Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Deri Kumaş

Deri Kumaş Nedir?

Deri Kumaş Rehberi

Deri kumaş nedir? Deri kumaş nasıl olur? Deriyi kim sevmez? Derinin verdiği eşsiz ayrıcalığı kim istemez!

Deri ürünleri; giyim, aksesuar veya ev dekoru yapmak için kullanıldığında zarafeti benzersizdir. Derinin dayanıklılığına zaten söylenecek söz yok.

Deri kumaş nedir? Peki gerçek derinin sahteden farkı nedir? Gerçek deri kumaş sahteden nasıl ayırt edilebilir? Deri kumaş elbise için kullanılabilir mi? hepsinin cevabı yazımızda…

Deri Kumaş Nedir?

Temel olarak deri hayvanlardan elde edilip iyileştirip, güzelleştirecek işlemlerden geçirilerek meydana getirilir. Sevilen deri elbiseler yapmak için üretilmeden önce yüksek yağlar ve koruyucularla tabaklanır. Deri kumaş nedir? ne değildir? iyice araştıralım.

Satın almaya gittiğimizde kafamızı gerçekten karıştıran birçok farklı deri türleri var. Deri kumaş nedir? sorusunun cevabını biraz öğrendik ancak karışıklıklar devam ediyor.

Satın alacağınız zaman siz de böyle oluyorsanız yazının devamını okuyarak bu soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Deri Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Deri Kumaş Özellikleri
Kahverengi Deri Kumaş
 • Öncelikle satın alacağınız derinin kalitesini belirleyen dört özelliğin ne olduğunu bilmelisiniz.
 1. Tabaklama işlemi
 2. Deri türü
 3. Kesim yeri
 4. Deri kalınlığı

Deri ürünleri yapımında ineklerin dışında kuzu, keçi, at, domuz, koyun, geyik, kanguru, yılan, timsah ve hatta fil derisi kullanılır. Deri endüstrisinde inek, kuzu, dana ve keçi derisi en çok kullanılanlardır. Dana derisi, sürüngen, kuzu derisi, kip gibi farklı isimler duymuş olabilirsiniz. İşte en popüler olanlar..

İnek Derisi Kumaş

İnek derisi en popüler deridir ve yetişkin bir inekten yapılan deri en çok kullanılan deridir.

Oldukça kalın, aynı zamanda yumuşak ve aşınmaya da dayanıklı. Genellikle sığır derisi olarak bilinir (tamamen büyümüş bir inekten alınan, bir buzağı üreten olgun bir dişi sığırdan alınan post). Bu aynı zamanda bir dizi deri ürün yapmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu deri kumaş nedir? nasıl ortaya çıkmış yahu herkesin dilinde!

Genç sığır derisinden dana derisi yapılır. Yumuşak, pürüzsüz ve yüksek kaliteli pahalı deri ürünler yapmak çok talep görüyor; Kip deri, dana derisinden daha yaşlı olan bir inekten elde edilen hafif bir deridir. Bu deri ince ve esnektir ancak dana derisi kadar değildir. İnek derisi desenli kumaş olabileceği gibi desensiz sade şekilde de olabilir. Diğer yandan da inek derisi görünümlü kumaş vardır. Bu da sahte deri çeşitleri olarak incelenmelidir.

Deri elbiseler dikmekte yeniyseniz, inek derisi (dana derisi) veya kuzu derisi ile başlamak daha iyidir.

Diğer Memelilerden Elde Edilen Deriler

Geyik derisi, memelilerden alınan deriler arasında en sert deridir. Çok dayanıklıdır ve aynı zamanda hafiftir ve ayrıca esnektir. Fiyatı da bu doğrultuda biraz tuzludur.

Koyun ve kuzudan alınan post size taneli ve ince bir deri verir. Topluca kuzu derisi olarak adlandırılır. Bu deri oldukça esnek ve hafiftir. Eldiven gibi şekle giren şeyler yapmak için kullanılır.

Domuz derisi geyik derisine benzer. Domuzdan elde edilen deriye domuz derisi denir.

Buffalo postu inek postundan çok daha serttir ve derin taneciklere ve desenlere sahiptir. Sığır derisinden daha dayanıklı bir deridir. Bu nedenle, bu deri ile ayakkabı ve diğer kaba kullanım şeyleri yapmak mantıklıdır.

Keçi derisi deri olarak kullanılan bir diğer popüler deridir. Çünkü oldukça ucuzdur. Esnek olduğu kadar dayanıklıdır.

Sürüngen Hayvanlardan Deri Kumaş

Timsahlardan, yılanlardan, kaplumbağalardan, kertenkelelerden (hatta bazı nesli tükenmekte olan türlerden) alınan postların hepsi deri yapımında kullanılır. Hepsi sofistike, egzotik ve münhasırlıkdır. Hayvanın pullu derisinin ayırt edici desenlerine sahiptirler.

Köpek derisinin de kullanıldığı söylentileri var ki bu kirli bir sırdır.

Deri Kumaş Türleri

Deri Kumaş Türleri
Deri Kumaş Çeşitleri

Genellikle deri, ticari kullanım için iki veya daha fazla katmana ayrılır. Doğal tahıl içeren üst katmana üst tahıl denir. Diğer tüm katmanlar bölünmedir.

Tam Tahıl Deri

Bu en kaliteli deridir ve en pahalısıdır. Bu, tüyler alındıktan sonra, hayvan postunun en dış kısmında kalan deridir. Bu derinin uzun süre dayanacağından ve yaşlandıkça daha güzel görüneceğinden emin olabilirsiniz. Paranız yetiyorsa bu deriyi alın; ama ağır bir fiyat etiketine hazır olun. Bu deriye, lekeleri önlemek ve kullanılmasını mümkün kılmak için kullanılmak üzere yüzey işlemleri (aşağıda belirtildiği gibi) verilir.

Üst Tahıl Deri / Düzeltilmiş Tahıl Derisi

Burada deri yüzeyi, kusurları gidermek ve postu bitirmek için zımparalanarak hazırlanır. Tam tahıl kadar iyi değil, ama yeterince iyi. Sırçalı deriden sonra en iyi ikinci tercihtir.

Gerçek Deri Kumaş

Gerçek derinin hakiki deri kumaş olduğu düşünülürdü. Bunu düşündüm ama görünüşe göre bu pek de doğru durmuyor. Hakiki derinin kalitesi, sırçalı derinin altındadır.

Aslında renk genellikle deri yüzeyinin spreyle boyanmasıyla elde edilir, ancak işten anlamayan bir göze oldukça kaliteli ve orijinal deri gibi görünür.

Bu üçüncü sınıf deri türü, çoğu zaman gerçek yüksek kaliteli deri olarak geçer. Ancak alıcı, aşınmış göründükten sonra yüksek kaliteli olan derinin aksine o kadar iyi olmadığını kısa sürede öğrenir

Bölünmüş Deri Kumaş

Bu, postun derisinden ayrılmış deridir. Epidermisin orta veya alt tabakası olabilir.

Bu nedenle bu çok kırılgan bir deridir. Çok zayıftır ve birçok çatlağı vardır. Herhangi bir yerde kullanılabilir. Dayanıklı eşya yapmak için kullanılamaz. Ancak maruz kaldığı birçok deri işlemi onu dayanıklı ve çekici kılar (bitmiş bölme, kaplamalı bölme veya süet bölme gibi). Bu derinin avantajı, sırçalı deriden daha ucuz olmasıdır (Bazı ülkelerde bu derinin ince deri olarak işaretlenmesini yasaklayan yasalar vardır bu yüzden dikkat edin). Genellikle mobilya / döşeme yapımında kullanılır.

Yapıştırılmış Deri Kumaş

Adından da anlaşılacağı gibi, bu deri birbirine yapıştırılmıştır. Rejenere deri olarak da adlandırılan bu ürün, mobilya piyasasında çok talep görüyor.

Kullanılamaz derinin hurda parçaları, deri benzeri bir ürün yapmak için birbirine bir macun ile yapıştırılarak bir bütün haline getirilir. Temelde, düşündüğünüzde deridir. Hakiki deri değildir.

Kaliteli hakiki deri için pazardaysanız, istediğiniz bu değildir. Ama deri görünümü verir ve ucuzdur, bu yüzden çoğu mobilya aksesuarları vb. bir meslekten olmayanlar için, iyi deri ile bağlı deri arasındaki farkı bilmek zordur. Farkı ancak bir kez kullandıktan sonra anlayabileceksiniz tabii ki, hakiki deri ürün, yapıştırılmış deri ürününden çok daha uzun ömürlü olacaktır. Bir diğer gerçek ise, yapıştırılmış derinin gerçek deriden farklı olarak bir miktar kullanımdan sonra yıpranmış ve çirkin görünmeye başlamasıdır.

Dolayısıyla, en iyisi olduğuna inandığınız için satın aldığınız deri ürünün oldukça çirkin görünmeye başladığını fark ederseniz, yapıştırılmış deri olduğundan emin olabilirsiniz.

Amacına Göre Döşemelik Deri Kumaş Sınıflandırılması

Döşemelik deri kumaşlar genellikle sığır derisidir.

Kayış Derisi

Kayış ve döşeme yapımında kullanılan ağır bitkisel tabaklanmış deridir.

Chamoise Deri

Koyun postlarından veya kuzu derisinden yapılmış yumuşak ve esnek bir deridir.

Eyer Deri

Bu, doğal bronz renge sahip, bitkisel tabaklanmış esnek bir sığır derisidir. Genellikle koşum takımı ve eyer yapmak için kullanılır.

Astarlık Deri Kumaş

Astar çanta, kılıf vb. İçin kullanılan farklı deri çeşitleri (koyun, kuzu, keçi, kip vb.) ile yapılır. Astar kumaş çeşitleri arasında popülerdir. Astarlık kumaş fiyatları ile karşılaştırıldığında astarlık deri kumaş en pahalıları arasındadır.

Diğer astarlık kumaş çeşitleri ve özellikleri hakkında daha detaylı bilgi için >>> “Astar Kumaş Özellikleri”

Tabaklama İşlemine Göre Sınıflandırılması

Siyah Deri Kumaş

Ham deri tabaklanmayan deridir. Tabaklama sürecine göre deri şu şekilde sınıflandırılır:

 1. Bitkisel tabaklanmış Deri
 2. Tabaklanmış Krom Deri
 3. Tabaklanmış Sentetik Deri
 4. Normal Tabaklanmış Deri

Bitkisel Tabaklanmış Deri

Bu deri, sebze, meyve ve diğer bitki özleri ile geleneksel bir işleme tabi tutulur. Güçlü olduğu kadar yumuşak ve esnektir. Suya dayanıklı değildir ve suya maruz kaldığında zarar görür. Bu derinin en kaliteli deri olduğu düşünülmektedir. Yani yüksek maliyetine karşın bu deriyi satın alabilme şansınız olursa alın.

‘Tabaklama için meşe kabuğu kullanıldığında Meşe tabaklanmış deri olarak da adlandırılır.’

Krom Tabaklanmış Deri

Bu deri kimyasallar kullanılarak tabaklama işlemine tabi tutulur. Kanepenizi veya araba koltuklarınızı örtmek gibi bir ev dekorasyonu projesi için seçeceğiniz şey budur.

Tabaklanmış Beyin Derisi

Buna, bronzlaştırmal için ölü hayvanların beyinlerinden elde edilen özütleri kullandığı bu beden verilmiştir. İşlem deriyi çok yumuşak ve yıkanabilir hale getirir.

Tabaklanmış Sentetik Deri

Bu deri aromatik polimerlerin kullanıldığı bir işleme tabi tutulur.

Derinin yüzeyindeki işlemlere göre sınıflandırılması:

Anilin Deri (Bitmemiş Deri)

Bu, orijinalinin doğal damarlarını tutan bir deridir berrak ve şeffaf olan çözünür boyalarla boyanmıştır.

Deriyi doğal haliyle görebilirsiniz opak üst kat boya yoktur. Bu, tüm derilerin en yumuşak olanı ve en rahatı ve en esnek olanıdır.

Bazen Anilin deri, yağ ve / veya balmumu etkilerinin ekstra üst işlemiyle gelir.

Suyu ve her şeyi kolayca emer ve bu tür derilerden lekeleri çıkarmak çok zordur ve cesaretiniz varsa tırnaklarınızı üzerinde kullanmayı deneyin, iz bırakacaksınız. Henüz tabaklanmamış (herhangi bir işlem görmemiş) bir anilin deriye Crust deri denir.

Nubuk Deri

Fırçalanmış veya parlatılmış bir yüzeye sahip anilin deriye Nubuk / cilalı veya taşlanmış deri denir. Bu derinin dokusu neredeyse kadife veya bir bilardo masasının yüzeyi gibidir. Bu deri çok yumuşak ve çok kırılgandır. Su dökülmesi ile zarar görebilir.

Yarı Anilin Deri

Bu, üzerinde hafif bir boya tabakası olan bir deridir. Bu ekstra kaplama, doğal tanelerden ödün vermeden lekeleri önler. Bu nedenle suyu kolay emmez. Bu deri, Anilin deri kadar yumuşak olmasa da yumuşaktır.

Pigmentli Deri

Bu genellikle krom tabaklanmış deridir ve daha sonra tüm deri dokusunu maskeleyen ağır bir son kat verilir. Pigment kaplı / korumalı deri olarak da adlandırılır.

Yumuşak değildir, ancak ağır boya tabakası nedeniyle en dayanıklıdır. Herhangi bir kusuru gidermek için tüm üst yüzey zımparalanır ve ardından yapay tane izleri eklenir ve boyanır. Bu da şu anlama gelir; su / leke emilimi yok, çizik yok, solma yok.

Bazen deri yüzeyine iki kat boya uygulanır ve daha sonra çekici bir ovalama deri oluşturmak için ovalanır. Bu deri ayakkabı yapımında kullanılır.

Baston Deri

Baston deri lamine bir yüzeye sahiptir ve parlak görünür. Bu, üzerinde çok ince plastik benzeri bir kaplama bulunan bir deridir; bu, onu daha güçlü ve dayanıklı hale getirmek için yapılır.

Bu laminasyon genellikle çok ince bir deri parçası (bölünmüş deri) üzerinde yapılır. Sürekli ve ağır kullanım için bu deri uygundur, çünkü koruyucu yüzeyinden (Poliüretan) dolayı bakımı kolaydır. Ama hakiki deri görünümüne sahip değildir.

Ev dekorasyonu projeleri için bu deri, yüzeyindeki parlaklık nedeniyle yüksek talep görmektedir. Ancak söz konusu ceket, hatta çanta ve diğer aksesuarlar gibi giysiler söz konusu olduğunda, uygun veya arzu edilir olmadığını söyleyebiliriz.

Nappa Deri

Bu, bölünmemiş koyun / kuzu derisi / oğlak derisinden yapılmış çok yumuşak deridir. Kıyafet ve eldiven yapımında çok talep gören bir deridir.

Yüzey Görünümüne Göre Sınıflandırılması

Süet

Koyunların veya keçi gibi diğer hayvanların derisinden yapılan bir malzemedir. Yumuşak kadifemsi bir doku elde etmek için (bölünmüş deri) malzemenin et tarafı iyice zımparalanır. Sonuç olarak yumuşak ve çok dayanıklı bir malzeme ortaya çıkar.

Eskitme Deri

Bunda, güzel bir doku elde etmek için farklı şekillerde deri işlenir. Elde ovuşturulmuş antika deride, kullanımla elde ettiğiniz o özel patinayı geliştirmek için bolca ezme, büzme ile yumuşak bir görünüm vardır. Pull up deri, eskimiş bir görünüm kazandıran ipeksi bir balmumu üst katına sahiptir.

Sırlı Deri

Sırlı deride cilalı bir görünüm elde edilir. Patentli deri, yüksek parlaklıkta bir deridir.

İnci Deri

Bu derinin inci gibi bir parlaklığı var.

Patentli Deri

Bu tür derinin yüzeyinde plastik kaplama tipi işlem vardır.

Kabartma Deri

Burada deri yüzeyine desenler yapılır. Bazen bir timsahınki gibi diğer deri desenleri, diğer ucuz deri yüzeylerde yapılır. Buna tahıl kabartmalı deri denir.

Deri Nasıl Yapılır?

Deri nasıl yapılır da kendi esrarengiz şekline girer? Deri, ham bir hayvan postu veya ham deri tabaklanarak ve işlenerek yapılır. Tabaklama işlemi, deriyi dayanıklı ve sürdürülebilir kılar, çünkü tabaklama maddeleri ciltteki proteinleri çeşitli şekillerde kullanılabilecek şekilde dengelemeye yardımcı olur. Ham deri sert ve kuru hale gelebilir, ancak tabaklanmış deri uzun süre esnek ve güçlü kalabilir.

Deri yapım sürecinde kullanılabilecek birkaç farklı hayvan türü ve tabaklama işlemi vardır.

Genel olarak deri üretimi üç aşamadan oluşur:

 • Hazırlama
 • Tabaklama
 • Kabuklama

Önce deri parçası tabaklama işlemi için hazırlanır. Deriden kılların çıkarılması gerekir ve bazı deriler ıslatılıp ağartılır ve ardından deri tabaklanır. Bu işlem, derinin esnek bir deri parçası oluşturmak için krom tuzları veya bitkisel yağlar gibi çeşitli tabaklama maddeleriyle işlemden geçirilmesini içerir. Son olarak deri, deri parçasını yumuşatıp kurutan ve son kullanımı için hazır hale getiren bir kabuklanma sürecinden geçer.

Bitkisel Tabaklanmış Deri ve Krom Tabaklanmış Deri: Fark Nedir?

Deri çeşitli şekillerde işlenebilir ve tabaklanabilir, ancak iki popüler tabaklama yöntemi en yaygın olanıdır.

Bitkisel Tabaklanmış Deri

Mısırlılar ve İbraniler tarafından M.Ö. 400 yılında yaratılan bitkisel tabaklama, deriyi tabaklamak için geliştirilen ilk yöntemlerden biridir. İşlem, açık kahverengi boz rengi oluşturmak için ağaç kabuğu gibi bitkisel maddeleri kullanır. Bununla birlikte, nihai renk, hayvanın türüne ve kullanılan malzeme türlerine bağlı olabilir. Bitkisel tabaklama, çok esnek bir deri ortaya çıkarır.

Krom Tabaklanmış Deri

Krom tabaklama, tabaklama işleminde kullanılan krom tuzları dolayısıyla böyle adlandırılır. Bu işlem yaklaşık bir gün sürdüğü ve sonuçta bitkisel tabaklanmış deri kadar renk değişikliği olmadığı için bu, deriyi bronzlaştırmanın en popüler yollarından biridir.

Deri Kullanım Alanları

Deri ürünler için giyim ve ev dekoru gibi birçok kullanım alanı vardır.

Giyim’de Deri

Fermuarlı Siyah Deri Mont
Deri Mont Fermuarı

Deri, deri ceketler, deri pantolonlar, deri elbiseler, deri bluzlar ve daha fazlası gibi giyim eşyalarında sıklıkla kullanılır. Ayakkabılar: Deri dayanıklı ve çekici bir kumaş olduğu için deri ayakkabılar popüler bir üründür. Deri, botlardan mokasen ayakkabılara ve yüksek topuklu ayakkabılara kadar çeşitli ayakkabı yapımında kullanılır.

Mobilya’da Deri

Bordo Renk Döşemelik Deri Kumaş
Döşemelik Deri Kumaş Bordo

Deri, koltuklar ve sandalyeler için popüler bir döşeme malzemesidir. Araba koltukları genellikle deri döşemelidir ve deri bir iç mekan lüks döşemelerde genellikle standarttır.

Ciltleme – Kaplama’da Deri

Karbon Fiber Deri Kumaş Siyah Renk
Karbon Fiber Deri Kumaşı

Deri, ciltli kitapları ciltlemek için popüler bir malzemedir ve bazı kitap kapakları için kullanılır. Ciltleme için kullanılan çoğu deri, deriyi yumuşak, esnek ve kitapla ilgili bilgilerle kolayca kabartmalı hale getirdiği için bitkisel tabaklanır.

Sonuç

 • Deri kumaş nedir? sorusuna cevap verdik.
 • Deri kumaş özellikleri hakkında biraz bilgi sahibi olduk.
 • Deri kumaş çeşitlerini kullanım alanlarına göre sınıflandırdık.
 • Deri tabaklama işlemlerine kısa bir giriş niteliğinde bağlantı verdik.

Yazar: Nezire Zorluoğlu

Yorumlar

 1. Barış Tuğkan dedi ki:

  Selamlar araba için uygun fiyat döşemelik kırmızı renk süet deri kumaş arıyorum. Varsa bilgilendirin lütfen. Nereden online kumaş sipariş vereceğimi anlamadım. 15 metre lazım Mail adresimden ulasabilirsiniz. Saygılarımla

 2. Ferhan Özkalp dedi ki:

  Harika bilgiler meğinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir