Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

File Örgü Kumaş

File Kumaş Çeşitleri, Fiyatları, Özellikleri, Merter Zeytinburnu Metre Fiyatı Nedir?

İÇİNDEKİLER

File Örgü (Örme) Kumaş Genel Özellikleri Kısaca Nedir?

 • Kumaşın İsmi: File Örgü Kumaş – File Örme Kumaş (Halk arasında ‘çelikli örme kumaş, kalın tül, örümcek ağı kumaşı’ olarak da anılmaktadır).
 • Kumaşın İçerisinde Bulunan Elyaflar: Birçok sentetik ve doğal elyaflarla karışım halinde üretim yapılabilir.
 • Kumaşın Hava Geçirgenliği: Çok Yüksetir. (Delikli kısımlar haricinde hava geçirgenlik durumu kumaşın içerisinde bulunan elyaflara bağlıdır).
 • Nem Tutuculuğu: Orta derecededir.
 • Sıcak Tutma Gücü: Çok düşüktür.
 • Esneklik: Yüksek
 • Boncuklanma ve Tüylenme Potansiyeli: Sadece pamuk karışımlı çelik örgü kumaşlarda tüylenme görülebilir 
 • Kumaşı İlk Üreten Ülke: Birleşik Krallık 
 • Dünyadaki En Büyük Üretici Ülke (2021): Çin 
 • Yıkama Talimatı: Makine veya elde soğuk suyla yıkanmalıdır. 
 • Yaygın Kullanım Alanları: Sporcu şortları, iç çamaşırları, vücut şekillendirici giysiler, yoğun fiziksel antrenman kıyafetleri, serigrafi baskı şekillendirme kalıpları, ağda bezi destekleme işlemleri, meyve ve sebze paketleme, balıkçılık, ayakkabı imalatı…
 • File kumaş elbise modelleri, tişört, şort, yelek görmeni< olasıdır. Pek hiç spor ayakkabılarında file kumaş kullanıldığını fark etmiş miydiniz? Özellikle yazın tercih ettiğimiz dış tarafı kumaş olan spor ayakkabılarda sıcak havada ayakların rahat etmesi ve sağlığı için file kumaş kullanılır. Bu sayede ayaklar hava alır ve koku olmaz. 

File örgü kumaş nedir?” sorusuna vakti olmayanlar için genel hatlarıyla hızlıca cevap verdik. Şimdi file kumaşlar hakkında çok daha detaylı bilgilere değinelim.

File Örgü Kumaş Nedir? 

Örgü kumaşın birkaç farklı versiyonu vardır. Ancak bu kumaş türü hafifliği ve aynı zamanda geçirgen dokusu ile bilinir. Sık dokunmuş dokulara sahip çoğu kumaş türünden farklı olarak, ağlar gevşek bir şekilde dokunur. Bu da her bir file örgü elbise modellerinde binlerce küçük delik bulunmasına neden olur. 

Hemen hemen her durumda ağ, polyester ve naylon gibi sentetik malzemelerden yapılır. Bazı tekstil mühendisleri, Lacoste (lakost) gibi popüler markaların veya bazı gömleklerde kullanılan örgü stilinin de bir file kumaş türü olduğunu iddia etmektedir. Ancak bu adlandırma konusunda herkesten farklı bir ses çıkmaktadır. Çünkü lakost kıyafetler örme kumaş kategorisinde olmasına rağmen, gerçek bir file (ağ) kumaş türü değildir. Süzgeçli yapısı nedeniyle bu isim verilmiştir.

File Kumaş Nasıldır?

File örme kumaş, birbirine bağlı tellerden üretilen bir bariyer malzemesidir. Bu teller liflerden, metalden veya herhangi bir esnek malzemeden yapılabilir. Ağın bağlı iplikleri, birçok farklı kullanım ve uygulamaya sahip örümcek ağı benzeri bir kumaş üretir. File örgü kumaş son derece dayanıklıdır. Aynı zamanda oldukça güçlü ve esnektir. Sıvı, hava ve ince partiküllerin geçirgenliğine ihtiyaç duyduğu alanlarda bilinir. Bu alanlarda yaygın olarak kullanılırlar. 

Beyaz Renk Büyük Delikli File Örgü Kumaş Altıgen Desenli
Beyaz Renk File Kumaş Örnek Fotoğraf

Örgü kumaş en yaygın olarak paslanmaz çelik, bakır, bronz, polyester (veya naylon) ve polipropilenden üretilir. Lifler birbirine dokunduğundan, çeşitli kullanımları olan çok esnek, ağ tipi bir apre oluştururlar. Birazdan bahsedeceğimiz sektörler dahil pek çok endüstride kullanılabilir.

İplikler birlikte örüldüğü veya dokunulduğu için iplik şeritleri arasındaki açık boşluklar bulunur. Giyim ve moda için harika bir malzemedir. Son yüzyılda elbiseler, şallar, eldivenler ve eşarplar gibi ürünlerde kullanılmaktadır. Islak veya kuru olduğunda, malzeme harika çatlama değerlerine sahiptir (Bu, basitçe, boyaların silinmeyeceği anlamına gelir). File kumaş kıyafetler dikmek de çok kolaydır. 

File kumaşlar birçok farklı boyutta üretilmiş olabilir. Daha kolay anlaşılması için numaralandırma sistemi kullanılır. Örneğin, 5 ağlı bir file kumaş deniliyorsa, ekranın doğrusal uzunluğunda 4 kare deseni vardır. 100 ağ örgülü bir file kumaş prosesi denildiği vakit, doğrusal boyutlarda 100 açıklık olduğunu gösterir. Bu böylece devam eder.

Ağ boyutunu belirlemek için, ölçülen bir doğrusal boşluk içindeki ağ karelerinin sıra sayısını saymamız gerekir. Bu, ağ boyutunu ve uzunluk başına kare sayısını verecektir. Bazen, ağ boyutu “YxZ” olarak detaylandırılabilir. Bu, her 1 kare içinde Y sayısı kadar delik ve Z sayısı kadar açıklık sırası olduğunu belirtir.

Bu kumaşın ilk izleri, bir İngiliz fabrika sahibinin, sıcaklık değişimlerine dayanabilecek temiz ve nefes alabilen bir malzeme kavramını ürüne dahil ettiği 1888 yılına kadar uzanır.

File (Örgü) Kumaş Özellikleri Nedir? 

Naylon ve polyester, file kumaşlar için en uygun seçeneklerdir. Her biri farklı amaçlar penceresinde file kumaş üretmek için kullanılır. Sentetik lifler olarak naylon ve polyester, aşağıda vereceğimiz karakteristikler gibi birkaç tane benzer, faydalı özelliğe sahiptir:

 • Dayanıklıdır.
 • Oldukça hafiftir. 
 • Çok kolay temizlenebilir.  
 • Çürümeye karşı dirençlidir.  
 • Kolay kolay yırtılmaz. 
 • Yüksek hava geçirgenliğine sahiptir.

Naylon File Kumaş ve Polyester File Kumaş Arasındaki Fark Nedir? 

Naylon ve polyester kumaş çeşitleri bazı ortak özellikleri paylaşsa da farklı şekillerde oluşturulurlar: 

Naylonlar, petrol veya kömür gibi organik olarak oluşturulmuş kaynaklardan karbon bazlı moleküllerin çıkarılmasıyla oluşturulur. Bunlar, ısı kullanılarak daha büyük bir polimer molekülünde birleştirilir. Ortaya polyamid çıkar. Bu şekilde oluşturulan polyamid maddesi, naylon olarak bilinir. Polyester, en yaygın kullanılan plastiklerden biridir. Alkol, petrol yan ürünü ve karboksil asit arasındaki bir vakumda kimyasal reaksiyonu kolaylaştırarak elde edilir. Bu, kumaşlara gerilebilen ve dönüştürülebilen bir polimer şekli oluşturur.

İleride daha detaylı açıklayacağımız iki kavrama hızlıca göz atalım.

 • Naylon File Örgü Kumaş
 • Polyester File Örgü Kumaş

Naylon File Örgü Kumaş Nedir?

Nylon File Kumaş Çuval Bez Şeffaf
Naylon File Torba İçerisinde Limonlar

Naylon örgü kumaşlar, çok yönlülük, dayanıklılık ve güç gerektiren uygulamalar için kullanılır. Bu polyamidin doğuştan gelen kimyasal özellikleri, liflerini bükülme veya gerilmeden kaynaklanan aşınmaya karşı dirençli kılar. Naylon, polyesterden daha pürüzsüzdür. Daha yumuşak bir his verir. Bu da onu konfor veya estetiğin önemli olduğu uygulamalar için ideal hale getirir.  Her iki malzeme de gerilir. Ancak naylonun elastik özellikleri polyesterden daha fazladır. Naylon ayrıca hidrofiliktir. Yani suyu emer. 

Polyester File Örgü Kumaş Nedir?

Polyester ve Polimer Bazlı Örgü File Kumaş Örnek Fotoğrafları
Polyester İçerikli File Kumaş (Beyaz Renk)

Polyester file kumaşlar, hidrofobik (suyu iter) oldukları için daha kolay boyanabilir. Böylece malzeme suyu dışarı atarken boyadaki pigmentleri emer. Bu özellik ayrıca polyesterin naylondan daha hızlı kuruması anlamına gelir. Bu yüzden deniz havuz gibi yerlerde en ideal kumaş çeşitlerinden biri olacaktır. Örneğin deniz şortu üreticileri genellikle kumaşı polyester hammaddelerden seçerler. Polyester ayrıca aleve naylondan daha dayanıklıdır. Ayrıca UV etkisine karşı daha yüksek bir dirence sahiptir.

File Örme Kumaş Üreticileri Bu Kumaşı Nasıl Yapar? 

Örgü kumaş, oluşturulduğu elyafın türüne bağlı olarak farklı tekniklerle yapılır. Naylon ve polyester birçok yönden çok benzer olsa da, polyester naylondan birkaç on yıl sonra geliştirildi. Bu da bu sentetik malzemenin üretiminin önemli ölçüde daha gelişmiş üretim süreçlerini takip ettiği anlamına geliyor. 

Bu iki tip kumaş lifini yapmak için kullanılan işlemler farklı olsa da, her lif tipi için işlem petrol yağının rafine edilmesiyle başlar. Polyamid monomerleri daha sonra bu yağdan ekstrakte edilir. Bu monomerler daha sonra polimerleri yapmak için çeşitli asit formlarıyla reaksiyona sokulur. 

Bu polimerler, reaksiyona girdikten sonra genellikle katıdır. Daha sonra eritilir ve polimer iplikler yapmak için memeciklerden geçirilir. Bu teller soğuduktan sonra makaralara yüklenebilir. Örgü kumaşa dönüştürülmek üzere tekstil üretim tesislerine sevk edilebilir. 

Çoğu durumda, örgü kumaş üreticileri, polyester veya naylon liflerini kumaşa dokunmadan önce boyayacaktır. Tekstil üreticileri daha sonra bu lifleri çeşitli ağ formları oluşturmak için çeşitli şekillerde örebilirler. Örneğin birçok ağ türü, binlerce yıldır etkili olduğu kanıtlanmış temel bir kare deseni takip eder. Bununla birlikte, tül gibi daha çağdaş file kumaş biçimleri altıgen bir yapı ile dokunabilir. 

File Kumaş Kullanım Alanları Nedir?

 • Gıda Sanayisi
 • Atık Su Sanayisi (Atık ve çamurun sudan ayrılması için kullanılır.)
 • Temizlik Sanayisi
 • İlaç Sanayisi
 • Tıbbi ve Medikal Malzemeler (İç organları ve dokuları desteklemek için kullanılan malzemelerin içeriğinde bulunur.) 
 • Kağıt Sanayisi
 • Ulaşım

Daha önce balık tuttuysanız, büyük ihtimalle file kumaştan yapılmış bir balık ağı kullanmış olmalısınız. Bu kumaş aynı zamanda ağ torbaları ve diğer çeşitli file bezi ürünleri yapmak için de kullanılmaktadır. Bir örgü kumaş, sahip olduğu alan başına ne kadar deliğe sahipse o kadar örümcek ağına benzer. File kumaşın iplik geçişleri ne kadar yoğun olursa, o kadar az şeffaf olur. Bu da file kumaşları, giyim türleri için daha uygun hale getirir. File kumaş çeşitlerinin tekstil ve diğer endüstrilerde genel ve özel bazı kullanım alanları vardır. Aşağıda daha detaylı inceleyeceğiz. Nedir bu file örgü (örme) kumaş?

Fileler, bir kumaş olarak spor giyim sektöründe popüler hale gelmiştir. Şortlardan gömleklere, ayakkabılardan spor sütyenlerine kadar tüm spor dünyasını etkisi altına almıştır. O zamandan beri popülerliğini korumaktadır. Bu malzeme özellikle spor formalarında popülerdir. Futbolda, ragbide, basketbolda veya güreşte kullanılırlar. Bugün piyasadaki spor formalarının çoğu bir tür sentetik örgü kumaştan yapılır.

Bu kumaşın nefes alabilirliği çok yüksektir. Bu sayede spor dünyasının dışında da file kumaş iyi bir seçenektir. Spor salonuna sentetik giysiyle gelen insanları görmek mümkündür. Bu giysiler genellikle Nike ve Adidas gibi önde gelen spor giyim şirketleri tarafından markalaştırılır.

File Air Ayakkabı Modelleri, Nefes Alabilir.
Hava Alan File Kumaş ile Üretilmiş Spor Ayakkabı (Beyaz Taban, Gri Üst Yüzey)

Bununla birlikte, esnekliği sebebiyle, file örgü kumaş, şekillendirici olarak adlandırılan giysileri yapmak için de yaygın olarak kullanılır. File örgü kumaş ile çanta imalatı, hırka, bluz modelleri, sineklik, şort, spor ayakkabı, bahçe için çit örtüsü veya sebze bahçesi için gölgelikler yapılabilir. Örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Bu tür giysiler genellikle kadınlar tarafından vücutlarının şeklini değiştirmek için kullanılır. Örneğin yağları gizlemek için korse formunda kullanılabilir. Ayrıca göğüsleri kaldırabilir veya karnı sıkılaştırabilir. Ek olarak, bu kumaş türü çeşitli iç çamaşırlarında kullanılır. Ayrıca file kumaş serigrafi araçları gibi endüstriyel uygulamalar için de popülerdir. 

Bu kullanım alanlarından bazılarını açıklamamız, konuyu kavrama ve analiz etme potansiyelini artıracağı için önemlidir. Pekiştirmek için birkaç tane kullanım alanlarına hep birlikte göz atalım. 

1. Spor – Eğlence – Dinlenme Alanlarında File Kumaş 

Örgü kumaşlar, spor, kamp, avcılık, balıkçılık ve daha fazlası için ürünler oluşturmak için kullanılır.  Bu materyali içeren ürün ve sektör örnekleri şunlardır: 

 • Golf
 • Balıkçılık
 • Çadır ve kamp malzemeleri
 • Havuz/spa ağları ve filtreleri
 • Koruyucu spor ağları (beyzbol, hokey, lakros, golf) 
Balıkçı Ağ File Kumaşı Denize Atıyor
Balıkçı Ağı Denize Fırlatıyor

2. Sanayi Sektöründe File Kumaş 

Sanayi sektörü alanında vereceğimiz örnekler, nakliyeden temizliğe kadar çeşitli uygulamalarda kullanılan örgü kumaş ürünlerini kapsar. Örnekler şu şekildedir: 

 • Paspaslar ve silecekler
 • Branda
 • Tente
 • Muşamba
 • Çantalar
 • Kondüit kılıfları
 • Endüstriyel filtreler

3.  İş Güvenliğinde File Kumaş (Koruyucu Giysiler vb.)

Polyester Bazlı Dayanıklı File Delikli Kumaş (Mavi zemin üzerine siyah renk kumaş parçası)
Koruyucu Polyester File Kumaş

Polyester ve naylon file örgü kumaşların güvenlik ekipmanları için geniş uygulamaları vardır. Bu malzemeler ayrıca belirli kullanımlar için gereksinimleri karşılayacak şekilde tasarlanabilir. Örgü kumaşlardan yapılan güvenlik ekipmanı örnekleri şunları içerir: 

 • Güvenlik bayrakları
 • Yüksek görünürlüklü güvenlik yelekleri
 • Kesilmeye ve yırtılmaya dayanıklı güvenlik giysileri 

İpucu: Koruyucu dayanıklı giysiler hakkında yaptığımız kapsamlı araştırmayı incelemek için >>> “Koruyucu Giysiler Nelerdir?”

4. Sağlık Sektöründe File Kumaş 

Bazı polyester file kumaşlardaki doğal antimikrobiyal özellikler, geniş bir tıbbi ürün yelpazesinde örgü kumaşların kullanımını kolaylaştırır. Kimi örnekler şunlardır: 

 • Hasta kaldırma sistemleri (Acil müdahalede ambulanslar iskelet sistemine zarar vermesin diye file kumaş sedyelerle hastayı taşırlar.)
 • Örgü perdeleri
 • V çantaların destek ağları
 • Ortopedik destekler
Delikli Ortopedik Destek Yumuşak Medikal File Örgü Kumaş
Ortopedik Destek Malzemesi – Yumuşak File Kumaş

5. Havacılık, Otomotiv ve Denizcilikte File Kumaş

Hava, kara ve su araçlarının tümü, çeşitli amaçlar için örgü kumaşlara güvenir. Bu uygulamaların çoğu neme, ısıya, güneş ışığına, tuza veya kimyasallara dayanabilen bir malzeme gerektirir. Polyester ve naylon örgü kumaşlar, aşağıdakiler gibi ekipmanlarda bulunur:

 • Koltuklara monte edilmiş cepler
 • Koltuk destekleri (alt tabakalar)
 • Güvenlik kemerleri
 • Taşıma ağları
 • Uçak ve helikopter perdeleri 

6. Filtreleme ve Yüzey Kaplama Malzemeleri Olarak File Kumaş

Bu kumaşlar genellikle laminasyon ve kaplama işlemlerinde faydalıdır. Bu amaç için özel olarak tasarlanmış, metrekare başına 1 ila 17 ons arasında değişen kumaşlar mevcuttur.

File Kumaş Üreticileri Nerededir? 

Bu kumaş türü ilk olarak Birleşik Krallık’taki bir üretim tesislerinde üretilmiştir. 1980’lerin ortalarında bu kumaş daha popüler hale geldi. Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerde başka üretim tesisleri açıldı. ABD ve İngiltere, 20. yüzyılın sonlarına kadar bu kumaşın ana üreticileri olarak kaldı. 

Son 20 senede Çin Halk Cumhuriyeti, çoğu tekstil türünün önde gelen tedarikçisi olarak Batılı ulusların yerini almıştır. İpek, pamuk, suni ipek veya polyester olsun, Çin’deki şirketler, küresel tüketici ekonomisine diğer ülkelerin fabrikalarından daha fazla kumaş kazandırmaktadır. Aynı zamanda Hindistan, Pakistan ve Endonezya gibi diğer Asya ülkeleri de önemli tekstil tedarikçileri haline gelmiştir. File kumaş nasıl dikilir? diye soru sormak istersek bu ülkelerden birine sormamız daha uygun olacaktır.

File kumaş yapmak için en yaygın olarak kullanılan polyester ve naylonunun çoğu Çin’de üretiliyor. Ancak gelişen ekonomi ve gevşemiş düzenlemeler son zamanlarda tekstil üretiminin ABD’ye dönmesine neden oldu. Çin’in yakın gelecekte dünyanın önde gelen file kumaş tedarikçisi olmaya devam etmesi muhtemel olsa da, polyester ve naylon üretim arenası giderek daha rekabetçi hale geliyor.

File Kumaş Fiyatları Nedir?

File örgü kumaş fiyatları nedir? sorusuna tek bir cevap vermek mümkün değildir. File kumaş satan firmalar için fiyatlar, hem kullanılan malzemenin cinsine hem de örülen örgü modeline göre değişmektedir. Örneğin, basit bir kare desende dokunan boyanmamış file kumaş, diğer karışık desenlere göre nispeten daha ucuzdur. Ancak altıgen bir tül deseninde dokunan parlak boyalı file örgü kumaş çeşidi üretmek daha maliyetlidir. Bu nedenle işçilik isteyen ürünler haliyle daha pahalıdır. 

Tül gibi belirli bir file kumaş türü ipekten yapılırsa, sentetik bir malzemeden yapılmış file kumaştan daha pahalıya mal olacaktır. Yani polyester file kumaş, hakiki ipek file kumaştan daha pahalıdır. Bununla birlikte, naylon ve polyester fiyat olarak kabaca eşittir. Batılı bir ülkedeki bir fabrikadan örgü kumaş satın almanın Çin, Hindistan, Pakistan veya Endonezya’dan örgü kumaş satın almaktan daha pahalıya mal olabileceğini hatırlamak da önemlidir. 

File Örgü Kumaş Çeşitleri Nedir? 

Birkaç farklı file kumaş türü vardır. Aynı örgü kumaş çeşidine atıfta bulunmak için kullanılan birden fazla terim vardır. Bunlara göz atalım.

Polyester File Kumaş

Spor giyimde ve atletik gösteren giysilerin üretiminde kullanılan çoğu file kumaş türü polyesterden yapılır. Bu kumaş türü inanılmaz derecede hafiftir. Nem çekme konusunda eksiklikleri vardır. Diğer kumaş türlerinin aksine, polyester file kumaşları ter tıkatamaz. Oldukça nefes alabilir özelliktedir. En çok hava geçirgenliğe sahip olan file kumaş çeşidi ise birazdan göreceğimiz “Air File Kumaş”tır. (Raşel File Kumaş)

Pullu Kalın Raşel File Kumaş

Pullu Kalın Ağ File Örgü Kumaşı
Boncuklu Raşel File Kumaş

Bu tip file kumaş, nispeten yoğun olmayan bir dokumaya sahiptir. Raşel file genellikle dar bodyler, taytlar, sütyenler ve kontrol slipleri gibi giysilerin şekillendirilmesinde kullanılır. Bazı durumlarda pullu raşel terimi yerine “air file kumaş” da kullanılabilir. Diğer yandan atölyeciler arasında “sert boncuklu file kumaş” ismiyle de bilinmektedir.

Naylon File Kumaş

Naylon filenin en yaygın uygulamalarından biri arıcılık sektörüdür. Bu file kumaş türü, giysi yapımında daha az kullanılır. Daha sık olarak çadır perdeleri ve çamaşır torbaları gibi eşyaların yapımında kullanılır. Bununla birlikte, naylon file kumaş bazen gece elbiseleri gibi hafif giysiler yapmak için kullanılır.

Dantelli Tül File Kumaş

Bu file kumaş türü, parlak ve rengarenk dans kıyafetlerinde kullanılır. Bazı durumlarda, tül file kumaşlar, bu tür zararlı kumaşın çevresel etkisini azaltan ipekten yapılabilir. Bununla birlikte, ipek, pamuk vb. doğal liflerden üretilen sağlıklı kumaş türlerine göre polyester veya naylondan yapılmış file tül kumaşlar daha yaygındır. Bu kumaş genellikle dokulu bir görünüm elde etmek için demetleme işlemine tabi tutulur.

İpucu: Tül ve dantel kumaş çeşitleri, modelleri, fiyatları, üreticileri vs. tüm bilgilere ulaşmak için >>> “Tül ve Dantel Kumaş Nedir?”

Dayanıklı File Kumaş

Dayanıklı file kumaş, sıkıştırma ve sarma yetenekleriyle bilinir. Çeşitli spor giyim ve şekillendirici giysilerde yaygın olarak kullanılır. Bu kumaş türü, neredeyse tamamen şeffaf görünümünden dolayı bazen ev dekorasyonunda da kullanılabilir. Dayanıklı file kumaşın patentini hiçbir devlet hiçbir şirkete vermemiştir. Bu sayede dayanıklı sert file kumaş türleri fiyat olarak yatay seyretmektedir. Bazı durumlarda polyesterin ve naylonun hammaddesinin fiyatına gelen volatiliteyle beraber hem kumaş hem de hazır file kumaş ürünlerinin fiyatları da değişmektedir.

File Örme Kumaş Üretiminin Doğal Çevreye Etkisi Nedir?

Örgü kumaşın çevresel etkisi, bir dereceye kadar yapıldığı malzemelere bağlıdır. Bununla birlikte, fileler neredeyse her zaman sentetik malzemelerden yapılmaktadır. Bu yüzden file kumaş üreticilerinin çevre üzerinde belirgin olumsuz etkilere sahip olduğunu söylemek mümkündür.

Hem naylon hem de polyester, petrol yağından elde edilen tamamen sentetik malzemelerdir. Bu doğal kaynağa fosil yakıt deniyor. Çünkü milyonlarca yıl öncesinden gelen ayrışmış hayvansal maddelerden oluşuyor. Dünyadaki petrol yağı depoları yenilenmiyor. Bu nedenle, sürdürülemez bir kaynaktır. Petrol aynı zamanda benzin ve motor yağı gibi önemli malları yapmak için kullanıldığından, kumaş için kullanımının bilgeliği, siyasi yelpazenin her ucundaki yorumcular tarafından tartışılmıştır. 

Petrol yağı elde etmek çok fazla enerji ve emek gerektirir. Bu malzeme bir kez elde edildiğinde, onu kumaşa dönüştürmek için daha fazla enerji ve emek harcanır. Hem naylon hem de polyester üretme sürecinde, bu malzemeleri erimiş haldeyken soğutmak için büyük hacimlerde su kullanılır. Bu kirli su kaçınılmaz olarak hidrosfere yeniden girer. 

Naylon Astar Petrol Bazlı Örme File Kumaş Modelleri, Çeşitleri (Koyu Renkler / Siyah, Gri, Beyaz, Bej Renk File Kumaşlar)
Ayakkabı İmalatında Kullanılan Polyamid (Naylon) Süngerli File Kumaş Çeşitleri

Naylon üretimi adipik asit adı verilen bir madde gerektirir. Bu kimyasalın üretimi, çevre için karbondioksitten 300 kat daha kötü olan azot oksiti atmosfere bırakır. 

Petrol bazlı kumaşların üretimiyle ilgili çevresel sorunlar hikayenin sadece yarısıdır. Bu kumaşlar tüketici pazarında satıldığında, son bulabilecekleri tek yer ekosistemdir. Ne polyester ne de naylon biyolojik olarak parçalanır. Bu da bu kumaşlardan yapılan giysilerin binlerce hatta milyonlarca yıl boyunca su yollarına gireceği ve hayvanlara zarar vermeye devam edebileceği anlamına gelir. 

Bu kumaşlar düzgün bir şekilde atılsa bile, sonunda ekosisteme yeniden girecekler. Polyester veya naylon kumaşlar yapıldıktan sonra bu kirliliğin oluşmasını engellemenin bir yolu yoktur. Bu etkiyi azaltmanın tek yolu, bu kumaşlardan yapılmış daha az giysi üretmek ve tüketmektir.

Halk Arasında En Çok Bilinen File Örgü Kumaş İsimleri Nedir?

Farklı amaçlara hizmet etmek üzere özelleşmiş birçok farklı file kumaş türü vardır. File kumaşları çeşitlendirmek ve süslemek oldukça kolaydır. Fakat biraz hassas davranmanız gerekir. Gerekli özeni göstererek payetli, simli, taşlı file kumaşlar elde edebilir ve harika file kumaş elbiseler tasarlayabilirsiniz.

Hem sanayide hem de moda dünyasında oldukça yoğun kullanılan bu kumaş kullanım amacına göre üretilir. Örneğin abiyede kullanacağınız abiyelik file kumaş ile çantada kullanacağınız çantalık file kumaş isim olarak her ne kadar aynı olsa da farklı özelliklere sahiptir. Elbiselerde gördüğümüz file kumaşta daha çok rahatlık veya yumuşaklık aranır. Fakat çantalık file kumaş söz konusu olduğunda dayanıklılık ön plana çıkar.

File kumaş ev tekstilinde de sık kullanılan bir kumaştır. Evde görmeye alıştığımız file kumaş türlerini kullanım amacına göre yakından inceleyelim: 

File Tül Kumaş

Abiyelik Tül File Ağ Benzeri Örgü Kumaş Fotoğrafı
File Tül Kumaş (Lacivert Renk)

File tül kumaş evlerimizde daha çok perde ve süs eşyalarında karşımıza çıkar. Bu kumaş süslü yatak örtüsü takımlarında, gelinliklerde veya abiyelerde de kullanılmaktadır.

File Perde Kumaşı

Örme Tül File Perde Kumaşı Ham Bej Renk
Perdelik File Kumaş

Tül perde üretiminde kullanılan file kumaş türüdür. Perdelik tül kumaş olarak da adlandırılabilir. 

Döşemelik File Kumaş

Koltuk ve sandalye döşemelerinde gördüğümüz kumaş türüdür. Çekyatların iç kısımlarında görülür. Ya da oturma gruplarının dış yüzeyinde süsleme (aksesuar) olarak kullanılabilir.

Astarlık File Kumaş

Giysilerin astarında kullanılan file kumaştır. İç ve dış astar olarak ikiye ayrılır. File kumaşlar çoğunlukla iç astar kısmında, ürünü güçlendirme gayesiyle kullanılır.

İpucu: Astar kumaş nedir?, özellikleri nelerdir?, hangi türleri vardır?, nerelerde kullanılır? gibi soruların cevaplarını içerisinde barındıran kapsamlı bilgi yazısını okumak için >>> “Astarlık Kumaş Nedir?”

Likralı File Kumaş

Likra denen kavram tekstil sektöründe esneme yetisi olan kumaşlar için kullanılan yaygın bir tabirdir. Kumaşın üretim aşamasında eklenen kimyasallar (elastan, spandeks vb.) sayesinde kumaş esneyebilir hale gelir. Likralı file kumaş halk arasında lastikli file kumaş veya elastik file kumaş olarak da adlandırılabilir. 

Hava Alan Delikli File Hastane Ortopedi Sargı Kumaşı Likralı (Bej Renk)
Medikal File Kumaş (Elastik Sargı Bezi – Likralı Atel Koruma Kumaşı)

İpucu: Liralı kumaş ne demek? diye merak ediyorsanız >>> “Likralı Kumaş Nedir?”

%100 Pamuklu File Kumaş

Pamuk lifleri ile üretilen file kumaş formudur. Polyester veya diğer yapay üretim maddeleri bulunmaz.

İpucu: Pamuklu kumaşlar hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız >>> “Pamuk Kumaş Nedir?”

Organik File Kumaş

Pamuk, keten, ipek vb. doğal elyaflar kullanılarak elde edilen file kumaştır. 

İpucu: Organik kumaşlar hakkında detaylı bilgi almak için >>> “Organik Kumaşlar ve Çevre Dostu Alternatifleri”

Plastik File Kumaş

Plastik polimerler kullanılarak üretilen file kumaştır.

Keten File Kumaş

Keten lifler kullanılarak üretilen file kumaştır. 

İpucu: Keten kumaşlar hakkında yazılan en kapsamlı yazıyı okumak için >>> “Keten Kumaş Özellikleri, Fiyatları ve Çeşitleri Nedir?”

Yanmaz File Kumaş

Alev geciktirici kimyasallar ile üretilmiş file kumaştır. Daha çok koruyucu kıyafetlerde kullanılır. 

File Şezlong Kumaşı

File Örgü Kumaşla Yapılmış Deniz Şezlongu
File Kumaş ile Desteklenmiş Şezlong (Siyah Renk)

Hava geçirgenliği yeteneği ile şezlonglarda kullanılan file kumaştır. Delikli file kumaş ile şezlong yapılmaz ise şiddetli rüzgar akışları normal kumaşı havaya uçurabilir veya yere düşürebilir.

Air File Kumaş

Air File kumaş ofis mobilyaları, çantalar, sırt çantaları, ofis koltukları, laptop çantaları, yataklar, ilaç, cüzdan ve giyim sektörleri gibi birçok alanda kullanılabilir.

Siyah Renk Ayakkabılık Hava Geçiren Serin Tutan Raşel Air File Kumaş Nasıl Olur?
Siyah Renk Air File (Max) Kumaş

Air File kumaş tıpta birçok hastalıkta yardımcı olarak kullanılmaktadır. Air File, kol askıları, boyunluk süngeri, parmak destekli bilek aleti, omuz ve dirsek destekli cihazların üretiminde kullanılmaktadır. Yumuşak, nefes alabilir ve esnek özelliklere sahiptir. El bileği gerilmelerini, istemsiz hareketleri, kırıklara, alçı sonrası ve çıkıklara destek sağlamak için üretilmiştir. Sargı bezi (bandajlar) bu kumaşa bir örnektir.

Gölgelik File Kumaşı

Gölgelendirici file kumaş, seralarda, yemekhanelerde veya balkonlarda istenmeyen güneş ışınlarından korunmak ve sıcaklığı düşürmek için kullanılır. Gölgelendirme ağları UltraV ışınlarına dayanıklı uzun ömürlü ağlardır. Çiftçilerin hasatlarında yaptıkları gölgeleme ağları, hasat üzerine zararlı UltraV ışınlarının zarar vermesini engeller. Bu sayede ekinlerden daha fazla verim alınır.

Gölgelik File Kumaş Çadır, Branda
File Kumaş Bahçe Gölgelendirme Tentesi

Çiftçilerin daha organik ve daha iyi hasat almalarını sağlar. Gölgelendirme ağı, tarım ürünlerini kuşlara ve zararlı böceklere karşı korur. Gölgeleme ağları çiy, don, toz gibi çevresel etkenlerden korur. Gölgelendirme filesi çizildiği alanın gölgesini sağlarken gözenekli dokusu ile ihtiyaç duyulan hava sirkülasyonunu da sağlar. Gölgelik ağlar yırtılmaya karşı dayanıklıdır.

Diğer file kumaş türleri ise şunlardır: 

 • Ağ file kumaş
 • File dokuma kumaş
 • Geniş delikli file kumaş
 • Kare file kumaş
 • Yarım örme file kumaş
 • Hasır file kumaş
 • Euro (yuro) file kumaş

File Kumaş Renkleri Nelerdir?

Sayısız desende file kumaş bulabileceğiniz gibi hemen hemen her renkte de file kumaş bulmak mümkündür. Size gereken formda mor, gri, lacivert, turkuaz, beyaz veya siyah renkte farklı file kumaşlara erişmek oldukça kolaydır.

File Kumaş Desenleri Nasıl Olur?

Dilediğiniz her desende file kumaş üretebilirsiniz. Fakat desenin belirginliği için sık örgülü bir file kumaş kullanmanız gerekir. Aksi takdirde dilediğiniz sonuçları kaçırmanız olasıdır. 

File Kumaş Renkli Desenli Delikleri Mevcut Mor, Sarı, Pembe Karışımı
Desenli File Kumaş Modeli

Farklı kalınlıklarda file kumaşlar bulabilirsiniz. Yazlık giysiler için genelde ince file kumaş kullanırken döşemeler için daha sert, süngerli ve kalın olan file kumaşlar kullanılır. 

Air (Raşel) ve Gölgelik File Kumaş Fiyatları 2021

Air File Kumaş Fiyatları: Orijinal regüle kumaş metre fiyatı ortalama 40 TL’dir. 

Gölgelik File Kumaş Fiyatları: 8×1 gölgelik file kumaş fiyatı 50-60 TL bandındadır. Fakat gölgelik file kumaşların ışığı geçirme oranları farklılık gösterir. Kimi türler %75 gölgelik sağlarken kimi türler %95-%98 oranlarında gölgelik sağlar. Bu durum fiyat değişikliğine neden olur. Daha güçlü gölge özelliğine sahip file kumaşlar daha pahalıdır.

Not: Toptan file kumaş alımlarında, file kumaş satan firmalar mutlaka indirim uygulayacaktır. Pazarlık yapmayı unutmayın!

Kısaca Polyester Kumaş Nedir?

Sentetik ve bazı bitki bazlı polyester liflerinin neredeyse hepsi, başka kaynaklardan da türetilebilen petrolün bir bileşeni olan etilenden yapılmaktadır.  Bazı polyester çeşitleri biyolojik olarak parçalanabilir. Ama çoğu çeşitler parçalanabilir değildir. Polyester üretimi ve kullanımı tüm dünyaya toksik türevli maddeler yayar. Dolayısıyla polyester kumaş üretimi, yüksek derecede çevre kirliliğine sebebiyet verir.

Polyester elyaf bazlı kumaş türleri iyi derecede esneyebilir. Diğer taraftan kırışıklık direncine, şeklini korumaya, mükemmel yıkama ve giyme performansına ve dayanıklılığa sahiptir. Bu nedenle her türlü giyim kumaşında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, polyester elyafın nem emilimi zayıf olduğu için, kıyafetleri giyen kişinin rahatsız hissetmesine neden olur. Bunun başlıca sebeplerinden biri statik elektrik üretmesidir. Bu da giysilerin tozu emmesine, vücuda yapışmasına, dolayısıyla insanın rahatsız olmasına neden olur.

İpucu: Polyester kumaş fiyatlarından, ilk üretim şekillerine kadar türlü konuların açıklandığı detaylı araştırma yazısını okumak için >>> “Polyester Kumaş Nedir?”

PCDT (Polycyclohexylenedimethylene terephthalate) Polyester Kumaş

PCDT polyester oluşturma süreci, PET polyester oluşturma sürecine çok benzemektedir. Lakin bu polyester türü çok daha farklı bir kimyasal yapıya sahiptir. PCDT ayrıca dimetil tereftalat ile reaksiyona giren etilen glikolden oluşurken, bu iki yaygın polyester varyasyonunu yapmak için farklı üretim prosesleri kullanılır. 

Bitki Bazlı Polyester Kumaşlar

Çoğu bitki bazlı polyester türü ayrıca dimetil tereftalat ile reaksiyona giren etilen glikolden türetilir. PET ve PCDT polyesterde kullanılan etilenin kaynağı petrol olsa da, bitki bazlı polyester üreticileri bunun yerine şeker kamışı gibi etilen kaynaklarını kullanmaktadır. 

Polyester Kumaş Satın Almak İstersem Fiyat Ne Kadar Olur?

Polyester kumaşın birçok farklı türü vardır. Çeşitli özelliklerin varlığı ile polyester kumaşın fiyatları değişiklik gösterir. Genelde polyester file kumaş fiyatları metre fiyatı bazında 20-30 lira aralığındadır. 

Naylon Kumaş Nedir?

Polyester ve file kumaş nedir? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Şimdi de diğer ismi polyamid olan bir kumaş çeşidinin bize uygun olup olmayacağını

Naylon (Nylon) poliamidden yapılmaktadır. Tekstil endüstrisinde yaygın olarak kullanılır. Naylon kumaş termoplastik özelliktedir. Bileşenler, kimyasal bir bağ ile bağlanmışlardır.

Naylon kumaş, naylon elyaftan oluşan kumaştır. Hazır giyim, çarşaf, örtü ve diğer birçok ev içi kullanım alanları vardır. Naylon kumaş, üretilirken daha az zaman ve daha az dikkat gerektirir. Bu yüzden üretimi kolay bir malzemedir.

Bu, naylon kumaşlar, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda satılmak üzere güzel bir ürün haline getirilmektedir. Naylon kumaşların artış gösteren kullanımı, kumaş sektöründe sentetik kumaşların önemini bir kez daha ortaya çıkarmaktadır.

Naylon kumaş, hakikatten güçlü ve kuvvetli bir gerilme kabiliyetine sahiptir. Bu sebeple kullanmayı düşünenler, bu kumaşı diğer kumaşlardan önce tercih eder. Naylon kumaşlar yüksek elastikiyete sahiptir. Bu nedenle pek çok alanda birincil kullanımı vardır. Ayrıca, naylon kumaşlar özel bir çaba sarf etmeden temizlenir ve kurutulur. Yani bu kumaşın günlük bakımları da oldukça rahattır. Naylon kumaşlar genellikle su geçirmez kumaş olarak üretilir.

İpucu: Naylon (polyamid) kumaş hakkında daha detaylı bilgi edinmek için >>> “Polyamid Kumaş Nedir?”

Naylon Kumaş Fiyatları

Naylon kumaş diğer birçok kumaş türüne göre ucuzudur. Türünde göre fiyatlar 6-7 liralardan başlayıp yukarı çıkmaktadır. Naylon kumaş satın almak isterseniz hem online yolla hem de satıcı mağazalardan kolayca temin edebilirsiniz. 

Sen de Bir Parça File Kumaş Satın Al ve Aklındaki Tasarımı Hayata Geçir

Raşel File Meyve ve Sebzelik Kıyafet Yıkamak ve Ayakkabı İçin Kullanılan Kumaş Görseli - Ayrıca File Kumaşın Altında Bir İnsan Eli Görülmektedir..
Beyaz Renk File Örgü Kumaş Fotoğrafı

Bu yazımızda “file örgü kumaş nedir?” sorusuna kapsamlı bir şekilde cevap vermeye çalıştık. Bundan sonra File kumaş satın almak isterseniz ülkemizin tekstil alanında önde gelen İstanbul, İzmir ve Bursa şehirlerinde rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu şehirler onlarca farklı kumaş türünün ve file kumaş üreticilerinin konumlandığı şehirlerdir.  İstanbul Zeytinburnu ve Merter’de birçok tekstil firması ve file kumaş satıcısı mevcuttur. 

Yorumlar

 1. MURAT dedi ki:

  POLYESTER 10 MT FİLE KUMAŞ A İHTİYACIM VAR. ÇORAP İMALATI YAPAN FİRMAYIZ. YIKAMA İÇİN KULLANILACAKTIR. FARKLI BEDENLER FARLI AMBALAJ İLE MAKİNAYA ATILACAKITIR.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Murat Bey, size bir mail gönderdik. Polyester file kumaşların metrelik perakende satışı maalesef yoktur. Toptan bir şekilde file kumaş satın almak istiyorsanız maili cevaplarken belirtin. Kolaylıklar…

 2. Muhammet dedi ki:

  Merhaba bize %100 polyester file kumaş lazım toptan fiyat istiyoruz iyi günler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, mail adresinize file kumaş çeşitlerimizle ilgili bilgi gönderdik. Lütfen kontrol edip geri dönüş sağlayınız. Kolaylıklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir