Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Tekstil Kalıp Çıkarma

Tekstil Kalıp Çıkarma Fiyatları

Tekstil Kalıp Çıkarma – Giriş

Giysi üretimi için kalıplar yaratmak, yetenek gerektiren bir uygulamadır. Tekstil kalıp çıkarma işlemi her bir desenin arkasındaki detay ve teknik, giysilerin minimum hata payı ile spesifikasyona göre yapılmasını sağlar.  Giysilerinizi tasarladıktan sonra, desenler oluşturulmadan önce eskizlerinizin teknik çizimlere dönüştürülmesi gerekecektir. 

Kumaş desenlerinde yeni olanlar için, sürece yardımcı olabilecek birçok kaynak ve profesyonel var. Sewport, gereksinimlerinizi filtrelemek ve fikirlerinizi geliştirme aşamasına taşıyabilecek tasarımcılar bulmak için kolay bir arama işlevi sağlar. 

Geliştirmedeki bu kritik aşama, uyumu görselleştirmenize ve giysinizin beden aralıklarına karar vermenize yardımcı olacaktır. Esasen, desenler fikir oluşturma ve üretim arasındaki boşluğu dolduruyor ve bu da bu süreci hem marka hem de üretici için basit hale getiriyor. 

Tekstilde Kalıp Çıkarma Teknikleri

Kalıp Çıkarma ve Kalıp Çizimi Nasıl Yapılır? Örnek Kalıp Çizim Çalışması
Tekstil Kalıp Çıkarma ve Kalıp Çizim Teknikleri

Tekstilde kalıp çıkarma teknikleri temelinde fırsatları doğru kullanmak (çizim teknikleri), giysilerinizin nasıl şekilleneceği konusunda fikir verecektir. İlk eskizlerinizi bir sonraki seviyeye taşımak için bu sanatın bazı ana unsurlarına bir göz atın. Kalıbı çıkarılacak ürüne göre farklı kalıp çıkarma programları ve birbirinden farklı tekstilde kalıp çıkarma teknikleri kullanır. Amacına göre farklılık gösterir. Örneğin bir tekstil kalıp çıkarma makinası buldunuz. Tekstil kalıp çıkama işlemlerini aşağıdaki çeşitli kalıpçılık teknikleri doğrultusunda yapabilirsiniz:

 • Beden kalıp çıkarma işlemi
 • Bluz kalıp çıkarma işlemi
 • Bebek kalıp çıkarma işlemi
 • Basit kalıp çıkarma işlemi
 • Online kalıp çıkarma işlemi
 • Hazır pantolondan kalıp çıkarma işlemi
 • Deri kalıp çıkarma işlemi
 • Ceket kalıp çıkarma işlemi
 • Çanta kalıp çıkarma işlemi
 • Çizim kalıp çıkarma işlemi
 • Gömlek kalıp çıkarma işlemi
 • Gelinlik kalıp çıkarma işlemi
 • Tunikten kalıp çıkarma işlemi
 • Lazerle kalıp çıkarma işlemi
 • Etek kalıp çıkarma işlemi

Kıyafetten Kalıp Nasıl Çıkarılır?

Kıyafetten Nasıl Kalıp Çıkarılır?
Kıyafetten Kalıp Çıkarma

Profesyonellerin ticari kalıplar yapmak için kullandıkları bir dizi farklı yöntem vardır. Pop kültürünün yarattığı anlayışa rağmen, bu yöntemlerin tümü üç boyutlu elbise formları içermez. Aslında, kalıpçıların gerçek dünyadaki erkek ve kadın kıyafetlerini kesmek ve kullanılabilecekleri desenleri otaya çıkarmak için bilgisayarların, hatta yüksek kaliteli tabletlerin kullanılması yaygınlaşmaktadır.

Hangi kalıp yapım araçları kullanılırsa kullanılsın, desen geliştirme süreci, bir tasarımcı yapmak istediği bir giysinin eskizini yaptığında başlar. Bu temel taslak insan formu düşünülerek yapılırken, bu ilk fikri insan vücuduna uyacak bir giysiye dönüştürmek için atılması gereken birkaç adım daha var. Günümüzde Bilgisayarda kalıp çıkarma en yaygın kullanılanlardan. Kalıp çıkarma firmaları farklı faktörlere bağlı olarak  farklı Kalıp çıkarma malzemeleri, Kalıp çıkarma makinası, Kalip çikarma aparatı, Kalıp çıkarma aleti, Kalıp çıkarma makinaları kullanırlar. Kalıp çıkarmak için gerekli malzemeler; Kalıp çıkarma silikonu, Kalıp çıkarma cetvelleri, Kalıp çıkarma kağıdı, Kalıp çikarma kartonu, Kalıp çıkarma kalemi olarak sıralanabilir. Kalıp çıkarma kağıdının adı Milaj kağıdı olarak da karşınıza çıkabilir.  

Tekstil Kalıp Çıkarma Kursları

Tekstil Kalıp Çıkarma Kursları İstanbul-İzmir-Bursa-Çorlu-Yenibosna-Zeytinburnu-Merter
Tekstil Kalıp Çıkarma Kursları ile Kalıp Çıkarma İşleminde Kesim Bölümünü Gerçekleştirmek Üzere Elinde Yüzüğü Bulunan, Sağ Eliyle Tuttuğu Makasla Sol Elinyle Düzelttiği Mor Renkteki Kumaşı Kesiyor

Esasen, desen yapımı bir tasarımcının bir giysi için temel fikrini, insan vücuduna gurur verici bir şekilde uyan gerçek bir giysiye dönüştürme sanatıdır. Yüzyıllardır kalıp yapımında birkaç basit teknik kullanılmıştır ve bazı kalıp yapımcıları işleri eski moda tutmayı tercih ederler. Kalıp çıkarma kursu bağlamında Kalıp çıkarma dersleri alabilirsiniz.  

Bununla birlikte, tasarım kalıpları yapımında nesiller boyu elde edilen deneyim, kalıp yapma sanatında uyarlanmış teknikler üretmiştir. Bir tasarım eskizini gerçek bir giysiye dönüştüren herhangi bir teknik, desen yapma dünyasında geçerlidir ve birçok tasarımcı, mankenler üzerinde veya dijital dünyada düz desenlerden üç boyutlu desenler yapmaya geçmiştir. 

Hazır giyim endüstrisinin tamamına baktığınızda, tasarım öğelerinin firmadan firmaya değişmesi gibi, desen tasarımının da birçok farklı form aldığını görmek açıktır. Bununla birlikte, desen yapmanın temelleri aynı kalır. Bu süreç tamamen bir tasarımcının hayallerini gerçek dünyada hayata geçirmekle ilgilidir. Bunun için kalıpçılık kursları sayesinde tekstil kalıp çıkarma işlemlerini öğrenebilirsiniz.

Tekstil Kalıp Çıkaran Firmalar

Çoğu büyük hazır giyim üreticisinin, dikiş yapımı ve kalıpla ilgili diğer görevlerle ilgilenmek için bir veya daha fazla model yapımcısı vardır. Bu profesyoneller genellikle şirketin tasarım ekibiyle aynı binada çalışırlar, ancak genellikle bireysel ofislerde veya diğer kalıpçılarla paylaşılan ofislerde çalışırlar. 

Bununla birlikte, serbest kalıp üreticileri evden çalışabilir veya özel ofislere sahip olabilir.  Modern teknolojiyle, kalıpçıların, tasarımcıların ve giyim üreticilerinin, birbirleriyle yüz yüze görüşmeden senkronize bir şekilde birlikte çalışmaları genellikle mümkündür. Bununla birlikte, kendi tesislerinde çalışsalar bile kalıp üreticinizle fiziksel olarak buluşmak genellikle tercih edilir. Bunu yapmak, kalıpları paylaşmayı kolaylaştırır ve yüz yüze görüşmeler, paylaşılan hedefler belirlemek ve önemli bilgileri paylaşmak için genellikle daha iyidir. 

Bir model üreticisinin ofisi genellikle çeşitli kumaş cıvatalarıyla doludur.  Bu profesyoneller, ileri teknoloji bilgisayar ekipmanlarına sahip olabilir veya çeşitli yüzeylere yerleştirilmiş tabletlere sahip olabilirler. Ek olarak, bu ofislerin genellikle en az bir veya iki büyük masası vardır ve elbise formları ve mankenlerle çalışan kalıpçılara rastlamak yaygındır. 

Kalıpçı Nasıl Olunur? 

Başarılı bir kalıpçı olmanın kesin bir yolu yok. Bir model yapımcısının kariyerinin başlangıcında sahip olması gereken tek faktör dürtüdür. Bu meslek sadece kumaşı o kadar seven insanlar için uygundur ki, yıllarca her gün onunla çalışmaya istekli olurlar. 

Bir desen yapımcısı olmak istiyorsanız, dikişle ilgili bazı bilgiler genellikle bir artıdır ve piyasadaki farklı kumaş türlerini iyi bir şekilde kavramış olmanız gerekir. Bu mesleğe el atmaya hazır olduğunuzda, çevrimiçi olarak başlamanın birçok kolay yolu vardır. Örneğin, desen oluşturmanın temellerini kapsayan ve bu beceriyi kendi oturma odanızda veya yatak odanızda denemeyi kolaylaştıran bir dizi kapsamlı kılavuz vardır. 

En iyi kalıp oluşturuculardan bazıları kendi kendine öğrenilir ve bu kariyerde harika olmak için geleneksel eğitimden geçmeyi gerekli bulmayabilirsiniz. Bununla birlikte, bazı insanlar, neredeyse hiç dikiş deneyimi olmadan kalıp yapmaya karar verirler ve moda endüstrisinde halihazırda aktif olan diğer profesyoneller, becerilerini ilerletmek için bu meslekte resmi eğitim alırlar. 

Tekstil Kalıp Ofisleri – Kalıpçılık Eğitimi

Pek çok hevesli tasarımcı, moda tasarımındaki çalışmalarının bir parçası olarak kalıp yapmayı öğrenmeyi tercih ediyor. Bunun için çoğu tekstil kalıp çıkaran firmalar işe alacağı kalıpçı adaylarından tekstil kalıp çıkarma kursları sertifikası talep ediyor. Neredeyse tüm moda okulları kalıp hazırlama kursları sunmaktadır. Dünyadaki en iyi moda enstitülerinde yer alan tekstil kalıp ofisi örnekleri şunlardır:

Central Saint Martins

Sürekli olarak dünyanın en iyi moda okullarından biri olarak kabul edilen Londra’daki Central Saint Martins; David Koma, Jimmy Choo, Alexander McQueen ve John Galliano gibi önemli mezunlar verdi.  

Parsons School of Design 

New York City ve Paris’teki lokasyonları ile Parsons School of Design, model yapımı üzerine kurslar içeriyor. Parsons School of Design, en dikkate değer (ve en pahalı) moda enstitülerinden biridir. Marc Jacobs, Tom Ford, Alexander Wang ve Donna Karan, hepsi Parsons’tan mezun oldu ve bu okulun Moda Tasarımı lisans programı, kalıp yapımında her yerde bulunabilecek en iyi eğitimlerden birini sunuyor. 

London College of Fashion

Bu moda okulu tonlarca farklı  lisans programları ve London College of Fashion, bu enstitüyü bir model yapımcısı olarak başlamak için mükemmel bir yer haline getirebilecek bir “Moda Desenli Kalıp Kesme Derecesi” bile sunuyor.

Londra Sanat Üniversitesi’nin “instagram hesabı“nı buraya bırakıyoruz. Girip çalışmalarına göz atabilirsiniz. Birbirinden ilginç tasarımlar üzerinde çalışıyorlar.

Tek Başına Elbiseden Kalıp Çıkarmak

Kıyafetten Kalıp Çıkarma Nasıl Yapılır, Çıkarılır?
Elbiseden Kalıp Çıkarmak – Kalıp Çizimi ve Kesimi – Back*Arka – Front*Ön — Sleeve*Kol

Tek başına elbiseden kalıp çıkarmayı öğrenmek için okula gitmek, birkaç nedenden dolayı doğru fikir olmayabilir. Elbiseden kalıp nasıl çıkarılır? hiç bilginizin olmadığını farz edelim. Ancak Moda okulu pahalıdır ve esas olarak tasarımcıların çok yönlü eğitim almalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Bununla birlikte, kalıp çıkarmayı kendi başınıza öğrenmek o kadar da zor değildir. Başlamanıza yardımcı olabilecek tonlarca çevrimiçi kaynak vardır. Sonunda, bir desen yapımcısı olarak başarınızı belirleyecek olan kendi kişisel güdünüz ve kararlılığınızdır. Bu kariyer seçimine, gerekirse birkaç yüz dolar ve bir dizüstü bilgisayar ile yola çıkmak mümkün. 

Tekstil Kalıpçısı Rolleri

Kalıpçılar, moda endüstrisinin pratik yaratıcılarıdır. Tasarımcılar kafalarını bulutlarda asla ortaya çıkmayacak tuhaf fikirler ve planlarla sıkışma eğilimindeyken, model yapımcıları bu hayalleri seri üretilebilen veya podyumda giyilebilen ürünlere dönüştürme sorumluluğuyla görevlendirilir. 

Giyim üreticileri sadece birer işçi iken, kalıpçıların pragmatik rolleri yerine getirseler bile yaratıcı olmaları gerekir. Bir giysi tasarlamak bir şeydir, ancak bu tasarımların gün ışığını gerçekten görebildiğinden emin olmak, bir model üreticisinin benzersiz sorumluluğudur. Yönetmenler filmlerde ne ise model yapımcıları da modada odur. Bir filmin yapımında, senaristin işi ve yönetmenin görevi, harika fikirler bulmak ve tüm oyuncuların birlikte çalışmasını sağlamaktır. Bu moda dünyasında, kağıt üzerindeki tasarımların kumaşlar üzerinde yerini almasını sağlamak olarak atıf yapılabilir.

İkonik Tasarımcıların Kalıpçılara Etkisi 

Pek çok insan moda tasarımcılarını, yeni moda çizgileri için tuhaf çizimler yapan stüdyolarda oturan insanlar olarak tasavvur eder. Bununla birlikte, bu basmakalıp bakış açısının gösterdiğinden çok daha fazla beceri var. Tasarımcılar sadece modaya uygun bir tarza sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda bir çizimi hayata geçirebilecek çeşitli becerilere de sahiptirler. 

Bu beceriler, kağıt üzerindeki fikirleri gerçek dünya tasarımlarına dönüştürür ve giyenin giysiyi seçerken nasıl düşüneceğini ve hissedeceğini yakalar. Bu tür tasarımcılar, bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz moda endüstrisinin harikaları haline geldiler. 

Peki, bu moda tasarımcılarının sahip olmadığı neye sahipler?  Kısacası, ilk tasarım çalışmasını destekleyen kalıp oluşturma gibi uzmanlık becerilerine sahipler. Yetenekli tasarımcıların ikonik örnekleri arasında Christian Dior bulunur.  Yaratıcılığı onu ilk yıllarında mimarlık alanında bir kariyere yönlendirdi. Savaştaki hizmetinden sonra 1946’da The House of Dior’u kurdu. 

Dior’un en önemli başarılarından biri “Yeni Bakış” ın yaratılmasıydı. Bu kötü şöhretli elbise ve etek modeli, bir kadının kıvrımlı siluetini güzelleştirmek için hazırlandı. Dünyanın dört bir yanından dikkatleri üzerine çekmiş ve modern tarzda birçok stilin temellerini atmaya devam etmektedir. 

Giannini Versace ve Yves Saint Laurent gibi etkileyici desen yapma becerilerini de sergileyen bir dizi tasarımcı var. 

Tekstil Kalıpçılık Kursu 

Kalıp oluşturmaya yardımcı olacak değerli bir kaynak, Tech Pack’tir.  Bu özellikler, temel modelinizi destekleyen imalat yöntemlerinden yapım yöntemlerine kadar her şeyi sağlayacaktır. 

Kalıpçınıza yeterli bilgi sağlamazsanız hatalar yapılabilir. Bir kalıp yalnızca doğru ve ayrıntılı spesifikasyonlarla üretilebilir, bu nedenle önceden yeterli araştırma yapmanızı sağlamak hataları önleyecektir. Bu yüzden alacağınız yardımcı en azından kalıpçılık kursu eğitimi almış olmalıdır. 

Giyimde Kalıp Nedir? 

Giyimde kalıp ne demek? Giyimde kalıp hazırlama teknikleri nelerdir?

Esasen başlıkta belirtildiği gibi üretilecek kıyafetin ölçüleri hakkında bir fenomendir. Aslında kıyafetinizin doğru bir profili, koleksiyonunuzun ilk uygun örneğini oluşturacaktır. Bu numune, son giysiye mümkün olduğunca yakın olmalıdır. Aksi takdirde, maliyetli aksaklıklara neden olacak önemli değişikliklerin yapılması gerekecektir. 

Tekstil Kalıp Çıkarma Çeşitleri 

Tasarımda başlangıç ​​noktası, uyum için temel taslağı ve ölçüleri elde etmek için düz bir çizimden oluşur. Ancak bu aşamada, bu 2D çizim vücut şeklinin eğrilerini ve niteliklerini barındırmaz. Giysiyi kullanıcıya göre uyarlamak için, giysiye şekil vermek için giysideki dartlar (veya kıvrımlar) oluşturulur. Bu konsept aynı zamanda giysinin vücutla nasıl hissedeceği ve hareket edeceği dahil olmak üzere nihai uyum için bir temel sağlar.

Üretimin bu aşamasında aşağıdakileri içeren üç teknik vardır:

Düz Desen Çizimi

Bu yöntem temel bir desen alır ve onu muslin kumaşla 3 boyutlu bir şekle dönüştürür ve ardından kağıda aktarılır. Düz kalıp yapımı, hareket alanlarının vurgulanmasına yardımcı olur ve kullanıcı için konforu artırır. 

5 ana giysi bileşeni kadın giyiminde temel kalıpçılık stilini oluşturur: 

 1. Ön Korse 
 2. Arka Korse  
 3. Boyun Çizgisi 
 4. Kol 
 5. Gömme Etek 

Yukarıdaki her öğe, doğru şekli elde etmek için dartlarla tamamlanır.  Modalar her sezon değiştikçe, bu temel ana hatlar yeni trendlere uyacak şekilde değiştirilebilir. 

Çizim 

Elbise Kalıbı Çıkarma İşlemi Nasıl Yapılır?
Tekstilde Elbise Kalıbı Çıkarma İşleminde Çizim Bölümü

Taslak hazırlama genellikle ilk tasarımları oluşturmak için kullanılır.  Bu tasarımlar, fabrikalardan alınan standart boyutlandırma ön ayarları kullanılarak üretilir veya bir uygun model kullanılarak doğru bir şekilde ölçülür. Bu yöntem geleneksel olarak kağıt üzerine çizilir ve giysinin oluşumunu tamamlamak için kolaylık sağlayan işaretlere sahiptir. 

Moda Perdesi 

Bu desen oluşturma tarzı, 3 boyutlu bir şekil oluşturmak için muslini bir formun (veya manken) üzerine örtmeyi içerir. Bir tasarımcı istenen görünüme ulaştıktan sonra, bu kumaş daha sonra son desen için kağıda aktarılır. Bu yöntem diğer tekniklerden daha pahalı olabilir. Bununla birlikte, bir moda tasarımcısına üretimden önce nihai kararları vermeden önce bir giysinin nasıl görüneceğine dair genel bir bakış sunar. 

Dikiş Payı

Dikiş payı, desen oluşturma sürecinin bir başka önemli yönüdür. Basitçe söylemek gerekirse, bir dikiş, iki kumaş parçasını, malzemenin işlenmemiş kenarlarını kaplayacak kadar birleştirir. Pürüzsüz bir yüzey elde etmek için ölçüm çok önemlidir. Bununla birlikte, farklı giyim tarzları için dikiş paylarında farklılıklar vardır. 

Giysi imalatında dikiş payı farklı olabilir.  Ticari giysi üretiminde, genellikle 16 mm (⅝ ”) dikiş payı kullanılır. Bu ölçüm, istenen uyumu elde etmek için kumaşta değişiklik yapılmasına izin verir. Aynı zamanda, genellikle gevşek dokuma malzemeleri dahil olmak üzere bir dizi kumaş için uygundur.

Kalıp Derecelendirme 

Giysileriniz için başlangıç ​​desenine sahip olduğunuzda, bir sonraki adım alternatif beden ölçüsü oluşturmaktır. Bu işleme desen derecelendirme adı verilir ve temel planınızı kullanarak başka boyutlar yapmayı içerir. Bazı üreticilerin sınıflandırma için standart yönergeleri vardır ve bu, genel satıcı ölçümlerini gördüğünüz yerdir. Örneğin, boyut 8 ve üstü, S, M, L vb. Boyutlar. 

Temel ana hatlara sahip olduğunuzda, kalıp derecelendirmenin karmaşık olması gerekmez.  Ancak, notlandırmayı belirlemek için iki sistem vardır. 

Taslak Tekniği

Bu sistem, bir bütün olarak desen taslağına artışlar uygular.  

İzleme Tekniği

Bu derecelendirme, bireysel desen parçalarına artışlar uygular ve esasen bölüm bölüm değiştirir. Bu işlemi kolaylaştırmak için, desenlerinizi derecelendirmek için bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımını kullanabilirsiniz. 

Tekstil Kalıp Çıkarma Zorlukları 

Giysi üretimi, özellikle üretim sırasında değişiklikler yapıldığında karmaşık ve zaman alıcı bir süreç olabilir. Bunun nedeni kumaşın mevcudiyeti veya değişikliği olabilir, bu durumda desenin değiştirilmesi gerekecektir. 

Orijinal tasarıma göre aynı desenleri kullanabileceğiniz görünebilir. Bununla birlikte, malzemedeki küçük bir fark bile, değişen derecelerde kıvrıma, büzülmeye ve nihai üründe pürüzlere yol açacaktır. Bu değişikliği görmezden gelerek, uygun olmayan ve satılamayan giysiler üretme riskiyle karşı karşıya kalırsınız, bu da sonuç olarak alt çizgiyi etkileyecektir. 

Tekstilde Kalıpçılık Sektörü 

Geleneksel desen çizim yöntemlerinin yanı sıra teknoloji, üretim sürecini hızlandıran doğru tasarımlar üretmeyi kolaylaştırıyor. Bu tür yazılımlar, desen yapımı ve tesviye için hem küçük hem de büyük ölçekli tekstil tasarımında kullanılabilir. Aksi takdirde bilgisayar destekli tasarım (CAD) olarak bilinen bu sistem, imalat endüstrisindeki çeşitli unsurlarla uyum içinde çalışabilir. 

Tasarım çalışmaları için markalar, temel çizimleri ve eskizleri dijitalleştirilmiş görüntülere dönüştürebilir ve bunlar daha sonra giysi çizicilerle basılabilir. Yenilikçi yazılımların kullanılması, işletmelerin akıllı platformlar aracılığıyla trendlere ve giysi geliştirmeye ayak uydurmasını sağlar. Endüstrinin değişen yönleri, dijital kalıp oluşturmayı verimliliği ve üretkenliği artırmak için paha biçilmez bir araç haline getiriyor. 

Gereksinimlerinize bağlı olarak birçok kaynak mevcuttur. En iyi bilinen tekstil kalıp çıkarma makinası yazılım çözümlerinden bazıları şunları içerir: 

 • Lectra 
 • Gerber  
 • Accumark 
 • Optitex 
 • Autodesk 
 • AssistDijital  

Kalıp Sektörünün Geleceği 

Dijital teknolojinin giyim üretimine getirdiği faydaların yanı sıra, kalıp oluşturma sürecinde bazı zorluklar olabilir. Yukarıda belirtildiği gibi, mevcut sektörde tanınan uygulamaların sayısı bazen seçtiğiniz üretim ortağınızla uyumluluk sorunlarına yol açabilir. 

Bir yazılım paketini taahhüt etmeden önce, giyim markanız için avantajlarını ve potansiyel tuzaklarını kontrol etmeniz önerilir.

Dikkate alınacak ana alanlardan bazıları şunlardır: 

 • Desen dönüştürme yetenekleri 
 • Çiziciler ve yazıcılarla uyumluluk 
 • Paylaşılabilir dosya türleri  
 • Projenizin ihtiyaçlarına bağlı olarak ölçeklenebilir özellikler 

Dijital moda tasarım yazılımı pahalı olabilir, bu nedenle iş ihtiyaçlarınızı değerlendirmek, gelecekteki projeleriniz için en iyi kaynaklara karar vermenize yardımcı olacaktır. 

Kalıp Çıkarırken Şablonları Kullanma

Kalıp çıkarma konusunda çok az deneyiminiz varsa veya hiç deneyiminiz yoksa, şablonlar başlamak için mükemmel yerler olabilir. Başlamanıza yardımcı olacak bir dizi çevrimiçi seçenek vardır ve birçoğu mükemmel tasarımı oluşturmak için basit kılavuzlar içerir. 

Şablonlar, aksi takdirde endüstriyel üretimde blok desenler olarak bilinir. Bir blok desen, birçok farklı giysi stili için desenlerin yeniden üretilebildiği, özel olarak takılmış, temel bir desendir. Tekstil kalıp çıkarma kağıdı olarak da bilinir.

Bu tür kaynakları kullanmak, desen kesme sürecini aydınlatabilir ve tasarımlarınızı nihai ana hatlara çevirme konusunda size güven verebilir. Bununla birlikte, özel olarak giyilen giysiler ve benzersiz stiller için fikirlerinizi ince ayar yapmak bazı profesyonel girdiler gerektirebilir. 

Mükemmel stil, uyum ve işlevselliği sağlamak, uzun yıllar boyunca hakim olunan bir şeydir. Dolayısıyla, şablonunuzu ve fikirlerinizi uyarlayacak ve ince ayar yapacak doğru içerik oluşturucuyu bulmak değerli bir yatırımdır. 

Kalıp Çizimi Nasıl Yapılır? 

Yukarıda belirtildiği gibi, bitmiş bir giysi üretmek, baştan sona doğru denge ve uzmanlık gerektirir. Üretim süreci hakkındaki bilgilerinizi genişletmenin harika bir yolu, kendi kalıplarınızı nasıl yaratacağınızı öğrenmektir. Dış kurslar, çevrimiçi çalışma ve yerel atölyeler gibi birçok kaynak var. Ancak, bu beceriyi öğrenmek zaman ve kararlılık gerektirir. 

Yeni bir işletme yürütüyorsanız, yönetecek her şeye sahipseniz bu alana kaynak ayırmanız uygun olmayabilir. Bu durumda, kısa kurslar size bir genel bakış sağlayabilir. Bu pratik tadım seansları, becerinin karmaşıklıklarını anlamanıza ve kalıp oluşturucu bir profesyonelle iyi bir ilişki geliştirmenize yardımcı olacaktır. 

Sektördeki kariyer yollarını düşünen moda öğrencileri için bu beceri oldukça rağbet görmektedir. Başlangıçta bir moda tasarımcısı olmak kadar çekici olmayabilir, ancak tasarım dahil tüm giyim üretim süreci hakkında size çeşitli bilgiler verecektir. Bu beceri birkaç üniversitede öğretilir, ayrıca çıraklık eğitimi veren kurumlar da vardır. 

Tekstil Kalıp Çıkarma Makinası

Kalıp Çıkarma Ofisleri İçerisinde Bulunan Kalıp Çizim ve Kesim Makinesi Fiyatları
Lazerli Bilgisayarlı Tekstil Kalıp Çıkarma Makinası

Kalıp çıkarma malzemeleri ile kalıp çıkarma makinesi sayesinde beden kalıbı çıkarma işlemi yapılmaktadır. Geleneksel yöntemlerin yanında dijital lazerli bilgisayarlı kalıp çıkarma makinası da vardır. Tekstil kalıp çıkarma makinesi için kalıp çıkarma programları mevcuttur. Kalıp çıkarma yazılımları oldukça pahalıdır.

Tekstilde Kalıpçılık Giyim Endüstrisini Nasıl Geliştiriyor? 

Büyüyen markalar için, şirket içi bir kalıp oluşturucu, duyarlı tasarım ve trend fikirleri için faydalı olabilir. Bir uzmanı işe alarak, doğru kalıp çıkarma teknikleri için zengin bilgi birikimine sahip olacaksınız. Aynı zamanda tüm kalıp çıkarma işlerinin profesyonel olarak üstesinden geleceğinden kuşkumuz yok.

Kalıpçı İş İlanları Yardımıyla Neden Bir Kalıpçı İşe Almalıyız? 

Yukarıda belirtildiği gibi, kalıp çıkarma, tasarımcıların çalışmalarını destekleyen oldukça yetenekli bir tekniktir. Bu teknik beceri olmasaydı moda bugün olduğu yerde olmazdı. Bir kalıp kesici işe almak, tasarımlarınızı hayata geçirmenize yardımcı olabilir ve sadece bu değil, tasarımın bu hayati kısmı eskizleri giyilebilir ürünlere dönüştürür. 

Profesyonellerin karşılaştığı ana sorunlardan biri, bu iş kolu söz konusu olduğunda anlayış eksikliğidir. Uzmanlaşmış bir alan olduğu için, tasarımcılar genellikle bir model üreticisinin bir tasarımı prototipe tamamen çevirememesini zor buluyor. 

Elbette, bazı stillerin tüketicinin ihtiyaçlarına uyacak şekilde ayarlanması gerekeceğinden, her zaman ince ayarlar ve tavizler olacaktır. Yetenekli kesim uzmanlarıyla iyi bir ilişki kurmak, tasarım ve üretim sürecinde sorunsuz bir geçiş sağlar.

Bir kalıpçıyı işe almanın çeşitli faydaları vardır. Bunlar:

 • Farklı kalıp çizme yöntemlerinin deneyimine hakim olmak,
 • Üretim zinciri bilgisine sahiplik,

Bu bireyler, şirketinize getirebilecekleri çok çeşitli becerilere sahiptir. Tek seferlik projeler için serbest çalışan (bireysel) kalıpçılardan da yararlanabilirsiniz. 

Tekstil Kalıp Çıkarma Fiyatları

Tekstil kesimhaneleri için en önemli gider kalemlerinden birisi kalıp çıkarma işlemine harcanan maliyetlerdir. Örneğin bir kot kesimhanesi kotları kesmek için öncelikle pastal atıp kalıp kartonu ile kalıp çizimi yapmaktadır. Bunun için bir kalıpçı bulması gerekmektedir. Kalıpçılık kurslarından eğitim almış deneyimli kalıpçılar sayesinde bu işlemler çabucak hallolur.

Kalıp Çıkarma Fiyatları ve Maliyetlerini Anlatan Anlamlı Bir Fotoğraf
Lazer Kalıp Makinası ile Çizilmiş Beyaz Renkte Mecaz Anlamlı Bir Kalıp Örneği

Kalıpçılar kalıp çıkarma fiyatları konusunda neredeyse ortak fiyata sahiptir. Bir kalıpçı kendisine bir tekstil kalıp çıkarma makinası alır ve işini sürdürür. Kot kesimhanesi patronu kalıpçıya gider ve ölçüleri verir. Kalıp çıkarma zorluğuna paralel olarak fiyatlar da değişkenlik gösterir.

Diyelim ki bir denim firmasından denim pantolon aldınız. Bunun kalıbını çıkaracaksınız. Tek bir pantolonun kalıbı için en azından 400 ila 1500 Türk Lirası arasında ücret gerekmektedir. Kalıp çıkarma kağıdı veya kalıp çıkarma kartonu ise bu fiyatlandırmaya dahil değildir. Kalıp çıkarma malzemelerinin fiyatları ise kalıp çıkarma işçiliğine nazaran daha ucuzdur. Kalıp çıkarma malzemesi satın almak için İstanbul’da Sirkeci ilçesine uğramanızı tavsiye ederiz.

Kalıpçı Nerede Bulunur? 

Giyim fabrikanızla Tam Üretim Paketini (FPP) seçtiyseniz, kalıp oluşturma bu hizmetin bir parçası olacaktır. Üretimin bu yönü doğru spesifikasyonlar gerektirdiğinden, giysi üreticileri uygun uyum ve derecelendirme modelleri üretmek için Tech Pack’inizi kullanacaktır. 

Kes, Yap ve Kes (CMT) üretimini tercih eden işletmeler için, üretime başlamak için giyim üreticinize her şeyi sağlamış olacaksınız. Buna bir teknoloji paketi, özellikler, desenler ve kumaş dahildir. 

CMT üretimi, tedarikçilerle halihazırda iyi ilişkileri olan yerleşik markalar için uygun maliyetli bir seçenek olabilir. Ayrıca, tüm sürecin kontrolünü ellerinde tutmak isteyen şirketler için idealdir. Bununla birlikte, kalıp hazırlama tekniklerinde deneyiminiz yoksa, bir profesyonel işe almak, üretim için doğru ölçümlere ve uygunluklara sahip olmanızı sağlayacaktır. 

Kumaş Kalıp Çıkarma İşlemi

Dikiş ve moda tasarımında desen, bir giysinin parçalarının kesilip bir araya getirilmeden önce kumaş üzerindeki taslaktır. Desenler genellikle kağıttan yapılır. Bazen yeniden kullanılabilmeleri yani daha sağlam olmaları için karton vb. daha güçlü malzemelerden yapılır. Kalıp yapma veya kesme işlemi bazen tek kelimelik kalıp yapımı ile yoğunlaştırılır. Ancak kalıp yapımı veya kalıp kesme olarak da kullanılabilir.

Kumaş üzerine öğrenci izleme deseni. Eğimli bir desen (evde dikiş) veya blok desen (endüstriyel üretim), birçok farklı stil için desenlerin geliştirilebildiği özel olarak takılan, temel bir kalıptır. Bitmiş bir desenin boyutunu değiştirme işlemine derecelendirme denir. Kumaş kalıp çıkarma işlemi de bu süreçlerle ilişkilidir.

İpucu: Kumaş kalıp çıkarma işlemlerini başarıyla yönetebilmek için mutlaka kumaş çeşitleri hakkında temel seviyede bilgiye sahip olmak gerekmektedir. Siz de kumaş çeşitleri ve onların özelliklerinin ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız >>> “Kumaş Türleri ve Kullanım Alanları Nelerdir”

Yorumlar

 1. Rabia öztürk dedi ki:

  Ben kalıpla kozıma elbise dikmek istiyorum ama nerden nasıl bulacağımı bilemiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, öncelikle elbisenin kalıbını bulmanız gerekir. Tekstilde kalıp çıkarmak ustalık gerektiren bir iştir. Kalıp çıkaran firmalar ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Eğer İstanbuldaysanız Avrupa yakasında elbise kalıbı çıkaran firmalar veya freelancer çalışan dostlarımıza yönlendirebiliriz. Detaylı bilgi için lütfen telefon numaralarımız üzerinden bizi arayınız.

 2. Funda dedi ki:

  Merhaba ben evden çalışarak bilgisayarda firmalara kalıp çıkartmak istiyorum modeller nasil ücretlendirilir. Tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, konuyla ilgili kalıp çıkaran firmalar ile görüşmeniz gerekmektedir. Ya da kalıp çıkarmak isteyen firmaları bulmanız gerekmektedir. Bize ait kalıpçılık uygulamalarımız yok maalesef. Kolaylıklar dileriz.

 3. Nagihan özçelik dedi ki:

  Merhaba ben evde milaj kağıdına kalıp çıkartabiliyorum.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, iletişim adresinizi bırakırsanız lazım olduğunda arayalım..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir