Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Polyester İplik

Polyester İplik Fiyatları 2020

Polyester İplik Nedir? 

Polyester iplik nedir? Bakalım… Polyester iplik genellikle akrilik veya yeni iplik olarak satılan sentetik polimerlerden yapılan ipliktir. Akrilik iplikler ucuz ve sağlamdır. Genellikle makinede yıkanır. Ancak aynı zamanda tüylenebilme potansiyeline sahiptir. Böylece doğal liflerin nefes alabilme yeteneklerinden yoksundur. 

Polyester iplik, bir tür polimer olan polyesterden yapılmış sentetik bir elyaftır. Polyester iplik yapma işlemi, polyester topaklarının eritilmesini ve erimiş malzemenin küçük deliklerden ekstrüde edilerek filamentler oluşturulmasını ve bunların daha sonra iplik oluşturmak üzere birlikte bükülmesini içerir.

Polyester iplik, dayanıklılığı, mukavemeti ve kırışma, çekme ve küflenmeye karşı direnci nedeniyle tekstil endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Giysi, döşeme ve yatak takımlarının yanı sıra halat, bant ve diğer endüstriyel malzemelerin imalatında yaygın olarak kullanılır.

Pratik özelliklerine ek olarak, polyester iplik renk ve doku açısından çok yönlülüğü ile de popülerdir. Kolayca boyanabilir özellikte olan bu sentetik iplik çeşitleri, pamuk veya ipek gibi doğal liflerin görünümünü iyi bir şekilde taklit edebilir. Kürke benzeyen sahte ipliklerden tutun da, elyafın içine dokunmuş pullar veya payetler içeren merdiven veya şerit ipliklere kadar geniş bir sıra dışı doku yelpazesine sahiptir.

Polyester iplik nasıl anlaşılır? Polyester iplik üreticileri Gaziantep ilinde midir? Polyester dikiş ipliği gtip kodu nedir? nerede satılır? vb. spesifik sorulara bile cevap bulabileceğiniz yazımızı okumaya devam edin…

Polyester Nedir?

Polyester iplik nedir? sorusunu anlamak ve cevaplandırmak için “polyester nedir?” diye öncelikle soralım kendimize. Polyester, polyester iplikler veya elyaflar kullanılarak yapılan herhangi bir kumaş veya tekstil ürünü için genelleştirilmiş bir terimdir.  Spesifik bir malzeme olarak en yaygın olarak polietilen tereftalat (PET elyaf) olarak adlandırılan sentetik, insan yapımı bir polimer için kısaltılmış bir isimdir.  Etilen glikol ve tereftalik asidin karıştırılmasıyla yapılır.  Bunların hepsi kulağa son derece bilimsel gelebilir. Ancak temelde polyester bir tür basit plastiktir.

Polyester İplik Kullanım Alanları Nedir?

Sıcaklığı ve dayanıklılığı nedeniyle, genellikle hayvansal liflere alerjisi olan örücüler ve diğer lif üreticiler tarafından “yün elyafının” yerine kullanılır. Ayrıca ev eşyaları, bebekler veya çocuklar için giysiler gibi sık sık yıkanması gereken ürünleri örmek için de sıklıkla kullanılır. 

Polyester iplik için iyi bir kullanım, örülmüş, tığ işi bir battaniye, örtü veya runnerdır.  Çoğu ticari polyester elyaf, tığ işi kareler veya renkli örme desenlerle birleştirilebilen geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Kaliteli bir polyester iplik boyası size istediğiniz rengi sağlar.  Polyester iplik boyama işlemi ile birçok renge erişebilirsiniz.   

Polyester iplik, aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli endüstrilerde geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir:

Tekstil Sektörü

Polyester iplik, tekstil endüstrisinde montlar, gömlekler, bluzlar, pantolonlar, etekler, elbiseler ve ceketler dahil olmak üzere kıyafet imalatında yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca perde, tül, yastık, yatak örtüsü gibi döşemelik ve yataklık malzemelerin üretiminde de kullanılmaktadır.

Endüstriyel Uygulamalar

Polyester iplik, halatlar, bantlar, kordonlar ve emniyet kemerleri gibi çeşitli endüstriyel malzemelerin imalatında kullanılmaktadır. Ayrıca plastik poşet ve ambalaj üretimi gibi ambalajlama için de kullanılır.

Ev Dekorasyonu

Polyester iplik, kilim, halı, dekoratif kumaş modelleri gibi ev tekstili ürünlerinde kullanılır. Ayrıca tente, şemsiye, veranda mobilya örtüleri gibi dış mekan kumaşlarının üretiminde de kullanılmaktadır.

El Sanatları

Polyester iplik, örgü, tığ işi ve diğer el sanatları için güzel bir seçimdir. Çok çeşitli renk ve dokularda mevcuttur. Bu sayede çeşitli projeler oluşturmak için çok yönlü bir seçeneğe sahip oluruz.

*Genel olarak, polyester iplik, çeşitli endüstrilerde bir dizi fayda sunan, çok yönlü ve yaygın olarak kullanılan bir sentetik elyaftır. Polyester ipliğin genellikle boya partileri yoktur. Bu nedenle ipliği satın almak isteyen biri, iplikte ince gölge veya ton varyasyonları hakkında endişelenmek zorunda kalmadan bir battaniyeyi tamamlayabileceği kadar iplik temin edip satın alabilir.  Polyester elyaf türleri çamaşır makinesinde güvenle yıkanabildiğinden, örülmüş bir battaniye kirlendiğinde makineye atılabilir. 

Moda, tasarım ve iç mekanlar için en popüler kumaş seçenekleri arasında ünlü polyester türleri yer almaktadır. Peki polyester kumaş nedir? 

Polyesterin bir kumaş olduğunu ve bunun belirli niteliklere sahip olduğunu biliriz. Bu da onu giyim için yüksek tercihli bir seçim haline getirir.  Çevre söz konusu olduğunda ufak bir sorunumuz var. Çünkü bu insan yapımı (sentetik) bir kumaştır. İpek, pamuk veya yün gibi doğal bir elyaf ürünü değildir.  Ama doğal olmasa da, kesinlikle olumlu yönlere sahip olduğunu söyleyebiliriz.  

Polyester İplik Çeşitleri Nedir?

Polyester İplik Çeşitleri
Polyester İplik Türleri

Polyester iplik nedir? sorusunun cevabında az çok mutabık kalmış olduk. Ancak şimdi bu ipliğin türlerine bakmamız gerekli. Farklı amaçlara göre hizmet ettiğini göreceğiniz bazı polyester iplik üretim aşamalarına bağlı isimlerden oluşmuş halk arasında yaygın kullanımdaki polyester iplik çeşitleri aşağıdaki gibidir;

 • Polyester Halı İpliği
 • Polyester Keten İplik  
 • Polyester Likra İplik  
 • Likralı Polyester İplik  
 • Polyester Düz İplik 
 • Polyester Akrilik İplik  
 • Çıkma Polyester İplik  
 • Polyester Elastan İplik  
 • Polyester Havlu İpliği  
 • Renkli Polyester İplik
 • Endüstriyel Polyester İplik
 • Polyester Dantel İpliği

Polyester iplik türleri, kullanım yerlerine göre daha fazla örneklendirilebilir.

Gökkuşağı Rengi İplik
Renkli Polyester İplik (Gökkuşağı) – Mavi – Sarı – Kırmızı Renk

Polyester İplik Nasıl Moda Haline Geldi? 

Polyester iplik nedir? Nasıl moda dünyasına hızlı bir giriş yaptı?

Polyester iplik ilk olarak 1940’lı yıllarda İngiliz kimyagerler John Whinfield ve James Dickson tarafından icat edildi. 1970’lerde “2 ay boyunca ütü yapmadan doğrudan giyilebilen ve yine de şık görünen mucize bir elyaf” olarak tanıtılması sayesinde giderek daha popüler bir hal aldı.  ”Bu kumaş her zaman etrafını saran bazı tartışmalara yol açtı. 1970’lerden itibaren polyester, hafif plastik görünümlü kalitesiz takım elbiseler dolayısıyla ucuz ve rahatsız bir kumaş olarak tanındı.

1970’ler polyesterin kötü şöhretinin doruğuydu. Polyester kumaş haline getirildiğinde giysi, mobilya, tekstiller ve daha fazlasını oluşturmak için kullanılabilir.  Giysilerinizi seviyorsanız, muhtemelen etiketlerini kontrol ettiğinizde neyden yapıldığını görebileceğinizin zaten farkındasınızdır. Doğal bir kumaş polyester ile karıştırılırsa, etiketin üzerinde her birinin yüzdesini göreceksiniz.

Polyester İplik Fabrikaları

Polyester ipliği makinede yıkama yeteneği, yastık kılıfları gibi günlük kullanımda kolayca kirlenme eğilimi gösteren çok çeşitli diğer ev eşyaları için de iyi bir seçimdir.  Küçük miktarlarda artık iplik, bardak altlıkları, bulaşık bezleri, banyo temizleyicileri ve hediye poşetleri gibi projelerde örülerek kullanılabilir.  Polyester elyaflar ısıyı emdiğinden, polyester iplikle örülmüş çaydanlık veya fincan koza sıcak içeceklerin ısısını daha uzun süre tutmasına yardımcı olur. 

Polyester İplik İmalatı

Polyester iplik imalatı ve polyester iplik ithalatı günümüzde ülkemizde yapılmaktadır. Genellikle Çin’den polyester iplik ithalatı yapılmaktadır. Polyester iplik hurdası sektörü de buradan gelişmeye başlamıştır.

Polyester İplik Hammaddesi Nedir?

 • Polyester iplik, sentetik polimerlerden yapılır. 

Polyester iplik nasıl üretilir? sorusu da üstte verilen bilgi içerisinde cevaplanmış oldu… Şimdi polyester iplik nerelerde kullanılır? Ona göz atalım!

Polyester Elyaf Kullanım Alanları Nelerdir? 

Polyester elyaf nerelerde kullanılır? cevaplamaya devam edelim. Polyester elyaflar bebekler ve küçük çocuklar giysileri için nispeten ucuz polyester elyaf, örme kumaşlardan yapılmış bebek giysileri ve aksesuarları için iyi bir seçimdir. Örme kumaş üreticileri ayrıca çocuk kıyafetleri için sıklıkla polyester iplik kullanırlar. Çünkü çocuklar giyim konusunda kafası karışık olabilir. Neyse ki polyester bakımı kolay bir elyaftır. Bebekler, çocuklar ve yetişkinler için oyuncaklar da genellikle polyester liflerden örülür. Göz alıcı eşarplar veya şallar, benzersiz oyuncak çeşitleri, yorganlar, masa örtüleri vb. ürünler de polyester elyaf kullanılarak üretilir.

Üstün mukavemeti ve esnekliği nedeniyle polyester elyaf, bir dizi jeoteknik alanda kullanım alanına da sahiptir.

Bunlar:

 • Yol ve köprü yüzeylerinin güçlendirilmesi
 • Çatlak önleme
 • Yol yatağı mukavemetinin artırılması
 • Nehir kenarı, dolgu ve yan eğimin güçlendirilmesi ve stabilizasyonu
 • Sedimantasyon ayarı
 • Fundusun stabilitesini ve yükleme kapasitesinin artırılması

İpucu : Tekstil elyaf çeşitleri ve daha fazla bilgiye sahip olmak için >>> Tekstil Elyafı Nedir?

Polyester Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

Çizgi Yaprak Desenli Renkli Polyester Kumaş Özellikleri
Desenli Polyester Kumaş

Polyester kumaş özellikleri bakımından kayda değer bir Polyester çok dayanıklıdır ve birçok kimyasala dayanıklıdır. Bu kumaş, büzülmeye ve gerilmeye karşı dirençli olduğu için moda endüstrisinde popüler bir kumaştır. Aşağıdaki özellikler sayesinde polyester kumaşın ne anlama geldiğini daha iyi anlayacağız.

 • Polyester kumaş kırışmaya ve aşınmaya karşı dayanıklıdır.  
 • Polyester kumaş oluşturmak için kullanılan lifler çok güçlü ve hafiftir. 
 • Lifler kolayca boyanır, şeklini çok iyi korur.
 • Polyester kumaşın bakımı kolaydır.
 • Evde yıkanıp kurutulabilir. 
 • Polyester kumaş hızlı kuruyan bir kumaştır.

Polyester Kumaş Avantajları

Polyester kumaş avantajları nedir? Polyester lifler termoplastik veya ısıya duyarlı olduğundan giyim için çok popüler bir seçimdir.  Bu % 100 polyester olan kumaşlara kalıcı pileler verilebileceği ve bunlara dekoratif şekil ve desenlerin lazerle kesilebileceği anlamına gelir.   

Ayrıca leke tutmazlar, temizlik için harika. Bir giysi %100 polyester olduğunda statik birikmeye yatkın olduğunu fark edebilirsiniz.  Saçınızın güzel görünmesini isterseniz polyester bu hayalinizi bir kabusa çevirebilir ve kendinizi insanlara statik şoklar verirken bulabilirsiniz. Bu zararsız olmasına rağmen oldukça can sıkıcı olabilir.  

Bu sorunu ortadan kaldırmak için, polyester genellikle pamuk gibi daha stabil liflerle karıştırılır.  Bu daha sonra polikoton olarak bilinir ve her iki kumaşın da faydalarını içerir. Güçlü, mukavemete ve kırışmaya dayanıklı ve % 100 polyesterden çok daha fazla nefes alabilir. 

Polyester giysiler kaygan ve dokunmak için neredeyse ipeksi olma eğilimindedir ve örülmüş esnekliğini en üst düzeye çıkarmasına rağmen, kumaşı oluşturmak için lifler dokunabilir veya örülebilir.  Doğal olarak parlak bir elyaftır ve farklı kullanımlar için kolayca değiştirilebilir. 

Polyester Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Polyester kumaş nedir? Nerelerde kullanacağız? Hangi sektörde polyester iplikler kullanılıp polyester kumaş çeşitleri üretilir?

Bu sorulara cevap verdiğimizde polyester iplik nedir? ana sorumuzun cevabına gittikçe yaklaşmış olacağız.

Endüstriyel polyester elyaflar konveyör bant kumaşları, emniyet kemerleri, plastik takviyeler ve daha fazlası gibi şeylerde kullanılır. Polyester kumaş dokusu gereği bu iş kollarında yoğun olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kadın giyim kumaşları için uygundur.

Polyester Kumaş Dezavantajları

Bazı insanlar sadece pamuklu kumaş, kaşmir kumaş, ipek kumaş, yün kumaş vb. doğal kumaş ve iplikleri giymeyi veya kullanmayı sever. Bunların faydaları genellikle nefes alabilir, hipoalerjenik ve dayanıklı olmalarıdır. Ayrıca yapay elyaflardan daha pahalı olabilirler ve yıkama ve kurutma açısından daha fazla bakıma ihtiyaç duyarlar. 

Polyester gibi sentetik kumaş çeşitleri ile ilgili temel sorun nefes almamalarıdır.  Bazıları onu giyerken terli hissedebildiklerini veya rahatsız edici olabilecek bir nem hissine sahip olduklarını dile getirirler.  Bunun nedeni, pamuk gibi doğal kumaşlara kıyasla polyesterin nem emiliminin çok düşük olmasıdır. Bununla birlikte, modern imalat artık daha fazla nem emici polyesterler yaratmaya başlıyor ve bunlar, egzersiz ve günlük giyim için harika bir seçenek oluşturuyor. 

Çok hassas cilde sahip insanlar, sentetik kumaş giydiklerinde ciltlerinde farklı etkilerle karşılaşabilirler ancak bu genellikle karışık bir kumaş olduğunda o kadar yaygın değildir. 

Kendi başına oldukça yanıcıdır. Bu nedenle özellikle açık alevin yanında % 100 polyester giyiyorsanız veya kullanıyorsanız dikkatli olunmalıdır. 

Polyester plastikten yapıldığından çevre için zararlı olup olmadığı sorusu akla gelir. Doğru, sürdürülemez bir kaynaktan geliyor, ancak, plastik şişeler aslında polyester kumaşa dönüştürülüyor. Polyester iplik geri dönüşüm sonucu oluşabilen bir ürün dersek haksız sayılmayız. Bu oldukça şaşırtıcı. Ancak olumsuz tarafı, plastikler, kompostlanabilir özellikte değildir. Bu da toprakta iyi bir şekilde parçalanmadığı anlamına gelir. Bu anlatılanlar polyester kumaşın dezavantajlarını oluşturmaktadır.

Polyester Kumaş Dikimi

Kendi giysilerinizi dikip popüler hale getirirken, kendi polyester kumaşınızı dikmek her zamankinden daha kolay.  Tasarım ara yüzüne bir görsel veya en sevdiğiniz deseni yüklemeniz yeterlidir. Oradan, boyutları ve miktarınızı seçmeden ve sipariş vermeden önce tasarımınızın boyutunu, konumunu değiştirebilirsiniz.  Küçük bir parça ile  başlayın ve önce bir test baskısı deneyin. Baskılı polyester kumaş modelleri ilginizi çekecektir. Tüm desenli polyester kumaş alacaklara duyurulur!

Polyester Kumaş Nasıl Olur?

Polyester kumaş nasıl bir kumaştır? Polyester kumaş naylon mu? Nasıl yıkanır? Nasıl boyanır? bakalım! Polyester kumaşın çok çeşitli sektörlerde çok çeşitli faydalı kullanımlara sahip olduğu inkar edilemez. Herhangi bir sentetik malzemede olduğu gibi, reaksiyonlar meydana gelebilir, ancak bunlar, özellikle polyester, pamuk gibi diğer elyaflarla karıştırıldığında, büyük ölçüde sınırlıdır. Kumaşlara ve tekstil ürünlerine (doğal olanlar bile) karşı olumsuz reaksiyonlar her zaman bir olasılıktır, ancak genel olarak polyester kullanımı son derece yararlı ve faydalı olabilir. 

Polyester, 1970’lerde çok popüler olan, ancak rahatsız edici çift örgülü polyester kumaş yüzünden zarafetten düşmüştür. Eski moda polyester kumaşlar nedeniyle çok fazla kara lekeye sahiptir. Bununla birlikte, modern polyester hızla ortaya çıkmıştır ve artık daha yüksek kaliteli bir elyaftır. Teknolojik gelişmeler polyester kumaşın ve polyester ipliğin hissini, örtüsünü ve görünümünü önemli ölçüde geliştirdi. Böylece daha doğal ve pahalı kumaşlarla doğrudan uyum sağladı. Tüm sentetik iplikler ve sentetik kumaşlarda olduğu gibi, bir dereceye kadar nefes alamaz özelliktedir. Bu nedenle sıcak basması, aşırı vücut ısısı yaşayan veya nemli bir ortamda yaşayan herkes için polyester pek de iyi bir kumaş seçeneği olmayabilir. Polyester kumaş terletir mi? diye soruyorsak cevabımız, Evet. Özellikle nemli yaz sıcaklarında hava almayacağı için vücut kendini soğutmak için terleyecektir. 

Modern  polyesterler, hakiki ipek kumaş veya yün iplikten yapılmış kumaşlar kadar güzel hissettirebilir. Ancak tamamen yüksek kaliteli bir versiyonu veya doğru karışımı satın almakla mümkündür. Pek çok üst düzey marka, koleksiyonlarında esas olarak dayanıklılığı, bakım kolaylığını ve heyecan verici etkileri artırmak için polyester iplik ve polyester kumaş kullanıyor. 

Polyester iplik seçmek söz konusu olduğunda, her şey konuda bilgi sahibi olmakla ilgilidir. Tüm polyester iplik özellikleri birbirinden farklıdır. Unutmayın! Araştırmanızı yapın, etiketleri kontrol edin ve her zaman deneyin. Polyester ipliklerle arkadaş olmamamız için hiçbir neden yok.

İpucu: Polyester kumaş özellikleri, çeşitleri, fiyatları, kullanım alanları nedir? vb. konular hakkında bilgi verdiğimiz detaylı makaleyi okumak için >>> “Polyester Kumaş Nedir?” 

Polyester Kumaş Nasıl Yıkanır?

Polyester kumaş nasıl yıkanacak? Polyester kumaş nedir yahu bu kadar inceliği var? dediğinizi duyar gibiyim. Polyester kumaş kesinlikle elde yıkanmalıdır. Yenilikçi ipliklerin benzersiz dokuları göz önüne alındığında, bunların manipüle edilmesi genellikle zordur. Tüylü veya sentetik polyester iplikleri genellikle örgü iğnelerine takılır veya ayrılır. Dokuları karmaşık dikiş desenlerini neredeyse görünmez kılar.

Polyester İplik Üreticileri

Polyester iplik imalatçıları polyester iplik üretim aşamaları sayesinde üretim yapabilirler; 

Polyester iplikler, polyester iplik fabrikaları içerisinde 265° C’de polimerik bir eriyikten bükülerek elde edilir. Polyester ipliklerde kristal ve amorf alanlar bulunur. Termoplastik bir malzemedir. Zincirler zikzak bir yapıya sahiptir ve bağlantıları ile birbirine bağlanır. 

Polyester İplik Üretim Aşamaları

Soğutma işlemi sırasında, polimerik zincirlerin kristalleşmesi ve yönlendirilmesi meydana gelir.

Mukavemet, kristalleşme derecesine ve zincirlerin yönüne bağlıdır. Bu nedenle, makromoleküler zincirlerin soğutulduktan sonra oryantasyonu gerilerek iyileştirilir. Bu, daha yüksek mukavemet ve elastik modül değerlerine yol açar. Lif, gerildikten hemen sonra hızla soğutulursa, yapı donar.  Bu etki, yüksek sıcaklıklarla tersine çevrilebilir. Tekstil mimarisinde kullanılabilen elyaflar, örneğin yüksek mukavemetli Trevira’dır.

Polyesterin kuvvet-gerinim diyagramı üç karakteristik bölgeye sahiptir:

 1. İlk kısımda, değerlik açıları açılır, bu da zikzak zincirinin açısının genişletildiği anlamına gelir. 
 2. İkinci bölgede zincirler kendilerini amorf bölgelerden çıkarmaya başlar. 
 3. Üçüncü bölgede, çekilen zincirlerin sıkışması başlar ve sertleşme etkisine yol açan kristalli alanların büyümesi meydana gelir. 

Polyester iplik fabrikası bölümlerinde polyester iplik büküm makinesi ve polyester iplik aktarma makinası ile işlem görür. 

 Yüksek mukavemetli polyester, en az 1000 N / mm² çekme dayanımına ve 15.000 N / mm²’ye kadar elastik modülüne sahiptir. 

Membran kumaşlar için kullanılan polyester iplikler pigmentli değildir ve bu nedenle UV radyasyonuna ve ışığa duyarlıdır. 

Polyester kumaşların bir kaplama ile suya karşı iyi korunmadığı bazı durumlarda, fitillenme meydana gelebilir. Nemin kendisi ipliğe zarar vermez, ancak riskli maddeleri malzemenin içine taşır. Bu nem, filamentler arasında (kılcal yoğunlaşma) suya yoğunlaşarak mantar veya bakteri üremesine yol açabilir. Kaplanmış membranlarda, bir kaplama ile tam olarak örtülmemiş bir kenardan başlayan sarımsı veya kahverengimsi çizgilerle fitilleme meydana gelir. 

Polyesterin fitillenmesini önlemek için, düşük fitilli bir iplik ile döşenebilir.  Tekstil mimarisinde kullanılan polyester ağırlıklı olarak PVC kaplıdır.  Polyester kumaşlarla kombine edilebilen diğer kaplamalar neopren ve silikondur.  Her ikisi de kaynaklanamayan ancak vulkanize edilebilen elastomerlerdir(kauçuk benzeri malzemeler). 

PET İplik Nedir?

PET polimer ipliği, bir tür termoplastik polimer reçinesi olan PET (Polietilen Tereftalat) polimerinden yapılan bir sentetik iplik türüdür. PET polimer ipliği, PET polimer peletlerinin eritilmesi ve erimiş malzemenin küçük deliklerden ekstrüde edilmesiyle ortaya çıkar. Daha sonra iplik oluşturmak üzere birlikte bükülen filamanlar oluşturulur.

