Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

İpek Kumaş

İpek Kumaş Nedir?

İpek Kumaş Nedir?

Temel sorumuzun “ipek kumaş nedir?” olduğu bu yazımızda, aşağıda yer alan konulardan bazılarına ve alt dizinlerine detaylı cevaplar vermiş olacağız.

 • İpek kumaş nedir?
 • İpek kumaş İngilizcesi olan silk kumaş nedir?
 • İpek kumaş ne demek?
 • İpek kumaş nasıl anlaşılır?
 • İpek kumaş nasıl bir kumaştır?
 • İpek kumaş nasıl belli olur?
 • İpek kumaş nasıl dikilir?
 • İpek kumaş nasıl elde edilir?
 • İpek nasıl kumaş haline gelir?

hep birlikte bakalım neymiş bu ipek kumaş…

İpek, dünyanın en güçlü doğal tekstilidir. Bu tekstilin, yakın zamanda mühendislik ile üretilmiş biyomateryal tarafından dayanıklılığı geride kaldı ancak doğal işlemlerle yapılan en güçlü kumaş olmaya devam ediyor.

Muazzam gerilme mukavemeti bir yana dursun, ipek genellikle başka nedenlerle değerlidir. İpeğin yumuşaklığı, onu tarih boyunca çok arzulanan bir tekstil haline getirdi ve bu basit elyaf, Eski Dünya’dan bu yana efsanevi ticaret yolları inşa etti ve kültürleri dönüştürdü. 

Doğal bir protein lifinden oluşan ipek, esas olarak koza yapmak için bazı böcek larvalarının salgıladığı bir protein olan fibroinden oluşur. Diğer böcekler de ipek benzeri maddeler üretirken, dünyadaki ipeğin çoğu, yalnızca dut ağaçlarında yaşayan solucanlar olan Bombyx mori larvalarından elde edilir. 

Bazı aydınlatma koşullarında ipek, ipek liflerinin üçgen prizma benzeri yapısı nedeniyle parıldayan bir optik etki üretir. Bu prizmalar ışığı çeşitli açılardan yansıtır, bu da ipeği bu kadar ünlü yapan ince gökkuşağı tonuyla sonuçlanır. Hakiki ipek kumaş gerçek bir lüks ve kalitedir. 

İpek kadife döşemelik kumaş, parlak görüntüsü ile farklı ve asil bir dekorasyon sonucu verecektir. 

İpek Kumaş Özellikleri 

İpek Kumaşın Özellikleri Nelerdir?
İpek Kumaş Özellikleri

İpek kumaş özellikleri bilgilerini sizin için derledik. Okumaya devam edin. Bu sayede ipek kumaş nedir? daha iyi anlayacaksınız. 

Bileşim

İpek lifinin %80’i bir protein olan fibroinden, % 20’si ise ipek sakızı olarak adlandırılan maddeden oluşur.  

Mukavemet

Bir lif olarak ipek, iyi bir gerilme mukavemetine sahiptir, bu da ona dayanıklılık sağlar. İpek, en güçlü doğal elyaftır ve orta aşınma direncine sahiptir. Fırlatılan ipliklerin mukavemeti, esas olarak elyafın sürekli uzunluğundan kaynaklanmaktadır. Eğrilmiş ipek ipliği kuvvetli olmasına rağmen atılan ipek filament ipliklerden daha zayıftır. 

Elastikiyet

İpek elyaf elastik bir elyaftır ve kopmadan önce orijinal uzunluğunun 1 / 7’si ile 1 / 5’i arasında esneyebilir. Orijinal boyutuna geri dönme eğilimindedir, ancak yavaş yavaş esnekliğini  kaybeder. Bu, kumaşın sarkması demektir.   

Esneklik

İpek kumaşlar şekillerini korurlar ve kırışmaya karşı orta derecede direnç gösterirler. Kısa elyaf ipekten yapılan kumaşlar daha az esnekliğe sahiptir.  

Kırılganlık

İpeğin esnekliği sayesinde mükemmel bir döküm kabiliyeti sağlayan bir esnekliği vardır.  

Isı İletkenliği

İpek bir protein elyafıdır ve iletken değildir yününkine benzer bir özellik göster. Bu, ipeği kışlık giysiler için uygun hale getirir. 

Emicilik

Doğada protein olan ipek kumaşlar iyi emiciliğe sahiptir. İpek kumaşın emme kapasitesi, daha sıcak atmosferler için bile rahat giyim sağlar. İpekten yapılan kumaşlar yazın serin, kışın sıcaktır. İpek lifi genel olarak ağırlığının yaklaşık yüzde 11’ini nem olarak emebilir, ancak bu aralık yüzde 10 ile yüzde 30 arasında değişir. Bu özellik aynı zamanda ipeğin kolayca basılabilmesi ve boyanabilmesi için önemli bir faktördür. 

Temizlik ve Yıkanabilirlik

İpek kumaş, pürüzsüz yüzeyi nedeniyle kir tutmaz. Toplanan kirler yıkama veya kuru temizleme ile kolaylıkla çıkarılabilir. Genellikle ipek giysilerin kuru temizlenmesi tavsiye edilir. İpek kumaşlar daima yumuşak bir sabunla yıkanmalı ve çamaşır makinesinde kuvvetli çalkalamadan kaçınılmalıdır.  

Ağartıcılara Tepki

İpek, yün gibi, sodyum hipoklorit gibi klorlu ağartıcılarla bozulur. Bununla birlikte, ipek için hidrojen peroksit veya sodyumdan oluşan hafif ağartıcı kullanılabilir.  

Büzülme

İpek kumaşlar, sadece ütü ile eski haline getirilebilecek normal bir çekmeye tabi tutulur. Krep efektli kumaşlar, yıkamada önemli ölçüde küçülür, ancak orta derecede sıcak bir ütü ile dikkatlice ütülemek, kumaşı orijinal boyutuna geri döndürür. İpek kumaşlar nemliyken ütülenmelidir. 

Işık Etkisi

Elbiselik Saten Kumaş İstanbul
İpek Saten Kumaş Elbise

İpek kumaş güneş ışığına maruz kaldığında zayıflar. Ham ipekler, zamkı giderilmiş ipeğe göre ışığa karşı daha dayanıklıdır. İpek saten kumaş bunun bir örneğidir.

Küflenmeye Karşı Direnç

İpekler, bir süre nemli bir durumda veya tropikal rutubetin aşırı koşulları altında bırakılmadıkça küflenmez.  

Alkalilere Tepki

İpek, alkalilere karşı yün kadar duyarlı değildir, ancak konsantrasyon ve sıcaklık yüksekse zarar görebilir. Bu nedenle ılık suda yumuşak bir sabun veya deterjan kullanılması tavsiye edilir.  

Asitlere Tepki

Konsantre mineral asitler, ipeği yünden daha hızlı çözer. Organik asitler ipeğe zarar vermez.  

Boyalara Etkisi

Kırmızı Renk İpek Kumaş
Kırmızı İpek Saten Kumaş

İpek iyi emiciliğe sahiptir ve bu nedenle boyalara afinitesi yüksektir. Boyalı ipek kolay kolay solmaz, ancak ışığa karşı direnci pek de memnun edici değildir. İpek saten kumaş fiyatları bu özelliğinden dolayı yüksektir.

Terlemeye Karşı Direnç

Ter ve güneş ışığı ipek kumaşları zayıflatır ve sararır. İpeğin kendisi bozulur ve renk etkilenerek lekelenmeye neden olur. Cilde temas halinde giyilen giysiler her giyimden sonra yıkanmalı veya başka bir şekilde temizlenmelidir. 

İpek kumaş özellikleri temelinde doğal yapısı, esneklik ve ter çekme kabiliyeti ile size konforlu ve sağlıklı bir giyim deneyimi imkanı sunar. İpek dokuma kumaş kategorisinde incelenir. İpek dokumacılığını duymuş olmalısınız.

İpek dokuma kumaşın da aralarında bulunduğu dokuma kumaşlar hakkında detaylı bilgi (Dokuma Kumaş Çeşitleri-Özellikleri-Fiyatları) almak için >>> “Dokuma Kumaş”

İpek Kumaşın Tarihi Serüveni

Başlangıçta, insanlar ilkel kumaşlar yapmak için yabani ipek hasat ediyorlardı. Solucanlar, Çin, Hindistan ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde vahşi ortamda ipek eğirirken, yabani ipek hiçbir zaman tam gelişmiş tekstil üretiminin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar büyük miktarlarda bulunmaz. Evcilleştirilmiş ipek yetiştiriciliği Çin menşelidir. Bir parça arkeolojik kanıt, Çin’de ipek tekstillerin kullanımının MÖ 6500’e dayandığını ve eski Çinlilerin kesinlikle ipekleri MÖ 3600 kadar erken kullandığını gösteriyor. 

Çin’de ipek üretiminin kökeni ile ilgili tarihsel kayıtlar büyük ölçüde eksik olsa da, Çin efsaneleri İmparatoriçe Leizu’ya ipek yapma sanatı olan ipekböcekçiliğinin gelişmesine itibar ediyor. Çin kültürünün ilk günlerinde sadece soylular ipek giyerdi, ancak Çin uygarlığı gelişip zenginleştikçe halk da bu yumuşak ve dayanıklı kumaşı giymeye başladı. Siz de ipek elbise ve kıyafetler alarak kendinizi şımartabilirsiniz. 

Çin’deki ipek üretimi, nihayetinde önde gelen sanayi öncesi ticaret yollarının gelişmesine yol açtı. İpek Yolu, Çin’den Batı Avrupa’ya uzanıyordu ve Çinli tüccarlar, uzak ulusların malları ile ipek alışverişi yapmak için bu ticaret yolunda bir aşağı bir yukarı seyahat ettiler. Kuşaklar boyunca ipek böcekçiliğinin sırları, Çin soylularının en değerli ve korunan bilgileriydi, ancak nihayetinde, MS ilk birkaç yüzyılda Kore ve Hindistan’a nasıl rafine ipek yayılacağına dair bilgilerdi.

Hindistan, Tayland ve diğer Asya ülkeleri bu noktada zaten oldukça gelişmiş ipekçilik süreçlerine sahipti, ancak Çin’in ipek yapma yönteminin üstün olduğu düşünülüyordu. Sınırlı efsanelere ve tarihi kayıtlara dayanarak ipek, uzak geçmişte Batı’da da üretilmiş olabilir. Durum ne olursa olsun, ipek, Roma dönemine kadar Batılılar tarafından oldukça değerliydi ve bu nadir ve gizemli maddenin popülaritesi yalnızca Orta Çağ döneminde arttı. 

Ortaçağ’da İpek Kumaş

MS 11. Yüzyılda, ipek üretimi Avrupa çapında yaygındı. Lucca, Venedik ve Floransa gibi birçok İtalyan şehir devleti, Orta Çağ boyunca ekonomik olarak ipek üretimine oldukça bağımlıydı ve ipek endüstrisi yavaş yavaş Fransa ve İspanya’ya yayıldı. 

Kral James, 17. Yüzyılda Yeni Dünya’ya ipek üretimini tanıttı ve Connecticut ve Massachusetts gibi Amerikan eyaletleri hızla ipek üretiminin merkezleri haline geldi. II.Dünya Savaşı, Amerika’yı Asya ipeğinden kesti ve sonuç olarak Amerikan şirketleri naylon gibi sentetik ürünler geliştirdi. 

İpek Kumaş Nasıl Elde Edilir? 

İpek kumaş nedir? Nasıl elde edilir? bakalım. İpek endüstrisi geçen yüzyılda büyük ölçüde genişlemiş olsa da, bu kumaşı yapmak için kullanılan işlemler hala büyük ölçüde eski dünyadaki ile aynıdır. 

İpekböceği yetiştiricileri, ipekböceği kozalarını hasat ettikten sonra, genellikle olgun kurtların ortaya çıkmasını önlemek için onları yüksek ısıya maruz bırakırlar. Bazı hayvan hakları aktivistleri bu uygulamayı protesto ediyor; ipekböceklerini öldürmeden ipek hasat etmenin mümkün olduğunu iddia ediyorlar, ancak bu duruma pek güvenilmiyor. 

İpek Kumaş Nasıl Olur?

Kozalar ısıtıldıktan sonra ipek üreticileri, ipekböceklerinin titizlikle yerleştirdikleri ipleri dikkatlice çözerler. Bunu yapmak için, ipek kozaları, ipekböceklerinin metamorfoz odalarını oluşturmak için salgıladıkları tutkal benzeri madde olan kozalardaki serisinin az bir miktarını çıkarmak için kısa bir süre kaynatılabilir. 

İpek böcekleri, tek bir uzun lif ipliğinden koza yapar, bu da tamamen çözülmüş bir kozanın tek bir ipek ipi oluşturduğu anlamına gelir. Bir kozayı çözmek için, bir ipek işçisi veya otomatik bir makine, kozayı fırçalayarak gevşek ucu bulacak ve onu bir porselen delikten ipek ipi çözen bir makaraya yükleyecektir.

İpek Kumaş Nasıl Üretilir?

İpek iplik makaraya yüklenirken, sürekli bir ip oluşturmak için otomatik olarak başka bir ipliğe bağlanır. İpek tutamdaki serisin, ipliklerin birbirine yapışmasına yardımcı olur. Daha sonra, ipek üreticileri iplik yapmak için bu uzun ipleri birlikte bükerler. 

İpek üreticileri, istenen belirli özelliklere sahip ipek ipliği oluşturmak için çeşitli üretim sonrası işlemleri gerçekleştirebilir ve daha sonra ipek ipliği daha düzgün hale getirmek için bir silindirden geçirilir. Bu noktada iplik, bir giysiye veya başka bir tekstil türüne dokunmaya hazırdır. 

Çoğu ipek tekstil üreticisi ipliklerini dokumadan önce boyar ve ağartabilirler. Bu üreticiler ayrıca istenen nitelikleri elde etmek için ipeği sertleştirebilir.  

İpek Kumaş Nerelerde Kullanılır? 

İpek binlerce farklı şekilde kullanılabilir. Bununla birlikte, amaçlarımız doğrultusunda, bu kumaşın potansiyel amaçlarını tüketici ve endüstriyel kategorilere ayıracağız: Bu ayırma işlemi ipek kumaş nedir? sorusuna doğru ipucu yakalamamıza yardımcı olacak.

İpek Kumaş Alanlar 

İpeğin en yaygın tüketici uygulaması konfeksiyon üretimidir. İpek, inanılmaz yumuşaklığı ve dayanıklılığı nedeniyle binlerce yıldır ödüllendirildi ve bugüne kadar tüketiciler sentetik alternatiflerine göre gerçek ipeği tercih ediyor. 

İpekten yapılan tüketici giyim eşyalarının örnekleri arasında eşarplar, gömlekler, bluzlar ve gece kıyafetleri yer alır. Bunlara ek olarak abiye ve elbise seçimlerinizde de ipek kumaş seçebilirsiniz.  İpek, hafif ve yumuşak özellikleri nedeniyle iç çamaşırları için de favori bir malzemedir. Evde dekoratif yastıklar, perdeler veya duvar süsleri yapmak için ipek kullanılabilir. 

İpek Kumaş Fabrikaları 

Bu uygulama için sentetik alternatifler olsa da birçok paraşüt üreticisi, bu malzemenin dayanıklı ve hafif uygulamaları nedeniyle ürünlerini hala ipek ile üretmektedir. Ek olarak, tıp pratisyenleri ve cerrahlar, yaraları ve cerrahi açıklıkları kapatmak için ipek cerrahi sütürler kullanırlar. Bu lif çok incedir ve antibakteriyel özelliklere sahiptir, bu da onu bu uygulama için ideal kılar. 

İpek Kumaş Satan Yerler 

Araştırmalara göre Çin, dünyanın en büyük ipek üreticisi olarak hakim bir konuma sahiptir. Yılda 146.000 metrik ton ipekle bu Doğu Asya ülkesi, her yıl yalnızca 28.708 metrik ton ipek üreten en büyük rakibi Hindistan’ı büyük ölçüde geride bırakmaktadır. 

Özbekistan 3. sırada yer almaktadır. Özbekleri, Tayland takip ederek 4. sırayı almıştır. Çin, dünyanın en büyük ipek pazarı ve bu tekstilin en büyük üreticisidir. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği de Hindistan ve Çin’de üretilen ipeğin çoğunu tüketmektedir. (2021)

İpek Kumaş Fiyatları 

Mevcut ipek kumaş fiyatları hakkında bilgiler veren raporlar bazı kurumlarda mevcuttur. Bazı raporlara göre, Çin ipeği şu anda kilogram başına 50 ila 55 dolar arasında değişmektedir. Hindistan hükümeti de bu ülkede üretilen ipek fiyatlarını takip ediyor. İpek kumaş fiyatları İstanbul ilinde metresi 30-40 TL arasında satılmaktadır. Eminönü ipek kumaş satanlar bile bu fiyatlardan memnun değil. 

İpek kumaşın pahalı olduğu gerçeğini aşmak mümkün değil. Bu tür kumaşların üretilmesi zordur ve nakliye maliyetleri nedeniyle ipeği menşe noktasından son tüketiciye taşımak pahalıdır. Bununla birlikte, giysi üretirken bir kilogram ham ipeğin uzun bir yol kat edebileceğini unutmayın. 

Ne Tür İpek Kumaş Çeşitleri Vardır? 

Dut ipeği kumaşı, bu elyafın açık ara en çok üretilen türü olsa da, bahsetmeye değer birkaç ipek kumaş türü daha vardır: Bunları öğrendiğimizde ipek kumaş nedir? sorusunun cevabı biraz daha yerine oturacak.

Dut İpek Kumaş

Dut ipeği, yapımı en kolay ve en ucuz ipek kumaş türüdür. Dünyadaki hemen hemen tüm ipek çeşitleri dut ipeğidir. Bu tekstilin diğer türlerine benzer olarak dut ipek kumaşı da; sağlamlığı, yumuşaklığı ve dayanıklılığı ile ünlüdür. 

Bombyx Mori İpek Böceği Familyasında Yer Alan Hayvan Türü - Sevimli Bir Böcek - Antenleri Mevcut
Dut İpeği Üretiminde En Çok Kullanılan İpek Böceği Türü

Eri İpek Kumaş

Bu ipeğin üretimi, ipekböceklerini ufak bir alanda kalabalık olarak tutmayı gerektirir. Bu sebeple bu tekstil elyafı çeşidine “barış ipeği” de denir. Dünyada neredeyse hiç eri ipeği üretilmemektedir. Bu ipek ile üretilen kumaşlar çok ağırdır (yoğun). Aynı zamanda dut ipeğinden çok daha dayanıklıdır. Eri ipekböcekleri hint ağaçlarında yaşadıklarından, bu tür ipeklere halk arasında bazen “hint ipeği” denilmektedir. 

Tasar İpek Kumaş

Dut ipeğinin yanında tasar ipeği en çok üretilen ikinci ipek kumaş türüdür. Bu ipek türü yabani ipekler kategorisine girer. Hindistan’a özgü ipekböcekleri tarafından üretilir. Japonya ve çevre ülkeleri de tasar ipekböceklerine ev sahipliği yapmaktadır. Ancak bu kurtların ürettiği ipek, yeşilimsi partiküllere sahip bir dış tabaka görünümünü yansıtmaktadır.

Tassar İpek ve Normal İpek Böceklerinin Kumaş Üretimi İçin Yaptıkları Tekstil Elyafı Hammaddesi Fotoğrafları - Karşılaştırmalı (Sağda Tassar İpek / Solda Normal İpek)
Normal İpek ile Tasar İpek Arasındaki Fark Nedir?

Örümcek İpeği Kumaş

Bazı örümcek ipeği türleri oldukça gergindir, ancak örümcekler ipekböcekleri gibi yetiştirilemez. Bu nedenle örümcek ipeğinin üretimi son derece pahalıdır ve bu da onu tekstil üretimi için geçersiz kılar. Bunun yerine, üreticiler kurşun geçirmez yelekler, mikroskoplar, teleskoplar ve diğer endüstriyel veya niş ürünleri yapmak için örümcek ipeği kullanıyor. 

Muga İpek Kumaşı 

Muga ipek kumaşı sadece Hindistan’ın Assam eyaletinde üretilmektedir. Muga ipeği Hindistan haricinde dünyanın geri kalanında pek fazla bilinmemektedir. Bu bölgenin yerlileri gösteriş gerektiren toplu törenlerde giymek üzere muga ipeğinden kıyafetleri dokuyup giymişlerdir. Günümüzde vintage furyasıyla birlikte yavaş yavaş Avrupa ve ABD moda dünyasında görülmeye başlanmıştır.

Akdeniz İpek Kumaşı

Akdeniz’e özgü belirli bir midye türü, küçük miktarlarda ipek benzeri bir lif üretir. İtalya’da yaşayan bazı çiftçiler bu midyeleri evcilleştirmiş ve üretim süreçlerine katmışlardır. İtalya ve çevresinde “midye ipeği / akdeniz ipeği” olarak adlandırılan bu ipek türü halen üretilmektedir.

Deniz İpeği Nedir? Deniz İpek Kumaş Modelleri Kıyafetleri, Damask Desenli Motif / Saf Platin Rengi
Akdeniz İpeği & Akdeniz İpeği Kumaşından Yöresel Kıyafet

Koan İpek Kumaşı

“Pacypasa Atus” adı verilen bir ipekböceği türü, Yunanistan, Türkiye ve İtalya’nın belirli bölgelerine özgü olan “koan ipeği” üretir. Bu ipekböcekleri çam, ardıç ve meşe ağaçları ile beslenirler. Eski Roma’da koan ipeği yaygın olarak kullanılırken, günümüzde koan ipek kumaş üretimi sınırlıdır. Bu tür ipek esas olarak diğer ipek liflerini güçlendirmek için kullanılmaktadır. Muadillerine göre oldukça pahalıdır.

İpek Jarse Kumaş

Jarse ipek kumaş az bulunur ve pahalıdır. Özel üretim veya kişisel çalışmalarda karşımıza çıkar. Çiçek, yaprak gibi çeşitli desenlerde jarse ipek kumaş en sık rastlanan türlerdendir. Çünkü jarse ipekler en fazla kadın giyim imalatında kullanılır. Jarsenin yanı sıra jakarlı ipek kumaş modelleri de ziyadesiyle hoş bir görünüme sahiptir. 

İpucu: Jarse kumaş çeşitleri, modelleri, üretimi, fiyatları ve daha fazlası hakkında bilgi almak için >>> “Jarse Kumaş Nedir?”

İpek Astar Kumaş

İpek Astar Kumaş Fiyatları
İpek Astar Kumaşı

Astarlık kumaş fiyatları olarak en yüksek astar kumaş budur. İpek astar kumaş genellikle kadın elbiseleri için geçerlidir. Su geçirmez özellikteki astarlık kumaşların yanında daha güzel duran ipek astar en popüler astarlık kumaş isimleri arasında nam yapmıştır. İpek astar kumaş özellikleri saymakla bitmeyecek yapıdadır.

Astar kumaş nedir? Astar kumaş fiyatları nelerdir? Astarlık kumaş nasıl olmalı? Astarlık kumaş isimleri nelerdir? gibi soruların cevapları için >>> “Astarlık Kumaş”

İpek Kumaş Çevreyi Nasıl Etkiler? 

İpek doğal bir elyaf olduğundan, doğası gereği sürdürülebilirdir ve çevreye zarar vermez. Yabani ipeğin hasat edilmesi ve üretilmesinin çevreye herhangi bir olumsuz etkisi yoktur, ancak ipek yetiştirmek ve dünyanın her yerine taşımak çevreye çeşitli şekillerde zarar verebilir. 

PETA gibi hayvan hakları örgütleri, bu süreçte ipekböcekleri öldürüldüğü için ipek üretimini protesto ediyor. Bununla birlikte, ipek üretimi en temiz tekstil endüstrilerinden biri olmaya devam etmektedir; dut ağaçları gübre veya böcek ilacı gerektirmez, bu da çevreye herhangi bir toksik kimyasal madde vermeden yetiştirilmiş ipekleri hasat etmenin mümkün olduğu anlamına gelir. 

İpek Böcekleri Ne Yapıyor?

Yıllar geçtikçe, ipek güveleri evcilleştirme nedeniyle mutasyona uğradı. Olgun güveler, az gelişmiş çeneler nedeniyle artık yemek yiyemezler ve kördürler. Sadece yakındaki dut yapraklarının yapraklarına yaklaşık 500 yumurta bırakacak kadar uzun yaşarlar. 

İpekböcekleri ve ipek güveleri için endişeler bir yana, Çin ve Hindistan gibi ülkelerde ipek üretimi genellikle işçi sömürüsünü içerir. Otomasyon, ipek üretimini dünyanın her yerindeki çalışanlar için daha kolay ve adil hale getirirken, tüm üretim tesislerinin aynı otomasyon biçimlerine erişimi yoktur. 

Dünyanın çoğu bölgesi fazla ipek üretmediğinden, nihai varış noktasına ulaşmak için bu maddeyi uzun mesafelere göndermek gerekiyor. Bu nedenle ipek nakliyesi sürecinde fosil yakıtlar harcanmaktadır. Bu küçük endişelere rağmen, ipek üretimi çevreye önemli ölçüde zarar vermez ve ipek yüzde 100 biyolojik olarak parçalanabilir olduğu için kirliliğe diğerlerine oranla o kadar da neden olmaz.  

İpek Kumaş Sertifikaları – Vegan Kumaş Devrimi

Bu tekstilin üreticilerinin ürünlerinin değerini müşterilere ifade etmek için kullanabilecekleri çeşitli ipek sertifikaları vardır. İpek Mark, Hint tekstil ürünlerini sertifikalandırır. Bir ipek giysi veya başka bir ipek ürün “Hakiki İpek Kumaş” logosunu taşıyorsa, bu organizasyonun talep ettiği katı standartlara uymuş anlamına gelir. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde ipek üretimi son derece sınırlı olsa da, Amerikan ipeğinin Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından sertifikalandırılması mümkündür. Buna ek olarak, Avrupa Birliği’nin organik sertifikasyon kurumu, bu Avrupa ülkeleri bloğunda yetiştirilen ipeğin organik veya sürdürülebilir işlemlerle yetiştirildiğini onaylayabilir. 

Ancak çoğu tüketici, ipek bir giysinin enfiye olup olmadığını belirlemek için Global Organik Tekstil Standardının (GOTS) logosunu arar. İpeğin çoğu Çin’de üretilmektedir. Ancak bu ülke ipek üreticilerine anlamlı bir düzenleme getirmemiştir. Bunun yerine, tüketicileri satın aldıkları ipeğin organik durumu hakkında bilgilendirmek GOTS gibi kuruluşlara kalmıştır.

Eğer “İpek kumaştan maske nasıl yapılır? İpek astar kumaş özellikler nelerdir? İpek kumaş yıkanınca çeker mi? İpek dokuma kumaş çeşitleri nelerdir? İpek kadife kumaş fiyatları nasıldır?” diye kafanızda milyonlarca soru işareti varsa yazılarımızı takip etmenizde fayda var. Keyifli okumalar dileriz.

Yazar: Nezire Zorlu

Yorumlar

 1. emine dedi ki:

  tasar ipek böceklerinin elde edilen ipek kumaşının görselini görmem mümkün müdür? internet üzerinde nasıl araştırmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Google üzerinden “Tussar Silk Fabric” olarak görselleri aratın. Sizin için buraya link bırakıyorum. Tassar İpek Kumaş Görselleri, Modelleri ve Örnekleri

 2. emine dedi ki:

  yazınızda Japonya da yetişen tasar böceklerinin yalnızca yeşil renkte ipek ürettiğinden bahsetmişsiniz, projemde bu yeşil kumaşın rengini doğru yansıtabilmem için hangi ton olduğunu öğrenmem gerekiyor bunu nasıl öğrenebilirim peki? Tekrardan yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, rahatsızlık veriyorsam eğer özür dilerim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, ilgili başlığa Tasar ipeğinin görselini ekledik. Bu ipek ile istenilen her renkte ipek ve ipek karışımlarından elde edilen kumaşlar üretilebilir. Çalışmanızda kolaylıklar dileriz.

   1. Anonim dedi ki:

    teşekkür ederim

 3. Gamze Nur dedi ki:

  Kolay gelsin saten ipek kumaş kartelanız var mı? İzmir’e gönderme imkanınız var mı?

Bir yanıt yazın