Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Kot Kumaş Türleri

Denim Pantolon Modelleri

Kot Kumaş Türleri

Denim Kumaş Türleri
Denim Kumaş Türleri

Kot kumaş türleri hakkında daha önce bir çok yazı okumuş olabilirsiniz. Şimdi ise net bilgi yeterliliğinde bir yazı ile karşınızdayız. Bu yazımızda denim kumaş türlerini ele alırken kot pantolon kumaş türleri hakkında da bilgiler vereceğiz. Aynı zamanda
kot yapılan kumaş türü ile ilgili olarak önemli bilgilendirmeler yapacağız. Kot kumaş özellikleri bakımından farklı başlıklar altında incelenip: kot kumaş çeşitleri, kot kumaş isimleri, kot kumaş nedir? vb. konulara da değineceğiz.

Denim Kumaş Çeşitleri
Denim Kumaş

Yumuşak kot kumaş veya sert kot kumaş hangi niteliklere göre fiziksel yapılaşmalarını oluşturmaktadır?
Ham kot kumaş ile kalın kot kumaş arasındaki korelasyon nasıl açıklanabilir?
Kot kumaş karşılığını alabileceğiniz nadir kumaş türlerindendir. Dayanıklı bir kumaş çeşididir.
Kot kumaş ile yapılabilecekler saymakla bitmez. Yapılan kot kumaşının yıkama özellikleri de imalata yön verir. Denim kumaş yıkama çeşitleri de ayrıca incelenmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kot kumaş nasıl yapılır? Kot kumaş türleri nelerdir? Kot kumaş fiyatları düşer mi? Hep birlikte bakalım…

Öncelikle denim nedir? ne anlama gelir: Ön bilgi amaçlı bu yazıya bakabilirsiniz >>> Kot Kumaş

Kot Kumaş Türleri Nelerdir?

İnce Kot Kumaş
İnce Kot Kumaş

1. %100 Pamuklu Denim

%100 pamuklu kot kumaş (%100 cotton) aşağıda detaylandırılan farklı türleri oluşturmak için birçok farklı şekilde ele alabileceğimiz normal denim kumaştır. Bu kumaş çok dayanıklı ve çok yönlüdür.

Pamuk nasıl kumaş olur? diye soranları görüyorum. Pamuklu kumaşların başta geldiği doğal kumaş çeşitleri hakkında bilgi edinmek için >>>Doğal Kumaş Çeşitleri

2. Ham Kot Kumaş

Kot Kumaş Çeşitleri
Kot Kumaş

Ham kot kumaş, boyama işleminden sonra yıkanmayan bir kumaştır. Bu yıkama genellikle kumaşın yumuşaması ve büzülmenin önlenmesi için yapılır. Temel olarak, ön yıkama olarak adlandırdığımız şeydir. Buna takviye edilmemiş kot kumaş da diyebiliriz.

Ham denim kumaş, kotta bildiğimiz sıkıntılı görünümden herhangi biri olmadan çok düzgün bir görünüme sahiptir. Yıpranmış bir görünüm yaratmak istenildiğinde, kot yıkama fabrikalarında kimyasal yöntemlerle solma ve büzme işlemleri uygulanır. Bazı insanlar kumaş fabrikalarında yıpranmış bir görünümden evvel sağlıklı bir kumaş şeklini düşünmesi doğal bir olaydır.

Dikmeden ve giymeden önce ham denimleri önceden yıkamak gerekmektedir.

3. Sanforized Denim Kumaş

Kalın Kot Kumaş
Denim Ceket

Sanforized denim kumaş, yıkamadan sonra küçülmemesi için işlenen denim kumaştır. Ham denim dışındaki kotların çoğu sanforize edilmiş olarak tanımlanır. Sanforlu denim kumaş ismi buradan gelmektedir. Siz de sanforlu kot kumaş almak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

4. Renkli Kot Kumaş

Kot Kumaş İsimleri
Baskılı Kot Kumaş

İki tür renkli denim kumaş vardır. Bunlar; mavi tonları ve diğer renkler olarak ayrılır. Mavi renk kot kumaş veya maviye yakın tonlar, indigo boyama olarak bilinen bir teknikle işlenir. Sülfür boyası denim kumaşa siyah, pembe, gri, hardal, yeşil, kırmızı vb. renkleri verir. Siyah kot kumaş ve beyaz kot kumaş bunların dışında ele alınır.

5. Streç Denim Kumaş

Kot Kumaş Türleri
Likralı Kot Kumaş

Streç kot kumaş, streç likra ya da spandeks gibi esnek sentetik elyaf ile birleştirilen denim kumaş türüdür. Kumaşın esneme seviyesi içindeki elastan yüzdesine bağlıdır. Bu kumaş türüne power kot kumaş veya power likra kumaş da denilmektedir.

6. Pis Kenar Kot Kumaş

Kot Kumaş Nedir?
Baskılı Kot Ceket

Bu kumaş türü genellikle turuncu veya kırmızı renkte bir bantla bitmiş kenarları olan denim kumaşı ifade eder. Kendinden kenarlı veya selvaj denim olarak da adlandırılır. Japonya, bu tür denim kumaşların en iyi üreticisidir.

7. Ezilmiş Denim

Kot Kumaş Özellikleri
Baskısız Denim Kumaş

Bu tür kot kumaş, kalıcı olarak kırışmış veya ezilmiş görünecek şekilde dokunmuş ve işlenmiş bir denim kumaştır.

8. Mumlu Ters Denim Kumaş

Kot Pantolon Kumaş Türleri
Kot Pantolon Kumaş Türleri

Bu kumaş türü ise, su direnci için arka tarafta bir balmumu kaplaması özelliğine sahip olan denim kumaştır. Çoğunlukla çanta yapmak için kullanılır. Bu ürünlere kot kumaştan yapılmış çanta ismi verilir.

9. Asit Yıkamalı Denim Kumaş

Kot Yapılan Kumaş Türü
Yıkamalı Denim Kumaş

Buna mermer denim de denir. Bu denim türü, klora batırılmış pomza taşı kullanılarak kumaşta elde edilen bir bitirme anlamına gelir. Taşların aşınması sonucunda kumaşın rengi kaybolur ve çivit rengiyle ilgi çekici bir kontrast oluşturur. Kumaş daha sonra durulanır, yumuşatılır ve kurutulur. Bu efekti evde kotlarınıza kendiniz uygulayabilirsiniz.

10. Poly Denim Kumaş

Yumuşak Kot Kumaş
Yumuşak Kot Kumaş

İçinde polyester elyaf yüzdesi bulunan denim kumaşlara poly denim kumaş denmektedir. Bu kumaşa dokunmak yumuşak bir his uyandırmaktadır. Bakımı çok kolaydır ve yüksek dereceye kadar uzanabilir. Kot ceket, kot gömlek, kot şapka dikmek çok popüler bir kumaştır. Polyester karışımı kotun dayanıklılığını ve düzgünlüğünü arttırır.

11. Ekru Denim Kumaş

İndigo boyalı olmayan denimdir. Bu kumaş, boyanmamış kotun doğal rengine sahiptir.

12. Bull Denim Kumaş

Bull Denim diye tabir edilen bu kumaş 3*1 dimi yapısı itibariyle çok sağlam ve sert bir denim kumaştır. Tuval kadar sert değildir, ancak çok dayanıklı ve ağırdır. Bull denim, giyimden ziyade çoğunlukla döşeme ve ev dekorasyonu için kullanılmaktadır.

13. Termo Denim Kumaş

Bu kumaşa piyasada çift kot denir. Bu denim kumaş, denim üzerine yapıştırılmış hafif bir kumaşa sahiptir. Bu kumaş, giysinin astarlanmış gibi görünmesini sağlar.

Kaynak: Textile Ans. : Denim Fabric Types

Bonus: Eğer çok sert denim kumaş ile başınız beladaysa bu yazıya göz atmanızı tavsiye ederiz >>> “Kot Kumaşı Yumuşatma Yöntemleri”

4 thoughts on “Kot Kumaş Türleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.