Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Kadife Kumaş Nedir?

Kadife Kumaş Fiyatları Bursa

Kadife kumaş nedir? Kadife kumaş özellikleri nelerdir? Kadife kumaş çeşitleri hangileridir? Kadife kumaş fiyatları ne kadar? Parça kadife kumaş nereden satın alabilirim? Yukarıdaki sorulara ve benzer bağlantılı konulara aşağıdaki yazımızda cevap vermeye çalıştık. Cevapları yazının devamında.

Baskılı Kadife Kumaş Fiyatları
Baskılı Kadife Kumaş

Kadife kumaş satan firmalar öncelikle bu kumaş türü hakkında detaylı ve geniş bilgi birikimine sahip olmalıdır. Kadife kumaş nedir? diye kendilerine sormalıdırlar. Kadife kumaş toptancılarının hangi ürünü sattığını bilme ihtimali yüksek olsa da, kumaş alan birinin gerçekten detaylı olarak bilmesi çok güzel bir şeydir. Ticaretinizi ona göre şekillendirir, kimsenin dolandırıcılıklarına kanmazsınız.

Kadife kumaş toptan olarak satılabildiği gibi perakende de satılmaktadır. Metre ile veya kilo ile satılabilir. Kadifenin fiyat bilgilerine de birazdan değineceğiz. Ama öncelikle bir kadife almaya karar verdiğinizde sizi neler bekliyor onu öğrenelim.

Kadife Kumaş Nedir?

Çiçekli Kadife Kumaş Fiyatları
Çiçekli Kadife Kumaş

Kadife kumaş giyimlik elbiseler yapmak için alınabilir. Ya da kumaş satan bir yerden döşemelik kadife kumaş isteyebilirsiniz. Kadife kumaş çeşitleri ve fiyatları birbirine paralel olarak gelişir. Bazı çeşitleri gerçekten çok pahalıya satılır. Kadife kumaş için, markalara göre fiyat biçilir. Desenli ipek kadife kumaş, pahalı olan bir çeşide örnek gösterilebilir. Bir kadife kumaş satın al veya alma, bu kadifenin ne olduğunu bilmen gerektiğini değiştirmez.

Kadife nasıl bir kumaş? Kadife kumaş desenli olur mu? Kadife kumaş nasıl yapılır? gibi soruların cevaplarını bilmek genel kültür olarak da bize fayda sağlar. Aynı zamanda bu yazı, tekstil sektörü ile ilgili faaliyet gösteren bireyler için vazgeçilmez bir bilgi yazısı olacaktır.

Desenli Kadife Kumaş Fiyatları
Desenli Kadife Kumaş

Daha önce desenli kadife döşemelik kumaş veya desenli fitilli kadife kumaş hakkında yazılar yazılmamış. Aynı zamanda tekstil bilgilerine gereken önem verilmemiştir. Kadife kumaş nedir?, Kadife kumaş ne kadar sıcak tutar?, Kadife kumaş özellikleri nedir?, Kadife kumaş fitilli nasıl olur? Kadife kumaş dikimi hakkında kadife kumaş üreticileri için mükemmel bilgiler yazımızda. Kadife kumaş metresi ne kadar?
kadife şalvarlık pantolon için uygun mudur? Kadife çocuk pantolonu için parça kumaş işe yarar mı? Hepsinin cevabını vereceğiz. Bakalım kadife kumaş nedir? sorusunun cevabına!!

Bunun yanında sürpriz olarak elbiselik desenli kadife kumaş fiyatları indirimli olarak sizlere sunulacaktır. Dilerseniz sade kadife kumaş, dilerseniz kadife kumaş üzerine işleme yaptırabilirsiniz. Şimdi asıl bilgilere geçelim. Neymiş bu kadife!

Kadife Kumaş Neden Yapılır?

Dokuma Kadife Kumaş Fiyatları
Dokuma Kadife Kumaş

Kadife kumaş, kendine özgü kısa tüylü bir kumaş türüdür. Tarihsel olarak ipekten dokunan bu kumaş, pamuk, viskon, suni ipek veya sentetik elyaf gibi çeşitli elyaflardan da yapılmıştır. Kadife kumaş genellikle çift bez olarak dokunur ve daha sonra iki havlı kumaş üretmek için kesilir. En pahalı tür, daha önce de söylediğimiz gibi aslen kraliyet ailesi için ayrılmış olan ipek kadifedir.

Kadife, lüksün özü olarak bilinir. Sık sık podyumlarda görürüz. Ayrıca kış aylarında giyilecek gece kıyafetlerini düşündüğümüzde ilk akla gelen bu kumaş türüdür. Günümüzde kadife kumaş çok yaygındır ve yaşlısından gencine herkes giymektedir. Sadece özel gün kıyafetlerinde değil, aynı zamanda günlük olarak ve rahat, esnek giyim için de kullanılmaktadır.

Kadife kumaş, yumuşaktır. Kendine özgü ilgi çekici parlaklığıyla ünlüdür. Bu da onu kokteyl elbiseleri, takım elbise, ceket vb. lüks kıyafetler için ilk seçenek haline getirir.

Kadife Kumaş Nasıl Üretilir?

Kadife her zaman yumuşak olsa da, örtme ve davranış şekli büyük ölçüde kompozisyona bağlıdır. Bunun anlamı aşağıda yer alan bilgiler ışığında daha net anlaşılacaktır. Hep birlikte kadife kumaşın nasıl yapıldığına bakalım:

Gerekli süre: 7 gün.

Kadife Kumaş Nasıl Yapılır?

 1. Malzemeler

  Kadife kumaş, en pahalısı “ipek” olmak üzere birçok farklı tür elyaftan yapılabilir (örneğin: Tiftik, keten, yün, viskoz, polyester).Kadife Kumaş İçin Gereken Elyaf Türleri Nelerdir?

 2. Dokuma Tezgahı

  Kadife, yalnızca, iki kat kumaş tabakasını aynı anda döndürebilen benzersiz bir dokuma tezgahı üzerinde dokunabilir.Kumaş Dokuma Silindir Tezgahı Nasıl Olur?

 3. Malzemeler Nasıl Üretilir?

  Örneğin, Hakiki ipek kadife için, ipekböceklerinin kozalarının çözülmesi ve bu liflerin iplik haline getirilmesi gerekir.Tekstilde Kadife Dokuma Kumaş İçin İplik Aktarma Aparatı Makinesi

 4. Birinci İşlem

  Kumaş tabakaları ayrılır ve rulolar üzerine sarılır. Bu yapılış esnasında, kadifeyi diğer dokumalardan ayıran tek işlemdir.Kadife Rulo Dokuma Tezgahı

 5. İkinci işlem

  Atkı ve çözgü ipliklerinin kadifeye özel olan düzenlere göre birbirinin altından ve üstünden geçerek bağlantı oluşturulur.Atkı ve Çözgü İşlemi Kadife Kumaşlarda Nasıl Yapılır?

 6. Üçüncü İşlem

  Bu çözgü iplikleri tek tek çerçeve ve taraklardan geçirilerek kumaşa sarılmış silindire bağlanır.Kadife Kumaş Nasıl Fitilli Yapılır? Örnek Fotoğraf

 7. Boyama

  Çözgünün üstte olduğu bağlantı noktaları boyanırken çözgünün altta olduğu bağlantı noktaları boş bırakılır.Kadife Kumaş Boyama İşlemi Fabrikalarda Nasıl Yapılır?

 8. Bitirme

  Boyanmış iplikler kadifenin yüzeyini oluşturur. Çözgünün altta kalan boyanmamış kısımları ise fitil araları olarak belirginleşir.Pembe Kadife Kumaş Fitilli Çizgili Araları Beyaz

 9. Yıkama

  Kadifenin boyasız fitil aralıkları, yıkama sonrasında geçiş rengini alır. Kadife kumaşımız, kullanıma hazırdır.Kadife Kumaş Yıkama Fabrikası İçinde Kumaşların Yıkanma Anı

Parti Malı Kadife Kumaş

Parti malı kadife kumaşlar çok uygun fiyatlarla satılmaktadır. Bu parti mallarının en önemli özelliğidir. Parti kumaş fiyatları bildiğiniz üzere regüle top kumaş fiyatları ile karşılaştırıldığında gayet uygun miktardadır. Size tavsiyemiz parti kumaş satanlar hakkında araştırma yapıp uygun fiyatlı ucuz parti kumaş bulmanızdır. Parti kumaş alanlar her zaman kârdadır. Biraz iş gücü zorluğu yaşasalar da, kazandıklarının yanında kelimenin tam anlamıyla bir hiçtir.

Parti malı kadife kumaş ve diğer parti malı kumaşlar hakkında detaylı bilgi için >>> “Parti Kumaş”

Kadife Kumaş Çeşitleri

Kadife kumaş türleri; ipek kadife kumaş, pamuklu kadife kumaş, viskon kadife kumaş (rayon kadife), sentetik kadife kumaş, yün kadife kumaş, keten kadife kumaş, poplin kadife kumaş, streç kadife kumaş (likralı kadife kumaş) olarak sıralanabilir.

Kadife Kumaş Özellikleri ve Kullanım Alanları

İpek Kadife Kumaş

Döşemelik Kadife Kumaş Fiyatları
İpek Kadife Kumaş

Harika bir şekilde parıldar. Yumuşak, pürüzsüz ve hafiftir. Genellikle abiye, resmi kıyafet, gelinlik vb. olarak kullanılır.

Pamuklu Kadife Kumaş

Elbiselik Kadife Kumaş Fiyatları
Pamuklu Kadife Kumaş

Sağlam ve yumuşaktır. Diğer kadife türlerine göre daha az örtülemeye sahiptir. Elbise, ceket, pantolon vb. için kullanılabilir.

Viskon Kadife Kumaş / Rayon Kadife

Kadife Kumaş Çeşitleri
Viskon Kadife Kumaş

Kalite ve örtüleme açısından ipek kadifeye benzer. Genellikle ipek veya sentetik liflerle harmanlanır. Çok yumuşak ve parlaktır. Gece kıyafetleri, gelinlik vb. üretiminde kullanılır.

Sentetik Kadife Kumaş

Kadife Kumaş Fiyatları
Sentetik Kadife Kumaş Çeşitleri

%100 sentetik veya doğal liflerle karıştırılmıştır. Küflenmeye karşı dayanıklı, esnek, yumuşak, örtülenmesi olmayan bir kumaştır. En çok gecelik fantazi giyim için kullanılır.

Sentetik kumaşlar hakkında daha fazla bilgi almak için >>> “Sentetik Kumaş Çeşitleri”

Yünlü Kadife Kumaş

Kadife Kumaş Fiyatları İstanbul
Yünlü Kadife Kumaş

Ağır, yumuşak, zengin dokulu bir kumaştır. Genellikle çok kalındır. Döşemelerde, perdelerde, aksesuarlarda kullanılır.

Keten Kadife Kumaş

Kadife Kumaş Fiyatları Toptan
Keten Kadife Kumaş

Keten veya pamuk üzerinde yumuşak bir yapıya sahip olmasına rağmen mat, yoğun havlı olarak üretilir. Sağlam bir görünüme sahiptir. Döşeme ve eskitme görünümlü perdeler için kullanılabilir.

Streç Kadife Kumaş

Kadife Kumaş Nedir?
Likralı Kadife Kumaş

Elastan, likra veya spandeks dokunuşlu her tür kadife streç kadifedir. Kadın giyiminde kıvrımları vurgulaması ve vücudu sarması için idealdir.

Kadife Kumaş Fiyatları

Kadife Kumaş Özellikleri
Kahverengi Kadife Kumaş

Kadife kumaş satan firmalar kadife kumaş fiyatları hakkında belirleyici role sahiptir. %100 ipek kadife kumaş oldukça lüks ve diğer kadife türlerine göre çok daha pahalıdır. Daha uygun fiyatlı hale getirmek için kadife üreticileri genellikle ipek ve suni ipek veya viskonu birleştirir. Sonunda elde ettiğiniz şey, kırmızı halı görünümleri için ideal olan çok akışlı, yumuşak ve yansıtıcı bir kumaştır.

Pamuklu kadife kumaş daha ucuzdur, ancak daha az lüks görünür. Bununla birlikte daha fazla deri sağlığını koruma özelliğine sahiptir. Takım elbise ve ceketler genellikle pamuklu kadife kumaş ile yapılır. Çoğu erkek, kaygan olmayışı ve daha az parlak olmasından dolayı özel gün ceketleri için pamuklu kadife kumaşı tercih etmektedir.

Kadife Kumaş Satan Firmalar
Bordo Kadife Kumaş

Ayrıca, çoğumuzun hiç duymadığı bazı kadife türleri de var. Örneğin, Kasai kadifesi olarak da bilinen Küba kadifesi, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde elle dokunur ve çok karmaşık bir geometrik tasarımla karakterize edilir. Kasai kadife, tropik Afrika’ya özgü bir palmiye ağacı olan rafya ağacının yapraklarından yapılmaktadır.

Kadife Kumaş Türleri

Bazılarımız kumaşı dokununca hissettiği şekilde seçerken, diğerleri tasarımına önem vermektedir. Kumaşçı veya butiklerde bulabileceğiniz bazı kadife kumaş türleri aşağıdaki gibidir.

Ezilmiş Kadife Kumaş

Kendine özgü buruşuk bir görünüme sahiptir. Son derece parlaktır. Kumaş ıslakken bükülerek veya farklı yönlerde kestirilerek üretilir.

Devore Kadife Kumaş

‘Yanma’ olarak da bilinen bu tür kadife kumaş, desen oluşturmak için yığının çıkarıldığı bazı havsız alanlara sahiptir. Zemin ve kazık farklı liflerden dokunmuştur. Fransa’nın Lyons kentinde dokunmuş, kalın tüylü ağır, gevrek kadife kumaş olarak bilinir.

Kadife Polar Kumaş

Kadife Polar Kumaş Fiyatları
Kadife Polar Kumaş

Atış ipeğine benzer şekilde, bu tür kadifeler yanardöner şekilde görünür. Çünkü zemin ve hav farklı renklerde dokunmuştur. Şekerlemeler tek yönde bastırılır. Farklı yüksekliklerde yığınlarla dokunmuş bir kadife türüdür.

Bunlar trend kadife kumaş örneklerinden sadece birkaçı. Aslında kadife kumaş çeşitleri, gökyüzündeki yıldızlar kadar çok sayıda mevcuttur. Kadifeyi daha da zorlaştıran şey, velur kumaş gibi “kadife görünümlü” kumaşlarla benzerliğidir. Onları nasıl ayırt edersiniz?

Kadife Kumaş – Velur Kumaş Farkları ve Benzerlikleri

Kırmızı Kadife Kumaş Fiyatları
Kırmızı Kadife Kumaş

Kadife kumaş ve velur kumaş arasındaki farkı ayırt etmek zordur. Bu tür kumaşları sürekli karıştıran insanlardan mısınız? Onları kesin olarak nasıl ayırt edeceğimizi öğrenelim.

Kadife kumaş, velur kumaş ile karşılaştırıldığında daha uzun çıkıntılara sahiptir. Yumuşak ve parlak olan kadife kumaş, gece kıyafetlerinden günlük kıyafetlere kadar çoğu kıyafet için kullanılabilir. Hangi elyaf kadifeden yapılırsa yapılsın, giysiye üst düzey lüks bir görünüm kazandırır.

Velur Kadife Kumaş Fiyatları
Velur Kadife Kumaş – Mor Renk

Genellikle pamuk veya pamuk karışımından yapılır, kadifeden daha esnektir ancak benzer bir örtüye sahiptir. Dans kıyafetleri ve spor kıyafetleri için ideal olmasının yanı sıra moda ve iç mekan dünyasına da girmiştir. Velur kumaş genellikle perdeler, yastıklar ve battaniyeler için kullanılır. Velur kumaş pamuk veya ipek karışımıdır. Görünüm itibariyle kadife kumaşa benzeyen bir duruşu olsa da kadife kadar yumuşak ve yoğun değildir. Yığını daha kısadır, asla 3 mm’den daha derin değildir ve bir miktar boşluk hissi vermektedir.

Kadife ile velur kumaşı yan yana koyarsanız, velur kumaşın daha az parlaklık ve örtüye sahip olduğunu fark edeceksiniz. Kalın ve dayanıklı kadife kumaş, sıcak pantolonlar, elbiseler, etekler, paltolar, yelekler için idealdir.

Özetlemek gerekirse, kadife kumaş ve velur kumaş hemen hemen aynı görünebilir, ancak örtü, his ve hatta doku açısından farklıdırlar. Gelecekteki elbiseniz veya ceketiniz için hangisini seçeceğiniz konusunda tereddüt ediyorsanız, işte size küçük bir ipucu. Sentetik kumaşlar yerine doğal elyafları tercih edin, çünkü vücudunuza uyum sağlarlar. Genel olarak, doğal kumaşlar daha pahalıdır, ancak bunu tarzınıza, rahatlığınıza ve hatta sağlığınıza bir yatırım olarak düşünün.

Bu iki kumaş hakkında daha detaylı inceleme yazımıza geçiş yapmak için >>> “Velur Kumaş ve Kadife Kumaş”

Kadife Kumaş – Peluş Kumaş Karşılaştırması

Siyah Kadife Kumaş Fiyatları
Peluş Kumaş

Bir diğer benzer kumaş ise peluş kumaş olarak karşımıza çıkar. Peluş kumaş da benzer şekilde görünebilir, ancak bunlar tamamen farklı türlerdir. Tipik olarak %100 polyesterden yapılmış olan pelüş kumaş, çok uzun bir havlı yapıya sahiptir. Dokunulduğunda son derece yumuşak bir his verir. Kadife ile karşılaştırıldığında, kazığı daha az yoğundur. Peluş kumaş, rahat pijamalar, bornozlar ve doldurulmuş oyuncaklar yapmak için kullanılır.

Kadife kumaşlar hakkında birkaç tane ipuçlu pratik bilgilere aşağıda yer verdik. Kadife kumaş yıkama sonrası çeker mi?, Kadife kumaş esner mi?, Kadife kumaş boyanır mı?, Kadife kumaş sağlıklı mı?, Kadife kumaş terletir mi?, Kadife kumaş ütülenir mi? Nasıl ütülenir? sorularının yanıtı aşağıda…

Kadife Kumaş Çeker mi?

Kumaşın türüne göre çekme yapabilir. Özellikle likralı power kadife kumaşlar için çekme söz konusudur.

Kadife Kumaş Esner mi?

Eğer likralıysa zaten esner. Ancak likrasız kadife esneme payını yıkama esnasında tamamlamış bir kumaş türüdür. Yine de uzun süreli kullanımlarda hafif esneme yapabilir.

Kadife Kumaş Boyanır mı?

Ham kadife kumaş her halükarda boyanabilir. Bunun için yıkamalı kumaş özelliği taşıması gerekir. Parti malı kadife kumaşlar ile de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz

Kadife Kumaş Sağlıklı mı?

Kadife kumaş pamuklu yapısı ile cildinizi zararlı kimyasalların aksine korur.

Kadife Kumaş Terletir mi?

Kadife kumaşın terletme ihtimali, insanın ter bezlerinin sağlığı bakımından nasıl bir seviyede olduğundan, bulunulan ortamın sıcaklığına kadar uzanan farklı değişkenler üžerinde oluşur. Ancak genellikle kışın tercih edilen bir kumaş olduğu için terletmenin aksine vücudu soğuktan korur.

Kadife Kumaş Ütülenir mi?

Kadife kumaş ütüleme işlemlerine sık sık sık sık ihtiyaç duymaz.

Kadife Kumaş ile Neler Yapılır?

Örneğin kadife kumaş ile kutu kaplama, kadife kumaş ile sabun kaplama yapılabilir. Kadife, daha sayılamayacak kadar çok şey yapmak için kullanılabilir.

Kadife kumaş, kot kumaş gibi popüler kumaşların aralarında bulunduğu dokuma kumaş türleri hakkında ayrıntılı yazımızı okumak için >>> “Dokuma Kumaş”

Tüm Yazılar

Related Posts

Yorumlar

 1. Geri bildirim: Erkek Ceket Modelleri Nelerdir? | ERKEK GİYİM REHBERİ
 2. Anonim dedi ki:

  Gelin için bindallı dikiminde kadife türü kalite bakımından hangi kadife kumaşı seçmeliyiz teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, kına geceleri için Anadolu yörelerinde genellikle Pullu Niki Kadife Kumaş kullanılıyor. Yine de bireysel tercihlerinize yönelik çok çeşitli kadife kumaşlar da mevcuttur.

 3. SELİM YOLCU dedi ki:

  Merhaba
  Güzel açıklama yapmışsınız ama yinede tam olarak emin olmak istiyorum erkek ceket için fitilsiz kadife kumaş olmak şartı ile hangi kadife kumaş türünü önerirsiniz.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Selim Bey, bu konu tamamen sizin estetik zevklerinize kalmış bir şey. Bu sebeple kişisel görüş ve öneri vermemekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir