Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Tekstilde Dijital Baskı

Tekstilde Dijital Baskı Makinaları Nedir? Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir

İÇİNDEKİLER

Tekstilde Dijital Baskı Nedir?

Tekstilde DTG(Direct to Garment Printing) baskı olarak da bilinen dijital baskı nedir?

Kısaca söylemek gerekirse, “tekstilde dijital baskı, tasarımları doğrudan kumaşa uygulamak için, maliyeti yüksek olan modifiye edilmiş bir mürekkep püskürtme aletinin kumaşa işleme, desen, baskı (resim) yapma işlemidir.” Kısaca vakti olmayanlara dijital baskının ne olduğunu söyledik. Şimdi gelelim biraz daha geniş bilgilere…

Webdeki en kapsamlı dijital baskı rehberini sizler için derledik. Bu yazı sonunda:

 • Tekstilde dijital baskı nedir?
 • Dijital baskı elemanı (operatör, desinatör) ne iş yapar?
 • Dijital baskı kumaş, forma, etiket, elbise, eşofman, gömlek vb. ürünler nasıl olur?
 • Dijital baskı çeşitleri (prova, uv, ofset baskı) nedir?
 • Dijital baskı makinası fiyatları nedir?
 • Dijital baskı desenleri nasıl yapılır?
 • Dijital baskı aşamaları nelerdir?
 • Dijital baskı makinesi boyaları fiyat olarak ucuz mudur?
 • Dijital baskı firmaları İstanbul ilinde nerelerde bulunur?
 • Dijital baskı ve diğer baskı çeşitleri arasındaki farklar ve benzerlikler nelerdir?

gibi sorulara rahatlıkla cevap verebiliyor olacağız…

Tekstilde DGT Dijital Baskı Çözümleri Nedir?

DTG baskı veya dijital baskı olarak da bilinen doğrudan giysiye baskı, yalnızca yaklaşık 20 yıldır var.  Ancak bu kısa sürede, bu baskı tekniği moda dünyasında kimsenin beklemediği şekillerde devrim yarattı.

DTG baskısını ilk kez duyan, Florida, Bradenton’dan DIS adlı az bilinen bir şirketin “Devrim” adlı bir baskı makinesini tanıttığı zamandı. O zamanlar, seri üretim için popüler olan tek baskı seçenekleri ısı transferi, süblimasyon ve serigrafıydı, ancak “Devrim”, görüntüleri herhangi bir serigrafi olmadan doğrudan giysilere aktarmanın bir yolunu sunarak endüstriyi ters yüz etti.   

DGT Dijital Baskı Makinesi

Piyasadaki birkaç yıl içinde, DTG (dijital baskı) makinelerinin mevcut herhangi bir kumaş baskı yönteminden daha yüksek çözünürlüklü görüntüler ürettiği açıktı. Piyasa, bu baskı yönteminin serigrafiden çok daha temiz ve kurulumunun daha kolay olduğunu çabucak fark etti. Diğer giysi baskı teknikleri hala varlığını sürdürürken. DTG (dijital baskı), tüm dünyada binlerce profesyonel giyim yazıcısı için tercih edilen baskı yöntemi haline geldi.

Dijital Tekstil Baskı Makinesi 2. El Fiyatları Satılık Yedek Parça Yan Yana Fotoğraf 2a ve 2b
Dijital Baskı Makinaları

Yani baskılı desenli giysiler üretmek istiyorsunuz. Tasarımları giysilere koymanın en iyi yolları nelerdir ve serigrafi, dijital baskı, ısı transfer baskı ve dijital baskı nedir? Bu kılavuzda, size mevcut farklı baskı süreçlerini tanıtacağız ve ne kadar giysi baskı fiyatları ve ne kadar sürdüğünü açıklayacağız. En sevdiğiniz tam renkli baskıları içeren yeni bir yüksek kaliteli özel giysi serisini piyasaya sürmek için bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Bir tasarımcı olarak fikrinizi ilk nihai ürüne taşımak için kullanabileceğiniz birçok süreç vardır.  Giysilerinize bir tasarım basmayı planlıyorsanız, karar vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç farklı baskı çeşitleri vardır. İster inanılmaz ayrıntılı, toplu hacim kapasiteli bir baskı, isterseniz yumuşak dokunuşa sahip bir baskı yüzeyi arıyor olun, ihtiyaçlarınız için mükemmel olan bir seçenek var ve ideal dijital baskı firması ortağınızı Atilla Tekstil’de kolayca bulabilirsiniz.

Tekstilde Kumaşlara Dijital Baskı Nasıl Yapılır?

Kıyafetlere ve Giysilere - Tisort - Pantolon - Elbise vs. Dijital Baskı Nasıl Yapılır?
Kızıl Ejderha Baskılı Kumaş Deseni

İnsanlar moda tasarım endüstrisinin doğuşundan beri kumaş üzerine tasarımlar yapıyorlar. Eski günlerde, insanlar giysi üzerine desenler koymak için bitki bazlı boyalar kullanıyordu. Nakış da gömleklere, ceketlere ve pantolonlara resimli baskı yapmak için popüler bir yöntemdi.

Bu günlerde giyim üreticileri, inanılmaz derecede canlı görüntüleri tişörtlere, kapüşonlu kıyafetlere ve diğer her tür giysiye aktarmak için endüstriyel ekran yazıcıları ve modifiye mürekkep püskürtmeli teknolojiler gibi yüksek teknolojili cihazları kullanıyor. Bugün piyasadaki farklı baskı yöntemlerinin tümü belirli türde sonuçlar veriyor ve tüketiciler, iyi yöntemleri kötüden nasıl ayırt edeceklerini öğrendiler.

Tekstilde Dijital Baskı Yapan Firmalar Işığında Doğru Teknolojiyi Seçmek

Müşterilerinizi özel tişörtler veya promosyon ürünleriyle etkilemek istiyorsanız, piyasadaki en iyi kumaş baskı yöntemlerini kullanmanız gerekir. Tüketici düzeyinde baskı yöntemlerini uzun süre kullanmaktan kurtulamayacaksınız. İster kısa vadeli bir proje yapıyor olun, ister gelecek yıllarda promosyon ürünlerine ihtiyacınız olacak, bir DTG (dijital baskı) makinesine veya yüksek teknoloji süblimasyon veya serigrafi teknolojilerine erişimi olan bir baskı şirketi bulmanız gerekecek.

Bir matbaa şirketi seçmek işin sadece yarısıdır. İster basit tek renkli tasarımları yazdırmakla ilgileniyor olun, ister birden çok renkli tişörtler yapmayı planlıyor olun, güzel bir tasarım bulmanız ve bunu baskı şirketinizin kullanabileceği şekilde biçimlendirmeniz gerekir. Bu kılavuzda ilerledikçe, bir baskı şirketi bulmak ve projeniz için mükemmel tasarımı yapmak için ihtiyacınız olan tüm bilgileri size vereceğiz.

Giysiye Dijital Baskı Nasıl Yapılır?

DTG (dijital baskı) makinaları, mürekkep püskürtmeli yazıcılarla aynı temel prensiplere göre çalışır. Bu yazıcılar, kumaşlara su bazlı mürekkep uygulamak için özel baskı kafaları kullanır. Bu mürekkep türü yalnızca doğal liflere iyi uygulandığından, DTG (dijital baskı) bambu, pamuk ve kenevir gibi kumaşlarla mükemmel şekilde eşleşir. Giysinize bir tasarım yazdırmak için bu tür modifiye mürekkep püskürtmeli yazıcıyı kullanmadan önce, baskı şirketiniz ön işlem adı verilen bir işlem kullanacaktır. Giysinize ön işlem uygulamak için, baskı şirketi lifi sıkıştıran ısıtmalı bir baskı uygulayacaktır. Pamuk ve bambu gibi lifler genellikle giysilerden uzaklaşır ve bu baskı işlemi lifleri düzleştirir, bu da baskı sürecini daha etkili hale getirir.

Her giysi için ön işlem gerekli olmasa da, koyu renkli giysilere açık renkli veya beyaz mürekkep boya uygularken bu işlem çok önemlidir. Hazır giyim parçası ön işleme tabi tutulduktan sonra, baskı şirketiniz giysiyi baskı işlemi sırasında ürünü yerinde tutan özel bir masaya aktaracaktır. Ardından, baskı kafası, baskı şirketinin bağlı bilgisayara yüklediği tam tasarımı uygulayacaktır.

Tekstilde En İyi Dijital Baskı Teknolojileri Nedir?

Dijital baskıda kullanılan mürekkep giysiye geçene kadar baskı kafasından ayrılmadığında, bu baskı işlemi oldukça verimlidir ve pratik olarak kirlilik içermez. Bununla birlikte, Dijital baskı genellikle diğer baskı yöntemlerine kıyasla uzun zaman alır. Diğer tüm mürekkep püskürtmeli makineler gibi, dijital baskı makineleri de tıkalı mürekkep püskürtme uçları ve baskı kafası hataları gibi sorunlara maruz kalır.

En Kaliteli Dijital Baskı Makinesi Boya Teknolojileri Ucuz
Dijital Baskı Makinesi Boyama İşlemi (CAD – Vinil)

Bu noktada Epson F2000 baskı makinesi, piyasadaki en popüler dijital baskı makinesidir. Bu dijital baskı makinesinin tasarımı, önceki dijital baskı makinesi modellerini rahatsız eden birçok sorunu çözdü. F2000, diğer tüm dijital baskı makinelerinden daha verimli ve uygun maliyetlidir.

Baskı şirketleri, konu dijital baskı olduğunda ciddi bir giriş engeli ile karşı karşıyadır. Bu makineler pahalıdır ve bakımları maliyetli olabilir. Bununla birlikte, dijital baskı makinesinin sunduğu sonuçlar hafife alınmamalıdır. Dijital baskılı giyim tasarımları, piyasadaki diğer tüm tasarımlardan daha yüksek çözünürlüklü ve daha zengin renklidir.

Tekstilde Dijital Baskı Makinesi Maliyetleri Nedir?

DTG baskının giysi başına size ne kadara mal olacağını açıklamadan önce, baskı şirketlerinin bu tür bir hizmeti sunmak için üstlendiği maliyetleri anlamak önemlidir. DTG baskı, diğer kumaş baskı hizmetlerinden daha pahalıya mal oluyor ve en başarılı baskı şirketlerinin bile DTG baskı sunmak için fedakarlık yapması gerekiyor.

En iyi DTG yazıcılarının maliyeti 15 bin dolardan fazladır. Örneğin, yepyeni Epson F2100 16.000-17.000 $‘a mal olur ve eski F2000 hala yaklaşık 12.000 ila 14.000 $ arasındadır.

DTG Dijital Baskı Makinesi Fiyatları Tekstil
DTG Dijital Baskı Makinesi Örneği

DTG yazıcı mürekkebi de ucuz değil. Baskı şirketleri bu özel mürekkep türünü toplu olarak satın alabilir ve tasarruf edebilir, ancak yüksek hacimli DTG kıyafetleri basan şirketler, mürekkebe ayda binlerce dolar harcıyor.

DTG dijital baskı ile bir giysiye tasarım baskısı fiyatları birkaç faktöre bağlı olarak değişir:

 1. Öncelikle şirketin hacmini aklınızda tutmanız gerekir.  Daha yüksek hacimli şirketler daha düşük fiyatlar, daha düşük hacimli şirketler ise daha yüksek fiyatlar talep etmektedir.
 2. Daha sonra, her şirketin giysileri basmak için kullandığı DTG baskı teknolojisini göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Epson F2000 ve F2100, doğrudan giysiye baskı yapan yazıcılar söz konusu olduğunda altın standart olarak kabul edilir. Diğer yazıcıları kullanan şirketler daha düşük fiyatlar verebilir. Ancak sonuçları o kadar etkileyici olmaz.
 3. Bu giysi baskı yöntemi genel olarak daha pahalı olsa da, baskı şirketlerinin DTG baskısından tasarruf edebileceğini unutmayın. Bu tür bir baskı fazla kurulum gerektirmediğinden, baskı şirketleri DTG yazıcıları kullandıklarında iş gücünden tasarruf edebilirler.
 4. 4. Son olarak, siparişinizin hacmi, giysilerinize tasarım basma maliyetini değiştirir. Çoğu şirket, ne kadar çok sipariş verirseniz o kadar büyüyen toplu indirimler sunacaktır.

Baskı şirketleri, dijital baskı için giysi başına 3 ila 7 dolar arasında ücret alacak. Bu fiyat, baskı alanının boyutuna, minimum siparişin boyutuna ve şirketin aylık olarak geçtiği genel hacme göre değişir.

Kıyafetlere Dijital Baskı İşlemi Ne Kadar Sürer?

DTG ile tek bir giysinin yazdırılması yaklaşık üç dakika sürer. Bu baskı süresi, baskı şirketinizin kullandığı baskı makinası modeline ve tasarımın karmaşıklığına bağlı olarak değişir. Bazı DTG yazıcıları birden fazla gömlek veya diğer giysileri arka arkaya basabilir. Ancak bir teknisyenin baskı işlemine devam etmek için basılı giysiyi çıkarması ve boş bir giysi parçası ile değiştirmesi gerekebilir.

Kıyafetlere dijital baskı işlemi, birçok farklı faktöre bağlı olarak süresi değişebilir. Bu faktörler arasında baskı teknolojisi, baskı kalitesi, tasarımın karmaşıklığı, kullanılan mürekkep türü, baskı yapılacak kumaşın türü ve boyutu, baskı makinesinin hızı, işlem sırasında oluşabilecek beklemeler gibi etkenler yer almaktadır.

Genel olarak, basit bir tasarımın dijital olarak tek renkli bir tişörte uygulanması birkaç dakika sürebilirken, daha karmaşık veya çok renkli bir tasarımın baskısı daha uzun sürebilir. Özellikle büyük miktarlarda baskı yapılacaksa veya özel bir sipariş olarak verilecekse, işlem daha fazla zaman alabilir.

Ayrıca, profesyonel baskı hizmetleri genellikle daha hızlıdır, çünkü geniş formatlı ve yüksek hızlı baskı makineleri kullanırlar. Ancak, evde kullanılan kişisel bir dijital baskı makinesi ile yapılan baskılar daha uzun sürebilir.

Sonuç olarak, kıyafetlere dijital baskı süresi çok değişkenlik gösterebilir ve belirli bir süre vermek için daha fazla ayrıntı gerekmektedir. Baskı işlemi için daha fazla bilgiye sahip olan bir baskı servisi veya teknisyen ile iletişim kurarak daha kesin bir zaman çerçevesi elde edebilirsiniz.

 • Dijital Baskı İşlem Süresi Şirketin İmkanlaına Bağlıdır!

Siparişinizin tamamlanmasına kadar geçen süre, baskı şirketinin yeteneklerine bağlıdır. Örneğin, hem ön hem de arka yüzlerinde tasarımlara sahip 100 kapüşonlu bir siparişiniz olduğunu hayal edin.

Seçtiğiniz baskı şirketinin yalnızca bir DTG yazıcısı varsa, projenizin tamamlanması birkaç gün sürebilir.  Baskı şirketinizin önünüzde sıralanan başka müşterileri varsa, siparişiniz daha da uzun sürebilir.

Ancak daha büyük bir baskı şirketiyle çalıştığınızda baskı süresi kısalır ve o kadar beklemeniz gerekmez. Bazı durumlarda, 100 kapüşonlu siparişinizi sipariş ettiğiniz gün geri almanız mümkün olabilir, ancak yerleşik baskı şirketleriyle çalışırken bu boyuttaki siparişler için 24-48 saatlik iade süreleri beklemelisiniz.

Tekstilde Dijital Baskı Nasıl Ortaya Çıktı?

DTG baskı şehre gelmeden önce, serigrafi baskı, bloktaki en büyük ve en kötü baskı süreciydi. Bu, bu iki giyim baskı teknolojisi arasında herhangi bir olumsuz çekişme olduğu anlamına gelmez. Ancak DTG baskı kesinlikle serigrafi baskı yöntemlerine büyük fırtınalar yaşatmıştır. 

Bu iki giyim baskısı türü birçok yönden benzerdir. Tıpkı DTG baskısında olduğu gibi, serigrafi mürekkebin doğrudan bir giysiye uygulanmasını içerir  Bu baskı türü geride film veya kalıntı bırakmaz ve serigrafi baskılı tasarımlar genellikle uzun süre dayanır.

Bununla birlikte, çok renkli tasarımların serigrafi baskı ile basılması oldukça zordur. Örneğin fotogerçekçi kalitede bir tasarım istiyorsanız, ekran baskısı muhtemelen sizin için doğru yöntem değildir. DTG baskı ise inanılmaz derecede gerçekçi görünebilen tasarımları doğrudan giysilerinize uygular. Bu nedenle, gerçekten gerçekçi baskılar istiyorsanız daha önce en iyi seçenekler olan ısı transfer ve süblimasyon baskıya bir alternatif olacaktır.

Tişört Baskısı İçin En İyi Yöntem Nedir? 

Dijital t-shirt baskısı

Bu sorunun cevabı her giyim üreticisi için farklı olacaktır. Her giysi yazıcı teknolojisinin avantajları ve dezavantajları vardır ve giysi baskı yarışının açık galibi olarak tek bir teknoloji ortaya çıkmamıştır. 

Bununla birlikte, diğer giysi baskı türlerine göre dijital baskıyı tercih etmeniz için birkaç neden var!

Baskı Kalitesi

DTG yazıcıların baskı kalitesi ciddi manada tatmin edici.Isı transfer baskı ile karşılaştırıldığında, DTG teknolojisi ile basılan giysilerin görünümü tamamen farklı bir kalitede. DTG baskı ile, tasarımlarınızın bir veya iki yıl sonra soyulacağı konusunda asla endişelenmenize gerek kalmayacak ve bu tür bir baskı, bir giysi yazıcısı kullanıldığına dair herhangi bir işaret bırakmaz. Çoğu giysi baskısı türü, her tasarımda belirli bir doku bırakırken, DTG baskı tamamen doğal görünmesi açısından serigrafik baskıya benzer.

Son Teknoloji

DTG baskının bloktaki en yeni teknoloji olduğu inkar edilemez. Daha yeni teknolojiler her zaman daha etkilidir ve yeni teknolojileri desteklemek, insan inovasyon tarihinin ilerlemesine yardımcı olur. DTG baskının ürettiği yüksek kaliteli tasarımlar, karmaşık görüntüleri gösteren grafik özellikli tişörtler için mükemmeldir.

Dayanıklı Tasarımlar

DTG yazıcıları kullanarak bastığınız tasarımlar, ekran baskılı tasarımlar kadar uzun süre dayanır. Bu tasarımlar soyulmaz veya solmaz. Bu, giysinin ömrü boyunca dayanacak yüksek çözünürlüklü görüntüler yazdırabileceğiniz anlamına gelir.

Tekstilde Baskı Teknolojilerinin Avantajları ve Dezavantajları

Uzun vadeli kararlar vermeden önce, markanız için en iyi tekniği seçtiğinizden emin olmak için mevcut farklı giysi baskı yöntemlerini gözden geçirmelisiniz. Hep birlikte kıyafetlere baskı seçeneklerinden bazılarına bir göz atalım:

Serigrafi Baskı

Serigrafi baskı olarak da bilinen serigrafi, giysi üreticilerinin giyim üzerine tasarımları basmak için kullandıkları en popüler ve yaygın tekniklerden biridir. Yöntem, mürekkebin doğrudan kumaşa ipek örgü şeklinde, ekran aracılığıyla uygulanmasını içerir ve yazıcılar tasarımdaki her renk için farklı bir ekran kullanır. Serigrafi baskı, aşırı derecede büyük hacimler için en iyi yöntemdir. İstediğiniz rengi tam olarak elde edebileceğinizden, promosyon ürünleri veya markalaşma içeren baskılar için idealdir.

Serigrafi Baskının Avantajları

 • Büyük hacimler için mükemmeldir.
 • Mükemmel Pantone renk eşleştirme yeteneğine sahiptir.
 • Çok yönlüdür. Neredeyse tüm kumaşlara adapte olarak çalışır.
 • Profesyonel görüntüler oluşturur. 

Serigrafi Baskının Dezavantajları

 • Daha küçük sipariş miktarları ve çok basit tasarımlar için oldukça pahalıdır.

Süblimasyon Baskı

Süblimasyon, moda endüstrisinde oldukça kullanılan bir transfer baskı tekniğidir ve en çok tişört baskısı için kullanılır. Bu işlem, kağıdı transfer etmek için tasarımın eklenmesini ve kağıdı kumaş üzerine ısı ile bastırmayı içerir. Süblimasyon baskısı, tam bir fotoğraf görüntüsünü bir giysiye aktarmanın fevkalade hızlı bir yoludur.

Süblimasyon Baskının Avantajları

 • Kapak baskıları için mükemmeldir.
 • Çok hızlıdır.
 • Küçük miktarlarda baskı işlemi yapılacak ürünler için tasarlanmıştır.
 • Yaratıcılık için harikadır.
 • Fotoğraf kalitesinde tasarımlar sunar.

Süblimasyon Baskının Dezavantajları

 • Yalnızca beyaz renk % 100 polyester kumaşta çalışır.
 • Gerçekçi koyu renkler elde edilemez.

Isı Transferli Baskı

Isı transfer baskı ve süblimasyon baskı çok benzer olsa da, bu iki giysi baskı işlemi, giysiye tasarımları uygulamak için farklı kimyasal reaksiyonlar kullanır. Süblimasyon baskı ile mürekkep ısıyla gaza dönüşür ve giysiye geçtiğinde tekrar katı hale gelir. Bu işlem giysinin üzerinde başka bir katman bırakmaz, bu da süblimasyon baskılarının genellikle daha uzun sürdüğü anlamına gelir.

Isı transferli baskı makinesi

Isı transfer baskı ise katı veya sıvı mürekkebi giysiye itmek için bir ısı presi kullanır. Bu işlem, giysinin üzerinde zamanla yıpranabilecek ek bir katman bırakır.

Isı Transferli Baskının Avantajları

 • Süblimasyon baskıdan daha ucuzdur.
 • Yüksek hacimli işler için idealdir.

Isı Transferli Baskının Dezvantajları

 • Tasarımlar kısa ömürlü olabilir.

Dijital Baskı (DTG)

Adından da anlaşılacağı gibi, bu teknik, bir baskı makinesi ile doğrudan bir giysiye dijital olarak baskı yapılmasını içerir. DTG baskı, nispeten yeni bir teknolojidir. Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerin arasında en iyi baskı kalitesine sahiptir. Bununla birlikte, DTG baskı, toplu siparişler için uygun maliyetli bir yöntem değildir.

Dijital Baskının Avantajları

 • Mükemmel, yüksek kaliteli sonuçlar verir.
 • Küçük gruplar için mükemmeldir.
 • Mümkün olan maksimum ayrıntıya sahip çok çeşitli renk seçenekleri sunar.

Dijital Baskının Dezavantajları

 • Büyük hacimler için maliyeti yüksektir.
 • Tasarımınız için sınırlı yerleştirme seçenekleri sunar.

CAD Vinil Baskı

Bu baskı yöntemi, tasarımınızı bir vinil tabakadan kesmeyi ve bir giysi üzerine ısı ile bastırmayı içerir.  Bu teknik, yalnızca en fazla bir veya iki rengi içeren tasarımlar için kullanılabilir. CAD vinil baskı, aynı tasarımı birden çok giysi türüne yazdırmak için mükemmel bir seçenektir. 

CAD Vinil Baskının Avantajları

 • Basit tasarımlar ve yazı için mükemmel sonuçlar üretir.
 • Kurulum maliyeti yoktur.
 • Kısa, hız gerektiren işler için mükemmeldir.
 • Hemen hemen tüm giysiler ve kumaşlarda kullanılabilir.

CAD Vinil Baskının Dezavantajları

 • Bir veya iki renkli tasarımlarla sınırlıdır.
 • Toplu hacimli siparişler için iyi bir seçenek değildir. 

İpucu: Tekstilde yer alan tüm baskı çeşitleri üzerine ayrıntılı olarak yazılmış kapsamlı makaleyi okumak için >>> “Tekstilde Baskı Nedir?”

Tekstilde Dijital Baskı Firmaları ile İrtibat Kurmadan Önce Bilmeniz Gerekenler Nedir?

Tekstilde Dijital Baskı Firmaları İç Görünüm
Dijital Baskı Atölyesi Makinaları

Giysilerinize işlemek istediğiniz tasarım hakkında bir fikrinizin olması, yeni baskı işinize başlamak için yeterli değildir. Profesyonel bir giysi baskı şirketinin kaliteli baskılar yapmasına hazır olduğunuzda bilmeniz gereken şeyler hakkında daha fazla bilgi edinin. 

Seçtiğiniz teknik için ihtiyaç duyacağınız doğru formatta baskı tasarımına sahip olduğunuzdan emin olun. Örneğin, baskı şirketinizin .ai, .eps veya .png dosyalarına ihtiyacı var mı? Ayrıca, maksimum baskı alanınız ve minimum DPI (inç başına dijital piksel) ile ilgili bilgilere sahip olduğunuzdan emin olun. Bu ayrıntılar üzerinde tahminlerde bulunmayın. Baskı şirketinizle önceden iletişime geçin. 

Gereksinimlerinizi Açıkça Belirtin

Beklediğiniz nihai sonuçlar konusunda net olun. Baskı yönteminizi ve tedarikçinizi seçtiğinizde, herkesin beklentilerini yönetilebilir kılmak için genel vizyonunuzu onlarla tartışın. Anlaşmayı imzalamanıza kesinlikle yardımcı olacağından, giyim üreticileriyle nasıl konuşulacağına dair bu yararlı makaleye mutlaka göz atın. 

Dijital Baskıya Hazırlanma

İsterseniz inanılmaz ayrıntı, toplu hacim kapasitesi veya yumuşak dokunuşlu baskı yüzeyi arıyor olun, ihtiyaçlarınız için mükemmel olan bir seçenek var. İdeal ortağınızı tam burada bulabilirsiniz. Bu kılavuzda sizlere mevcut farklı baskı süreçlerini tanıttık ve DTG giysi baskı maliyetinin ne kadar olduğunu ve ne kadar sürdüğünü anlattık.

En sevdiğiniz tam renkli baskıları içeren yeni bir yüksek kaliteli özel giysi serisini piyasaya sürmek için bilmeniz gereken her şeyi anlatmaya çalışıyoruz.

Giysi baskısı için pek çok seçenek mevcuttur (burada listeleyebileceğimizden daha fazlası). Bu nedenle giysi baskısında başarı için en önemli ipucu, araştırmanızı başlamadan önce yapmanızdır.  Beklentileriniz konusunda net olduğunuzdan emin olun. İhtiyacınız olan miktarları aklınızda bulundurun. Çünkü bu faktör üretim şirketinizin sermayesini etkileyebilir. Tüm giysi baskı gereksinimlerinizde size yardımcı olacak doğru şirketi bulmak kapsamlı baskı uzmanları listemize bir göz atın.

Dijital Baskı Nerede Yaptırabilirim?

Dijital baskı yapan firmalar; İstanbul, Ankara, Gaziantep, Isparta, Iğdır, İzmir, Şanlıurfa gibi şehirlerde merkez bölge haline gelmiştir.

Dijital Baskı Yapan Yerler İstanbul – Avrupa Yakası

Dijital baskı firmaları İstanbul Avrupa Yakası’nda; Beylikdüzü, Beşiktaş, Bakırköy, Bayrampaşa, Bağcılar, Cevizlibağ, Esenyurt, Eminönü, Güngören, Güneşli, Kadıköy, Levent, Şişli, Şirinevler, Topkapı, Yenibosna, Zeytinburnu, 500 evler 4. Levent, Avcılar vb. ilçelerde yaygın olarak bulunmaktadır.

Dijital Baskı Yapan Yerler İstanbul – Anadolu Yakası

Dijital baskı şirketleri Anadolu Yakası’nda Ataşehir, Pendik, Sultanbeyli, Ümraniye, Üsküdar başta olmak üzere diğer ilçelerde de ufak tefek bulunmaktadırlar.

Dijital Baskı Makinası Arayüzü Tamiri Yapan Yerler
DTG Dijital Baskı Makinesi Yazılım Ayarları Arayüzü

Dijital baskı türlerinin neler olduğunu, nasıl yapıldığını öğrendik. Tekstilde dijital baskı nedir? başlığı altında diğer baskı uygulamalarına da baktık.

Her şeyi öğrendik sayılır. Peki hangi ürünlere dijital baskı yapılıyor? Dijital baskının kullanım alanlarına göz atmaya ne dersiniz?

Dijital Baskı Ürünleri Nelerdir?

Tekstil kelimesiyle alakalı görebileceğiniz her yerde dijital baskı da vardır. Dijital baskı ile görseli zenginleştirilmiş koltuk veya kırlent örtüleri, nevresim takımları, tişörtler, elbiseler, etek, sweatshirt ve ceketler, şapka, eşarplar ve şallar, halı örtüleri veya her türlü halıda (paspas, yolluk, banyo halısı..)en çok karşımıza çıkanlardan. Bunlara ek olarak dijital baskı renklendirilmiş zebra perdeler, fon perdeler de artık üretilen ve dikkat çeken ürünlerden bazıları. 

Dijital baskı halılar artık çok popüler. Popülariteyi yakalamış bu halıların fiyatlandırması da ünü ile aynı oranda. Yumuşak ve dijital baskılı bir halı almak istediğinizde alıştığınız fiyatların üstünde rakamlar duyabiliirsiniz.

Dijital Baskı Kumaş Fiyatları

Dijital Baskı Yapılmış Tişört Kumaş Parçası Mavi ve Pembe, Turkuaz Renk
Dijital Baskı Yapılmış Bir Kumaş Türü

Dijital baskı kumaşların fiyatı, baskı uygulanan kumaşın işlem görmemiş halinden biraz daha yüksektir. Kaliteli bir baskı işi kullandığı makine ve malzemelerin maliyeti ile fiyatları yukarı çeker. Her ne kadar artan fiyat canınızı sıksa da alacağınız sonuç buna değecektir. 

Bilgi: Tekstilde dijital baskı işine girmek istiyorsanız daha az maliyetlerle 2. el dijital baskı makinesi alabilirsiniz.

Dijital Baskı Operatörlüğü

Dijital baskı operatörü ne iş yapar?

Dijital Baskı Operatörü Genç Erkek Çalışıyor
Dijital Baskı Operatörü (Erkek) – Üzerinde Kırmızı Mavi Ekose Gömler Var

Dijital baskı operatörleri çalıştığı firmanın çalışma prensipleri doğrultusunda baskı araç gereç ve ekipmanlarını aktif bir şekilde kullanan, bilgisayar ortamında renk ve tonlama ayarlarını yapan, baskı makinesi için veritabanı oluşturan, baskı işlemini başlatmak devamında kontrol eden ve ilgili birimlere ileten kişidir. 

Bir tekstil alanında uzman dijital baskı operatörü iseniz ve iş arıyorsanız online iş ilanlarına göz atmanızı tavsiye ederiz. Bu aralar gerçekten uzman işçi bulmakta zorluk çeken büyük firmalar var. Fırsatları değerlendirin! Tekstilde dijital baskı nedir? öğrendiniz. Şimdi iş yaratma zamanı..

Yorumlar “Tekstilde Dijital Baskı

Yorumlar Kapalı