Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Polipropilen Kumaş

Polipropilen Kumaş Özellikleri, Fiyatları, Üreticileri, Fabrikaları, Satın Alma Yolları, Üretim Makineleri ve Diğer Tüm Detaylı Bilgiler Nedir? Başlıklı Yazının Kapak Fotoğrafı

Polipropilen Kumaş Genel Özellikleri Nedir?

 • Kumaşın İsmi: Polipropilen Kumaş (Pp -polipropilen- nonwoven kumaş veya kısaca pp kumaş olarak da biliinir.)
 • Kumaşın İçeriği: Polipropilen polimer maddesi
 • Kumaşın Hava Alabilirlik Seviyesi: Çok yüksek
 • Nemi Hapsetme Yeteneği: Yüksek
 • Sıcaklığı Koruma Gücü: Orta
 • Gerilebilirlik Potansiyeli: Yüksek
 • Tüylenme Riski: Orta
 • İlk Üreten Ülke: Amerika Birleşik Devletleri
 • En Büyük İhracatçı Ülke: Çin
 • Önerilen Yıkama Sıcaklığı: Ilık veya soğuk suda yıkanabilir.
 • Yaygın Kullanım Alanları: Medikal maske vb. Sterilizasyon ve hava akımını birlikte sağlayabilen giysiler, bebek bezleri, gıda ambalajları, ipler, bantlar, sırt çantaları, güneş gözlüğü, bez çantalar, antrenman kıyafetleri, serin tutan iç çamaşırlar, askeri kıyafetler…

Özet bilgileri verdik. Şimdi ayrıntılı olarak “polipropilen kumaş nedir?” inceleyelim…

Polipropilen Kumaş Nedir?

Polipropilen kumaş, termoplastik polimer polipropilenden türetilen herhangi bir tekstil ürününü tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu tür plastik poliolefin grubunun bir parçasıdır. Kristalize özellikler gösterir.

Polipropilen, polietilenden sonra dünyada en çok üretilen ikinci plastiktir. Tekstil üretiminden daha çok ambalaj, pipet ve diğer tüketici ve endüstriyel ürünlerde kullanılmaktadır.

Bu tür plastik ilk olarak 1950’li yıllarda bir Amerikan şirketi tarafından geliştirildi. Kimyagerler, propilenden benzin elde etmeye çalışıyorlardı. Tamamen tesadüfle polipropilen oluşturdular. Bu deney başarısız sayılırken, bu yeni bileşiğin birçok uygulamada polietilen ile eşit olma potansiyeline sahip olabileceğini kimse tahmin edemezdi.

1960’lı yıllara kadar polipropilenin seri üretime uygun bir madde haline gelememiştir. O yıllarda bir İtalyan kimyager ve Alman bir meslektaşı bu maddeyi izotaktik bir polimer haline getirmeyi başarmışlardır. Ondan sonra İtalyan şirketi bu maddenin patentini alıp hemen ticari kar elde etmek için üretmeye başlamıştır.

Polipropilen başlangıçta “Moplen” adı altında pazarlanmaktaydı. B isim hala İtalyan şirketinin tescilli ticari markasıdır. Bununla birlikte, bu maddeyi kısaca polipropilen veya “polipro” olarak aktaranlar da vardır.

Polipropilenin Yükselişi

Polipropilen kullanımı birçok tüketici ve endüstriyel uygulamada gittikçe daha popüler hale gelmiştir. Bu tür plastiğin tekstil sektöründeki potansiyeli yavaş yavaş keşfedilmiştir. 

Polipropilen dokumasız kumaş türüdür. Yani dokumaya gerek kalmadan doğrudan bir malzemeden yapılır.  Polipropilenin kumaş olarak temel faydası, nem transfer kabiliyetidir. Bu tekstil herhangi bir nemi ememez ve bunun yerine nem tamamen polipropilen kumaştan geçer.

Hastane Yatak Örtüsü Kumaşı Tek Kullanımlık Tela Dokunmamış Kumaş Mavi Beyaz Renk / Su Geçirmeyen İnce Kağıt Tela Meltblown Kumaş
Su Geçirmez Polipropilen Nonwoven Kumaş (Tek Kullanımlık Yatak Örtüsü Kumaşı)

Bu özellik, polipropilen bir giysi giyilirken sızan nemin, nem tutan bir giysiye göre çok daha hızlı buharlaşmasına izin verir. Bu nedenle, bu kumaş cilde temas eden kıyafetlerde kullanışlıdır. Bununla birlikte, polipro, iç çamaşırları için kullanıldığında vücut kokularını emme ve tutma eğilimindedir.

Ayrıca düşük sıcaklıklarda bile eriyebilir. Erimiş haldeki polipropilen kumaş, eğer cilt ile temas ederse ciddi yanıklara neden olabilir. Bu da kumaşın yüksek sıcaklıklarda yıkanmaması gerektiğini bizlere gösterir.

Polipropilen kumaş, var olan en hafif sentetik elyaflardan biridir. Birçoğu asit ve alkaliye aşırı derecede dayanıklıdır. Ayrıca, bu maddenin ısıl iletkenliği çoğu sentetik elyaftan daha düşüktür. Bu da onun soğuk havalarda kullanılabilir bir tekstil ürünü haline getirmektedir.

Ayrıca, bu kumaş aşınmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Aynı zamanda böceklere ve diğer zararlılara karşı dirençlidir. Dikkate değer termoplastik nitelikleri nedeniyle, polipropilen plastiği çeşitli şekillerde kalıplamak kolaydır. Eritilerek yeniden biçimlendirilebilir. Bu plastik aynı zamanda gerilim çatlamalarına karşı hassas değildir.

Bununla birlikte, polipropilen kumaşın üretildikten sonra boyanması çok zordur. Bu kumaşı farklı dokulara dönüştürmek de zordur. Bu kumaş UV hasarına karşı hassastır. Lateks veya epoksilere iyi yapışmaz. Diğer tüm sentetik tekstillere benzer olarak, polipropilen kumaş da çevre üzerinde önemli ölçüde olumsuz etkiye sahiptir.

Polipropilen Kumaş Özellikleri Nedir?

PP Polipropilen Nonwoven Kumaş Fiyatları ve Fiziksel Görünüm Özellikleri Bakımından Fotoğrafta Görüldüğü Gibi Fiyat-Performans Ürünüdür.
Polipropilen Tela Kumaş Yüzey Fotoğrafı
 • Sürtünme katsayısı düşüktür.
 • İyi elektrik yalıtımı sağlar. 
 • Hızlı kurur.
 • Ter, küf ve çürümeye karşı dirençlidir.
 • Eşsiz filitreleme özelliğine sahiptir.

Polipropilen Kumaş Üretimi Nasıl Yapılır?

Çoğu plastik türü gibi polipro, petrol yağı gibi hidrokarbon yakıtlardan türetilen maddelerden yapılır. İlk olarak, monomer propilen, ham petrolden gaz biçiminde ekstrakte edilir. Daha sonra bu monomer, polimer polipropileni oluşturmak için zincir büyümesi polimerizasyonu adı verilen bir işleme tabi tutulur.

Nonwoven Polipropilen Spunbond PP Üretim Makinası
Polipropilen Dokusuz Kumaş Üretimi Yapma Makinesi

Çok sayıda propilen monomeri birbirine bağlandığında katı bir plastik malzeme oluşur. Kullanılabilir bir tekstil yapmak için polipropilen reçinenin çok çeşitli plastikleştiriciler, stabilizatörler ve dolgu maddeleriyle karıştırılması gerekir. Bu katkı maddeleri, erimiş polipro içine verilir. İstenen madde elde edildiğinde soğumasına izin verilir.

Bu kalıplar daha sonra bir tekstil fabrikasına aktarılır. Ondan sonra yeniden eritilir. Çoğu zaman, bu polipropilen daha sonra tabakalara dönüştürülür veya yeni kalıplarda soğumasına izin verilebilir. Bu ince lifler daha sonra istenen şekle göre kesilir. Tekstil ürünleri oluşturmak için dikilir veya yapıştırılır. Polipropileni giyim dışı ürünlere dönüştürmek için çeşitli farklı üretim yöntemleri kullanılır.

İpucu: Polipropilen kumaş ile aynı üretim mekanizmasına sahip olan “naylon kumaşlar” hakkında ayrıntılı bilgi rehberini okumak için >>> “Naylon Kumaş Nedir?”

Polipropilen Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Polipropilen kumaş çeşitlerinin kullanım alanları nedir? diye sorduğumuzda, öncelikle, nem transferinin istendiği giyim uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin, bu tür plastik, çocuk bezlerinin ciltle doğrudan temas eden bileşenleri olan çocuk bezlerinin üst tabakalarını yapmak için kullanılmaktadır. Bu bebek bezi bileşeni için polipropilen kullanılarak, bebeğin cildiyle nem temasında kalmaması sağlanır. Bu da kızarıklık oluşma olasılığını azaltır. Polipropilen filtre kumaş özelliği taşıdığından maske kumaşı hammaddesi olarak da kullanılır. 

Maske Yapmak İçin Hangi Kumaş Kullanılmalıdır? Sorusunun Cevabı Nedir? - Fotoğraftaki Kumaş ile Cerrahi Maske Üretilmektedir.
Maskelik Polipropilen Kumaş Örneği – Nonwoven

Polipropilen kumaş, maske üretimi için kullanılan başlıca maddelerden biridir.  

Bu dokunmamış kumaşın nem aktarma özellikleri, onu soğuk hava teçhizatı (soğuğa dayanıklı kıyafetler) için kullanılabilen bir tekstil ürünü haline getirmiştir. Örneğin, bu sentetik ürün, ABD Ordusu’nda ilk neslinde kullanılan iç giyim ve atletlerin yapımında kullanıldı. Bu kumaştan yapılan giysilerin soğuk hava koşullarında askerlerin rahatlığını artırdığı, ancak polipropilen kumaşların entegrasyonu ile ilgili sorunlar yaşanıldığı öğrenildi. Bu sorunlar ABD ordusunun bazı sistemleri için en yeni nesil polyester tekstil ürünlerine geçmesine neden oldu.

Bazı durumlarda, polipropilen kumaş spor giyim yapmak için de kullanılabilir. Ancak bu tür plastikle ilgili bir dizi sorun, bu uygulama için polyesterin yeni versiyonlarını daha tutulan ürünler haline getirdi.

Bu kumaşın nem aktarım özellikleri spor giyim için oldukça arzu edilirken, bu kumaşın sıcak suyla yıkanamaması, polipropilen spor giysilerden kokuların giderilmesini zorlaştırmaktadır. Diğer yandan UV ışınlarına karşı hassasiyeti, onu dış giyim uygulamaları için kötü bir ürün haline getirmiştir.

Hazır giyim bir yana dursun, polipropilen plastik binlerce farklı uygulamada kullanılmaktadır. Bu maddenin en ünlü kullanımlarından biri pipetlerdir. Pipetler orijinal olarak kağıttan yapılırken, polipropilen artık bu uygulama için en çok tercih edilen malzemedir. Bu plastik aynı zamanda halatlar, gıda etiketleri, gıda ambalajları, güneş gözlükleri ve çeşitli farklı tipte çantalar üretmek için kullanılır.

Polipropilen Kumaş Nerelerde Üretilir?

Çin şu anda en büyük polipropilen ürün ihracatçısıdır. 2016 yılında, bu ülkedeki fabrikalar 5,9 milyar dolar değerinde bir hacimde polipro plastik üretmiştir. Bu gidişatın yakın gelecekte sabit kalacağı tahmin ediliyor. Pp nonwoven kumaş makinesi ise üretim hızını bir hayli arttırıyor.

Bu maddenin büyük bir kısmı da Almanya’da üretilmektedir. Bu ülke 2015-2016 yılında yaklaşık 2,5 milyar dolar polipropilen üretmiştir. İtalya, Fransa, Meksika ve Belçika da bu maddenin önemli üreticileri arasındadır. 2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri polipropilen ürünlerinde 1,100,000,000 $ hacim yaratmıştır.

Uluslararası polipropilen üretim endüstrisindeki en büyük oyuncu LB’dir. Bu şirket Hollanda’da kurulmuştur. Houston ve Londra’da da faaliyet merkezleri bulunmaktadır.

SMS Spunbond Nonwoven Kumaş Fabrikasının Makinesi Nasıl Olur? - Örnek Fotoğraf
SMS PP (Polipropilen) Kumaş Üretim Makinası

Bu sektörün ikincisi, merkezi Pekin’de bulunan bir şirkettir. Bu maddenin ilk 10 üretici şirketi, dünya genelindeki toplam polipropilen üretiminin %55’ini kapsamaktadır.

Polipropilen gerekli uygulamalarla kumaşlara işlenebilir. En büyük bitmiş polipropilen kumaş üreticisi Çin’dir. Bu tür tekstil aynı zamanda Hindistan, Pakistan, Endonezya ve diğer bazı ülkelerde giysilere ve diğer kumaş türlerine entegre edilmektedir.

Polipropilen Kumaş Türleri

Bu malzemenin özelliklerini değiştirmek için polipro sıvı halindeyken çeşitli farklı katkı maddeleri eklenebilir. Ek olarak, bu plastiğin iki ana türü vardır:

Homopolimer Polipropilen

Nonwoven Tela Spunbond PP Kumaş Çeşitleri ve Modelleri Örneği Homopolimer Özellikli Plastik
Homopolimer Polipropilen Kumaş Renk Çeşitleri (Mavi, Kırmızı, Pembe, Beyaz)

Polimer plastik, herhangi bir katkı maddesi olmadan orijinal halindeyken homopolimer olarak kabul edilir. Bu tür polimer bazlı plastikler kumaş üretimi için iyi bir malzeme olarak görülmez.

Kopolimer Polipropilen

Birçok polipropilen kumaş türü kopolimerdir. Bu tip plastik madde ayrıca blok kopolimer polipropilen ve rastgele kopolimer polipropilen olarak ikiye ayrılır. Bu plastiğin blok formundaki komonomer birimleri, düzenli kare desenler halinde düzenlenir. Ancak rastgele formdaki komonomer birimleri, rastgele desenler halinde düzenlenir. Blok veya rastgele polipropilen kumaş uygulamaları için uygundur. Ancak blok plastikler daha yaygın olarak kullanılır.

İnşaat, Otomotiv, Sanayi Sektörü İçin Üretimi Yapılan Polipropilen Kopolimer Tekli Kumaş - Top Halinde, Siyah Renk, Mavi Çizgileri Mevcut / Kare Desenli...
Kopolimer Polipropilen Kumaş (Endüstriyel Kullanım)

Polipropilen Kumaş Çevreyi Nasıl Etkiler?

Polipropilenin üretimi ve kullanımı çevre üzerinde kesinlikle olumsuz bir etkiye sahiptir. Polipropilen, hidrokarbon yakıtlarından elde edildiğinden, bu maddenin üretimi doğal olarak sürdürülemez. Fosil yakıtlar sınırlı ve geri dönüştürülemeyen kaynaklardır. Bu maddeleri elde etmek için büyük miktarda enerji harcanmaktadır.

Ek olarak, polipropilen üretme sürecinde önemli miktarda atık ortaya çıkar. Bazı durumlarda, propilen ekstraksiyon işleminden sonra kalan fazla hidrokarbon yakıtlar başka amaçlar için yeniden kullanılabilir. Yalnız bunlar da en sonunda ortaya atık maddeler salar. Dolayısıyla sonuçta olumsuz bir çevresel etkiye neden olur.

Polipropilen kumaş üretim sürecinde çeşitli toksik kimyasallar da kullanılır. Üretim tesislerinden çıkan kirli su ve hava, ekosisteme girerek çevre sağlığını olumsuz etkilemektedir. Diğer yandan bu tür plastiğin üretiminde açığa çıkan kimyasallar buna maruz kalan fabrika işçilerini de etkileyebilmektedir. Ayrıca, gıda ambalajlarında kullanılan polipropilen plastiklerin biyoaktif kimyasal salınımına sebep olduğuna dikkat çekmek gerekir.

Tüketici tarafından çevreye atıldıktan sonra (artık kullanmayacaksa çöpe atabilir) doğada çok uzun süre kalır. Bu maddenin ayrışması yüzlerce yıl alır. Bu nedenle biyolojik olarak parçalanabilir olduğu düşünülmemektedir. Bununla birlikte, diğer bazı sentetik malzemelerin aksine, çevreye bırakılan çoğu polipropilen, 1000 yıl civarında bir yok oluş süresi vardır. 1000 yıl sonra bile halen (domino teorisi olarak) olumsuz etkileri devam edecektir.

Bazı şirketler, bu plastiği biyolojik olarak parçalanabilir yapabilmek için katkı maddeleri kullanmaktadırlar. Ancak bu katkı maddeleri polipropilen kumaşlarda kullanılmamaktadır.

Bu faktör, üretilen her polipropilen kumaş parçasının, doğadan silinip yok olmadan önce ekosistemde yüzlerce yıl kalacağı anlamına gelmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler şu anda plastiklerin yarattığı kirlilikle ilgili önemli sorunlarla karşılaşmaktadır. Bazı ülkeler bu konuya doğrudan yaklaşmaktadır. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nin etrafındaki çeşitli işletmeler ve şehirler, kirliliği azaltmak için yakın zamanda plastik pipet yasakları çıkarmıştır. Bununla birlikte ABD şirketleri en çok fosil yakıt yatırımı yapan ülkelerden birisi. Türkiye’de ise fabrika atıklarının denizlere boşaltıldığı iddiaları sürekli olarak medyaya yansımaktadır.

İpucu: Organik (doğal), çevre kirliliğine sebebiyet vermeyen, doğada çözünebilen kumaşlar hakkında bilgi almak için >>> “Organik Kumaş Nedir?, Üreticileri Nerededir?, Nasıldır?, Nereden Alınır?”

Polipropilen Kumaş Üretimi Yapan Firmalar Hangi Sertifikalara İhtiyaç Duyar?

Polipropilen, artık COVID-19 maske filtreleri için önerilen malzeme haline gelmiştir.

Artık COVID-19’un yayılmasını önlemek için bezden yapılmış yüz maskelerine üçüncü bir katmanın eklenmesi önerilmektedir. Dokunmamış polipropilen kumaş, bu üçüncü katman için tercih edilen malzemedir. Ancak birçok kişi bu malzemenin ne olduğunu veya nereden elde edileceğini bilemeyebilir. 

Katmanlamayı inceleyen her çalışma, yüz maskelerinde ek katmanlar kullanmanın filtrasyonu iyileştirdiğini söylüyor. Ancak bazı kumaşların diğerlerinden daha fazla filtreleme sağladığını da söylememiz gerekir. Özellikle yıkanabilir kumaş maskelerde orta katman olarak endüstri sınıfı spunbond polipropilen kumaşın kullanılmasını tavsiye etmekteyiz. Çünkü yapılan yerel ve uluslararası bütün çalışmalar bu görüşü desteklemektedir.

Pagev Polipropilen Spunbond Nonwoven Dokusuz Meltblown Kumaş Gümrük Gtip
Polipropilen Kumaş GTİP ve Diğer Polimer Kumaş Tanımlamaları – 2016 Türkiye Polipropilen Üretim Raporu (PAGEV-Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı)

Giyim ve mobilya endüstrileri için tasarlanan spunbond polipropilen, normal kumaş benzeri bir hisse sahiptir.

Epidemiyoloji, kimya, tekstil ve maske endüstrisinde uzmanlığa sahip araştırma grupları polipropilen kumaş ile yapılan maske katmanlarını araştırmaya devam etmektedir.

Polipropilen Tela (Spunbond) Kumaş Nedir?

%100 polipropilen kullanılarak üretilen bu kumaş türü nonwoven veya spunpond adlarıyla da bilinir. Dokumasız ve örgüsüz olarak üretilir. Antibakteriyel bir kumaştır. Bu özelliği dolayısıyla maske kumaşı spunbond kumaşı olarak kullanılır. Tamamiyle geri dönüştürülebilir özelliktedir. Tek kullanımlık medikal maskelerin çoğu bu kumaştan yapılır.

Spunbond ince 28 gram Kumaş Örneği
Polipropilen Tela Kumaş Örnek Fotoğraf

İpucu: Spunbond kumaşın da içerisinde yer aldığı dokusuz (nonwoven) kumaşlar hakkında detaylı bilgi yazısını okumak için >>> “Dokusuz Kumaş Nedir?”

Maske Kumaşının Özellikleri Nasıl Olmalıdır? 

Covid ve varyantları dahil tüm virüs filtrasyon maskelerinin üretimi için, endüstri sınıfı maddenin eğirilerek bağlanmış halinden kullanılmasını tavsiye etmekteyiz.

Üreticiler genellikle tek ve çift kat spunbond cerrahi maske ürünü üretmektedirler. Filtreleme özellikleriyle ilgili yayınlanmış çok az veri vardır. Ancak metrekare başına en fazla 60 gramlık bir kumaş veya daha da az yoğunlukta olan iki katman kullanılmasını önermekteyiz.

Bu malzeme, maskeler yapılırken orta katman olarak entegre edilebilir.

Alternatif olarak, bir kumaş maskenin iki dış tabakası arasına bir eğrilerek bağlanmış polipropilen dikdörtgen yerleştirilebilir. Malzeme kolayca yıpranmaz. İki kat polipropilen kullanıyorsanız, yıkanabilir bir filtre yapmak için malzemeyi ikiye katlamanızı ve basit bir dikiş veya overlok makinası ile birlikte dikmenizi öneririz.

İpucu: Kumaşların hava sirkülasyonu ve filtrasyon özellikleri hakkında bilgilerin yer aldığı yazıyı okumak için >>> “Kumaş Hava Geçirgenliği Nedir?”

Temizleme Talimatları: Temizleyici bir ürün ile ılık suda yıkanması önerilir. Maske ile veya ayrı ayrı yıkanabilir. Kurutma makinesinde kurutulmamalıdır. Maskeden çıkarılmalı ve tekrar takmadan önce asmalı veya kuruması için düz bir şekilde yatırılmalıdır. Asla ütülemeyin. Plastiktir. Doğal olarak erime ihtimali yüksektir.

Maske İçin Uygun Olmayan Maddeler

Tüm ara yüzlerin polipropilen olmadığının bilinmesi önemlidir. Çoğu marka polyester veya polyester-rayon karışımlarıdır. Bu tamamen farklı bir malzemedir. Perakende pazarında eriyebilir bir ürün olarak satılır. Bu, yerine dikilmeden önce doğru yerleştirmeye yardımcı olmak için önceden yapıştırıldığı anlamına gelir. Bu önceden yapıştırılmış kumaşlar yüz kaplamalarında kullanılmamalıdır. Çünkü tutkal, filtrasyonu ve nefes alabilirliği etkileyebilir.

Spunbond’dan yapılan kumaş çeşitleri, üretildiğinde yeniden kullanılabilir alışveriş torbaları veya parlak bir plastik kaplama olabilir. Bunlar nefes alamaz ve kullanılmamalıdır.

Eritilerek şişirilmiş polipropilen, birçok sertifikalı tıbbi maskenin orta tabakası olarak ve N95’ler gibi solunum cihazlarının imalatında da kullanılır.

Cerrahi Maske Yapılabilen Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Cerrahi maske üretiminde kullanılan kumaş isimleri aşağıdaki gibidir:

 • Dalgıç maske kumaşı
 • Pamuk kumaş
 • İpek kumaş
 • Keten kumaş
 • Normal polipropilen (pp) kumaş
 • Pp sms kumaş
 • Pp elyaf kumaş
 • Pp hortum kumaş

Medikal maske kumaşı alarak siz de evde kendi virüs önleyici maskenizi dikebilirsiniz. Maske kumaşı en iyi pamuk kumaşlar olduğu belirtilmiştir. Her şeyi modaya uygun hale getirme çabasına maskeler de katılıyor ve farklı kumaş maske modelleri üretiliyor. Yıkanabilir kumaş maske desenli veya baskılı hale getiriliyor ve hoş görünümler sağlanıyor. Cerrahi kumaş maske satın almak için Google Alışveriş bölümünde aratıp göz atabilirsiniz.

Polipropilen Döşemelik Kumaş Nedir?

Döşeme amaçlı kullanmak için özelleştirilmiş polipropilen kumaş türüdür. 

Polipropilen PP Dokuma Kumaş Nedir?

Üzüm, çay, zeytin domates gibi kurutulması gereken gıda maddelerinin altına serilerek uygun koşullara kurutulmasını sağlamak için kullanılır. Ek olarak inşaatlarda koruma örtüsü ve izolasyon amaçlı kullanılabilir. Pp çuval kumaşı olarak da kullanılır.

Meyve Toplama Kumaşı Sert Polimer Çuval Bezi
Beyaz Renk PP Dokuma Kumaş

Pp Meltblown Kumaş Nedir?

Medikal sağlık ürünlerinde, iş kıyafetlerinde, filtreleme ürünlerinde ve temizlik malzemelerinde kullanılan kumaş türüdür. 

Dokumasız Polipropilen Kumaş Nedir?

Polipropilen kumaş diğer kumaş üretme tekniklerinden farklı olarak dokumasız ve örgüsüz üreilir. Bu şekilde üretilen kumaşa dokumasız propilen kumaş denir. 

Polipropilen Kumaş Zararlı mı?

Polipropilen kumaş sağlıklı mı? diye sorsak daha mantıklı olur. Çünkü filtrasyon yeteneği dolayısıyla özellikle pandemi döneminde sağlığımızı korumamız için bu kadar yardımı dokunan bir kumaşa zararlı demek pek doğru değildir. Yalnız sentetik lifler ile üretilen bu kumaş doğal elyaf kaynaklı kumaşlar kadar sağlıklı değildir. 

İpucu: Sentetik kumaşlar hakkında ayrıntılı bilgiye ihtiyacınız varsa >>> “Sentetik Kumaş Çeşitleri Nedir?”

Polipropilen Kumaş Fiyatları

Polipropilen kumaş satın almak istediğinizde polipropilen kumaş üreticileri tarafından sunulan fiyatlar genelde şu şekilde olacaktır;

-Baskısız dokumasız polipropilen nonwoven kumaş fiyatı, kilogramı 1.80 dolar ile satılırken cerrahi maske kumaşı fiyatları maske kumaşı üreticileri tarafından 1 tonu 25 bin TL ile satılmaktadır.

İhracat Fazlası Spunbond Meltblown Nonwoven Dokumasız Maske Kumaşı Fiyatları Nedir? - Dokusuz Maskelik Kumaş Satanlar Fabrikası Top Kumaşlar / Beyaz Renk.
Top Halinde Dizilmiş Polipropilen Dokusuz Stok Kumaşlar

Polipropilen kumaşlar, en çok üretilen plastik türlerinden biridir. Bu yüzden genellikle ucuzdur. Çok sayıda fabrika, dünya polipropilen pazarını ele geçirmek için birbirleriyle rekabet etmektedir. Bu rekabet ise fiyatları düşürmektedir.

Bununla birlikte, polipropilen kumaş nispeten bazı sentetik kumaş çeşitlerine göre pahalı olabilir. Bu artan fiyatın temel nedeni talep eksikliğidir. Polipropilen kumaş, termal iç çamaşırları yapmak için kullanılırken, polyester üretimindeki son gelişmeler, bu tür kumaşları modası geçmiş hale getirmiştir. Bu nedenle bu tip kumaşlar, polyester gibi benzer sentetik kumaşlara göre tekstil üreticilerine daha pahalıya mal olur. Bu artan maliyet doğal olarak son tüketiciye yansır.

Bununla birlikte, bu artan maliyetin yalnızca giyimde kullanılmak üzere tasarlanmış polipropilen kumaş için geçerli olduğunu açıklığa kavuşturmak önemlidir. Giyim için uygun olmayan çeşitli polipropilen kumaş türleri nispeten düşük fiyatlarla pazarlanmaktadır. Bunlar oldukça ucuzdur. Bu kumaşlar çeşitli renk ve dokularda bulunabilir.

Yorumlar

 1. Çiğdem Demirhan dedi ki:

  Merhabalar,

  100 mikron Polietilen Kopolimer kumaş elinizde mevcut mu?
  Eğer mevcutsa 3 ton için fiyat teklifi göndermenizi rica ederim.

  Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  1. Editör dedi ki:

   Telefonda görüştük. Kolaylıklar Çiğdem Hanım.

 2. Sefa dedi ki:

  50 gr. SPUNBOND ÜZERİ 0.1 mic şeffaf film kaplı gri renkte olan 300 er metrelik toplar halinde olacak şekilde 20.000 mt ilk etapta ihtiyaç var. Fiyat rica edebilirmiyim.
  05434******
  Sefa aksu

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Sefa Bey, vermiş olduğunuz telefon numarası üzerinden spunbond kumaş hakkında bilgi gönderdik. Kolaylıklar dileriz.

 3. Bülent Kum. 05325699096 dedi ki:

  Merhaba, ben sweat shirt yapmak için üç iplik hahavlu kumaş arıyorum. Kumaşın yüzü pamuk/modal % 50/50 ve elasthanlı. Altı ise tamamen 70 Denye Polipropilen havlu. Kumaşın gramajı 210 Kg/m2. Renk lacivert. Bu kumaştan 50.000 adet swaet shirt isteniyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Bülent Bey, size üç iplik havlu kumaşlar hakkında bir mail gönderdik. Lütfen e posta adresinizi kontrol ediniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir