Tekstil Bilgilendirme Atölyesi, Tekstil Mühendisliği

Amigurumi

Amigurumi Nedir? Nasıl Yapılır? Gereken Malzemeler Nelerdir? Neler Yapılabilir? - Amigurumi İp Çeşitleri ve Fiyatları - Nasıl Satın Alabiliriz? DuPont - Eco vs. Başlıklarının Kapak Fotoğrafı

Amigurumi Nedir?

Amigurumi, usta beceriler gerektiren bir el sanatı biçimidir. Bu sanat sayesinde türlü oyuncak vb. süs eşyaları dikilebilir. Şimdi, “Amigurumi nedir?” sorusuna daha detaylı cevap verelim.

Türkiye’de oldukça eskiye dayanan ve hala devamlılığını sürdüren el örgüsü geleneği nedeniyle ülkemizde bu furyanın yaygınlaşması, öğrenilmesi ve hızla popülerlik kazanması hiç de zor olmadı. Az çok örgüye merak salan ve üreten kişilerin oldukça sık kullandığı “sık iğne” yöntemi kullanılarak üretilen Amigurumi bebekler ve oyuncaklar bir hobiden de öte  ev hanımlarına ek bir gelir sağlamaktadır.

2000’lerin başında, amigurumi internette bir sıçrama yaptı. Kocaman başlı sevimli küçük ayılar, uzun kollu uykulu kediler ve diğer parlak renkli ilginç tasarımlar… Milyonlarca karikatürize yaratıklar ve ilgi çekici desenler ortaya çıktı.

Amigurumi Ne Demek?

Amigurumi kökenini Japonca ifadelerden alan bir kelimelerdir. Hayatımıza son zamanlarda hızla giren ve popülerliği yakalayan Amigurumi terimi adını tığ veya şiş gibi yapılar kullanılarak üretilen anlamına gelen “Ami” terimi ile içi herhangi bir elyafla doldurulmuş anlamına gelen “Nuigurumi” kelimelerinin birleşiminden alır.

Amigurumi ayıcık, bebek, tavşan, inek - oyuncak, anahtarlık, iplik. Amigurumi malzemeleri ve oyuncaklar.
Amigurumi Tekniği İle Yapılmış Renkli Oyuncak Tasarımları

Amigurumi İle Neler Yapılabilir?

Amigurumi ile birçok ürün üretilmekte ve örülmektedir. Bunlara örnek olarak anahtarlıklar, oyuncak bebekler, oyuncaklar, kapı ve oda süslemeleri gibi birçok ürün üretimde.

Amigurumi tamamen hayal gücünüze bağlı sınırsız çeşitte ürün yapmanıza olanak sağlar. Büyüklü küçüklü hayvan figürleri yapabilir, güleryüzlü meyve sebzeler yaparak çocuklarınız yemek yemeyi eğlenceli ve öğretici hale getirebilirsiniz. 

Amigurumi ile tavşanlar, kuzular, atlar ve diğer her türlü hayvanları örebilirisiniz. Ürünlerinizi süs olarak, anahtarlık olarak veya oyuncak olarak kullanabilirisiniz. Kalemlikler ile birleştirip renkli ve eğleneceli yapılar elde edebilirsiniz. 

Amigurumi ile tavşan, inek, uğur böceği gibi figürler yapmak mümkündür.

Hayal gücünün sonucu olarak kullanım alanı son zamanlarda epeyce genişlemiş olan Amigurumi sanatına yakından bakalım.

Amigurumi Kuzu - Amigurumi Oyuncak - Bebek Oyuncakları
Amigurumi İle Yapılmış Mint Oyuncak Kuzu – Bebek Eşyaları

Amigurumi Yapmak İçin Gereken Malzemeler Nelerdir?

Sizler de gerek hobi amaçlı gerek çocuğunuza-yeğeninize el yapımı bir oyuncak sunmak gerekse bu işi bir gelir kaynağına dönüştürmek için amigurumi yapmaya karar verdiyseniz aklınıza takılacak sorulardan ilki hangi malzemeler kullanmanız gerektiğidir. 

  • Amigurumi yapmak için gereken temel malzemeler şunlardır;
  1. İplik
  2. Tığ-Şiş
  3. Elyaf-Dolgu
Amigurumi Malzemeleri-Amigurumi için Hangi Malzemeler Gerekir?
Amigurumi Dolgu Malzemesi-Boncuk Elyaf

Amigurumi Eşya Tasarımları İçin Tercih Etmemiz Gereken İplik Türü Nedir?

Piyasada birçok farklı elyaf türü ile yapılmış iplikler mevcut. Fakat bunların tamamı amigurumi için doğru seçenek değil.

Amigurumi ipi-Renkli İp-Akrilik İplik-Amigurumi İpliği-Sentetik İplik
Pamuk Akrilik Elyaf Karışımı Amigurumi İplikleri – (Tüm Renkler)

Çok kalın iplik kullanarak elde etmek istediğiniz görüntüyü yakalayamayacağınız gibi çok ince iplik kullanarak dilediğiniz sonuçları elde edemeyeceksinizdir. Bu nedenle işin uzmanları orta numaralarda seyreden iplikler tercih etmenizi öneriyor.

1. %100 Pamuk İplik

Bu tür iplik sizin için en doğru seçim olacaktır. Bunun nedeni ise pamuğun diğer sentetik liflerin aksine doğa kaynaklı olmasıdır. Sentetik iplikler üretim aşamasında birçok kimyasal işlemden geçer. Her ne kadar üreticiler bu kimyasalları uzaklaştırılmak için uğraşsa da az bir miktarı son ürünün üzerinde kalır. Pamuk ipliği en çok küçük çocukların kullanımına sunulacağı amigurumi bebekleri için en sağlıklı seçenek olacaktır. 

2. Pamuk Karışımlı İplikler

Karışım iplikler farklı çeşit elyafların bir arada örülmesi ile elde edilir. Amigurumi için kullanacağınız iplikler %50 pamuk %50 akrilik karışımı olabilir. Makinede rahatlıkla yıkanabilir ve temizliği sağlanır. Öte yandan bu tür iplikle yapacağınız  ürünlerde kolay kolay şekil ve form kaybı yaşanmaz.

3. Akrilik İplik

Bahsettiğimiz diğer iplik türlerinin yanı sıra akrilik en bütçe dostu olan seçenektir. Ancak sizleri bir hususta uyarmamıza izin verin. Akrilik ipliklerde örgülerinizi sıkı yapmanız gerekir. Aksi takdirde sökülme veya şekil bozukluğu yaşayabilirsiniz. Düşük de olsa tüylenme yapabilir bu da örgünüzü yaparken kimi detayları gözden kaçırmanıza neden olabilir. 

Bunlar bulundurulması gereken temel malzemelerdir. Bunların yanı sıra ürünlerinizi hareket ettirebilmek için içerisine ince teller ekleyebilirsiniz. Daha zengin bir görünüm için renkli kumaşlar ile oyuncaklarınıza giysi ve aksesuarlar ekleyebilirsiniz. Tasarımlarınıza göz yapıştırarak veya dikerek hoş bir görüntü sağlarsınız. Dik durması için alt kısımlara küçük taşlar yerleştirebilirsiniz. 

İpucu: İplikler hakkında daha detaylı bilgi almak için >>> “İplik Nedir?”

En Çok Kullanılan Amigurumi Terimleri Nelerdir?

Aşağıda yer alan amigurumi terimleri “amigurumi nedir?” sorusuna daha farklı bir pencereden cevap verebilme imkanı sunacaktır. Terimler hakkında Youtube’dan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Front Loop (FLO) ne demektir?

İlmeğin önünde bulunan ipe batarak yapılan örme işlemine “front loop” denir.

Back Loop (BLO) ne demektir?

ilmeğin arkasında bulunan ipe batarak yapılan örme işlemine “back loop” adı verilir.

Half Double Crochet (HDC) ne demektir?

Tekli trabzan yapma işlemine half double crochet ismi verilir.

Amigurumi DC ne demektir?

İkili trabzan işleminin genel adıdır.

Treple Crochet (TR) ne demektir?

Üçlü trabzan oluşturma işlemidir.

Amigurumi DCV ne demektir?

Tek ilmeğe iki kez ikili trabzan yapma işlemidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir