Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Velur Kumaş ve Kadife Kumaş

Velur Kumaş ve Kadife Kumaş

Velur Kumaş ve Kadife Kumaş Arasındaki Fark Nedir?

Velur kumaş ve kadife kumaş arasındaki farka gelmeden önce iki kumaş çeşidini tanımlayalım.

Kadife Kumaş Nedir?

Kadife kumaş, kendine özgü kısa tüylü bir kumaş türüdür. Tarihsel olarak ipekten dokunan bu kumaş, pamuk, viskon, suni ipek veya sentetik elyaf gibi çeşitli elyaflardan da yapılmıştır.

Kadife kumaş hakkında ayrıntılı ön bilgi için >>> Kadife Kumaş Nedir? adlı yazımızı okuyun.

Velur Kumaş Nedir?

Hardal Renk Velur Elbise
Hardal Renk Velur Elbise

Velur kumaş, kadifeye çok benzeyen (çok daha ucuz olsa da) inanılmaz derecede yumuşak, pelüş bir kumaştır. Elinizin hareketini takip eden ve kusursuz bir şekilde örtülen kesik lifler ile yumuşak dokunuşlu yüzey ile karakterizedir.

Velur Kumaş Nasıl Yapılır?

Siyah Velur Kumaştan Elbise
Siyah Velur Kumaştan Elbise

Lüks yüzeyine rağmen, velur kumaş tipik olarak pamuk veya pamuk benzeri liflerle yapılır. Hatta polyester gibi sentetiklerden bile yapılabilir.

Doğal veya sentetik kumaşların ne olduğu hakkında herhangi bir fikriniz yoksa sırasıyla hemen okuyun ve bilgi sahibi olun >>> 1- “Doğal Kumaş Çeşitleri 2- “Sentetik Kumaş Çeşitleri

Velur kumaş yüzeyindeki yumuşak doku “hav” olarak bilinir. Özel bir dokuma işlemiyle ilmekli iplikler kesilerek yapılır. Benzer bir dokuma işlemiyle üretilmiş olmasına rağmen, aslında saf ipekten yapılır. Bu özelliği onu çok daha pahalı ve yüksek kaliteli yapar.

Velur Kumaşın Tarihi

Velur kumaşın nerede ortaya çıktığı konusunda epeyce spekülasyon vardır. Birçok kişi onun ilk olarak Uzak Doğu’da bir yerde yaratıldığını söyler. İpek yolu boyunca Avrupa’ya ihraç edildiği konusunda hemfikirdirler.

“Velur”, Fransızca bir kelimedir. Teknik imalat olarak kadifeden farklı olmamasına rağmen, Çin’de eski hanedanlara kadar uzanan bir isim farklılığı söz konusudur. MÖ 2000’de Kahire, Irak ile birlikte en büyük kadife üretim merkeziydi. Kraliyet ailesi ve çok zenginler için tekstil ürünleri üretilmekteydi. Başlangıçta kadifenin işlenmesi o kadar uzun sürüyordu ki inanılmaz derecede pahalıydı. Bu da onu çok lüks bir ürün haline getiriyordu.

Kadifenin daha ucuz muadili velur kumaşın toplu üretimi, 1840’larda kumaş üreten buhar makinesisin cıvatalarının geliştirilmesiyle başladı. Artan popülariteyle birlikte tekstil pazarına pamuk, yün ve polyester gibi benzersiz yüzeyler içeren çeşitli velur çeşitleri sunuldu.

1970’lere kadar esas olarak döşemelik ve ev eşyalarında kullanıldı. Mobilya dekorasyonunda kullanımın düşmesiyle beraber 60’ların sonlarında ve 70’lerde giyim sektöründe popüler oldu.

Modada Velur Kumaşın Yeri

Velur, 1960’larda ve 70’lerde, dönemin moda ve toplumsal yapılarına isyan eden bir neslin kumaşı haline gelmiştir. Yumuşak, rahat ve renkli olmasıyla kadın ve erkek için trend olan özel dikim giysilerinden olmuştur.

Kahverengi Velur Kumaş
Kahverengi Velur Kumaş

Öncelerde velur bir moda kumaşı değildi. Ancak, popüler müzik gruplarının onu 70’lerde giydiği görüldükten sonra, sonunda ana akım moda dünyasında kendine yer bulmuştur. Adidas ve diğer spor giyim markaları, bu süper yumuşak malzemeyi kullanarak özel eşofmanlar ve spor kıyafetleri üretmişlerdir. 90’lı yıllarda bile, Jennifer Lopez’in ilk giyim tercihi tamamen velur ve kadife eşofmanlardı. Muhtemelen Lopez’i düşündüğümüzde kesinlikle giydiği velur kumaş kıyafetleri hatırlayacağız.

Velur Kumaş Günümüzde Nerelerde Kullanılır?

Koyu Siyah Velur Kumaş
Koyu Siyah Velur Kumaş

Velur kumaş o kadar yumuşaktır ki görünce dokunmadan durmak imkansızdır. Ancsk velur aslında ne için kullanılıyor? Ayrıca, bu kumaşın birkaç on yıl önce modada yerini aldığını biliyoruz. Ancak, daha ucuz taklit olabilmesi nedeniyle, çoğu moda tasarımcısı velur yerine modern kadifeyi tercih etmektedir. Kadifenin kendisi sayabileceğimizden daha fazla moda trendlerine girip çıkmıştır. Ancak çarpıcı bir şekilde tekrar dönüş yaparken asla başarısız olmamaktadır.

Velur genellikle ‘rahat’ bir kumaş olarak bilinir. Pijama, eşofman, terlik, tozluk ve sabahlık gibi rahat ve süper yumuşaklık ihtiyacı gerektiren gündelik her şeyin üretiminde kullanılır. Velur hala fazla aşınma ve yıpranmaya dayanacağı için ev eşyalarında tercih edilmektedir. Daha ucuz bir kumaş olduğu için genellikle saf ipek kadife kumaş yerine tercih edilir.

Velur – Kadife Arasındaki Farklar ve Benzerlikler

Belirtildiği gibi, velur ve kadife çok benzer özelliklere sahiptir. Aynı malzemeden yapıldıkları için genellikle karıştırılır. Çok farklı liflerden yapılmasının yanı sıra, dokuma işlemi de biraz farklıdır. Dokuma kadife yaparken, iplikler bir havlı dokuma yapmak için ilmekler halinde örülür. Daha sonra küçük ilmekler kesilir, bu da kumaşın parlaklığını kaybetmesine neden olur. Bunun karşısında velur kumaş, aynı anda iki kalınlıktaki elyafı dokunan özel bir dokuma tezgahında dokunur. İki parça birbirinden ayrılarak, tabakalar ayrı rulolar üzerine sarılarak püsküllü yumuşak tüy etkisi bırakır.

Endüstriyel elektrikli dokuma tezgahları mevcut olmadan önce velur kumaşı üretmek çok karmaşık ve zaman alıcıydı. Teknoloji sayesinde velur kumaş fiyatları tüketici lehine düşüş yaşadı.

Velur Kumaş Fiyatları
Velur Kumaş

Kadife kumaş türlerinden biri olan şifon kadife kumaş örülürken, geleneksel olan kadifeden çok daha esnektir. Teknoloji sayesinde üretilmesi çok zor olan şifon kadife şimdilerde çok ucuz maliyetlerle üretilebilmektedir.

İlgili Olabilecek Yazı:Şifon Kumaş Fiyatları

Tekstil endüstrisindeki gelişmeler, kadifenin ve velurun bugünlerde neredeyse aynı uygulamalarda kullanılabileceğini gösteriyor. Velur perdeden velur giysiye veya döşeme velur kumaşa kadar her alanda kullanılabiliyor.

Velur Kumaşın Avantajları

  • -Esnektir
  • -Sıcak ve rahattır
  • -Gündelik olarak kullanılabilir
  • -Çok yumuşaktır
  • -Lüks görünüme sahiptir
  • -Kumaş parlak görünür
  • -Makinede rahatlıkla yıkanabilir

Velur Kumaşın Dezavantajları

  • -Dolgu ve tıkanıklıklar dikilirken dikiş sırasında iğneye takılabilir
  • -Çekme yapabilir
  • -Aşırı toz tutar

Velur Kumaşı Çekme veya Esneme Yapar mı?

Velur kumaş çekme ve esneme yapar mı? diye sorarsanız bunun net bir cevabı yoktur. Kumaşın imalat malzemelerinden işlem süresine kadar birçok değişken etkilidir.

Yardımcı Kaynak: Wikipedia

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir