Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Fire Kumaş

Fire Kumaş Fiyatları

Fire Kumaş Fiyatları, Özellikleri, Çeşitleri ve Ticareti

Fire kumaş fiyatları hakkındaki yazımıza geçmeden önce ufak bir bilgi ile başlayalım. Gezegenimizin sağlığını tehdit eden, çöplüklere giden ve nihayetinde iklim krizini hızlandıran tek şey plastik şişeler ve tek kullanımlık plastik torbalar değil. İster inanın ister inanmayın, giysiler, fire kumaşlar ve diğer tekstiller de çevre sorunlarının büyük bir sorumlusu. Fire kumaş geri dönüşüm sektörü istatistiklerine göre, ortalama bir Amerikan vatandaşı yılda 70 kilo giyim ve diğer tekstil ürünlerini çöpe atıyor. Sanki bu yeterince şok edici bir istatistik değilmiş gibi, Çevre Koruma Ajansı (EPA) fire kumaşların, tüm çöplüklerin yaklaşık yüzde 5’ini oluşturduğunu tahmin ediyor.

Bu bilgilere dayanarak fire kumaş fiyatları hakkında bir yazı yazmak boynumuzun borcu olmuştur. Bu yazımızda fire kumaş alanlar kimlerdir? diğer yandan Fire kumaş satanlar kimlerdir? hepsini detaylı olarak anlatacağız. Bunların yanı sıra geri dönüşüm kumaş üreticileri hakkında bilgi vereceğiz. Neymiş bu kumaş geri dönüşümü?

Parti kumaş alanlar firecilerle ticaret gereği içli dışlı bir haldedir. Parti kumaş satanlar top ve parça kumaş satarken yanında fireleri de ellerinden çıkarmak istemektedirler. Ancak fireciler kendilerine göre prensipler çizmişlerdir. Firmalar ve fireciler arasındaki ticaret savaşlarına etik gereği değinmeyeceğiz. Ancak konumuz gereği Fire kumaş fiyatlarına, elyaf geri dönüşüm süreçlerine ve diğer tüm fire hesaplamalarına birlikte göz atalım.

Fire (Hurda) Kumaşlar – Giriş

Fire veya geri dönüşüm kumaş ürünü aslında başka şekillerde kullanılabilecek çok sayıda atık giysi, kumaş ve tekstil ürünüdür. Kumaş ve diğer tekstillerin çöpe atılmasına gerek yoktur. Kırpıntı (hurda) kumaşlar, yok edilmesi gereken toksik bir çöp değildir. Çoğu kumaş çeşitleri, aslında birkaç kez geri dönüştürülebilir ve yeniden kullanılabilir özelliktedir.

Hem hızla değişen moda furyaları hem de diğer durumlarda, genel olarak tekstil endüstrisinin gerçekten yavaşlaması gerekir. Ancak belki de bu kumaşların ve tekstillerin geri dönüşümü sektörü önemli ölçüde yavaşlatabilir. Fire kumaşların geri dönüşümü ve istenmeyen kumaşlarınızı nasıl geri dönüştürebileceğiniz hakkında her şeyi öğrenmek ister misiniz? Okumaya devam edin… Bu sayede fire kumaş fiyatları, özellikleri ve diğer bilgiler hakkında başka yerde bulunmayan değerlendirmelere ulaşabileceksiniz.

Fire Kumaş Nedir?

Fire kumaş, tekstil atıklarına verilen isimdir. Kumaş kesim fabrikaları ve kesim atölyeleri İstanbul başta olmak üzere diğer metropol kentlerde en çok fire kumaş atığına neden olan mekanlardır. Örme fire kumaş veya dokuma fire kumaş olarak ikiye ayrılırlar. Fire kumaş fiyatları ise bu iki çeşide göre farklılaşmaktadır. “Fire kumaş” denildiğinde akla “hurda kumaş”, “kırpıntı veya atık kumaş” gelmektedir. Geri dönüşüm yapılmak üzere renk ve cins olarak ayrılırlar. Pamuklu olan fire (hurda, çöp) kumaş çeşitleri, diğer sentetik polyester kumaş çeşitlerine göre daha yüksek olan fiyatları ile bilinir. Bunun sebebi, pamuğun kolayca geri dönüştürülebilmesidir. Aynı zamanda pamuğun çevreye kirli madde salınımı çok azdır. Bu da pamuğun kendisinden değil, kumaş geri dönüşüm makinelerinin harcadığı petrol veya elektrik bazlı enerjilerin dolaylı yansımalarıdır.

Fire Kumaş Alanlar Bu Kumaşları Ne Yaparlar?

Çuval Taşıma Bandı ile Fire Kumaş Alanlar ve Satanlar temsili gif'deki gibi fiyatları konuştuktan sonra malları kamyona veya tıra yüklemektedirler.
Fire Kumaşları Tıra Yükleyen İşçi – Çuval Yükleme Bandı Makinesi

Hemen hemen her tür kumaş geri dönüştürülebilir olmasına rağmen geri dönüşüm kumaş vb. araştırmaları, hurda tekstillerin yalnızca yüzde 15’inin geri dönüştürüldüğünü tahmin etmektedir. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’nin her yıl ürettiği 14,3 milyon ton tekstil atığının yüzde 15’ine denk gelmektedir. Eski kıyafetlerinizi belediye vb. kuruluşlara bağış yapmak, kumaşın geri dönüştürülmesinin başlangıç biçimidir. Ancak kumaş başka şekillerde de geri dönüştürülebilir. Örneğin, otomobil yıkama şirketleri, makinelerini ve araçları temizlemek için eski kumaş artıklarını parçalara ayırabilir. Kumaşın geri dönüştürülmesinin başka bir yolu da onu küçük şeritler halinde kesip ardından yalıtıma dönüştürmektir. Evet, inanılmaz bir şekilde eski tişörtleriniz, evleri ve diğer binaları ısıtmak için kullanılan geri dönüştürülmüş kumaşa dönüştürülebilir! Fire kumaş alanlar ise bu fırsatı iyi değerlendirmektedir.

Hangi Kumaşlar Fire Kumaş Olabilir?

Recycle Nation’a göre neredeyse her tür kumaş geri dönüştürülebilir. Eski iç çamaşırlar bile geri dönüştürülebilir. Giysiler belki de geri dönüşümü en kolay olanıdır. Yerel bir kiliseye, toplum kuruluşuna, kâr amacı gütmeyen kuruluşlara veya ikinci el mağazasına kıyafet bağışlamak, kullanmadığımız
kıyafetlerinizi geri dönüştürmenin bir yoludur. Bu, geri dönüşüm olarak kabul edilir çünkü kıyafetlere çöp olarak atmak yerine yeni bir sahiple yaşamda yeni bir şans veriyorsunuz. Ancak, yırtık pırtık giysileriniz veya kumaş artıklarınız varsa, bunları bağışlamak istemezsiniz. Bu hurdalar kolaylıkla geri dönüştürülebilir.

Fire Kumaş Satanlar Nerededir?

Kırpıntı Fire Kumaş Alan Firmalar Nasıldır?
Fire Kumaş Satanlar

Fire kumaş satanlar İstanbul ve çevre illerde yoğunlaşmıştır. Genellikle zeytinburnu, Esenler ve Yenibosna ilçelerinde fireci birilerine rastlayabilirsiniz. Kırpıntı fire kumaş alanında en iyi lokasyona sahip il kuşkusuz İstanbul’dur. İstanbul fire kumaş satanlar kırpıntı kumaş ticaretiyle geçimlerini sağlarlar. Tekirdağ’ın Çorlu ve Çatalca ilçeleri de atık kumaş ticaretinin yoğunluklu olarak döndüğü yerlerdendir.

Geri dönüşüm kumaş üreticileri ve diğer varyasyonlar hakkında detaylı bilgi için >>> “Geri Dönüşüm Kumaş Rehberi ‘ Full Anlatım”

Fire Kumaş Fiyatları Nedir?

Fire kumaş fiyatları neredeyse aydan aya değişim göstermektedir. 2022 yılının Eylül ayında yüzde yüz pamuk penye kumaş firesi beyaz renk 10-15 TL arasında değişmektedir. Dokuma beyaz ve krem kot, gabardin fire kumaş fiyatları 5-7 TL arasında değişmektedir. Karışık renk örme pamuklu hurda atık kumaş fire fiyatları yaklaşık 4-6 TL arasında değişir. Renkleri ayrılmış bir şekilde satılan fire kumaş fiyatları, karışık renklerdeki dağınık hurda kumaş fiyatlarından yüksektir. Zaman zaman fire kumaş fiyatları sert düşüş veya yükselişler yaşamaktadır. Sektörün aktörleri hazır giyim fiyatlarına ve enerji maliyetlerine göre fiyatları belirler. Fire kumaş alanlar ve satanlar arasında piyasada bir fiyat dengesi sağlanmış olur.

Kumaşları Nasıl Geri Dönüştürürüm?

Kumaşları geri dönüştürmek istiyorsanız, yerel bir kuruluşa, kar amacı gütmeyen veya ikinci el mağazasına kıyafet olarak bağışlayabilirsiniz. Hangi nedenle olursa olsun bağış yapmak istemiyorsanız veya bağış sizin için bir seçenek değilse, ikinci el kıyafet, kumaş ve kumaş firesi atıklarınızı geri
dönüştürmeyi seçebilirsiniz.

Kumaşların geri dönüşümü nerede yaşadığınıza bağlıdır, ancak çoğu büyük şehirde tekstili toplayan ve yeniden kullanılmasını amaçlayan programlar vardır. Bir tekstil geri dönüşüm programına başvurmadan önce, kumaşınızın doğru durumda olup olmadığını bilmelisiniz. Bu kumaşlarınızın kusursuz epeyce aşınmış durumda olması gerektiği anlamına gelmiyor. En eski çamaşırınızı bile geri dönüştürebilirsiniz. Kumaşlarınızın doğru geri dönüşüm koşullarında olmasını sağlamak, hem temiz hem de kullanılabilir oldukları anlamına gelir. Herhangi bir tekstili geri dönüştürmeden önce, kumaşın kuru olduğundan ve yakın zamanda temizlendiğinden emin olun.

Kumaş ıslak, küflenmiş veya kirliyse, daha sonra geri dönüşüme hazırlanan diğer kumaş yığınlarına atılırsa, bu kumaşların tamamı zarar görebilir. Islak kumaşlar, diğer tekstil ürünlerini de tehlikeye atabilecek bakterileri üretebilir. Sadece diğer tekstiller bakterileri “daraltmakla” kalmaz, aynı zamanda geri dönüştürülmüş kumaş sevkiyatları da balyalar halinde paketlenir. Bakteriler, kelimenin tam anlamıyla balyaların kendiliğinden alevlere dönüşmesine neden olabilir. Kısacası, kumaşınızı geri dönüşüme kazandıracaksanız önce temizlediğinizden ve geri dönüşüm programına gönderirken, kuruduğundan emin olun.

Hurda Tekstil Elyafı Geri Dönüşüm Yapılacak, Pembe, Beyaz, Siyah ve Yavru Ağzı Renk
Atık Tekstil Elyafları

Kumaşları Geri Dönüşüm Kutusuna Atabilir miyiz?

Ne yazık ki, belediyeler tarafından kullanılan kaldırım kenarı toplama geri dönüşüm programlarının çoğu, kumaşlar için geri dönüşüm seçeneği sunmuyor. Bununla birlikte, geri dönüştürmek stediğiniz kumaşınız varsa başvurabileceğiniz kaldırım kenarı toplama programları vardır.

Kumaş Nasıl Geri Dönüştürülür?

Eski kıyafetleri, kumaşları ve diğer tekstilleri yeniden kullanılabilecek malzemelere dönüştürme süreci başlıyor. Tekstiller bağışlanıyor, sınıflandırılıyor, geri dönüşüm merkezlerine taşınıyor ve ardından geri kazanılan malzemelere dönüştürülüyor. Tekstilleri geri dönüştürürken, doğal ve sentetik lifler farklı şekilde geri dönüştürülmelidir. Bu nedenle bağışlar toplandıktan sonra, tekstillerin sınıflandırılması sürecin çok önemli bir parçasıdır. Bağışlar toplandıktan sonra, tekstillerin sınıflandırılması sürecin çok önemli bir parçasıdır.

Tekstiller türe göre (giysiye karşı çarşaf, havlu vb.), kumaşa (sentetik ve doğal liflere karşı) ve renge göre (bazı malzemelerin yeniden boyanması gerekirken bazılarının gerekmez) sınıflandırılır. Tekstiller uygun şekilde sınıflandırıldıktan sonra, liflere çekilir veya parçalanır, bu da iplik ile sonuçlanır. Daha sonra iplik işlenir ve temizlenir. Daha sonra örülerek veya dokunarak yeniden kullanılabilmesi için eğrilir.

Geri Dönüşüm için Tutulan Dokuma (kot, gabardin, kadife vb.) Fire Kumaş Çeşitleri - Çöp, Hurda Kırpıntı Kumaş Satanlar tarafından çekilmiş bir fotoğraf.
Karışık Dokuma Grubu Hurda (Fire) Kumaşlar

Polyester bazlı tekstilleri geri dönüştürüyorsanız, bunlar polyester çipler halinde granül haline getirilir. Granüller daha sonra yeni polyester tekstiller için yeni elyaflar oluşturabilmek için eritilir.

Fire Geri Dönüşüm Nerelerde Yapılır?

Kumaşınızı ve kumaş artıklarınızı nerede geri dönüştürebileceğiniz nerede yaşadığınıza bağlıdır. Nüfusun yoğun olduğu bir şehirde yaşıyorsanız, iletişim kurabileceğiniz yerel bir tekstil geri dönüşüm programı bulma ihtimaliniz yüksektir. Örneğin bu alanları İstanbul’da bulmak mümkündür.
Fire kumaşı alan yerler genellikle temiz ve kuru giysiler, ayakkabılar, yatak takımları, çarşaflar, şapkalar, çantalar, kemerler, kumaş artıkları (36×36 inç veya daha büyük) ve diğer çeşitli tekstil ürünlerinden her şeyi kabul ediyorlar. Ancak kilim, halı veya ticari atıkları kabul etmezler.

Fire alan firmalar İstanbul ilinde kumaşları kategorize ediyor ve daha sonra bunları giysi, çarşaf ve daha fazlası olarak yeniden kullanılmak üzere satıyor veya bu malzemeleri yalıtım için paçavra ve life dönüştüren geri dönüşüm pazarlarına satıyor. İncelenecek diğer kumaş geri dönüşüm kuruluşları arasında, gaziler gibi toplumdaki hizmet üyeleri için yorgan yapan bireysel topluluk bölümleri bulunan ve ihtiyacı olan çocuklara yorgan bağışlayan projeler yer alıyor.

Geri Dönüşüm Kumaş Üreticileri ve Fire Kumaş Alanlar için Hurda Kumaş ve Kıyafet (tekstil atığı) Çeşitleri
Fire Kumaş Parçaları

Birçok kuruluşun ve yerin koronavirüs (2019-2022) salgını sırasında, işletmesinin kapalı olması ve insanların kendilerinin ve diğerlerinin sağlığını korumak için gerekenleri yapması nedeniyle açık olmaması veya faaliyet gösterememesi; bağış yapmaya hazır olduğunuz kumaşınız varsa, bu yerler yeniden bağış kabul edebilene kadar elinizde tutmanızı öneririz.

Bir Kumaşı Geri Dönüştüremiyorsam Onunla Ne Yapmalıyım?

Belirli bir kumaşı geri dönüştüremiyorsanız, onu farklı şekilde kullanmayı deneyebilirsiniz. Birçok kumaş yorgan haline getirilebilir veya döşeme projeleri ve diğer el işleri için yeniden kullanılabilir. Fire alan firmaların hurda kumaş bağışı isteyip istemediklerini görebilirsiniz. Alternatif olarak, takı yapmak veya eski kot pantolonları yamamak için kumaş artıkları kullanabilirsiniz. Güncel olaylar ışığında kumaştan kendi maskenizi yapıp yapamayacağınızı görebilirsiniz.

Parti Kumaş ve Kırpıntı Kumaş İlişkisi

Parti kumaş alanlar firmadan çıkan her türlü top kumaş, top başı kumaşlar vb. alırken yanında kırpıntı kumaş da almak zorundadırlar. Kırpıntı kumaş fiyatları ve parti kumaş fiyatları arasında büyük bir uçurum vardır. Particiler fire kumaş satın almak istemezler. Parti kumaş satanlar için fire kumaşlar çöptür.

Parti kumaş nedir? ne değildir? hepsinin cevabı için >>> “Parti Kumaş”

Tekstil Atıkları

Üzerinde leke olan gömlek gibi tekstil atıklarını veya eski bir battaniyeyi atmadan önce tekrar düşünün. Tekstil Geri Dönüşüm Konseyi’ne göre, ortalama bir ABD vatandaşı yılda 70 kilo giyim ve diğer tekstil ürünlerini çöpe atıyor. İklim probleminin ortaya çıkmasıyla hemen hemen her marka yeşilin tonlarında kendini yeniledi. Şimdi sürdürülebilirlik hakkında konuşuyor. Geri dönüştürülmüş tekstil ve plastik atıklardan yapılan giysiler ve ayakkabılar hakkında her geçen gün daha fazla şey duyuyoruz. Birçok harika marka sürdürülebilirliği inovasyonla birlikte ele almaktadır. Birkaç yıldır, bu şirketler çevresel etkilerini azaltmanın yollarını arıyor. Bunun için özel programlar geliştirmeye çalışıyorlar. Bunun yanı sıra sürdürülebilir yenilikleri de desteklemektedirler.

Mavi, Turkuaz Renk Fire Kumaş Parçalar Halinde - Geri Dönüşüm Süreçlerine Gönderilecek.
İnce 16’lık Gabardin Kırpıntı, Hurda Kumaş

Tekstil atıklarının geri dönüşümü ile ilgili mevcut durum nedir? Atılan tekstilleri bir kaynak olarak mı yoksa atık olarak mı değerlendirmeliyiz? Geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen giysiler ne kadar sürdürülebilir? Bu eşyalar gezegenimizi kurtarabilir mi? Bu yazı bunlar gibi sorulara yanıt almanıza ve geri dönüşüm hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacaktır.

Tekstil Atıklarının Geri Dönüşümü : Rakamlarla Fire Sektörü

Dünya, uygulanabilir geri dönüşüm stratejilerinin yeterli olmaması nedeniyle yıllık olarak tekstil atıklarının %75’ini atmaktadır. Kullanım sonu tekstil ürünlerinin % 87’si çöp sahasına ve yakmaya gidiyor. Giysilerin yalnızca %20’si yeniden kullanım veya geri dönüşüm için toplanıyor. Giysi üretmek için kullanılan tekstil malzemelerinin% 1’den azı yeni giysilere dönüştürülüyor. Kullanıldıktan sonra giysilerin geri dönüşüm oranı% 0.1’in altında olabilir. Geri kazanılan liflerin yaklaşık% 95’i aslında ipliğe dönüşmez, doğrudan dokunmamış kumaşlar olarak işlenir. Fire kumaş fiyatları bu yüzden ucuzdur. Malzemelerin geri dönüşümü ve yeniden kullanımı tekstil ve konfeksiyon endüstrisi için yeni bir şey değil . Yüzyıllar boyunca, tekstil ürünleri başka birine uyacak şekilde tasarlandı. Daha şık bir giysi oluşturmak için yeniden ayarlanıp farklı kumaşlar üretmek için tekrar kullanıldı.

19. yüzyılın sonlarında üretilen elyafların, 20. yüzyılda ise sentetik elyafların devreye girmesiyle, teknik ve ekonomik nedenlerle tüketim sonrası ürünlerin parçalanması ve kumaş, iplik ve elyafların yeniden kullanılması uygulaması azalmıştır. Mevcut hazır giyim endüstrisinin etkilerine ilişkin artan farkındalık nedeniyle, giysinin yeniden kullanımı, geri kazanımı ve geri dönüştürülmesine olan ilgi hızla artıyor. Yeniden
kullanım, ürünün orijinal biçiminde kullanılması, geri kazanım, atıktan enerjiye dönüşüm süreçleri ve geri dönüşüm, atığın yeni bir ürüne dönüştürülmesi anlamına gelir.

Tekstil atıkları tüketici öncesi (veya sanayi sonrası) atıkları ve tüketici sonrası atıkları içerir. Tüketici öncesi atık, üreticinin tekstil ürünlerinin endüstriyel olarak işlenmesi sırasında üretilen ve tüketicilere asla ulaşmayan malzemeleri (hurda, hasarlı veya kusurlu malzemeler, numuneler) içerir. Ortalama olarak, giysi üretiminde kullanılan kumaşın yaklaşık % 15’i kesilir, atılır ve süreçte israf edilir. Bu da sanayi sonrası atıkta artış gösterir.

Beyaz Renk Pamuklu Örme Penye Süprem Pamuklu Hurda Fire Kumaşlar
Krem Renk Penye Süprem Pastal (solda) – Beyaz Renk Fire Kırpıntı (Atık) Kumaş (sağda)

Tüketici sonrası atık, tüketici tarafından iade edilen veya imha edilen ürünler gibi ürünlerin son kullanımını içerir.
Tekstil atığı geri dönüşüm teknolojilerinin iki ana kategorisi vardır ve bunlar, mekanik ve kimyasal yaklaşımları içerir. Ancak geri dönüşüm fire kumaşlar için tek başına yeterli değildir ve yalnızca daha geniş döngüsel, yeniden kullanılabilir zihniyetin bir parçası olarak kullanılmalıdır.

Fireleri Kontrol Etmek

Pek çok insan, giysilerin yüzde 84’ünün çöplüklerde veya çöp yakma fırınlarında imha edildiğini öğrendiğinde oldukça şaşırıyor. Fire kumaş fiyatları hakkında hiçbir fikri olmayan insanlar bunu öğrendiklerinde çevreye verilen zararın farkına varıyorlar. Tahribata paralel olarak, yok edilen tekstil ürünlerinin çevre üzerinde ne tür bir etkisi olduğunu yüzeysel olarak araştırdık.

Bu yazıda, tekstil atığını yönetmenin neden bu kadar zor olduğu, çevre üzerindeki etkileri, markaların tekstil atıklarını azaltmak için neler yaptığı ve işletmenizin nasıl harekete geçebileceği hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele aldık. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Hurda, Fire, Atık Kumaşlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

EPA, 2017 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen 16,9 milyon ton tekstil atığının yalnızca % 15,2’sinin geri dönüştürüldüğünü tahmin ediyor. 1990’lardan bu yana, tüketiciler daha sık yeni kıyafetler almaya yöneldi, ancak tüketiciler daha fazla kıyafet satın aldıkça, giderek daha fazla tekstil atığı soluğu çöp sahalarında almaya başladı.

Bir bakış açısına göre, 20 yıldan daha kısa bir süre içinde, Amerikalıların her yıl attığı giyim hacmi 7 milyondan 14 milyon tona çıktı. Böylesine büyük bir artışın nedeni ne mi? Hızla değişen moda trendleri. Perakendeciler, en son moda trendlerinin yüksek taleplerini karşılamak için ucuz ve dayanıklı olmayan giysiler üretir. Bu nedenle, hızlı moda perakendecileri yeni kıyafetleri ayda birkaç kez çıkarabilir. Cornell Üniversitesi Elyaf Bilimi ve Konfeksiyon Tasarımı Bölümü’nde öğretmen olan bir bilim insanı, “Eskiden bir yıl dört sezondu, şimdi daha fazla olabiliyor.” demiştir.

Çuvalların İçinde Fire Kumaş Alan ve Satan Firmaların Çalışma Depoları Fotoğrafı
Fire Kumaş Satan Firmaların Depoları

Ülkelere Göre Geri Dönüşüm

”Çoğu insanın asla dikkate almadığı bir faktör, giysilerimizin çevre üzerindeki etkisidir. Tekstil üretimi önemli miktarda kimyasal, su, enerji ve diğer doğal kaynakları gerektirir. Dünya Kaynakları Enstitüsü’ne göre bir pamuklu gömlek yapmak için 2.700 litre su gerekiyor.

Tüketiciler kıyafetleri çöpe attıklarında, sadece para ve kaynak israf etmekle kalmaz, aynı zamanda malzemelerin bir çöplükte ayrışması 200 yılı aşkın süre alabilir. Bozunma işlemi sırasında, tekstiller sera gazı metan üretir ve toksik kimyasalları ve boyaları yeraltı sularına ve toprağa sızar. Küresel giyim pazarı 3 trilyon dolar, 3.000 milyar değerindedir ve dünyadaki Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının (GSYİH) yüzde 2’sini oluşturmaktadır.

Dünya moda pazarının yaklaşık %75’i Avrupa, ABD, Çin ve Japonya’da yoğunlaşmıştır. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Moda İttifakı, moda endüstrisinin dünya çapında 75 milyondan fazla kişiyi istihdam ettiğini bildiriyor. Petrolün ardından giyim ve tekstil endüstrisi dünyadaki en büyük kirleticidir. ABD, dünyanın en büyük hazır giyim ithalatçısıdır; ABD’de satılan giyim ürünlerinin yaklaşık % 40’ı Çin’den ithal edilmektedir.

İkinci El Kıyafet Geri Dönüşümü

Birkaç topluluğun tekstil geri dönüşüm programları var.Her yıl toprağa doldurulan tekstil ürünlerinin % 95’e kadarı geri dönüştürülebilir. Arazi doldurma alanı pahalıdır ve bulunması zordur. Geri dönüştürülmüş pamuk kullanılması, kilogram başına 20.000 litre kullanılan suyun da israfını ve kaybını önler. Fire kumaş fiyatları ile ikinci el kıyafet fiyatları arasında herhangi bir benzerlik bulunmamaktadır.

2. El Kullanılmış Kıyafet ve Giysi Geri Dönüşümünü Simgeleyen Resim
İkinci El Kıyafet Geri Dönüşümü

ABD’de İkinci El Kıyafet Geri Dönüşümü

ABD, en büyük ikinci el giysi ihracatçısıdır. Her yıl bir milyar poundun üzerinde kullanılmış giysi ihraç ediyor. Dünyanın %70’inden fazlası ikinci el kıyafet kullanıyor. Birleşik Krallık’taki tüketicilerin dolaplarında tahmini 46,7 milyar dolar değerinde giyilmemiş giysi var.

Yazar: Nezire Zorluoğlu

Yorumlar

 1. İsmail Tufan dedi ki:

  Merhaba ham penye silgi bezi hurda fire kumaş fiyatları için bilgi alabilir miyim? Pamuk likra karışık 1 ton kadar çıkıyor haftalık. Fiyatta anlasirsak çalışırız

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, fire kumaşlarla ilgili size bir irtibat maili gönderdik İsmail Bey. Lütfen kontrol edip geri dönüş sağlayın.

   1. Hasan dedi ki:

    Merhaba elimizde kot ve penye firesi var. Bunlar için uygun fiyat bekliyorum.

    1. Editör dedi ki:

     Mail üzerinden bilgi verildi. Kolaylıklar..

    2. Doğukan çoban dedi ki:

     0544 740 50 76 penye firesi ihtiyacımız var acildir arayabilirsiniz

     1. Editör dedi ki:

      Hasan bey biz de fire kumaş alımı yapmaktayız. Penye kumaş firelerini Rejenere iplik üretimi yapmak için fabrikalarımızda kullanıyoruz.

     2. İsmail dedi ki:

      Elimde şuan 20 ton penye kırpıntısı var ilgilenen arkadaşlar bu numaradan bana ulaşabilir 05333******

  2. Murat dedi ki:

   İsmail bey
   Penye siyah 11 tl
   Beyaz 11 tl
   Krem 11 tl
   Karışık 4 tl

   Likralı
   1,5 tl Karışık

   1. Erdal Tolga bulut dedi ki:

    Merhaba Tekirdağ cerkezkoyden yazıyorum atolyem var çok fazla fire çıkıyor beyaz ya da karışık verdiğim no dan ulasabikirmisin 0533 911 ****

 2. Muhittin dedi ki:

  Merhaba
  Hurda fire kumaş fiyat listesi alabilirmiyim ,bütün çeşitleri yazarsanız sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba size bir mail gönderdik. Lütfen kontrol edin.

   1. devran dedi ki:

    sitenize uye olamıyorum ve iletişime gecemıyorum sızınle bana dönüş yaparmsıınız lyx.devrangmail.com

    1. Editör dedi ki:

     Merhaba, telefon numaralarımızdan bizi arayabilirsiniz. Size ayrıca bir mail gönderdik. Lütfen kontrol ediniz.

     1. Ata dedi ki:

      Hurda atık kumş alımı ne kadardır

 3. Muhammed dedi ki:

  Merhaba hurda kumaş fiyatlarını atabilir misiniz ?
  Bütün cinslerin fiyatını söylerseniz sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Hurda kumaş fiyatları sürekli güncellenmektedir. Telefon numaralarımız üzerinden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca size mail üzerinden fire (hurda-atık) kumaş fiyat listesi gönderdik. Kolaylıklar..

 4. Ömer Faruk Yücesoy dedi ki:

  Merhaba hurda kumaş fiyatlarını atabilir misiniz ?
  Bütün cinslerin fiyatını söylerseniz sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, size fire kumaş fiyat listesi hakkında bir e-mail gönderdik. Lütfen kontrol ediniz.

 5. HÜSEYİN dedi ki:

  kolay gelsin hurda kumaş alım fiyat listesi atabilir msiniz

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba maillerinizi kontrol edin lütfen.

 6. Burak Karademir dedi ki:

  Merhabalar hurda fire kumaş alış fiyat listesi gönderir misiniz?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba e-postalarınızı kontrol edin lütfen

 7. UMUT dedi ki:

  Detaylı bir şekilde fire kumaş alış fiyatı listeniz var mı?

  1. Editör dedi ki:

   Fiyatlar sürekli değiştiği için net liste veremiyoruz. Telefon numaralarımıza fotoğraf video gönderin fire kumaşın cinsine pamuk, polyester, likra oranına göre fiyat veririz.

 8. Yusuf Kaya dedi ki:

  Fiyat listesi alabilir miyim ?

  1. Editör dedi ki:

   Fire kumaş fiyatları için mailinize bir posta gönderdik.. Lütfen kontrol ediniz.

 9. ENES KULOĞLU dedi ki:

  MERHABA
  TEKSTİL FİRESİ DETAYLI FİYAT LİSTENİZİ GÖNDERİRMİSİNİZ

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, hurda kumaş fiyatları hakkında size bir mail gönderdik. Lütfen kontrol ediniz.

 10. Harika kükrer dedi ki:

  Merhabalar elimde kullanılmamış yeni kaliteli cins pamuk mevcut nereye satabilirim bilgi verebilir misiniz lütfen

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, pamuk satın alım fiyatlarımız hakkında size bir mail gönderdik. Lütfen kontrol edin.

 11. Sedat dedi ki:

  Merhaba %100 akrilik ipi ile örme firesi kırpıntı kaçtan alırsınız bilgi verirmisiniz

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Sedat Bey, bize telefon numaralarımız veya mail adresimiz üzerinden ürünün videosunu veya fotoğrafını atma imkanınız varsa yardımcı olmaya çalışalım.

 12. Mücahit dedi ki:

  Merhaba fire hurda karışık fiyat kilosu alabilirmiyim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, fire kumaş fiyat bilgileri için lütfen telefon numaralarımız üzerinden iletişime geçin. Kumaşların hangi tür olduğuna göre fiyatlar değişmektedir.

 13. Muhammet dedi ki:

  Elimde yüklü miktarda beyaz kırpıntı krem kırpıntı renkli kırpıntı ve üstübü kenar ham haşıl sürekli var fiyat alabilirmiyim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Muhammet Bey, fire kırpıntı kumaş fiyatları ile ilgili size bir mail gönderdik. Lütfen e-posta adresinizi kontrol edin.

   1. Emre dedi ki:

    Meraba çorap halkası var haftalık 600 kg civarı çıkıyor karışık renk de alıyor musunuz birde yeriniz nerede ?

    1. Editör dedi ki:

     Geri dönüşüm kumaş kabul depomuz Başakşehir, Arnavutköy ve Yenibosna’da yer almaktadır. Lütfen telefon numaralarımız üzerinden bizimle iletişime geçin.

     Telefon: 05342079723

 14. Oruç dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ben fireciyim parça kumaş top kumaş lastik iplik fire naylon her türlü malzemeleriniz değerinde alınır 0543*******

 15. Sezgin dedi ki:

  Biz penye kumaşı imal edip üreten Örme boyama fabrikasıyız bizde tahminen 35— 50 Ton arası RAM kenarı -arşiv kumaş – numune kumaşı – ve ayrıca boyalı akar kumaş çıkıyor
  Karton ve naylon da çıkıyor
  Bunların haricinde tek toplar ve fırın çıkışı dediğimiz C sınıfı kumaş topları da çıkıyor
  Biz 6 aylık sözleşme yapıyoruz yeterli geri dönüşüm belgesine sahip olan firmalar ile bu ay sözleşmemiz bitiyor bizimle çalışmak isteyen 05553****** numaralı telefondan fabrika tek yetkili satış sorumlumuz ile görüşebilir
  Hepinize hayırlı işler bol kazançlar

 16. inci dedi ki:

  Geri Dönüşüm kumaşı ve Hurda kumaş için fiyat listesi alabilir miyim.

 17. Şahla dedi ki:

  Merhaba tül parçaları geri dönüşümü var mıdır yardımcı olursanız sevinirim önceden teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, polyester tül kumaş geri dönüşümü yapmamaktayız. Ancak pamuklu tül kumaş fireleriniz ile ilgili görüşmek için size bir mail gönderdik. Lütfen kontrol edip geri dönüş yapınız.

 18. Kerim dedi ki:

  Fiyat listesi atarsanız sevinirim

 19. Anonim dedi ki:

  Kolay gelsin elimde aylik 200 Ton kot firesi var fiyat verebilirmisiniz acaba

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, mail adresinizi veya telefon numaranızı eklerseniz, kot hurda fire kumaşlarla ilgili fiyatlarda size yardımcı olmaya çalışalım. Kolaylıklar

 20. Naz dedi ki:

  Merhaba fiyat listesi alabilir miyim ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, güncel fire kumaş fiyat listesi mail adresinize gönderildi. Kolaylıklar..

 21. Mustafa dedi ki:

  Merhaba fiyat listesi alabilirmiyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir