Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Likralı Kumaş Nedir?

Likralı Kumaş Nedir?

Likralı Kumaş Nedir? 

Likralı kumaş nedir? Likralı kumaşlar nasıl olur? Elastan kumaş nedir? Spandex kumaş ne demek? Hepsine sırasıyla bakıp daha ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Yazının devamında likralı kumaş çeşitleri ve özellikleri hakkında da kayda değer bilgiler mevcut. Bu bilgiler ışığında likralı esnek kumaşlar hakkında en püf noktalar hakkında bilgi birikimine sahip olacağız.

Likra Ne Demek?

Likralı kumaş nedir? sorusuna cevap vermeden önce mantıken likra ne demek? sorusuna cevap vermek gerekir. Likranın ne demek olduğunu öğrenince diğerleri çorap söküğü gibi gelecektir.

Likra, son derece elastik sentetik bir kumaş olan elastanın ticari markasıdır. İşin püf noktası esneyicilikte. Likralı kumaş esner mi? Tabiki ziyadesiyle esner. Aslında farklı isimlere sahip olmalarına rağmen likra, spandeks ve elastan aynı malzemedir. Bu kumaşlar normal boyutlarının 5-8 katına kadar uzayabilir.

Likralı Kumaş Nasıl Olur?

Likralı kumaş nedir? Nasıl olur? Tarihçesi nedir? Kim icat etmiştir. Hep beraber inceleyelim. Bu kumaş ilk olarak 1950’lerde DuP0nt Corporation tarafından geliştirildi. Ancak 1930’larda Nazi Almanyası’nda Farben tarafından poliüretan icat edilmemiş olsaydı likralı kumaşlar hiç var olmayacaktı. Poliüretan şimdi bir dizi farklı plastik için temel malzemeyi temsil ediyor ve diğer poliüretan bazlı plastikleri yapmak için kullanılan likrayı yapmak için aynı temel kimyasal sentez yöntemleri kullanılıyor. 

Likralı Esnek Spandex Bej Gri Kirli Beyaz Renk Pantolon Çekim Esneme Derecesini Gösteren Gif

Diğer poliüretan malzemeler gibi, likra kumaş da bir polimerdir, yani özel bir asit türü ile birbirine bağlanan uzun monomer zincirlerinden oluşur. Diğer birçok sentetik kumaş türünün aksine, likra ısıya karşı oldukça dayanıklıdır ve polyester ve naylon gibi ısıya duyarlı sentetiklere mükemmel bir katkı olarak kısa sürede kabul edilmiştir. 

Poliüretan, ilk olarak Farben tarafından kauçuğa alternatif olarak geliştirildi ve bu madde sentezlendiğinde, ısıyı ve kinetik enerjiyi emme yeteneği de not edildi ve poliüretan, bu güne kadar çeşitli yalıtım biçimlerinde yaygın olarak kullanıldı. IG Farben’deki kilit bilim adamlarının çoğu, II.Dünya Savaşı’ndan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal edildi ve bu bilim adamlarının bir kısmı DuPont’ta çalışmaya başladı. 

Alman bilim adamları ve DuPont’un muazzam endüstrisi arasındaki bu işbirliği, bir dizi farklı yararlı buluşa yol açtı ve likra, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki dünya ekonomisi ve tüketici yaşam tarzları üzerinde özellikle uzun süreli etkisi olan bir yenilik oldu. Likra ve benzeri elyaflar dünya çapında oldukça popüler olmaya devam ediyor ve bu tür kumaşlar üretildikten sonra önemli ölçüde olumsuz çevresel etkilere sahip olsalar da, yakın gelecekte Likra’nın popülaritesinin düşmesi pek olası değil. 

Likralı Kumaş İsimleri

Türkiye’de likralı kumaş nedir? diye sorunca; “ya işte esnek kardeşim” denilir. Gerçekten likralı kumaş nedir? bilen var mı? Likra ne demek denildiğinde likralı kumaş isimlerini sayanlar da olacaktır. E haydi bizde sayalım!

Beyaz Elastan Likra Kumaş
Likralı Spandex Kumaş – Beyaz Renk

Ticari ve ticari olmayan sektörlerde (tekstil temelinde) likralı kumaş kullanım alanlarına göre likralı kumaş isimleri ve çeşitleri (halk arasında en yaygın) aşağıdaki gibidir:

 • Likralı Bambu Kumaş 
 • Likralı Astar Kumaş 
 • Likralı Atlas Kumaş 
 • Likralı Alpaka Kumaş 
 • Likralı Aerobin Kumaş 
 • Likralı Atlet Kumaşı 
 • Likralı Bürümcük Kumaş 
 • Likralı Baskılı Kumaş 
 • Likralı Boxer Kumaş 
 • Likralı Dantel Kumaş 
 • Likralı Dalgıç Kumaş 
 • Likralı Deri Kumaş 
 • Likralı Çelik Kumaş 
 • Likralı Mira Kumaş 
 • Likralı Hürrem Kumaş 
 • Likralı Mikro Kumaş 
 • Likralı Döşemelik Kumaş 
 • Likralı Dabıl Kumaş
 • Likralı Gabardin Kumaş 
 • Likralı Havlu Kumaş 
 • Likralı Jarse Kumaş 
 • Likralı Kadife Kumaş 
 • Likralı Lame Kumaş 
 • Likralı Krep Kumaş 
 • Likralı Örme Kumaş 
 • Polyester Likralı Kumaş 
 • Parlak Likralı Kumaş 
 • Likralı Ribana Kumaş 
 • Likralı Süprem Kumaş 
 • Likralı Saten Kumaş 
 • Likralı Sandy Kumaş 
 • Likralı Süet Kumaş 
 • Likralı Şifon Kumaş 
 • Likralı Tül Kumaş 
 • Likralı Terikoton Kumaş 
 • Likralı Viskon Kumaş 

Likra Nasıl Yapılır? 

Spandex Bayan Tayt Siyah Renk
Likralı Kadın Tayt – Siyah Renk

Likra tamamen sentetik bir elyaftır, yani tüm bileşenleri laboratuar ortamında oluşturulur. Likra kumaşında kullanılan kimyasalları oluşturmak için kullanılan bileşenlerin birçoğu organik kökene sahipken, likra elyaflarına dönüştürüldüklerinde organik bileşenlerle hiçbir ilişkisi olmayacak şekilde yeniden formüle edilmiştir. 

Likra yapmanın dört yolu vardır, ancak bu yöntemlerin çoğu neredeyse tamamen atılmıştır. Bazı üreticiler elastan kumaş ürünleri yapmak için hala reaksiyon eğirme, çözelti yaş eğirme veya eriyik ekstrüzyon kullanabilirlerken, “kuru çekim tekniği” olarak bilinen bir yöntem küresel likra üretiminin neredeyse yüzde 95’ini oluşturmaktadır. 

Kuru Çekim Tekniği

Bu süreç, likranın temel bileşeni olarak görev yapan ön polimerin oluşturulması için makroglikol ve bir diizosiyanat monomeri karıştırıldığında başlar. Daha sonra çözelti, önpolimeri oluşturan kimyasal reaksiyonu başlatan, çok az kalibre edilmiş ısı ve basınca maruz bırakılır. Bu iki madde arasındaki hacim oranı dengede değilse, ön polimer oluşmaz ve çoğu uygulamada 1/2 oranında bir oran gözlemlenir. 

Spandex Egzersiz Giysileri Bayan İstanbul
Liralı Kumaştan Yapılmış Spor Kıyafetleri (Pembe-Yeşil-Turuncu-Siyah)

Ön polimer daha sonra diamin asidine maruz bırakılır ve bu da zincir ekstrüzyon reaksiyonu adı verilen başka bir kimyasal reaksiyon üretir. Bu reaksiyondan kaynaklanan madde, çamur benzeri olma noktasına kadar kalın ve viskozdur. Bu nedenle çözeltiyi inceltmek ve çalışmasını kolaylaştırmak için bir çözücü kullanılır. 

Daha sonra inceltilmiş çözelti, elyaf üretim hücresi adı verilen silindirik bir makineye yüklenir. Bu makine, özel bir tür memeciği içerir ve çözelti yüklendikten sonra, elyaf üretim hücresi dönmeye başlar ve bu da çözeltiyi düze boyunca zorlar. Çözelti, lifler biçiminde memecinin diğer tarafından çıkar, ancak bu lifler, bir sıvıdan katı hale geçmeden önce yine de ısıtılmış bir nitrojen ve çözücü gaz çözeltisine maruz bırakılmalıdır. 

Katı olduklarında, lifler silindirik eğirme hücresinden ekstrüde edilebilir ve daha sonra bir basınçlı hava cihazı ile teller haline getirilebilir. Bu yüksek basınçlı hava aynı zamanda şeritleri de büker ve elde edilen iplik, likranın tüketici tekstil endüstrisindeki çeşitli kullanımlarını doldurmak için çeşitli farklı boyutlarda oluşturulabilir. 

Likra ipliği fabrika zemininden ayrılmadan ve kumaşa dokunmadan önce, yine de magnezyum stearat veya benzeri bir polimerden oluşan bir apre maddesine maruz bırakılması gerekir. Son olarak likra ipliği büyük bir makaraya aktarılır ve bir tekstil üretim tesisine gönderilir. 

Likra Kullanım Alanları

Likralı kumaş nedir? Sorusunun cevabı az çok oturdu kafamızda. Onun elastikiyet kazandıran bir madde olduğunu anladık. Şimdi kullanım alanlarıyla ilgili başlığımıza geçelim. Likra, çok çeşitli tüketici tekstillerinde kullanılmaktadır. Likra kumaş üretiminin ilk günlerinden beri, bu maddenin inanılmaz esnekliğinin belirli tüketici giyim pazarlarında oldukça arzu edildiği belirtilmiştir, ancak elastan kumaşlar çok nadiren kendi başlarına pazarlanmaktadır. 

Lastikli Dantel Kumaş Fiyatları Beyaz Renk
Likralı Dantel Kumaş (Beyaz Renk)

Bunun yerine, bu kumaş genel elastikiyetlerini arttırmak için genellikle diğer tekstil türlerine dokunur. Örneğin az miktarda spandeks polyester, pamuk veya yün olarak dokunursa, bu kumaşlar çok daha elastik hale gelir. Elastan uygulandığında kumaşlarda fark edilecek olan artan elastikliği belirlerken, tekstil üreticileri bu kumaşın orijinal boyutunun sekiz katına kadar gerildiğini akılda tutuyor. Bu nedenle, yüzde 10 spandeks aksi takdirde sert bir tekstile dahil edilirse, kabaca orijinal boyutunun iki katına kadar esneyebilmelidir. 

Likra Ne İçin Kullanılır?

Likra en çok şekle uyan giysi türlerinde popülerdir. Örneğin, genellikle erkekler ve kadınlar için ince iç çamaşırlarında kullanılır. Cilde yakın oturan çoğu iç çamaşırı türü en azından bir miktar bu maddeyi içerir. Tipik olarak geniş olan erkekler için boksör külotları bile, karın çevresine sıkıca oturmalarına yardımcı olmak için bel bantlarında bir miktar spandeks içerir.

Spandex Erkek Pantolon (Denim) - Kapalı Ton Renk
Likralı Denim Pantolon (Koyu Renk)

Bu kumaş aynı zamanda, eşofman altı, rahat giyim veya esnek olacak şekilde tasarlanmış diğer iç çamaşırı veya alt türlerinin bel bantlarında da yaygın olarak bulunur. Bel bantlarının ötesinde likra çoğu çorap tipinde kullanılır; Bu maddenin varlığı olmadan çoraplar önemli ölçüde daha az esnek olacak ve giyilip çıkarılması daha zor olacaktır. 

Ayrıca hemen hemen her tür spor giyimde en azından bir miktar likra bulunur. Bisiklet sürerken, yürüyüş yaparken veya yüzerken kullanılan giysiler genellikle cilde yakın sürüş için tasarlanmıştır ve elastan, bu tür giysilerin rahatsızlığa neden olmadan dar olmasını sağlar.

Likra Uygulama Alanları

Likra naylondan plastik haline getirilmediği için farklılık gösterse de bu kumaşın en az bir endüstriyel uygulamada yeri vardır. Film endüstrisindeki oyuncular bazen hareket yakalama kıyafeti adı verilen kıyafetler giyerler ve bu kıyafetler vücudun her yerine yapışacak şekilde tasarlanmıştır. Yeşil bir ekranın önüne yerleştirildiğinde, hareket yakalama giysileri, film yapımcılarının inanılmaz derecede gerçekçi görünen üç boyutlu karakterler eklemesine olanak tanır. 

Likralı Kumaş Üreticileri

Likralı kumaş nedir? Likra ne demek? Bunların daha iyi kavranması için likralı kumaşı ilk kim üretmiştir ona bakalım. Likra, DuPont’un ticari markasıdır ve sadece bu uluslararası şirket tarafından yapılmaktadır. DuPont, 90’dan fazla ülkede üretim tesislerine sahiptir. Bu da bu kumaşın dünya çapında herhangi bir sayıda alanda yapılabileceği anlamına gelir. 

Genel olarak, uluslararası spandeks endüstrisi, Çin’in dünyadaki baskın üretim gücü olarak öne çıkmasıyla son birkaç on yılda doğuya doğru kaymıştır. DuPont’un Çin’de birkaç fabrikası var ve diğer birçok şirket de bu ülkede spandeks üretiyor. 

Dünyadaki likra kumaş üretiminin geleceği parlak görünüyor. 2018’den bir ReportBuyer raporu, bu kumaşın en az 2023 yılına kadar daha fazla ve daha büyük miktarlarda üretilmeye devam edeceğini gösteriyor. Tüm işaretler, bu üretim patlamasının bu öngörülen tarihten çok sonraya kadar daha devam edeceğini gösteriyor. 

Likralı Kumaş Fiyatları 

Likra ve benzeri kumaşlar, benzersiz elastikiyet özellikleri nedeniyle uluslararası pazarda nispeten yüksek fiyatlara hakim olabilmektedir. Tekstil üreticileri, olağanüstü esneklikleri nedeniyle elastan kumaşlar için daha fazla ödeme yapmaya isteklidir ve bu kumaşları üretmek için kullanılan nispeten ayrıntılı süreç, fiyatları da yukarı çekmektedir. 

Likralı Şortluk Kumaş Fiyatları
Likralı Bayan Şort (Siyah Renk)

Piyasadaki dalgalanmalar hala likralı kumaşın fiyatını etkilerken, elastanın yeniliği ve benzersiz çok yönlülüğü, bu tekstilin maliyetinin polyester ve naylon gibi diğer sentetik kumaşlardan önemli ölçüde daha yüksek olmasına neden oluyor. Bu kumaş çoğu tüketim malında bu kadar küçük miktarlarda kullanıldığından likranın görece yüksek maliyeti tüketici düzeyinde çok sık hissedilmez. Ancak bir giysinin içinde ne kadar likra varsa maliyeti o kadar fazladır ve bu kumaştan yüksek oranlarda yapılan bale kıyafetleri ve bisiklet malzemeleri genellikle oldukça pahalıdır. Likralı kumaş fiyatları ülkeden ülkeye hatta şehirden şehre bile değişiklik göstermektedir.

İşte 2021 yılı bazı likralı kumaş çeşitleri ve fiyatları…

 • Likralı viskon kumaş fiyatları: Yaygın fiyatlarda desenli viskon kumaş metresi 12-25 lira ile satışa sunulmaktadır.
 • Likralı süprem kumaş fiyatları: Kilo fiyatı genel itibariyle ortalama 70-80 liraya tekabül etmektedir.
 • Likralı kadife kumaş fiyatları: Metresi genel fiyatlarla 20-30 TL’den satışa sunulmaktadır.
 • Likralı tül kumaş fiyatları: Metre fiyatı 8-15 lira bandında değişmektedir.
 • Likralı kot kumaş metre fiyatları: 2-4 Dolar aralığında kalitesine göre fiyat değişmektedir.
 • Likralı süet kumaş fiyatları: Metresi 60-70 lira seviyelerindedir.
 • Likralı scuba kumaş fiyatları: 60 lira gibi fiyatlarla satışa sunulmaktadır. (Renk faktörü fiyatı doğrudan etkiler.)
 • Likralı krep kumaş fiyatları: Metresi 30-35 liradan satılmaktadır.
 • Likralı penye parça kumaş kilo fiyatları: 13-17 TL aralığındadır.
 • Likralı poplin kumaş fiyatları: Kilosu genelde 30-35 TL bandındadır. Bazı gömleklik poplin kumaş çeşitlerinin metre fiyatı 4-5 Dolar’a kadar çıkabilmektedir.
 • Likralı saten kumaş fiyatları: 20 lira civarlarından başlayarak 65 liralara ulaşan türleri vardır. 
 • Likralı gabardin kumaş fiyatları: Genel olarak 15-45 liradan satılmaktadır. Kilo işi parça gabardin kumaş fiyatları ise 10-15 TL civarındadır.

Not: Bahsedilen tutarlar ortalama fiyatlardır. Daha düşük veya yüksek fiyatlar ile karşılaşılabilir. Toptan veya ihracat fazlası stok (parti) likralı kumaş fiyatları, belirtilen tutarların daha altında olacaktır.

Likralı Kumaş Çeşitleri 

Bu kumaşı yapmak için kullanılabilen çeşitli üretim süreçlerinin yanı sıra, likra, elastan ve spandeks arasında belirgin bir fark yoktur. Bununla birlikte, her terim hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak önemlidir. Hep birlikte likralı kumaş çeşitlerine bakalım!

Likra

DuPont firmasının tescilli markası olan “Lycra” markası piyasadaki en güvenilir ve yüksek kaliteli elastan kumaş formlarından biridir. Bununla birlikte, Lycra markalı elastan kumaş fiyatları diğer spandeks kumaş türlerinden daha pahalı olabilir. 

Elastan

“Elastan” terimi en çok Avrupa’da kullanılır. Her kıta Avrupası dilinde bu kelimenin biraz farklı bir versiyonu vardır. Elastan, bu polieter-poliüre kopolimer kumaşları tanımlamak için kullanılan teknik olarak en doğru terimdir. 

Spandex

Yaygın bir yanlış anlamanın ısrarına rağmen, spandex herhangi bir şirketin tescilli ticari markası değildir. Bunun yerine, DuPont’un geliştirme süreci sırasında poliüretan kumaşını tanımlarken kullandığı terimdir. “Spandeks”, “genişler” in bir diğer söyleniş şeklidir. Bu ismin çekici basitliği, onu Amerika Birleşik Devletleri’nde ve başka yerlerde elastan ürünlerine atıfta bulunmak için tercih edilen terim haline getirmiştir. Yani elastan kumaş denilince akla ilk olarak likralı esnek kumaş çeşitleri gelmelidir.

Likra Kumaş Çevreyi Nasıl Etkiler? 

Likra üretiminin doğası gereği çevreye zararlı olduğu düşünülmemektedir. Elastan kumaşların üretimi, naylon gibi kumaşların aksine, yüksek düzeyde enerji ve çeşitli toksik kimyasalların kullanılmasını gerektirdiği doğru olsa da, likra için ham maddeler petrol yağı gibi yenilenemeyen kaynaklardan türetilmiyor. 

Bunun yerine, bu bileşenler laboratuvar ortamlarında tamamen sentezlenir ve sürdürülebilir olmalıdır. Güvenli likra üretim süreçlerinde bu gerekir. Likra üretiminin kanserojen kimyasallar içerdiği gerçeğini aşmak mümkün değildir. Ancak bilimsel araştırmalar, İsveç’teki elastan fabrikası çalışanlarının ihmal edilebilir derecede  kanser riski sergilediğini gösterdi, bu da bu malzemenin yapıldığı iş yerlerinin çok tehlikeli olmadığını gösteriyor. Bununla birlikte, elastan üretiminin diğer ülkelerdeki işçiler üzerindeki etkisini incelemek için hiçbir çalışma yapılmamıştır. 

Poliüretanın, çocuklarda ve yetişkinlerde solunum sorunlarına neden olabilen kanserojen kimyasallar olan izosiyanatlar içerdiği kaydedildi. Spandeksin bu zararlı kimyasalları da içermesi mümkün olsa da, bu kumaşta izosiyanatların varlığı doğrulanmamıştır. 

Likra yaratma süreci özellikle çevre için kötü olmasa da, bu kumaş tüketicilere satıldıktan sonra çevre sağlığına önemli ölçüde zararlıdır. Araştırmalar, su yollarında bulunan çöplerin yüzde 60’ının biyolojik olarak parçalanamayan kumaş liflerinden oluştuğunu ve likranın biyolojik olarak parçalanmadığını belirledi. Bu kumaşı içeren giysiler sorumlu bir şekilde elden çıkarılsa bile, tüketiciler likralı giysilerini her yıkadıklarında bu kirlilik sorununa katkıda bulunuyor; elastan lifleri her yıkamada kopar ve su kaynağını kirletir. 

Tüm dünyadaki Likraların biyolojik olarak parçalanması binlerce hatta milyonlarca yıl alabilir. Bu arada, tekstil ve diğer plastiklerden yapılan dev çöp adaları, dünya okyanuslarının çoğunda büyümeye devam ediyor. 

Likra Özellikleri

 • Üstün kaliteli malzemelerden üretilmiştir. 
 • Uzun ömür ve güçlü yapıya sahiptir. 
 • Eşsiz örgü deseni 
 • Hem endüstriyel hem de ev uygulamaları için ideal olarak uygundur. 

Likralı Kumaş Firesi

Fire kumaş olarak kullanılması oldukça zor olan likralı kumaşlar çevre dostu olmaktan da biraz uzak gibi. En azından pamuklu doğal kumaş türlerine göre bu böyle. Fire kumaş fiyatları verilirken özellikle likra içeriğine bakılır. Spandex (elastan) ipliklerden yapılmış tüm kumaşlar, fire kumaş fiyatlarını etkilemektedir. Pamuklu fire kumaşlar her zaman daha değerlidir. Fireci fiyat vermeden önce ilk olarak kumaşın lastik içerip içermediğine bakar.

İpucu: Fireci ne iş yapar? Fire kumaş alanlar, fiyat listesi ve geri dönüşüm süreçleri hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için >>> “Fire Kumaş Satanlar”

Likra Nasıl Oluyor? 

Likranın kendisi asla tek başına kullanılmaz. Her zaman doğal veya insan yapımı başka bir lifle (veya liflerle) birleştirilir. Likra ile geliştirilmiş kumaşlar, tekstil liflerinin çoğunun görünümünü korur. 

Kumaş Ne Kadar Likra İçeriyor?

Kumaşın türü ve son kullanımı, optimum performans ve estetiği sağlamak için gereken likra miktarını ve türünü belirler. Bir kumaşın hareketini, örtüsünü ve şeklini korumasını iyileştirmek için yüzde 2 kadar az likra yeterlidir, mayo ve aktif spor giyim gibi yüksek performanslı giysiler için kumaşlar yüzde 20-30 kadar likra içerebilir. Dokuma veya örme teknikleri, kumaş türü ve nihai kullanım ile birlikte likranın çıplak veya kapalı iplik şeklinde kullanılıp kullanılmayacağını belirler. 

Likra İplik Nedir?

Likralı kumaş nedir? diye araştırıyoruz ama likralı iplik nedir? ona da bakmak gerek. Lastikli iplik olarak da bilinen spandex iplikler likra (elastan) ile üretilmiş olan ipliklerdir. Malzeme içeriğinde spandex elyaf vardır.

Likralı İplik Özellikleri

 • Isı: 350-390F’de yapışır ve 500F’nin üzerinde erir. 
 • Ağartıcılar ve Çözücüler: Oksitleyici maddelere karşı iyi direnç sağlar ve diğer taraftan ağartıcılara karşı zayıf direnç gösterir. 
 • Asitler ve Alkaliler: İyi 
 • Aşınma: Seyreltilmiş (zayıf) olarak iyidir, ancak güçlü asit ve bazlarda bozulur. 
 • Küf, Yaşlanma ve Güneş Işığı: Mükemmel yaşlanma ve küf direnci gösterir. Güneş ışığına karşı iyi direnç gösterir. 
Spandex İplik- Elastan İplik Beyaz Renk White
Beyaz Renk Likralı İplik (Bobine Sarılmış)

Likralı İpliğin Kullanım Alanları 

 • Giysiler 
 • Çorap  
 • Dikişsiz giysiler 
 • Eldivenler 
 • Kazak 
 • Mayo 
 • Dar kumaşlar 
 • Büzgü 
 • Tıbbi bandajlar 
 • Baş bandajları 
 • Bilek bantları 
 • Likralı kumaş elbise (fason)
 • Likralı kumaş abiye (fason)

Likralı Kumaş Metre Fiyatları 

Likralı viskon kumaş fiyatları, likralı penye kumaş fiyatları, likralı süprem kumaş fiyatları kendileri arasında farklılık göstermektedir. Likralı kumaş satın almak istiyorsanız likralı ve likrasız kumaş fiyatlarını kıyaslamanız gerekmektedir. Bu sayede likralı kumaş fiyatları hakkında yorum yapabilirsiniz.

Likralı kumaş üreticileri likralı kumaş baskı makinası eşliğinde, örneğin likralı çiçekli kumaş olarak veya, likralı kumaş desenli olacak şekilde üretime dahil ettik. Tekstil baskı makinesinin likralı kumaşa verdiği özellikler kadar kumaş fiyatları da etkilenecektir. Likralı kumaş metre fiyatları kumaştan kumaşa değişiyor olsa da ortalama 2 $ ila 9 $ arasında gidip gelmektedir. Örnek vermek gerekirse, bir metre likralı denim kumaş ile bir metre likralı payet kumaş arasında ciddi bir fiyat farkı olacaktır.

Likralı Gabardin Kumaş Özellikleri

Gabardin likralı kumaş nedir? Nasıl olur? Genel özellikleriyle üstünkörü bakalım…

 • Sık dokunur ve tok bir görünüme sahiptir. 
 • Bu kumaş iç göstermez, zor kırışır, sağlam ve dayanıklıdır. 
 • Pamuk ya da yün içerdiği için terletmeyen bir kumaş türüdür. 
 • Kumaş sıcak tutar. Bu nedenle ceket, pantolon, etek ya da dış giyimde kullanılır. 

Likralı Kumaş Terletir mi?

Likralı kumaşlar birlikte bulunduğu liflere göre terletebilir. Terletmeyen kumaşla örneğin pamukla kullanıldığında terletmez. Üstelik % 100 pamuk kumaşın veremeyeceği görünümü kazandırır.

Bizden tavsiye; rahat etmek istiyorsun değil mi? O halde likralı kumaş satın al ve kedine esneyebilen kıyafetler dik! 

Yorumlar

 1. Cihat dedi ki:

  Bir bayan arkadaşıma likralı fantezi iç giyim almak istiyorum. Yardımcı olursanız sevirim. Ayrıca e-mail’me örnek resimlerini veya fotoğraflarını göndermenizi istiyorum. Bunların arasından seçeceğim iç giyim kıyafetlerni alacağım. Arkadaşımın bedeni mediumdur. Şimdilik teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Saygılarımla… Hoşcakalın..

  1. Editör dedi ki:

   E-mail üzerinden cevap verildi Cihat Bey.

 2. Nezih dedi ki:

  Merhaba bale çorabı için esnek naylon yaralı kumas varmı..

  1. Nezih dedi ki:

   Naylon l ycrali kumas bale corabi icin

   1. Editör dedi ki:

    E-mailinize cevap gönderdik Nezih Bey.

  2. Editör dedi ki:

   E-mailinizi kontrol edin Nezih Bey.

 3. Abdullah dedi ki:

  Merhaba,
  Likralı bir kumaş ram (fikse) işleminden sonra eriyip tamamen yok olabilir mi?
  Bu durumun oluşmasına etken durumlar nelerdir?

  1. Editör dedi ki:

   Sıcaklık derecesi ayarlanırken kumaşın likra özellikleri dikkate alınır. Herhangi bir yanlış ayarlama, kumaşın yanmasına sebebiyet verir. Tamamen eriyip yok olması fizik kanunlarına göre mümkün değildir. Ancak çok yüksek sıcaklıklarda elastan hammaddesine bağlı olarak erime benzeri kimyasal bir tepkimeye girmeye müsaittir.

 4. Slcn dedi ki:

  Likralı kumaştan yapılan kadın elbise modeleri varmı ?
  Ve genel olarak ne şekilde elbiselerde kullanılmakta ?

  1. Editör dedi ki:

   Telefon numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz..

 5. Zübeyde dedi ki:

  Meraba bizim arabanın koltuklarını siyah parlak ince likralı kumaş ile kapatmak istiyorum. Boya izleri var çünkü koltuklarda. Taytlık kumaş gibi düşünün. Mat siyah da olur. Elinizde uygun fiyatlı var mı. Parça kumaş halinde de olur 2 şer 3 er metre ben ayarlarım onu. Önemli olan fiyat uygun olmali. 05342079723 bu telefon sizin mi arabilir miyiz?

  1. Editör dedi ki:

   Telefon numarası doğru Zübeyde Hanım. Bizi arayın yardımcı olalım.

 6. nuri yılmaz dedi ki:

  MERHABA BEN NURİ ERZURUMDAN YAZIYORUM
  BEN OTEL İÇİN NEVRESİMLİK KIRIŞMAYAN KUMAŞ İSTİYORUM.
  BEYAZ OLACAK..YANİ ÜTÜ OLAYI OLMASIN İSTİYORUM..BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ.

  1. Editör dedi ki:

   Telefonda görüştük Nuri Bey. Kolaylıklar.

 7. FİKRİYE TUTAR dedi ki:

  Likralı penye parça kumaş kilo fiyatınız nedir .
  metre kare agırlıgı nedir
  1 kg kaç metre cıkıyor

  1. Editör dedi ki:

   Likralı likrasız parça halinde penye kumaş çeşitleri güncel fiyatları (Kasım 2021) 15-20 TL arasında değişiyor. Gramaj genelde 180/200 gr oluyor. Yani 1 kg 6-7 m2 likralı 30/1 – 28/1 penye kumaş giriyor.

 8. Nurten dedi ki:

  Merhaba eşim vücut geliştirme sporuyla ilgilendiği için sürekli vucut ölçüleri değiştiğinden takım elbise giyemiyor sizde ful likralı takım elbise kumaşı varmı?

  1. Editör dedi ki:

   Nurten Hanım size bir e-mail gönderdik. Lütfen kontrol edin.

 9. Ahmet dedi ki:

  İç mekan , kapalı otopark araç brandaları için içi pamuklu Likralı kumaş öneriniz ne olabilir?

  1. Editör dedi ki:

   Otomobil döşemecilerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Likralı örme kadife kumaşları deneyebilirsiniz.

 10. Ayca Hacisalihoglu dedi ki:

  Merhaba astarsiz bir yüzde 90 polyester yüzde 5 likrali suet ceket alacagim.Olculerde tereddütsüz var. 1.22 olcudeki göğüs ölçüsü maksimum kac cm esneyebilir.Guvendigim için size yazdım.Tesekkur ederim Dr.Ayça Hacisalihoglu.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Ayça Hocam, kumaşın doğal esneme payını hesaba katmaz isek ortalama 6-7 cm esneme payı olması gerekmektedir. Yine de terzinize danışmanızı tavsiye ederiz. Kolaylıklar dileriz.

 11. Nurten Kozan dedi ki:

  Merhaba, likrasi çok terikoton kumaşınız var mı? Ayrıca, spor tişört- pantolon vb yapmak için 4 yöne esneyen, nemi dışarı atan ince teknik kumaşınız var mı ? Perakende alış veriş yapmam olanaklı? Bilgi verirseniz çok sevinirim. Iyi günler diliyorum.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba bahsettiğiniz kumaşa benzer kumaşlar mevcut ancak satışlarımız toptan şekilde. Perakende satışımız maalesef yok. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Toptan olarak satın almak isterseniz bizimle telefon numaralarımız üzerinden iletişime geçin. Kolaylıklar.

 12. Oznur dedi ki:

  Merhaba elimde coraba benzer bir kumas var , bu ürün elinizde var mı ya da üretilebilir birsey mi bilgi almak istiyorum , irtibata geçerseniz sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Telefon numaralarımıza örnek fotoğraf veya video gönderirseniz yardımcı olabiliriz. Mail üzerinden dosya gönderimi kabul edemiyoruz. Kolaylıklar.

 13. Anonim dedi ki:

  Merhaba %17 likralı bi elbise alacağım ne kadar esneme payı olur

  1. Editör dedi ki:

   Elbiseyi alıp denemenizi tavsiye etmekteyiz. Her kumaş cinsinin kendine ait bir esneme payı vardır. Örneğin, %2 likralı bir kot kumaşın esneme payı, %5 likralı örme süprem kumaştan daha çoktur. Kumaşların dokuma yapısı da esneme paylarında değişikliğe neden olan etmenlerden biridir.

 14. Merve dedi ki:

  Hamile pantolonumun göbek kısmına likralı kumaş dikmek istiyorum hangi kumaştan almalıyım?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, dilediğiniz kumaş çeşitlerini kullanabilirsiniz. Özel, nadir kullanım alanına sahip bir kumaşa ihtiyacınız varsa Whatsap üzerinden örnek fotoğrafını atmanızı tavsiye ediyoruz. Kolaylıklar..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir