Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

İki İplik Kumaş

iki İplik Kumaş Nedir?, Özellikleri, Çeşitleri, Teknik Bilgiler En kapsamlı Yazının Kapak Fotoğrafı

İki İplik Kumaş Nedir?

İki iplik kumaş nedir? sorusu karşısında birçok belirsizlik mevcuttur. Aslında örme kumaş çeşitleri arasında sweatshirt, eşofman, kapüşonlu eşofman üstü ve alt takım vb. ürünler %70 oranında iki iplik kumaş ile üretilirler. İki iplik örme kumaşlar, astardan örgülü kumaş olarak karşımıza çıkar.

İki iplik kumaşlar tek plaka yuvarlak örgü makinelerinde iğne ve kilit şeklinde üst üste dizilerek üretilir. Numara ölçüleri farklı iki ipliğin aynı iğneye aktarılması ile elde edilir. Böylece zemin ipliği ve astar ipliği birlikte kullanılır. Astar ipliği daha kalın ve eğirme işlemi için uygundur. Astar ipliği, zemin ipliğinden iki kat daha kalın olmalıdır.

Haki Yeşil Renk İki İplik Kumaş (Üstte), Beyaz (kirli beyaz, gri) renk iki iplik şardonsuz kumaş termal sıcak tutan örnek fotoğrafı
Haki ve Beyaz Renk İki İplik Kumaş

İki İplik Kumaş Özellikleri Nedir?

İki iplikli kumaşlar tek plakalı yuvarlak örgü makinelerinde üretilmektedir. İlmek-askı atlamalı örgü elemanları ile birlikte kullanılmaktadır. Genel olarak aşağıdaki özelliklere sahiptir:

  • Ön ve arka taraf birbirinden farklıdır.
  • İlkbahar mevsiminde kullanılan kalın kumaşlardır.
  • Yazlık kumaş olarak tercih edilmezler.
  • Leke tutma özelliği yüksek olduğundan dikkatli kullanılmalıdır.
  • Likra (elastan) ile örüldüğünde esnekliği oldukça iyidir.

İki İplik Kumaş Kullanım Alanları Nedir?

İki iplik kumaş yüzde 95 oranında giyim sektöründe kullanılır. Dış giyim olarak iki iplik kumaş spor ferace, hırka, mont, yelek gibi ürünlerin üretiminde kullanılır. Öte yandan alt üst olmak üzere bayan veya erkek eşofman takımlarında, sweatshirt ve tesettür eşofman takımlarında iki iplik kumaş görmeniz mümkündür.

Gri Renk iki iplik örme kumaş eşofman takımı (göbeği açık) ipli üst grup cepli bol kıyafet manken üzerinde
Gri Renk İki İplik Şardonlu Kadınlar İçin Eşofman Takımı

Tesettür giyimde iki iplik kumaşın kullanımı bununla da sınırlı değildir. Tesettür uzun tunik, elbise ve sık tercih edilen bol paça pantolonlarda da iki iplik kumaş kullanımı yaygındır. İki iplik hırka modelleri kış aylarında oldukça rağbet gören ürünlerdendir. Kapşonlu hırka, üst ve alt eşofman, şort, tişört gibi kıyafetlerin üretiminde kullanılır. Öte yandan iki iplik kumaş kurulama bezi olarak ev tekstilinde de karşımıza çıkar. Bunun yanı sıra iki iplik süprem kumaş ile birçok farklı ürün üretebilirsiniz. İki iplik süprem compact kumaş en kaliteli örme kumaş çeşitlerinden biridir.

İki İplik Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

İki iplikli kumaşların birçok farklı türü vardır. Bu farklılıklar kullanılan lif çeşidinden, uygulanan basit işlem farklılıklarından veya desen değişikliklerinden kaynaklanır. Çünkü her biri iplik kalınlığına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, bazıları havlu kumaş olarak kullanılabilirken, bazıları ise peluş tabanı olarak kullanılabilir. İki iplik kumaş çeşitleri, futter veya şapka imalatında da sıklıkla iç astar olarak kullanılmaktadır. Özellikle şardonlu iki iplik kumaşlar yumuşak olduğu için futter ve şapka yapımında daha çok kullanılır.

İki İplik Openet (Open-End) Penye Kumaş Ne Demek?

İki iplik openet kumaş kısaca “açık bitirmeli iki iplik kumaş” anlamına gelir. Openet (open-end) sıfatı, isminden de anlaşılacağı üzere açık bitirmeli kumaşlar için kullanılır. Kalite bakımından biraz daha düşük seviye kumaşları nitelendirir. Genellikle kıyafetlerin ceplik veya iç astar bölümlerinde kullanılır. İki iplik openet kumaş fiyatları biraz ucuz olduğu için çoğu zaman maliyetleri düşürmek için tercih edilir.

İki İplik Şardonlu Kumaş Ne Demektir?

Şardon bir kumaş türü değildir. Şardonlama bir işlem türüdür. Bu işlemle metal tellerin kumaştan liflerin çekilmesi sağlanır. Böylece kumaş tüylü bir yapı kazanır. Bir çeşit mekanik apre işlemidir. Şardonlu iki iplik kumaş standart iki iplik kumaşın bu işlemden geçmiş halidir. Şardonlu kumaşın görüntüsü hafif tüylenmiş yapıda olan bir yüzeyi ifade eder.

Gül Kurusu Bordo Pembe Karışımı Bir Renkte Şardonlu iki iplik Polar benzeri kumaş bilgi fotoğrafı
Bordo Renk Şardonlu İki İplik Kumaş

İki İplik Şardonsuz Kumaş Ne Demektir?

Şardonlu iki iplik kumaşın tam tersi anlama gelmektedir. Şardonsuz iki iplik kumaş mekanik apre işlemi uygulanmayan iki iplik kumaş formudur. İç yüzünde tüylü (peluşa benzer) bölge bulunmamaktadır.

Cotton İki İplik Kumaş Ne Demek?

Pamuk kumaş lifleri ile üretilen iki iplik kumaş türüdür. “Cotton” kelimesi İngilizceden Türkçeye “pamuk” olarak çevirilir.

İpucu: Pamuklu kumaş çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi almak için >>> “Pamuk Kumaş Çeşitleri, Özellikleri ve Fiyatları Nedir?”

İki İplik Baskılı & Desenli Kumaş Ne Demek?

Çeşitli baskı işlemlerinden geçen iki iplik kumaş türünü ifade eder. Baskı işlemi, dijital veya serigrafi olarak yapılabilirken, daha yeni teknolojiye sahip kumaş baskı alternatifleri de bulunmaktadır.

Kırmızı Araba Desenli Füme Renk Üzerine İşlenmiş İki İplik Kumaş Örnek Görsel
Araba Desenli Baskılı İki İplik Kumaş

İpucu: Kumaşlar nasıl baskılı ve desenli olur? diye soruyorsanız, kumaş ve diğer hazır tekstil ürünlerinin baskı makinelerinde işleyişini anlattığımız yazıya göz atmak için >>> “Tekstil Sektöründe Baskı Çeşitleri Nelerdir?”

İki İplik Nasıl Bir Kumaştır?

İki iplik kumaşın nasıl bir kumaş olduğunu aşağıdaki özelliklerden anlayabiliriz:

  • İki iplik kumaşın üretiminde likra gibi elastik maddeler eklendiğinde esneme yeteneği kazanır.
  • Daha çok eşofman takımı gibi günlük, rahat kıyafetlerin üretiminde kullanılır.
  • Ön ve arka yüzü birbirinden oldukça farklı görünüme sahiptir.
  • Zor kırışan bir yapıdadır.

İki İplik Örgü Üretim Süreci Nasıldır?

Tek plakalı yuvarlak örme makinelerinde iki ipliğin bir iğneye yerleştirilmesiyle iki iplikli örgüler elde edilir. Bu örgü türünde farklı özellik ve numaralarda iplikler kullanılmaktadır. Örme kumaşın ön ve arka kısımları farklıdır. Kumaşın ön yüzünde ilmeklerin arkasına kordon yapmaya uygun atlamalar, diğer yüzünde ise süprem görünümleri oluşur.

Likralı İki İplik Kumaş Çeşitleri Nerelerde Kullanılır?

Günlük hayatta kıyafet çeşitliliğini arttıran kumaş türleri olan likralı 2 iplik kumaşlar birçok giysinin üretiminde kullanılmaktadır. Farklı alanlarda kullanılan iki adet likralı kumaş, birçok farklı renk ve özelliği ile gündelik giyimin ve ev tekstilinin en önemli parçasıdır. İki ipliğin bir iğnede birleştirilmesi sonucu, kumaş türünde beğenilen astar, zeminin iki katı kalınlığında bir iplikle dokunmaktadır.

Spor giyim ve bebek giyimin vazgeçilmezi olan likralı iki iplikli kumaşlar, rahat ve esnek olmaları nedeniyle sezonluk geçişlerde çok sık kullanılmaktadır. Son yıllarda bahar aylarına doğru dış giyim ürünlerinde de tercih edilmektedir.

Kord Örgülü İki İplik Benzeri Kumaş Çeşitleri Nedir?

Kompozit tip olan kordlu iki iplikli kumaş, RL makinelerinde iğne ve kilit şeklinde elde edilen bir kumaş türüdür. Genellikle battaniye, eşofman ve peluş oyuncak yapımında kullanılan iki iplikli kumaşlar farklı türlere de ayrılmaktadır.

Denye Kumaş

Filament ve elyafın ağırlığını ölçmek için üretilen kumaşlardır. Denye kumaşlar belirli sayılarla ayırt edilir. Kumaş çeşitleri, 50 denye veya 600 denye olarak sınıflandırılır. Sırt çantası gibi ürünler, aşınma oranları yüksek olduğu için düşük denyeye sahiptir. Değer, kumaşın inceliğine ve şekline göre değişir.

Kot Kumaş

Denim kumaşlar kanvas dokuma pamuklu kumaşlar arasındadır. Nervürlü yapıları vardır. Bu fitiller kumaş seviyesinde baskın halde görülür.
Denim ve denim görünümlü kumaşlar ilk olarak ABD’li işçi kıyafeti konfeksiyonları tarafından keşfedilmiştir. 18. yüzyıldan beri varlığını sürdürmektedir. Ağır ve uzun ömürlü bir kumaş türü olduğu için her yaştan insanın giyimde ilk tercihlerinden biridir. Mavi, lacivert, siyah, gri renk kot kumaşlar en çok tercih edilen denim renklerindendir. Likralı kot kumaşlar 2020-2021-2022 yıllarında oldukça popüler hale gelmiştir.

İpucu: Kot kumaş çeşitleri, fiyatları ve diğer tüm özellikleri hakkında bilgi almak için >>> “Kot Kumaş Türleri, Özellikleri ve Fiyatları Nedir?”

Pike Kumaş

Tekli, ikili veya üçlü olarak üretilen bu kumaş, canlı bir dokuya sahiptir. Kolay dikilir ve merserize kumaşı andırır. Ev mobilyalarında ve abiyelerde çok sık kullanılmaktadır. Tekli ve çiftli olarak kullanılırlar. Kendini serbest bırakarak genişleme özelliğine sahiptir.

*Kord örgü yapısına sahip kumaş çeşitlerinden iki ipliğe benzer yapıdaki kumaşlardan bahsettiğimize göre iki iplik ve üç iplik polar kumaş nedir? ona bakalım…

2 ve 3 İplik Polar Kumaş Teknik Özellikleri Nedir?

Polar örme kumaşlar, belirgin ısı yalıtımı ve su buharı geçirgenliğine sahiptir. Daha iyi boyut stabilitesine ek olarak termal (ısı koruma) konfor özellikleri nedeniyle kışlık kumaşlar olarak kullanılırlar. Polar örme kumaş kışlık giysi olarak kullanıldığında rakibi olan peluş kumaşı baskı altına alır.

Tüyleri dışarıdan değil içeridendir. İnsan vücuduna temas eden bölgesinde bulunan iplikleri polyester olan peluş kumaştan farklı yapıdadır. Polar iki iplik ve üç iplik kumaşın vücudumuza temas eden yüzeyinin iplikleri pamuk liflerinden yapılmıştır. Bu, iplik bölgesi doğrusal yoğunluğunun ve büküm faktörünün polar kumaş özellikleri üzerindeki etkisinin araştırılmasını gerektirir.

2 iplikli polar örme kumaşların sıcak-soğuk hissi araştırılmış ve iplik tipi ve şardon işleminin sıcak-soğuk hissine etkisi belirlenmiştir. Yumuşacık kumaşların termal temas hissini belirleyen birincil faktörün şardon işlemi olduğu tespit edilmiştir. İplik tipi ve elyaf karışımı daha az önemlidir.

Polar örme iplikli kumaşların hav uzunluğu, yapı kompaktlığı ve yapı tipi gibi yapısal özellikleri kumaş hava geçirgenliği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Şardonlu iki iplik veya üç iplik polar kumaşlar, yüksek ısı yalıtımı ve yırtılma mukavemeti özelliklerine sahiptir. Bu nedenle kışlık giysilerde soğuktan korunmak için tercih edilirler.

İpucu: Polar kumaş özellikleri, fiyatları ve diğer teknik bilgileri hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmak istiyorsanız >>> “Polar Kumaş Çeşitleri, Özellikleri, Üreticileri, Fiyatları ve Kullanım Alanları Nedir?”

Öte yandan, daha iyi nem yönetimi özellikleri ve hava geçirgenliği için aktif dış giyim için polarlı ve şardonlu yapılar seçilmelidir. Polar kumaşlar, gevşek ve kalın yumuşacık ipliğin varlığından dolayı arka yüzlerinde aşınmaya maruz kalır. Burada lif kaybı olasılığı ön yüze göre daha fazladır. Tekstil mühendisleri tarafından aşınma döngülerinin arttırılmasıyla ağırlık kaybı yüzdesi yükseltilmiştir. Ve polyester bazlı üç iplikli polar kumaş ipliğinin ağırlık kaybı yüzdesinde pamuk ve CVC’ye göre ölçülebilir bir etkiye sahiptir.

Önceki çalışmalar, tüm pamuk esaslı polar kumaşlar için, aşınmaya bağlı kumaş ağırlık kaybındaki değişimin (griden bitmiş duruma) o kadar dikkat çekici olmadığını göstermiştir. Ancak tüm CVC, polyester ve pamuk esaslı polar kumaşlarda ağırlık kaybı yüzdesi yüksek bulunmuştur. Polar örme kumaşların üretiminde kullanılan şardon işlemi, termal konfor özelliklerini geliştirmek için çok önemlidir. Hammadde, polar kumaşlarda ısı ve kütle transferini güçlü bir şekilde etkiler.

Üç iplikli polar kumaşların fiziksel özellikleri ve çekme davranışı üzerine kurs uzunluğu ve yıkama işlemlerinin etkisi araştırılmıştır. Yıkama ve kurutma işlemleri, polar kumaşların fiziksel ve mekanik özellikleri üzerinde çok önemli bir etkiye sahiptir. Çünkü bu işlemlerden sonra kumaşlar daha sıkı ve kompakt hale gelir. Kabartma işlemi, yumuşacık kumaşların termal temas hissini kontrol eden önemli bir faktörken, iplik tipi ve hammadde daha az önemlidir. Islanan yumuşacık kumaşların hissi serinken, ıslatılan kabarık yumuşacık kumaşlar kabarmayan kumaşlara göre daha sıcak (daha hoş) bir hisse sahiptir.

Bu çalışmada, arkalı iplik numarası bükümü ve büzülme sonrası ilmek uzunluğu gibi bazı değişkenlerin iki iplikli polar örme kumaş özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Enine büzülme dikiş uzunluğuyla ters orantılıyken, boyuna büzülme dikiş uzunluğuyla doğru orantılıdır. Hem boyuna hem de enine çekmeler, iplik numarası ile doğru orantılıdır. Polar iplik büküm faktöründeki artışla çekme artar.

Beyaz Renk 2 iplik şardonsuz kumaş örnek çekilmiş fotoğraf (Full Cotton) Pamuklu
Beyaz Renk %100 Pamuklu Likrasız İki İplik Kumaş

İpucu: İki iplik kumaşın daha kalın versiyonu olan üç iplik kumaş çeşitleri ve özellikleri hakkında detaylı bilgiye erişmek için >>> “Üç İplik Kumaş Türleri, Özellikleri, Kullanım Alanları, Fiyatları Nedir?”

Kumaşın Büzülmesi

Yıkandıktan sonra sırtlı iplik özellikle boyuna inceldikçe polar kumaş çekme oranı artarken, bitmiş kumaşlarda %60 oranında artmaktadır. Bunun nedeni kumaş sıkılık faktöründeki azalmadır.

Yükseltilmiş kumaş çekmesinin, özellikle ince ipliklerden örülmüş kumaşlarda, bitmiş kumaşlara göre %65’e varan oranda daha az olduğu da dikkat çekicidir. İplik doğrusal yoğunluğu uzunlamasına veya enine değiştiğinde, kabartılmış kumaşta çekme değişir. Özellikle bitmiş kumaşlarda, büküm faktörü 3’ten 3,5’e yükseldikçe kumaş çekmesinin %25 oranında azaldığı da açıktır.

Kumaşın Spiralliği

Polar kumaşların sırtlı iplik numarasının 12 Ne’den 24 Ne’ye yükseltilmesiyle, spiralliğin kabartılmış kumaşlar için %450’ye ve bitmiş kumaşlar için %250’e kadar arttığı açıktır. Bunun nedeni, sabit dikiş uzunluğu ile İngiliz iplik numarası arttıkça sıkılık faktöründeki azalmadır. Özellikle ince numaralarda, sarmallık açısının %99’a varan oranlarda azaldığı durumlarda, kumaş şardonlamanın sarmallık üzerinde önemli bir etkisi olduğu da açık ve istatistiksel bir analiz olduğu söylenmektedir. Ayrıca iplik büküm faktörü arttığında spirallik %25 artar. Bu da büküm faktörünün artmasıyla iplik büküm canlılığının artmasından kaynaklanmaktadır.

Kumaşın Termal Konforu

İplik çapı küçüldükçe kumaş kalınlığı azalmakta ve özellikle gösterildiği gibi kabartılmış kumaşlarda ısıl iletkenlikte %5’e varan oranlarda azalma olmaktadır. Bunun nedeni, arkalı iplik çapı azaldıkça ısı transferlerinin yol sayısındaki azalmadır. Ayrıca, daha yüksek iplik büküm faktöründen örüldüğünde kumaşın ısıl iletkenliğinin arttığı dikkat çekicidir. Sonuç olarak, kumaş şardon işleminin, özellikle kalın kumaşlarda, insan vücut ısısını korumasını sağlayan kabarık kumaşlarda termal iletkenliği %15 oranında azalttığı görülmektedir. Ayrıca hava ve su buharı geçirgenliği incelenerek termal konfor özellikleri de değerlendirilir. İstatistiksel analizlerden açıkça görülmektedir ki hem polar kumaş destekli iplik büküm faktörünün hem de şardon işleminin kumaş hava geçirgenliği üzerinde önemsiz bir etkisi vardır.

Bununla birlikte, arkalı iplik lineer yoğunluğunun etkisi önemlidir. Oysa iplik numarası 12 Ne’den 24 Ne’ye yükseldiğinde, kumaş hava geçirgenliği %60 artar. Bu durum, iplik çapı azaldıkça ilmekler arasında mevcut nispi gözeneklerden kaynaklanır. Polar kumaşın sırtlı iplik numarası 12 Ne’den 24 Ne’ye arttıkça, özellikle bitmiş kumaş için bağıl su buharı geçirgenliğinin %8’e kadar arttığı açıktır. Büküm faktörünün önemsiz bir etkiye sahip olduğu gözlemlenebilir. Yükseltme işlemi uygulandığında bağıl su buharı geçirgenliğinin %60’tan %55’e düştüğünü belirtmekte fayda var.

Kumaşın Mukavemeti

Kabartma işleminden beklendiği gibi, uygulandığında iki/üç iplik polar kumaşın patlama mukavemeti %20 azalır. Ayrıca sırtlı iplik numarası 12 Ne’den 24 Ne’ye çıktıkça kumaşın patlama mukavemeti de özellikle şardonlu kumaşlarda %30’a varan oranlarda bozulur. Bunun nedeni, iplik çapında ve dolayısıyla iplik enine kesitindeki lif sayısında azalmadır. Büküm faktörü ve istatistiksel analizden, önemsiz bir etkiye sahiptir.

Dayanıksız Pembe Renk (Açık Mor) Bir Penye Kumaşın Delinmiş Yırtılmış Haldeki Fotoğrafı (Kumaş Esnek-Likralı)
Örme Kumaşların Mukavemetinin Önemini Vurgulayan Temsili Fotoğraf

Kumaş Aşınma Direnci

Kabarık kumaşlarda aşınmaya bağlı ağırlık kaybının sadece bitmiş kumaşlara göre %60’a varan oranlarda daha yüksek olduğu yerde şardon işleminin aşınmaya bağlı kumaş ağırlık kaybını önemli ölçüde etkilediği görülmektedir. İplik numarasının 12 Ne’den 20 Ne’ye yükseltilmesiyle aşınmaya bağlı ağırlık kaybı oranı %45’e varan oranda artar. Büküm faktörü önemli olmayan bir etki gösterir.

*Sonuçlar, polar kumaşların kumaş termal konfor özelliklerinin şardon işleminden sonra iyileştiğini göstermektedir. Ancak kumaşın aşınma direnci şardon işleminden sonra %60 oranında bozulur. Kumaşın termal konfor özellikleri, aynı zamanda, kalın numaralardan örüldüğünde iyileştirildikleri arkalı iplik doğrusal yoğunluğundan da etkilenir. Ayrıca, arkalı iplik İngiliz sayısı azaldıkça, kumaşın metrekare başına ağırlığı artar ve çekme, sarmallık, patlama mukavemeti ve aşınma direnci artar. Son olarak, polar kumaş için, sırtlı iplik büküm faktörü arttıkça, spirallik artar ve metrekare başına ağırlık ve aşınma direnci azalır. Ayrıca büzülme oranı iyileşir. Bununla birlikte, diğer kumaş özellikleri üzerindeki etkisi önemsizdir. Bu nedenle, kabarık muflon örme kumaş üretimi için optimum ayarlar, kalın çaplı (yaklaşık olarak zemin İngiliz iplik numarasının iki katı) ve minimum büküm faktörüne sahip sırtlı iplikleri içerir. Bu nedenle, gelecekteki çalışmalar için, sırtlı iplikler olarak open-end ve ring spun ipliklerden yapılan üç uçlu polar örme kumaş özellikleri arasında karşılaştırma yapılması önerilmektedir.

İki İplik Kumaş Yazın Giyilir Mi?

İki iplik kumaş kullanılarak üretilen tişört veya şort gibi ürünler olsa da bu kumaşın yaz aylarında tercih edilme oranı düşüktür. Ancak eşofman vb. ürünler her mevsim kullanılmaktadır.

İki İplik Kumaş Üretimi Fabrikaları Nerede Bulunur?

İki iplik kumaşların hem ülkemizde hem de dünyada pek çok merkezde üretilmektedir. Türkiye çerçevesinde bakıldığında İstanbul-Zeytinburnu veya Bursa’da iki iplik kumaş üreticileri bulabilirsiniz. İstanbul’da Başakşehir, Osmanbey, Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa, İkitelli, Avcılar, Pendik, Fatih, Merter, Eminönü, Beylikdüzü, Esenyurt, Şirinevler, Altınşehir, Yenibosna, Sancaktepe, Üsküdar, Kadıköy, Beşiktaş gibi ilçelerde hem perakende hem de toptan iki, üç iplik şardonlu veya şardonsuz kumaş çeşitleri ile irtibata geçebilirsiniz. Bu kumaş vb. tekstil ürünü satış noktalardan piyasadan ucuz bir fiyata iki iplik kumaş satın alabilirsiniz. Bazı kumaş satan yerlerin piyasanın üzerinde bir fiyatta satış yaptığını da göz ardı etmemek gerekir. 2-3 iplik örme kumaş satın almak istiyorsanız, öncelikle fiyat konusunda sağlam bir piyasa araştırması yapmak önemlidir.

İki İplik Kumaş Fiyatları Nedir?

İki iplik kumaş fiyatları her kumaşta olduğu gibi bazı kalite göstergelerine bağlıdır. Kumaşın orta kalite olduğunu varsayarsak ve regüle (devamı olan) kumaş kategorisinde ele alırsak; Şardonsuz iki iplik kumaş kilo fiyatları yaklaşık olarak 80-100 TL arasında değişmektedir. Şardonlu iki iplik kumaş fiyatları ise 90 TL’den başlayıp, bazı şardon özelliklerine göre 120-130 TL’ye kadar çıkabilir.

Related Posts

Yorumlar “İki İplik Kumaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir