Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Şamre Kumaş

Şamre Kumaş Nedir?, Özellikleri Toptan Fiyatları ve Diğer Tüm Teknik ve Temel Bilgiler - Kapak Fotoğrafı

Şamre Kumaş Genel Özellikleri Nedir?

 • Kumaşın İsmi: Şamre Kumaş
 • Kumaşın İçeriği: Pamuk
 • İplik Geçiş Sayısı: 150-450
 • Kumaş Nefes Alabilirliği: Yüksek
 • Nem Koruma Özelliği: Yüksek
 • Sıcak Tutabilme Gücü: Orta
 • Esneyebilirlik: Düşük
 • Tüylenme: Düşük
 • Yıkama Sıcaklığı: Sıcak veya çok sıcak suda yıkanabilir.
 • İlk Üreten Ülke: Fransa
 • Günümüzdeki En Büyük Üretici Ülke: Çin
 • En Popüler Kullanım Alanları: Pantolonlar, elbiseler, ayakkabılar… Şamre kumaşın kullanım alanları arasında en çok gördüğümüz ürünler trençkot, pantolonlardır. Şamre kumaş ile üretilen gömlek modelleri veya tunikler modelleri görebilmek de mümkündür.

Sizlerle birlikte bu yazımızda Şamre kumaş nedir?, Şamre kumaş ne demektir? Şamre kumaş nasıldır? gibi sorulara yanıt bulup tüm detaylarıyla birlikte her yönünü açıklamaya çalışacağız…

Şamre Kumaş Nedir?

Şamre, keten veya pamuktan yapılan bir doğal kumaş türüdür. Bu kumaş türü uzun yıllar boyunca üretilmiştir. Şamre kumaşlar hem ince hem de yoğun özellikler gösterir.

Birçok yönden denim kumaşlara benzer. Şamre kumaşın çeşitlerine kambrik veya batiste denir. Bununla birlikte, şamre kumaş üretmek için farklı bir dokuma modeli kullanılır. Sonuçta bu tür kumaşlar, denimden önemli ölçüde daha hafif ve daha nefes alabilir durumda olur.

“Şamre” kelimesi, farklı kumaş türlerini belirtmek için kullanılan “kambrik” teriminin bir evrimidir. Bu tür ilk olarak Fransa’da üretilmiştir. Adı Flamanca “kameryk” kelimesinden gelmektedir. “Cambric” kelimesi en az 1530’dan beri kullanılmaktadır. Fransızca eş anlamlısı “batiste (patiska) kumaş” 1590’da ortaya çıkmıştır. Bilinen bazı söylentilere göre, bu kumaş MS 1200-1300 yıllarında Baptiste adlı bir dokumacı tarafından icat edilmiştir.

“Cambric” ve “batiste (patiska)” terimleri başlangıçta beyaz bir tür keten kumaş için kullanılmaktaydı  Bununla birlikte, cambrik de tarih boyunca ipek lifleri ile yapılmıştır.

Zamanla çoğu kambrik kumaş türü pamuk esaslı hale gelmiştir. 18. yüzyılın ortalarında, Fransız kumaşlarının İngiltere’ye ithalatı yasadışı hale gelmiştir. Bu da İngilizlerin ince Hint pamuklu kumaşı cambric veya batiste türü olarak adlandırmaya başlamasına neden olmuştur.

Şamre Kumaş Yüzey Fotoğrafı Nasıldır?
Şamre Kumaş Yüzey Fotoğrafı

Zamanla, “cambrik” ve “şamre” terimleri, farklı kumaşları belirtmek için kullanılsa da, zamanla eşanlamlı hale geldi. İngiliz dilinde Şamre kelimesinin ilk kullanımı 19. yüzyılın ortalarına kadar uzanmaktadır. Zamanla “cambric” terimi kullanım dışı kalmıştır. Chambrai (şambray) denilmeye başlanan bu kumaş artık Türkçede “Şamre” olarak adlandırılmaya başlanmıştır.

Bununla birlikte, modern tekstil endüstrisinde, “Şamre” yalnızca bu tip kumaşın göstergesi olan özel atkı ve dokuma deseniyle üretilen pamuklu kumaşları belirtmek için de kullanılır. Bazı tüketiciler Şamre kumaşı denim kumaşa alternatif olarak kullanmayı tercih etmektedir. Bu kumaş aynı zamanda çeşitli ev tekstillerinde de popülerdir.

Şamre Kumaş Üretim Süreçleri Nasıldır?

Şamre yapmak için kullanılan üretim süreci, bu kumaşı yapmak için kullanılan malzemenin türüne bağlıdır. Şamrenin türüne bağlı olarak, bu kumaş keten, pamuk veya ipekten yapılabilir. Bununla birlikte, bu tür kumaşlar modern çağda neredeyse hiç ketenden yapılmamıştır. İpek şamre kumaşın da zamanla modası geçmiştir. Bu nedenle, şamre kumaşın yapıldığı pamuk ipliğini içeren üretim sürecini tartışacağız. Yani güncel olarak günümüzde şamre kumaş satın almaya karar verdiğinizde satın aldığınız kumaşın (bildiğimiz şamre kumaş) üretim süreçlerini anlatacağız.

Şamre Kumaş Nasıl Yapılır?

Pamuk üretimi, pamuk tohumunu çevreleyen liflerin toplanmasıyla başlar. Çeşitli pamuk bitkileri türleri, beyaz lif tutamları ile çevrelenmiş tohumlar üretir ve bu tohumlar ve lifler genellikle pamuk çırçır veya onun teknolojik olarak daha gelişmiş çağdaş varyantlarından biri olarak adlandırılan bir cihazla birlikte toplanır. Bazı durumlarda pamuk tohumları elle de toplanabilir.

Daha sonra tohumlar liflerden ayrılır. Bu lifler daha sonra büyük dikdörtgen balyalar halinde sıkıştırılır. Bu balyalar daha sonra bir üretim tesisine aktarılır, açılır ve içerikleri karıştırma makinelerine boşaltılır.

Karıştırılmış pamuk lifleri daha sonra, ham liflerin ip benzeri lifler haline getirilmesi işlemidir.  Taraklama genellikle otomatik bir makineyle yapılır. Ancak bu adım elle de gerçekleştirilebilir.

Bu taranmış lifler daha sonra toplanır ve makaralara yüklenir. Son olarak, endüstriyel veya el gücüyle çalışan bir eğirme makinesi ile iplik haline getirilirler. Bu noktada iplik, şamre kumaşa dokunmaya hazırdır.

Pamuku Şamre Kumaş

Pamuk ipliği yapmak için kullanılan üretim süreci her tür pamuk için tekdüze iken, Şamre kumaşının kalitesinin kullanılan pamuk türüne göre değiştiğini belirtmek önemlidir. Çoğu pamuk türü kısa elyaftır. Bu da her bir pamuk elyafının nispeten kısa olduğu anlamına gelir.

Ancak Mısır, Pima ve Supima pamuğu gibi pamuk çeşitleri daha uzun liflere sahiptir. Eğrildiklerinde çok daha yumuşak ve güçlü giysiler ortaya çıkar. Şamre kumaşının büyük çoğunluğu kısa elyaflı pamuktan yapılır. Ancak uzun elyaflı pamuktan yapılan şamre kumaş daha kalitelidir.

*******

Şamre kumaşı, kot kumaşı ile pek çok benzerlik gösterir. Ancak bu tür tekstili, pamuk ipliğinden yapmak için farklı bir dokuma stili kullanılır. Kumaş dokunduğunda, kullanılan iki iplik teli “çözgü” ve “atkı” olarak adlandırılır. Bu iki iplik şeridinin birbirine dokunma şekli ortaya çıkan kumaşın doğasını belirler.

Pamuk Şambre Kumaş Yakın Çekim Nasıldır?
Pamuklu Dar Dokuma Şamre Kumaş Fotoğrafı

Şamre kumaşı yapmak için çözgü ve atkı şeritleri birbirinin üzerinden sırayla geçer. Ancak denim üretiminde çözgü ipliği üçüncü bir atkı ipliğinin altına girmeden önce iki atkı ipliğinin üzerinden geçer. Sonuç olarak, bir kot kumaş tabakasının iç tarafı, dış tarafına göre daha hafiftir. Şamre kumaş söz konusu olduğunda ise bu kumaşın her iki tarafı aynı renktedir.

Kot kumaşta olduğu gibi, atkı ipliği genellikle beyaz veya çözgü ipliğinden daha açık renktedir. Bu yaklaşımın sonucu, çözgü ipliğinin renginden daha açık olan genel bir kumaştır. Bu nedenle, çok koyu bir çözgü ipliği kullanabilmek ve önemli ölçüde daha hafif bir kumaş elde edebilmek mümkündür.

İpucu: Denim (kot) kumaş üretimi hakkında detaylı bilgi almak için >>> “Kot Kumaş Nedir?”

Şamre Kumaşın Kullanım Alanları Nelerdir?

Yüzlerce yıldır, şamre kumaş, şenlik için veya lüks giysiler için kullanılmıştır. Orta Çağ ve Rönesans sırasında, çoğu insan iş için nispeten kaba giysiler giyerdi. Dini ritüeller veya farklı festivaller için şamre kumaştan yapılmış giysiler giymek adettenmiş.

Koyu Mavi / Lacivert Kadın Elbisesi - Sarışın Kadın Şamre Tunik Elbise Giyiyor
Şamre Kumaş Elbise – Mavi Renk

Şamre, yabancı ülkelerde özellikle rahipler veya kiliselerle ilgilenen diğer insanlar tarafından kullanılmaktaydı. Bazı durumlarda lüks bir tekstil olarak ipekle eşdeğer olduğu düşünülüyordu. İpek kumaş genel itibariyle, şamre kumaştan çok daha yumuşaktır. Ancak aynı zamanda daha az dayanıklıdır.

Rönesans Avrupası’ndaki insanlar, şamre kumaşlarını parlak renklerle boyama eğilimindeydi. Bu kumaş günümüzde genellikle denim yerine kullanılırken, geçmişte kırmızı, turuncu, yeşil ve parlak mavi gibi renklerde boyanmaktaydı.

Şamre kumaşın baskın çağdaş kullanımı, denim yerine geçer. Örneğin, bu kumaş genellikle pantolonlarda, şortlarda, hafif dökümlü ceketlerde ve kumaş kaplı ayakkabılarda kullanılır. Çoğu kot ile benzer mavi tonlarda boyanır.

Bol Kesim Large Haki Renk Şamre Kumaş Pantolon Unisex
Şamre Kumaş Pantolon – Bol Kesim

Giysi türlerine ek olarak, ayrıca bir dizi ev tekstili yapımında da kullanılmaktadır. Örneğin, bu kumaş kanepe ve sandalye döşemelerinde kullanılabilir. Aynı zamanda yatak çarşafları için popüler bir kumaştır. Yumuşak ve nefes alabilen Şamre, yüksek iplik numaralarında da dokunabilir. Bu da onu ideal bir döşeme malzemesi yapar. 

Şamre Kumaşı Nerelerde Üretilmiştir?

Şamre kumaşı ilk olarak Fransa’da üretildi. Bu tür kumaşların üretimi hızla İngiltere taraflarına yayıldı. Bununla birlikte, Fransa’dan orijinal şamre kumaş, benzer İngiliz kumaşlarından daha değerli oldu. Hindistan tarafından üretilen ince şamre kumaşları Fransız şamre kumaşına rakip olduğunda bile, Fransız şamre kumaşı en özgün olan tür olarak tarihe geçti.

İpucu: Hindistan’da tekstil sektörü hakkında güncel bilgiler almak için >>> “Hindistan Tekstil Sektörü ve Kumaş Ticareti”

Sanayi çağının başlamasıyla birlikte, şamre kumaş üretimi önemli ölçüde Amerika Birleşik Devletleri’ne kaydı. Bu ülke 1980’lere kadar tekstil üretiminde dünya lideri olarak kalmıştır. O zamandan sonra dünyada artık Çin, tekstil üreticisi olarak ivme kazanmıştır.

Çin, pamuk üretiminde öndedir. Bu ülkedeki 100.000’den fazla çiftlik bu mahsulü üretmektedir. Çin’de pamukta uzmanlaşan tekstil fabrikalarının sayısı, bu önemli ham pamuk tedarikiyle kabaca orantılıdır. Bu fabrikaların çoğu, geleneksel pamuk dokumalarına ek olarak şamre ve denim kumaş çeşitleri üretmektedir.

Yakın gelecekte Çin’in en büyük Şamre kumaş üreticilerinden biri olmaya devam etmesi bekleniyor. Ancak Pakistan ve Hindistan gibi diğer ülkeler de her yıl giderek daha fazla pamuk üretiyor Bu da Çinli şirketlere sıkı bir rekabet sağlıyor. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tekstil üretimi de bir toparlanma yaşıyor. Bu güçlü teknoloji ülkesinde her yıl gittikçe artan miktarlarda şamre kumaş ve şamre kumaştan yapılmış giyim ürünleri üretiliyor.

Şamre Kumaş Fiyatları Nedir?

Şamre kumaşı genelde oldukça ucuzdur. Bu tür kumaşların maliyeti kullanılan malzemeye bağlıdır. Örneğin Şamre yapmak için pamuk kullanılırsa, nispeten ucuzdur. Ancak bu kumaş ipekten yapılırsa, daha maliyetli olabilir. Organik tekstil ipliğinden yapılan şamre kumaşının, geleneksel yetiştirme ve işleme teknikleriyle yapılan kumaştan genellikle daha pahalı olduğunu belirtmek de önemlidir.

Bazı durumlarda, kumaş satan firmalar, benzersiz dokuma modeli veya yüksek iplik sayısı gibi ekstra özellikler nedeniyle şamre kumaş için daha fazla ücret talep edebilir. Şamre kumaştan yapılan bazı kumaş türleri, 500-600 kadar yüksek iplik numarasına sahip olabilir. Bu da binlerce ince, yoğun liften yapıldığı anlamına gelir. Bu kumaşı dokumada kullanılan süreçte doğası gereği maliyetli bir şey olmasa da, kumaş alanlar, algılanan lükslüğü nedeniyle şamre kumaşa daha yüksek fiyatlar ödeyebilir.

Şamre Kumaş Türleri Nedir?

Şamre Kumaş Türleri (Çeşitleri) Nedir?
Şamre Kumaş Modelleri

Yalnızca bir tür şamre kumaşı vardır. Ancak şamre benzeri kumaşlara atıfta bulunmak için kullanılan birkaç terim vardır:

Orijinal Şamre Kumaş

Bu terim, geleneksel şamre tarzında dokunan herhangi bir kumaş türünü ifade eder.

Cambrik Kumaş (İnce Hint Kumaşı)

Bu kumaş türü, Şamre’ye benzer bir dokumaya sahiptir. Ancak biraz daha hafif ve pürüzsüzdür. Hindistanda üretilmiş fakat İngiltere’den Avrupaya pazarlanmıştır.

Batiste (Patiska Kumaş)

Cambrik kumaşla neredeyse aynı özellikler gösterir. Organze, Vual, Hasse, Amerikan Bezi gibi kumaş çeşitleri de patiska kumaşın dokuma türüne çok benzer özelliklerde üretilmektedir.

İpucu: Patiska (batiste) kumaş hakkında daha detaylı bilgi yazısını okumak için >>> “Patiska Kumaş Nedir?”

Şamre Kumaşı Çevreyi Nasıl Etkiler?

Şamre kumaş üretiminin çevre üzerindeki etkisi, bu tekstili yapmak için kullanılan iplik türüne bağlıdır. Şamre, bir tür tekstil elyafından ziyade bir dokuma türü olduğundan, bu tür kumaşların üretimi, temel malzemesinin üzerinde ve ötesinde herhangi bir çevresel etkiye sahip değildir.

Pamuk, Şamre kumaş yapmak için en yaygın olarak kullanılan elyaf olduğu için, bu elyafın çevre üzerindeki etkisini tartışacağız. Sürdürülebilir bir şekilde pamuk üretmek kesinlikle mümkündür. Sentetik veya yarı sentetik kumaşlardan farklı olarak bu tür lifler bitki bazlıdır. Eik ve organik uygulamalarla yetiştirilirse çevreyi olumsuz etkilemez. Ek olarak, pamuk biyolojik olarak parçalanabilir. Bu da genel çevresel faktörler nedeniyle parçalanacağı ve bileşenlerinin doğası gereği kumaşın geri dönüştürülebileceği anlamına gelir.

İpucu: Geri dönüştürülebilir kumaşlar hakkında kapsamlı bilgi edinmek için >>> “Geri Dönüşüm Kumaş Nasıl Yapılır?”

Bununla birlikte, büyük ölçüde kirlilik, pamuğun seri üretiminden kaynaklanmaktadır. Bu lifin su yollarını kirletmesi ve toprağı zehirlemesinin nedeni kullanılan kimyasal gübre ve böcek ilaçlarıdır. Bu tür bir kirlilik hem yerel ekosisteme hem de pamuğun ekildiği bir bölgenin yakınında yaşayan insanlara zarar vermektedir.

Aslında pamuk üretimi de toprağın bozulmasına neden olur. Çünkü bu lifin büyümesi büyük miktarda su gerektirir. Pamuk bir üretim tesisine aktarıldıktan sonra, üreticiler pamuk işlemek ve iplik üretmek için toksik olmayan maddeler kullanma seçeneğine sahiptir. Bu tercihi hangi yönde seçerlerse o şekilde çevreyi korumuş veya zarar vermiş olurlar.

Ayrıca şamre kumaş kıyafetlerin veya kumaşların üzerine baskı yapılırsa çevreye daha çok zarar verir. Çünkü doğal liflerle üretilmiş şamre kumaş, dijital veya daha farklı tekstil baskısı çeşitlerine maruz kalırsa, kumaşın geri dönüşüm süreçleri sekteye uğrar. Kumaşın geri dönüştürülebilmesi için üzerindeki baskı maddesi sökülmelidir.

Dijital Kumaş Baskısı Şamre Dokuma Modeli Üzerine İşlenmiş, Lacivert Renk üzerine Beyaz Renkli tekstil baskısı.
Baskılı Şamre Kumaş (Çiçek Desenli)

Bununla birlikte, birçok büyük pamuklu kumaş üreticisi, pamuğu işlemek için toksik kimyasallar kullanır. Bu kimyasallar işçilere zarar verebilir veya su yollarına bulaşabilir. Şamre kumaş kullanımınızın çevreye zarar vermemesini sağlamak için her zaman organik sertifikalı şamre kumaşları veya doğal şamre kumaş giysilerini seçin.

Keten Kumaş ve Şamre Kumaş Arasındaki Fark Nedir?

Keten ve şamre kumaş, her ikisi de hafif, nefes alabilen kumaşlar olduğu için erkekler ve kadınlar için genelde yazlık giysiler olarak kullanılırlar. Keten kumaşı, içerisinde barındırdığı bitki tarafından tanımlanır. Ağırlık ve dokuması, kumaşın kullanım amacına göre değişebilir. Bu da nevresim veya havlu gibi ev eşyalarından özel tasarım giysilere kadar değişebilir. Şamre ise tam tersine, üretim şekline göre tanımlanan bir kumaştır. Renkli çözgü ve beyaz dolgu ipliklerinden oluşan düz bir dokuma ile oluşturulur. Genellikle pamuk liflerinden yapılır. Ancak keten veya ipek ile de yapılabilir.

Keten Kumaş Özellikleri Nedir?

Keten, keten lifi ile yapılan bir kumaş türüdür. Keten lifleri pamuktan veya ipekten daha serttir. Bu özellik, keten kumaşına esnemezlik ve kırışıklık eğilimi kazandırır. Keten, kumaşın dokusunu ve ağırlığını belirleyecek çok sayıda dokuma kullanılarak yapılabilir. Çeşitlilik ne olursa olsun, keten kumaş en başta nefes alabilirliği ve doğallığı ile bilinir.

İspanyol Paça Bayan Kadın Pantolon Modelleri - Gri Renk Şamre Kumaş ile Dokuma Yapılmıştır.
Doğal Keten Kumaş Kadın Pantolon (Bol Paça, Gri Renk)

İpucu: Keten kumaş hakkında yazılmış en detaylı yazıyı okumak istiyorsanız >>> “Keten Kumaş Türleri, Özellikleri, Kullanım Alanları ve Fiyatları Nedir?”

Şamre Kumaş Özellikleri Nedir?

İki özellik Şamre’yi tanımlar. Düz örgüsü ve beyaz kenarı. “Düz dokuma”, tekstil dokumasının en temel türüdür. Bir çapraz desen altında basit bir desen kullanır.  Bir Şamre kumaşta, çözgü lifi boyanır (mavi renk). Atkı lifi beyazdır. Bu örgü, kot kumaşı andıran, ancak ağırlığı daha hafif olan yumuşak, soluk bir renk oluşturur. Şamre kumaşı genellikle tüm pamuk liflerinden yapılır. Ancak ipek veya ikisinin karışımı ile de yapılabilir.

Köken Farkları

Hem keten hem de Şamre Avrupa’da ortaya çıktı. Ancak keten, Şamre’den çok daha öncesine dayanmaktadır. Aslında keten, tarih öncesi İsviçre’de MÖ 8000 yılına kadar uzanan, insanlık tarihindeki en eski tekstil olarak kabul edilir. Dayanıklılığı keten bitkilerinin bolluğu ve kumaşın dayanıklılığı ile bağlantılıdır. Başlangıçta keten liflerinden yapılmış düz dokuma bir kumaş olarak bilinen şamre kumaş, 1800’lere kadar keten ile üretilmeye devam etmiştir.

Kullanım Farkları

Hem keten hem de Şamre, yaz modasında düzenli olarak görünürken, ketenin giyim dışında birçok kullanımı vardır. Keten, dayanıklılığı ve yüksek emiciliği nedeniyle nevresim, havlu ve masa örtüsü gibi ev eşyalarında kullanılmaktadır. Şamre, aksine, sadece giyim için kullanılır.  Başlangıçta işçi gömlekliği için kullanılan şamre kumaşın kullanımı son zamanlarda kadın elbiseleri ve çocuk kıyafetlerine doğru evrilmiştir.

Şamre Kumaş Nasıl Bir Kumaştır?

 • Bir dokuma kumaş çeşididir.
 • Nefes alabilirdir.
 • Farklı liflerin karıştırılması ile elde edilebilir.
 • Fiziksel olarak sağlam bir kumaştır.

Şamre kumaş nedir? Detaylarıyla paylaştığımıza göre, şimdi de en çok sorulan sorulara cevap arayalım…

Şamre Kumaş Çeker mi?

Şamre kumaş sıcak ve çok sıcak sularda yıkamaya uygun bir kumaştır. Kumaşların çekmesine neden olan şey sıcak sudur ve şamre kumaş sıcak suda çekme yapmaz.

Şamre Kumaş Esnek midir?

Şamre kumaş üretim aşamasında yani dokuma yapılırken elastan lifler ile karıştırılırsa esneklik sağlanabilir.

Şamre Kumaş İç Gösterir mi?

Şamre kumaş çok ince de üretilebilen bir kumaştır. Fakat genel itibari ile iç göstermez. 

Şamre Kumaş Hangi Mevsimde Giyilir?

Şamre kumaş yaz aylarında giyilmek için gardroptaki yerinde bekler.  

Şamre Kumaş Kırışır mı?

Şamre kumaş yüksek bir kırışıklık göstermezken ütülü şekilde kullanmak çok daha iyi olacaktır. Sonuç olarak şambre bir dokuma çeşididir ve kumaşın kırışıp kırışmayacağı kullanılan life bağlıdır. 

Şamre Kumaş Su Geçirir mi?

Şamre kumaş su geçirebilen bir kumaştır.

Şamre Kumaş Yazlık mı?

Şamre kumaş en çok yaz aylarında tercih edilir. 

Şamre Kumaş Terletir mi?

Şambre kumaş nefes alabilir yapısı ile terletmez. Pamuk şamre kumaş terletmeme açısından en güçlü olanıdır. 

Şambre Kumaş Satın Almak İyi mi?

Şambre kumaşın iyi olup olmadığı onu ne amaçla kullanacağınıza bağlıdır. Üniforma, pantolon, trençkot gibi alanlarda kullanmayı düşünüyorsanız şambre sizin için iyi bir seçenek olacaktır. Bu gibi ürünlerde şamre kumaş kullananlar şamre kumaş hakkında iyi yorumlarda bulunmuşlardır. 

Şamre kumaş ile benzerlik gösteren keten kumaş hakkında da biraz bilgi edinelim. 

Keten kumaş satın almak istediğinizde parça veya toptan keten kumaş satın alabilirisiniz. Keten kumaş satan yerler ve firmalar toptan satış yapıldığında fiyatlara belli oranda iskonto uygular. Bu nedenle toptam keten kumaş fiyatları daha düşüktür. Siz de daha uygun fiyatlı keten kumaş toptancıları arıyorsanız İstanbul’daki satıcıların fiyatlarından memnun kalabilirsiniz. 

Keten Kumaş ve Şamre Kumaş Fiyatları 

Keten kumaş metre fiyatları 10 ila 22 TL bandında işlem görür. Şamre kumaş fiyatları ise içerisinde bulunan lif özelliklerine, moda trend süreçlerine, günün koşullarına, mevsimsel özelliklere bağlı olarak metresi 20 TL ile 50 TL arasında değişmektedir.

Bir cevap yazın