Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Vual Kumaş

Vual Kumaş Satın Al

Vual Kumaş Nedir?

Vual kumaş nedir? sorumuzun cevabına hemen geçelim… Vual kumaşlar genellikle %100 pamuk veya pamuk karışımından yapılan hafif, düz dokuma bir kumaştır. Çoğu pamuklu kumaştan daha yüksek iplik numarasına sahiptir ve bu da ipeksi yumuşak bir doku sağlar. Vual kumaş, hafif, nefes alabilen ve yarı şeffaf olduğu için yaz için mükemmel bir seçimdir. 

Vual, geniş bir renk ve baskı yelpazesine sahiptir. Her zaman moda olan çiçekler ve çizgilerden puantiyeli ve geometriye kadar aradığınız her türde bulmanız mümkün. Dökümlü elbiseler, tunikler, etekler, üstler, iç çamaşırları, rahat giyim ve çocuk kıyafetlerine dönüştürülmeye hazırdır. Pamuklu vual kumaş, yaz mevsiminde giyilebilecek en iyi beş kumaş türü içinde yer alır. 

Vual Kumaş Özellikleri  

Mor Vual Kumaş Özellikleri
Mor Renk Vual Kumaş

Birçok hafif kumaş gibi, vual kumaş da ilkbahar ve yaz kıyafetleri için idealdir. Peçe anlamına gelen Fransızca kökenli kelimelerdir. % 1 pamuk veya pamuk ve keten harmanlanarak yapıldığında havanın geçmesine izin vererek en kavurucu günde bile rahatlık sağlar. İnce dokusundan dolayı, vual kumaş aynı zamanda giysileri astarlamak için de kullanılabilir. 

Yüksek Kaliteli Vual Kumaşın Temel Özellikleri Nelerdir? 

 • Düz, sıkı bir örgü yapısına sahiptir 
 • Parlak ve kaygan yapısıyla ipeğe benzetilir.  
 • Hafif şeffaftır, isteyen astarla birlikte kullanabilir. 
 • Esnektir. 

Vual kumaş çok yönlüdür, bu da hem giyim hem de ev dekorasyonu için mükemmel olduğu anlamına gelir. Yastık kılıfları, minderler, altlıklar, oyuncak bebek elbiseleri ve daha fazlası gibi el işi projelerinde genellikle vual ile karşılaşırsınız. Bu tül malzeme aynı zamanda hafif perdeler yaratma söz konusu olduğunda favorilerden biridir. Güneş ışığını filtreler ve her odayı doğal ışıkla doldurur. 

Çim, Batiste ve Vual Kumaş Nedir?

Vual genellikle pamuklu çim ve patiska ile karıştırılır. Neden mi? Çünkü hepsi hafif, nefes alabilir ve yumuşaktır. Çim ve patiskanın tipik özelliklerinden bazılarına dikkat çekelim 

Çim Kumaş

Penye ipliklerden yapılmış, çok pürüzsüz ve yumuşak, keskin bir tür. 

Vuale göre daha az şeffaf. Çim kumaş; genel olarak düğmeli gömlekler, yazlık bluzlar, astarlı elbiseler için mükemmeldir.

Patiska Kumaş

Şeffaf, pürüzsüz ve ipeksi, vual ile karşılaştırıldığında çok daha incedir. Hafif üstler, bol bluzlar, vaftiz önlükleri vb. için idealdir. İpek ve keten olarak da mevcuttur.

Ve şimdi, Vual Kumaş!

Vual Kumaş

İpeksi pürüzsüz yüzeyiyle patiskaya benziyor, ancak o kadar şeffaf değil. Keskin eli ile çimi andırır ama çok daha pürüzsüzdür.

Pamuklu vual, günlük kıyafetler için mükemmel bir seçenektir. Şifon, jakar veya dantel gibi bir dizi “özel gün” kumaşına kıyasla yeterince şık görünmediği için muhtemelen onu gece kıyafetlerinde göremezsiniz. Ancak günlük kullanım için en iyi malzemelerden biridir. Sonuç olarak pamuk hipoalerjeniktir, yani hassas ciltler için harikadır.

Baskılı Vual Kumaş Fikirleri

Baskılı Vual Kumaş Çeşitleri
Baskılı Vual Kumaş – Dantel -Pembe

Bir erkek gömleği, bir gömlek elbise,bir tunik, katmanlı bir etek, bir, bir gecelik veya bir bralet gibi iç çamaşırı gibi ürünlerde görebilirsiniz. 

İster yazlık bir elbise ister gündelik bir bluz tercih edin, baskılı pamuklu vual,  harika bir seçimdir. Modanın eşiğinde kalmak için modaya uygun renkleri seçebilir veya en sevdiğiniz rengi tercih edebilirsiniz. 

Pamuklu vual kumaş hakkında bilmeniz gereken herhangi bir dezavantajı var mı?  

Daha az şeffaf malzeme tercih ediyorsanız, vual giysinize astar ekleyebilir veya kaşkorse gibi opak bir öğenin üzerine giyebilirsiniz. Ayrıca, tüm pamuklu kumaşlar gibi, pamuklu vual kolayca kırışır ve suyu emer. Islakken giyilmesi rahat olan birkaç kumaş vardır. Ancak bunlar arasında pamuklu bezler yoktur. 

Vual için Dikiş İpuçları ve Bakım Önerileri 

 1. Vual kumaş nasıl yıkanır?
 2. Vual kumaş nasıl ütülenir?
 3. Vual kumaş nasıl dikilir?

Vual Kumaş Nasıl Yıkanır?

Vual kumaşların çoğu % 100 pamuk olduğundan, önerilerimiz bu doğal elyaftan yapılan vuallar için geçerli olacaktır. Bu kumaşın veya giysinin daha uzun süre dayanmasını sağlamak için şunları unutmayın: 

 • Soğuk suyla elde yıkayın
 • Bir askıya asarak kurumaya bırakın

Vual Kumaş Nasıl Ütülenir?

Desenli Vual Kumaş Modelleri
Desenli Vual Kumaş – Yavru Ağzı Rengi
 • Düşük ısıda ütüleyin
 • Son olarak bir pres bezi ile örtün. 

Yıkama ve ütüleme sırasındaki yüksek sıcaklıklar büyük olasılıkla pamuklu kumaşlara zarar verir, bu nedenle yüksek ısıdan tamamen kaçının. Pamuklu vual kırışıklıklarının sentetik vualden daha fazla olduğunu unutmayın, ancak kişinin cildine karşı daha nazik davranan bir kumaşın kırışıklıklarını gidermek biraz zaman ayırmaya değer.  

Vual Kumaş Nasıl Dikilir?

Dikiş ipuçlarına gelince, vual, yeni başlayanlar için mükemmeldir. Biraz kaygandır, ancak masanın üzerinde şifon veya organze kadar kaymaz. Kesmeden ve işaretlemeden önce vual kumaşı sabitleyin böylece dikim sürecini daha keyifli geçireceksiniz. 

Diğer bir ipucu: Dikişten önce kumaşı önceden yıkayın. Pamuk çekmeye eğilimlidir. Bu şekilde kumaş kuruduktan sonra doğru ölçümleri alabilirsiniz. 

Vual Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Vual kumaş nedir? nerelerde kullanılır? haydi öğrenelim!

Projeniz için en iyi vual kumaşı seçerken İtalyan, Fransız ve İngiliz üreticiler aklınıza gelsin. Tekstil üretiminde uzmanlar, çeşitli renk ve desenlerde yüksek kaliteli kumaşlar üretirler. En popüler olanlardan bazıları şunlardır: 

En Popüler Vual Kumaş Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Vual Kumaş Türleri
Vual Kumaş Çeşitleri
 • Beyaz Vual Kumaş: Hassas iç çamaşırları, yazlık bluzlar ve tunikler için kullanılabilir. 
 • Mavi Vual Kumaş: Kadınsı bluzlar için kullanabilirsiniz. 
 • Baskılı Vual Kumaş: Göz alıcı güneşlikler, etekler ve çocuk giyim için kullanılabilir…

Vual Kumaş Özellikleri 

Vual kumaş;

 • Düz Dokuma Yapısına Sahiptir.
 • Uzun Filament Elyaf İçerir.
 • Hafif ve İnce Dokuludur.

“Vual” kelimesi, kumaşın kendine özgü doğasının bir göstergesi olan Fransız peçe kelimesinden gelir; hafif ve yarı şeffaf. Vual’in düz örgü yapısı, onu muslin, organdi ve organze gibi diğer hafif dokuma malzemelere benzer kılar. Gevrek ama cilde karşı rahat bir deneyim sağlar. 

Vual kadın iç çamaşırlarında ve yazlık giysilerde kullanılır. Ancak bu sadece giyim için değil; vual genellikle perdeler ve pencere uygulamaları gibi ev döşeme uygulamalarında kullanılır. 

Düz Dokuma Yapısına Sahiptir 

Vual kumaş, temel sepet örgü yapısına benzeyen düz örgü kullanılarak üretilir. Düz örgü, dikey (veya çözgü) ipliklerin üzerinde ve altında yüzen yatay iplikler (atkı iplikleri olarak da bilinir) ile ızgara benzeri bir formattır. 

Vual kumaş, atkı ipliklerinin çözgü ipliklerinin içine ve dışına ileri geri hareket ettirildiği mekik yöntemi kullanılarak dokunur. Bu yöntem, kullanılan iplik sayısına bağlı olarak vual kumaşın gevşek veya yoğun bir şekilde dokunmasını sağlayabilir. Düz dokuma tekniği, yüksek iplik sayısı olsa bile vual kumaşın yarı şeffaf kalmasını sağlar. 

Vual kumaşın da içinde bulunduğu üm dokuma kumaş çeşitleri ve dokuma kumaş özellikleri hakkında daha detaylı bilgi için >>> “Dokuma Kumaş”

Uzun Filament Elyaf Kullanılır 

Başlangıçta vual pamuk, keten ve yün gibi doğal liflerden yapılmıştır. Bunlar uzun bir filamenti olan veya doğal olarak uzun iplikler halinde gelen liflerdir. Elyaflar taranır ve ardından sıkıca bükülerek kumaşla ilişkili sertlik ve hafif parlaklık sağlanır.

Çağdaş vual kumaş üreticileri, elyaf repertuarını, kamgarn ipek (bir uzun ipte ipek kurdunun etrafından sarılmış olan) ve sentetik kumaş (herhangi bir uzunlukta üretilebilen) gibi diğer uzun filament elyafı içerecek şekilde genişletti. Elyaf içeriği ne olursa olsun, yüzde 100 doğal, harmanlanmış veya tamamen sentetik olsun vual, organdiya rakip olabilecek şeffaf, temiz kesilmiş bir görünüm verir. 

Hafif ve İnce Dokuludur

Vualin hafif ve yarı şeffaf yapısı onu perdeler, sineklikler ve bazı durumlarda güneşlikler için mükemmel kılar. Vual, son derece bükülmüş liflerden oluşan yoğun dokumasıyla, bazen dokunulduğunda tel gibi hissedilebilen bir gevrekliğe sahiptir. Vual kumaş özellikleri hakkındaki başlıkla beraber vual kuma nedir? sorusuna daha net cevap vermiş olduk. Diğer başlığımızda vual kumaşın ekstra özelliklerine değineceğiz. Burada vual kumaş kırışır mı?, Yazlık vual kumaş nedir? gibi sorular üzerinden gideceğiz.

Vual Kumaşın Ekstra Özellikleri

Siyah Doğal Pamuklu Vual Kumaş
Pamuklu Siyah Vual Kumaş

Vual kumaş nedir? Karakteristik özellikleri arasında neler yer alır? birlikte inceleyelim!

Vual, organze zarafetine sahip olmadığı için gece kıyafetleri yerine gündelik yaz veya tatil kıyafetleri için daha uygundur. Benzer şekilde dokunmuş muslinden daha rafine bir kumaş olmasına rağmen, vual benzer bir döküm kabiliyetine sahiptir. Serttir, ancak sıkıca bir araya toplanamayacak kadar katı değildir. Aslında, yumuşak ama sağlam eli onu 1900’lerin başında kombinezonlar için mükemmel kılardı. 

Muslin’den farklı olarak, vual, kumaş yüzeyindeki gevşek liflerin uzaklaştırılmasıyla elde edilen pürüzsüz bir mat yüzeye sahiptir. Kumaş düz desende mevcuttur, ancak tohumlu, çizgili, ipli ve pike gibi daha pahalı versiyonları Fransa ve İngiltere’de üretilmiştir. Geçmişte vual, kumaşın mevcut renk paletini sınırlayan çeşitli bitkisel ve protein boyalarıyla boyanmıştı. Günümüz vualinin elyaf içeriği değiştiğinden, sentetik boyama ve terbiye seçenekleri söz konusu olduğunda daha fazla seçenek kazandı. 

Hafifliği ve yarı şeffaf dokusuyla tanınan vual, kadın giyiminde ve perde  gibi ev aksesuarlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu eşsiz kumaşın özelliklerini daha yakından inceleyelim. 

Vual Kumaş Karakteristikleri

Vual kumaş nedir? Öncelikle vual kumaş satın alırken dayanıklılık açısından test etmeniz önemlidir. Bunun için kumaşı tırnağınızla çizin. Dokumadaki iplikler ayrılmaya başlarsa, kumaşın sıkı dokunmadığını ve bir süre sonra aşınabileceğini gösterir.

Vual, genellikle pamuk iplikleri veya polyester veya keten gibi karışımlarının birlikte dokunmasıyla yapılan yumuşak, ipeksi ve şeffaf bir kumaş türüdür. Vual, asıl amaçlanan amacını ve doğasını belirten peçe için Fransızca bir terimdir. Bu kumaş çok çeşitli renk ve desenlerde mevcuttur. Yarı saydam yapısı nedeniyle, esas olarak dolaylı ışığın geçmesine izin veren perdeler, sivrisinek ağları ve perde yapımında kullanılır. 

Bununla birlikte, kat kat veya şifon gibi diğer kumaşlarla kombinasyon halinde dokunulduğunda, kadın yazlık elbiseleri ve iç çamaşırlarının yapımında da kullanılır. Şimdi, vual kumaşın kalitesini ve görünümünü etkileyen çeşitli faktörlere ve özelliklere bağlı olarak vual kumaşın nasıl tanımlanacağına bakacağız. 

Vual Kumaş Nasıldır?

Düz Dokuma Yapısı: Vual, yatay ipliklerin dikey elyafların üzerinden ve altından geçtiği ızgara tarzında dokunur. Bu kumaşlar, ipliğin tüm süreç boyunca ileri ve geri hareket ettirildiği ve iplik sayısına bağlı olarak dokumayı gevşek veya sıkı tutan mekik yöntemi kullanılarak yapılır. Burada dokuma mekiklerinin kullanılmasının, kumaşın yoğun dokunmuş giysilerde bile şeffaf kalmasını sağladığına dikkat çekilmelidir.  

Uzun Filament Liflerinin Kullanılması: Tüm doğal vual kumaşlar, doğal olarak pamuk, yün vb. malzemeler kullanır. 

Lifler: Kamgarn ipek ve polyester gibi sentetik alternatifler bile aynı tip uzun elyaf ipleri kullanır. Beze hafif bir parlaklık ve sertlik kazandırmak için lifler taranır ve hafifçe bükülür. Bu yöntem, tüm vual giysilere onu organdiye benzer kılan şeffaf ve canlı bir görünüm kazandırır.  

Hafif ve Granüler Doku: Vual, sıkı dokunmuş lifler nedeniyle tel gibi veya granüler bir his veren hafif bir malzemedir. Bununla birlikte, görsel çekiciliği biraz eksiktir, bu da onu akşam yemeği kıyafetleri için uygunsuz kılar. Bunun yerine gündelik kıyafetler için kullanılmalıdır. Bu tel gibi doku, aynı zamanda, şeklini korumada daha iyi olduğu için muslinden üstün kılar. 

Sonlandırma: Vual, yüzeyden yapışan fazla lifleri yakarak elde edilen pürüzsüz bir mat yüzeye sahiptir. Vual kumaşların çoğu düz desenli dokumayla oluşturulmuş olsa da; günümüzde, tohumlu, pike veya kordonlu dokumalar gibi yeni bitirme çeşitleri mevcuttur. Ayrıca, daha sentetik boyaların icadı, kumaş için geniş bir renk seçenekleri yelpazesi yaratmıştır. Sentetik vual kumaş, ahşap veya petrol gibi malzemeler kullanılarak sağlam ve güçlü hale getirilerek yapılır ve bu kumaşlar görünümlerinden ödün vermeden çok daha iyi boyalar alırlar. Bu nedenle, genellikle harika baskılara sahip fularlar oluşturmak için kullanılırlar.  

Vual Kumaş Fiyatları

Pamuk Vual Kumaş Fiyatları
Vual Kumaş Fiyatları

Vual kumaş alırken aklınızda bulundurmanız gereken önemli bir faktör maliyetidir. Normal pamuğun yarda başına maliyeti yaklaşık 10 ABD doları iken, pamuk vual fiyatı 15 ABD dolarıdır. Vual fiyatı, oluşturulmasında kullanılan dokuma veya iplik karışımlarının kalitesine göre de farklılık gösterecektir. Tek bir seçime odaklanmadan önce farklı mağazaları araştırmak iyi bir fikirdir. Vual kumaş fiyatlarının İstanbul ilinde araştırılması önerilir.

Kaliteyi Etkileyen Faktörler 

Çeşitli öğeler oluşturmak için vual kumaş satın almak istediğinizde, belirli özellikleri kontrol etmeniz önemlidir. Daha kalın bir his veren kumaşların kalite açısından daha iyi olduğu genellikle kabul edilir çünkü bu, inç başına düşen iplik sayısının ve ağırlığının daha yüksek ve dolayısıyla daha dayanıklı olduğunu gösterir.

Kontrol edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise kumaşın dikilmesidir. Birbirine sıkı sıkıya bağlı olması en iyisidir, ancak esnetilirse biraz oynamaya izin vermelidir. Pamuk ve diğer doğal varyantlar sentetik olanlara göre daha rahat olduğundan, kullanılan malzemelerin karışımı da kalite üzerinde rol oynar. 

Vual Kumaş Kullanma İpuçları 

Vual kumaş İngilizce adıyla “voile fabric”, yüksek sıcaklıklarda yıkandığında veya kurutulduğunda önemli ölçüde küçülebilir. Bu nedenle, doğru ölçüleri almak için dikiş işlemine başlamadan önce kumaşı yıkamanız ve kurutmanız önerilir. Pamuk vual sentetik olanlara göre kırışmaya daha yatkındır. Ancak polyester vualden yazlık elbiseler oluşturmayı planlıyorsanız, polyesterin kumaşın nefes alabilirliğini kısıtladığını ve pamuktan daha hızlı boncuklanmaya başlayacağını unutmamak önemlidir. Dikiş işlemi sırasında iğne kullanmak genellikle iyi bir fikirdir. Doğası gereği, çoğu vual elbise üzerinde biraz astar çalışması yapılması gerekir.

Vualin genellikle pamuktan veya varyantlarından yapılmış olması nedeniyle, parlaklığını ve dokumasını korumak için kumaşı soğuk suyla yıkamak en iyisidir. Malzemenin hafifliği ve ter emici nitelikleri, onu giysiler için çok rahat bir malzeme ve gündelik giyim tasarlarken popüler bir seçim haline getirir. 

Konfor, stil ve performansta en üst noktaya çıkmak için %100 pamuklu vual kumaş almak için neyi bekliyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir