Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Krep Kumaş

Krep Kumaş Nedir? Özellikleri, Türleri, Üretim Süreçleri, Satış Yapan Yerler, Fiyatları, Metre ve Kilo Toptan Ucuz Fiyat Bilgisi ve Daha Fazla Konuyu Açıkladığımız Krep Rehberi - Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

İÇİNDEKİLER

Krep Kumaş Genel Özellikleri Nedir?

 • Kumaşın İsmi: Krep Kumaş
 • Kumaşın İçeriği: Yün, ipek veya sentetik malzemelerden üretilir.
 • Kumaşın İplik Sayısı Kombinasyonları: Temel malzemeye bağlı olarak değişir.
 • Kumaş Nefes Alabilirliği: Organik krep kumaşıın nefes alabilirliği orta düzeylerdeyken sentetik krep kumaşın nefes alabilirliği düşüktür.
 • Nem Tutma Özelliği: Yüksektir.
 • Isıyı Hapsetme Yeteneği: Düşüktür.
 • Tüylenme: Tüylenme çok az görülebilir.
 • İlk Üretici Ülke: Antik kentlerden birinde üretilmiştir.
 • Günümüzde En Büyük İhracatçı Ülke: Krep kumaşın türüne göre değişir.
 • Önerilen yıkama sıcaklıkları: Soğuk veya elde yıkama önerilir.
 • Yaygın Kullanım Alanları: Atkılar, şallar, sargılar, elbiseler (kalem elbise, abiyeler), gece kıyafetleri, şapkalar, yas töreni kıyafetleri, gösterişli moda kıyafetleri, perdeler…Bunlara ek olarak krep kumaş pantolon (bol paça kadın-erkek pantolonlar), tunik, etek (kelem etek, piliseli etek), ceketler; ki bu ceketler uzun ceketler, pardesüler gibi krep ceket modelleri olabilir. Tunikler, krep kumaş bluz modelleri, gelinlik, gömlek, eşarp gibi baş örtüleri ve hırka üretimlerinde de tercih edildiği gözlemlenebiliyor. 

Krep kumaş hakkında bilgileri özetledik. Şimdi ayrıntılı olarak, krep kumaş nedir?, sorusunu cevaplamaya çalışalım.

Bu yazıyı okuduktan sonra:

 • Krep kumaş nedir?
 • Krep kumaş ne demektir?
 • Krep kumaş nasıldır? (Krep kumaş nasıl bir kumaştır?)
 • Krep kumaş nasıl oluyor? (Krep kumaş nasıl bir şey?)
 • Krep kumaş nerelerde kullanılır?
 • Krep kumaşın özellikleri nelerdir?
 • Krep kumaş çeşitleri nelerdir?
 • Krep kumaş metre fiyatı veya toptan fiyatları ne kadar?
 • Baskılı (desenli) krep kumaş nasıl olur?

hepsini ayrıntılı olarak öğrenmiş olacağız…

Krep Kumaş Nedir?

Krep kumaş nedir? Öncelikle buradan başlayalım. Krep kumaş, benzersiz bir dalgalanma, üç boyutlu doku ile sonuçlanan bir dokuma veya kumaş işleme yöntemidir. Krep kumaştan yapılan giysiler ve diğer tekstiller genellikle hassastır. Yaygın olarak tören kıyafetleri için kullanılır.

Gelenek olarak, krep kumaşı birçok Batı kültüründe yas dönemlerinde kadınlar tarafından giyilirdi. Ancak bu uygulamanın büyük ölçüde modası geçmiştir. Dünyanın dört bir yanındaki diğer kültürler, tekstil üretimlerine çeşitli türlerde krep kumaşları dahil etmektedir. Bazı durumlarda, binlerce yıldır aynı şekilde dokunan geleneksel krep kumaşlar kullanılmaktadır.

Krep Kumaş Nasıl Olur? Fotoğrafı
Mor Renk Kalın Krep Kumaş

Krep Kumaşın Tarihsel Süreci Nedir?

Krep kumaşının insan uygarlığı tarihinde net bir başlangıç ​​noktası yoktur. Krep arkasındaki konsept çok basit olduğundan, birçok kültür bu kumaşın formlarını gelişimin bir aşamasında veya başka bir aşamada benimsemiştir. Örneğin, krep hala Ortodoks Yunan kadınları tarafından yas tutmak için kullanılıyor ve Hint yarımadasının çeşitli kültürleri krepleri geleneksel giysilerine dahil ediyor.

Batı’da krep, 19. yüzyılda yas kıyafeti dışında popülerlik kazandı. Çok hızlı bir şekilde, Courtaulds adlı bir şirket krep üretim pazarına neredeyse tamamen hakim oldu ve yıllar boyunca bu ikonik firma çeşitli farklı krep örgüleri ve malzemeleri ile deneyler yaptı.

Günümüzde Krep Kumaşın Yeri

Günümüzde krep en çok yüksek moda ve diğer dekoratif giyim tasarımlarında kullanılmaktadır. Krep kumaş uzun zamandan beri yas kıyafetleri ile olan ilişkisini kaybetti ve bu da bu tekstilin geleneksel kullanımlarının dışına çıkmasına izin verdi. Genellikle diğer kumaş türleri ve dokumalarla karıştırılan krep, onu akışkan, havadar giysilerde oldukça kullanışlı kılan benzersiz bir hafif, dokulu profile sahiptir.

Pembe Kırmızı Renk Krep Kumaş Nedir?
Krep Kumaş – Pembe Renk

21. yüzyılda, “krep” kelimesi o kadar belirsizleşmiştir ki, herhangi bir sayıdaki farklı dokulu kumaş türlerini ifade edebilir. Krep kumaşın orijinal anlamını yitirdiğini söyleyecek kadar ileri gidebilirsiniz ve bu kabul görebiilir. Modern krep tanımımız daha uygun ve mümkün olduğunda organik, güvenli tekstil ürünlerinin kullanımını destekler.

Krep Kumaş Üretimi Nasıl Olur?

Krep kumaşta kullanılan temel tekstilleri yapmak için çok çeşitli işlemler kullanılabilir. Bu tür tekstilin tek ayırt edici özelliği, dokumasıdır. Bu nedenle ister doğal ister sentetik elyaflı olsun, tasarımcılar ve tekstil üreticileri “krep” olarak kabul edilebilecek bir etki yaratmanın sayısız farklı yolunu bulmuşlardır.

Krep ipliği, sert büküm adı verilen ve iplik üretiminde kullanılan tekstil liflerinin normalden çok daha sıkı bükülmesini içeren bir işlemle yapılır. Ek olarak, ipliğe kendine özgü kabarık dokusunu vermek için alternatif “S” ve “Z” bükümleri kullanılır. Sağ ve sol bükümler olarak da bilinen bu alternatif eğirme teknikleri, hangi kumaş malzemesi kullanılırsa kullanılsın krep ipliği ile sonuçlanır.

Krep ipliği üretildikten sonra boyanabilir, işlemden geçirilebilir ve giysiler haline getirilebilir. Bazı durumlarda, bitmiş krep ürünlerinin üretimi ipliğin eğrildiği aynı tesiste gerçekleşebilir. Ancak genellikle iş iki ayrı firma arasında bölünür.

Krep Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Krep kumaşın kullanım alanlarını hep birlikte inceleyelim…

Hassas yapısı nedeniyle krep kumaşlar genellikle eşarp, gece kıyafeti ve diğer hafif giyim türlerinde kullanılır. Yünlü krep kumaş, ipek krep kumaş türlerine göre daha dayanıklıdır. Bu da kazak ve elbise gibi daha ağır (dayanıklı) kıyafet uygulamalarında kullanılabileceği anlamına gelir.

Krep Kumaş ile Üretilmiş İpek Benzeri Şal - Cansız Manken Üzerinde
Mor Renk Krep Kumaş Şal

Sentetik krep kumaş, bazı yönlerden daha dayanıklı olabilir. Ancak çoğu sentetik kumaşın son derece yanıcı olduğunu söylemek gerekir. Buna karşın birçok doğal elyafın, “özellikle yün elyafının” aleve dayanıklı olduğunu unutmayın. İpek ve yünden yapılan krep giysilerinin de rahat olma olasılığı çok daha yüksektir. Lüks Alpaka yünü ve diğer ultra yumuşak yün çeşitlerinden bile krep kumaş yapmanın mümkün olduğunu unutmayın.

Krep kumaşın en yaygın uygulamalarından biri elbiselerdir. Bu kumaş, diğer tekstiller üzerinde güzel bir şekilde örtülür. Genel olarak çekici ve duygusal bir yol olarak düşünülen şekilde vücuda sarınır.

Kadın Kalem Elbise Krep Desensiz Düz Bayan Abiyelik Kumaş
Beyaz Renk Krep Kumaş Kalem Elbise

Ancak sıradan elbiseler genellikle krep işlemini görmez. Bu süslü kumaş en çok moda fotoğraf çekimleri, düğünler, galalar ve diğer benzer yüksek sınıf ortamlar için ayrılmıştır.

Krep Kumaş Üreticileri Nerede Bulunur?

Dünyanın dört bir yanındaki büyük tekstil üreticilerinin çoğu, krep dokumalı bir tür kumaş üretiyor. Bu da krep kumaşın nerede üretildiğini bilmek istediğinizde temel malzemelerin nerede yapıldığına bakmayı daha etkili hale getiriyor.

Hep birlikte bakalım, temel malzemelerine göre krep kumaş üreticileri nerededir?

İpek Elyafına Göre Krep Üreticileri

Çin, hacim olarak en büyük ipek üreticisidir. Ancak ipek üretimi, Hint kültüründe komünist Doğu Asya komşusunun toplumunda olduğundan çok daha kritik bir rol oynamaktadır. Çin genel olarak en büyük tekstil üreticisi olduğu için, bu ülkenin ipeğin en büyük üreticisi olduğu da mantıken doğrudur.  Bununla birlikte, birçok Hintli ipek üreticisi, hala sayısız nesil boyunca ipek üretiyor.

İpucu: İpek elyafının hazır giyim süreçlerinin serüveni hakkında derin bilgilere ulaşacağınız yazıyı okumak için >>> “İpek Kumaş Nedir?”

Yün Elyafına Göre Krep Üreticileri

Çin muhtemelen dünyanın en büyük yün ihracatçısı olmak isterken, bu ün Hint Okyanusu’ndaki komşusu Avustralya’ya gidiyor. Bu eski İngiliz ceza kolonisinde insanlardan çok daha fazla koyun var. Ancak Oz’un koyun-insan oranı, bir koyun ayaklanması karşısında insanları tamamen güçsüz olacağı Yeni Zelanda’nınkiyle karşılaştırıldığında o kadar da büyük olmuyor. 

İpucu: Yün elyafı süreçlerini daha iyi kavrayabilmek için ayrıntılı yazımızı okuyun >>> “Yün Kumaş Nedir?”

Yapay (Sentetik) Elyaflara Göre Krep Üreticileri

Çin, çoğu tekstil liflerinde olduğu gibi sentetik liflerde de dünyanın en büyük üreticisidir. Sentetik tekstil ürünleri yapmanın güvenli ve doğal bir yolu olmadığı açıktır. Ancak durum ne olursa olsun, Çinli sentetik tekstil şirketlerinin büyük çoğunluğu çevreye zarar veren, işçileri riske atan ve kirliliğin artmasına katkıda bulunan üretim süreçleri kullanmaktadır. 

Sentetik tekstiller kullanmanız gerekiyorsa, bunları geri dönüştürülmüş malzemeler kullanan ve kirliliğini mümkün olduğunca azaltan şirketlerden almaya çalışın. Bu noktaya gelindiğinde aslında kirletmeyen tekstil maddesi diye bir şey yoktur. Ancak doğal lifler daha az kirletmektedir. Gelecekte bir noktada, doğal tekstillerden daha sürdürülebilir olan sentetik elyaflar yapmanın bir yolunu keşfedebiliriz. Ancak o gün hala oldukça uzak.

İpucu: Sentetik kumaş çeşitleri hakkında bilgi almak için >>> “Sentetik Kumaş Nedir?

Krep Kumaş Toptan Satış Fiyatları

İpek veya yünden yapılan krep kumaş, sentetik krep kumaştan çok daha pahalıdır. Bu tür kumaşı metre veya kilo ile satın alabilirsiniz. Bunun yanında yanma geciktiriciler veya diğer maddelerle işlem görmüş kumaşlara ek ücretler dahil edilir. Ortalama 500 kilo alımlarda orijinal krep kumaş kilo fiyatı 45 lirayla 65 lira arasında değişmektedir.

Krep Kumaş Çeşitleri

Onlarca farklı krep kumaş türü var. Biz size en yaygın olanları sıralayacağız:

 • Yün Empirme Krep Kumaş
 • Tensel (Power Likralı) Hürrem Krep Kumaş
 • Düz Tod Saten Krep Kumaş
 • Jakarlı Dabıl (Doubble) Krep Kumaş
 • Kristal Atlas Şeker Krep Kumaş
 • Pamuklu Kobe Krep Kumaş
 • Ultra Soft – Petek Prada Krep Kumaş
 • Queen Jennifer Jessica Krep Kumaş
 • Fransız İpek Moss Krep Kumaş
 • İthal Maroken Kum Krep Kumaş
 • Scuba (Dalgıç) Astarlı Krep Kumaş
 • Jorjet Adriana Krep Kumaş
 • Coco Royal Polyester Krep Kumaş

Yukarıda verilen krep kumaş çeşitlerini tek tek açıklayalım…

Yün Empirme Krep Kumaş Nedir?

Yünlü empirme krep, daha pürüzlü, tel gibi bir yüzeye sahiptir. Yün elyaflarından ve bazen de pamuk veya sentetik elyaflarla karıştırılarak yapılır. Hafif ve orta ağırlıkta bir kreptir. Kırışmaya karşı dayanıklıdır. Genellikle takım elbise, pantolon ve elbise için kullanılır.

Gül Baskılı Empirme Kumaş Elbiselik Krep Kumaş - Keçi Yünü
Çiçek Desenli Yünlü Emprime Krep Kumaş

Tensel (Power Likralı) Hürrem Krep Kumaş Nedir?

19. yüzyılın ortalarında popüler olan bu tür krep, kendine özgü parlak saten benzeri bir dokuya sahiptir. Orijinali artık üretimde olmamasına karşın birçok modern krep türü bu klasik tekstil ürününün özelliklerini taklit etmektedir.

Gül Emprime Baskı Tensel Krep Kumaş Modelleri
Hürrem Krep Kumaş Tensel – Turuncu Renk – Çiçek Baskılı

Düz Tod Saten Krep Kumaş Nedir?

Bu karmaşık krep tasarımı, ters düz krep tasarımıyla çözgü dokumasını içerir. Bugün hala yaygın olarak kullanılan popüler bir Fransız krep kumaş çeşididir.

Düz Saten Krep Kumaş Yüzey Fotoğrafı
Turkuaz Renk Tod Saten Krep Kumaş

Jakarlı Dabıl (Doubble) Krep Kumaş Nedir?

Başlangıçta yalnızca Çin’de üretilen bu benzersiz krep stili, Asya esintili birçok krep giysisinde hala görülmektedir.

Jakarlı Olmayan Pembe Doubble Dabıl Krep Kumaş - Pürüzlü
Jakarsız Dabıl Krep Kumaş – Pembe Renk

Kristal Atlas Şeker Krep Kumaş Nedir?

Bu krep türü bir zamanlar kırsal İngiliz yaşam tarzıyla birlikte anılırdı. Şekerlere benzeyen bir yüzeye sahip olduğu için eski zamanlarda sarayı koruyan muhafızların zırhlarına giydirilirdi. Bu sayede şövalyeler estetik bir görünüme sahip olurlardı. Savaş ve ticaret dönemlerinde, İngilizler ve Franklar genellikle krep örgü türevleri gibi kültürel eserleri takas ederlerdi. Kristal atlas şeker krep kumaş da o zamanlardan günümüze kadar ulaşmıştır.

Pamuklu Kobe Krep Kumaş Nedir?

Sağlıklı krep olarak da adlandırılan pamuklu kobe krep kumaş özellikleri bakımından kaba ve boyasızdır.

Ultra Soft – Petek Prada Krep Kumaş Nedir?

Ultra soft petek prada krep genellikle çok daha hafif elyaflardan üretilir. Bu ayırt edici özelliğe sahip krep kumaş, 19. yüzyılın ikinci yarısında en şöhretli kumaş çeşitlerinden birisiydi. Halk arasında şifon kumaşa çok benzediği için “Şifon krep kumaş” da denilmektedir.

Prada Petek Kumaş Tül Krep Fiyatları Nedir?
Ultra İnce ve Yumuşak Petek Krep Kumaş – Koyu Mor Renk

Queen Jennifer Jessica Krep Kumaş Nedir?

Efsane krep olarak da adlandırılan bu kumaş stili genellikle fantezi iç çamaşırlarında kullanılır. İsmini Kraliçe Jennifer’dan almıştır.

Fransız İpek Moss Krep Kumaş Nedir?

İpekten yapılan Fransız moss krep kumaş, buruşuk bir dokuya neden olacak şekilde kimyasal olarak işlenmiştir. Bu krep çeşidi gece kıyafetlerinde popülerdir.

İthal Maroken Kum Krep Kumaş Nedir?

En ve Boy Likralı
İthal Maroken Kum Krep Kumaş – Pembe Renk

İthal Maroken Kum Krep, genellikle hakiki ipek veya yapay ipek lif karışımlarıyla yapılan hafif bir kumaştır. Bu kumaş, diğer kreplere özgü büzüşük yüzeye sahip değildir. Bunun yerine hafif pürüzlü, mat bir yüzeye sahiptir. Bu görünüm, düz dokuma deseninde atkı ipliği olarak sıkıca bükülmüş iplikler kullanılarak elde edilir. Polyester krep de bu kumaşa benzer görünüm ve his ile daha uygun fiyatlı bir versiyondur.

Scuba (Dalgıç) Astarlı Krep Kumaş Nedir?

Dalgıç (scuba) krep kumaş, bir tarafı saten gibi pürüzsüz ve yumuşak, diğer tarafı ise krep hissi ve görünümü olan saten bir kumaştır.

Jorjet Adriana Krep Kumaş Nedir?

Jorjet Adriana krep kumaş diğerlerinden farklı olarak daha yumuşak ve daha pürüzsüz bir görünüme sahiptir. Esas olarak suni ipek veya suni ipek gibi sentetik ipek benzeri liflerden yapılır. İpek Adriana Jorjet hafif esnekliğe ve hoş bir örtüye sahiptir. Krep jorjet kumaş, elbiseler için popüler bir kumaştır.

Coco Royal Polyester Krep Kumaş Nedir?

Elbiselik Coco Royal Krep Kumaş Çiçekli
Coco Royal Polyester Mat Krep Kumaş Elbise

Coco Royal polyester krep, sentetik elyaf polyester kullanılarak yapılan bir krep kumaş çeşididir. Poli krep tipik olarak hoş bir örtüye sahip hafif, ince bir kumaştır. Polyester krep elbiseler, etekler ve bluzlar için kullanılır. Bazen de örme işlemleriyle likralı streç krep oluşturmak için polyesterin içerisine elastan karıştırılır.

Elbiselik Krep Kumaş Modelleri

Elbiselik krep kumaş “buruşuk veya çakıllı bir dokuya sahip kumaşa verilen isimdir, genellikle zarif drapeli bluzlar ve elbiseler için kullanılır. Hemen hemen her türlü lif kullanılabilir. Kumaş şeffaf, ince veya opak, kalın halde olabilir. Elbiselik krep kumaş esnek (likralı) olabilir. Doğru şekilde kesilmesi ve dikilmesi için özen gösterilmesi gerekir.

Krep Kumaş Üretiminin Çevreye Etkileri Nedir?

Krep kumaşın çevreye verdiği zararlar yapıldığı malzemeye ve tekstil ürününü satmak için kullanılan tedarik, imalat ve pazarlama uygulamalarına bağlıdır. Krep kumaş bir ürün değil konsept olduğu için çevre üzerinde nötr bir etkiye sahiptir. Krep kumaşla yapılan gerçek sentetik veya doğal tekstil ürünleri, biyolojik olarak çözünebilirliğine, kirletici güçlerine ve çeşitli diğer faktörlere bağlı olarak değişen çevresel etkilere sahip olabilir.

İpek Krep Kumaş Üretimi

Genel olarak ipeğin dünyadaki en sürdürülebilir kumaşlardan biri olduğu kabul edilmektedir. Bu madde ipekböcekleri tarafından doğal olarak salgılanır ve bu kurtların hayatta kalmak için sadece dut ağaçlarına ihtiyacı vardır. Bu ağaçlar gübrelere tepki vermez ve böcek ilaçları, istilacıları uzak tutmak için kendi mekanizmalarına sahip olan ipekböceklerini öldürür. Doğru yapıldığında, ipek üretimi % 100 sürdürülebilir bir süreçtir ve çevreye zarar vermez. Ancak kozayı açmak için gerekli olan kaynatma sırasında ipek kurtlarına zarar verebilir.

Yün Krep Kumaş Üretimi

Aynı şekilde, yün üretimi, doğası gereği sürdürülebilir bir süreçtir. Ancak işin içinde büyük hayvanlar olduğu için, zararlı üretim uygulamaları için daha fazla fırsat vardır. Bazı yün üreten hayvan türleri geleneksel olarak diğerlerine göre daha fazla suistimal riski altındadır. Çoğunlukla Avustralya veya Yeni Zelanda’dan alabileceğiniz merinos yünü, saygılı muamele gören serbest dolaşan koyunlardan üretilir.

Sentetik Krep Kumaş Üretimi

Sentetik tekstil üretiminin neden olduğu olumsuz çevresel etkilerin önlenmesi esasen imkansızdır. Yapay elyaf yapma yöntemlerimizi geliştirmede uzun bir yol kat etmiş olsak da, mevcut her sentetik tekstil üretim süreci ksenoöstrojenler, petrokimyasallar veya diğer toksik maddeleri biyosfer, hidrosfer ve atmosfere sokar.

Krep kumaş nedir? iyice anladığımıza göre, sıkça sorulan sorulara geçelim…

Krep Kumaşın Bakımı Nasıl Yapılır?

Krep, birçok farklı elyaftan farklı şekillerde yapılabildiğinden, giysinizin ve ev eşyasının bakım talimatlarına uymanız çok önemlidir. Çoğu krep kuru temizleme gerektirir ve çamaşır makinesinde yıkandığında önemli ölçüde küçülür. Bazı durumlarda krep, soğuk suda elde yıkanabilir ve ardından düz bir şekilde kurutulabilir.

Krep Kumaş Açılır Mı?

Krep kumaşların çoğu büzgülü yapıdadır. Bu türdeki ve elastan içerikli krep kumaşlar esneyebilmektedir. 

Krep Kumaş Rahat Mıdır?

Krep kumaşın bu denli tercih edilmesinin nedenlerinden biri de rahatlık sağlamasıdır. Hem kullanırkenn yaşattığı deneyimle hem de bakımındaki kolaylık sayesinde severek kullanacağınızdan eminiz.

Krep Kumaş Kışın Kullanılır Mı?

Krep kumaşı kış aylarında kullandığımız giysilerden ziyade tiril tiril rahatlığıyla çoğunlukla yaz aylarında tercih edilmektedir. 

Krep Kumaş Lekesi Nasıl Çıkar?

Soğuk veya ılık su ile ister çamaşır makinesinde isterseniz elde bir miktar sıvı veya toz deterjanla temizleyebilirsiniz. 

Krep Kumaş Makinede Yıkanır Mı?

Düşük ısı dereceleri ve uygun temizleyici maddeler ile rahatlıkla makinede yıkannabilir. 

Krep Kumaş Kırışır Mı?

Pamuk içeriğinin miktarına bağlı olmakla beraber krep kumaş kolay kırışan bir kumaş türü değildir. 

Krep Kumaş Çeker Mi? 

Krep kumaş sıcak sularda yıkanmamalıdır. Aksi takdirde kumaşın çekebilir.

Krep Kumaş Sağlıklı Mı?

Krep kumaş yazın tercih edildiğinde tiril tiril rahatlık uyandıracak bir kumaştır. Pamuk ya da ipek gibi doğal lif oranı fazla olan krep kumaşlar sentetik elyaf oranı fazla olan kumaşlara göre daha sağlıklıdır. 

Krep Kumaş Sıcak Tutar Mı?

Krep kumaş yazlık bir kumaştır. Sıcak tutması beklenen özelliklerden değildir. Kışın giymeyi düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz…

Krep Kumaş Serin Tutar Mı?

Krep kumaş serin tutan rahat bir kumaştır. Dilerseniz yaz aylarında bir parça krep kıyafet bulup serin tutup tutmadığını test edebilirsiniz.

Krep Kumaş Türleri Ütü İster Mi?

Krep kumaşlar acaba ütülenir mi? Aslında krep kumaş kolay kırışan bir kumaş türü değildir. Fakat bazı krep kumaş üreticileri pamuk gibi kolay kırışabilen materyaller kullanarak da krep kumaş üretebilmektedir. Bu gibi kumaşlarda çok yüksek olmayan ısılarda ütüleme daha hoş bir görünüm sağlar. 

Krep Kumaş Esnek Midir?

Krep kumaş elastan gibi maddeler içerdiğinde esnek olur. Spandex, elastan içeren türlerine genel söylemiyle “likralı krep kumaş” denilmektedir.

Spandeks Likralı Esnek Krep Kumaş Videosu - gif
Likralı Krep Kumaş Örnek Gif

Likralı Krep Kumaş Nasıldır?

Krep kumaşın esneme kabiliyetinin arttırılmış olduğu kumaşlara likralı krep kumaş denir. 

Likralı Scuba Krep Kumaş Nasıl Olur?

Scuba krep kumaş bu isimden ziyade çoğunlukla dalgıç kumaş ismiyle anılır. Peki scuba krep kumaş ne gibi özelliklere sahiptir?

Scuba krep kumaş diğer krep kumaşlar gibi çok sıcak sularda yıkanmamalıdır. Ilık veya soğuk su seçmek çok daha iyi bir seçim olacaktır. 

Kullanıcıları tarafından inceltici bir görüntü sağladığı dile getirilmektedir. Sentetik olmasıyla beraber nefes alabilen bir kumaş türüdür. Kolaylıkla baskı veya boyama işlemlerine tabi tutulabilir. Nem çekebilecek bir kumaş değildir.

İpucu: Scuba dalgıç kumaşlarla ilgili en kapsamlı bilgi yazısını okumak için >>> “Scuba Dalgıç Kumaş Nedir?”

Krep Kumaş Diz Yapar Mı?

Kumaşın elyaf kalitesine bağlı olarak diz yapabilir. Ancak normal şartlarda ortalama kalitede bir krep kumaş kesinlikle diz yapmamalıdır. Aksi takdirde kumaşta hata vardır.

Krep Kumaş İç Gösterir Mi?

İnce krep kumaşlar giyildiğinde iç göstermez ancak vücut hatlarını ortaya çıkarır. Özellikle de likralı bir krep kumaş giyiyorsanız bu mümkündür.

A Kalite Krep Kumaş Nedir?

En kaliteli krep kumaş anlamına gelir. Bu arada bize göre en kaliteli krep kumaş türü, Oscar Krep kumaştır. Diğer türleri de çok güzel ama şimdiye kadar Oscar Krep kumaşı denemediyseniz, acilen denemenizi tavsiye ediyoruz.

Krep Kumaş Metre Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Feracelik krep kumaş satın alıp diktirerek krep kumaş ile yapılmış feraceler de giyebilirsiniz. Krep kumaş alanlar ve kullananlar ise yaz mevsimi için ideal kumaş türü olduğunu belirtmektedir. 

Diyelim ki bir terziye gidip krep kumaş elbise yaptırmak istediğinizi belirttiniz ve terziniz size double krep kumaş satın al dedi. Peki double krep kumaş metresi ne kadar? Krep kumaş elbise fiyatları nasıl olur?

 • Double krep parça kumaşın metresi 45 TL tutarlarındadır. Online kumaş satışı yapan siteler içinde indirimleri yakalarsanız, daha ucuz krep kumaş satın almış olursunuz. 
 • Krep kumaş şort satın almak istediğinizde bu ürünü genelde en uygun 70-80 TL civarında bir fiyata bulursunuz. 
 • İthal krep kumaş satın almak isterseniz ortalama metresi 3 $ civarında edinebilirsiniz. 
 • Hürrem krep kumaş satın al denilirse metre fiyatını 45-50 TL’den bulabilirsiniz. 
 • Krep saten kumaş satın alma fikriniz var ise metre fiyatını 55-60 TL’ye alabilirsiniz.
 • Krep jorjet kumaş fiyatları metresi 80 lira düzeylerindedir. 
 • Kumlu krep kumaş fiyatları ise 45-55 TL civarındadır. 
 • Konu krep şifon kumaş metre fiyatına geldiğinde ise burada  20-25 TL gibi sayılardan bahsedebiliriz.  
 • Krep demor kumaş bir diğer adıyla Abraham saten kumaşın metresi ortalama 3-4 $’dır. 

Bursa’da Krep Kumaş Fiyatı

Krep kumaş fiyatları Bursa ilinde daha düşüz düzeylerde seyreder. Bunun nedeni tekstilin kalbinin Bursa’da atıyor olmasıdır. Uzun mesafeli kargo gibi ekstra maliyetler eklenmediğinden alıcıya daha ucuza ulaşır. 

Sonuç:

İstediğiniz türde ve renkte krep kumaş alabilmeniz için rehberlikte bulunduk. Krep kumaş renkleri siyah, pudra, mor, lacivert, pembe, gri, bordo vs. gibi dilediğiniz renklerde elde edip tasarımlarınızı hayata geçirebilirsiniz. 

Sizlerle bu yazımızda krep kumaş hakkında detaylıca bilgi vermeye çalıştık. Krep kumaş isimleri, krep kumaş fiyatları, krep kumaş özellikleri vb. tüm detayları en ince ayrıntısına kadar öğrendik. Bir başka bilgilendirme yazısında görüşmek üzere.