Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Tekstilde Baskı

Tekstil Baskı Çeşitleri

Tekstilde Baskı Nedir?

Tekstilde baskı nedir? Tekstilde baskı çeşitleri nelerdir? tüm özellikleriyle aktaracağız.

Kumaşlar genellikle çeşitli teknikler ve makine türleri kullanılarak renk ve desenlerle basılır. Bir veya daha fazla rengin renk, desen, motif veya bezemesinin çeşitli yöntem veya tekniklerden herhangi birinde kumaşa aktarılması işlemidir. Manuel veya mekanik yönlendirilmiş boşaltma, doğrudan veya direnç yöntemleriyle önceden belirlenmiş bir desen, tasarım veya motifte rengin yüzey uygulamasını içerir. 

Baskı 

Tekstilde Baskı Nedir?
Tekstil Baskı Modelleri

Tekstilde baskı nedir? sorusunu ayrıntılı olarak cevaplamadan önce “baskı” ne anlama gelir? ona bir bakalım! Baskı, dekoratif desenleri tek tip bir şekilde yapmak için kumaşa renk uygulama yöntemidir. Kullanılabilen birçok baskı yöntemi vardır. 

Kumaşlar genellikle çeşitli teknikler ve makine türleri kullanılarak renk ve desenlerle basılır. Çok sayıdaki baskı tekniğinden en yaygın olanı döner ekrandır. Bununla birlikte, doğrudan, boşaltma, direnç, düz ekran (yarı sürekli) ve silindir baskı gibi diğer yöntemler genellikle ticari olarak kullanılır. Pigmentler, tüm baskı işlemlerinin yaklaşık yüzde 75 ila 85’inde kullanılır, yıkama adımları gerektirmez ve çok az atık üretir. 

Boyalarla karşılaştırıldığında, pigmentler tipik olarak çözünmezdir ve liflere afinitesi yoktur. Reçine bağlayıcılar tipik olarak pigmentleri substratlara bağlamak için kullanılır. Solventler, pigment ve reçine karışımını substrata taşımak için araç olarak kullanılır. Çözücüler daha sonra buharlaşarak sert bir opak kaplama bırakır. Başlıca yazdırma türleri aşağıda açıklanmıştır. Tekstil baskı çeşitleri aşağıda belirtildiği gibidir. 

Haydi birlikte tekstilde baskı çeşitleri nelerdir? sorusuna yanıt arayalım. 

Tekstilde Baskı Çeşitleri 

Tekstil baskı türleri ve özelliklerini bu başlık altında inceleyeceğiz. Baskı çeşitlerini öğrenince tekstilde baskı nedir? sorusuna daha net cevap verebiliyor olacağız.

Dijital Baskı Makinası Tekstil
Tekstil Baskı Makinası

Blok Baskı

Blok baskı, ahşap, kauçuk, sünger veya metalden yapılmış bir bloğun bir rölyef kalıbı (genellikle bir lazer kesici kullanılarak veya elle) şeklinde şekillendirildiği, ardından bloğa boya uygulandığı ve elle basıldığı veya damgalandığı geleneksel bir baskı yöntemidir. Kumaş üzerine bir desen elde etmek için baskı daha sonra birkaç kez tekrarlanabilir. 

Ekran Baskısı

Bu yöntem, üzerine sıkıca gerilmiş ince ağ kumaşlı bir çerçeve olan bir elek gerektirir. Bir desen ya şablon biçimindedir ya da yazdırılacak her renk için bir ekran kullanılarak ekranın kendisinde engellenmiştir. Boya, bloke edilmemiş alanlarda aşağıdaki kumaşa eşit şekilde dağıtmak için bir silecek aletiyle örgü kumaşın içinden itilir.   

Düz serigrafi baskı da benzer şekilde yapılır ancak makineler her aşamada çalışır ve genellikle desen ekrana dijital olarak uygulanır.  Dijital baskı, küçük kumaş partileri için tercih edilen bir yöntemdir, çünkü serigrafi, alan ve özel ekipman gerektiren pahalı bir işlemdir. 

Engaved Roller Baskı 

Kazınmış silindir baskı, büyük baskı işlemleri için endüstriyel bir yöntemdir. Metal silindirler bir desenle oyulur ve boya hazneleri rengi gerektiği gibi uygular.

Serigrafi baskıda olduğu gibi her renk için bir merdane gereklidir. Yöntem bu nedenle kısa kumaş tirajları için çok pahalıdır. Ancak dakikada yüzlerce metre basılabildiğinden büyük baskı işlerinde çok uygun maliyetli olabilir. 

Transfer Baskı

Transfer boyaları kağıda uygulanır ve ardından ısı kumaşa aktarılır.  Bunu transfer boyalar ve ütü ile yapabilirsiniz. Bu kimyasal transfer boyaları, üzerinde daha iyi bir renk derinliği verdikleri sentetik kumaşlara daha uygundur. 

Şablon Oluşturma 

Şablonlar kart veya asetattan yapılır, desen kesilir ve ardından kesik alanlara boya süngerle veya fırçayla sürülür. Her şablon birkaç kez kullanılabilir. Günümüzde birçok şablon, elle kesilmiş şablonlardan daha fazla doğruluk için bilgisayarlı kesme makineleri kullanılarak yapılmaktadır. 

Dijital Baskı 

Bilgisayar destekli tasarım (CAD) paketleri kullanılarak bilgisayarda tasarım yapılabilir ve daha sonra ısı ile kumaşa aktarılabilecek kağıda (süblimasyon kağıdı) aktarılabilir veya kullanılarak doğrudan kumaş üzerine basılabilir. Doğrudan baskıda, kumaşın yazıcıdan beslenmesine yardımcı olmak için daha sonra yıkanabilen özel bir kimyasal madde kullanılarak kalınlaştırılması gerekebilir.

Döner Serigrafi 

Döner serigrafi, metal folyodan yapılmış dikişsiz silindirik ekranlar kullanır. Makine her renk için bir döner ekran kullanır. Kumaş, makinenin yazıcı bölümüne tekdüze gerilim altında beslenirken, arkası genellikle bir konveyör baskı örtüsüne yapışmasına neden olan bir yapışkanla kaplanır.  Bazı makineler kumaşı tutmak için başka yöntemler kullanır. Kumaş, baskı patının basınçlı tanklardan otomatik olarak pompalandığı döner eleğin altından geçer. Her döner ızgaradaki bir silecek, macunu elek boyunca kumaş boyunca hareket ederken kumaşın üzerine iter. Kumaş daha sonra bir kurutma fırınına geçer.

Doğrudan Baskı 

Direkt baskıda, büyük silindirik bir rulo kumaşı alır ve rengi içeren daha küçük rulolar kumaşla temas ettirilir.  Daha küçük silindirler tasarımla oyulmuştur ve silindir sayısı renklerin sayısını yansıtır.  Her küçük merdane, renkli olukta dönen, rengi alan ve aplikatör merdanesine bırakan bir döşeme merdanesi ile renklendirilir.  Sıyırma bıçakları, aplikatör silindirindeki fazla rengi sıyırır, böylece sadece kazınmış kısımlar rengi kumaşa taşır.  Bez, baskı sırasında üzerine baskı için sağlam bir yüzey sağlayan lastik bir örtü ile desteklenir ve fazla mürekkebi emmek için kumaş ile kauçuk örtü arasında bir gri kumaş katmanı kullanılır. 

Tahliye Baskı 

Parça boyama kumaşlara aşındırma baskı yapılır. Desenler, rengin eklenmesinden ziyade çıkarılmasıyla oluşturulur, bu nedenle deşarj baskısının çoğu koyu arka planlar üzerinde yapılır. Boyanmış kumaş, buhara maruz kaldığında alt tabakadan arka plan rengini kaldıran aşındırma pastaları kullanılarak basılır. Aşındırma hamuruna farklı renkte tahliye alanları oluşturmak için renkler eklenebilir.

Direnç Baskısı 

Direnç baskısı, parça boyama sırasında rengin belirli alanlara nüfuz etmesini önleyerek desenin uygulandığı birkaç eli ve düşük hacimli yöntemleri kapsar.  Dirençli baskı yöntemlerinin örnekleri arasında batik, kravat boyama, serigrafi ve şablon baskısı yer alır. 

Mürekkep Püskürtmeli Baskı

Mürekkep püskürtmeli baskı, renklendirici çözelti damlacıklarının bir alt tabakaya doğru itildiği ve istenen noktaya yönlendirildiği temassız bir baskı yöntemidir.  Inkjet, tekstil endüstrisinde gelişen bir teknolojidir ve henüz yaygın ticari kullanım için benimsenmemiştir.  Tekstil ürünlerinin mürekkep püskürtmeli baskısına en uygun boya türleri, elyaf reaktif, tekne, sülfür ve naftol boyalardır. 

Isı Transfer Baskısı

Isı transfer baskısında, desen önce özel bir kağıt alt tabakaya yazdırılır. Kağıt daha sonra kumaşa yerleştirilir ve ısı ve basınca tabi tutulur.  Boyalar süblimasyon yoluyla kumaşa aktarılır. 

Tekstil baskı firmaları, tekstil baskı atölyeleri bünyesinde yukarıda belirtilen teknikleri sıklıkla kullanmaktadır.

Tekstil Dijital Baskı Nedir?

Dijital Baskı Makinası Tekstil
Dijital Tekstil Baskı Makinesi

Tekstil dijital baskı ile birlikte tekstil etiket baskı vardır. Peki dijital baskı için malzemelere bir bakalım. Bu sayede tekstilde baskı nedir? sorusuna daha derin bakış açısı oluşturmuş olacağız..

Dijital tekstil baskı çeşitleri için hangi malzemeler uygundur?

Dijital tekstil baskısı, tekstil baskı endüstrisindeki en son yeniliktir. Artan sayıda yazıcı, dijital baskıya geçiş yapıyor ve onlara sunduğu rekabet avantajından, hızlı üretim hızından ve karmaşık tasarımlar ve ince desenler basma olasılığından yararlanıyor. Dijital tekstil baskısının şirketinizin ilgisini çekip çekmeyeceğine karar vermeden önce, üzerine dijital olarak basılabilen malzemelerle ilgili dijital baskının imkanlarının neler olduğunu bilmek önemlidir. 

Dijital tekstil baskısı, yazıcıların çok çeşitli kumaşlar üzerine yüksek kaliteli tasarımlar basmasını sağlayan mürekkep püskürtmeli bir baskı yöntemidir.  Bununla birlikte, bu özel baskı tekniğine uygun olmayan bazı kumaşlar vardır.  Bu yazımda dijital tekstil baskısında hangi kumaşların kullanılabileceğini ve hangilerinin kullanılamayacağını belirteceğim.  Bazı kumaşların neden dijital baskı için kullanılamayacağını tam olarak anlamak için, dijital baskının arkasındaki teknolojiyi anlamak çok önemlidir. 

Dijital baskıda, kumaşın önce ön işlemden geçirilmesi ve ardından yüksek hızda inkjet yazıcıdan geçmesi gerekir.  Dijital bir tekstil baskı makinesi, bir dijital veri dosyasının yazdırılabilir tasarımını kullanır, doğru renk bilgilerini okur ve renkleri kumaşa yazdırır. 

Kumaş, çok sayıda baskı kafasının ürettiği küçük mürekkep damlacıklarıyla renklendirilmiştir.  Bu baskı kafaları, alt tabakanın birkaç milimetre yukarısına yerleştirilmiştir (SPGPrints Archer teknolojisi, alt tabakadan 4 milimetre mesafe sağlar). 

Dijital Tekstil Baskı Malzemeleri

Tekstil Dijital Baskı Fabrikaları İstanbul
Tekstil Dijital Baskı Fabrikası

Dijital tekstil baskısında, birçok baskı kafası yüksek kaliteli tasarımlar sağlar ve hızlı bir üretim hızı sağlar. Ancak baskı kafalarının kumaşa yakın olmasından dolayı dijital baskı için kullanılamayan bazı malzemeler bulunmaktadır.  Örneğin, oldukça gevşek ipliklere sahip kumaşlar, baskı kafaları ile temas edebilir ve bu nedenle hasara neden olabilir.  Tekstil dijital baskı avantajları da ziyadesiyle mevcuttur. 

Dijital tekstil baskı tekniği hem dokuma hem de örme kumaşlar için kullanılabilir. 

Aşağıda hangi malzemelerin dijital baskıya uygun olduğunu ve hangilerinin olmadığını belirtiyorum: 

Pamuk 

Pamuk, yüksek nem kontrolü, rahatlığı ve dayanıklılığı nedeniyle özellikle moda endüstrisinde giyim için yaygın olarak kullanılan doğal bir elyaftır.  Dijital tekstil baskı makinesi ile pamuk üzerine baskı yapabilirsiniz.  Mümkün olan en yüksek kaliteyi elde etmek için, çoğu dijital yazıcı reaktif mürekkepler kullanır, çünkü bu tür mürekkep pamuklu baskılar için en yüksek yıkama haslığını sağlar. 

Viskon 

Moda endüstrisinde yaygın olarak kullanılan bir diğer doğal elyaf ise viskozdur.  Dijital bir yazıcı ile viskon üzerine baskı yapmak mümkündür.  Pamuk üzerine baskıda olduğu gibi, en iyi sonuçları reaktif mürekkeple viskon üzerine baskı yaparken alırsınız. 

İpucu: Viskon kumaş nedir? diye soruyorsanız, rayon kumaşlar hakkında ayrıntılı yazımıza ulaşmak için >>> “Viskon Kumaş Ne Demek?”

Yün 

Dijital tekstil yazıcıyla yüne baskı yapmak mümkündür, ancak kullandığınız yün türüne bağlıdır.  “Tüylü” yün üzerine baskı yapmak istiyorsanız – yani dışarı çıkan çok sayıda gevşek ipliğin bulunduğu bir yün türü – baskı kafalarının alt tabakadan mümkün olduğunca uzağa yerleştirilmesi gerekir.  Yün iplik, baskı kafasındaki nozul çapının beş katı kalınlığındadır ve bu nedenle yazıcı kafasına ciddi şekilde zarar verebilir. 

Bu nedenle, baskı kafalarınızı alt tabakadan önemli bir mesafede konumlandırmanıza olanak tanıyan bir dijital yazıcı seçmek önemlidir.  SPGPrints’in Archer teknolojisi, diğer baskı kafalarının sunduğu tipik 1,5 mm nozul kumaşı mesafesine kıyasla dört milimetrelik bir yazıcı kafası mesafesini destekler, bu da her tür yüne dijital olarak baskı yapmanızı sağlar. 

İpek 

Dijital tekstil baskısına uygun bir diğer doğal elyaf ise ipektir.  İpek, reaktif mürekkeple (yüksek haslık öncelikli olduğunda) veya asit mürekkeplerle (renk gamı öncelikliyse) basılabilir. 

Poliamid Kikra 

Polyamid likralı, ağırlıklı olarak mayo için kullanılan bir kumaş türüdür. Poliamid likraya dijital bir yazıcıyla baskı yapmak mümkündür ve en iyi şekilde asit mürekkeplerle yapılabilir. Asit mürekkepleri kullanarak, en yüksek renk parlaklığını, yıkama haslığını ve tuzlu su ve klor direncini elde edersiniz.

Polyester 

Son birkaç yılda polyester, moda endüstrisinde giderek daha popüler bir kumaş haline geldi. Bununla birlikte, polyester üzerine baskı için en yaygın kullanılan mürekkep olan dispers mürekkep, yüksek hızlı dijital yazıcılarla yazdırırken iyi çalışmaz. Tipik bir sorun, mürekkep sisi yoluyla yazıcı kirlenmesidir. 

Bu nedenle, matbaacılar kağıt üzerine süblimasyon baskıya geçmiş ve son zamanlarda başarıyla süblimasyon mürekkepleri ile polyester kumaş üzerine direkt baskıya geçmiştir. İkincisi, kumaşı tutmak için bir kayış sistemine ihtiyaç duyulduğundan daha pahalı bir yazıcı gerektirir, ancak yazıcıların kağıt maliyetlerinden tasarruf sağlar ve buharlama veya yıkama gerekmez. 

Genel olarak, polyester üzerine genel süblimasyon baskısı, dispers mürekkeplerle baskıya göre biraz daha düşük haslıklarla sonuçlanır. Ancak moda dünyasında bu, sürdürülebilirlik için kabul edilebilir bir uzlaşmadır. 

Sentet

Karışık Kumaşlar 

Karma kumaşlar (iki farklı türden malzemeden oluşan kumaşlar) dijital baskı makinelerine meydan okuyabilir. Dijital tekstil baskısında sadece bir tür mürekkep kullanılabilir. Her malzeme farklı türde bir mürekkep gerektirdiğinden, bir yazıcı olarak kumaşın çoğunu oluşturan malzemeye uygun olan mürekkebi kullanmanız gerekir. Bu, mürekkebin kumaşta kullanılan diğer malzemeye yapışmayacağı ve soluk renklere neden olabileceği anlamına gelir.

Genel olarak, dijital tekstil baskı makineleri, minimum % 75-35 oranında karma kumaşları işleyebilir. Örneğin % 80 pamuk ve % 40 polyesterden oluşan karma bir kumaşa reaktif mürekkepli dijital tekstil baskı makinesi ile baskı yapılabilir. Bununla birlikte, % 50-40 oranında dijital baskı yapan kumaşlar, renk derinliğini sınırlayacaktır. 

Tekstil Baskı Fiyatları

Tekstil Baskı Firmaları İstanbul
Tekstil Baskı Makinası

Gelişmiş teknoloji sayesinde neredeyse dilediğiniz her tekstil baskı türünü elde edebilirsiniz. Ancak bunun bir maliyeti vardır. Tekstil baskı makinesi fiyatları barındırdığı teknolojilere göre farklılık gösterir. Tekstil baskı Ankara ve çevresinde yoğunlaşmıştır. Tekstil emprime baskı Bursa ve çevresinde, tekstil baskı firmaları İstanbul ve Gaziantepte, tekstil baskı firmaları İzmir ve Manisa civar şehirlerinde yaygındır. Ayrıca Güngören’de tekstil baskı yapan firma ve atölyelere rastlamanız mümkündür.

Tekstilde baskı nedir? sorusuna cevap arıyorduk. Baskı çeşitleri ve özellikleri hakkında biraz bilgi verdik. Daha fazlası için Tekstil Bilgilendirme Atölyesi yazılarımızı okumaya ne dersiniz?