Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Fitilli Kadife Kumaş

Fitilli Kadife Kumaş Nedir? - Özellikleri, Çeşitleri, Fiyatları, Modelleri, Üretim Süreçleri vs. Başlıklarının İncelendiği Tekstil Bilgilendirme Atölyesi Yazısının Kapak Fotoğrafı

Fitilli Kadife Kumaş Genel Özellikleri Nedir?

 • Kumaşın İsmi: Fitilli Kadife Kumaş  
 • Kumaşın İçeriği: Pamuk, pamuk-polyester karışımı, yün veya tamamen sentetik liflerden oluşturulur.
 • Kumaşın İplik Geçiş Sayıları: 2 / 20
 • Kumaşın Hava Geçirgenliği: Orta düzey bir hava geçirgenlik yeteneği vardır.
 • Nem Tutma Özelliği: Orta seviyededir.
 • Sıcaklığı Hapsetme Özelliği: Kumaşın içeriğinde bulunan liflerin özelliğine göre farklılık gösterir.
 • Gerilebilme Eşiği: Düşüktür.
 • Tüylenme: İçerdiği liflere göre değişir.
 •  İlk Üretildiği Yer: İngiltere-Manchester’dır. 
 • Günümüzdeki En Büyük Üretici Ülke: Çin’dir.
 • Yıkama Talimatı: Kullanılan malzeme yapısına bağlı olarak sıcak veya soğuk suda yıkanması gerekir (Sentetik liflerle yapılan fitilli kadifelerin yüksek dereli /50°+/ suda yıkanması tavsiye edilmez)
 • Başlıca Kullanım Alanları: Pantolonlar, tulum, ceket, üniforma, gömlek, elbise, yastık,bkuz, eşofman, döşeme…

Fitilli kadife kumaş nedir?, nasıl yapılır?, çeşitleri nelerdir? hep birlikte daha kapsamlı inceleyelim.

Fitilli Kadife Kumaş Nedir?

Kadife, tekstil üreticilerinin çeşitli farklı malzemelerle yapabilecekleri dayanıklı, çıkıntılı bir kumaştır. Bu kumaş, kadife üreticilerinin çeşitli genişliklerde dokunabildiği benzersiz fitil deseniyle dikkat çekici bir yapıya sahiptir. Kısaca kadife kumaş nedir? sorusuna cevap verdik. Şimdi biraz içeriğine bakalım.

Fitilli Kadife Kumaş İçeriği

Genellikle pamuktan yapılırken, kadife polyester ve pamuk karışımları veya hatta tam polyester karışımları ile de dokunabilir. Tekstil üreticileri de bazen yünlü fitilli kadife yaparlar. Ancak yün kadife üzerinde bulunan çıkıntılar, diğer malzemelerle yapılan kadife üzerindeki çıkıntılar kadar görünmez.  Kumaş üreticileri, kadifeyi çok çeşitli farklı renklerde boyarlar ve bir kadife boyama sonucu estetik açıdan son derece hoş olan düzensiz bir renk diyagramı kazanır.

Koyu Kırmızı Fitilli Kadife Kumaş Modelleri Fotoğrafı
Bordo Renk Kalın Fitilli Kadife Kumaş Modeli

Kadifenin Teknik Özellikleri

Kadife, birlikte dokunan üç ayrı iplikten oluşur. İki birincil iplik, bir düz veya dimi dokuma oluşturur ve üçüncü iplik, en az dört çözgü ipliğinin üzerinden geçen şamandıralar oluşturarak, doldurma yönünde bu dokumayla serpilir. Yani dokuma ile fitilli kadife kumaş üretilir diyebiliriz. 

Tekstil üreticileri daha sonra şamandıralı iplikleri koparmak için bıçaklar kullanırlar, bu da dokuma yüzeyinde yığılmış kumaş sırtlarının görünmesine neden olur. Kadife kumaş üzerindeki üst üste yığılmış iplik çıkıntıları galler olarak bilinir ve bu gallerlerin genişliği önemli ölçüde değişir. Bir parça kadife kumaşın “tel numarası”, bir inçlik kumaşın içerdiği tellerin sayısı ile belirlenir ve standart kadife kumaşın yaklaşık 11-12 galesi vardır.

Düz Fitilli Kadife Kumaş Renkleri (Yukarıdan Aşağıya / Mor-Sarı-Deve Tüyü-Kahverengi-Beyaz-Eflatun-Mavi)

Tel numarası ne kadar düşükse, kadife kumaş üzerindeki galler o kadar kalın olacaktır. Aynı zamanda, daha yüksek gale sayıları, birbirine daha yakın kümelenmiş daha ince galleri ifade eder.

Fitilli Kadife Kumaşın Tarihçesi 

Kumaş tarihçileri, kadifenin yaklaşık MS 200 yılında geliştirilen fustian adlı bir Mısır kumaşından geldiğine inanıyor. Kadife gibi, fustian kumaş da yükseltilmiş sırtlara sahiptir. Ancak bu tür kumaşlar çok daha pürüzlüdür ve modern kadife kumaştan daha az sıkı dokunmuştur.

İngiltere’deki tekstil üreticileri 18. yüzyılda modern kadifeyi geliştirdiler. Bu kumaşın isminin kaynağı tartışılmaya devam ediyor. Ancak en az bu yaygın olarak popülerleştirilmiş etimolojik teorinin doğru olması pek olası değildir. Bazı kaynaklar, “kadife” kelimesinin Fransız corde du roi’den (kralın kordonu) ve saraylardan geldiğini öne sürüyor.Fransa’daki soylular genellikle bu kumaşı giyerdi. Ancak bu konumu destekleyen hiçbir tarihsel veri yoktur.

Bunun yerine, İngiliz tekstil üreticilerinin bu ismi, 19. yüzyılın başlarında kesinlikle var olan “kral-kordonlarından” aldıkları daha muhtemeldir. Bu adın kökenini İngiliz soyadı Corderoy’dan alıyor olması da mümkündür.

Bu kumaşın neden “corderoy” olarak adlandırıldığına bakılmaksızın, 1700’ler boyunca İngiliz toplumunun tüm katmanları arasında oldukça popüler hale geldi. Ancak 19. yüzyıla gelindiğinde kadife, seçkinler için mevcut en görkemli kumaş olarak yerini aldı. 

Sarı Renk Düz Fitilli Kalın Kadife Kumaş Modelleri ve Fiyatları Nedir? Örnek Fotoğraf
Bakır Sarısı Kadife Kumaş Düğmeli Kısa Kalem Etek

20. Yüzyılda Fitilli Kadife

Kadife, I.Dünya Savaşı sırasında yeniden popülerlik kazandı ve kısaca piyade üniformaları ve aynı zamanda dönemin okul üniformaları için varsayılan kumaş haline geldi. Bu kumaş, 1950’lerde modası geçmeden önce 20. yüzyılın ilk yarısı boyunca oldukça popüler kaldı.

1970’lerde fitilli kadife Batı kültüründe yaygın bir canlanma yaşadı ve Grateful Dead gibi gruplar bu kumaşı Amerika Birleşik Devletleri’nde yeniden popüler hale getirdi. Bazen 20. yüzyılın başlarında işçi sınıfı kültürüne bir geri dönüş olarak görülen ve diğer zamanlarda benzersiz renk ve dokulara sahip “harika” bir kumaş olarak görülen geleneksel fitilli kadife kumaş, hızla dönemin belirleyici kumaşı haline geldi.

Günümüzde Fitilli Kadife

İnce Fitil Kadife Kumaş Pantolon - Önden Görünüm - Pantolon Kemeri ve Düğme Bölümü Görüntüsü
İnce Fitilli Kadife Kumaştan Üretilmiş Tekstil Ürünün Görseli – Kahverengi

O zamandan beri, kadife birçok kez popüler olmuş ve sonrasında  modası geçmiştir. Bu kumaş kültünü büyük ölçüde kaybetmiş olsa da, genel halk hala kadifeyi pantolonlar, ceketler ve çocuk kıyafetleri için ideal olan çok yönlü, dayanıklı bir kumaş olarak görüyor. Tekstil üreticileri 20. yüzyıl boyunca sentetik elyaf kullanarak kadife üretirken, son zamanlarda doğal tekstillere olan ilginin yeniden canlanması tamamen pamuklu veya tamamen yün kadife kumaşların popülaritesini arttırdı. 

İpucu: Fitilli kadife kumaşın da içinde yer aldığı tüm kadife kumaş türleri hakkında kapsamlı bilgi içeren yazıyı okumak için >>> “Kadife Kumaş Nedir?”

Fitilli Kadife Kumaş Nasıl Yapılır?

Fitilli kadife yapımında kullanılan üretim süreçleri, kullanılan malzeme türlerine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin pamuk ve yün, sırasıyla doğal bitki ve hayvan kaynaklarından elde edilir ve polyester ve suni ipek gibi sentetik lifler fabrikalarda üretilir.

Pamuklu Kadife Kumaş Yüzey Özellikleri - Portakal / Turuncu Renk
Kalın Fitilli Pamuk Kadife Kumaş – Turuncu Renk

Bununla birlikte, tekstil üreticileri bir veya daha fazla iplik türü edindikten sonra, kadife kumaş üretimi evrensel bir dizi adım izler:

 1. Dokuma
 2. Yapıştırma
 3. Hav ipliğinin kesilmesi
 4. Boyama

1. Dokuma

Çoğu kadife kumaş türü, çözgü ipliklerinin üstünde ve altında değişen atkı ipliklerinden oluşan düz dokumalara sahiptir. Fitilli dokuma kullanarak kadife yapmak da mümkündür.Ancak bu yaklaşım daha az yaygındır. Birincil dokuma tamamlandığında, tekstil üreticileri kadife kumaşın karakteristik sırtlarını oluşturmak için kesilecek bir “hav ipliği” ekler.

2. Yapıştırma

Tutkal, dokuma kumaşın arkasına, kesme işlemi sırasında hav ipliğinin çekilmemesini sağlamak için uygulanır.Tekstil üreticileri bu tutkalı daha sonra üretimde çıkarırlar.

3. Hav ipliğinin kesilmesi

Tekstil üreticileri daha sonra hav ipliğini kesmek için endüstriyel bir kesici kullanır. Bu iplik daha sonra fırçalanır ve yumuşak, tekdüze sırtlar oluşturmak için işlemlerden geçer.

4. Boyama

Eşsiz, düzensiz bir desen üretmek için, tekstil üreticileri tamamlanmış kadife kumaşı pigment boya ile boyayabilir. Bu boyama işleminin ürettiği desen, kadife kumaşın görsel olarak en çekici yönlerinden birini sağlayarak yıkandıkça daha da vurgulanır.

Fitilli Kadife Kumaş Kullanım Alanları?

Geçmişte giysi üreticileri, iş kıyafeti ve asker üniformalarından şapka ve döşemeye kadar her şeyi yapmak için kadife kullanıyordu. Ancak bu kumaş eskisi kadar popüler değil. Bu nedenle fitilli kumaş ile tekstil ürünleri üretimi biraz azalma göstermiştir.

Bayan Kadın Kadife Pantolon Modelleri - Bol Paça - Gri Renk
Kirli Beyaz Kadife Pantolon – Kemer Detaylı

Bu günlerde, giysi üreticileri esas olarak tulum (kaba pamuklu tulum olarak da bilinir), pantolon ve ceket yapmak için kadife kullanıyor. Kadife pantolonlar, 1970’lerde zevk aldıkları kült benzeri popülerliği kaybetti. Ancak bu malzemeden yapılmış pantolonlar pek modası geçmiş görünmüyor.

Bayan Kadife Kumaş Mini Etek Modelleri - Fiyatları
Koyu Yeşil Renk Kadife Kumaştan Yapılmış Mini Etek

Giyim, mobilya ve aksesuar üreticileri dışında, dekoratif yastıkların yanı sıra sandalye ve kanepe kaplamaları yapmak için de kadife kullanırlar. 1910’lardan başlayarak, piyasadaki ilk otomobiller kadife döşemeye sahipti. Sonrasında daha dayanıklı dokumalar kısa süre sonra bu kumaşın yerini aldı.  Herhangi bir modern arabanın koltuklarında fitilli kadife bulmayı beklemeyin. Ancak arkadaşınızın koltuğunun yüzeyinde bu çıkıntılı kumaşa rastlarsanız şaşırmayın.

Kadife Kumaş Üreticileri Nerededir?

Dünyanın en büyük tekstil üreticisi Çin’dir. Hindistan en büyük pamuk üreticisi ve diğer ülkeler dünyanın yün pazarına liderlik ederken, Çin her yıl gezegenin karşısındaki herhangi bir ülkenin en çok bitmiş giysisini üretiyor.

Bir tekstil üreticisi olarak üstün statüsü nedeniyle, Çin’in diğer tüm ülkelerden daha fazla kadife kumaş ve bitmiş kadife giysi üretmesi muhtemeldir. Ancak Hintli tekstil üreticisi Sintex, Asya’nın en büyük kadife üreticisi olduğunu iddia ediyor. 

Kadife Kumaşın Fiyatı Ne Kadar?

Kadife, nispeten karmaşık üretim süreci nedeniyle genellikle benzer malzemelerle yapılan kumaşlardan daha pahalıdır. Bununla birlikte, kadife ve standart dokumalar arasındaki bu fiyat farkı, modern teknoloji, kadife kumaş yapmak için gerekli üretim süresini önemli ölçüde azalttığından minimum olmalıdır. Genelde kadife kumaşın aynı elyaftan yapılan düz dokuma kumaşa göre %10-20 daha pahalı olması gerekir.

Fitilli kadife kumaş satın almak istediğinizde fitilli kadife kumaş metre fiyatı 50 TL civarlarından başlayıp 250 TL’lere kadar uzanmaktadır. Fitilli kadife kumaş satan firmalar ve satıcıları tarafından belirlenen fitilli kadife kumaş metre fiyatlarını etkileyen faktörler mevcuttur. Daha önce değindiğimiz gibi fitilli kadife kumaş üreticileri bu kumaşı hem pamuk veya pamuk-polyester karışımı elyaflardan hem de yün gibi doğal elyaflar kullanarak üretilebiliyor. Dolayısıyla kullanılan elyafın üretim maliyeti doğrultusunda fiyatlar oluşturulur.  Pamuklu fitilli kadife kumaş polyester fitilli kadife kumaşlardan daha yüksek maliyetlere sahiptir. 

 • Fitilli kadife döşemelik kumaş fiyatları ortalama 85 TL dolaylarındadır. 
 • Parti malı fitilli kadife parça kumaşlar ise piyasanın altında fiyatlarla bulunabilir.

Fitilli Kadife Kumaş Türleri Nedir?

Fitilli Kadife Kumaş Türleri Nedir?
Fitilli Kadife Kumaş Çeşitleri

Birkaç farklı kadife alt tipi vardır ve ayrıca bilmeniz gereken bir tür kadifeye benzeyen kord bezi adında kumaşlar vardır:

 1. Normal Fitilli Kadife
 2. İpek Kadife Kumaş
 3. Pigment Boyalı Eşofmanlık Fitilli Kadife Kumaş
 4. Taytlık Likralı Fitilli Kadife Kumaş
 5. Parlak Düz Fitilli Kadife Kumaş
 6. Eskitme Fitilli Kordon Kadife Kumaş

Normal Fitilli Kadife Kumaş

Standart kadife kumaşın inç başına 11 galeri vardır. Bir kadife kumaş parçası, inç başına 8 ila 13 galya arasında bir yere sahipse, genellikle hala standart kadife olarak kabul edilir.

İpek Kadife Kumaş

Fil kordonunun tersi olan kılkurdu kadife, her inç karede çok sayıda küçük çıkıntıya sahiptir. Pinwale kadife türünün en iyi formlarından bazıları inç başına 21 adede kadar galya içerebilir.

Pigment Boyalı Eşofmanlık Fitilli Kadife Kumaş

Özel bir kadife boyama işlemi, her yıkamada daha belirgin hale gelen benekli bir görünümle sonuçlanır. Çoğu kadife kumaş türü pigment boyalıdır. Bu kadifeler genellikle eşofman imalatında kullanılır.

Taytlık Likralı Fitilli Kadife Kumaş

Taytlık Kadife Kumaş ile Üretilmiş Fitilli Skin Model Dar Pantolon - Kırmızı - Kahverengi Tonları
Likralı İnce Fitilli Kadife Tayt – Bordo Renk

Tekstil üreticileri, esnek bir kadife kumaş üretmek için pamuk, poli karışımı ve yün kadife ile spandeks birleştirebilirler. Çocuk giysileri genellikle taytlık kadife kumaş ile üretilir. Bu kumaş türüne daha yaygın olarak kullanılan ifadeyle likralı fitilli kadife kumaş da diyebiliriz.

Parlak Düz Fitilli Kadife Kumaş

Düz Fitilli Açık Turuncu Parlak Yumuşak Dokuma Kadife Kumaş Fotoğrafı
Parlak Düz Fitilli Kadife Kumaş – Turuncu Renk

Parlak düz fitilli özellikteki bu kumaş, kadife benzeri dokumaya sahip bir Amerikan kumaşıdır. Bununla birlikte, bu kumaştaki hav iplikleri kesilmeden kalır. Bu sebeple daha çok belirgin ve parlak çıkıntılara sahiptir.

Eskitme Fitilli Kordon Kadife Kumaş

Bir filin derisindeki belirgin eskitmeli kıvrımlar için adlandırılan bu tür fitilli kumaşın çok büyük ve kalın kordları vardır. Vintage fitilli kordon kadife olarak da bilinen bu kumaş 1.5 ile 6 arasında bir iplik numarasına sahip olabilir.

Fitilii Kadife Kumaş Üretimi ve Kullanımının Çevreye Etkileri Nedir?

Kadife kumaşın çevreye etkisi, içerdiği liflere bağlıdır. Sentetik lifler genellikle doğal liflere göre çevreye daha zararlıdır. Ancak nasıl üretildiklerine bağlı olarak doğal lifler de çevreyi olumsuz etkileyebilir.

Polyester gibi sentetik elyaflar yapmak için tekstil üreticileri, önemli kimyasal atıklarla sonuçlanan endüstriyel işlemler kullanır. Dahası, sentetik lifler biyolojik olarak parçalanmaz ve her yıkamada çevresel kirleticileri su kaynağına bırakırlar.

Kadife yapımında kullanılan doğal elyaflar arasında pamuk, çevreyi olumsuz etkileme potansiyeli en yüksek olanıdır. Pamuk bir bitki mahsulüdür ve bu lifin yetiştiricileri genellikle çevre ekosistemleri kirleten kimyasal böcek ilaçları ve gübreler kullanır. Bununla birlikte, pamuk biyolojik olarak parçalanabilir.Bu da mikrofiber kirliliğine katkıda bulunmadığı anlamına gelir.

Yün, en sürdürülebilir tekstil elyaflarından biridir. Yün üreten hayvanlardan kaynaklanan vücut atıkları sorun yaratabilirken, kimyasal yetiştirme ajanlarının yün üretmesi gerekmez. Ek olarak, yün biyolojik olarak parçalanabilir ve geri dönüştürülebilir.

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Sizde krem rengi fitilli kadife kumaş var mı

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, mail adresinizi yazarsanız sizinle iletişime geçelim.

 2. Nimet Erzen dedi ki:

  Acaba bej fitilli kadife kumaş var mı,kirli beyaz gibi?Varsa eni ve fiyatı nedir ve nasıl ısmarlıyabilirim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Nimet Hanım, bize istediğiniz fitilli kadife kumaşların örnek fotoğrafını veya videosunu atabilirseniz, size daha iyi yardımcı olabiliriz. Lütfen telefon numaralarımızdan bizimle iletişime geçin. Gün içinde dilediğiniz zaman arayabilir, mesaj atabilirsiniz. Kolaylıklar.

 3. Nimet Erzen dedi ki:

  Gün ışığında çekip yollarım hemen yarın

 4. Emel yildiz dedi ki:

  Siyah Eflatun fitilli dokuma kadife kumaş istiyorum size nasıl ulaşabilirim şort için alicam

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba mail üzerinden cevap verildi. Lütfen mail adresinizi kontrol edin. Kolaylıklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir