Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Örme Kumaş

Örme Kumaş Çeşitleri

Örme Kumaş Nedir

Örme kumaş çeşitleri oldukça fazladır. Örme kumaşların iplikleri iğne ile birbirine kenetlenerek oluşturulmuştur. Elastik ve gözenekli bir yapıya sahiptir. Yazının devamında yaygın olarak kullanılan örme kumaş çeşitleri ve yapısı açıklanmaktadır. Aynı zamanda örme kumaş üreticileri ve örme kumaş fiyatları hakkında daha ayrıntılı bilgiye yer verilecektir.

Örme Kumaş Çeşitleri Nedir?

Örme kumaşların temelini oluşturan türler aşağıdaki örnekler gibidir. Yüzlerce örme kumaş varyasyonları bulunsa da, yapıtaşı niteliğindeki çeşitler şu sekildedir:

Düz – Jersey (Jarse) Kumaş

Örme Kumaş Çeşitleri
Jarse Kumaş (Örme)

“Düz” veya “Jersey” örme kumaşların önünde kolay bir şekilde görünebilen düz dikey çizgiler bulunmaktadır. Aynı zamanda kumaşın arka yüzünde baskın miktarda yatay kaburgalar yer alır. Halk arasında jarse adıyla anılmaktadır. Örme dikiş sıklıkları oldukça fazladır. Hızlı bir üretim döngüsü potansiyeli barındırır. Ucuz olması talep edilme oranını artırmaktadır. Fantezi desenli gecelik kumaşlar elde üretebilmek için işlenebilir.

Düzenli örülmüş düz örgülerin tüm üretimi etkileyen bir dezavantajı vardır. Üretim esnasında bir iplik kırılırsa kumaşın parti kumaş kategorisine girmesi kaçınılmazdır. Yani kumaş hatalı olacaktır. Düz veya jarse dikiş teknikleri; havlu, kadife ve peluş kumaşlar yapmak için kullanılır. Bu ürünlerin içeriği, normalden farklı iplikler veya birbirinden farklı uzunluklarda çift ilmekli dikişler kullanılarak değiştirilebilir. Ayrıca bu kumaş türü; naylon çorap, erkek iç çamaşırı ve t-shirt yapımında da kullanılmaktadır.

İpucu: Jarse kumaş çeşitleri, özellikleri ve fiyatları hakkında daha kapsamlı bilgi almak için >>> “Jarse Kumaş Nedir?”

Ters Örgü Kumaş

Örme Kumaş Türleri
Ters Örgü Yapılmış Kumaş

Örme kumaş çeşitleri arasında ters örgülü kumaşlar da yer almaktadır. Ters örgülü kumaşlar, kumaşın ne tarafından bakılırsa bakılsın aynı yüzey şekilleri görünür. Ters örgü dikişi ile birçok yaratıcı desen ortaya çıkarılabilir. Bu desenler kumaşa çekici bir tasarım şekli sağlar. Genellikle kalın kazak ve çocuk kıyafetlerinin imalatında kullanılır. Ters örgülerle yapılacak ürünlerin üretim hızı çoğu zaman yavaştır.

Ters örgü, kumaşın bir bölümünde alternatif örgü ve ters örgü dikişi olarak ipliklerin çevrelenerek örülmesi sonucu ortaya çıkar. Kumaş, alternatif olarak örgü dikişi ve ters ilmek dikişine sahiptir. Kumaş tersine çevrilebilir. Daha önce de söylendiği gibi kumaşın her iki tarafı da aynıdır. Kumaş kıvrılmaz ve düz durur. Boy yönünde gerilme payı bulunmaktadır.

Kumaşta bulunan iplik, iğnelerin üzerinden geleneksel örgüden farklı bir şekilde geçirilerek kumaş yüzeyinde farklı bir doku ve görünüm oluşturulur. Ters örgü kumaşlar genellikle kazaklar, eşarplar ve diğer sıcak tutan giysiler için kullanılır. Engebeli veya nervürlü bir yüzeye sahip olabilir. Ayrıca esneme ve orijinal şekline geri dönme yetenekleriyle de tanınırlar.

Her biri kendine özgü özelliklere ve özelliklere sahip birçok farklı ters örgü kumaş türü vardır. Bazı örnekler aşağıdaki gibidir:

Nervürlü Örgü Kumaş

Bu kumaş, dönüşümlü örgü ve ters dikiş sıralarıyla oluşturulan nervürlü bir dokuya sahiptir. Esnektir ve genellikle manşetlerde, yakalarda ve bel bantlarında kullanılır.

Buklet Örgü Kumaş

Bu kumaş ilmekli bir dokuya sahiptir. Yün, pamuk ve suni ipek gibi çeşitli liflerden yapılabilir. Genellikle şal, atkı ve diğer süs eşyaları yapımında kullanılır.

Pike Örgü Kumaş

Bu kumaş, örgü ve ters örgü dikişlerin bir kombinasyonu kullanılarak oluşturulan kabartmalı, dokulu bir yüzeye sahiptir. Genellikle polo lakost gömlekleri, golf gömlekleri, tenis tişörtleri ve diğer spor kıyafetleri için kullanılır.

Jakarlı Ters Örgü Kumaş

Bu kumaş, örme işleminde farklı renkli iplikler kullanılarak oluşturulan karmaşık, çok renkli bir desene sahiptir. Genellikle kazak, atkı ve diğer dekoratif eşyaların yapımında kullanılır.

Bu liste ayrıntılı olarak verilmemiştir. Başka birçok ters örgü kumaş türü vardır. Ancak bunlar bulabileceğiniz en yaygın türlerden bazılarıdır.

Kaburga Dikiş Örme Kumaş

Kaburga Dikiş Örme Kumaş
Kaburga Dikişli Örme Kumaş

Kaburga dikiş örmeler, kumaşın her iki tarafına çizilmiş dikişlere sahiptir. Bu da kumaşın hem önünde hem de arkasında kabarık sütunları üretir. Kaburga dikişi, mükemmel elastikiyete sahip bir kumaş elde etmeyi sağlamaktadır. Kaburga örgüler genellikle kazakların alt kenarlarında, kolluklarda ve yakalarda bulunan “kaburga” için kullanılır. Kaburga örme kumaş, işlenilen kumaşın bir yüzünde alternatif örgü dikişi kullanılarak ters dikiş örme tekniği ile yapılmaktadır. Kumaşın, alternatif örgüleri ve ters örgü dikişleri vardır. Kumaş her iki taraftan da aynı göründüğü için tersinir kumaştır. Hem düz hem de yuvarlak örgü makineleri ile yapılmaktadırlar.

Hırkalar

Hırka, “Rib Hırka”, yarım Hırka ve “Tam Hırka” çeşitlerinin bir varyasyonudur. Kumaşın özel germe dikiş desenleri vardır. Bunlar yükseltilmiş bir etki yaratır. Dolayısıyla hırka kalın bir kumaşa sahiptir.

a. Yarım Hırka

“Half Cardigan” teriminin Türkçeye çevrilmiş halidir. Her iki iğne yatağındaki tüm örgülerden, ön iğnedeki tüm örgülerden ve tüm arka iğnelerden yapılır. Kumaşta bulunan kıvrılma ilmekleri, gerginliği genişlik yönünde azaltır. Tersinmez bir kumaş türüdür. Genellikle kaba örülürler ve neredeyse hepsi kazak yapmak için kullanılırlar.

b. Tam Hırka

Tam hırka, ön iğnelerdeki tüm örgülerin ve arka iğnelerin tamamının bir rotasının, ön iğnelerin üzerindeki tüm kıvrımların ikinci rotasının ve arka iğnelerin tümünün örülmesinden oluşur. Tam hırka her iki tarafta da aynı görünmektedir. Aşırı gerilmiş halkalar kumaşı hacimli ve kalın yapmaktadır. Genellikle kaba ölçülerde örülür ve yaygın olarak modaya uygun giysiler yaparken kullanılır. Hırkalar hammadde olarak yün veya akrilik kullanılarak üretilmektedir.

Milano Kaburga Dikiş

Milano kaburga, “Yarım Milano” ve “Tam Milano” varyasyonları ile bir kaburga dikiş çeşididir. Kumaşın gizli örgü desenleri vardır.

a. Yarı Milano

Yarı Milano, her iki iğne yatağındaki tüm örgülerin ve sadece ön iğnelerdeki tüm örgülerin tekrarlanmasıyla yapılır. Dengesiz bir yapıya sahiptir. Genellikle kazak yapmak için kullanılır.

Basit Milano Dikiş Örme Makinesi
Yarım Milano Örgü Makinesi

b. Tam Milano

Tam Milano, her iki iğne yatağındaki tüm örgülerin bir yüzünün, yalnızca ön iğnelerde tüm örgülerin ikinci yüzünün ve sadece sırt iğnelerinde tüm örgülerin üçüncü yüzünün tekrarından oluşur. Full Milano ince örgülü bir kumaştır ve kapsama alanı geniştir. Milano kaburga örgüsü yarısından daha büyük boyut kararlılığına sahiptir. Bu kumaş yaygın olarak kullanılmaktadır.

İnterlok Örgü Kumaş

İnterlok Kumaş
İnterlok Kumaş

İnterlok kumaş, interlok adı verilen bir örgü tekniği kullanılarak elde edilen bir örme kumaş cinsidir. İnterlok örgü, pürüzsüz ve hafif esneyen çift taraflı bir kumaş oluşturmamızı sağlar. İki set iğnenin kumaşın her iki tarafındaki ilmekleri birbirine kenetleyerek daha kalın ve daha sağlam bir kumaş oluşturduğu, nervürlü bir örgü kumaş türüdür. Bu kumaş, yumuşak, güçlü ve iyi bir esnekliğe sahip olduğu için genellikle tişörtler, bebek kıyafetleri ve iç çamaşırları gibi giyim eşyaları için kullanılır.

İnterlok kumaşın bazı özellikleri şunlardır:

Esneklik

İnterlok kumaş, vücutla birlikte hareket edebilen hafif bir esneme özelliğine sahiptir. Bu sayede kullanıcılar daha rahat bir kıyafet deneyimi yaşar.

Sıcak Tutabilme

İnterlok kumaşın çift taraflı yapısı onu iyi bir yalıtkan yapar. Bu sebepten dolayı kullanıcıyı sıcak tutar.

Dayanıklılık

Kumaş çift taraflı olduğu için çabuk yırtılma veya yıpranma olasılığı daha düşüktür.

Emicilik

Interlok kumaşın nemi emebilme potansiyeli yüksektir. Bu da onu iç çamaşırı ve bebek kıyafetleri gibi cilde temas eden giysiler için uygun bir seçim haline getirir.

İpucu: İnterlok kumaş çeşitleri, özellikleri, fiyatları vb. detaylı bilgilere erişmek için >>> “İnterlok Kumaş Nedir?”

Çift Örgü Kumaş

Çift Örgü Örme Kumaş
Çift Örgü Kumaş

Çift örgü kumaşlar, kenetleme dikişlerinden ve varyasyonlarından yapılır. İşlem, birbirine dönük açılarda ayarlanmış iki çift iğnenin kullanılmasını içerir. Çift örgü yapmak için kullanılan yaygın lifler, polyester ve yündür. Çift örgüler, iki setli iğne yatağı ile yapılan atkı örme kumaşıdır. Kumaş yapısı diğer örgü türlerine göre daha kararlıdır. Bu örgü çeşidi sonucunda üretilmiş kumaşlar kıvrılmaz özelliktedir. Kumaş yapımında bir rota örülmesi için bir veya iki iplik kullanılmaktadır. İlginç tasarımlar kumaşa işlenebilir. Örme kumaş çeşitleri arasında atölyeler tarafından çok tercih edilen bir kumaş türüdür.

Çift jarse olarak da bilinen çift örgü kumaş, aslen iki kat kumaşın aynı anda örülmesiyle oluşturulan bir örme kumaş türüdür. Çift örgü kumaş, biri kumaşın ön tarafında, diğeri arka tarafında çalışan iki set iğne kullanılarak yapılır. Bu sayede, kalın, sıcak tutan ve her iki tarafı da pürüzsüz bir yüzeye sahip çift taraflı bir kumaş oluşturabiliriz.

Çift örgü kumaş genellikle kazak, ceket, atkı gibi giyim ürünlerinde ve battaniye, şal gibi ev dekorasyon ürünlerinde kullanılmaktadır. Nispeten kalın ve dayanıklı olduğu için işçi tulumları gibi sağlam yapılı iş elbiseleri yapmak için de kullanılabilir.

Çift örgü kumaşın bazı özellikleri şunlardır:

Sıcaklık

Çift örgü kumaşın kalınlığı ekstra sıcaklık sağlar.

Dayanıklılık

Çift örgü kumaşın iki katmanı, kumaşı aşınmaya ve yırtılmaya karşı dirençli hale getirir. Bu sayede daha fazla güçlü ve dayanıklı olur.

Tersinir (Çift Taraflı Kullanım İmkanı)

Kumaşın her iki yüzü de aynı olduğu için çift taraflı giysilerde kullanılabilir.

Düşük Tüylenme

Çift örgü kumaşın tüylenme olasılığı tek örgü kumaşa göre daha düşüktür.

Çözgülü Örme Kumaş

Çözgülü Örme Kumaş
Çözgülü Örme Kumaş

Sarp örme kumaşların üretim maddesi olan çözgü demetinden elde edilen iplikler özel bir örgü makinesinde yapılmaktadır. Atkı örgülerinin aksine, çok sayıda iplikle örülmektedir. İplikler bitişik endekste ilmekler oluşturur.

Kumaşın ön yüzünde hafif eğimli dikey örgü ilmekleri bulunurken, kumaşın arka yüzünde eğimli yatay şamandıralar vardır. Çözgülü örme kumaşlar, dikey veya çözgü yönünde oluşturulmuş iplik ilmekleriyle yapılır. Bir çözgü örgüsünün genişliği için kullanılan tüm iplikler, ipliklerin dokumaya yerleştirilmesine benzer bir şekilde birbirine paralel olarak yerleştirilir. Bu teknik sayesinde kaliteli bir şekilde üretilen kumaşlar genellikle “Triko” imalatında kullanılır.

Genel olarak, Çözgülü örme kumaşlar sağlam ve esnektir. Ayrıca nispeten dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Böylelikle çok çeşitli giyim ve tekstil ürünleri için popüler bir ürün haline gelmiştir. Bu kumaşı çeşitli doku ve desenler sunarak birçok farklı giysi, aksesuar ve ev tekstili çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Çözgülü örme kumaşların özellikleri şunlardır:

Dengeli

Çözgülü örme kumaşlar, atkılı örme kumaşlara göre daha az esneme özelliğine sahiptir: Bu da onları temel giysiler, mayolar ve spor kıyafetleri gibi stabilite gerektiren ürünler için ideal hale getirmektedir.

Esnek

Çözgülü örme kumaşlar iyi toparlanma özelliklerine sahiptir. Yani esnetildikten sonra orijinal şekline seri bir şekilde geri dönerler.

Dayanıklı

Çözgülü örgüler, yapı tarzları nedeniyle atkılı örgülerden daha güçlüdür. Bu da onları aşınmaya ve yırtılmaya karşı daha dirençli kılar.

Çeşitlilik

Çözgülü örgüler çeşitli liflerden yapılabilir. Çok çeşitli doku ve desenlere sahip olabilir.

Triko Örme Kumaş

Triko kumaş, bir tarafı pürüzsüz diğer tarafı hafif havlı yüzeyi ile bilinen çözgülü örme kumaş türüdür. Stabil, güçlü ve hafif esneyen bir kumaş oluşturabilmek için özel bir iğne setine sahip triko makinesi kullanılarak fabrikalarda imalatı yapılır.

Triko örgülerin neredeyse hepsi filament ipliklerden yapılır. Çünkü çap ve yüksek kalite önemlidir. Bu iplik, çok hızlı hareket eden triko örme makinelerinde gereken performansı verebilen temel iplik özelliklerini taşır. İpliğin kimyasal yapısı adapte olmaya yatkındır.

Triko örme makinesi tarafından yapılan kumaşlar genellikle düzdür veya basit bir geometrik tasarıma sahiptir. Kumaşın ön yüzeyi açıkça tanımlanmış dikey tellere sahiptir. Aynı zamanda arka yüzeyinde genellikle çapraz çizgiler bulunur.

Triko kumaşın bazı özellikleri şunlardır:

Çok Yönlü Kullanım Alanları

Triko kumaş, naylon, polyester ve spandeks gibi çeşitli elyaflardan yapılabilir. Bu da onu birçok giysi ve tekstil ürünü için ideal kılar. Triko kumaşlar sahip oldukları özelliklerden dolayı iç giyim, spor giyim, mayo gibi giyim eşyalarının üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Dış mekan giyim ürünleri, çoraplar bir diğer triko örgü kumaşların imalat hammaddeleridir. Yumuşak, esnek ve sağlam bir örgü gerektiren diğer ürünler için astar yapımında da kullanılır.

Stabil Yapı

Triko kumaş sabit bir örgüye sahiptir. Yani şeklini çok iyi tutar. Neredeyse şeklinin esneme olasılığı yoktur. Triko kumaşın iyi toparlanma özellikleri vardır. Esnedikten sonra orijinal şekline geri döner.

Mukavemete Karşı Güçlü

Triko kumaş, aşınmaya ve yırtılmaya karşı dayanıklı bir örgü yapısına sahiptir.

Esneme Kabiliyeti

Triko kumaş, gerektiğinde vücut hareketlerine uyum sağlayabilen esneklik özelliklerine sahip olan bir kumaştır.

Yumuşaklık

Triko kumaşa dokununca verdiği yumuşaklık hissi mevcuttur. Bu his, trikodan yapılan kıyafetlerin giyildiğinde, vücuda rahatlık ve konfor sağlamasına sebep olur.

Raşel Örme Kumaş

Raşel kumaş, dantelli görünümü ile bilinen çözgülü örme kumaş türüdür. Kendine özgü bir delikli bir yapıya ve çeşitli desenlere sahiptir. Raşel kumaş imalatı için “raşel örgü makinesi” gereklidir. Raşel kumaşı, sentetik ve doğal lifler dahil olmak üzere çeşitli liflerden yapılır.

Raşel örgüler, farklı ağırlık ve tiplerde bükülmüş filament ipliklerden üretilir. Çoğu raşel örgüler, karmaşık tasarımları, tığ işi veya dantelin açık alan görünümü ve üç boyutlu yüzey efekti tasarımı ile tanımlanabilir. Genellikle bayrak yapımında kullanılır. Forma vb. spor giyim ürünlerinde astar veya dış yüzey olarak da kullanılmaktadır.

Raşel kumaşlar, hafif, havadar ve açık örgü kumaş gerektiren eşarp, şal gibi dekoratif ürünlerin üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca dayanıklı ve esnek bir örgü kumaş gerektiren çantalar, ağlar ve diğer öğeler gibi endüstriyel tekstillerde de kullanılırlar.

Raşel kumaşın bazı özellikleri şunlardır:

 • Hafiflik: Raşel kumaş hafif ve havadardır. Böylelikle sıcak havalarda rahat bir şekilde giymeniz mümkündür.
 • Açık Delikli Yapı: Raşel kumaş, havanın içinde dolaşmasına izin vererek nefes alabilir özelliktedir. Vücudu serin tutabilen açık ve delikli bir yapıya sahiptir.
 • Çoklu Tasarım: Raşel kumaşı, çeşitli desen ve tasarımlarda üretilebilir. Eşarp, şal ve diğer öğeler gibi dekoratif öğeler için uygundur.

Kablo Örgü Kumaş

Kablo Örgü Kumaş
Kablo Örgüsü Örneği

Örme kumaş çeşitleri arasında yer alan kablo örgülü kumaş, özel ilmek aktarma tekniği ile yapılmış çift örgü bir kumaştır. Kumaştaki desenler, iplerin bitişik galerilerle ilmeklerin aktarılmasına dayandığı ip benzeri bir görünüme sahiptir. Bu kumaş, ilmekler birbirini keserken örgüler halinde ilginç bir yüzey dokusuna sahiptir. Kazak kumaşı olarak bilinmektedir. Yüzey kısmında yer alan çıkıntılı desenlerin kabloya benzemesi nedeniyle bu ismi almıştır.

Kuş Gözü Örgü Kumaş

Kuş Gözü Kumaş
Kuş Gözü Kumaş

Kuş gözü, örme dikişlerin yanı sıra germe dikişlerinin bir kombinasyonu ile çift örme bir kumaştır. Sıkıştırma dikişi, kumaş yüzeyinde bir kuşun gözüne benzeyen estetik bir görünüm sağlar. Bu kumaş genellikle karıştırma etkisi yaratan çok renkli ipliklerden yapılır. Kumaş, delikli tasarımlarla yapılmaktadır. Popüler bir giyim kumaşıdır. Özellikle kadın giyim üzerine çalışılan bir kumaş türüdür. Üzerinde bulunan deliklerin kuş türü canlıların göz kısımlarına benzetilmesi sonucu bu adı almıştır.

Pointelle Örgü Kumaş

Pointelle Örme Kumaş ile Üretilmiş Kışlık Yelek Modeli Eflatun Renk
Pointelle Örgüye Sahip Yeleğin Cep Görünümü

Pointelle kumaş, narin, dantelli görünümü ile karakterize edilen bir tür çözgülü örme kumaştır. Kumaşta küçük, açık delikler veya “gözler” oluşturan ve ona kendine has görünümünü veren özel bir örgü makinesi kullanılarak yapılır. Transfer edilen dikişlerden yapılmış deliklerle dantel görünümü sağlar. Pointelle kumaşı, pamuk, yün ve sentetik lifler dahil olmak üzere çeşitli liflerden yapılabilir.

Kumaşın dikişleri bayanlara özgü desenleri içermektedir. Pointelle kumaşı genellikle yazlık üstler, elbiseler ve hırkalar gibi hafif giysiler yapmak için kullanılır. Ayrıca eşarp, şal gibi dekoratif öğeler ve narin, dantelli bir görünüm gerektiren diğer öğeler yapmak için de kullanılabilir. Kadınsı görünüme sahip bu kumaş, en genel tabirle kadın ve çocuk giyiminde kullanılır.

Pointelle kumaşının genellikle dantel kumaşla karıştırıldığına değinmek gerekir. Dantel kumaş, dokuma veya tığ işi tekniği kullanılarak oluşturulan bir kumaş türüdür, Pointelle kumaş ise örgü tekniği kullanılarak oluşturulur. Dantel kumaş daha hassastır ve Pointelle kumaştan daha karmaşık bir desene sahiptir.

Pointelle kumaşının bazı özellikleri şunlardır:

 • Hafiflik: Pointelle kumaş kıyafetler hafif ve havadardır. Bu sayede yaz mevsimlerinde onu rahatça giyebilirsiniz.
 • Nefes Alabilir: Pointelle kumaşın açık yapısı, havanın kumaşta dolaşmasına izin vererek nefes alabilir hale getirir.
 • Dekoratif: Pointelle kumaş genellikle eşarp, şal ve diğer öğeler gibi dekoratif öğeler için kullanılır.
 • Yumuşak: Pointelle kumaşının dokunuşu yumuşaktır. Bu özellik onun rahat giyilmesini sağlar.

Kakma Örgü Kumaş

Kakma Örme Kumaş Çeşitleri Temsili Fotoğraf
Kakma Örgü Yüzeye Sahip Örme Kumaş Modeli

Kakmacılık terimi süsleme anlamında kullanılmaktadır. Maden, ahşap, mermer gibi maddelerin belirli bölgelerinin oyulması, daha sonra oyulan bölgeye genellikle daha değerli başka bir maddeden alınan kesitleri gömme yoluyla yapılmış bir çeşit süsleme sanatıdır. Tek örgüye sahip bir kumaştır. Çok renkli ipliklerin örülmesinden meydana gelir. Kumaş, farklı ipliklerle farklı renklerde örülmüş aynı rotaya sahiptir. Farklı renk arka planlarına dağıtılmış bloklar sayesinde renkli bir tasarıma sahiptir. Desenler, kumaşın hem yüzünde hem de arka yüzünde aynı görünmektedir. Kumaşın arkasında yüzer madde bulunmamaktadır. Genellikle gömlek, bluz ve kazak yapımında kullanılır.

Jakarlı Örgü Kumaş

Jakar mekanizması kullanan yuvarlak örme makinelerinden yapılmış tek jarse kumaşlardır. Desenli kumaş yapmak için başvurulan en basit yöntemdir. Aşağıdakilerden herhangi birine sahip olabilecek ilginç desenlerle üretilirler:

a. Dikiş Kombinasyonları

b. İplik Türlerinin Renk Dokuları vb. Cinsinden Kombinasyonları

Not: Jakarlı kumaşlar aynı üretim işleminde farklı ipliklerden yapılmış farklı renkli ilmeklere sahiptir. Şamandıralar, tek jarse jakarlarının doğal bir özelliğidir. Kazak endüstrisinde yaygın olarak kullanılırlar.

İpucu: Jakar ne demek?, Jakarlı kumaş nasıldır?, Özellikleri ve üretim şekilleri nedir? gibi soruların cevaplarını ayrıntılı bir şekilde okumak için >>> “Jakarlı Kumaş Nedir?”

Terikoton (Terrycotton) Kumaş

Terikoton Kumaş
Terikoton Kumaş

Bu kumaş düzenli olarak özel bir ek ile yapılan havlı jarse kumaştır. Dokuma kumaş üretiminde kullanılan benzer yuvarlak örme makineleri ile yapılmaktadır. Kumaşın kumaş yüzeyinde ilmekler vardır. Kumaş, bir iplik setinin havı oluşturduğu iki iplik setinden yapılırken, diğer iplik seti altta kalan temel kumaşı oluşturur. Örgü, dokuma havlı kumaşlardan daha yumuşak, daha esnektir ve daha rahattır. Ancak, havlı dokuma kumaş gibi sağlam ve dayanıklı değildir. Yumuşaklığı ve emiciliği sayesinde plaj kıyafeti, havlu, bornoz vb. ürünlerin yapımında kullanılır.

a. Fransız Terikoton (French Terrycotton)

Fransız Terikoton Kumaş
Fransız Terikoton Kumaş

Fransız Terikoton bir çeşit atkı örme kumaşıdır. Kumaş üzerindeki yığınlar kestirilmez ve teknik olarak kumaşın arkası yüz tarafı olarak kullanılır. Kumaşın yalnızca bir tarafında halkalar veya kazıklar bulunmaktadır. Bu kumaş türünün yığınları normal terikotona kıyasla çok daha kısadır. Kumaş mükemmel bir gerginliğe sahiptir. Bu özellik kumaşı daha rahat hale getirir. Bu nedenle giyimde, özellikle bebek giyim ve çocuk giyimlerde, popüler olarak kullanılırlar. Emiciliği ve esnemesi nedeniyle spor giyim temelinde, koşu kıyafetleri ve egzersiz takımlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Velur Örme Kumaş

Velür kadife kumaş, yüzeyinde yumuşak çıkıntılı liflere sahip olan kazıklı jarse kumaşlardır. Havlı örme kumaşlar gibi, yüzeyinde hav ilmekleri bulunan ek iplik setlerinden de yapılırlar. Bununla birlikte, bu havlı ilmekler eşit şekilde kesilir ve fırçalanır. Boyanabilir ve genellikle düz renklerle elde edilebilir. Ceketler, bluzlar, elbiseler, mobilyalar vb. lüks giyimde kullanılırlar.

İpucu: Velur kumaş hakkında bilgi edinip, kadife kumaş ile benzerliklerini ve farklılıklarını incelemek için >>> “Velur Kumaş ve Kadife Kumaş Benzerlikleri ve Farklılıkları Nedir?”

Şerit Örgü Kumaş

Şerit Örgü Kumaş
Şerit Örgü

Şerit örgü ile yapılan ürünler de yukarıda sayılanlar gibi jarse kumaştır. Kadife kumaştan farklı olarak, şerit örgü, kumaş yüzeyinde daha uzun bir hav ile nitelendirilir. Kumaşı taklit eden yüzey liflerinin kumaşa tutturulduğu özel dairesel örgü makinelerinden, kumaşı oluşturan taban ipliğinin yanında örgü şeridi yöntemi ile elde edilir. Şerit örgülü kumaşlar, kumaş yüzeyinde diğer kazık desenlerden daha uzun ve daha yoğun yığınlara sahiptir. Hayvan baskılı şerit örme kumaşlar, taklit edilmiş kürk kumaşı olarak kullanılmaktadır. Kürkten daha popülerdirler. Bunun sebebi hafif ve daha gerilebilir özelliğe sahip olmalarıdır. Depolama için özel bir iş gerektirmezler. Ceket ve palto imalatında yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

Polar Kumaş

Polar Kumaş Fiyatları
Polar Kumaş

Polar kumaş fiyatları her geçen gün artış göstermektedir. Bu yükseliş talebin oldukça fazla olmasından ileri gelir. Bir tür atkı atma kumaşıdır. Atkı atma kumaşları, her işlem için ilave bir ipliğin yerleştirildiği atkı örme kumaşlardır. Bu ek iplikler örülmez, aksine kumaşın her seyrinde ilmekler tarafından tutulur. Girilen iplik, esnek iplik sayesinde dekoratif ve fonksiyoneldir. Kararlılık, koruma ve konfor sağlar. Yerleştirme ipliği genellikle ana ipliğe göre daha kaba olur. Ekleme ipliği oluşturan kazık desenlerin kesilmesi sonucu polar kumaş elde edilir. Genellikle pamuk, pamuk / polyester, yün ve akrilikten yapılırlar. Kullanım alanları; ceket, elbise, spor giyim ve kazaktır.

İpucu: Polar kumaş özellikleri, çeşitleri, fiyatları ve üreticileri hakkında kapsamlı bilgiler edinmek için >>> “Polar Örme Kumaş Çeşitleri, Fiyatları, Üreticileri, Özellikleri, Kullanım Alanları Nedir?”

Related Posts

Yorumlar

 1. Cemal dedi ki:

  Açıklayıcı olmuş. Okul için ihtiyacım vardı. En azından yorum atarak destek olayım. Sağolun.

 2. Mevlüt dedi ki:

  Müşterilere gereken değeri vermezsen başkası gelir verir. Sonrada ortada kalırsın.

 3. Yunus dedi ki:

  çeşitler bu kadar heralde başka yerde bu kadar ayrıntılı yoktu

 4. Kumaş bilgisi dedi ki:

  Örme kumaşlar ve Özellikleri hakkında bilgi icin teşekkürler

 5. Yasin dedi ki:

  Merhabalar ben tuval sektöründa faaliyet göstermek istiyorum . ihtiyacım olan bütün malzemelerin teminini sağladım ancak hala tuval için bez ören biz firma bulamadım . nerden ve nasıl bulabileceğim hakkında bir bilgi verirmisiniz .

  1. Editör dedi ki:

   Mail üzerinden cevap verildi.

 6. Davut dedi ki:

  Merhaba kuş gözü kumaş türünden üretiyor musunuz elinizde var mıdır?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba. Mail üzerinden cevap verildi.

   1. Davut dedi ki:

    Merhaba maili kontrol ediyorum spam klasörü de dahil ancak göremedim maili tekrar atma şansınız var mı?

    1. Editör dedi ki:

     Tekrar gönderdik.

 7. Vildan yıldırım dedi ki:

  Kablo orgusu kumas almak istiyorum a nasil siparis verebilrim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, kablo örgü kumaş satın almak için lütfen telefon numaralarımız üzerinden bizimle iletişime geçin.. Kolaylıklar…

Bir cevap yazın