Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Süet Kumaş

Süet Kumaş Nedir? Nasıl Olur? Tüm Detayları İçeren En Kapsamlı Yazı

Süet Kumaş Genel Özellikleri Nedir?

 • Kumaşın İsmi: Süet Kumaş
 • Kumaşın İçeriği: Hayvan derilerinin alt tarafı veya benzeri bir sentetik (yapay) malzeme ile üretilir. 
 • Hava Geçişi: Hava geçirgenliği düşüktür.
 • Nem Tutma Gücü: Düşüktür.
 • Sıcaklığı Koruma Özelliği: Yüksektir. 
 • Esneme Potansiyeli: Düşüktür.
 • Tüylenme: Düşüktür.
 • İlk Üreten Ülke: İsveç’tir.
 • Günümüzdeki En Büyük Üretici Ülke: Çin’dir.
 • Tavsiye Edilen Yıkama Şekli: Kuru temizleme ile temizlenmesi önerilir. 
 • Yaygın Kullanım Alanları: Ayakkabılar, şapkalar, ceketler, eldivenler, çantalar, kemerler, kıyafet astarları, koltuk kılıfları…

Kısaca süet kumaşın genel özelliklerinden bahsettik. Şimdi ise kapsamlı bir şekilde “süet kumaş nedir?, nasıl olur? incelemeye başlayalım.

Süet Kumaş Nedir?

Süet kumaş aslen bir deri türüdür. Normal deri üretiminde kullanılan her türlü hayvan derisinden elde edilebilir.  Süet ve diğer deri türleri arasındaki temel fark, süet kumaşın hayvan derisinin altından, diğer çoğu deri türünün ise hayvan derisinin üst tarafından türetilmesidir.

Hayvan derisinin alt tarafı dış tarafından çok daha yumuşaktır. Ancak aynı zamanda elementlere ve lekelere karşı daha az dayanıklıdır. Bu nedenle süet genellikle lüks bir malzeme olarak değerlendirilir. Normal derinin dayanıklılığına sahip olmamakla birlikte, dokunulduğunda çok daha yumuşak bir his karşımıza çıkmaktadır. Giyildiğinde, cilt sağlığı ve konforu açısından diğer deri türlerine göre daha rahattır.

Normal deri ile karşılaştırıldığında süet çok daha geçirgendir. Bu da derinin su geçirmezlik faydalarından yoksun olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, süet giysileri iç mekanlarda veya olumsuz çevre koşullarıyla karşılaşmanın olası olmadığı durumlarda giymek en iyisidir.

Süet Kumaş Fotoğrafı - Süet Nasıl Bir Kumaş? - Örnek
Koyu Kahverengi Süet Kumaş Örnek Fotoğraf

Çoğu deri türü inek derisinden üretilirken, süet en çok kuzu derisinden üretilir. Bununla birlikte, dana, keçi ve geyik gibi diğer hayvan derisi türleri de süet üretiminde kullanılabilir.

Deri üreten hayvanlar üzerindeki etkiyi azaltmak ve süetin bazı olumsuz özelliklerine karşı koymak amacıyla, tekstil üreticileri, değişen derecelerde başarı için çeşitli farklı sentetik süet alternatifleri yaratmaya çalıştılar. Süetin arzu edilen özelliklerini gerçekten taklit etmek imkansız olsa da, sentetik alternatifler orijinal üründen daha ucuz veya daha dayanıklı olabilir.

Süet Kumaşın Tarihi Gelişimi Nedir?

Etimolojik olarak süet kelimesi, “İsveç eldivenleri” anlamına gelen Fransız bir teriminden gelir. Fransa’da Romantizm döneminde, İsveç derisi ithalatı soylular arasında oldukça popüler hale gelmiştir. İsveçli deri zanaatkârları, hayvanların kaba dış postunu kullanmak yerine, inanılmaz derecede yumuşak kıyafetler-ekipmanlar tasarlamak için hayvanların yumuşak iç derisini kullanmanın bir yolunu bulmuşlardı.

Süet üretimi birkaç on yıl boyunca eldivenlerle sınırlı kalırken, İsveç ve Avrupa’daki zanaatkârlar sonunda süet potansiyelinin sadece eldiven üretiminin çok ötesine ulaştığını fark ettiler. Zamanla süet üretimi ceketler, ayakkabılar, çantalar ve bugün bildiğimiz diğer süet uygulamalarına yayıldı.

Süet ürünlerin üretimi, insanlık tarihinde nispeten yeni bir olgudur. Ancak insanlar binlerce yıldır kıyafet ve aksesuar yapmak için hayvan postlarını kullanıyor. Tarih öncesi dönemlerden elde edilen kanıtlar, Neolitik halkların birincil tekstil kaynağı olarak hayvan postu kullandığını, kumaş üretiminde deri kullanımının bugüne kadar hız kesmeden devam ettiğini gösteriyor. Bugünün derisi ile tarih öncesi emsalleri arasındaki en büyük fark, mevcut deri ürünlerinin çeşitliliği ve modern deri malzemeleri geliştirmek için kullanılan teknik beceridir.

Süet Kumaş Özellikleri Nedir?

Süet, bazı üretim şekillerine göre tüylü bir yüzeye sahiptir. Çoğu deri türü pürüzsüz olsa da süet, hayvan derisinden çok pamuk veya başka bir bitki bazlı kumaş türü gibi hissettirmektedir. Görünüşe göre, süet mat iken normal deri parlaktır. Normal deri su geçirmezken süet oldukça geçirgendir. Ayrıca lekelenme eğilimindedir.

Hakiki Deri Rengi Süet Kumaş Yüzey Fotoğrafı
Hakiki Süet Kumaş Yüzey Özellikleri

Genellikle oldukça kalın olan normal derinin aksine süet genellikle incedir. Bu da hassas tekstil uygulamaları için cazibesine katkıda bulunur. Süet, herkesin bildiği gibi temizlenmesi zordur. Bu kumaşı makinede yıkamak kumaşa zarar verebilir. Ancak süet kumaş türleri çok kolay kirlendiğinden, süet giysi, ayakkabı veya aksesuar kullanıcıları, süet ürünlerini iyi durumda tutmak için nispeten sık sık profesyonelce temizlemelidir.

Süet Kumaş Üreticileri Bu Kumaşı Nasıl Üretir?

Süet Kumaş Üretimi Nasıl Olur?

Süet yapma süreci, bu kumaşı yapmak için gereken hayvanın kesilmesi ile başlar. Daha sonra hayvanın derisi yüzülür ve deri kurutulur.

Post tamamen kuruduktan sonra, derideki tüm kıl köklerini çıkarmak için kireç adı verilen doğal bir kimyasal kullanılır. Daha sonra post, postu hareketsiz kılan ve resmi olarak deriye dönüştüren tanen adı verilen doğal enzimlere maruz bırakılır.

Deri Süet Kumaş Üretimi Nasıl Olur? - Tabaklama
Koyun Derisini Süet Kumaş Haline Getirmeye Çalışan İşçi

Tanenler olmasaydı, deri yapmak için kullanılan postlar diğer herhangi bir hayvan ürünü gibi kalır. Daha sonra zamanla çürür. Tanenler bu ayrışmayı önler ve tanen uygulama sürecine “tabaklama” adı verilir.

İpucu: Deri kumaş üretimi, tabaklama yöntemleri vb. bilgileri içeren kapsamlı deri kumaş bilgi yazısını okumak için >>> “Deri Kumaş Nedir?”

Bitirme

Bu noktada süet yapımında kullanılacak deri az çok bitmiş durumdadır. Bununla birlikte, bir kumaşı süet olarak tanınabilir hale getirmek için birkaç işlem daha yapılmalıdır.

İlk olarak, deri üreticileri deriyi işlemek için tuzlar, yağlar ve diğer doğal bileşiklerin bir karışımını uygular. Bu işlem deriyi daha dayanıklı hale getirir. Bazı deri üreticileri daha fazla dayanıklılık sağlamak için sentetik kimyasallar kullanabilir.

Bu bitmiş deri ürününü süet haline getirmek için, deri inceltilecek ve bölünecektir. Bu da süet kumaşı bu kadar cazip kılan bez dış dokusu ile sonuçlanacaktır. Son olarak, elde edilen süet kumaşı yumuşak ve rahat hale getirmek için özel bir tekstüre işlemi uygulanacaktır.

Nihai Süreçler

Son tekstüre işlemi ile süet kumaş, giysi, aksesuar veya ayakkabı haline getirilmeye hazırdır. Bununla birlikte, bazı üreticiler süetlerini aksesuar veya giysi üreticilerine satmadan önce boyamayı tercih edebilir.

Boyanması çok zor olan normal derinin aksine, süetin benzersiz dokusu çeşitli doğal ve yapay boyalara iyi bir şekilde birleşir. Dilediğiniz renkte süet kumaşa ulaşabilirsiniz. Bej, gri, siyah, beyaz, bordo, lacivert, pembe, yeşil ve daha nice renkte süet kumaş aksesuar, çanta veya giyim ürünleri edinebilirsiniz. Boyama işlemi tamamlandıktan sonra süet genellikle satılır. Daha sonra son tüketiciye satılabilecek nihai bir ürün oluşturmak için kesilip dikilebilir. Bununla birlikte, bazı giyim ve ayakkabı üreticileri, süet ürünlerini satmadan önce son bir su geçirmezlik cilası uygulamayı seçebilirler.

Süet Kumaş Kullanım Alanları Nedir?

Süet kumaşın en çok kullanıldığı alanlar trençkot kaban veya pardesü (tdk: pardösü) gibi ceketler, çanta ve ayakkabılardır.

Peki süet kumaş ürünlerinin daha farklı kullanım alanları nedir?

Süet kumaş elbise üreticileri var olsa da yaygın bir kullanım alanı değildir. Giyimlik süet kumaş kullanarak kıyafet üretiminin son yıllarda artış gösterdiğini belirtmemiz gerekiyor. Öte yandan süet kumaş ev tekstili ve döşemede de karşımıza sıklıkla çıkıyor. Süet döşemelik kumaş ile kaplanmış koltuk ve sandalyeler oldukça beğeni topluyor. Perdelik süet kumaş perde fonlarında kullanılabiliyor. Gömlek imalatında süet kumaş kullanan üreticiler görmek mümkündür. 

Large Süet Kumaş Elbise Modelleri - Bordo Kahverengi Arasında Renk Tonu
Kahverengi Süet Kumaş Elbise Modeli

Süet kumaş, daha farklı giyim ve aksesuar uygulamalarında da kullanılmaktadır. Ancak bu kumaş nispeten hassas olduğu için endüstriyel uygulamalarda kullanışlı değildir.

Süet kumaş, ayakkabı üretimi için popüler bir kumaştır. Süet, doğal haliyle açık kahverengi veya gri iken, bu kumaşın renk şemasını mavi, kırmızı, sarı, yeşil veya istenen herhangi bir renk yapmak üzere değiştirmek için çeşitli boyama işlemleri kullanılabilir. 

Süet kumaş sadece elbise ayakkabılarında kullanılabilir. Bu kumaş hassas olduğu, suyu emdiği ve lekelenmeye meyilli olduğu için herhangi bir outdoor ayakkabı uygulaması için kullanışlı değildir. Aslında, süet ayakkabıların şık ve parlak görünmesini sağlamak için düzenli bakım gereklidir. Bu da, kumaşın birçok meraklısının, süet kumaşın kolay bakım gerektiren türlerine veya makinede yıkanabilir sentetik alternatiflerine yönelmesine neden olmuştur.

Kauçuklu Süet Terlik Renk Modeli- Sert Ön Tarafı Kapalı Su Geçirmez
Önü Kapalı Gece Mavisi Süet Kumaş Terlik (Altı Kauçuk ile Yapılmış)

Süet, ayakkabıların yanı sıra, ceketlerde ve diğer dış giyim türlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, süet yalnızca soğuk havalarda dış giyim uygulamaları için kullanışlıdır. Bu kumaş çok kolay ıslanıp leke bıraktığı için yağmurlu veya karlı çevre koşulları için kullanışlı değildir.

Ayrıca süet, tasarım çantalarda da popülerdir. Bu kumaşın yumuşaklığı ve benzersiz dokusu herkes tarafından beğenilir. Çoğu tasarım, aksesuar ve giyim eşyası gibi, süet çantalar günlük veya ağır işlerde kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Süet çantaların az kullanımı, bu üst düzey aksesuarların kalitesini korur. Yani sadece özel gün çantaları olarak kullanıldığını söyleyebiliriz.

Bazı durumlarda, süet bir eldiven malzemesi olarak hala kullanılmaktadır. Ancak diğer malzemeler genellikle bu uygulama için süetin istenen özelliklerini aşmıştır. Süet kumaşın diğer uygulamaları arasında ceketler için iç astarlar, yüksek kaliteli kemerler, tasarım şapkalar ve otomobiller için koltuk kılıfları bulunur. Ancak süete sentetik alternatifler, daha dayanıklı ve leke tutmaz olduğundan oto koltuk kılıfları için daha çok tercih edilmektedir.

Süet Kumaş Nerelerde Üretilir?

Süet kumaşın merkezi neresidir? Hemen cevaplayalım.

Çin, Asya tekstil sanayisinin en büyük deri ürünleri üreticisidir. Ancak, bazı kaynaklar süet üretiminde en büyük pazar payına sahip olanın Çin değil Avrupa olduğunu iddia ediyor.

Her durumda, Çin dünyanın en büyük tekstil pazarıdır. Güneydoğu Asya ve Güney Amerika’daki diğer genişleyen pazarlar, önümüzdeki on yıllarda süet kumaş talebini artırmaya devam edecek. Süete sentetik alternatifler hakimiyet için yarışmaya devam ederken, bu hayvan bazlı kumaşın benzersiz özellikleri dünya çapında popülerliğini koruyacaktır.

Süet Kumaş Fiyatları Nedir?

Elbiselik, döşemelik, ayakkabı için ve deri süet kumaş fiyatları toptan ve perakende nasıldır?
Süet Kumaş Fiyatları

Yarda başına süet kumaş maliyeti, bu tür doğal tekstilin kalitesine ve üretim şekline bağlı olarak değişir.  Bununla birlikte, doğal süet kumaş genellikleyarda başına 30-40 dolar arasındadır.

Sentetik süet kumaşın sentetik formları, sentetik süetin popülaritesinin ana itici gücü olan orijinal üründen önemli ölçüde daha ucuzdur. Birçok sentetik süet türü, yarda başına 8-12 $ arasındadır, bu da Ultrasuede ve Alcantara gibi süet alternatiflerini, büyük işletme sermayesi havuzlarına erişimi olmayan küçük giyim ve aksesuar üreticileri için çok daha erişilebilir hale getirir.

Süet Deri Kumaş Fiyatları

 • Süet Kumaş Metresi veya Kilosu Ne Kadar?
 • Süet Kumaş Satan Firmalar Hangileridir?

Sentetik süet kumaşın metresi ortalama 25 TL’dir. Gerçek deriile yapılan süet kumaşlarda ise fiyat birkaç katını bulmaktadır.  

Toptan süet kumaş fiyatları ise daha az alımlara göre biraz daha indirimli olacaktır. Ne kadar çok alırsanız fiyatların o kadar düştüğünü göreceksiniz. Süet kumaş satan firmalar üretim aşamasında binlerce metrelik kumaşları bir kerede üretmektedir. Daha düşük ebattaki kumaşlarla yapılan üretimler onları zarara sürükler. 

-Likralı esnek süet kumaş fiyatları ise kalitesi ve esneme yeteneğine göre değişmektedir. Bu fiyatlar 12 ile 70 TL bandında değişmektedir. 

-Süet koltuk kumaşı fiyatları ise metre başına 18 ile 69 TL aralığında değişmektedir.

-Elbiselik süet kumaş fiyatları ise metresi 25 ile 45 TL aralığımda satışa sunulmaktadır. 

Belirttiklerimizden daha ucuz süet kumaşlar da bulmak mümkündür fakat yaşayacağınız deneyim fiyatla beraber düşüş gösterecektir. 

İpucu: Suni deri kumaşlar hakkında bilgi edinmek için >>> “Suni Deri Kumaş Nedir?”

Süet Kumaş Nereden Alınır?

Süet kumaş satın almak isterseniz İstanbul’da Zeytinburnu, Başakşehir, Kağıthane, Esenyurt, Esenler, Bağcılar, Eyüp, Fatih, Güngören ve Merter’de bulabilirsiniz. Ankara, İstanbul, Gaziantep, Denizli, İzmir, Mersin, Kahraman Maraş ve Bursa illeri bu kumaşa en kolay erişebileceğiniz yerlerin başında gelir. Çünkü süet kumaş fabrikaları veya diğer küçük esnaf üreticileri ve alan satanlar buradadırlar. Görüldüğü üzere süet kumaş satan firmalar genellikle nüfusun yoğun olduğu bölgelerde yer almaktadır. Haliyle, kalabalık nüfuslu bölgelerde daha fazla kumaş satış potansiyeli mevcuttur. Bunu değerlendirmek isteyen süet kumaş satıcıları, süet kumaş almak isteyen müşterilerine yakın olabilmek için trafiği yüksek bölgelerde konuşlanmışlardır.

Süet Kumaş Çeşitleri Nedir?

Yalnızca bir tür gerçek süet varken, bu kumaşın belirli durumlarda süet olarak görebileceğimiz birkaç alternatifi vardır.

1. Hakiki Süet Kumaş

Kahverengi Hakiki Süet Kumaş Fotoğrafı
Kahverengi Deve Tüyü Orijinal Hakiki Süet Kumaş

Piyasada pek çok süet alternatifi varken, sadece hayvansal türevli süet derisine hakiki süet kumaş diyebiliriz.

2. Ultra Süet Kumaş

Açık Kahverengi Tonu Ultra Polyesterli Şardonlu Süet Kumaş Fotoğrafı
Ultra Süet Kumaş (Deve Tüyü Rengi)

Ultra süet, piyasaya çıkan ilk süet alternatiflerinden biri olmuştur. Japon bir bilim adamı tarafından 1970 yılında keşfedilmiştir. Ultra süetin çoğu formu % 80-85 polyester mikrofiber ve % 15-20 poliüretan plastikten oluşur. Hayvan bazlı süetlerin aksine Ultra süet kumaş çeşitleri, çamaşır makinesinde yıkanabilir. Aynı zamanda tamburda kurutulabilir.

3. Alcantara Süet Kumaş

Alcantara süet kumaş, aslında Ultra süet kumaşın başka bir ticari adıdır. Japon ve İtalyan firmaları arasındaki ortak girişimin ürünü olarak geliştirildi. Bu kumaş pratik olarak Ultra süet ile aynıdır ve bu benzer sentetik kumaş gibi Alcantara da makinede yıkanabilir. Ultra süet, endüstriyel ve genel tüketici uygulamalarında daha yaygın olarak kullanılırken, Alcantara süet kumaş ise daha çok lüks araç iç mekanlarında (araba döşemeleri modelleri olarak) ve tasarımcı el çantası astarlarında bulunur.

4. İpek Süet Kumaş

İpeği, dokusunu süet haline getiren kimyasal bir işleme tabi tutmak mümkündür. Süetli ipek, ipeğin tüm yararlı özelliklerine sahiptir ve normal süetten farklı olarak süet ipekleri makinede yıkamak mümkündür.

Koyu Mavi Renk İpek Süet Kadife Kumaş Abiye Bayan Giyim - Kadın Giyim
Lacivert İpek Süet Kumaş Elbise (Düğme ve Kordon Detaylı)

İpucu: İpek kumaşlar hakkında yazılmış olan en kapsamlı makalemizi okumak için >>> “İpek Kumaş Nedir?”

5. Pamuklu Süet Kumaş

Süet ipek kumaş gibi, süet pamuk da süete benzetilmek için dış yüzeyini pürüzlü yapan kimyasal bir işleme tabi tutulmuştur. Bu tür tekstiller makinede yıkanabilir.

Süet kumaş almaya karar verdiğinizde bunların haricinde süet kumaş isimleri ile karşılaşmanız muhtemeldir. Satıcılar ürünü daha kolay tanıtabilmek için kullanım amaçlarına göre süet çantalık kumaş veya süet çanta kumaşı, eteklik, ceketlik, elbiselik, süet ayakkabı kumaşı gibi isimlerle satışa sunar. Tabii ki süet kumaş isimlendirilmesinde kullanılan tek faktör kullanım amacı değildir. Hangi kumaş türleri ile bir araya getirildiği, üretim tekniği veya farklı fiziksel yapılarına göre de adlandırılırlar.

Birden fazla kumaş kombinasyonu ile oluşturulan süet kadife kumaş, scuba süet kumaş veya süet dalgıç kumaş buna örnek verilebilir. Öte yandan fiziksel yapısı ve görünümüne bağlı olarak Süet leopar kumaş, Parlak süet kumaş, yapışkanlı süet kumaş, ince süet kumaş, eskitme süet kumaş veya örme süet kumaş duyabileceğimiz bazı diğer süet kumaş türleridir. Yapay suni polyester süet kumaş, Ithal süet kumaş bazı diğer süet kumaş türleridir. 

Unutulmaması gereken faktör ise her süet görünümlü kumaşın gerçek süet kumaş olmayacağıdır. Nubuk kumaş da deri kaynaklı süet dokulu bir kumaş olsa da süet ve nubuk kumaşlar farklı kumaşlardır.

İpucu: Pamuk kumaş nedir?, özellikleri nelerdir?, fiyatları ne kadardır? gibi başlıklara sahip kapsamlı pamuklu kumaş rehberini okumak için >>> “Pamuk Kumaş Nedir?”

Süet Kumaş Üretiminin Çevreye Etkileri Nedir?

Süet kumaşın çevre üzerinde genel olarak ihmal edilebilir bir etkisi vardır. Bu kumaş türü doğal bir hayvan lifi olduğu için biyolojik olarak parçalanabilir, yani süet Dünya’nın hassas ekosistemlerinde birikmez veya mikrofiber krizine katkıda bulunmaz.

Bunun yanı sıra, hayvan hakları savunucuları ve diğer ilgili kuruluşlar, süet kumaş elde etmek için kullanılan hayvanlara yapılan davranışlarla ilgili endişelerini dile getirmektedirler. Deri kumaşları elde etmek için hayvanların öldürülmesi gerektiği, hayvan hakları savunucularını öfkelendirmektedir.

PETA, Süet Kumaş Üretimi Yapan Brezilyalı Üreticilere Kızgın Olduğunu Belirten Bir Video Paylaştı (2019)

Çoğu durumda, hayvanın diğer kısımları da deri hasat edilirken kullanılır. Ancak nadir durumlarda hayvanın geri kalanı atılır. Bu da bir nevi katliamdır. 

Deri amaçlı hayvan üretimi, yalnızca hayvanın tamamı kullanıldığında çevresel olarak sürdürülebilirdir.  Koyun, inek ve keçi gibi deri üretimi için kullanılan hayvanlar, muazzam miktarda yiyecek ve su tüketir ve büyük hayvanların yetiştirilmesi, uygun arazi yönetim teknikleri uygulanmazsa, toprak ve çevre koşulları üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir.

Etik ve arazi kullanımı endişeleri bir yana, süet gibi deri ürünlerin üretimi, tekstil üretiminin en çevreci türlerinden biridir. Bitki bazlı liflerin yetiştirilmesi genellikle kimyasal böcek ilacı ve gübrelerin kullanımını gerektirir. Sentetik liflerin üretimi için çoğu zaman fosil yakıtların kullanılması lazımdır. Bu lifler maalesef biyolojik olarak parçalanamaz.

Süet gibi hayvansal lifler yenilenebilir ve biyolojik olarak parçalanabilir olduğundan, uygun yetiştirme ve üretim teknikleri izlendiği sürece çevresel etkileri ihmal edilebilir düzeyde olur. Süet üretimi, doğası gereği çevresel olarak sürdürülebilir değildir. Ancak bu lifin üreticilerinin, önlenebilir olumsuz çevresel etkilerden kaçınmak için katı organik tarım tekniklerine tabi tutulması gerekir.

Süet Kumaş Esner mi?, Süet Kumaş Yıkanır mı?, Süet Kumaş Nasıl Ütülenir?, Süet Kumaş Yazın Giyilir mi?, Süet Kumaş Hangi Mevsimde Giyilir?, Süet Kumaş Nasıl Boyanır?, Süet Kumaş Lekesi Nasıl Çıkar?, Süet Kumaş Yıkanınca Çeker mi?, Süet Kumaş Makinede Yıkanır mı?, Süet Kumaş Sıcak Tutar mı? gibi sorulara aşağıda cevap bulabilirsiniz...
Süet Kumaş Hakkında En Çok Sorulan Sorular Nedir?

Süet kumaşlar hakkında teknik ve temel tüm bilgileri neredeyse verdik. Şimdi insanlar tarafından Google arama motorunda süet kumaş hakkında en çok aranan soruların cevaplarını bulalım. Sıkça sorulan sorular şu şekildedir:

Süet Kumaş Esner mi?

Bazı süet kumaş türleri likralı özelliktedir. Likralı süet kumaşları esneme yeteneğine sahiptir. Süet kumaşın doğasında esneme özelliği yoktur. İçerisinde bulunan elastan maddesi ile paralel esneme kabiliyeti kazanır. Likralı kumaş üretmek için likra patentli hammaddelere ihtiyaç vardır.

İpucu: Likra nedir?, likralı kumaş ne demek?, likralı kumaş fiyatları ve satın alma seçenekleri nelerdir? gibi onlarca soruya cevap verdiğimiz ve detaylı olarak tüm teknik ve temel alanlarını incelediğimiz likralı kumaş rehberini okumak için >>> “Likralı Kumaş Nedir?”

Bu hammaddeler özellikle Türkiye’de neredeyse tekel piyasası oluşturmuştur. Fiyatları ister artırıyorlar ister düşürüyorlar. Fiyatlarla istedikleri gibi oynamaktadırlar. Rekabet Kurulu’nun bu tür olaylara hızlı bir şekilde el atması gerekmektedir. Aksi durumlarda hem tüketiciler hem de üreticiler bu “tekelleşmiş şirketler” yüzünden mağdur olmaktadır. Zaman zaman aşağıda verdiğimiz haberlere benzer fırsatçılık hikayeleri yaşanabilmektedir. (“Likra kumaş fiyatlarında kriz baş gösterdi. Kilogram fiyatı Ocak ayından Mart ayına kadar 3 ayda, 5 dolardan 15 dolara çıktı. Abc Gazetesi / Mart 2021)

Süet Kumaş Yıkanır mı?

Hakiki süet kumaş yıkamaya uygun değilken sentetik süet kumaş çamaşır makinesinde yıkanabilir. 

Süet Kumaş Nasıl Ütülenir?

Süet kumaşınızı ütülerken üzerine başka bir kumaş koyarak (yanmayı engellemesi için) buhar yardımıyla ütülemeniz önerilir. Aksi takdirde kumaş veya süet kumaş ile yapılmış kıyafetleriniz yanabilir.

Süet Kumaş Yazın Giyilir mi?

Süet kumaş soğuk sokak koşullarına pek dayanıklı bir kumaş değildir. Bu nedenle kış aylarında tercih edilemeyen süet kumaş düşük hava geçirgenliği nedeniyle yaz aylarında da uzak durulan bir kumaş türü olmuştur. 

Süet Kumaş Hangi Mevsimde Giyilir?

Yukarıda söylediğimiz gibi süet kumaş dış ortam koşullarında sıcak tutma yeteneğine sahip bir kumaş değildir. Bu nedenle kış aylarında tercih edilemeyen süet kumaş düşük hava geçirgenliği nedeniyle yaz aylarında da uzak durulan bir kumaş olmuştur. Bu nedenlerden dolayı süet kumaş çoğunlukla mevsim geçişlerinde tercih edilen bir kumaş türü olarak yerini alır. 

Süet Kumaş Nasıl Boyanır?

Süet kumaşı boyamak için süet kumaş boyası olarak bilinen özel boyalar kullanmanız gerekir. Boya yapılması gereken kısım küçük bir alan ise uygun ve dilediğiniz renkteki boyayı bir beze az miktarda döküp boyanacak yere dairesel hareketlerle boyanızın kumaşa nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz.

Süet Kumaş Lekesi Nasıl Çıkar?

Ilık suda elinizle -uygun bir deterjan ile- temizleyebileceğiniz gibi hakiki veya sahte süet kumaşınızı -çok sıcak su olmamak kaydıyla- makinede de yıkayabilirsiniz. 

Süet Kumaş Yıkanınca Çeker mi?

Süet kumaşınızı yüksek ısıda yıkamamanız gerekir. Aksi takdirde kumaşınız hem deforme olmuş olur hem de çekebilir.

Süet Kumaş Makinede Yıkanır mı?

Bazı süet kumaş türleri makinede yıkanabilir. Bu konuda elinizdeki süet kumaşın türünü tam olarak bilmeniz gerekir. 

Süet Kumaş Sıcak Tutar mı?

Bir yün kumaş gibi olmasa da düşük hava geçirgenliği dolayısıyla vücut ısınızı hafiften koruyacak olan süet kumaşın bu özelliği dolayısıyla sıcak tuttuğunu söyleyebiliriz.

Bu yazımızda süet nasıl bir kumaştır? bunu konuştuk. Süet kumaş modelleri için web sitemize göz atabilirsiniz. Süet parça kumaş veya toptan satın almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Yorumlar

 1. zerrin dedi ki:

  Selamlar bana süet kumaş gerekiyor 400 m kadar yönlendireceğiz bir kumaşçı ismi varmı? Teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Zerrin Hanım size bir e-posta gönderdik. Bizimle iletişime geçin.

 2. Ece Kağan dedi ki:

  Merhaba İzmir, Yamanlardan size ulaşıyorum. toptan olarak likralı %100 hakiki ipek kumaş sipariş etmek istiyoruz. Nasıl fiyat bilgisi alabiliriz? Kumaş kartelası gönderiyor musunuz?

 3. Orhan dedi ki:

  Selamlar bana iki yüzlü/çift taraflı LİKRASIZ süet kumaş gerekiyor 600 m kadar yönlendireceğiz bir kumaşçı ismi var mı? Teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Orhan Bey, süet kumaşlarla ilgili size bir mail gönderdik. Lütfen kontrol ediniz.

 4. adnan dedi ki:

  Merhaba. Süet kumaş lazım.Giyimlik
  0541******* dönüş yaparsanız sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Gerekli bilgiler paylaşmış olduğunuz telefon numaranıza gönderildi. Kolaylıklar dilerim.

Bir yanıt yazın