Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Organik Kumaşlar ve Çevre Dostu Moda Alternatifleri

Organik Kumaşlar ve Çevre Dostu Moda Alternatifi Sürdürülebilir Geri Dönüşüm Kumaş Nedir?

Organik Kumaş Nedir?

Organik kumaşlar, çevreye zarar verme ihtimallerinin olmadığı bilimsel araştırmalarla kanıtlandığı, kumaş geri dönüşümü süreçlerine katılabilmesi basit ve maliyetsiz kumaşlardır.

Organik Kumaş Üreticileri ve Moda

Moda endüstrisi tasvir edildiği kadar çekici veya temiz değildir.  İstenmeyen kıyafetlerimizin çoğu her gün çöp sahasına süzülüyor. İşe yaramayan fire kumaşları geri dönüştüm süreçleri altında değerlendirmek ya da organik kumaşlar penceresinden alışverişlerimizi gerçekleştirmek bu küresel sorunun azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Moda dünyasının çevreye verdiği zararla ilgili gerçekler, giderek gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Bu da sektörde ve daha bilinçli ve dolayısıyla daha çevreci hale gelen tüketiciler aracılığıyla olumlu değişimlere yol açıyor.

Ancak sorunun kaynağı, üretim için kullanılan kumaşın oluşturulmasıyla başlar. Bir araştırma Aral Denizi’nin pamuk tarımı nedeniyle nasıl ortadan kaybolduğunun altını çizdi. Organik kumaşlar penceresinde alternatiflerin bu küresel hasarı nasıl önleyebileceğine bakmak, eko-bilinçli tüketicilikte doğru dengeyi bulmanın anahtarıdır.

Organik Ekose Pamuk Kumaş Özellikleri Nedir?
Organik Ekose Pamuk Kumaş

Şu anda etik ve sürdürülebilir yollarla kıyafet üretmeye çalışan birkaç şirket var. Yeşil veya çevre dostu kumaşlar moda endüstrisinde dalga yaratıyor. Bu benzersiz kumaşlar ve tasarım konseptleri, tasarımcıların yarattıkları ürünler hakkında düşünme ve hissetme şeklini değiştiriyor. Ayrıca çevreyi korumaya yardımcı olan trendlere uygun bir alternatif sunuyorlar.

Hızlı moda döngüsünde hala yapılması gereken bazı değişiklikler var. Bu değişiklikler arasında pamuk veya polyester ‘sürdürülebilir’ alternatifler olarak tanımlanan kumaşların kullanımı da var. Örneğin, viskon kumaş böyle bir kumaştır. Ancak sahte viskon kumaş için farklı bir parantez açmak lazım.

Sahte viskoz lifinden üretilen viskon kumaş üretimi ve kirlenmiş su oluşumundan kaynaklanan arıtılmamış atık ürünler nedeniyle son yıllarda çevre ciddi zarar gördü. Pamuk veya polyestere daha çevre dostu bir alternatif olarak tasarlanan viskon kumaşı, büyük markaların, ihracat devleri Endonezya, Hindistan ve Çin’deki fabrikalardan satın aldığı bildirildi. Ancak bu viskon kumaş üretimi, işlenmemiş kirli atıklardan kaynaklanan su kirliliği ve hava kirliliği dahil olmak üzere ciddi çevresel zararlara neden oluyordu. Gerçek organik ve çevre dostu kumaş üretimi söz konusu olduğunda daha almamız gereken çok yol olduğunu gösteren endişe verici bir gerçek.

Organik Kumaş Boyama Fabrikaları İçinde Üretimi
Organik Kumaş Moda Trendlerine Göre Boyama İşlemi

Şüpheli üretim süreçlerine sahip birçok moda ürününe rağmen modern moda koleksiyonlarında karşımıza çıkan birçok organik kumaşlar yer almaktadır.

Alternatif organik kumaş çeşitleri altında konumuza devam edelim…

Organik Kumaş Türleri

Çevre dostu organik kumaş çeşitleri aşağıda sıralanmıştır:

Kenevir Kumaş

Bu eşsiz ve farklı kumaş, gardırobunuza şık ve kaliteli bir moda ek sağlar. Kenevir, çok az veya hiç böcek ilacı olmadan yetiştirilen dayanıklı ve yumuşak bir malzemedir. Bu bitkinin güzelliği, yetiştirme sırasında yalnızca minimum dikkat gerektirmesidir. Aynı zamanda toprağın besinlerini de tüketmez. Bu nedenle defalarca yeniden hasat etmek kolaydır.

Kıyafetler için kenevir kumaş kullanmanın faydaları: 

 • Rahat
 • Fiziksel koşullara dirençli
 • Doğal olarak UV ışınlarına dayanıklı
 • Hassas ciltlere uygun
 • Biyolojik olarak parçalanabilir

İpucu: Kenevir kumaş elyafı (lifi), özellikleri, fiyatları hakkında daha detaylı bilgi içeren yazımız için >>> “Kenevir Kumaş Nedir?”

Organik Pamuklu Kumaş

Geleneksel pamuk üretiminde zararlı böcek ilaçları ve kimyasal girdi kullanılmaktadır. Bu nedenle organik pamuğu seçmek, bu zorlu üretim süreçlerine ideal bir alternatiftir.

Organik Pamuklu Kumaş Satın Al
Pamuk Tarlası – İlkbahar Aylarında

Organik pamuğun toksik kimyasallar kullanılmadan yetiştirildiği söyleniyor. Doğal boyalarla birlikte kullanılırsa, ekosisteme atılan kimyasal atık miktarını azaltmaya da yardımcı olabilir. Organik pamuğa geçmenin etkisini ve bunun çevreyi koruma mücadelesine gerçekte ne kadar yardımcı olduğunu bilmemiz gerekli.

Kıyafetler için organik pamuk kullanmanın faydaları: 

 • Yumuşak
 • Hassas ciltler için uygun
 • Nefes alabilir
 • Hafif

Bambu Kumaş

Bambu kumaş ile yapılan giysiler, çeşitli faydaları olan doğal ve rahat bir kumaş sunar. Bu yenilenebilir kaynak çok az kimyasal kullanılarak büyütülür. Aynı zamanda biyolojik olarak parçalanabilir. Bambu çoğunlukla giyim için sürdürülebilir bir kumaş olarak tanımlanır. Ayrıca belirli bambu ürünlerinin nasıl yapıldığını takip etmek de önemlidir. Bazı işlemler, bu bitkinin büyümesini hızlandırmak için kimyasallar içerebilir. Bu da sürdürülebilir özelliklerinin amacını bozar.

Kıyafetler için bambu kumaş kullanmanın faydaları: 

 • Antibakteriyel
 • Nem emici
 • Doğal olarak yalıtkan
 • Cilde karşı yumuşak ve rahat

Tencel Kumaş

Tencel, liyosel malzemesinin marka adıdır. Ağaçlardan elde edilen odun selülozunun veya hamurunun ürünüdür. Tasarımcılar genellikle giyim üretiminde bu malzemeyi tercih etmektedir. 

Tencel kumaş satın alan biri için büyük bir satın alma etkisi olan yumuşak bir yüzey ve kırışıklık direnci sağlar. Bu kumaş çok yönlüdür. Ayrıca hassas cilde sahip insanlar için mükemmeldir. Üretimde toksik olmayan çözücüler kullanılır ve malzemenin kendisi biyolojik olarak parçalanabilir. Bu nedenle çöp sahası atıklarıyla ilgili döngüyü kapatır.

Tencel Kumaş Boyası Satın Al Kaliteli Organik
Tencel Kumaş Boyası

Bu kumaş aynı zamanda çok emici olduğundan, istenen ürünü oluşturmak için daha az kumaş boyası kullanılır. Tensel kumaş üretildiğinde parlak beyaz rengi, üretim sonrası malzemenin ağartma ihtiyacını da ortadan kaldırır. Bu da ekosisteme giren kimyasalların sayısını azaltır.

Kıyafetler için tencel kumaş kullanmanın faydaları: 

 • Dayanıklı 
 • Hafif ve rahat 
 • Nemi emer 
 • Renk zenginliğini korur

Keten Kumaş

Keten, hafif yazlık giysiler için popüler bir kumaştır ve keten bitkisinden elde edilen liflerden yapılır. Bu doğal alternatif, böcek ilacı kullanılmadan hasat edilir. Tüm bitki, keten lifleri oluşturmak için kullanılır. Keten kumaş, genellikle hafif bir giysi seçeneği olarak kullanılır. Nefes alabilir ve dayanıklıdır. 

Giysiler için keten kumaş kullanmanın faydaları:

 • Yüksek düzeyde emici 
 • Hafif
 • Nefes alabilir
 • Dayanıklı

İpucu: Keten kumaş nedir? Özellikleri nelerdir? Fiyatları, Üretim yerleri ve daha fazlası için detaylı bilgi verdiğimiz yazı için >>> “Keten Kumaş Nedir?”

Jüt Kumaş

Jüt kumaş, bitki liflerinden yapılan bir başka popüler çevre dostu kumaştır. Kilim yapımında ve döşemelikte onu tercih edilen bir seçenek haline getiren kalın iplere sahiptir. Son yıllarda üreticiler, giysi üretimi için daha yumuşak bir seçenek oluşturmak için jüt kumaş ile keten kumaşı harmanladılar.

Giyim için jüt kumaş kullanmanın faydaları:

 • Doğal bir izolatördür
 • Dayanıklı
 • Nefes Alabilir
 • Düşük ısı iletkenliği
 • Çevre dostu

Organik Kumaşlar ve Modanın Geleceği

Giysilerin üretilme şekli çevre üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Organik kumaş kullanmak, şirketlerin moda ürünlerini satın alma şeklini değiştirmek için yapabileceklerinden sadece bir tanesidir.

Organik Kumaş Boyası Satın Al Numune Fiyatları
Organik Kumaş Boyası Renk Geçişleri Test Numuneleri

Bununla birlikte, dünya ve tüketicileri sürdürülebilirlik konusunda daha bilgili hale geldikçe, geri dönüşümü olmayan kumaşların sonuçlarının daha fazla farkına vardıkça, organik kumaşlar belki de artık var olmayabilir. Modern ve daha gelişmiş çevre dostu kumaşlar üzerinde yapılan araştırmalarla, markaların üretim ve süreçlerine bakmalıyız. Firmalar üretim hatlarına daha sürdürülebilir seçenekleri nasıl dahil edeceklerine karar vermelidir.

Organik kumaş, daha iyi bir moda endüstrisine doğru bir başlangıçtır, ancak Pinatex ve Kapok elyafları gibi kumaşlar, moda markalarının daha iyiye yönelik yaratma şeklini değiştirebilir. Mevcut endüstrinin gezegene yaptığı yıkıcı hasara bir son verecek şekilde modanın tadını çıkarmak ve tüketmek için sürdürülebilir çözümler bulmak, her moda markasının ‘yapılacaklar’ listesinde yer almalıdır.

Çevre Dostu Kumaş Üretimi İçin Diğer Önemli Köşe Taşları

 1. Giysilerin üretildiği yer,
 2. Markaların havaya karbon salınımı oranları,
 3. Üretim sürecinden toksik ve etik olmayan uygulamaların ortadan kaldırılması.

Tüm kumaş üretim sürecini düşünerek markanızı geliştirmek için alternatif kaynaklara bakmaya başlayabilirsiniz.

Organik, Geri Dönüştürülebilir Kumaşlar Çevreyi Korumak İçin Yeterli mi?

Organik kumaş, kumaşın % 95’i organik olarak oluşturulmuşsa bu şekilde yeterli olarak etiketlenebilir. Yani, organik pamuk dediğimizde, pamuğun en az üç yıldır zararlı böcek ilacı ve yaprak dökücü kullanılmadan yetiştirildiği anlamına gelir.

Kulağa hoş geliyor değil mi?  Ama organik pamuk çevre için ne kadar iyidir?  Ve gerçekten gezegeni kurtarmak için yeterince iyi bir alternatif mi?

Yakın tarihli bir makaleye göre, bu konu daha yakından incelendi. Organik pamukla ilgili olarak “sürdürülebilir” markaların daha çevre dostu bir alternatif arayışına neden olabilecek bazı gerçekler keşfedildi.

Organik Geri Dönüşüm Kumaş Üreticileri
Organik Kumaş Üreticimi

Gerçek şu ki, organik pamuk kimyasal pestisitler ve zararlı gübreler olmadan yetiştirilse de, bu onun hiçbir pestisit içermediği anlamına gelmez. Doğal pestisitlerin ve makul miktarlarda sentetik pestisitlerin kullanılmasına hala izin verilmektedir. Bu kullanılan ürünler hala çevre için zararlıdır.

Organik pamuk yetiştiriciliğiyle gelen bir diğer eko-karşıtı gerçek, bu tür tarımla ilgili kötü şöhretli su kullanımıdır. Ne yazık ki, uzmanlar organik pamuk söz konusu olduğunda, aynı miktarda pamuğu yetiştirmek için artık daha da fazla suya ihtiyaç olduğunu söylüyor. 

Moda endüstrisi söz konusu olduğunda pamuk yetiştirmenin çevresel etkisi sürecin ilk kısmıdır. Ancak burada bitmez. Buradan, pamuk taşınmalı, kumaşa eğrilmeli ve boyanmalıdır. Bir kumaş parçasının gerçekten “organik” olup olmadığını belirlerken dikkatlice düşünülmelidir. 

En Çok Satan Organik Kumaş Çeşitleri

 • Organik keten kumaş
 • Organik interlok kumaş
 • Organik ipek kumaş
 • Organik kadife kumaş
 • Organik kot kumaşı
 • Organik müslin kumaşı
 • Organik modal kumaş
 • Organik süprem kumaş
 • Organik müslin kumaş
 • Organik nevresim kumaşı
 • Organik bebek kumaşları
 • Organik pamuklu kumaşlar
 • Organik gabardin kumaş
 • Organik örme kumaş
 • Organik pamuk kumaş
 • Organik penye kumaş
 • Organik dokuma kumaş
 • Organik yün kumaş 

Sağlıklı Kumaşlar Hangileridir?

En sağlıklı kumaş cinsleri doğa kaynaklı kumaş türleridir.

Doğa kaynaklı kumaşlar sentetik kumaşlara göre daha sağlıklıdır. Bu kumaşlar bitkisel liflerden veya hayvan liflerinden oluşabilir. Yün, ipek veya pamuk sağlıklı kumaş çeşitlerindendir.

Bebek veya çocuklarınıza aldığınız oyuncaklarda organik kumaş oyuncaklar seçmeniz onların sağlığı önemli etkenlerdendir. Organik kumaş kıyafetler de buna eklenmesi gereken önemli bir husustur çünkü bebeklerin ciltleri bizlere göre çok daha narindir ve tahriş olabilir.

İpucu: Sağlıklı, doğa kaynaklı, çevre dostu doğal kumaşların genel özellikleri, üretim süreçleri ve diğer tüm gerekli bilgileri kapsayan yazıyı okumak için >>> “Doğal Kumaş Çeşitleri”

Organik Kumaş Nereden Alınır?

Organik Kumaş Nereden Satın Alınır?
Desenli Doğal Lifli Kumaşlar

Organik kumaş satın alacağınız firmanın organik sertifakalı olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde sentetik elyaflar içeren bir kumaşla karşı karşıya kalabilirsiniz. İstanbul’da Merter gibi ilçelerde organik kumaş üreten ve  satan firmalar bulabilirsiniz. Denizli ve İzmir’de de organik kumaş üreticileri bulunur. Bu şehirler kolaylıkla aradığınız kumaşı bulabileceğiniz şehirlerdendir.

Organik Kumaş Satın Al

Organik Pamuklu Kumaş Satın Al
%100 Organik Pamuklu Kumaş

Organik kumaş türleri, ortalama olarak regüle kumaş cinsinden metre fiyatı 15 ila 60 lira civarlarındadır. Ancak parti kumaş kategorisinde fiyatlar daha ucuz olur. Organik türde olan tüm parti kumaş fiyatları genellikle normal piyasanın %40 aşağısındadır.

GOTS Nedir?

Global Organik Tekstil Standartları’nın kısaltılmasıdır. GOTS kuruluşu, uygun olan ürünlere uluslararası geçerliliğe sahip organik tekstil sertifikası verilmektedir.