veya ikinci el mağazasına kıyafet bağışlamak, kullanmadığımız
kıyafetlerinizi geri dönüştürmenin bir yoludur. Bu, geri dönüşüm olarak kabul edilir çünkü kıyafetlere çöp olarak atmak yerine yeni bir sahiple yaşamda yeni bir şans veriyorsunuz. Ancak, yırtık pırtık giysileriniz veya kumaş artıklarınız varsa, bunları bağışlamak istemezsiniz. Bu hurdalar kolaylıkla geri dönüştürülebilir.

Fire Kumaş Satanlar Nerededir?

Kırpıntı Fire Kumaş Alan Firmalar Nasıldır?
Fire Kumaş Satanlar

Fire kumaş satanlar İstanbul ve çevre illerde yoğunlaşmıştır. Genellikle zeytinburnu, Esenler ve Yenibosna ilçelerinde fireci birilerine rastlayabilirsiniz. Kırpıntı fire kumaş alanında en iyi lokasyona sahip il kuşkusuz İstanbul’dur. İstanbul fire kumaş satanlar kırpıntı kumaş ticaretiyle geçimlerini sağlarlar.

Geri dönüşüm kumaş üreticileri ve diğer varyasyonlar hakkında detaylı bilgi için >>> “Geri Dönüşüm Kumaş Rehberi ‘ Full Anlatım”

Kumaşları Nasıl Geri Dönüştürürüm?

Kumaşları geri dönüştürmek istiyorsanız, yerel bir kuruluşa, kar amacı gütmeyen veya ikinci el mağazasına kıyafet olarak bağışlayabilirsiniz. Hangi nedenle olursa olsun bağış yapmak istemiyorsanız veya bağış sizin için bir seçenek değilse, kumaş ve kumaş firesi atıklarınızı geri
dönüştürmeyi seçebilirsiniz.

Kumaşların geri dönüşümü nerede yaşadığınıza bağlıdır, ancak çoğu büyük şehirde tekstili toplayan ve yeniden kullanılmasını amaçlayan programlar vardır. Bir tekstil geri dönüşüm programına başvurmadan önce, kumaşınızın doğru durumda olup olmadığını bilmelisiniz. Bu kumaşlarınızın kusursuz epeyce aşınmış durumda olması gerektiği anlamına gelmiyor. En eski çamaşırınızı bile geri dönüştürebilirsiniz. Kumaşlarınızın doğru geri dönüşüm koşullarında olmasını sağlamak, hem temiz hem de kullanılabilir oldukları anlamına gelir. Herhangi bir tekstili geri dönüştürmeden önce, kumaşın kuru olduğundan ve yakın zamanda temizlendiğinden emin olun.

Kumaş ıslak, küflenmiş veya kirliyse, daha sonra geri dönüşüme hazırlanan diğer kumaş yığınlarına atılırsa, bu kumaşların tamamı zarar görebilir. Islak kumaşlar, diğer tekstil ürünlerini de tehlikeye atabilecek bakterileri üretebilir. Sadece diğer tekstiller bakterileri “daraltmakla” kalmaz, aynı zamanda geri dönüştürülmüş kumaş sevkiyatları da balyalar halinde paketlenir. Bakteriler, kelimenin tam anlamıyla balyaların kendiliğinden alevlere dönüşmesine neden olabilir. Kısacası, kumaşınızı geri dönüşüme kazandıracaksanız önce temizlediğinizden ve geri dönüşüm programına gönderirken, kuruduğundan emin olun.

Kumaşları Geri Dönüşüm Kutusuna Atabilir miyiz?

Ne yazık ki, belediyeler tarafından kullanılan kaldırım kenarı toplama geri dönüşüm programlarının çoğu, kumaşlar için geri dönüşüm seçeneği sunmuyor. Bununla birlikte, geri dönüştürmek stediğiniz kumaşınız varsa başvurabileceğiniz kaldırım kenarı toplama programları vardır.

Kumaş Nasıl Geri Dönüştürülür?

Eski kıyafetleri, kumaşları ve diğer tekstilleri yeniden kullanılabilecek malzemelere dönüştürme süreci başlıyor. Tekstiller bağışlanıyor, sınıflandırılıyor, geri dönüşüm merkezlerine taşınıyor ve ardından geri kazanılan malzemelere dönüştürülüyor. Tekstilleri geri dönüştürürken, doğal ve sentetik lifler farklı şekilde geri dönüştürülmelidir. Bu nedenle bağışlar toplandıktan sonra, tekstillerin sınıflandırılması sürecin çok önemli bir parçasıdır. Bağışlar toplandıktan sonra, tekstillerin sınıflandırılması sürecin çok önemli bir parçasıdır.

Tekstiller türe göre (giysiye karşı çarşaf, havlu vb.), kumaşa (sentetik ve doğal liflere karşı) ve renge göre (bazı malzemelerin yeniden boyanması gerekirken bazılarının gerekmez) sınıflandırılır. Tekstiller uygun şekilde sınıflandırıldıktan sonra, liflere çekilir veya parçalanır, bu da iplik ile sonuçlanır. Daha sonra iplik işlenir ve temizlenir. Daha sonra örülerek veya dokunarak yeniden
kullanılabilmesi için eğrilir.

Polyester bazlı tekstilleri geri dönüştürüyorsanız, bunlar polyester çipler halinde granül haline getirilir. Granüller daha sonra yeni polyester tekstiller için yeni elyaflar oluşturabilmek için eritilir.

Fire Geri Dönüşüm Nerelerde Yapılır?

Kumaşınızı ve kumaş artıklarınızı nerede geri dönüştürebileceğiniz nerede yaşadığınıza bağlıdır. Nüfusun yoğun olduğu bir şehirde yaşıyorsanız, iletişim kurabileceğiniz yerel bir tekstil geri dönüşüm programı bulma ihtimaliniz yüksektir. Örneğin bu alanları İstanbul’da bulmak mümkündür.
Fire kumaşı alan yerler genellikle temiz ve kuru giysiler, ayakkabılar, yatak takımları, çarşaflar, şapkalar, çantalar, kemerler, kumaş artıkları (36×36 inç veya daha büyük) ve diğer çeşitli tekstil ürünlerinden her şeyi kabul ediyorlar. Ancak kilim, halı veya ticari atıkları kabul etmezler.

Geri Dönüşüm için Tutulan Dokuma (kot, gabardin, kadife vb.) Fire Kumaş Çeşitleri - Çöp, Hurda Kırpıntı Kumaş Satanlar tarafından çekilmiş bir fotoğraf.
Karışık Dokuma Grubu Hurda (Fire) Kumaşlar

Fire alan firmalar İstanbul ilinde kumaşları kategorize ediyor ve daha sonra bunları giysi, çarşaf ve daha fazlası olarak yeniden kullanılmak üzere satıyor veya bu malzemeleri yalıtım için paçavra ve life dönüştüren geri dönüşüm pazarlarına satıyor. İncelenecek diğer kumaş geri dönüşüm kuruluşları arasında, gaziler gibi toplumdaki hizmet üyeleri için yorgan yapan bireysel topluluk bölümleri bulunan ve ihtiyacı olan çocuklara yorgan bağışlayan projeler yer alıyor.

Birçok kuruluşun ve yerin mevcut koronavirüs salgını sırasında, işletmesinin kapalı olması ve insanların kendilerinin ve diğerlerinin sağlığını korumak için gerekenleri yapması nedeniyle açık olmaması veya faaliyet gösterememesi; bağış yapmaya hazır olduğunuz kumaşınız varsa, bu yerler yeniden bağış kabul edebilene kadar elinizde tutmanızı öneririz.

Bir Kumaşı Geri Dönüştüremiyorsam Onunla Ne Yapmalıyım?

Belirli bir kumaşı geri dönüştüremiyorsanız, onu farklı şekilde kullanmayı deneyebilirsiniz. Birçok kumaş yorgan haline getirilebilir veya döşeme projeleri ve diğer el işleri için yeniden kullanılabilir. Fire alan firmaların hurda kumaş bağışı isteyip istemediklerini görebilirsiniz. Alternatif olarak, takı yapmak veya eski kot pantolonları yamamak için kumaş artıkları kullanabilirsiniz. Güncel olaylar ışığında kumaştan kendi maskenizi yapıp yapamayacağınızı görebilirsiniz.

Parti Kumaş ve Kırpıntı Kumaş İlişkisi

Parti kumaş alanlar firmadan çıkan her türlü top kumaş, top başı kumaşlar vb. alırken yanında kırpıntı kumaş da almak zorundadırlar. Kırpıntı kumaş fiyatları ve parti kumaş fiyatları arasında büyük bir uçurum vardır. Particiler fire almak istemezler. Parti kumaş satanlar için fire kumaşlar çöptür.

Parti kumaş nedir? ne değildir? hepsinin cevabı için >>> “Parti Kumaş”

Tekstil Atıkları

Üzerinde leke olan gömlek gibi tekstil atıklarını veya eski bir battaniyeyi atmadan önce tekrar düşünün. Tekstil Geri Dönüşüm Konseyi’ne göre, ortalama bir ABD vatandaşı yılda 70 kilo giyim ve diğer tekstil ürünlerini çöpe atıyor. İklim probleminin ortaya çıkmasıyla hemen hemen her marka yeşilin tonlarında kendini yeniledi. Şimdi sürdürülebilirlik hakkında konuşuyor. Geri dönüştürülmüş tekstil ve plastik atıklardan yapılan giysiler ve ayakkabılar hakkında her geçen gün daha fazla şey duyuyoruz. Birçok harika marka sürdürülebilirliği inovasyonla birlikte ele almaktadır. Birkaç yıldır, bu şirketler çevresel etkilerini azaltmanın yollarını arıyor. Bunun için özel programlar geliştirmeye çalışıyorlar. Bunun yanı sıra sürdürülebilir yenilikleri de desteklemektedirler.

Mavi, Turkuaz Renk Fire Kumaş Parçalar Halinde - Geri Dönüşüm Süreçlerine Gönderilecek.
İnce 16’lık Gabardin Kırpıntı, Hurda Kumaş

Tekstil atıklarının geri dönüşümü ile ilgili mevcut durum nedir? Atılan tekstilleri bir kaynak olarak mı yoksa atık olarak mı değerlendirmeliyiz? Geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen giysiler ne kadar sürdürülebilir? Bu eşyalar gezegenimizi kurtarabilir mi? Bu yazı bunlar gibi sorulara yanıt almanıza ve geri dönüşüm hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacaktır.

Tekstil Atıklarının Geri Dönüşümü : Rakamlarla Fire Sektörü

Dünya, uygulanabilir geri dönüşüm stratejilerinin yeterli olmaması nedeniyle yıllık olarak tekstil atıklarının %75’ini atmaktadır. Kullanım sonu tekstil ürünlerinin % 87’si çöp sahasına ve yakmaya gidiyor. Giysilerin yalnızca %20’si yeniden kullanım veya geri dönüşüm için toplanıyor. Giysi üretmek için kullanılan tekstil malzemelerinin% 1’den azı yeni giysilere dönüştürülüyor. Kullanıldıktan sonra giysilerin geri dönüşüm oranı% 0.1’in altında olabilir. Geri kazanılan liflerin yaklaşık% 95’i aslında ipliğe dönüşmez, doğrudan dokunmamış kumaşlar olarak işlenir. Fire kumaş fiyatları bu yüzden ucuzdur. Malzemelerin geri dönüşümü ve yeniden kullanımı tekstil ve konfeksiyon endüstrisi için yeni bir şey değil . Yüzyıllar boyunca, tekstil ürünleri başka birine uyacak şekilde tasarlandı. Daha şık bir giysi oluşturmak için yeniden ayarlanıp farklı kumaşlar üretmek için tekrar kullanıldı.

19. yüzyılın sonlarında üretilen elyafların, 20. yüzyılda ise sentetik elyafların devreye girmesiyle, teknik ve ekonomik nedenlerle tüketim sonrası ürünlerin parçalanması ve kumaş, iplik ve elyafların yeniden kullanılması uygulaması azalmıştır. Mevcut hazır giyim endüstrisinin etkilerine ilişkin artan farkındalık nedeniyle, giysinin yeniden kullanımı, geri kazanımı ve geri dönüştürülmesine olan ilgi hızla artıyor. Yeniden
kullanım, ürünün orijinal biçiminde kullanılması, geri kazanım, atıktan enerjiye dönüşüm süreçleri ve geri dönüşüm, atığın yeni bir ürüne dönüştürülmesi anlamına gelir.

Tekstil atıkları tüketici öncesi (veya sanayi sonrası) atıkları ve tüketici sonrası atıkları içerir. Tüketici öncesi atık, üreticinin tekstil ürünlerinin endüstriyel olarak işlenmesi sırasında üretilen ve tüketicilere asla ulaşmayan malzemeleri (hurda, hasarlı veya kusurlu malzemeler, numuneler) içerir. Ortalama olarak, giysi üretiminde kullanılan kumaşın yaklaşık % 15’i kesilir, atılır ve süreçte israf edilir. Bu da sanayi sonrası atıkta artış gösterir.

Tüketici sonrası atık, tüketici tarafından iade edilen veya imha edilen ürünler gibi ürünlerin son kullanımını içerir.
Tekstil atığı geri dönüşüm teknolojilerinin iki ana kategorisi vardır ve bunlar, mekanik ve kimyasal yaklaşımları içerir. Ancak geri dönüşüm fire kumaşlar için tek başına yeterli değildir ve yalnızca daha geniş
döngüsel, yeniden kullanılabilir zihniyetin bir parçası olarak kullanılmalıdır.

Fireleri Kontrol Etmek

Pek çok insan, giysilerin yüzde 84’ünün çöplüklerde veya çöp yakma fırınlarında imha edildiğini öğrendiğinde oldukça şaşırıyor. Fire kumaş fiyatları hakkında hiçbir fikri olmayan insanlar bunu öğrendiklerinde çevreye verilen zararın farkına varıyorlar. Tahribata paralel olarak, yok edilen tekstil ürünlerinin çevre üzerinde ne tür bir etkisi olduğunu yüzeysel olarak araştırdık.

Bu yazıda, tekstil atığını yönetmenin neden bu kadar zor olduğu, çevre üzerindeki etkileri, markaların tekstil atıklarını azaltmak için neler yaptığı ve işletmenizin nasıl harekete geçebileceği hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele aldık. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Fire Kumaşlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

EPA, 2017 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen 16,9 milyon ton tekstil atığının yalnızca % 15,2’sinin geri dönüştürüldüğünü tahmin ediyor. 1990’lardan bu yana, tüketiciler daha sık yeni kıyafetler almaya yöneldi, ancak tüketiciler daha fazla kıyafet satın aldıkça, giderek daha fazla tekstil atığı soluğu çöp sahalarında almaya başladı.

Bir bakış açısına göre, 20 yıldan daha kısa bir süre içinde, Amerikalıların her yıl attığı giyim hacmi 7 milyondan 14 milyon tona çıktı. Böylesine büyük bir artışın nedeni ne mi? Hızla değişen moda trendleri. Perakendeciler, en son moda trendlerinin yüksek taleplerini karşılamak için ucuz ve dayanıklı olmayan giysiler üretir. Bu nedenle, hızlı moda perakendecileri yeni kıyafetleri ayda birkaç kez çıkarabilir. Cornell Üniversitesi Elyaf Bilimi ve Konfeksiyon Tasarımı Bölümü’nde öğretmen olan bir bilim insanı, “Eskiden bir yıl dört sezondu, şimdi 11, 15 veya daha fazla olabiliyor.” demiştir.

Ülkelere Göre Geri Dönüşüm

”Çoğu insanın asla dikkate almadığı bir faktör, giysilerimizin çevre üzerindeki etkisidir. Tekstil üretimi önemli miktarda kimyasal, su, enerji ve diğer doğal kaynakları gerektirir. Dünya Kaynakları Enstitüsü’ne göre bir pamuklu gömlek yapmak için 2.700 litre su gerekiyor.

Tüketiciler kıyafetleri çöpe attıklarında, sadece para ve kaynak israf etmekle kalmaz, aynı zamanda malzemelerin bir çöplükte ayrışması 200 yılı aşkın süre alabilir. Bozunma işlemi sırasında, tekstiller sera gazı metan üretir ve toksik kimyasalları ve boyaları yeraltı sularına ve toprağa sızar. Küresel giyim pazarı 3 trilyon dolar, 3.000 milyar değerindedir ve dünyadaki Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının (GSYİH) yüzde 2’sini oluşturmaktadır.

Dünya moda pazarının yaklaşık %75’i Avrupa, ABD, Çin ve Japonya’da yoğunlaşmıştır. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Moda İttifakı, moda endüstrisinin dünya çapında 75 milyondan fazla kişiyi istihdam ettiğini bildiriyor. Petrolün ardından giyim ve tekstil endüstrisi dünyadaki en büyük kirleticidir. ABD, dünyanın en büyük hazır giyim ithalatçısıdır; ABD’de satılan giyim ürünlerinin yaklaşık % 40’ı Çin’den ithal edilmektedir.

İkinci El Kıyafet Geri Dönüşümü

Birkaç topluluğun tekstil geri dönüşüm programları var.Her yıl toprağa doldurulan tekstil ürünlerinin % 95’e kadarı geri dönüştürülebilir. Arazi doldurma alanı pahalıdır ve bulunması zordur. Geri dönüştürülmüş pamuk kullanılması, kilogram başına 20.000 litre kullanılan suyun da israfını ve kaybını önler. Fire kumaş fiyatları ile ikinci el kıyafet fiyatları arasında herhangi bir benzerlik bulunmamaktadır.

2. El Kullanılmış Kıyafet ve Giysi Geri Dönüşümünü Simgeleyen Resim
İkinci El Kıyafet Geri Dönüşümü

ABD’de İkinci El Kıyafet Geri Dönüşümü

ABD, en büyük ikinci el giysi ihracatçısıdır. Her yıl bir milyar poundun üzerinde kullanılmış giysi ihraç ediyor. Dünyanın %70’inden fazlası ikinci el kıyafet kullanıyor. Birleşik Krallık’taki tüketicilerin dolaplarında tahmini 46,7 milyar dolar değerinde giyilmemiş giysi var.

Yazar: Nezire Zorluoğlu

Related Posts

2 thoughts on “Fire Kumaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.