Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Polyester İplik

Polyester İplik Fiyatları 2020

Polyester İplik Nedir? 

Polyester iplik nedir? Bakalım… Polyester iplik genellikle akrilik veya yeni iplik olarak satılan sentetik polimerlerden yapılan ipliktir. Akrilik iplikler ucuzdur, sağlamdır ve genellikle makinede yıkanabilir, ancak aynı zamanda tüylenebilir ve doğal liflerin nefes alabilme yeteneklerinden yoksundur. Yenilikçi iplikler, sahte kürke benzeyen ipliklerden, elyafın içine dokunmuş pullar veya payetler içeren merdiven veya şerit ipliklere kadar geniş bir sıra dışı doku yelpazesine sahiptir.

Polyester iplik nasıl anlaşılır? Polyester iplik üreticileri Gaziantep ilinde midir? Polyester dikiş ipliği gtip nerede satılır? vb. spesifik sorulara bile cevap bulabileceğiniz yazımızı okumaya devam edin…

Polyester İplik Kullanım Alanları 

Sıcaklığı ve dayanıklılığı nedeniyle, genellikle hayvansal liflere alerjisi olan örücüler ve diğer lif üreticiler tarafından yünün yerine kullanılır. Ayrıca ev eşyaları, bebekler veya çocuklar için giysiler gibi sık sık yıkanması gereken ürünleri örmek için de sıklıkla kullanılır. 

Polyester iplik için iyi bir kullanım, örülmüş veya tığ işi bir battaniye, örtü veya afgandır.  Çoğu ticari polyester elyaf, tığ işi granny kareler veya renkli örme desenlerle birleştirilebilen geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Polyester iplik boyası size istediğiniz rengi sağlar.  Polyester iplik boyama işlemi ile birçok renge erişebilirsiniz.   

Polyester ipliğin genellikle boya partileri yoktur, bu nedenle bir örücü, iplikte ince gölge veya ton varyasyonları hakkında endişelenmek zorunda kalmadan bir battaniyeyi tamamlamak için gerektiği kadar satın alabilir.  Polyester elyaf makinede güvenle yıkanabildiğinden, örülmüş bir battaniye kirlendiğinde çamaşır makinesine atılabilir. 

Moda, tasarım ve iç mekanlar için en popüler kumaş seçenekleri arasında ünlü polyester bulunur.  Peki polyester kumaş nedir? 

Polyesterin bir kumaş olduğunu ve bunun belirli niteliklere sahip olduğunu biliyoruz, bu da onu giyim için harika bir seçim haline getiriyor.  Moda söz konusu olduğunda minik bir sorunumuz var, çünkü bu insan yapımı bir kumaş ve ipek, pamuk veya yün gibi doğal bir seçim değil.  Ama doğal olmasa da, kesinlikle olumlu yönlere sahip.  

Polyester İplik İmalatı

Polyester iplik imalatı ve polyester iplik ithalatı günümüzde ülkemizde yapılmaktadır. Genellikle Çinden polyester iplik ithalatı yapılıyor. Polyester iplik hurdası sektörü de buradan gelişmeye başlamıştır.

Polyester Nedir?

Polyester iplik nedir? sorusunu anlamak ve cevaplandırmak için “polyester nedir?” diye öncelikle soralım kendimize. Polyester, polyester iplikler veya elyaflar kullanılarak yapılan herhangi bir kumaş veya tekstil için genelleştirilmiş bir terimdir.  Spesifik bir malzeme olarak en yaygın olarak polietilen tereftalat (PET elyaf) olarak adlandırılan sentetik, insan yapımı bir polimer için kısaltılmış bir isimdir.  Etilen glikol ve tereftalik asidin karıştırılmasıyla yapılır.  Bunların hepsi kulağa son derece bilimsel geliyor, ancak temelde polyester bir tür plastik.

Polyester İplik Çeşitleri

Polyester İplik Çeşitleri
Polyester İplik Türleri

Polyester iplik nedir? sorusunun cevabında az çok mütabık kalmış olduk. Ancak şimdi türlerine bakmamız gerekli. Farklı amaçlara göre hizmet ettiğini göreceğiniz bazı polyester iplik üretim aşamalarına bağlı isimlerden oluşmuş halk arasında yaygın kullanımdaki polyester iplik çeşitleri aşağıdaki gibidir;

 • Polyester Halı İpliği
 • Polyester Keten İplik  
 • Polyester Likra İplik  
 • Likralı Polyester İplik  
 • Polyester Düz İplik 
 • Polyester Akrilik İplik  
 • Çıkma Polyester İplik  
 • Polyester Elastan İplik  
 • Polyester Havlu İpliği  
 • Renkli Polyester İplik
 • Endüstriyel Polyester İplik
 • Polyester Dantel İpliği

Polyester iplik türleri, kullanım yerlerine göre daha fazla örneklendirilebilir.

Gökkuşağı Rengi İplik
Renkli Polyester İplik (Gökkuşağı) – Mavi – Sarı – Kırmızı Renk

Polyester İplik Nasıl Moda Haline Geldi? 

Polyester iplik nedir? Nasıl moda dünyasına hızlı bir giriş yaptı?

Polyester iplik ilk olarak 1941’de İngiliz kimyagerler John Rex Whinfield ve James Tennant Dickson tarafından icat edildi. 1970’lerde “68 gün boyunca ütü yapmadan doğrudan giyilebilen ve yine de şık görünen mucize bir elyaf” olarak tanıtılması sayesinde giderek daha popüler bir hal aldı.  ”Bu kumaş her zaman etrafını saran bazı tartışmalara yol açtı. 70’lerden itibaren hafif plastik görünümlü takım elbiseler dolayısıyla polyester ucuz ve rahatsız bir kumaş olarak tanındı.

1970’ler polyesterin kötü şöhretinin doruğuydu. Polyester kumaş haline getirildiğinde giysi, mobilya, tekstiller ve daha fazlasını oluşturmak için kullanılabilir.  Giysilerinizi seviyorsanız, muhtemelen etiketlerini kontrol ettiğinizde neyden yapıldığını görebileceğinizin zaten farkındasınızdır. Doğal bir kumaş polyester ile karıştırılırsa, etiketin üzerinde her birinin yüzdesini göreceksiniz.

Polyester Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

Polyester Kumaş Özellikleri
Desenli Polyester Kumaş

Polyester kumaş özellikleri bakımından kayda değer bir Polyester çok dayanıklıdır ve birçok kimyasala dayanıklıdır. Bu kumaş, büzülmeye ve gerilmeye karşı dirençli olduğu için moda endüstrisinde popüler bir kumaştır. Aşağıdaki özellikler sayesinde polyester kumaşın ne anlama geldiğini daha iyi anlayacağız.

 • Polyester kumaş kırışmaya ve aşınmaya karşı dayanıklıdır.  
 • Polyester kumaş oluşturmak için kullanılan lifler çok güçlü ve hafiftir. 
 • Lifler kolayca boyanır, şeklini çok iyi korur.
 • Polyester kumaşın bakımı kolaydır.
 • Evde yıkanıp kurutulabilir. 
 • Polyester kumaş hızlı kuruyan bir kumaştır.

Polyester Kumaş Avantajları

Polyester kumaş avantajları nedir? Polyester lifler termoplastik veya ısıya duyarlı olduğundan giyim için çok popüler bir seçimdir.  Bu % 100 polyester olan kumaşlara kalıcı pileler verilebileceği ve bunlara dekoratif şekil ve desenlerin lazerle kesilebileceği anlamına gelir.   

Ayrıca leke tutmazlar, temizlik için harika. Bir giysi %100 polyester olduğunda statik birikmeye yatkın olduğunu fark edebilirsiniz.  Saçınızın güzel görünmesini isterseniz polyester bu hayalinizi bir kabusa çevirebilir ve kendinizi insanlara statik şoklar verirken bulabilirsiniz. Bu zararsız olmasına rağmen oldukça can sıkıcı olabilir.  

Bu sorunu ortadan kaldırmak için, polyester genellikle pamuk gibi daha stabil liflerle karıştırılır.  Bu daha sonra polikoton olarak bilinir ve her iki kumaşın da faydalarını içerir. Güçlü, mukavemete ve kırışmaya dayanıklı ve % 100 polyesterden çok daha fazla nefes alabilir. 

Polyester giysiler kaygan ve dokunmak için neredeyse ipeksi olma eğilimindedir ve örülmüş esnekliğini en üst düzeye çıkarmasına rağmen, kumaşı oluşturmak için lifler dokunabilir veya örülebilir.  Doğal olarak parlak bir elyaftır ve farklı kullanımlar için kolayca değiştirilebilir. 

Polyester Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Polyester kumaş nedir? Nerelerde kullanacağız? Hangi sektörde polyester iplikler kullanılıp polyester kumaş çeşitleri üretilir?

Bu sorulara cevap verdiğimizde polyester iplik nedir? ana sorumuzun cevabına gittikçe yaklaşmış olacağız.

Endüstriyel polyester elyaflar konveyör bant kumaşları, emniyet kemerleri, plastik takviyeler ve daha fazlası gibi şeylerde kullanılır. Polyester kumaş dokusu gereği bu iş kollarında yoğun olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kadın giyim kumaşları için uygundur.

Polyester Kumaş Dezavantajları

Bazı insanlar sadece pamuklu kumaş, kaşmir kumaş, ipek kumaş, yün kumaş vb. doğal kumaş ve iplikleri giymeyi veya kullanmayı sever. Bunların faydaları genellikle nefes alabilir, hipoalerjenik ve dayanıklı olmalarıdır. Ayrıca yapay elyaflardan daha pahalı olabilirler ve yıkama ve kurutma açısından daha fazla bakıma ihtiyaç duyarlar. 

Polyester gibi sentetik kumaş çeşitleri ile ilgili temel sorun nefes almamalarıdır.  Bazıları onu giyerken terli hissedebildiklerini veya rahatsız edici olabilecek bir nem hissine sahip olduklarını dile getirirler.  Bunun nedeni, pamuk gibi doğal kumaşlara kıyasla polyesterin nem emiliminin çok düşük olmasıdır. Bununla birlikte, modern imalat artık daha fazla nem emici polyesterler yaratmaya başlıyor ve bunlar, egzersiz ve günlük giyim için harika bir seçenek oluşturuyor. 

Çok hassas cilde sahip insanlar, sentetik kumaş giydiklerinde ciltlerinde farklı etkilerle karşılaşabilirler ancak bu genellikle karışık bir kumaş olduğunda o kadar yaygın değildir. 

Kendi başına oldukça yanıcıdır. Bu nedenle özellikle açık alevin yanında % 100 polyester giyiyorsanız veya kullanıyorsanız dikkatli olunmalıdır. 

Polyester plastikten yapıldığından çevre için zararlı olup olmadığı sorusu akla gelir. Doğru, sürdürülemez bir kaynaktan geliyor, ancak, plastik şişeler aslında polyester kumaşa dönüştürülüyor. Polyester iplik geri dönüşüm sonucu oluşabilen bir ürün dersek haksız sayılmayız. Bu oldukça şaşırtıcı. Ancak olumsuz tarafı, plastikler, kompostlanabilir özellikte değildir. Bu da toprakta iyi bir şekilde parçalanmadığı anlamına gelir. Bu anlatılanlar polyester kumaşın dezavantajlarını oluşturmaktadır.

Polyester Kumaş Dikimi

Kendi giysilerinizi dikip popüler hale getirirken, kendi polyester kumaşınızı dikmek her zamankinden daha kolay.  Tasarım ara yüzüne bir görsel veya en sevdiğiniz deseni yüklemeniz yeterlidir. Oradan, boyutları ve miktarınızı seçmeden ve sipariş vermeden önce tasarımınızın boyutunu, konumunu değiştirebilirsiniz.  Küçük bir parça ile  başlayın ve önce bir test baskısı deneyin. Baskılı polyester kumaş modelleri ilginizi çekecektir. Tüm desenli polyester kumaş alacaklara duyurulur!

Polyester Kumaş Nasıl Olur?

Polyester kumaş nasıl bir kumaştır? Polyester kumaş naylon mu? Nasıl yıkanır? Nasıl boyanır? bakalım! Polyester kumaşın çok çeşitli sektörlerde çok çeşitli faydalı kullanımlara sahip olduğu inkar edilemez. Herhangi bir sentetik malzemede olduğu gibi, reaksiyonlar meydana gelebilir, ancak bunlar, özellikle polyester, pamuk gibi diğer elyaflarla karıştırıldığında, büyük ölçüde sınırlıdır. Kumaşlara ve tekstil ürünlerine (doğal olanlar bile) karşı olumsuz reaksiyonlar her zaman bir olasılıktır, ancak genel olarak polyester kullanımı son derece yararlı ve faydalı olabilir. 

Polyester, 1970’lerde çok popüler olan, ancak rahatsız edici çift örgülü polyester kumaş yüzünden zarafetten düşmüştür. Eski moda polyester kumaşlar nedeniyle çok fazla kara lekeye sahiptir. Bununla birlikte, modern polyester hızla ortaya çıkmıştır ve artık daha yüksek kaliteli bir elyaftır. Teknolojik gelişmeler polyester kumaşın ve polyester ipliğin hissini, örtüsünü ve görünümünü önemli ölçüde geliştirdi. Böylece daha doğal ve pahalı kumaşlarla doğrudan uyum sağladı. Tüm sentetik iplikler ve sentetik kumaşlarda olduğu gibi, bir dereceye kadar nefes alamaz özelliktedir. Bu nedenle sıcak basması, aşırı vücut ısısı yaşayan veya nemli bir ortamda yaşayan herkes için polyester pek de iyi bir kumaş seçeneği olmayabilir. Polyester kumaş terletir mi? diye soruyorsak cevabımız, Evet. Özellikle nemli yaz sıcaklarında hava almayacağı için vücut kendini soğutmak için terleyecektir. 

Modern  polyesterler, hakiki ipek kumaş veya yün iplikten yapılmış kumaşlar kadar güzel hissettirebilir. Ancak tamamen yüksek kaliteli bir versiyonu veya doğru karışımı satın almakla mümkündür. Pek çok üst düzey marka, koleksiyonlarında esas olarak dayanıklılığı, bakım kolaylığını ve heyecan verici etkileri artırmak için polyester iplik ve polyester kumaş kullanıyor. 

Polyester iplik seçmek söz konusu olduğunda, her şey konuda bilgi sahibi olmakla ilgilidir. Tüm polyester iplik özellikleri birbirinden farklıdır. Unutmayın! Araştırmanızı yapın, etiketleri kontrol edin ve her zaman deneyin. Polyester ipliklerle arkadaş olmamamız için hiçbir neden yok. 

Polyester İplik Fabrikaları

Polyester ipliği makinede yıkama yeteneği, yastık kılıfları gibi günlük kullanımda kolayca kirlenme eğilimi gösteren çok çeşitli diğer ev eşyaları için de iyi bir seçimdir.  Küçük miktarlarda artık iplik, bardak altlıkları, bulaşık bezleri, banyo temizleyicileri ve hediye poşetleri gibi projelerde örülerek kullanılabilir.  Polyester elyaflar ısıyı emdiğinden, polyester iplikle örülmüş çaydanlık veya fincan koza sıcak içeceklerin ısısını daha uzun süre tutmasına yardımcı olur. 

Polyester İplik Hammaddesi Nedir?

 • Polyester iplik, sentetik polimerlerden yapılır. 

Polyester iplik nasıl üretilir? sorusu da üstte verilen bilgi içerisinde cevaplanmış oldu… Şimdi polyester iplik nerelerde kullanılır? Ona göz atalım!

Polyester Elyaf Kullanım Alanları Nelerdir? 

Polyester elyaf nerelerde kullanılır? cevaplamaya devam edelim. Polyester elyaflar bebekler ve küçük çocuklar giysileri için nispeten ucuz polyester elyaf, örme kumaşlardan yapılmış bebek giysileri ve aksesuarları için iyi bir seçimdir. Örme kumaş üreticileri ayrıca çocuk kıyafetleri için sıklıkla polyester iplik kullanırlar. Çünkü çocuklar giyim konusunda kafası karışık olabilir. Neyse ki polyester bakımı kolay bir elyaftır. Bebekler, çocuklar ve yetişkinler için oyuncaklar da genellikle polyester liflerden örülür. 

Yenilikçi bir polyester ipliğinden üretilmiş bir kıyafeti gösterişli yapmanın en iyi yolu, onu düz bir şekilde stoklu dikişle örmektir. Polyester iplikler ile:

 • Göz alıcı eşarplar veya şallar
 • Benzersiz oyuncaklar
 • Bir giysi veya battaniye, yorgan gibi eşyalarda süsler üretilebilir…

İpucu : Tekstil elyaf çeşitleri ve daha fazla bilgiye sahip olmak için >>> Tekstil Elyafı Nedir?

Polyester Kumaş Nasıl Yıkanır?

Polyester kumaş nasıl yıkanacak? Polyester kumaş nedir yahu bu kadar inceliği var? dediğinizi duyar gibiyim. Polyester kumaş kesinlikle elde yıkanmalıdır. Yenilikçi ipliklerin benzersiz dokuları göz önüne alındığında, bunların manipüle edilmesi genellikle zordur. Tüylü veya sentetik polyester iplikleri genellikle örgü iğnelerine takılır veya ayrılır ve dokuları karmaşık dikiş desenlerini neredeyse görünmez kılar.

Polyester İplik Üreticileri

Polyester iplik imalatçıları polyester iplik üretim aşamaları sayesinde üretim yapabilirler; 

Polyester iplikler, polyester iplik fabrikaları içerisinde 265° C’de polimerik bir eriyikten bükülerek elde edilir. Polyester ipliklerde kristal ve amorf alanlar bulunur. Termoplastik bir malzemedir. Zincirler zikzak bir yapıya sahiptir ve bağlantıları ile birbirine bağlanır. 

Polyester İplik Üretim Aşamaları

Soğutma işlemi sırasında, polimerik zincirlerin kristalleşmesi ve yönlendirilmesi meydana gelir.

Mukavemet, kristalleşme derecesine ve zincirlerin yönüne bağlıdır. Bu nedenle, makromoleküler zincirlerin soğutulduktan sonra oryantasyonu gerilerek iyileştirilir. Bu, daha yüksek mukavemet ve elastik modül değerlerine yol açar. Lif, gerildikten hemen sonra hızla soğutulursa, yapı donar.  Bu etki, yüksek sıcaklıklarla tersine çevrilebilir. Tekstil mimarisinde kullanılabilen elyaflar, örneğin yüksek mukavemetli Trevira’dır.

Polyesterin kuvvet-gerinim diyagramı üç karakteristik bölgeye sahiptir:

 1. İlk kısımda, değerlik açıları açılır, bu da zikzak zincirinin açısının genişletildiği anlamına gelir. 
 2. İkinci bölgede zincirler kendilerini amorf bölgelerden çıkarmaya başlar. 
 3. Üçüncü bölgede, çekilen zincirlerin sıkışması başlar ve sertleşme etkisine yol açan kristalli alanların büyümesi meydana gelir. 

Polyester iplik fabrikası bölümlerinde polyester iplik büküm makinesi ve polyester iplik aktarma makinası ile işlem görür. 

 Yüksek mukavemetli polyester, en az 1000 N / mm² çekme dayanımına ve 15.000 N / mm²’ye kadar elastik modülüne sahiptir. 

Membran kumaşlar için kullanılan polyester iplikler pigmentli değildir ve bu nedenle UV radyasyonuna ve ışığa duyarlıdır. 

Polyester kumaşların bir kaplama ile suya karşı iyi korunmadığı bazı durumlarda, fitillenme meydana gelebilir. Nemin kendisi ipliğe zarar vermez, ancak riskli maddeleri malzemenin içine taşır. Bu nem, filamentler arasında (kılcal yoğunlaşma) suya yoğunlaşarak mantar veya bakteri üremesine yol açabilir. Kaplanmış membranlarda, bir kaplama ile tam olarak örtülmemiş bir kenardan başlayan sarımsı veya kahverengimsi çizgilerle fitilleme meydana gelir. 

Polyesterin fitillenmesini önlemek için, düşük fitilli bir iplik ile döşenebilir.  Tekstil mimarisinde kullanılan polyester ağırlıklı olarak PVC kaplıdır.  Polyester kumaşlarla kombine edilebilen diğer kaplamalar neopren ve silikondur.  Her ikisi de kaynaklanamayan ancak vulkanize edilebilen elastomerlerdir(kauçuk benzeri malzemeler). 

Polyester İplik Neden Yapılır?

Polyester iplik nedir? Neden üretiliyor? bakalım! Polyester iplikler, etilen tereftalat (PET) bileşiminde şişeler, kumaşlar vb. gibi tüketici sonrası atıklardan yapılır. Üstün mukavemeti ve esnekliği nedeniyle bir dizi jeoteknik işlem uygulanabilir.

Bunlar:

 • Karayolu ve demiryolu
 • Çatlak önleme
 • Yol yatağı mukavemetinin artırılması
 • Nehir kenarı, dolgu ve yan eğimin güçlendirilmesi ve stabilizasyonu
 • Gerilme düzgünlüğü için yumuşak zeminde dayk güçlendirmesi
 • Sedimantasyon ayarı
 • Fundusun stabilitesini ve yükleme kapasitesinin artırılması
 • Yol ve köprü yüzeylerinin güçlendirilmesi

olarak örneklendirilir.

PET İplik Nedir?

T. Ochi ve arkadaşları tarafından yapılan bir çalışmada, pet şişeden elyaf üretimi 16 pelet eritildi ve monofilamentler üretmek için çekildi. Bu işlem sırasında, monofilamanlara yeterli gücün yerleştirilmesini sağlamak için dikkatli olunmuştur. Daha sonra, girintiler monofilamentler üzerinde işaretlendi ve PET iplik üretmek için kesildi. Monofilamentlerin sıcaklık kontrolünün doğru girinti için çok önemli olduğu bulundu. 

Pet Şişeden İplik Yapımı

Pet Şişeden İplik Üretimi
5 Kiloluk Pet Şişe

Yazarlar, üretilen PET elyafın ıslatma gerilimi, alkali direnci ve yanma gazları için istenen sonuçları elde ettiler.  PET elyafın karıştırılabilirliği elle karıştırılarak incelendi;  PET elyafın betonla çok kolay karıştığı görülmüştür. PET elyafın beton ile makinede karıştırılma kabiliyetinin de iyi olduğu bulunmuştur. 

Pet Şişeden İplik Üretimi Özellikleri

 • Özgül Ağırlık : 1,34 ± 0,02 
 • Çap (mm) : 0,7 
 • Uzunluk (mm) : 30 ± 1 veya 40 ± 2
 • Kütle (mg) : % 15,2 ± 15 (30 mm uzunluk)  
 • Yukarıya Çekme Dayanımı : 450 MPa

Bu kumaşlar normal tekstüre polyester ipliklerden oluştuğu için uyumun düşük olması bekleniyordu. Bu çalışmadaki amaç, yapım ve bitirme parametreleriyle nasıl değiştiğini belirlemekti. Tübüler greftlerin yük uzama eğrileri daha önce açıklanan prosedür kullanılarak elde edildi. 

Atık PET İplik

 Bunlardan uyum değerleri 200 mmHg olarak belirlendi.  Eğrilerin genel olarak kıvrım içeren kumaşlardan beklenen şekle sahip olduğunu ve bu nedenle, gerilimin artmasıyla uyumun azaldığını ve eğrilerin örtülü kısımlarının  fizyolojik basınç aralığı düzensizdi ve sürtünme kayması dahil geometrideki değişiklikleri yansıtıyordu. Dolayısıyla bu bölgede iplikler çaprazlama noktalarında kıvrım değişimine ve kaymalara uğrar. 

Basınç, yapıdan yapıya değişiklik gösterecek belirli bir yüksek değere yükseldiğinde, atkı ipliği seti, yükü daha doğrudan taşımaya başlamak için yeterince kıvrımlı olmayacaktır.  Daha yüksek derecede kıvrımlı ve gevşemiş olan ısıyla sertleştirilmiş greftler genellikle daha yüksek uyum değerlerine sahiptir. Atkı ipliklerinde daha fazla kıvrıma yol açan 4 uç / girinti ile dokunan ısıyla sabitlenmiş greftlerin  2 uçlu / girintili greftlerden önemli ölçüde daha yüksek uyum değerlerine sahip olduğunu göstermektedir. Çözgü ipliği ve PD sayısının etkileri küçüktür. 

Polyester İplik Fiyatları

Mavi Renk Polyester İplik Satın Al
Açık Lacivert Polyester İplik

Polyester iplik fiyatları 2020 yılında çeşitli özellikteki ve markadaki ipliklere göre farklılık gösteriyor. Polyester iplik satıcıları bu özelliklere göre fiyatlandırma yapıyor. 

Altınbaşak polyester iplik fiyatları, çizmeli polyester iplik fiyatları, polyester dantel ipliği fiyatları, polyester dikiş ipliği fiyatları birbirinden farklılık göstermektedir. Polyester iplik bobin olarak satıldığı gibi bazen de polyester iplik kg fiyat üzerinden satılır. 

Polyester iplik numaraları çeşitli sistemlere göre belirli birim numaralarına sahiptir. Polyester iplik hurdası, polyester karışım ürünleri olarak fiyatlanmaktadır. Polyester iplik gtip kodu fiyat istikrarında temel göreve sahiptir. Polyester iplik Bursa, Gaziantep ve İstanbul illerinde yaygın olarak üretilir. Polyester iplik üreticileri Gaziantep şehrindeyse, polyester dikiş ipliği gtip özellikli olarak bulmak mümkündür. Öte yandan Türkiye’de iplik fiyatları 2020 yılında epey artmıştır.

Polyester Kumaş Nerede Bulunur?

ABD Patenti 6427493 (2002), iki farklı polyester iplikten oluşturulan atkı çift örgülü kumaşı açıklar. Bir mikro elyaf (0,6 ila 0,8 denye elyaf) ve mikro elyaf (iki denye elyaf) iplik, temel pike dikişinin bir modifikasyonu olan düzensiz bir pike örgüsü halinde örülür.  Düzensiz örgü pike yapısı, mikro fiber olmayan ipliğin vücuda giyilen kumaşın arkasında olmasına izin verirken, mikro fiber iplik kumaşın açık yüzünde uzanır. Kumaşın her iki yüzeyi de bir şekilde kaburga benzeri görünümdedir. Kumaşın iç tabakasında bulunan daha büyük boyutlu kılcal damarlar, yüksek kılcal basınç nedeniyle sıvı nemi deriden dış tabakaya hızla taşır. Burada daha küçük kılcal damarlar, buharlaşma için suyu hızla kumaş dış yüzeyine sifonlar.

Polyester İplik Ne Demek?
Polyester Kumaş Dikmek İçin Kullanılan Polyester İplikler (Sağ önden sırasıyla polyester iplikler: Kahverengi iplik, Beyaz renk iplik, Bordo renk iplik, Krem rengi iplik, Mavi renk iplik, Koyu krem rengi iplik, Siyah ve Gri Polyester İplik)

Bu kumaşın atletik giyime uygun olduğu iddia ediliyor. Başka bir popüler kumaş olan polyester viskon kumaş, sentetik polyester ipliklerden yapılmış, özel olarak tasarlanmış iki taraflı, denye gradyanlı bir örme kumaştır.

Öğrendiklerimiz:

Bu yazımızda polyester iplik nedir? sorusuna cevap bulmaya çalışırken:

 • Polyester İplik Çeşitleri
 • Polyester İplik Özellikleri
 • Polyester İplik Kullanım Alanları
 • PET İplik Üretimi
 • Polyester İplik Fiyatları
 • Polyester İplik Fabrikaları

hakkında epey bir bilgiye sahip olduk. Tekstil dünyasının ilginç üretim serüvenlerine blog yazılarımız sayesinde dokunmak çok basit.

İpucu: Daha genel anlamda iplik isimleri nelerdir? iplik ne demektir? iplik çeşitleri nelerdir? ipliğin tarihçesi nedir? iplik fiyatları İstanbul ilinde kaç paradır? gibi sorulara cevap verdiğimiz ipliklerin köşetaşı kaynağı olan yazımızı okumak için >>> “İplik Nedir?”

Tüm Yazılar

Yorumlar “Polyester İplik

 1. Geri bildirim: Polyester Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir