Tekstil Mühendisliği

SMART İNDİGO BOYAMA TEKNOLOJİSİ

SMART İNDİGO

Smart İndigo Boyama Teknolojisi Nedir?

Bu yazımızda “smart indigo boyama teknolojisi nedir?” sorusuna cevap verip, teknolojinin içeriklerine ve diğer fraksiyonlarına kısaca göz atacağız.

Denim kumaşları boyamanın birçok farklı yolu vardır. Fakat bu yöntemlerin tamamı istenen verimli sonucu vermez veya çevreye yan etkileri olumsuz yönde olur. Bu yazımızda yeni geliştirilen indigo boyama tekniği olan Smart Indigo’dan bahsedeceğiz. Asıl konumuza geçmeden önce “Denim kumaş nedir, denim kumaş özellikleri nelerdir?” gibi sorulara yanıt verelim. Diğer indigo boyama tekniklerini de yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İndigo Ne Demek?

Başta Indigofera türündeki bitki olmak üzere çeşitli bitkilerden elde edilen mavi renkte bir boyadır. Son yıllarda sentetik olarak da üretilmektedir. Denim veya kot rengi olarak bilinen mavi tonları indigodan elde edilir. Halk arasında indigo rengi olarak geçer.

Denim Kumaş Nedir?

Denim kumaş kullanımı uzun yıllar öncesine dayanır. Fakat hala zirvedeki popülerliğini korumaktadır. Kumaşı diğer kumaşlardan ayıran yönü ise çözgü ipliğinin “Indigo” adı verilen boyar madde ile renklendirilmiş olmasıdır. Buna karşın atkı iplikleri çoğunlukla doğal rengi olan ekru olarak kalır. Halk arasında “blue jeans” olarak da geçer. Fakat bilinmesi gereken ince bir ayrıntı vardır. Blue jeans kavramı denim kumaşlardan yapılan başta pantolonlar olmak üzere tüm denim ürünlerin genel adıdır. Denim kumaş ise blue jeans ve spor giyim yapımında kullanılan dayanıklı ve kullanışlı bir kumaş türüdür. Çoğunlukla tek katlı % 100 pamuk ipliğinden üretilenler denim kumaşlar talep görür.

Günümüzde denim piyasasında genellikle Ne 5 ile Ne 30 numara aralığında pamuk iplikleri kullanılmaktadır

İpucu: Denim ve kot ürünlerinin üretimi ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz >>> “Kot Üretimi Yapan Firmalar İle Kaliteli Toptan Kot Ürünleri Nasıl Üretilir?”

İndigo Rengi Nedir?

İndigo, ‘‘indigofera tinctoria’’ bitkisinin yapraklarından ekstürde edilerek üretilen boyayıcı bir maddedir.

Doğal indigo, Hindistan, Afrika, Endonezya ve Çin’de keşfedilmiş ve tarih boyunca kullanılmıştır.

İndigo rengi elde edilen indigo bitkisi, indigo, denim, boya
İndigo Renginin Elde Edildiği İndigo Bitkisi

İndigo-Denim Boyama Teknikleri Nedir?

 • Slasher boyama
 • Köpük Boyama
 • Loop Boyama
 • Bobin Boyama
 • Çile Boyama
 • Halat Boyama

Denim Kumaş Özellikleri Kısaca Nelerdir?

 • Oldukça farklı renk seçeneğine sahip denim kumaşlar aynı zamanda dayanıklılığı ile kullanıcılarını memnun eder.
 • Nemi emicidir.
 • Nefes alır.
 • Hem yaz hem kış mevsiminde rahatça tercih ediliyor.
 • Çok yönlü bir yapıya sahiptir. Ceket, pantolon, şort gibi birçok farklı üründe denim kumaşları kullanabilirsiniz.

İpucu: Kot kumaş türleri ile ilgili olan yazımıza göz atabilirsiniz >>> “Kot Kumaş Çeşitleri”

Smart İndigo – Denim Boyama Teknolojisi

Smart Indigo teknolojisi ile denim (kot kumaş) boyamada küresel bir devrim başlamıştır. Kimyasallar yerine elektriği kullanan sistem, löko-indigo üretir. Süreç kendini, daha önce çevreye son derece zararlı olduğu düşünülen bir alanda büyük ekolojik faydalar sağlayarak endüstriyel olarak zaten kanıtladı. Bu teknolojiyi ve faydalarını sizlere açıklayalım.

Denim sektörü uluslararası devasa markaları ile tekstil sanayisinde yer alır. Peki bu teknolojiye ilgi gösteriyorlar mı?

Aslında öyleler. Şu anda farklı ünlü denim markalarıyla görüşmeler devam ediyor. Öte yandan bu görüşmelerden alınan olumlu geri dönüşler ise çalışmalarla ilgili motivasyonu arttırıyor. ZDH’C ve BS gibi sürdürülebilir tekstil üretimi sertifikalarına odaklanan kuruluşların yanı sıra çevre koruma gruplarından da Smart Indigo’ya ilgi yağıyor.

Denim renkleri, kot kumaşlar, blue jeans, indigo boyama
Denim Renklerinde Kot Kumaşlar

Smart İndigo™ Nasıl Çalışır?

Smart İndigo mevcut yöntemlerden çok daha az kaynak tüketen bir elektrokimyasal süreçle üretim sağlar. İşlem sırasında sadece indigo pigmentleri, kostik soda, su ve elektrik kullanmak gerekir. Üreticiler bu sayede tam otomatik bir işlemle, temiz boyarmadde üretimi yapar. Ardından gerekli ölçümler ile doğrudan boya banyosuna geçer. Smart-Indigo, denim boyama aşamasının en çevreci ve daimi kılan yöntemdir.

Denim Kumaş Boyamada Kimyasalların Olumsuz Etkileri

Kimyasallar indigoyu suda çözemezler. Bu nedenle doğrudan boyama için kullanılamaz. Günümüzde genellikle suda çözünür löko-indigo üretimi için kullanılan prosesler, kimyasal indirgeme veya “önceden indirgenmiş formlara” dayanmaktadır. Bu işlemlerin her ikisi de olumsuz çevresel etkiye sahip kimyasalları içerir. Ek olarak, bu tür kimyasalların kullanılması soluma, cilt teması veya yutma yoluyla riskler doğurur. Smart-Indigo, “Smart-Leuco Indigo” nun otomatik üretimi ile ekolojik ayak izini önemli ölçüde azaltır ve çalışma koşullarını iyileştirir.

Smart İndigo ile Elektronik Boyama

Patentli elektrokimyasal proses üç boyutlu elektrot konseptine dayanmaktadır. Böylece bu sektördeki bireyler indigoyu suda çözünür hale getirmek için kimyasallara ihtiyaç duymaz.

Smart Indigo Sistemi Nasıl Kurulur?

Smart Indigo makinesi, indigo tozunu boyama için kullanıma hazır sıvı löko-indigo’ya dönüştürür. Bu işlem adımı alışılandan farklıdır. Takip eden aşamalar ve kullanılan ekipman aynı kalır. Smart Indigo ile çalışmak, çeşitli üretim süreçlerini optimize etme potansiyelini oluşturur.

Smart Indigo makinesi, bir süspansiyonun (indigo tozu ve su) hazırlanmasını, elektrokimyasal hücre ile indirgemeyi, kalan anilin ve kontaminasyonun giderilmesini ve son olarak makinenin yıkanmasını sağlar. Tüm bu süreç dizisi tamamen otomatiktir.

Smart İndigo, Denim Boyama, Denim, Kot İndigo Boyama Makinesi Teknikleri Nedir?
Smart İndigo Boyama Makinesi – Smart Indigo System

Smart İndigo Boyama Yenilikleri Nelerdir?

En büyük yenilik, sadece elektrik kullanarak indigoyu azaltmak için elektrokimyasal süreci sanayileştirmektir.

Smart İndigo Boyama Teknolojisinden Kimler Yararlanır?

Bu soruyu kısaca tek kelime ile özetleyebiliriz. Tüm gezegen. Bu, denim üreticileri ipliklerini “Smart Leuco-Indigo” ile boyamaya başlar başlamaz çevre kirliliğinde büyük bir azalma olacağı anlamına geliyor. Aynı zamanda, fabrikalar çok daha sağlıklı ve daha güvenli işyerleri haline gelecektir. Temiz denim boyama, hem sektördeki denim üreticilerinin hem de cildiyle temas eden kumaşlar üzerindeki toksik kalıntılar konusunda endişelenmesi gerekmeyen her yerdeki kullanıcıların refahı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir