Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

İplik Nedir?

İplik ne demek?

İplik Nedir? Ne Değildir?

*İplik nedir? İplik çeşitleri ve fiyatları, iplikte kullanılan elyaf türleri, isimleri ve özellikleri ile ilgili merak ettikleriniz ve sorularınız için hazırlamış olduğumuz metine göz atmaya ne dersiniz. Hadi devam edelim. 

Elbise, pantolon, gömlek gibi tekstil ürünlerinin üretiminde kullanılan iplikler, ürünün kalitesini belirleyen önemli bir faktördür. Farklı iplik türleri, özellikleri ve fiyatlarına göre değişen kullanım alanlarıyla birlikte tercih edilen iplik türü, ürünün kalitesini belirleyen en önemli etken malzemelerden biridir. Bu nedenle, tekstil sektöründe faaliyet gösteren firmaların üretim süreçlerinde iplik seçimi konusunda titiz davranmaları gerekmektedir. Bu yazıda, tekstil ürünlerini dikmek için kullanılan iplik türleri, özellikleri, fiyatları ve kullanım alanları hakkında detaylı bilgi verilecektir.

Kullanım amacı ve kalitesine göre farklı iplik çeşitleri ve özellikleri mevcuttur. Kullanılacağı yere farklılık gösteren iplik çeşitleri şöyle sıralanabilir. 

İplik İsimleri ve Çeşitleri

Pamuk İplik Çeşitleri
Doğal İplik Çeşitleri

İplik nedir? Bu başlıkta iplik isimleri ve çeşitleri hakkında biraz bilgi verelim. Böylelikle ipliğin ne olduğunu iyice anlamış olacağız.

 • Halı İplik Çeşitleri 
 • İpek İplik Çeşitleri 
 • Jüt İplik Çeşitleri 
 • Kadife İplik Çeşitleri 
 • Merserize İplik Çeşitleri 
 • Naylon İplik Çeşitleri 
 • Dokuma İplik Çeşitleri 
 • Dikiş İplik Çeşitleri 
 • Doğal İplik Çeşitleri 
 • Naylon İplik Çeşitleri 
 • Nakış İplik Çeşitleri 
 • Kalın İplik Çeşitleri 
 • Örme İplik Çeşitleri 
 • Polyester İplik Çeşitleri
 • Pamuk İplik Çeşitleri (Pamuklu İplik Çeşitleri)
 • Sentetik İplik Çeşitleri 
 • Suni İplik Çeşitleri  
 • Simli İplik Çeşitleri 
 • Kalın İplik Çeşitleri 

İpliğin Tarihçesi Nedir?

İplik nedir? İpliğin tarihçesi nasıl oluşmuştur? İlk ipliği kim icat etti? Hep beraber bakalım.

Doğal lifler (pamuk, keten, ipek ve yün) eski uygarlıkların kullanabileceği başlıca lifleri temsil eder.  Bilinen en eski iplik ve her türden kumaş örnekleri, keten lifi demetleri ve düz dokuma keten kumaş parçalarının yaklaşık 6.800 yaşında olduğu tahmin edilen İsviçre, Robenhausen yakınlarında bulunmuştur. 

Pamuk da en az 7.000 yıldır yetiştirip kumaş yapımında kullanılmaktadır.  Mısır’da MÖ 12.000 kadar erken bir tarihte var olmuş olabilir.  Meksika’da (MÖ 3500’den itibaren), Hindistan’da (MÖ 3000), Peru’da (MÖ 2500) ve güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’nde (MÖ 500) arkeologlar tarafından pamuklu kumaş parçaları bulunmuştur.  Pamuk, Yeni Dünya’nın sömürgeleştirilmesinden sonrasına kadar Avrupa’da ticari bir önem teşkil etmiyordu.  İpek kültürü, Bizans İmparatorluğu’nda ipekböceklerinin ilk kez yetiştirildiği altıncı yüzyıla kadar, Çinliler için bir uzmanlık alanı olarak kaldı. 

İplik, dokuma, örme ve keçeleşme dahil olmak üzere çeşitli işlemler kullanarak tekstil yapmak için kullanılır.  Amerika Birleşik Devletleri’nde 1995 yılında yaklaşık dört milyar pound (1.8 milyar kg) dokuma ipliği, üç milyar pound (1.4 milyar kg) makine örme ipliği ve bir milyar pound (450 milyon kg) halı ve kilim ipliği üretilmiştir.  ABD tekstil endüstrisi, 600.000’den fazla işçi çalıştırmaktadır. Yılda yaklaşık 16 milyar pound (7 milyar kg) değirmen lifi tüketiyor; endüstri kârı 1996’da 2,1 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. İhracat, 7 milyar dolara yaklaşan endüstrinin % 11’inden fazlasını temsil ediyor.  Hazır giyim endüstrisi bir milyon işçi istihdam ediyor. 

Sentetik lifler çok daha sonra ortaya çıktı. Pamuk veya ağaç liflerinden yapılan ilk sentetik suni ipek, 1891’de geliştirildi. Ancak 1911’e kadar ticari olarak üretilmedi. Yaklaşık 50 sene sonra, naylon icat edildi. Ardından çeşitli polyester formları geldi.  Sentetik lifler, dünyanın doğal liflere ve genişletilmiş uygulamalara olan talebini azalttı. 

İplik Tarihi Gelişimi Nedir?

Yaklaşık 1300 yılına kadar, iğ ve ağırşak üzerinde iplik eğriliyordu.  Mil, elyafların tutturulduğu ve büküldüğü konik uçlu yuvarlak bir çubuktur;  ağırşak, iş milinin dönmesini sağlamak için bir volan görevi gören iş miline bağlı bir ağırlıktır.  Lifler, dağıtıcı adı verilen bir çubuğa bağlanmış bir karde lif demetinden elle çekilirdi.  El taramasında, lifler deri ile kaplı iki levha arasına yerleştirilir ve bunların içinden bir levha diğerine nazikçe çekilirken lifleri yakalayan ince tel kancalar çıkar. 

Liflerden sarkan iğ, aşağı doğru dönerken lifleri büker ve lif demetinden uzaklaşırken  iplik eğirir.  İğ zemine ulaştığında, eğirici ipliği sabitlemek için iğ etrafına sarar ve ardından işlemi yeniden başlatır.  Bu, elyafın tamamı eğrilene veya iğ dolana kadar devam eder. 

Hindistan’da 500 ile 1000 yılları arasında icat edilen ve ilk olarak Orta Çağ’da Avrupa’da kullanılan çıkrık ile büyük bir gelişme yaşandı. Yatay olarak monte edilmiş bir mil, büyük dairesel bir bant ile, elle çalıştırılan bir tekerleğe bağlanır.  Dağıtıcı, dönen tekerleğin bir ucuna monte edilir ve elyaf, tekerlek döndükçe dönen iğe elle beslenir.  El ilanı adı verilen bir bileşen, ipliği bobine sarılmadan hemen önce büker.  Mil ve bobin, tekerleğe ayrı parçalarla tutturulur, böylece bobin, mile göre daha yavaş döner.  Böylece iplik aynı anda bükülebilir ve sarılabilir.  Yaklaşık 150 yıl sonra, saxon  tekerleği tanıtıldı.  Bir ayak pedalıyla çalıştırılan Saxon çarkı, her iki elin de lifleri çalışma özgürlüğüne izin verdi. 

On sekizinci yüzyıldaki bir dizi gelişme, eğirme sürecini daha da mekanize etti.  1733’te, uçan mekik John Kay tarafından icat edildi. Onu 1766’da Hargreaves’in eğirme jenisi izledi. 

İplik Tarihçesi

Jeni, bir operatörün büyük miktarlarda iplik üretmesini sağlayan bir dizi iğe sahipti.  Birkaç yıl sonra Richard Arkwright, lifleri çıkarmak için bir dizi dönen silindir kullanan bir makine olan eğirme çerçevesinin patentini aldı.  On yıl sonra, tek bir kesintisiz işlemde her tür ipliği eğirebilen Samule Cromptons’un katır makinesi icat edildi. 

Halka çerçeve 1828’de Amerikan John Thorp tarafından icat edildi ve günümüzde hala yaygın olarak kullanılmaktadır.  Bu sistem, bir metal halka içine dikey olarak monte edilmiş yüzlerce mili içerir.  Pek çok doğal elyaf artık açık uçlu sistem tarafından eğrilmektedir. Burada lifler hava yoluyla hızla dönen bir kap içine çekilir. Diğer taraftan bitmiş bir iplik olarak çekip çıkarılır. 

Ham İplik

İşlenmemiş içeriklerden iplik yapmak için yaklaşık 15 farklı tipte lif kullanılmaktadır.  Bu lifler, doğal ve sentetik olmak üzere iki kategoriye ayrılır.  Doğal lifler, bir bitkiden veya hayvandan elde edilen ve esas olarak tekstil dokumasında kullanılan liflerdir.  En bol bulunan ve yaygın olarak kullanılan bitki lifi, olgunlaştığında kaynatılan pamuktan veya tohum kabuğundan toplanan pamuktur.  Aslında, pamuk Amerika’da en çok satan elyaftır ve tüm sentetik elyafların toplamından daha fazla satılmaktadır. 

Bitki  yaprağından veya kıçtan alınan lifler genellikle ip için kullanılır.  Diğer bitki lifleri arasında asetat (odun özü veya pamuk linterlerinden yapılır) ve bir bitkisel lif olan ketenden yapılan keten bulunur.  Hayvansal lifler arasında koyun kılından yapılan yün ve tiftik keçileri ve tavşanlarından yapılan tiftik bulunur.  İpek, ipekböceği tarafından kozasını dokurken uzun, sürekli iplikler halinde ekstrüde edilen bir proteindir. 

Sentetik Ham İplik

Sentetik İplik Nedir?
Sentetik İplik Çeşitleri

İplik nedir? sentetik ipleri tanıyarak pekiştirelim. Sentetik  lifler, kalın bir polimerize kimyasal çözeltisinin spineret nozullarından zorlanması ve elde edilen filamentin bir kimyasal banyo içinde sertleştirilmesiyle yapılır.  Bunlar arasında akrilik, naylon, polyester, poliolefin, suni ipek, spandeks ve triasetat bulunur.  Bu liflerin bazıları büzülme sorunu olmaksızın doğal liflere benzer özelliklere sahiptir.  Diğer lifler, belirli uygulamalar için özel özelliklere sahiptir.  Örneğin, spandeks kopmadan % 500’ün üzerinde gerilebilir. 

Elyaflar elle veya makineyle açılan balyalar halinde sevk edilmektedir.  Toplayıcı, lif topaklarını gevşetip ayırır ve ayrıca gerekirse lifi temizler.  Tarak makinesi, elyafları ayırır ve bunları bir şekilde paralel hale getirir.  Oluşan ince elyaf ağı daha sonra, paralel elyaftan halat benzeri bir iplik üreten huni şeklindeki bir cihazdan geçer. 

Sentetik lif türleri hakkında detaylı bilgi için >>> “Sentetik Kumaş Çeşitleri”

İplik İmalatçıları

İplik İmalatçıları
İplik Fabrikaları İstanbul

İplik imalatçıları tekstil veya diğer sektörler için iplik üretenlerdir. İplik üretim kısmına geldiğimizde ise üreticiler ipte aranan özelliklere göre farklı işlemlerden veya aynı işlemi farklı teknikler kullanarak gerçekleştirilirler. Bu iple üretilecek kumaşın ömrü boyunca yaşayacağı yıkama, gerilme gibi olaylara göre farklı İplik büküm çeşitleri, iplik boyama çeşitleri uygulanır.  

İplik İmalatı Nasıl Yapılır?

İplik nedir? İmalatı nasıl yaparız. Bakalım!

Dört ana eğirme prosesi vardır: pamuk, kamgarn  uzun elyaf veya yün.  Bu işlemlerden herhangi biriyle sentetik devamsız lifler yapılabilir.  Pamuk işlemiyle diğer ikisine göre daha fazla iplik üretildiği için üretimi aşağıda anlatılmıştır. İplik imalatı nasıl yapılır? hep beraber bakalım…

1. Liflerin Hazırlanması 

Lifler elle veya makineyle açılan balyalar halinde sevk edilir.  Doğal liflerin temizlenmesi gerekebilir, oysa sentetik liflerin yalnızca ayrılması yeterlidir.  Toplayıcı, lif topaklarını gevşetip ayırır ve ayrıca gerekirse lifi temizler.  Belirli uygulamalar için farklı kesikli liflerin karıştırılması gerekebilir. 

Karıştırma, vatka oluşumu sırasında, tarama sırasında veya çekme sırasında yapılabilir.  Her bir elyafın miktarları dikkatli bir şekilde ölçülür ve oranları tutarlı bir şekilde korunur.  

2. Taraklama 

Tarak makinesi, elyafları ayıran ve onları biraz paralel hale getiren yüzlerce ince tel ile ayarlanır. İnce bir elyaf ağı oluşur ve ilerledikçe, ip benzeri bir paralel elyaf teli üreten huni şeklindeki bir cihazdan geçer.  Harmanlama, farklı liflerin sargılarının birleştirilmesiyle gerçekleştirilebilir.

Daha pürüzsüz, daha ince bir iplik gerektiğinde, lifler başka bir paralelleme yöntemine tabi tutulur. Tarak benzeri bir cihaz, lifleri paralel bir şekle sokar ve kısa lifler kordondan düşer.  

3. Çekme 

Taraklama veya taramadan sonra elde edilen elyaf kütlesine şerit denir.  Bu işlemden önce birkaç şerit birleştirilir.  Farklı hız oranlarında dönen bir dizi silindir, şeridi, küçük bir miktar büküm verilen ve büyük kovalara beslenen tek ve daha düzgün bir şerit halinde uzatır.  Taramadan sonra taranmış şeritler iki kez çekilir.  Taranmış şeritler, taramadan önce bir kez ve taramadan sonra iki kez daha çekilir.  

Bükme Şerit, elyaf şeritlerinin daha da uzatıldığı ve ilave büküm verildiği fitil çerçevesi adı verilen bir makineyle yapılır.  Bu iplikler fitil olarak adlandırılır.  

İplikçilik Esasları

Baskın ticari iplik oluşumu sistemleri, ring iplikçilik ve open-end iplikçiliktir. Ring iplikçiliğinde, fitil makaradan silindirler vasıtasıyla beslenir.  Bu merdaneler, kuşgözü içinden geçen fitili uzatarak aşağı doğru hareket ettirir. 

Şerit, elyaf şeritlerinin daha da uzatıldığı ve ilave büküm verildiği fitil çerçevesi adı verilen bir makineden beslenir.  Açık uçlu eğirme, fitil adımını atlar. 

İplik Fabrikası

İplik Fabrikası Üretim Beyaz Bobinler
İplik Fabrikası Üretim Çıktıları – Beyaz Bobinler

Gezgin, sabit halka etrafında dakikada 4.000 ila 12.000 devirde serbestçe hareket eder.  Mil, bobini sabit bir hızda döndürür.  Bobinin bu dönüşü ve kopçanın hareketi ipliği tek bir işlemde büker ve sarar.  

Açık uçlu eğirme, fitil adımını atlar.  Bunun yerine, bir hava akımı ile eğirme makinesine bir elyaf şeridi beslenir.  Şerit, elyafları ince bir akım halinde ayıran ve bir boru veya kanaldan geçen hava akımıyla rotora taşınan ve rotorun kenarları boyunca V şeklindeki bir olukta biriktirilen bir döner çırpıcıya gönderilir.  Rotor döndükçe büküm oluşur.  Sabit bir yeni elyaf akımı rotora girer, oluğa dağılır ve oluşturulan ipliğin sonunda çıkarılır. 

Otomasyon, elektronik kontrol işlemleri, sıcaklıklar, hızlar, bükülmeler ve verimlilikle kaliteye ulaşmayı kolaylaştırdı.  American Society for Testing of Materials, ayrıca çekme kuvveti, hacim ve çekme gibi özelliklerin belirlenmesi için standartlaştırılmış yöntemler geliştirmiştir. 

İplik Eğirme

Eğirme sistemleri ve iplik üretim makineleri daha otomatik hale gelmeye devam edecek ve ayrı bir işlem yerine bir üretim biriminin parçası olarak entegre edilecek.  Taraklama ve çekme fonksiyonlarını birleştiren eğirme makineleri halihazırda geliştirilmiştir.  Makineler daha da fazla iğ ile kullanılabilir hale geldikçe, üretim oranları büyüklük sıraları ile artacaktır.  Robot kontrollü ekipman standart hale gelecek.  Yerli iplik üreticileri, en son tekstil makineleri teknolojisini satın almaya devam ederken, Asya ülkelerinden gelen rekabet tehdidi altında olmaya devam edecek.  Hammadde maliyeti, ipliğin toplam üretim maliyetinin % 73’ünü oluşturabileceğinden, daha yüksek yurt içi malzeme fiyatları yardımcı olmayacaktır. 

ABD İplik Fabrikaları

ABD iplik üreticileri, rekabetçi kalabilmek için müşterileri ve müşterilerinin müşterileri ile ittifaklar kurmaya devam edecek.  Tekstil endüstrisi de benzersiz ortaklıklar kuruyor.  Amerikan Tekstil Ortaklığı, ABD endüstrisinin rekabet gücünü güçlendirmeyi amaçlayan endüstri, hükümet ve akademi arasında işbirliğine dayalı bir araştırma ve geliştirme programıdır.  Sektör için devam eden bir diğer zorluk, daha katı çevre düzenlemelerine uyum olacaktır.  Geri dönüşüm halihazırda bir sorundur ve denim de dahil olmak üzere hurda malzemeden iplik üretme süreçleri geliştirilmektedir.  İplik üreticilerinin hava ve su kalitesi kısıtlamalarını karşılamak için kirliliği önleme tedbirleri alması gerekecektir.  Ekipman üreticileri bu çabada önemli bir rol oynamaya devam edecek.  Genetik mühendisliği, benzersiz özelliklere sahip lifleri geliştirmek için daha yaygın bir şekilde kullanılacaktır. 

Araştırmacılar, lifleri ısıyı korumada özellikle iyi olan genetiği değiştirilmiş pamuk bitkileri geliştirdiler. Her bir lif, normal pamuk ile polihidroksibutirat adı verilen az miktarda doğal plastiğin bir karışımıdır.  Boya bağlama özelliklerinin ve daha yüksek stabilitenin, yeni nesilde yeni elyaflarla mümkün olacağı tahmin edilmektedir.  İki farklı polimerin en iyi özelliklerini bir araya getiren yeni sentetik elyaflar da geliştirilecek.  Bu liflerden bazıları kimyasal bir işlemle üretilirken, diğerleri biyolojik olarak maya, bakteri veya mantarlar kullanılarak üretilecektir.

Bu yazımızda:

 • İplik nedir?
 • İplik özellikleri nelerdir?
 • İplik çeşitleri nelerdir?
 • İplik kullanım alanları nerelerdir?
 • İplikçilik esasları kısaca ne demek?
 • Sentetik iplik özellikleri nelerdir?
 • Doğal iplik özellikleri nelerdir?
 • İplik imalatı nasıl yapılır?
 • İplik satan yerler nerededir?

sorularına cevap verdik. Diğer cevaplara ulaşmak için site içindeki diğer enteresan yazılara bakmaya ne dersin?

Yorumlar

 1. Ayhan Eren dedi ki:

  Moda Tasarım Bölümünde okuyan kızımın bir araştırma ödevine yardımcı olmak amacıyla sitenizi ziyaret ettim. Kendimi bir bilgi denizinin içinde bulmuş gibi oldum. Elinize sağlık, tebrikler.

  1. Editör dedi ki:

   Teşekkürler. Iyi çalışmalar.

 2. Zurab Orjonikidze dedi ki:

  Merhaba,
  Gürcistan, Tiflis’tenim. Şirketim yerel yönetim kuruluşlarına çeşitli ürünlerin tedarikçisidir. Gerekli malları doğrudan satın alma ve ithal etme hakları yoktur.
  Bunlardan biri, “Gürcü Demiryolları” yünlü iplik satın almak istiyor.
  Yün iplik (lokomotif çekme düğümleri için yün ipliği) —– 1000 kg.

  Fiziksel ve mekanik özellikler:
  – nominal doğrusal karelik, tecs.(N): 166х3 (6/3);
  – Koşullu nem: %14,2’den fazla değil;
  – ambalaj türü: babina;
  – Yün lifinin iplikteki kütle payı: %30’dan az olmamak üzere;
  – İplikte büyük oranda viskoz: %70’den fazla değil.

  Not:
  1. Teklif edilen malın yeni olması, hizmete girmemiş ve 2021’den önce imal edilmemiş olması gerekir.
  2. Teslimat sırasında, mallara, teklif edilen malların fiziksel ve mekanik özelliklerini açıklayan, imalatçı tarafından düzenlenmiş bir kalite belgesi (asıl veya imalatçı tarafından imzalanmış ve kaşeli (varsa) bir kopyası) eşlik etmelidir.

  İsteğimizle ilgileniyorsanız, uygun mallara sahipseniz ve bize iyi fiyatlar verirseniz, sizinle işbirliğine başlamaktan çok memnun olacağız. İlerleyen zamanlarda çok daha başarılı projelere imza atacağımızdan eminiz.

  Gereksinimlerde net olmayan bir şey varsa veya çevirim (kötü türkçem için üzgünüm..) net olmayacaksa, bana sormaktan çekinmeyin.

  +995 595 36 84 84

  İçtenlikle,

  Zurab Orjonikidze

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba detaylar için size bir mesaj gönderdik. Bize geri dönüş sağlamanızı bekliyoruz. Kolaylıklar..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir