Tekstil Mühendisliği

Kumaş Kalite Kontrol Makinası Sistemleri

Kumaş Kalite Kontrol Makinası Nedir?

Kumaş fabrikalarında veya tekstil sektörünün belirli çalışma alanlarında kumaş kalite kontrol makineleri önemli bir icat olarak karşımıza çıkmaktadır. Kıyafetler söz konusu olduğunda, kumaşın kalitesi gerçekten önemlidir. Giysilerin dayanıklılığından görünümüne kadar her şey o kumaşın bütünlüğüne bağlıdır. Kısacası, kumaş kalite kontrol makinası tekstil sektörünün olmazsa olmazlarındandır.

Satın almak istediğimiz kıyafetlerin veya diğer tekstil ürünlerinin kaliteli kumaştan üretildiğini tam olarak nasıl anlayabiliriz? Bunu nasıl yapacağımıza dair ipuçlarına birlikte göz atalım…

Kumaş Kalite Kontrolü Nasıl Yapılır?

Kumaş kalitesini kontrol etmekle ilgili anlaşılması gereken ilk şeylerden biri, farklı kumaş türlerinin farklı özellikler sunduğudur. Bu nedenle standartların her biri için farklı şekilde uygulanır. Örnek vermek gerekirse, %100 pamuklu bir kumaş ile harmanlanmış (karışım) malzemelerden yapılmış bir kumaş arasında aynı pürüzsüzlük derecesini göremeyiz.

Kumaş kalite kontrol makinası insan gözünün göremeyeceği kadar ince detayları fark edebilir. Lakin, bariz farklılıklara rağmen, hammadde malzemesi ne olursa olsun, detaylar ne kadar ince olursa olsun insan gözüyle de görebileceğimiz belirli kalite standartları vardır. Bunlar:

 1. Kumaştaki Elyafın Dokuma Sıklığı
 2. Renk Geçiş Özellikleri
 3. İplik Geçiş Sayıları
 4. Bitiş Yüzeyleri

Kumaşın Elyaf Dokuma Sıklığı

Yüksek kaliteli kumaşlar, birbirine yakın ve sıkıca dokunan liflere sahiptir. Elyaf kalitesindeki zayıflığın bir göstergesi olduğu için elyaflar arasında belirgin boşluklar olmamalıdır. Bu kumaşlar kolaylıkla yırtılabilir. Yüksek kaliteli kumaşlar, daha güçlü bir kumaş yüzeyi sağlayan dikey ve yatay dokumaların daha dengeli bir kombinasyonuna sahiptir.

Renk Geçiş Özellikleri

Kaliteli bir kumaşın boyamaya uygun olması gerekir. Kumaşın yüzeyi boyunca tondaki pürüzlülüğe dikkat edin. Hiçbir çizgi veya leke olmamalıdır. Kumaşları renk haslığı açısından da test etmek önemlidir. Renk kontrolü yaparken yeterince ışık alan bir ortamda olduğunuzdan emin olun.

İplik Geçiş Sayıları

Bu parametre, inç başına iplik şerit sayısını ifade etmektedir. Daha yüksek iplik sayısı, kumaşın daha sıkı ve daha dayanıklı olduğu anlamına gelir.

Bitiş Yüzeyleri

Kumaşınızın genel yüzeyinde düzensiz dokumalar, olağandışı kırışıklıklar veya köşelerde esneme görülmemelidir. Aksi durumda kumaş hatalı olur. Hatalı kumaşlar değerinden çok daha ucuz fiyatlarla satılmaktadır. Bu hatalı kumaşlar “parti kumaş” kategorisine girmektedir.

İpucu: Parti kumaşlar hakkında daha detaylı yazımızı okumak için >>> “Parti Kumaş Ne Demek?”

Kumaş ile Yapılan Bir Tekstil Ürününün Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Fiyat: Kalitenin bir bedeli vardır. Çoğu zaman alışılmadık derecede ucuz ürünler, konu malzeme veya işçilik (veya her ikisi) söz konusu olduğunda şüphe duyulması gerekilen bir durumun göstergesidir. Kumaşın, kıyafetin veya herhangi bir kumaş ile yapılmış ürünün fiyatı, görünüm ve hissedilen kalite açısından örtüşmelidir.

Dikiş Özellikleri: Kaliteli kumaşlar farklı bir görünüme sahiptir. Kaliteli kumaşlar ile yapılan ürünlerin dikişleri iyi dikilmelidir. Dikiş iplikleri doğru renk ve ölçülerde kullanılmalıdır. Penye kumaş ürününe 50 numara iplik ile dikiş yapılmamalıdır. Örme grubu kumaş çeşitleri 120 numara gibi ince iplik modelleri ile dikilmelidir. Buna göre dikiş makinesi tercihi de doğru yapılmalıdır. Bunların yanı sıra düğmeler, perçinler vs. gereken her ne tekstil malzemesi varsa temiz ve düzgün olmalıdır.

Kumaşı Satan Yerler: Kıyafetlerinize ve kendinize gereken önemi veriyorsanız kumaştan yapılmış kıyafeti alırken satıcının ürün kaynağını da bilmeniz gerekir. Çünkü kumaş veya tekstil ürünü satın alacağınız yer size hatalı ve kalitesiz kumaş satabilir. Bu nedenle ürünlerinizi yalnızca güvenilir bir kumaş satıcısından aldığınızdan emin olun. Sektörde uzun yıllara dayanan uzmanlığa ve deneyime sahip bir kumaşçı seçin. Kumaş satan yerler, her bir ürünün malzemesini ve üretimini güvenle açıklayabilmelidir.

İpucu: Kumaş satın alacak firmalar için detaylı kumaş satın alma ipuçlarını okumak istiyorsanız >>> “Kumaş Alan Firmalar İçin Dikkat Edilecekler Listesi”

Tekstil Sektöründe Kalite Kontrol Süreçleri Nedir?

Üretimi sağlanan kumaşlar kalite kontrol aşamasına geldiğinde bir dizi testlerden geçer. Kumaşı her yönüyle inceleyen test aşamaları ise şunlardır;

Kumaş ve Tekstil Kalite Kontrol Nasıl Yapılır?
Kalite Kontrol Test Prosesleri

Bu testleri başarı ile tamamlayan kumaşlar artık kullanım ve şekillendirmeye hazırdır.

Tekstil Sektöründe Kumaş Kalite Kontrol Elemanı Nasıl Olunur?

Kalite kontrol elemanı olmak isteyen bireylerin, teknik lise veya meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerinden mezun olması koşulu aranmaktadır.Kalite kontrol elemanlarının temel görevi üretimin kalite standartlarına uygun şekilde işlemesini sonlandırılmasını sağlamaktır.

Kumaş Kalite Kontrol 4 Puan Sistemi Nedir?

Kumaş hata değerlendirme sistemi “4 Puan Sistemi” uluslararası kabul görmüş bir kumaş kalite kontrol uygulamasıdır. Hatalar boyutlarına göre çözgü ve atkı yönünde işaretlenir.

Hatalar 7.5 cm boyutuna kadar olduğunda 1 puan verilir ve beyaz renkle ifade edilir. Kontrol sırasında rastlanan hatalar 7.5-15 cm aralığında olduğunda 2 puan verilir ve yeşil renk kullanılır. 15-22.5 cm ölçekli hatalar 3 puan olarak değerlendirilir ve sarı renk kullanılır. 4 puanlık hatalarda boyut 22.5 cm ve üzerindedir, kırmızı kullanılır.

Q-Bar 2 Kumaş Kalite Kontrol Makinası

Son günlerde kumaş kalite kontrol alanında köklü teknolojik gelişmelere tanık oluyoruz. Q-Bar 2 adındaki kumaş kontrol makinası, kumaş üreticileri ile tanıştı. Bu yeni kumaş kontrol sistemi ile kumaş kalitesi konusundaki endişeler minimum seviyelere düştü.

Kalitesizliği önlemenin en iyi yolu, kalitesizliği ortaya çıkaran etmenlerden kaçınmaktır. Bu kumaş kontrol makinesı, kumaş kontrolünde büyük bir adım niteliğinde. Bu otomatik sistem, hat içi denetim ile üreticilere kumaşı en erken noktada inceleme fırsatı sunar. Sorunları bu noktada belirleyebilmek, kumaş üreticilerine muazzam faydalar sağlar. Hataları önleyip dokumacıların sürekli kalite sunmasını ve pazarda rekabetçi kalmasını sağlıyor.

Q-Bar 2, doğrudan çözgü ve atkı ipliklerinin arayüzünde ustaca konumlandırılması nedeniyle en iyi şekilde bir oluşum izleme sistemi sunar. Bu, bir kusur ortaya çıktığında hızla sorunun fark edilmesini sağlar. Düzeltmelere izin vererek, uzun süren veya tekrarlayan arızaları önler. Alarm ve durdurma sinyalleri, operatörü sorunları anında düzeltmesi konusunda uyarır. Erken tespit, ikinci kaliteyi ve malzeme kaybını azaltır. Ayrıca üretim sonrası kontrol ihtiyacını en aza indirir.

Dokumacılar için bu avantajlar, hem üretkenlik hem de kalite üzerinde olumlu etkisi olan gerçek ve uzun zamandır beklenen yenilikleri temsil ediyor. Bilindiği üzere bir kumaş fabrikasında hatalı kumaşların üretim öncesinde tespit edilememesi maliyet bütçesine olumsuz anlamda etkide bulunur. Kumaşa baskı yapılırken de bu süreçler önem arzeder.

İpucu: Tekstil sektöründe yer alan baskı çeşitleri (dijital baskı, serigrafi baskı vb.) hakkında detaylı bilgi almak için >>> “Tekstil Baskı Makineleri”

Q-Bar Tekstil Kalite Kontrol Sistemleri – Formasyon İzleme

Kumaş Kalite Kontrol Makinası Arayüz Görünümü - Tekstil Kalite Kontrol
Denetlenen Kumaşların Sistematik Görüntüsü

Dokuma kusurlarının çeşitli temel nedenleri vardır. Bu nedenle bu kumaş kontrol makinesi, belirli kusurları ve bunların nedenlerini belirlemek için farklı algoritmalar sağlar. Bu dahili bilgi, atkı-özgü döngüsü içindeki kusurları önleme yeteneğine sahiptir.

Kumaş oluşum bölgesindeki gelişmiş algılama konumu, çözgünün atkı tarafından geçilmeden önce bile izlendiği anlamına gelir. Bu gerçekten benzersiz bir avantajdır. Yanlış çözgü pozisyonları, eksik çözgü, gevşek çözgü uçları ve hatta kalıp düzensizliklerinin hızlı bir şekilde tespit edilmesine olanak tanır.

Bir diğer önemli yenilik, atkı düzensizliklerinin kontrolüdür. Q-Bar 2, inceleme alanına eklenen her atkı geçişini izler. Bu da kullanıcıların mümkün olan en erken aşamada atkı düzensizliklerine müdahale etme imkanı tanır. Bu noktada, çift atkı, kırık atkı veya şantuk ve ilmekler gibi atkı ile ilgili kusurları tespit eder.

Formasyon izleme, piyasa taleplerine verilen bir cevaptır. Dokumacılar sıfır hata standartları, atık azaltma yoluyla artan sürdürülebilirlik talep etmektedir. Bunun yanı sıra belirli kalite gereksinimlerini karşılayan kumaşı üretmek istemektedirler.

Kontrol Yazılımında Genel Denetim

İkinci El Kumaş Kontrol Makinası Kalitesi Nasıl Anlaşılır? Q Bar Dokuma Kumaş Kontrol Makineleri / Sistemleri
Q Bar-2 Kontrol Mekanizması

Dokuma kumaş çeşitlerinde görünen kusurlar istenmeyen görüntülerdir. Genellikle, tarak izleri, kirli iplikler veya şamandıralar gibi kusurlar tespit edildiğinde iş işten geçmiş olur. Ancak Q-Bar 2 kumaş kalite kontrol sistemleri makinesi buna izin vermez. Kumaş inceleme algoritmaları, kumaşta yer alan ince kusurları bile tespit eder. Otomatik formasyon izleme ile kumaş verimini arttırmada basit çözümler sunar.

Ayrıca formasyon bölgesindeki kritik makine birimlerini de izler. Burada bir sorun varsa, sistem onu ​​tanımlamayı ve ortadan kaldırmayı kolaylaştırarak daha fazla kusurları önler. Ve yine kumaş verimini maksimuma çıkarır.

Formasyon izleme sistemi tarafından sağlanan toplam denetimin bir başka unsuru, kenar alanına özel odaklanmasıdır. Bu, yalnızca verimli bir dokuma işlemi için kritik değil, aynı zamanda daha sonraki işlem adımlarında da önemlidir. Özel algoritmalar, kenardaki düzensizlikleri ve ayrıca bozuk lenoları algılar. Ancak aynı zamanda herhangi bir desen kusurunu da tanımlar. Sürekli kalıp izleme, en erken aşamada hatalı yapıları belirler. Böylece dokuma tezgahı durdurulabilir. Bu sayede birçok metre kumaş israf edilmeden önce sorun çözülmüş olur.

Son olarak, sistemin kumaş genişliği üzerinde kalıcı bir gözü vardır. Bu da sonraki işlemler için önemli bir faktördür. Bu nedenle kontrol makinesi, dokuma tezgahı kurulumundan tam ruloya kadar dokuma kumaşın sürekli genişlik ölçümünü sağlar.

İpucu: Dokuma kumaşlar hakkında kapsamlı yazıyı okumak için >>> “Dokuma Kumaş Nedir?”

Q Bar-2 Tekstil Kalite Kontrol Sistemlerinde Tasarımsal Mühendislik

Kumaş Kalite Kontrol 4 Puan Sistemi Q Bar 2 - Fotoğraf Örneği - Beyaz Arkaplan
Q Bar-2 Kumaş Besleme Merkezi

Bu yeni oluşum izleme (hata tespit) sistemindeki teknoloji etkileyicidir. Ancak Q-Bar 2 diğer birçok açıdan da oldukça gelişmiştir. Çekici endüstriyel tasarımı aynı zamanda ergonomiktir. Böylece kullanıcılar tüm önemli parçalara kolayca erişim sağlar.

Dokuma fabrikaları, mevcut dokuma makinelerine basit kurulum imkanını takdir etmektedirler. Q-Bar 2 tarafından kullanılan entegre LED’ler gibi operatörler sistem durumunu gösterir. Ve tespit edilen kusurların konumları kırmızı ışıklarla işaretlenir. İyileştirilmiş donanım platformu, yüksek dokuma hızlarını idare edebilir. Bu sayede gelecekteki yenilikler için hazır olur.

Müşteri şartnamesine göre birinci kalitede üretim genel hedeftir. Bu, özellikle endüstriyel ve güvenlik tekstilleri gibi zorlu uygulamalarda önemlidir. Giyim ve ev tekstilinde de hatalardan kaçınmak ve kumaş israfını en aza indirmek hayati önem taşımaktadır. Bu süreçte en uygun kumaş kalite kontrol makinelerini satın almak, fabrikalar için en doğru seçenek olacaktır. Bu icat ile artık ikinci el kumaş kontrol makinası sistemleri de yavaş yavaş tarihe karışacağa benzemektedir.

İpucu: Kumaş fabrikaları üretim süreçleri hakkında bilgi yazısını okumak için >>> “Kumaş Fabrikaları”

Yorumlar

 1. Salih dedi ki:

  Merhaba 4 puan sistemi atkı ve çözgü günündeki hatalara aynı puan veriyor yoksa ayrı ayrı mı

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, ayrı ayrı..

 2. Salih dedi ki:

  Çözgü yününde olar nasıl puan verilir

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sorunuzu tam olarak anlayamadık. Lütfen daha detaylı ve anlaşılır bir şekilde yazar mısınız? Ya da bize mail adreslerimiz veya telefon numaralarımız üzerinden ulaşabilirsiniz. Kolaylıklar.

Bir yanıt yazın