Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Scuba Kumaş

Scuba Dalgıç Kumaş Nedir? Nasıldır? Türleri, Üretim Süreci, Kullanım Alanları, Fiyatları, Üreticileri, Ucuz ve Toptan Satan Yerler Nerededir? Başlıklı Tekstil Bilgilendirme Atölyesi Yazısı Kapağı

Scuba Kumaş Genel Özellikleri Nedir?

Scuba (dalgıç) kumaş ile ilgili detaylı yazımıza başlamadan önce zamanı olmayanlara hemen kısaca özet bilgileri verelim. Scuba kumaş kısaca nedir?

 • Kumaşın İsmi: Scuba Kumaş (Neopren, polikloropren, kloropren kauçuk olarak da bilinir).
 • Kumaşın İçeriği: Kloropren sentetik polimerizasyonu
 • Kumaş Nefes Alabilirliği: Nefes alabilir bir kumaş değildir. 
 • Nemlenme Eşiği: Yüksektir.
 • Nem Emici Özelliği: Nem emici değildir.
 • Isı Tutma Yeteneği: Yüksektir.
 • Gerilebilirlik: Yüksektir.
 • Önerilen Yıkama Sıcaklığı: Soğuk su ile yıkanmalıdır.
 • İlk Üretildiği Ülke: ABD’dir.
 • En Büyük İhracatçı Üretici Ülkeler: ABD ve Çin’dir.
 • Yaygın Kullanım Alanları: Scuba kumaş geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Bu kumaş ile yapılan birçok tekstil ürünü görebilirsiniz. Scuba kumaş ile pantolon(scuba kumaş kadın erkek pantolon), elbise( scuba kumaş kayık yaka elbise, volanlı elbise, kalem elbise, mini elbise), eşofman, mayo, abiye, mont, kaban, tunik, tayt, eşofman takımı (eşafmon altı veya kapüşonlu üstlerde), gömlek, hırka, yelek, yağmurluk, etek, bluz, kadın-erkek spor ceket gibi aklınıza gelebilecek hemen hemen her giyim ürününde kullanılabilir. Scuba kumaş ile tesettürlü bireyler için tunikler, ikili takımlar, uzun elbiseler, pardesüler de üretiliyor.  Bunlara ek olarak scuba kumaş içeren çizme, bot, çanta ve ayakkabılar da vardır. Ama bu kullanışlı kumaşın hizmeti  sadece giyim ürünlerinden ibaret değil. Koltuk kılıfları, kamera kılıfları, sandalye kılıfları ve otomobil döşemelerinde de scuba kumaş görmek mümkün.

Scuba kumaş kısaca nedir? açıkladık. Şimdi biraz işin ayrıntısına girelim…

Scuba (Dalgıç) Kumaş Nedir?

Scuba kumaş, bir tür sentetik tekstil olan neoprene atıfta bulunmak için yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Bu kumaş orijinal olarak, dünyadaki yeni ürünlerin en büyük yeni ürün üreticilerinden biri olmaya devam eden DuPont Corporation tarafından geliştirilmiştir.  DuPont ayrıca naylonu yarattı ve tekstil endüstrisinin dışında birçok başka türde ürün geliştirdi.

Pink Dalgıç Parça Kumaş
Koyu Pembe Scuba Kumaş Örneği

Neopren bileşimli dalgıç kumaş, ilk olarak 1930’larda kauçuğun yerini almak üzere oluşturuldu. O zamanlar, kauçuk yalnızca belirli bir ağaç türü hasat edilerek üretilebiliyordu ve bu madde, 2. Dünya Savaşı başladığında zaten yetersizdi. Bununla birlikte, savaşın artan kauçuk ihtiyacı, bu malzemenin küresel arzını tüketme tehdidinde bulundu, bu da DuPont’u ve diğer bazı önde gelen şirketleri bu soruna bir çözüm bulmaya sevk etti.

Polikloropren Maddesi

DuPont’un yarattığı birçok sentetik tekstil ürününden eopren en iyi kauçuk yerine geçti.  Neopren, DuPont’un kimyasal olarak polikloropren olarak bilinen bu maddenin ticari markasıdır. Pek çok bağlamda kauçuğun yerini alabilmesi nedeniyle, bu madde aynı zamanda kloropren kauçuğu olarak da bilinir.

Savaştan sonra, neoprenin askeri teçhizatın ötesinde çeşitli kullanımları olduğu keşfedildi. Örneğin, üreticiler bu malzeme ile dalış kıyafetleri yapmaya başladılar ve Neopren, sörfçüler ve dalgıçlar arasında inanılmaz derecede popüler hale geldi.

Polikloropren Scuba Kumaş Hammaddesi Nedir?
Polikloropren Kumaşın Hammaddesi

O zamanlar tüplü dalışla ilgili sorunlardan biri, tüplü kıyafetleri yapacak diğer kumaşların çoğunun su geçirgen olmasıydı. Bununla birlikte neopren, deri ve çevresindeki ortam arasında tam bir su bariyeri oluşturur ve bu da onu tüplü dalış malzemeleri için ideal hale getirir.

Neopren, tüplü dalgıçlar için mucize bir buluştur. Su geçirmez özellik, daha geniş giyim dünyasına girebilmedeki performansını düşürmüştür. Neopren hiç nefes alamaz. Bu tüplü dalış malzemesini (scuba kumaşı) giyerken çıkardığınız herhangi bir ter, Neopren giysiyi çıkarıncaya kadar cildinizle malzeme arasında kalacaktır.

Bu faktör, Neopren’in yalnızca vücudun büyük bir bölümünü kaplamayan bol giysiler için gerçekten uygun olmasını sağlar. Esnekliği onu dar spor giyim için ideal bir malzeme haline getirirken, nefes alabilirlik eksikliği bu faydayı önemli ölçüde azaltır.

Scuba (Dalgıç) Kumaş Nasıl Yapılır?

Neoprenin temel malzemesi, renksiz bir monomer olan kloroprendir. Bu madde iki farklı şekilde yapılabilir. Bir işlemde, kloropren yapmak için kullanılan baz bileşikler, petrol yağından elde edilen bütadien ile reaksiyona sokulur. Diğer işlemde, bu baz bileşikler bir kireçtaşı türevi ile reaksiyona sokulur. 

Çocuk İçin Scuba Elbise Modelleri Nelerdir? - Pembe - Pink
Açık Pembe Scuba Kumaş Çocuk Elbisesi

Hem petrolden türetilmiş kloropren hem de kireçtaşından türetilmiş kloropren daha sonra polimer polikloropren yapmak için serbest radikal emülsiyon polimerizasyonu adı verilen bir işleme maruz bırakılır. Ortaya çıkan madde sıvı haldedir ve genellikle daha sonra bu formda tekstil fabrikalarına teslim edilir.

Scuba Kumaş Üreticileri Hangi Yolları İzler?

Fabrikaya ulaştığında, üretim süreci hem kireçtaşı hem de petrol polikloropren için aynıdır. Bu tekstil bir montaj hattında üretilir ve sadece endüstriyel ekipmanlarla üretilebilir.

Öncelikle tekstil üreticisi belirli bir sonuç elde etmek için istenilen her türlü katkı maddesini ekler. Örneğin esnekliği artırmak için katkı maddeleri kullanılabilir veya yangına dayanıklılığı artırmak için eklenebilir.

Bu katkı maddeleri yerleştirildikten sonra, madde büyük bir karıştırıcıya taşınır. Bu karıştırıcı endüstriyel bir fırına yerleştirilir ve daha sonra madde fırınlanır. Karıştırıcıdan çıkarıldığında, sertleştirilmiş kloropren kauçuğu, yaklaşık iki fit uzunluğunda ve sekiz fit genişliğinde bir somun şeklindedir.

Kauçuk Rejenere İplikler - (Yeşil, Mavi, Lacivert, Sarı, Pembe, Kırmızı, Açık Sarı) Renk
Scuba Kumaşın Yapıldığı Kauçuk İplik Çeşitleri – Ana Renkler

Bu pişmiş kauçuğun daha sonra soğumasına izin verilir ve ardından bir dilimleme makinesinden geçirilir. Bu dilimleme makinesi, polikloropreni çeşitli genişliklerde dilimleyebilir. Örneğin, yaklaşık 2 milimetre genişliğinde kumaş, ev tipi bir dikiş makinesiyle dikilebilir. Ancak endüstriyel makineler, 7 milimetre genişliğe kadar scuba kumaşı işleyebilir. Ortalama olarak bu kumaş 3-5 milimetre arası enlerde kesilir.

Bu ince tabakaların her biri yaklaşık olarak bir kontrplak tabakası büyüklüğündedir ve büyük bir taşıyıcı bant üzerine birbiri ardına yerleştirilirler. Levhalara daha sonra özel bir epoksi püskürtülür ve modifiye edilmiş bir naylon ile lamine edilir. Naylon kuruduktan sonra, kloropren artan elastikiyete sahip olacaktır.

Scuba Kumaş İmalatçıları Nasıl Sınıflandırma Yapar?

Bitmiş sentetik kauçuk daha sonra kalınlığa göre sınıflandırılır. Giysi, tüplü teçhizat elbise üreticilerine sevk edilmek üzere paletlere yüklenir. Bu tabakalardan bir palet bir tekstil fabrikasına ulaştığında, üretici yaklaşık 15-20 sayfalık bir yığın oluşturur. Islak bir giysinin veya farklı türde bir giysinin deseni daha sonra bir mum boya ile üst tabakaya izlenir. Daha sonra kesenin etrafını bir testere makinesi keser. Oluşturulmakta olan son ürünün türüne bağlı olarak, bu işlem aynı yığın için birden çok kez tamamlanabilir.

Tüplü teçhizat söz konusu olduğunda, önceden kesilmiş şablonlar daha sonra çıkartmalarla süslenir ve fermuarlar, cepler ve gerekli diğer ek malzemelerle donatılır. Ayrı kloropren kauçuk parçalarını bağlamak için özel bir çimento türü kullanılır ve ardından nihai ürün endüstriyel bir dikiş makinesi ile birlikte dikilir. Son olarak, bitmiş ürün yıkanır ve herhangi bir kusur açısından incelenir.

Scuba (Dalgıç) Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Scuba kumaş, çeşitli tüketici ve endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin, bu tür tekstiller, tıp alanında çeşitli farklı şekillerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Neopren eldivenler, tıp endüstrisinin lateks alerjisi olan hastaların ihtiyaçlarına daha duyarlı hale gelmesiyle giderek daha yaygın hale geldi ve bu kumaş, tıbbi aletler için kullanılan durumlarda sıklıkla tampon olarak kullanılıyor.

Black Tight Dalgıç Kumaş Likralı
Scuba Kumaş Tayt – Siyah Renk

Bu madde aynı zamanda askeri ve nakliye uygulamalarında da kullanılmaktadır. Neopren contalar, pencereleri ve elektrik muhafazalarını sızdırmaz hale getirmek için mükemmeldir ve aynı zamanda güç transformatörlerinde gürültü izolatörü olarak kullanılırlar.  Ayrıca bu madde amortisör contaları, hortum kapakları ve güç aktarım kayışları yapmak için kullanılır. Scuba kumaş bileşenleri, Uluslararası Uzay İstasyonunda (ISS) ve diğer uzay araçlarında kullanılan çeşitli bileşenleri yapmak için bile kullanılır.

Neoprenin sıcağa veya soğuğa karşı yalıtım yapmasının yanı sıra suyu itme yeteneği, bu maddenin ıslak elbise malzemesi olarak erken yükselmesine neden oldu. Neopren’in gelişinden önce dalgıçlar, hareketi ve su altında geçirebilecekleri zamanı kısıtlayan karmaşık mekanizmalar kullanmaya zorlandı. Bununla birlikte, bu kumaşın scuba teçhizatındaki başarısı, yavaş yavaş soğuk iklimlerde yaşayan sörfçüler için ıslak kıyafetlerde kullanılmasına yol açtı. Günümüzde tüplü giysiler, dalgıç kumaş veya benzeri bir jenerik kumaştan yapılmıştır.

İlginç bir şekilde, scuba kumaş son zamanlarda moda endüstrisinde dalga yaratıyor. Bu kumaş şekle uygun olduğu için genç kadınlar arasında popülerdir ve moda dergileri tarafından ideal bir yaz malzemesi olarak takdir edilmiştir. Bu kumaş aynı zamanda mayolarda da yaygın olarak kullanılmaktadır. Giysinin ötesinde, Neopren elektronik kasalar ve araba koltukları için kılıflar gibi genel tüketim mallarında kullanılır.

Dalgıç Scuba Kumaş Elbise Çeşitleri ve Türleri Nedir?
Scuba Kumaş Elbise Modelleri – Soldan Sağa Renkler (Sarı – Pembe – Beyaz)

Scuba (Dalgıç) Kumaş Üreticileri Nerededir?

ABD tek neopren (scuba kumaş) üreticisi iken, Çin en büyük kloropren kauçuk üreticisidir. Neopren basitçe kloropren kauçuğun bir ticari adı olduğu için, Çin’in bu ürünün en büyük üreticisi olduğu rahatlıkla söylenebilir. Ancak teknik olarak, Amerika Birleşik Devletleri, markalı Neopren’in en büyük ve tek üreticisidir.

Ancak, bu maddeyi üreten en büyük şirketlerden bazıları ne Amerika Birleşik Devletleri’nde ne de Çin’de bulunmaktadır. Örneğin, ARLANXEO Holding B.V.’nin merkezi Hollanda’da, Deka Co. Ltd.’nin merkezi Japonya’da ve Zenith Industrial Rubber Products Pvt. Ltd.’nin merkezi Hindistan’dadır. Japonya, sınırlı büyük ihracatı olan bir ülke olmasına rağmen, kloropren kauçuk bunlardan biridir. Bu sektördeki en büyük oyunculardan bazıları Japonlardır.

İpucu: Scuba kumaşın mucidi DuPont şirketi hakkında bilgi almak için >>> “DuPont”

Scuba (Dalgıç) Kumaş Fiyatları

Scuba kumaş satın almak istediğinizde haliyle fiyat da önemli bir kriter olacaktır. 

Genel olarak, Neopren (dalgıç-scuba) ve diğer polikloropren kumaşlar, diğer sentetik malzemelerden biraz daha pahalıdır. Toplu olarak satıldığında bu malzeme daha ucuzdur.

Farklı scuba kumaş türleri de farklı miktarlarda maliyetlidir. Bu şirketin talep ettiği prestij ve yüksek kalite standartları nedeniyle, DuPont tarafından üretilen Neopren bileşimli dalgıç kumaşı, genellikle farklı şirketler tarafından yapılan jenerik kloropren kauçuk formlarından daha pahalıdır.

Gül Desenli Dalgıç Kumaş Metre Fiyatları Toptan
Çiçek Desenli Scuba Kumaş Modelleri

Ek olarak, kireçtaşı bazlı kloropren kumaşlar, algılanan çevresel faydalarından dolayı petrol bazlı kumaşlardan daha pahalı olabilir. Bununla birlikte, kireçtaşı bazlı polikloropren üretmenin maliyeti, daha fazla şirket kumaşlarını üretmek için bu yönteme geçtikçe düşecektir.

Scuba Polikloropren Dalgıç Kumaş Fiyatları

Nihai tüketici düzeyinde, polikloropren ürünler, naylon veya polyester gibi diğer sentetik malzemelerle yapılan ürünlerden önemli ölçüde daha pahalıdır. Bu artan fiyat, kısmen ıslak kıyafetlerin ve tüplü teçhizatın genellikle niş ekipman olarak kabul edilmesine bağlanabilir.

Bu tür ürünleri dikmek, yapıştırmak ve başka şekillerde tüketici kullanımı için hazırlamak nispeten maliyetlidir ve bu ürünleri yapan birçok şirket, su hobilerinin bu tür giysiler için ödemeye istekli oldukları yüksek fiyatlar nedeniyle nispeten yüksek marjlara sahiptir. Neopren veya benzeri maddelerle yapılan diğer giyim türleri, tüketici düzeyinde polyester veya naylon ile aynı fiyata yakın olabilir.

Scuba Kumaş Nerede Satılır?

Türkiye’de scuba kumaş satın alacağınız zaman İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir en kolay bulabileceğiniz yerler olacaktır. Scuba kumaş üreticileri Bursa ve İstanbul gibi şehirlerde yoğunlaşmıştır. Osmanbey, Zeytinburnu, Merter civarı tekstil bakımından zengin yerlerdir ve aradığınız kumaşı buralarda bulmak daha kolay olacaktır.

Scuba Kumaş Metre Fiyatı Ne Kadar?

Orijinal top scuba dalgıç kumaş metre fiyatı 35-60 lira aralığındadır. Parti malı scuba kumaş ise daha ucuz fiyat olarak bulabileceğiniz bir üründür. Parça kumaş olarak scuba (dalgıç) türünü almak istiyorsanız, metresi 25-30 TL civarında satın alabilirsiniz.

Scuba (Dalgıç) Kumaş Çeşitleri

Scuba kumaşın iki ana türü vardır:

Petrol Bazlı Polikloropren

Bu tür kloropren kauçuk, 1930’larda DuPont tarafından oluşturulan orijinal formdur. “Neopren” olarak etiketlenen tüm tüplü kumaşlar petrol bazlı polikloroprendir. Kloropreni, fosil yakıt türevi olan bütadien ile oluşturulur. Bu scuba kumaş formu, petrolden türetildiği için sürdürülemez ve aynı zamanda kireçtaşı türevi polikloroprenden daha düşüktür.

Neopren Petrol Bazlı Dalgıç Kumaş Mor Renk (Purple)
Petrol Bazlı Mor Renk Kloropren Scuba Kumaş

Kireçtaşı Bazlı Polikloropren

Bu scuba kumaş formu daha yeni geliştirilmiştir. Bütadien bazlı polikloroprenden farklı olarak, bu polimeri yapmak için kullanılan kloropren, kireçtaşı bazlı polikloropreni Neopren’den daha sürdürülebilir kılan kireçtaşından türetilen bir kimyasal kullanılarak üretilir.

Dünya’nın daha fazla petrol üretmesi milyonlarca yıl alacak olsa da, sürekli olarak daha fazla kireçtaşı ortaya çıkarıyor. Bu da bu yöntemle kloropren kauçuğu elde etmenin daha çevre dostu olduğu anlamına geliyor. Ek olarak, sörfçüler ve tüplü dalgıçlar, kireçtaşından türetilen kloropren kauçuğun, yüksek yoğunluklu kapalı hücre yapısı nedeniyle petrolden türetilmiş kloropren kauçuğa göre daha rahat olduğunu bildiriyor.

Scuba Dalgıç Kumaşlar - Neopren Kireçtaşlı - Ana Renkler - 4 Adet
Kireç Taşı Bazlı Neopren Scuba Kumaş Çeşitleri – (Mavi-Siyah-Gri-Lacivert)

Scuba (Dalgıç) Kumaş Üretiminin Çevreye Etkileri Nedir?

Dalgıç kumaşın çevreyi etkileme derecesi, yapılan Neopren türüne bağlıdır. Örneğin, petrol bazlı kloropren kauçuğun üretimi sınırlı bir kaynak kullanır ve çoğu zaman uygun şekilde atılmayan atık üretir.

Kireçtaşı bazlı kloropren kauçuğun üretimi çevre için biraz daha iyidir. Kireçtaşı petrol kadar az tedarikte değildir. Bu fosil yakıttan daha kolay elde edilebilir.

Scuba (Dalgıç) Kumaş Geri Dönüşümü

Bununla birlikte, her iki scuba kumaş türü de (neopren-kireçtaşı) biyolojik olarak parçalanamaz. Bu nedenle, Neopren veya kireçtaşı bazlı kloropren atıldığında, çevrede kirletici olarak kalır. Kloropren kauçuğun doğada yeniden emilmesi binlerce veya milyonlarca yıl alabilir. Bu arada bu kumaş su yollarını tıkamış, ormanları doldurmuş ve dünyadaki birçok başka ekosistemi etkilemiş olacaktır.

Delikli Yırtık Dalgıç Kumaş Türleri
Delikli Scuba Kumaş Çeşitleri

Scuba kumaş yapım sürecinde çeşitli kirleticiler de oluşur. Ancak doğru üretim süreçleri takip edilirse, bu toksik kimyasalların çevre üzerindeki etkisini azaltmak mümkündür.

Scuba (Dalgıç) Kumaş Özellikleri Nedir?

Scuba kumaş nedir? sorusunun cevabını iyice kafamıza yerleştirmenin yolu onun özelliklerini bilmekten geçer. Bakalım neymiş şu meşhur scuba dalgıç kumaş özellikleri.

Scuba kumaşı yaklaşık 3-5 sene önce ortaya çıkmıştır. O zamandan beri de popülerdir. Malzeme, ince polyester liflerden yapılmış çift örgü bir kumaştır. Kumaşın temel özelliklerinden biri de düzgün, dolgun bir örtü oluşturmasıdır. Ayrıca mükemmel bir iyileşme sağlayan 4 yönlü bir esneme özelliğine sahiptir.

Dalgıç olarak da bilinen scuba kumaşın pürüzsüz yüzeyi ve tam gövdeli detayı, onu elbiseler, etekler ve fırfırlar gibi detaylar için harika bir seçenek haline getirmektedir. Ayrıntılı manşon detayı, kumaşın kalınlığından dolayı mümkün olmaktadır.

Dalgıç Kumaş Boyama Mor (Purple) & Mavi (Blue)
Boyanmış Scuba Kumaş – Renk: (Mor ve Mavi Geçişli)

Bu malzemenin bir başka harika özelliği de pürüzsüz bir siluet yaratma eğiliminde olmasıdır. Bu nedenle bunun gibi vücudu ortaya çıkaran kıyafetleri sevenler için popüler bir seçenektir. Scuba kumaş elbise modelleri tatil günlerinde size popülerlik katacaktır. Dolayısıyla çan kollu ve tam uzun etek gibi abartılı detaylara sahip elbiseler malzemeyi ön plana çıkaracak. Scuba kumaş ayakkabılar ve scuba kumaştan yapılmış çantalar görünümünüzü tamamlayacak ve tatil şenlikleri için harika bir seçenek haline gelecektir. Ya da her sabah koşuya çıktığınızda (bunu pek yapmıyoruz ama neyse) göz alıcı scuba eşofman modelleri ile hem herkesi etkileyeceksiniz hem de spor için gereken rahatlık ve sıcaklık korumasını elde edeceksiniz.

Scuba kumaşın özellikleri özetlenecek olursa:

 • Nefes alamaz.
 • Terletir ve nem çekmez.
 • Esnektir.
 • Sentetiktir.
 • Gerilebilir. 
 • Sıcak tutar. 
 • Dayanıklıdır.
 • Su geçirmez.
 • Kolay şekil alır. 
 • Ütüleme ihtiyacı duymaz, kolay kolay kırışmaz.

Scuba dalgıç kumaş, özelliği bakımından incelendiğine göre bu kumaşla ilgili aklınıza takılabilecek sorulara yanıt arayalım.

Beyaz Renk Dalgıç Scuba Kumaş Yandan Çekilmiş Fotoğraf. Scuba Nasıl Bir Kumaştır?
Beyaz (White) Renk Scuba Dalgıç Kumaş

Scuba Kumaş Çeker Mi?

Çamaşır makinesinde yıkayacaksanız 30 derece gibi sıcaklıklarda yıkamanız önerilir. Daha yüksek sıcaklıklarda hem deforme olur ve zarar görür hem de çekebilir. Kuru temizleme yapılması daha uzun ömürlü olmasını sağlar. 

Scuba Kumaş Diz Yapar Mı?

Scuba kumaş elastan karışımlarla çok rahat bir giyim deneyimi sağlar. Esnek yapısı ile vücudunuzu sarar. Spor taytları ve dalış kıyafetleri için kullanılır. Belirgin bir diz izi oluşturmaz.

Scuba (dalgıç) Kumaş Yazın Giyilir Mi?

Scuba kumaş üreticiler tarafından çeşitli kalınlıklarda üretilebiliyor. Bu nedenle hem yaz hem kış mevsiminde giyebileceğiniz farklı varyasyonlar vardır. 

Scuba (dalgıç) Kumaş İç Gösterir Mi? 

Kalınlığına bağlı olmakla beraber scuba kumaş opak bir yapıya sahiptir ve iç göstermez.

Nano Teknoloji Akıllı Maske Kumaşı Dalgıç - Scuba Kumaş Maske Nedir?
Scuba Kumaş Maske – Nanoteknoloji – Siyah (Black)

Scuba (dalgıç) Kumaş Su Geçirir Mi?

Scuba kumaş su ve nem itici bir yapıdadır. Bu nedenle dalgıç kıyafetlerinde kullanılmaktadır.

İpucu: Su geçirmez kumaşlar hakkında yazılmış metni okumak için >>> “Su Geçirmez Kumaş Nedir?”

Scuba (dalgıç) Kumaş Kilolu Gösterir Mi?

Scuba kumaş türlerine göre bazı çeşitleri dik durur ve bu özelliği ile belirgin volan gibi yapılar istenen ürünlerde kullanılır. Ancak vücut hatlarınızı saracak scuba kumaşlar da vardır ve bunlar kilolu göstermez. Bunun tam tersine iyi bir tasarım ve terzilikle daha ince bir görünüm bile elde edebilirsiniz.

Scuba (dalgıç) Kumaş Esnek Mi?

Bazı scuba kumaşlar likra içerir ve kumaşlar esnektir. Spandex özelliği kumaşlara eklenebilir. Elastan yüzdeliği, kumaşın ne kadar esnek olacağını belirleyen faktördür.

Scuba Kumaş Tüylenir Mi?

Kimi scuba kumaşlarda hor kullanma ya da kalitesine bağlı olarak tüylenme görülebilir. Tüylenme olunca kumaşın tüm estetiği kaybolmaktadır. 

Scuba (dalgıç) Kumaş Ütülenir Mi?

Scuba kumaş sentetik bir kumaştır. Ütülenebilir fakat yüksek sıcaklıklardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Yandığı anda geri döndürülemez şekilde hasar görür.

Scuba (dalgıç) Kumaş Kışlık Mı?

Scuba kumaşın hem yaz hem kış mevsimine uygun kalınlıkta olan türleri vardır.

Mavi Renk Kalın Likralı Dalgıç, Scubs Krep Kumaş Nedir?
Kalın Scuba Örme Kumaş – Mavi Renk

Bazı Scuba Kumaş Varyasyonları Nedir?

 • Scuba puf kumaş
 • Scuba panda kumaş
 • İnce scuba kumaş
 • Likralı scuba krep kumaş
 • Kalın scuba dalgıç kumaş
 • Scuba örme dalgıç kumaş

Yorumlar “Scuba Kumaş

Yorumlar Kapalı