PET polimer ipliği, onu tekstil endüstrisinde popüler bir seçim haline getiren çeşitli özelliklere sahiptir. Hafif, güçlü, dayanıklıdır. Neme, küflenmeye ve büzülmeye karşı dayanıklıdır.

PET polimer iplik, giyim, döşeme ve yatak takımları dahil olmak üzere geniş bir uygulama yelpazesinde ve ayrıca halat, bant ve diğer endüstriyel malzemelerin üretiminde kullanılmaktadır. Suya ve UV ışınlarına karşı dayanıklı olması nedeniyle tente ve veranda mobilya örtüleri gibi dış mekan kumaşlarının üretiminde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Genel olarak, PET polimer ipliği, çeşitli endüstrilerde bir dizi fayda sunan, çok yönlü ve yaygın olarak kullanılan bir sentetik elyaftır.

Bilimsel Çalışma: Ochi ve arkadaşları tarafından yapılan bir çalışmada, pet şişeden elyaf üretimi yapılmaya çalışılmıştır: Monofilamentler üretmek için çekilme işlemi yaptılar. Bu işlem sırasında, monofilamanlara yeterli gücün yerleştirilmesini sağlamak için dikkatlice girintiler ele alındı. Daha sonra, girintiler monofilamentler üzerinde işaretlendi. Bu işaretlenenler PET iplik üretmek için kesildi. Monofilamentlerin sıcaklık kontrolünün doğru girinti için çok önemli olduğu bulundu. 

Pet Şişeden İplik Yapımı

Pet Şişeden İplik Üretimi
5 Kiloluk Pet Şişe

Yazarlar, üretilen PET elyafın ıslatma gerilimi, alkali direnci ve yanma gazları için istenen sonuçları elde ettiler.  PET elyafın karıştırabilirliği elle karıştırılarak incelendi;  PET elyafın betonla çok kolay karıştığı görülmüştür. PET elyafın beton ile makinede karıştırılma kabiliyetinin de iyi olduğu bulunmuştur. 

Pet Şişeden İplik Üretimi Özellikleri

 • Özgül Ağırlık : 1,34 ± 0,02 
 • Çap (mm) : 0,7 
 • Uzunluk (mm) : 30 ± 1 veya 40 ± 2
 • Kütle (mg) : % 15,2 ± 15 (30 mm uzunluk)  
 • Yukarıya Çekme Dayanımı : 450 MPa

Bu kumaşlar normal tekstüre polyester ipliklerden oluştuğu için uyumun düşük olması bekleniyordu. Bu çalışmadaki amaç, yapım ve bitirme parametreleriyle nasıl değiştiğini belirlemekti. Tübüler greftlerin yük uzama eğrileri daha önce açıklanan prosedür kullanılarak elde edildi. 

Atık PET İplik

Atık PET polyester iplikler geri dönüştürülebilir malzemelerdir. Bu atık iplikler geri dönüştürüldüğünde, tekrar eritilerek yeni PET polyester ipliklerin üretiminde kullanılabilir.

PET polyester iplikler, geri dönüştürülerek çeşitli ürünlerin üretiminde kullanılabilir. Örneğin, geri dönüştürülmüş PET ipliklerden yapılan kumaşlar, giysi, ev tekstili, çanta ve ayakkabı üretiminde kullanılabilir. Ayrıca, geri dönüştürülmüş PET iplikler, halat, ip, ambalaj malzemeleri ve diğer endüstriyel ürünlerin üretiminde de kullanılabilir.

Geri dönüştürülmüş PET ipliklerin kullanımı, çevresel zararlı etkileri azaltır. Çünkü geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımı, yeni hammaddelerin üretiminde ihtiyaç duyulan enerji, su ve diğer kaynakların kullanımını azaltır. Dolayısıyla çöp miktarını azaltır. Bu nedenle, atık PET polyester ipliklerin geri dönüştürülmesi, çevresel açıdan önemlidir. 

Polyester İplik Fiyatları Nedir?

Polyester iplik fiyatları 2022 yılında çeşitli özellikteki ve markadaki ipliklere göre farklılık gösteriyor. Polyester iplik satıcıları bu özelliklere göre fiyatlandırma yapıyor. 

Mavi Renk Polyester İplik
Açık Lacivert Polyester İplik

Altınbaşak polyester iplik fiyatları, çizmeli polyester iplik fiyatları, polyester dantel ipliği fiyatları, polyester dikiş ipliği fiyatları birbirinden farklılık göstermektedir. Polyester iplik bobin olarak satıldığı gibi bazen de polyester iplik kg fiyat üzerinden satılır. 

Polyester iplik numaraları çeşitli sistemlere göre belirli birim numaralarına sahiptir. Polyester iplik hurdası, polyester karışım ürünleri olarak fiyatlanmaktadır. Polyester iplik gtip kodu fiyat istikrarında temel göreve sahiptir. Polyester iplik Bursa, Gaziantep ve İstanbul illerinde yaygın olarak üretilir. Polyester iplik üreticileri Gaziantep şehrindeyse, polyester dikiş ipliği gtip özellikli olarak bulmak mümkündür. Öte yandan Türkiye’de iplik fiyatları (TL bazlı olarak) 2022 yılında epey artmıştır.

Polyester Elyafı Her Kumaşın Üretiminde Kullanılır mı?

ABD Patenti (2002), iki farklı polyester iplikten oluşturulan çift atkı örgülü kumaşı araştırmıştır. Bir mikro elyaf (0,6 ila 0,8 denye elyaf) ve mikro elyaf (2 denye elyaf) iplik, temel pike dikişinin bir modifikasyonu olan düzensiz bir pike örgüsü halinde örülür.  Düzensiz örgü pike yapısı, mikro fiber olmayan ipliğin vücuda giyilen kumaşın arkasında olmasına izin verirken, mikro fiber iplik kumaşın açık yüzünde uzanır. Kumaşın her iki yüzeyi de bir şekilde kaburga benzeri görünümdedir. Kumaşın iç tabakasında bulunan daha büyük boyutlu kılcal damarlar, yüksek kılcal basınç nedeniyle sıvı nemi deriden dış tabakaya hızla taşır. Burada daha küçük kılcal damarlar, buharlaşma için suyu hızla kumaş dış yüzeyine sifonlar.

Bu özelliklere sahip bir kumaş elde etmek istiyorsanız, polyester elyafı kullanırken endişelenmenize gerek yok. Polyester elyaf içeren kumaşlar fiyat/performans olarak en iyi bileşenlerden biridir.

Polyester İplik Ne Demek?
Polyester Kumaş Dikmek İçin Kullanılan Polyester İplikler (Sağ önden sırasıyla polyester iplikler: Kahverengi iplik, Beyaz renk iplik, Bordo renk iplik, Krem rengi iplik, Mavi renk iplik, Koyu krem rengi iplik, Siyah ve Gri Polyester İplik)

Bu kumaşın atletik giyime uygun olduğu iddia ediliyor. Başka bir popüler kumaş olan polyester viskon kumaş, sentetik polyester ipliklerden yapılmış, özel olarak tasarlanmış iki taraflı, denye gradyanlı bir örme kumaştır.

Öğrendiklerimiz:

Bu yazımızda polyester iplik nedir? sorusuna cevap bulmaya çalışırken:

 • Polyester İplik Çeşitleri
 • Polyester İplik Özellikleri
 • Polyester İplik Kullanım Alanları
 • PET İplik Üretimi
 • Polyester İplik Fiyatları
 • Polyester İplik Fabrikaları

hakkında epey bir bilgiye sahip olduk. Tekstil dünyasının ilginç üretim serüvenlerine blog yazılarımız sayesinde dokunmak çok basit.

İpucu: Daha genel anlamda iplik isimleri nelerdir? iplik ne demektir? iplik çeşitleri nelerdir? ipliğin tarihçesi nedir? iplik fiyatları İstanbul ilinde kaç paradır? gibi sorulara cevap verdiğimiz ipliklerin köşetaşı kaynağı olan genel yazımızı okumak için >>> “İplik Nedir?”

Yorumlar

 1. Geri bildirim: Polyester Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir?
 2. Seyfi Lalezar dedi ki:

  Polyester iplik fiyatlarını gönderirmisiniz

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, polyester iplik fiyat listesi mail adresinize gönderilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir