Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Polar Kumaş

Polar Kumaş Nedir? Başlıklı Atilla Tekstil Bilgilendirme Atölyesi Yazısı Kapak Fotoğrafı - Rehber

Polar Kumaş Nedir?

Polar kumaş, insan yapımı bir harikadır. Adını bir koyunun üzerindeki “polar” paltodan almasına rağmen %100 sentetiktir. Dokunuşta tüylü olmasına rağmen kabarık koyun postundan ziyade plastikten elde edilmiştir. Polar kumaş özellikleri nedir? Kısaca bakalım…

Bu sihirli malzemenin süper yumuşak, sıcak ve nefes alabilen yapısı, onu giyim ve diğer sektörler için mükemmel kılar. Polar, polietilen tereftalat (PET) veya diğer sentetik elyaf adı verilen bir tür polyesterden yapılmış sentetik bir yalıtım kumaşıdır. Hafifliği ve terlemeyi önleyici özelliği sayesinde çok rahattır. Dışarıdan nemi bloke ederken nemin buharlaşmasını sağlar. Nefes alabilir ve hızlı kurur. Bu da onu spor giysiler ve kışlık giysiler için mükemmel kılar. Sadece sentetik elyaf kullandığından, aynı zamanda yün kumaşa “vegan” bir alternatiftir.

Polar Kumaş Üretimi

Tipik olarak, bu kumaş polyesterden (plastikten gelir) oluşturulur. Polyester lifleri, liflerin hacminin artmasına yardımcı olmak için fırçalanan hafif bir kumaşa dokunur. Bazen, kumaşın belirli bir dokusunu veya canlılığını oluşturmak için yün, kenevir veya suni ipek gibi diğer doğal lifler eklenir. Aynı zamanda plastik su şişeleri gibi geri dönüştürülmüş plastiklerden de yapılabilir. Bu da ucuz olmasına rağmen çevre dostu bir avantaj sağlar.

Polar Kumaş Nasıl Yapılır?

Polyester üretimi için önce polyester elyafların yapılması gerekir. Bu, petrol veya petrol türevlerini içeren bir kimyasal reaksiyon kullanılarak oluşturulur. Kimyasallar, kalın bir şurup oluşturana kadar ısıtılır, daha sonra sertleşir ve iplik oluşturmak için eğrilir. Elyafın yapısı nedeniyle, yün son derece sıcak ve nefes alabilirdir ve havanın içinden kolayca geçmesine izin verir.

Polar Kumaş Özellikleri

İşlemeli Şardonlu Yumuşak Polar Kumaş Özellikleri
İşlemeli Polar Kumaş

Bu kumaşın özellikleri, özellikle aktifken sıcak tutmak için inanılmaz derecede faydalı olmasını sağlar. Polar, kumaşın her iki tarafında bir havlı yüzeye sahiptir. Yani her iki tarafta kesilmiş lif tabakası vardır. Hava cepleri, bu havlı yüzeydeki iplikler arasına oturabilir. Bu da malzemenin biraz daha fazla sıcaklıkta tutabileceği anlamına gelir.

Polyester yapağı sadece sıcak ve dayanıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda neme karşı dayanıklıdır. Bu nedenle aşırı hava koşulları veya yünden daha sıcak olması ve giymesi daha hafif olması nedeniyle 1990’larda popüler hale gelen spor giyim için idealdir.

Polar Kumaş Kullanım Alanları

Bu kumaş, bebek buzağılar için kulak ısıtıcılarından astronot iç çamaşırlarına kadar her şeyde kullanılmıştır. Çok yönlülüğü, onu bugün tekstil endüstrisinde en yaygın kullanılan kumaşlardan biri yapar.

Bahsedildiği gibi, yün, atletik giysiler için ideal bir malzemedir. Kumaş, teri ve nemi vücuttan uzaklaştırarak sporcuları kuru tutarken, havanın lifler arasında dolaşımını sağlar. Ayrıca, kokuların körfezde terlemesini önlediği de bilinmektedir.

Erkek Mont Polar Eşofman Altı ve Üstü Kapüşonlu
Polar Kumaş ile Yapılmış Erkek Eşofman Takımı

Kısa tüylü kumaş, cilde temas ettiğinde vücut sıcaklığını artırarak, kışlık giysileri ısıtmak için keçeyi tercih edilen kumaş haline getirir. Uzun ömürlü ve ekstra sıcak kış kıyafeti yaratmak için genellikle bu sevimli ve rahat malzemeden paltolar, eldivenler, battaniyeler yapılır.

Köken ve Tarih

Polar, 1970’lerde Malden Mills’in tüm modern yapağı yarattığı temel olan polyester yapağı geliştirmesiyle ortaya çıktı. Malden Mills, daha önce suni kürk ve yünlü giysiler üretmesiyle biliniyordu ve şirket, bu kumaşların yalıtım özelliğini, doğal yünün getirdiği sorunlar (örneğin ıslak olduğunda ağır olmak ve onu oluşturmak için koyuna ihtiyaç duymak) olmadan çoğaltmak istiyordu.

Malden Mills, dış giyim şirketi Patagonia ile ortaklık kurarak, yünü taklit etmek için yapılan güçlü, tüylü bir kumaş olan Synchilla yapağı çözdü.

Malden’in sahibi – Aaron Feuerstein yünlü kumaşın patentini almamaya karar vererek, kitleler tarafından erişilebilir ve satın almanın ucuz olmasına izin verdi. Şimdi PolarTec adı altında çalışan şirket, bugün de ünlü kumaşını yapmaya devam ediyor.

Polar Kumaş ve Yün Kumaş Arasındaki Farklar Nedir?

Polar kumaş genellikle yapağı daha yumuşak ve daha hafif olduğu için yün kumaşa tercih edilir. Bazı insanlar da yün giydiklerinde kaşınıyorlar. Ancak bu reaksiyonun sentetik polyesterde olması mümkün değildir. Bununla birlikte, yün tamamen doğal ve çevre dostu olma avantajına sahipken, polar sadece geri dönüştürülmüş plastiklerden üretildiğinde çevre dostudur.

Polar ve Yün Kumaş Fiyat Farkları
Polar Kumaş ve Yün Kumaş Arasındaki Farklar Nedir?

Polar

 • Yünden daha yumuşaktır.
 • Daha hafiftir.
 • Islakken yalıtmaz.
 • Nefes alabilir.
 • Statik elektrik oluşturarak toz ve evcil hayvan tüylerini çekebilir.

Yün

 • Kaşıntılı (Alerjik veya Dermatolojik) olabilir.
 • Doğal, çevre dostudur.
 • Islatıldığında bile yalıtkandır.
 • Nefes alabilir.

İpucu: Yün kumaş nedir? Nasıl üretilir? Fiyatları ve çeşitleri nelerdir? sorularına ve daha fazlasına cevap verdiğimiz ayrıntılı yazıyı okumak için >>> “Yün Kumaş Nedir?”

Polar Kumaş Sürdürülebilirliği

Kumaş sürdürülebilirliği demek, geri dönüşüm yöntemlerinin uygulanabilirliği anlamına gelir. Polar kumaş geri dönüşüm süreçlerinin özellikleri nedir?

Kış aylarında gezmeye çıktığımızda dış mekanlarda bizi sıcak tutan rahat, yumuşak bir kumaştır bu bahsettiğimiz kıyafetler. Ama örneğin polar ceketlerimizin gezegene nasıl bir etkisi olabileceğini hiç merak ettiniz mi? Polar ne kadar sürdürülebilir?

1970’lerin sonlarında, şimdi Polartec olarak bilinen Amerikalı bir tekstil üreticisi olan Malden Mills, polyesterin potansiyelini denemeye başladı.

1981’de şirket, Patagonia adlı o zamanlar az bilinen bir dağcılık teçhizatının sahibi olan Yvon Chouinard ile yaptığı işbirliği sayesinde spor giyim pazarına yünlü kumaş getirdi.

İlk nesil polar Synchilla olarak adlandırıldı ve on yıl içinde spor ve dış mekan kıyafetlerinde yaygın olarak kullanıldı. Polar, hafifliği, sıcaklığı, renkliliği ve aynı zamanda nispeten ucuz olması nedeniyle moda oldu ve soğuk havalarda giyinme şeklimizi tamamen değiştirdi.  Polar teknolojisi sürekli gelişiyor. İplikler artık kaşmir kadar ince olmasına rağmen geri dönüştürülmüş plastik şişelerden bile yapılabiliyor

Polar Kumaş Üretiminin Çevreye Etkisi Nedir?

Genel olarak konuşursak, polar yenilenemeyen kaynaklardan yapılır ve rüzgar geçirmez ve / veya suya dayanıklı olması için ekstra bir kimyasal kaplamaya ihtiyaç duyar – çevre için pek iyi değildir-.

Geri dönüştürülmüş polyester kullanan eko-polar, ana bileşeni olan ham petrolün yanı sıra enerji tasarrufu için daha iyi bir seçenek olarak görülebilir. Ayrıca, atık depolama alanlarındaki şişe sayısını da potansiyel olarak azaltır.

Ancak geri dönüştürülmüş olsun ya da olmasın, sentetik lifler, biyolojik olarak parçalanmadıkları ve pestisitler gibi atık suda bulunan zararlı kimyasal kirletici moleküllerle bağlanma eğiliminde oldukları için bir sorun teşkil ediyor.

Mikrofiberler Nereye Gidiyor?

Santa Barbara’daki California Üniversitesi’nden ve Patagonia tarafından finanse edilen yakın tarihli bir araştırma, sentetik polar ceketlerin ortalama olarak her yıkamada 1,7 gram mikrofiber veya 250.000’e kadar sentetik lif saldığını ve eski ceketlerin neredeyse iki kat daha fazla lif saçtığını buldu. Şirketler, yünlerini yapmak için geri dönüştürülmüş plastik şişeler kullandıklarında bile, araştırmalar plastiğin nihayetinde okyanuslara gidebileceğini gösteriyor.

Bu sentetik mikrofiberler özellikle tehlikelidir. Çünkü boyutları balıklar ve diğer vahşi yaşam tarafından tüketilmelerine, besin zincirinde yukarılara çıkmalarına, bize ulaşana kadar toksinleri yoğunlaştırmalarına izin verir.

Polar yüne göre daha hafif ve daha az kaşınan bir alternatiftir. Ancak gezegen üzerindeki etkisi ve nihayetinde hayvanlar ve tüketiciler üzerindeki olumsuz etkisi onu o kadar da iyi bir seçenek yapmıyor. Bu yüzden sıcak giysiler ararken, doğal liflere bağlı kalmaya çalışın!

İpucu: Kumaş geri dönüşümü hakkındaki en kapsamlı yazıyı okumak için >>> “Kumaş Geri Dönüşüm Rehberi”

Polar Kumaş Üretimi Nasıl Yapılır?

1. Poların Malzemesi

Polar kumaş üretimi, bileşen elyafı polyesterin oluşturulmasıyla başlar.  Başlangıçta tescilli PET adıyla bilinen bu polimer, bir asidin etilen glikol ile reaksiyona sokulmasıyla, yüksek sıcaklıkta spinnaret adı verilen deliklere sahip özel bir diskten ekstrüde edilen bir polimer oluşturarak yapılır. Üretilen lifler daha sonra bir filaman haline getirilir.

Polyester, geri dönüştürülmüş polyester filament olarak adlandırılan elyaf oluşturmak için yontulmuş ve eritilmiş geri dönüştürülmüş plastik PET şişelerden de üretilebilir. Bu malzemenin GRS sertifikası ile doğrulanması gerekir. 

2. Örme

Grej kumaşları örmek için uygun malzeme kullanın. Çözgü veya atkı dairesel makine dahil olmak üzere makineler, bu iki makine farklı türde bir kumaş yapısı üretecektir. 

3. Boyama

Çevre dostu boyarmadde kullanarak herhangi bir renge boyayın. 

4. Fırçalama

Örme kumaş bir fırçalama makinesinden geçirilir. Bu özel makine, çok sayıda kaldırma silindiri kullanarak kumaştaki lifleri kaldırır. Ayrıca, ısı tutma kapasitesini zenginleştirmek için ek olarak fırçalanabilir.

5. Kesme

Başka bir özel makine, kabarık lifleri keserek poların tanıdık, kabarık havını oluşturur. 

6. Muayene ve Ambalaj

Profesyonel örme kumaş üreticisi bu en önemli adımı sevkiyat öncesi yapacaktır. Kalite kontrol çalışanları ve sonlandırma aşaması görevlileri bu departmanda yer alırlar.

Orijinal polyester polar kumaşın yanı sıra, her biri kendi özelliklerine ve kullanımlarına sahip özel polar kumaşlar da mevcuttur.

Polar Kumaş Çeşitleri

Polar kumaş türleri aşağıdaki gibi örneklendirlebilir…

Polar Kumaş Türleri ve Modelleri Renk Özellikleri
Şardonlu Polar Örme Kumaş Çeşitleri (Yukarıdan Aşağıya Renkler: Siyah – Sarı – Kahverengi – Beyaz – Lila)

Pamuklu veya Karma Yün Polar

Polyester yerine pamuk kullanarak veya karışımlı bir polar oluşturmak için polyesterle karıştırılır.İki ila üç iplikten üretilebilir ve fırçalanarak karakteristik bir derin yün havı oluşturur. Bu kumaş kolayca boyanır. Özellikle rahat ve lükstür. üretiminden sonra genellikle sweatshirt olarak adlandırılır.

Likralı Tayt Polar

Bu yün, üstün rahatlık ve hareket sunan inanılmaz derecede çok yönlü bir kumaş oluşturmak için 4 yönlü esnemenin yanı sıra güçlü termal özellikler sunar. Sporcular için ideal olan bu esnek polar tipik olarak belirli bir spandeks (elastan) yüzdesi ile polyesterden yapılır. Birçok formda, alt tarafı fırçalanmış yünlü örgü jarse yüzü vardır.

Micro Polar Kumaş

Polyester bazlı bu polar, mükemmel termal performans ve oldukça yumuşak bir dokunuş hissi sunan hafif bir kumaştır. Hafif nefes alabilen kalitesinden dolayı, genellikle diğer kumaşlarla birlikte termal astar olarak kullanılır. Mevcut olan en ince polardır. Dolayısıyla ağırlık bakımından oldukça hafiftir.

Blizzard Polar Kumaş

Bu, özellikle kışlık giysiler ve battaniyeler için çok aranan kalın bir polar şeklidir. Kalın tüyleri ısıyı tutar ve o kadar yoğundur ki uçlarının kesildikten sonra bitmesi gerekmeyebilir. 

Fransız Havlusu

Bu, alt tarafı hafif bir polar ile pürüzsüz, yumuşak bir jarse olan dış tabakaya sahip örme bir kumaştır. Yukarıda anlatılan sweatshirt kumaşına benzer ancak daha az kalındır. Yünlü kumaşın belirgin dokulu görünümünü oluşturmak için 3 farklı iplikten de yapılabilir. Çeşitli ağırlık ve renklerde mevcuttur.

Sherpa Polar Kumaş

Bu yün tipik olarak polyester veya akrilikten veya her iki elyafın bir karışımından yapılır. Derin tüylerle koyun postunu taklit etmek için üretilmiştir. Sherpa polarkumaşı kalın ve son derece sıcaktır. Dış katman, ayırt edici sherpa polarıdır. Alt taraf ise düzgün bir örgüdür.  

Flanel Polar Kumaş

Peluş oyuncaklar ve benzeri projeler için kullanılan bir polar kumaş türüdür. Minky polar kumaş olarak da bilinir. Özellikle yumuşaktır. Kumaş, lüks ve rahat bir görünüm için fırçalanmış tek taraflı veya çift taraflı polar katmandır.

Sentetik Polar Örme Kumaş 

Sentetik örme polar kumaş nedir? sorusu aslında genelleme yapılarak verilecek cevapları içerir. Sentetik liflerle yapılan tüm polar kumaş çeşitleri, yünden yapılan doğal muadili ile birbirlerine çok az benzemektedir. Polyester keçe olarak da adlandırılabilen bu yün, ekstrüde polimer elyaf olan polyesterden üretilmiş bir kumaştır.

Yapay Polar Kumaş PET Geri Dönüşüm - Green Rcycle Fabrics
Sentetik Açık Yeşil Boyama Polyester Polar Kumaş (Fıstık Yeşili)

Bu yünlü kumaş geliştirildiğinde yünün özelliklerini aşan nitelikler taşıyordu. Yeni kumaş patentsizdi. Dünya çapında çeşitli tasarımlarda hızla ve yaygın olarak kullanıldı. Başlangıçta, polyester polar kumaş, rahat ve esnek bir alternatif olarak benimsendi. Kısa süre sonra, tasarımcılar ve giyim üreticileri mülklerinden yararlanmanın yeni ve ana akım yollarını bulduklarından, teknik bir kumaş olarak algılanmaktan çok evdeki bir elyaf olarak algılanma moduna geçerek yaygın bir çekicilik kazandı.

Kumaş yumuşak ve tüylüdür. Keçe benzeri veya tüylü dokusuyla bilinir. Yünden çok daha hafif olmasına rağmen, polyester polar kumaş, ısıyı etkili bir şekilde tutan ve benzer, yün benzeri bir sıcaklık ve yumuşaklığa sahip bir havya sahiptir. Polar tüylenmeyi önleme eğilimindedir, bu da kumaşın zamanla aşınmayla birlikte kabarma veya çarpma oluşma olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelir.

Pamuk veya diğer liflerin eklenmesi ve üretim tekniklerindeki farklılıklar, çok çeşitli polar kumaşlar üretebilir. Bu da bir tasarımcının bir ürün için ideal yünlü kumaşı tedarik etmesini kolaylaştırır. Bu kumaşın niteliklerinin yanı sıra dayanıklı ve suya dayanıklı özellikleri, onu çeşitli giyim ve ev eşyaları üretmek için inanılmaz derecede çok yönlü bir seçim haline getiriyor.

Sentetik Polar Kumaş Özellikleri Nedir?

İki tarafı da fırçalanmıştır: Bu özellik kumaşın ısı tutma özelliklerine katkıda bulunur. Her iki tarafı fırçalanmış yün, iplikler arasındaki hava cepleri için alan sağlar. 

Yıpranmaz: Bu, keçeyi battaniyeler, eşarplar ve diğer dikişsiz ürünlerin oluşturulması için ideal bir kumaş yapar.

Çeşitli kalınlıklar mevcuttur: Bu polar kumaşlar kalınlığa göre derecelendirilebilir  Bu, 100’den 500gsm’ye kadar değişir. 

Su geçirmez: Sentetik poları oluşturan polyester lifler doğal olarak suya dayanıklıdır. Bu yünlü kumaşlar tipik olarak ağırlığının yüzde birinden daha azını nem içinde tutar. Ayrıca dış mekan ürünlerinde kullanım için dayanıklı su geçirmez fonksiyon finişi de yapabiliriz. 

Nefes alabilirlik: Sıcak olmasına rağmen, nem ve hava bu kumaşta, özellikle daha ince ve daha esnek polar çeşitlerinde hareket edebilir.

Hafiflik: Polyester polar giysiler, eşdeğer giysilere göre çok daha hafiftir Doğal yün lifleri kullanılarak oluşturulmuştur.

Makinede yıkanabilirlik: Polyester yün liflerinin bakımı basittir. Çünkü bu kumaş önemli bir büzülme çözgü veya boncuklanma olmadan iyi yıkanır. Çok miktarda nem tutmazlar. Bu kumaşlar çabuk kurur. 

Şeklini koruyabilirlik: Bu özellik, polyester polar kumaştan yapılan giysilerin dayanıklılığına büyük katkı sağlar.

Konfeksiyon moda tasarımcısı veya zanaat meraklıları, muhtemelen en iyi polyester polar kumaştan yapılabilecek tüm ürün yelpazesini tanımlamak için işe alınır. Az bakım gerektirmesi ve işlenebilir olması nedeniyle, poların popülaritesi artmıştır ve ev tipi dikiş projelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu örme kumaş türü, ceketler, kazaklar, eldivenler, eşarplar ve bebek kıyafetleri gibi giysiler dahil olmak üzere geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ucuza battaniye yapmak için de kullanılabilir. Ayrıca çeşitli evcil hayvan yatakları için de iyi bir seçim olarak kabul edilir. 

İpucu: Sentetik kumaş çeşitleri hakkındaki detaylı yazıyı okumak için >>> “Sentetik Kumaş Çeşitleri”

Polar Kumaştaki Son Yenilikler Nedir?

Polar giysiler oluşturmak için geri dönüştürülmüş plastik kullanımı artıyor. Biyolojik olarak parçalanabilir elyafların muflon karışımlarına entegrasyonu da mümkündür. Bambu ve pamuk karışımı yünlü kumaşlar özellikle aranmaktadır. Klasik polar kumaşa doğal bir alternatif oluşturmak için pamuk ve yün karışımları geliştiriliyor.

Kumaş seçiminiz, tasarımınızın başarısı için kritiktir. Polar yünü ile çalışırken, projeniz için doğru çözümü bulmak hiç bu kadar kolay olmadığı anlamına gelen çeşitli seçeneklere sahipsiniz.

Kaliteli Polar Kumaş Satın Al

Uzmanlığa ve yüksek kaliteli bir ürüne sahip bir polar kumaş üreticisi arıyorsanız, tasarımınızın bir parçası olarak entegre edilebilecek tamamen özel kumaşlar sunmak için size yardımcı olabiliriz. Çeşitli ağırlık ve tasarımlarda kapsamlı bir polar kumaş yelpazesi üretiyoruz.

Yıldız Baskılı Ucuz Polar Kumaş Satın Al
Yıldız Desenli Polar Kumaş Modelleri

Baskı tasarımları, kumaş bakımı ve doğru iplik ve seçeceğiniz polar optimum performans için evde veya ticari dikiş teknikleri dahil olmak üzere kullanacağınız polar hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrendiğinizden emin olun. 

Doğru malzemeyi elde etmenizi sağlamak ve ideal kumaşınızı başarılı bir şekilde tedarik etmek için kumaş örnekleri mevcuttur. Sadece karşılayacağımız değil, aşacağımızdan emin olun. Gereksinimlerinizi bize bildirmek için iletişime geçin.

Polar Kumaş Fiyatı Neden Pahalıdır?

Dayanıklı, yumuşak ve çevre dostu bir ürün arıyorsanız, polar kumaş mükemmel bir seçimdir. Sonsuz renklerde yapılabildiğinden ve sayısız tasarımla basılabildiğinden, polar kumaş, en küçük oyuncaktan ayıcık severlere kadar mükemmel bir seçimdir.

Zorlu hava koşullarında dış giyim için bir kumaş olarak başlasa da, şimdi yün, şapka ve eldivenlerden ceketlere ve battaniyelere kadar her şeyde yapılıyor. İnşa edilme şekli nedeniyle, diğer sentetiklerin yapacağı gibi kumaş üzerinde küçük toplar oluşturmaz.  Yıpranmayacağı veya çözülmeyeceği için polar kumaşlar, tüm aile ile işçilik yapmak için mükemmel bir seçimdir.

Polar Kumaş Metre Kilo Fiyat Ne Kadar? Online
Polar Kumaş Fiyatları Neden Pahalı?

Polar kumaş, çift taraflı havlıdır, yani kumaş her iki tarafta aynıdır. Çok güçlüdür, sıcaklığı tutar ve çabuk kurur, bu yüzden başlangıçta yün yerine outdoor meraklıları tarafından kullanılmıştır. Keçenin havlı yüzeyinin yapısı, kullanıcıyı yün ve diğer kumaşlardan daha sıcak tutmak için hava cepleri oluşturur. Hafifliği ve ekstra sıcaklığı, onu kış kampı ve sırt çantasıyla seyahat için iyi bir seçim haline getirdi. Ayrıca yeni doğan buzağılar için kulak ısıtıcısı ve hatta astronotlar için iç çamaşırı olarak da kullanılmıştır. Bu özellikler nedeniyle polar kumaş kilo fiyatları gerçekten biraz pahalı olabilir.

En Çok Satış Gerçekleştiren Polar Kumaş Baskı Modelleri Nedir?

 • Çizgili Desenli Polar Kumaş
 • Polar Kumaş Dalmaçyalı
 • Zebra Desenli Polar Kumaş
 • Leopar Desenli Polar Kumaş  
 • Kalp Desenli Polar Kumaş
Kalp Baskılı Parça Polar Kumaş
Kalp Desenli Polar Kumaş

En Çok Satan Polar Kumaş Türleri Nedir?

 • Polar Pijama Kumaşı
 • Polar Kumaş Nevresim Takımı
 • Organik Polar Kumaş
 • Polar Kumaştan Pike
 • Polar Peluş Kumaş
 • Polar Kumaş Halı Örtüsü
 • Polar Kumaştan Yapılmış Şapka
 • Polar Kumaş Havlu
 • Polar Kumaş Koltuk Örtüsü
 • Polar Elbiselik Kumaş
 • Polar Battaniyelik Kumaş
 • Bebekler İçin Giyimlik Polar Kumaş
 • Polar Kumaş Yastık Yüzü
 • Polar Şal Kumaş 
 • Polar Kumaş Mont
 • Polar Kumaş Eşofman

En Çok Satan Polar Kumaş Renkleri Nedir?

Polar kumaş 2020 yılında en çok Yeşil, Beyaz, Pembe, Krem, Mavi, Gri ve Lacivert renklerde satılmıştır.

Düz renklerden hoşlanmıyorsan renkli polar kumaş satın al! 

Fırçalı Polar Kumaş Renkleri - Siyah
Şardonlu Siyah Renk Polar Kumaş – Fırçalanmış

Bazı Polar Kumaş Türleri 

 • Şardonlu Polar Kumaş
 • Şardonsuz Polar Kumaş
 • Universal Polar Kumaş
 • Vintage Polar Kumaş
 • Jakarlı Polar Kumaş 
 • Pamuklu Polar Kumaş (Cotton Polar)
 • Likralı Polar Kumaş (Elastan Polar)
 • Polar Astar Kumaş (Astarlık Polar Kumaş)
 • Polar Kumaş Gtip
 • Gofre Polar Kumaş 
 • Jarse Polar Kumaş
Pamuklu Gtip Jarse Polar Kumaş Nedir? Nasıl Olur? - Gri Renk
Şardonsuz Gri Jarse Polar Kumaş – Yüzey Fotoğrafı

Polar Kumaş En Ucuz Nerede Bulunur? 

En ucuz polar kumaş Ankara, Adana, Denizli, Gaziantep ve Konya illerinde satılmaktadır.

Polar kumaş ayrıca İstanbul ilinde ortalama fiyatlarla Zeytinburnu ve Eminönü ilçelerinde satılmaktadır. Her kumaşta hatta her üründe olduğu gibi polar kumaşlarda da toptan satın alımlarda birim, metre, top veya kilo fiyatları perakende satışa göre oldukça aşağı çekiliyor . Polar kumaşı toptan satın almak istediğinizde diğer kumaşların toptan satıldığı yerlere bakmanız yeterli olacaktır. 

Polar kumaş üretimi Denizli ve Bursa’da yoğunlukla gerçekleşmektedir. Polar kumaş imalat ve üretimi yapılan şehirlerde bu kumaşa daha düşük fiyatlarla erişebilirsiniz. Bunun nedeni polar kumaş firmaları ve üreticilerinin satış için diğer şehirlere taşındığında eklenen taşıma maliyetidir. 

İstanbul Ucuz Polar Kumaş Nerede Bulunur? - Nereden Alınır?
İstanbul Haritası – Türkiye

Polar Kumaş Nereden Alınır?

Aklınıza gelebilecek her üründe olduğu gibi polar kumaş satın alırken de online satış sitelerine bakabilirsiniz. Bu hem yorulmadan, hem de fiyatları rahatlıkla karşılaştırabilecek bir ortam oluşturur. Somut bir kumaş mağazası olan satıcılar ve firmalar da ürünlerini websitelerine koyarak çift yönlü satışlar sağlamaktadır. 

Polar Kumaş Fiyatları

Polar kumaş çeşitleri ve fiyatları farklılık gösterebilir. Kalınlığı, alınacak ürün miktarı ve\veya metresi de etki edebilecek faktörlerdendir. Polar kumaş kilo fiyatı bu faktörlere bağlı olarak 25 ila 100 TL arasında değişebiliyor. Desenli ve çok kalın polar kumaşlarda fiyat ortalamanın biraz daha üzerinde olabiliyor. 

Polar Kumaş Ham Maddesi Nedir?

Polar kumaşın hammaddesi petrol olan sentetik bir kumaş türüdür. Atık pet şişeler ile polar kumaş üretilebilmektedir. 

Polar Kumaş Sağlıklı Mı?

Polar kumaş özellikleri bakımından yünlü kumaşa alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Bu bakımdan yünle kıyaslandığında sentetik bir lif olduğundan yün kadar sağlıklı olduğu söylenemez. Fakat yün kumaş kimi ciltlerde kaşınma gibi semptomlara neden olmaktadır. Bu yönden bakılınca bu tür ciltlere sahip insanların polar tercih etmesi kendileri için daha iyi olacaktır. 

Polar Kumaş Sıcak Tutar Mı?

Polar kumaş hem hafif hem de bu hafifliğe rağmen oldukça sıcak tutmaktadır. Kimi kullancılar bazı polar kumaşların yünden daha sıcak tuttuğunu belirtiyor. 

Polar Kumaş Terletir Mi?

Polar kumaş tenle direkt temas halinde terletmektedir.

Polar Kumaş Yıkanınca Çeker Mi?

Kumaşınızın zarar görmemesi için yüksek sıcaklıkta yıkamamalısınız. Bu sayede kumaşınızın çekmesini de önlemiş olursunuz.

Polar Kumaş Esner Mi?

Polar kumaş üretim aşamasında içerisine elastan maddeler katıldığında ufak bir esneme payı kazanmaktadır. 

Polar, Örme Bir Kumaş Mıdır?

Bakıldığında örgüsü tam olarak belli olmayan, havlu kumaş zeminine uygulanan bir takım işlemlerle her iki tarafı da fırçalanan kumaşlardır.