Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Dokusuz Kumaş

Dokusuz Kumaş Nedir?

Dokusuz Kumaş Nedir? 

Dokusuz kumaş nedir? Nasıl olur? Özellikleri nelerdir? Tüm bilgiler yazımızda…

Dokunmamış kumaşlar, iç kohezyon için ipliğin birbirine geçmesine bağlı değildir. Özünde  organize bir geometrik yapıya sahipler. Esasen tek bir lif ile diğeri arasındaki ilişkinin sonucudur. Bu, dokunmamış kumaşlara yeni veya daha iyi kendine ait özelliklere sahip (absorpsiyon, filtreleme)  sahip olmasını sağlar ve bu nedenle onları diğer uygulamalara açar. 

Dokumasız Kumaşlar

Dokusuz kumaş nedir? Üretim süreçleri nasıldır? birlikte inceleyelim…

Dokumasız Kumaş Üretimi 

Dokusuz kumaş nedir? daha iyi kavrayabilmek için üretim süreçleriyle başlayalım!

Dokumasız kumaşlar üretimi sürecinde keçelenir veya birbirine bağlanır. Dokumasız kumaşlar, özellikle iç güçlendiriciler olarak ve ara yüz oluşturma gibi dikişe yardımcı olmak için tekstil ürünlerinde birçok kullanıma sahiptir. Birçok dokuma olmayan kumaş, tek kullanımlık ürünlerdir.

Nonwoven Kumaş Ne Demek? 

Nonwovenlar aslında kendi özellikleri ve performansları ile birlikte zayıf yönleri ile de tekstilde yerini almaktadır.  Çevremizdeler ve her gün biri farkında olmadan kullanıyor.  Nitekim sık sık görünmezler. 

Nonwoven Kumaş Özellikleri 

Dokusuz kumaş nedir? Bunu öğrenmek için biraz dokusuz kumaş özelliklerini incelemekte fayda var. Nonwovenlar emici, nefes alabilir, dökümlü, aleve dayanıklı, ısıl yapışmalı, hafif, tiftiksiz, kalıplanabilir, yumuşak, stabil, sert, yırtılmaya karşı dayanıklı, gerekirse su itici yapılabilir. Açıktır ki, bahsedilen tüm özellikler, özellikle çelişkili olanlar olmak üzere, tek bir dokunmamış kumaşta birleştirilemez. 

Dokunmamış Kumaş Üretimi 

Dokumasız kumaşlar iki ana yolla yapılır: ya keçelenir ya da yapıştırılır.  Kumaşlar iplik yerine elyaf kullanır;  bunlar, ağ benzeri katmanlar oluşturmak için rastgele veya tek tip bir şekilde yerleştirilir.  Keçeleme veya yapıştırma işlemi ile bir arada tutulurlar. Dokusuz kumaş nedir? diye kendi kendimize soruyorsak. Biraz daha işin incesine inelim…

Keçeli Dokusuz Kumaşlar 

Yün keçe, en yaygın dokunmamış kumaştır ve yünden veya diğer hayvan kıllarından (deve gibi) kısa kesikli lifler kullanılarak üretilir.  Yün ideal bir elyaftır çünkü yüzeyinde, nem, ısı ve kuvvetli hareket uygulandığında birbirine kenetlenen pul benzeri doğal kancalar vardır.  Isı ve rutubet koşulları, liflerin kıvrılmasına neden olur ve pulların birbirine kenetlenmesi, liflerin tekrar düzleşmesini engeller.  Doğal yün bir süveteri yıkadığınızda ve boyutu küçüldüğünde, süveter aslında keçeleniyor ve geri ne kadar germeye çalışsanız da onu büyütülemeyecek bir hal alıyor. 

Gümrüklü Dokusuz Kumaşlar 

Bağlantılı dokusuz kumaş yapmanın 3 ana yöntemi vardır: 

Kuru Olarak Serilmiş: Bir tambura bir lif ağı serilir ve lifleri birbirine bağlamak için sıcak hava enjekte edilir.

Islak Olarak Serilmiş: Bir lif ağı, lifleri yumuşatan ve tutkal benzeri bir maddeyi bağlayan bir çözücü ile karıştırılır.  Lifler bir araya getirilir ve ardından ağ, kuruması için serilir.  

Doğrudan Eğrilmiş: Lifler bir taşıma bandına döndürülür ve yapıştırıcılar liflere püskürtülür, bunlar daha sonra yapıştırmak için preslenir;  Lifler termoplastik ise (ısıyla şekil değiştirecekse) bu işlemde yapıştırıcıya gerek yoktur. 

Dokusuz Kumaş Özellikleri 

Nonwoven kumaş özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Dokumasız kumaşlar çok güçlü değildir.  
 • Dokusuz kumaşlar çeşitli ağırlıklarda yapılabilir.  
 • Dokumasız kumaşlar yıpranmaz.  
 • Dokumasız kumaşlar kalıplanmış şekillerde yapılabilir. 
 • Dokumasız kumaşlar geri dönüştürülmüş liflerden yapılabilir.  
 • Nonwoven kumaşlar çözünür hale getirilebilir.     
 • Dokumasız kumaşlar ısıyla yumuşatmak ve tutkal gibi davranmak için yapılabilir. (kenar kıvırmak için kullanılır) 
 • Dokunmamış kumaşlar kolayca tüylenebilir.
 • Dokumasız kumaşlar ıslandığında zayıflayabilir . 
 • Dokunmamış kumaşlar geçirgen hale getirilebilir (su geçebilir).
 • Dokusuz kumaş üretimi ucuzdur.
 • Dokumasız kumaşlar, ağda kullanılan elyafın bazı özelliklerini de üstlenir (örneğin yün keçe sıcak ve yalıtkandır)

Dokuma Polipropilen Kumaş Nedir?

Dokuma Polipropilen kumaş dokuma türü bir kumaştır. Örneğin çuval imalatında önce kumaş hortum olarak dokunur daha sonra istenilen ölçüde konfeksiyon yapılır.

Polipropilen Kumaş Nedir?
Polipropilen Kumaş Gtip

%100 dokuma polipropilen kumaştan son model marka dokuma tezgahları ile 35 cm ile 250 cm arası hortum dokuma yapılabilir. İstenildiği takdirde kumaşın tek tarafı kesilerek tek yaprak haline getirilebilir. Aynı zaman hortum kumaşları açık sarmak için her türlü makine ve aparat dokuma kumaş fabrikaları bünyesinde mevcuttur.

30 cm ile 425 cm arası tek yaprak sarılabilir. Dilenirse laminasyon yapılabilir. Polipropilen kumaş ruloları istenilen ölçüde sarılabilir.

Nonwoven Polipropilen Kumaş Nedir?

Polipropilen elyaf polimerizasyon ve eriyik eğirme ile hammadde olarak propilenden üretilen polipropilen elyafın emtia ismidir. Non-woven polipropilen elyaf filtre bezi esas polipropilen non-dokuma kumaş filtre bezi yapılır, eğirilmiş lif, asit dayanıklı ve alkali dirençli filtre bezi eritilir.

Nonwoven Polipropilen Kumaş Kullanım Alanları

 • Mineral işleme
 • İmalat
 • Ergitme
 • İlaç
 • Seramik
 • Filtre tabanı çalışma 

Nonwoven Polipropilen Kumaş Özellikleri

Polipropilen kumaş için özellikler sırasıyla aşağıdaki gibidir:

Nonwoven Polipropilen Filtre Kumaş Performansı

Polipropilen liften yapılmış uzun lifli kumaş. Kumaş yumuşak ve hava geçirgenliği iyi olan kumaş. Polipropilen zımba tülünden yapılmış endüstriyel kumaş yün ile kaplanmıştır. Toz filtrasyon ve basınç filtrasyonunun etkisi uzun elyaf, uzun polipropilen elyaf ve uzun elyaftan daha iyidir. İplik pürüzsüz. Kısa elyaf, kısa elyaf, ip ipi kurdele saçlı. 

Dokumasız Kumaş – Filtre Kumaş – Polipropilen Filtre Kumaş Sınıflandırılması

 • Polipropilen elyaf filtre kumaşı
 • Dokusuz yüzeyler (nonwoven fabric)
 • Filtre bezi

Polipropilen Kumaşın Yapısal Özellikleri

 • Erime noktası (santigrat): 165-173. Özgül ağırlık: 0.9 litre. 
 • Kırılma mukavemeti (g / d): 4.5-9. Yumuşama noktası (santigrat): 140-160. 
 • Isıya dayanıklılık: 90 derecede biraz daralma. Kırılma uzaması (%): 18-35. 
 • Alkali direnci, asit direnci, iyi aşınma direnci, iyi elektrik iletkenliği, polyestere karşı biraz daha iyi direnç, kötü korozyon direncine sahiptir.

1957’de yapılan polipropilen (polipropilen), resmi sanayileşme sürecinde üretildi. Çok sayıda sentetik lifte yükselen bir yıldızdır. Polipropilen filtre bezi basit üretim süreci, düşük fiyat, geniş kullanım ve yüksek mukavemet nedeniyle hızla gelişmiştir. 

Dokusuz kumaş nedir? sorumuza tüm hızımızla cevap arıyoruz. Biraz temel attık. Şimdi temelin üstüne biraz daha bilgi verelim. Öncelikle nonwoven kumaşların kullanım alanlarına değinelim…

Dokusuz Yüzey Kullanım Alanları

Nonwoven Kumaş Nerede Kullanılır?
Nonwoven Kumaş Kullanım Alanları

Dokusuz yüzey kullanım alanları hakkında bilgi aldıktan sonra “dokusuz kumaş nedir? Neden üretilir? sorularına cevaplarımızı hızlandıralım. Nonwoven kumaş nerelerde kullanılır? sorusunu hep birlikte cevaplamaya çalışalım.

a. Kişisel bakım ve hijyen 

Bebek bezleri, kadınlara yönelik hijyen ürünleri, yetişkinler için inkontinans ürünleri, kuru ve ıslak pedler, ayrıca emzirme pedleri veya burun şeritleri, bandajlar ve yara sargıları.. 

b. Sağlık hizmeti 

Ameliyat örtüleri, önlükler ve paketleri, yüz maskeleri, pansumanlar ve bezler, osteomi torba astarları, izolasyon önlükleri, cerrahi önlükler, cerrahi örtüler, cerrahi fırçalama giysileri, kapaklar gibi 

c. Giyim 

Tela, yalıtım ve koruyucu giysiler, endüstriyel iş kıyafetleri, kimyasal savunma kıyafetleri, ayakkabı bileşenleri vb. 

d. Ev 

Islak mendiller ve toz bezleri, çay ve kahve poşetleri, yiyecek ambalajları, filtreler, yatak ve masa örtüleri vb. 

e. Otomotiv 

Bagaj kaplamaları, raf kaplamaları, yağ ve kabin hava filtreleri, kalıplanmış kaput kaplamaları, ısı kalkanları, hava yastıkları, bantlar, dekoratif kumaşlar vb. 

f. İnşaat 

Çatı ve kiremit altlığı, ısı ve ses yalıtımı, ev kaplama,  drenaj vb. 

g. Jeotekstiller 

Asfalt kaplama, toprak stabilizasyonu, drenaj, sedimantasyon ve erozyon kontrolü vb. 

h. Filtrasyon 

Hevac, Hepa, Ulpa filtreleri, benzin, yağ ve hava – HEPA filtrasyonu, su, kahve, çay poşetleri, sıvı kartuş ve torba filtreleri, vakumlu poşetler, alerjen membranlar veya dokuma olmayan tabakalı laminatlar.. 

i. Sanayi 

Kablo yalıtımı,  güçlendirilmiş plastikler, pil ayırıcılar, çanak antenler, suni deri, klima, kaplama, tarım, ev mobilyası, eğlence ve seyahat, okul ve ofis…

Ayrıca: Zemin stabilizatörleri ve yol altlığı, temel stabilizatörleri, erozyon kontrolü, kanal yapımı, drenaj sistemleri, geomembran koruması, donmaya karşı koruma, tarım malç, gölet ve kanal su bariyerleri, drenaj karosu için kum sızma bariyeri..

Nonwoven Kumaş Geri Dönüşümü

Meltblown dokunmamış kumaşın hammaddeleri çevre dostu maddelerdir, bu nedenle çevre sağlığı performansı, tıbbi maskeler, cerrahi kapaklar ve benzeri gibi tıbbi ürünlerdeki kullanımını da mümkün kılar.

Hidrofilik dokunmamış kumaş çevre dostu tekstil kumaşlarıdır. Su geçirmez dokunmamış kumaşın tam zıttıdır. 

Nonwoven Kumaş Fiyatları

Nonwoven Maske Kumaş Fiyatları
Dokusuz Kumaş Fiyatları (Fotoğraf – Forbes)

Dokunmamış kumaş fiyatları özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Dokusuz yüzey çeşitleri, dokusuz kumaş fiyatlarını belirlemektedir. Hep birlikte nonwoven kumaş çeşitlerine bakalım. Öte yandan maskelik kumaş fiyatları hakkında fikir almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dokunmamış Kumaş Çeşitleri 

Dokusuz yüzey çeşitleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Keçe Kumaş
 • Kağıt Kumaşlar 
 • Telalar 
 • Yapışkan Tela (Şekerli Tela)

Dokusuz Yüzeylerin Tarihçesi ve Avantajları 

Dokunmamış kumaşların kökeni göz alıcı değildir. Aslında, elyaflı atıkların veya dokuma veya deri işleme gibi endüstriyel işlemlerden kalan ikinci kalite elyafların geri dönüştürülmesinden elde ediliyor.  Ayrıca hammadde kısıtlamalarından da ortaya çıktığı söylenebilir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında veya daha sonra Orta Avrupa’daki komünistlerin egemen olduğu ülkelerde bu mütevazı ve maliyet ağırlıklı köken elbette bazı teknik ve pazarlama hatalarına yol açmaktadır. Aynı zamanda, nonwoven kumaşlar hakkında hala süregelen iki yanlış anlamadan da büyük ölçüde sorumludur. Bunların ucuz ikameler olduğu varsayılır. Birçoğu bunları tek kullanımlık ürünlerle ilişkilendirmiştir. Bu nedenle nonwoven kumaşlar ucuz, düşük kaliteli ürünler olarak değerlendirildi. 

Nonwoven Kumaş Nerelerde Kullanılır? 

Tüm dokunmamış kumaşlar tek kullanımlık uygulamalarda bitmez.  Üretimin büyük bir kısmı, tela, çatı kaplama, jeotekstil, otomotiv veya zemin kaplama uygulamaları vb. gibi dayanıklı son kullanımlar içindir. Bununla birlikte, pek çok nonwoven, özellikle hafif olanlar gerçekten tek kullanımlık ürünler olarak kullanılır veya tek kullanımlık ürünlere dahil edilir.  Bize göre bu, verimliliğin nihai işaretidir. 

Tek kullanımlık, yalnızca gerekli niteliklere ve performanslara odaklanan ve bunları gereksiz süslemeler olmadan sağlayan uygun maliyetli ürünler için mümkündür. 

Tek kullanımlık olsun veya olmasın çoğu nonwoven, yüksek teknolojili, işlevsel öğelerdir. Nonvowen kumaş üreticileri üretim yaparken bu hususları göz önünde bulundurur. Örneğin mendiller için ultra yüksek emiciliğe veya tutma özelliğine sahip veya hijyenik eşyalarda kullanılanlar için yumuşaklık ve geri ıslatma özellikleri olmayan, ameliyathanedeki tıbbi uygulamalar için olağanüstü bariyer özellikleri veya gözenek boyutları nedeniyle daha iyi filtreleme olanakları barındırır. Tek kullanımlık olarak değil, diğer gereksinimleri karşılamak için üretildiler. 

Esas olarak, kullanıldıkları sektörler (hijyen, sağlık) ve maliyet etkinlikleri nedeniyle tek kullanımlık hale geldi. Ve atılabilirlik çoğu zaman kullanıcılar için ek bir fayda yarattı. Tek kullanımlık ürünler daha önce hiç kullanılmadığından, yeniden kullanılan yıkanmış kumaşların aksine gerekli tüm özelliklere sahip olduklarının bir garantisi vardır. 

Spunlace Nonwoven Kumaş Nedir? 

Su gücü yardımıyla birlikte üretilir. Tekstil elyaflarının birbiriyle tutturulmaları sonucunda oluşur. Bu üretilen kumaşlara dokusuz yüzey kumaş (spunlace nonwoven kumaş) adı verilmektedir.

Spunbond Kumaşlarda Yeni Teknoloji

Spunbond Kumaş Nedir?
Spunbond Kumaş Çeşitleri

Keçeleme ve bağlama gibi dokumasız kumaş üretimi, daha kısa kesikli liflere sahip olma eğiliminde olduklarından, yeni bitkisel bazlı ipliklerden bazılarıyla kumaş üretilirken genellikle spunbond kumaş üreticileri tarafından kullanılmaktadır. 

Tasarımcılar keçeleme yöntemi ile kendi özgün kumaşlarını tasarlayabilmektedir.  Dokumasız kumaşların endüstriyel uygulaması giderek artmaktadır ve filtrasyon sistemlerini, tıbbi kullanım ve yalıtım amaçlarını içermektedir. 

Mikro-kapsülleme teknolojisinin geliştirilmesi aktif maddelerin elyafın veya kumaşın yüzeyine sabitlenmesini sağlar, birçok dokunmamış kumaşın parfümlü veya antibakteriyel olabileceği anlamına gelir.  Lyocell gibi daha yeni lifler, dokunmamış kumaşlara dönüştürülerek tıbbi çubuklar gibi ürünler için daha iyi emilim ve yüksek ıslaklık mukavemeti sağlar. 

Meltblown Kumaş

Meltblown işlemi polimer reçineleri doğrudan tek bir entegre işlemle dokusuz yüzey kumaşlara dönüştürüyor. Meltblown kumaş üreticileri aşağıdaki şu alanlarda kullanılmak üzere maske üretimi yapmaktadırlar.

 • Filtrasyon
 • Medikal Kumaşlar
 • Hijyenik Ürünler
 • Yağ Adsorbanları
 • Konfeksiyon
 • Elektronik

Meltblown Kumaş Fiyatları

Meltblown Kumaş Kg Fiyatı
Meltblown Kumaş (Mavi – Beyaz)

Meltblown kumaş satın al talebi oluşturduğunuzda kumaş maliyeti, kullanılan malzeme içeriğine göre değişmektedir. Meltblown kumaş kg fiyatı olarak herhangi bir fiyat verilmemiştir. Ancak metrelik kumaş almak istiyorsanız metre başına ortalama 2£ luk bir maliyeti gözden çıkarmanız gerekmekte. Eğer kilo ile maskelik kumaş alacağım derseniz, parti kumaş satanlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim. Parti kumaş alanlar tarafında olursanız eminim daha ucuza mal edeceksiniz.

İpucu: Meltblown kumaş nedir? Meltblown kumaş üreticileri kimlerdir? diye soruyorsanız, bilgilendirici “meltblown nonwoven kumaş rehberi” için >>> “Meltblown Kumaş”

Nonwoven Kumaş Nasıl Üretilir?

Nonwoven Kumaş Üreticileri
Nonwoven Kumaş Fabrikası

Her uzunlukta ve inceltme derecesinde ve açıkça farklı özelliklere sahip selülozik kimyasal elyaflar, dokunmamış bağlı kumaş endüstrisinin kullanımındadır. Hepsi oldukça yüksek miktarda nemi emme kabiliyetiyle karakterizedir. Bu, bu özelliğin dokunmamış bağlı kumaşların üretimi için yararlı olduğu ve / veya dokunmamış bağlı kumaşların kullanımının bir ön şart olduğu her yerde kullanılmalarını tavsiye eder. 

Nonwoven Kumaş Üretim Aşamaları

Nonwoven kumaş üretim aşamaları bir sıra özelliği içerisinde barındırır. Nonwovenlar, son kullanıcı odaklı teknolojilerle uygun şekilde düzenlenmiş, ayrılmış liflerden oluşan tekstil kumaşlarıdır. Bitmiş ürünün servis kolaylığı sağlamak için yapıştırılırlar. Bu nedenle, liflerin ve muhtemelen bağlayıcı malzemelerin seçimi özel bir öneme sahiptir: Bu, lif hammaddeleri ve lif boyutları ile ilgilidir. Kural olarak, dokunmamış kumaşların özelliklerini yaratmada ipliklerden yapılan tekstil kumaşlarında olduğundan daha büyük bir paya sahiptirler. Bağlayıcı maddeler aynı zamanda dokuma olmayan malzemelerin kalitesi üzerinde de bir etkiye sahip olabilir. 

Nonwoven Kumaş İçeriği

Dokusuz kumaşlar üretmek için hemen hemen her tür elyaf kullanılabilir.  Tekstil lifi seçimi şunlara bağlıdır: 

 • Kumaşın gerekli profili ve hem selülozik hem de sentetik kökenli dokumasız kumaş-kimyasal liflerin yanı sıra doğal lifler ve inorganik lifler üretmek için maliyet etkinliği esas olarak kullanılır. 
 • Bu kadar geniş bir kumaş yelpazesi ya geliştirilmekte ya da halihazırda üretimde olduğundan, tüm kumaşları ve elyafları isimlendirmek ve tarif etmek imkansızdır.  En önemli detaylar aşağıda verilecek ve ilgili literatüre atıfta bulunulacaktır. 

Bitkisel Lifler 

Bitkisel liflerin en önemli bileşeni hidrofilik ve higroskopik olan selülozdur.  Selülozun yanı sıra, bitkisel lifler, özelliklerini etkileyen birkaç başka maddeden de oluşur.  Pamuk, nonwoven bağlı kumaşların üretiminde kullanılan en önemli bitkisel elyaftır. 

İpucu: Doğal lifler (doğal elyaflar) ile üretilmiş kumaşlar hakkında detaylı bilgi almak için >>> “Doğal Kumaş Çeşitleri”

Hayvansal Lifler

Tüm hayvan yünü ve kıllarından sadece koyun yünü, dokunmamış bağlı kumaşların üretiminde herhangi bir öneme sahiptir. Fiyatı yüksek olduğu için esas olarak geri kazanılmış yün şeklinde kullanılır. Geri kazanılmış yünün kalitesi ve safsızlıklarındaki farklılıklar ve bunun yanı sıra kaynağı tarafından belirlenen kimyasal ve fiziksel özellikler, kullanımına kısıtlamalar getirir. 

Sentetik Polimerlerden Suni ve Sentetik Lifler

Dokunmamış bağlı kumaşlar alanı o kadar genişledi ki, bir dereceye kadar neredeyse tüm mevcut elyaf türlerini içerir.  Bununla birlikte, bu alandaki belirli alanlarda belirli lif türleri baskın hale gelmiştir. 

İki ana elyaf türü, genellikle Perlon olarak bilinen poliamid 6 ve onu Perlon’dan ayırmak için genellikle Naylon olarak adlandırılan poliamid.  “Poliamid” kelimesinden sonraki sayı veya sayılar, poliamidi oluşturan her molekülde kaç karbon atomu olduğunu gösterir.

Nonwoven Kumaş Satan Yerler

Nonwoven kumaş fabrikaları belirli şehirlerde mevcuttur. Nonwoven kumaş satın almak istiyorsanız aşağıdaki nonwoven kumaş satıcıları hakkında bilgi verdik.

 • Nonwoven kumaş Gaziantep ilinde fabrikalarda üretilmektedir.
 • Nonwoven kumaş Bayrampaşa ilçesinde metre olarak satılır.
 • Nonwoven tela kumaş Bursa ilinde daha rahat bulabileceğiniz bir üründür.
 • Nonwoven kumaş üreticileri İzmir ilinde de faaliyet göstermektedirler.
 • Dokusuz yüzey kumaş fabrikaları İstanbul ve Tekirdağ illerinde bulunmaktadır. Maskelik kumaş Tekirdağ ilinde Çorlu ilçesinde fabrika usulüyle üretilmektedir.
 • Dokunmamış kumaş fiyatları İstanbul ilinde diğer illere göre daha rekabetçi olabilir.

Nonwoven kumaş fiyatları İstanbul veya diğer illerde çeşitli faktörlere göre farklılık göstermektedir. 

Nonwoven Kumaş ile Normal Kumaşın Farkları

Dokumasız kumaşlar ve normal kumaş, tek kelime farkı, aynı mı?  Aslında birbirlerinden çok uzaktadırlar.

Non-woven kumaş olarak da bilinen kumaş, yeni nesil çevre dostu malzemelerdir. Su itici, nefes alabilen, esnek, yanıcı olmayan, toksik olmayan, tahriş edici olmayan ve renk bakımından zengin özelliklere sahiptir. Dokumasız kumaş doğal olarak dışarıda bozulursa, sadece 90 günlük en uzun ömürlüdür.  İç mekana yerleştirildikten sonra 5 yıl içinde ayrışır. Toksik değildir, kokusuzdur ve yandığında artık madde içermez, bu nedenle çevreyi kirletmez ve yıkanmaya uygundur. Çeşitli ağ oluşturma yöntemleri ve konsolidasyon teknikleriyle oluşturulan yumuşak, geçirgen ve düzlemsel yapılara sahip yeni elyaf ürünleri oluşturmak için doğrudan polimer yongaları, ştapel elyafları veya filamentleri kullanır. 

Plastik ürünlerin sahip olmadığı çevre dostu özelliklere sahiptir ve doğal bozunma süresi plastik poşetlere göre çok daha düşüktür. Bu nedenle, non-woven kumaşlardan üretilen non-woven çantalar aynı zamanda en ekonomik ve çevre dostu alışveriş poşetleri olarak kabul edilmektedir. 

Tozsuz kumaş, %100 polyester elyaf ile çift dokumadan yapılmıştır. Yüzey yumuşaktır, hassas yüzey silinmesi kolaydır, sürtünme elyafı çıkarmaz ve iyi su emme ve temizleme etkinliğine sahiptir. Genel olarak tozsuz kumaş için isteğe bağlı sızdırmazlık: soğuk kesme, lazer kenar sızdırmazlığı, ultrasonik sızdırmazlık özellikleri barındırılır.  Mikrofiber tozsuz bez genellikle lazer ve ultrasonik ile kapatılır. Tozsuz bez,  mikro fiber tozsuz bez, %100 polyester elyaf çift dokuma kumaş yüzeyli mikro fiber bez yumuşaktır. Hassas yüzeylerin silinmesi, düşük toz oluşumu ve elyafsız sürtünme için,  iyi su emme ve temizleme verimliliği mevcuttur. Özellikle tozsuz arıtma atölyeleri için uygundur.  Tozsuz bez, mikro fiber tozsuz bez ve mikro fiber bezin kenarları, en gelişmiş kenar düzeltme makinesi ile kenar sızdırmazlığı sağlanmıştır. 

Öğrendiklerimiz:

 • Dokusuz Kumaş Nedir?
 • Dokumasız Kumaşlar Nasıl Olur?
 • Dokumasız Kumaş Üretimi Nasıl Yapılır?
 • Nonwoven Kumaş Ne Demek?
 • Nonwoven Kumaş Özellikleri Nelerdir? (Dokusuz Kumaş Özellikleri)
 • Dokunmamış Kumaş Üretimi Süreçleri Nelerdir?
 • Nonwoven Polipropilen Kumaş Nedir?
 • Nonwoven Polipropilen Kumaş Kullanım Alanları Nelerdir?
 • Nonwoven Polipropilen Kumaş Özellikleri Nelerdir?
 • Dokusuz Yüzey Kullanım Alanları Nelerdir?
 • Nonwoven Kumaş Fiyatları Ne Kadardır?
 • Nonwoven Kumaş Nerelerde Kullanılır?
 • Spunlace (Spunbond) Nonwoven Kumaş Nedir?
 • Meltblown Kumaş Üreticileri Kimlerdir?
 • Nonwoven Kumaş Nasıl Üretilir?
 • Nonwoven Kumaş Üretim Aşamaları Nelerdir?
 • Nonwoven Kumaş İçeriğinde Ne Vardır?
 • Nonwoven Kumaş Satan Yerler Neresidir?

Yardımcı Kaynak PDF – Ankara Üniversitesi Dokusuz Yüzeyler

Yorumlar

 1. Hayrettin tüźün dedi ki:

  20 gr maske kumaşı beyaz. Fiyatı Ne kadar

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, maskelik kumaşlar hakkında bilgi maili e-posta adresinize gönderildi. Lütfen kontrol edip onaylayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir