Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Suni Deri Kumaş

Suni Deri Kumaş Nedir? Suni Deri Fiyatları Toptan, Ucuz Ne kadar? Özellikleri - Üreticileri - Üretimi - Çeşitleri - Modelleri - Çevreye Zararları

Suni Deri Kumaş Genel Özellikleri Nedir?

 • Kumaşın İsmi: Suni Deri Kumaş veya Sentetik Deri
 • Kumaşın İçeriği: Polivinilklorürler ve bitkisel yağlar
 • Hava geçirgenliği yok denecek kadar azdır.
 • Nem tutma özelliği düşüktür.
 • Sıcaklığı Koruma yeteneği yüksektir.
 • Gerilebilirliği düşüktür.
 • Tüylenmez.
 • İlk üreten ülke Amerika Birleşik Devletleri’dir.
 • Günümüzdeki En Büyük İhracatçı Ülke Çin’dir. 
 • Yıkama Talimatı: Yüzeysel leke temizliği veya profesyonel kuru temizleme yöntemi ile temizlenmelidir. 
 • Genel Kullanım Alanları: Ceketler, ayakkabılar, eldivenler, şapkalar, pantolonlar, kemerler, saat kayışları, kılıflar, çantalar, döşemeler, spor malzemeleri, ateşli silah kılıfları, valizler… 

Baştan aşağı kısaca suni derinin genel özelliklerine baktık. Suni deri kumaş tam olarak nedir? Detaylarıyla inceleyelim…

Suni Deri Kumaş Nedir?

Sentetik deri olarak da bilinen suni deri, hakiki deriye petrol bazlı bir alternatif olarak üretilmektedir. Suni deri, hakiki derinin aynı arzu edilen özelliklerinin çoğuna sahip olsa da, bu maddeyi oluşturmak için hayvanlara zarar vermeye gerek yoktur.

Gerçek deri gibi, suni deri de yumuşaktır ve suya dayanıklıdır. Bu nedenle bu kumaş lekelere karşı oldukça dayanıklıdır ve temizlenmesi kolaydır. Sentetik deri gerçek deriye göre daha az dayanıklı olsa da hem aşınmalara hem de kesilmelere karşı dayanıklıdır. Bu da onu çocuklu veya evcil hayvanlı evlerde, döşemelik kumaş olarak kullanılması için uygun bir ürün haline getirmektedir.

Çoğu sentetik deri üreticisi, bu maddeyi gerçek deri ile aynı renklerde üretir. Ancak herhangi farklı bir renkte de suni deri yapmak mümkündür. Bu nedenle, bazı üreticiler, ürünlerini gerçek deri pazarından farklılaştırmak için sarı, yeşil, mor ve hatta mavi suni deri yapmayı denerler.

Sentetik (Yapay-Suni) Deri Kumaş Çeşitleri Nasıldır?
Suni Deri Kumaş Renkleri ve Modelleri

Suni deri, vücut ısısını yalıtmada normal deri kadar iyi olduğundan, ceketler ve paltolar gibi dış giyim ürünleri için popüler bir kumaştır. Yakından incelemediğiniz sürece, gerçek deri ile sahte deri arasındaki farkı söylemek genellikle zordur. Bununla birlikte, en tecrübesiz kumaş meraklıları bile, genellikle suni deri ve gerçek deri arasındaki farkı dokunarak söyleyebilirler. Bu tür kumaşı gerçek deriden ayıran en büyük etken, sentetik deri kumaşın dokunduğumuzda plastik gibi hissettiriyor olmasıdır.

Hayvan hakları aktivistleri, inekleri veya diğer hayvanları öldürmeyi gerektirmediği için suni derinin erdemlerini överken, çevre savunucuları sentetik derinin biyolojik olarak parçalanmadığı ve bu maddenin üretiminin çevreye zararlı kimyasallar saldığı gerçeğinden yakınıyor. Bununla birlikte, son yıllarda bazı üreticiler, hem gerçek deri üretimini çevreleyen etik kaygıları hem de suni deri üretimiyle ilgili çevresel endişeleri görünüşte çözen bitkisel bazlı sentetik deri üretmeye başladılar.

Suni Derinin Tarihçesi

Suni derinin ilk biçimlerinden biri Presstoff olarak adlandırıldı ve bu tür kumaşlar bugün hala üretiliyor. Bu kumaş Almanya’da icat edildi. Presstoff’un üretimi Almanya dışında hiçbir zaman önemli ölçüde popüler olmadı. Tüketiciler daha fazla arzu edilen özelliklere sahip diğer deri alternatiflerini tercih etmeye başladı.

Bir Deri Kumaş Üreticisinin Yükselişi – Naugahyde

Sentetik (suni) deri, 1920’li yıllarda Naugahyde adındaki Amerikalı bir kimyagerin icadıyla uluslararası kumaş sahnesine çıkmıştır. Bu madde, 1890’larda kurulan “Amerikan Rubber Şirketi” tarafından formüle edilmiştir. Yıllar süren özel araştırmalardan sonra, ABD şirketindeki mühendisler deriye uygulanabilir alternatifler geliştirmiştir. İlk olarak el çantalarında kullanılmıştır.

İlk Suni Yapay Deri Kumaş ve Lastik Üreticisi ABD'li Şirket Gazete Sayfasında Haber Yapılmış...
Amerikan Suni Deri Üreticisi Rubber Şirketi Gazetede – New York Times

“Naugahyde” markası yıllarca sentetik deri ile anıldı. Neredeyse şirket ve ürün birbiriyle eş anlamlı hale gelmiştir. Bu madde, 1930’lar boyunca çeşitli endüstriyel uygulamalarda popüler hale geldi. II. Dünya Savaşı’nda ABD Silahlı Kuvvetleri, Naugahyde’yi savaş ekipmanlarının çeşitli yönlerinde kullandı.

Bazı tarih bilimcileri, suni derinin mazisinin 16. yüzyıla kadar uzandığını iddia etmektedir. Çin’in sentetik deri üretimindeki bu girişimleri hiçbir zaman kayda değer bir ölçeğe ulaşmadı. Sadece 19. yüzyılın sonunda petrol bazlı plastiklerin gelişmesiyle deriye uygulanabilir bir alternatif geliştirmişlerdir.

ABD’li şirketin liderliğini takiben, 1952’lerden itibaren çeşitli başka kuruluşlar da suni deri ürünleri üretmeye başladı. Amerikan şirketi, 20. yüzyılın son yıllarına kadar tüketici bilincinde sentetik derinin hakim markası olmaya devam ederken, rakipler yavaş yavaş bu markanın suni deri pazarındaki payına göz koymaya başladı.

İlk Deri Fabrikası – Amerika Birleşik Devletleri

1970’lerde çevre hareketi, sentetik kumaşların tehlikeleri konusunda daha fazla kamu bilincine yol açtı ve halkın suni deri üretimi algısı olumsuza doğru bir dönüş yaptı. Son birkaç on yılda, çeşitli üreticiler biyolojik olarak parçalanamayan ve çevreye zararlı petrol bazlı plastiklerden yapılmayan geleneksel suni deri biçimlerine alternatifler yaratmaya başladı.

Bu girişimler büyük ölçüde başarısız olurken, son yıllarda birkaç şirket suni derinin PVC olmayan versiyonlarını yaratmayı başardı. Ancak şu ana kadar, bu bitkisel bazlı suni deri biçimleri, küresel suni deri pazarında önemli bir etki yaratmadı.

Suni Deri Kumaş Nasıl Yapılır?

Üreticiler suni deri yapmak için çok çeşitli farklı üretim süreçleri kullanabilir. Örneğin Presstoff, kağıt hamurunun, bu bitki bazlı malzemeye daha fazla dayanıklılık sağlayan özel bir reçine türü ile işlenmesiyle yapılır. Bununla birlikte, bu deri alternatifinin nemli koşullarda ayrışması ve önemli miktarda bükülmeye dayanamaması, geçmişte Presstoff’un yaygın üretimini engellemiştir.

Suni Deri Kumaş İçeriği Nedir?

Bugün piyasadaki çoğu suni deri, plastik bir malzeme ile kaplanmış bir taban tekstilinden oluşmaktadır. Sentetik deri üretiminde en çok kullanılan iki plastik, poliüretan (PU) ve polivinil klorür (PVC) olup, bu iki plastiği yapmak için kullanılan işlemler biraz farklı olsa da, bu plastiklerin altta yatan kumaşlara bağlanma işlemleri oldukça benzerdir.

Bordo Koyu Kahverengi Hakiki Olmayan Yılan ve Timsah Derisi Kumaş
Kahverengi Suni Timsah Derisi Kumaş

1. Temel Malzemenin Elde Edilmesi

Çoğu suni deri üreticisi, kumaşları için temel malzeme olarak pamuk veya polyester kullanır. Suni derinin temeli olarak kullanılan polyester veya pamuklu kumaş türleri genellikle gözenekli ve pürüzlüdür. Bu da özel olarak imal edilmeleri gerektiği anlamına gelir.

Bazı durumlarda, suni deri üreticileri de kendi temel malzemelerini üretebilirler. Ancak bu üreticilerin temel malzemelerini üçüncü taraf üretim tesislerinden almaları çok daha yaygındır.

2. Plastiğin Formüle Edilmesi

Daha sonra suni deri üreticilerinin temel kumaşları ile bağlayacakları plastik maddeleri formüle etmeleri gerekiyor. Örneğin PVC, tuz ve petrol bileşenlerinin birleştirilmesiyle yapılır. Üreticiler, tuzu elektrolize maruz bırakarak klor üretirler ve daha sonra bu kloru petrolden elde edilen etilen ile birleştirirler.

Deri Kumaş İçin PVC Yapıştırma ve Diğer Hammaddelerin Tutturulması İşlemi
Suni Deri Kumaş Üretimi İçin Ham Malzemelerinin Birleştirilmesi

Ortaya çıkan maddeye, daha sonra yüksek sıcaklıklarda vinil klorür monomerin”e dönüştürülen etilen diklorür denir. Daha sonra bu monomerler, polivinil klorür reçinesi ile polimerlere dönüştürülür. Suni deri üretiminde kullanılan PVC esnek olmalıdır. Bu nedenle üreticiler bu petrol ürününe “plastikleştiriciler” ekleyerek bunları deri üretiminde kullanılan temel kumaşa bağlarlar.

3. PU (Poliüretan) Üretimi

PU (poliüretan) oluşturmak için kullanılan süreç biraz daha karmaşıktır. İçerisinde izosiyanatları, poliolleri ve çeşitli katkı maddelerini barındırır. PU üretiminde kullanılan çeşitli polimerler birbirleriyle reaksiyona sokulur ve daha sonra işlenir. Sahte deri üretiminde kullanılan PU, esnek bir nihai malzeme elde etmek için plastikleştirici katkı maddelerine maruz bırakılır.

4. Malzemelerin Bağlanması

Daha sonra, suni deri üreticileri PU veya PVC’yi temel tekstil ürünlerine bağlar. Çeşitli işlemler kullanılabilir. Ancak bunlar genellikle plastiğin eritilmesini ve bunun temel tekstil üzerine örtülmesini içerir.

5. Kumaşın Kesilmesi ve Hazırlanması

Plastik alttaki kumaşa bağlandıktan sonra istenen şekil ve boyutta kesilir. Çoğu durumda, suni deri kumaş parçaları, uzun şeritler halinde tutulur.

Suni Deri Kumaş Kullanım Alanları Nedir?

Suni deri, derinin doğrudan yerine geçer ve bu nedenle gerçek derinin kullanıldığı uygulamaların aynısı için kullanılır. Örneğin döşeme, suni derinin en yaygın uygulamalarından biridir. Kanepeler, araba koltukları, sandalyeler ve sehpaların tümü genellikle sentetik deri kaplamalara sahiptir. Ayrıca bu madde aynı zamanda bazı duvar asma türlerinde de kullanılır.

Bayan Sahte Deri Ceket Modelleri - Siyah Renk / *Black (Yan Çekim)
Siyah Renk Kadın Suni Deri Ceket

Hazır giyim ve aksesuar dünyasında, suni deri el çantası, ayakkabı, bot, eldiven ve şapkalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu madde ceketler gibi dış giyim ürünlerinde de popülerdir. Ancak gerçek deri kadar hava şartlarına karşı dayanıklı değildir. Suni deri uygulamalarının diğer örnekleri arasında valizler, evrak çantaları, saat kayışları, akıllı telefon kılıfları ve kamera kılıfları bulunur.

Bu bahsettiğimiz alanlarda suni deri kumaş kullanmak birçok renk alternatifine sahipsiniz. Döşemeler için sıklıkla kullanılanlar arasında kırmızı, siyah ve beyaz suni kumaşlar yer alır. Bunun yanında suni deri kumaş giyim veya farklı alanlarda kullanabilmek için gri, yeşil veya pembe gibi uçlarda suni kumaş renkleri de kullanabilirsiniz.  Değişik renklerde suni deri kumaş kıyafetler edinerek her ortama ve hava koşulana uyum sağlayacak görünümler elde edebilirsiniz. 

Suni Deri Kumaş Ayakkabı Nedir? Nasıl Yapılır? - Önden Çekim - Çift
Suni Deri Kumaş Ayakkabı (Siyah Renk)

Suni Deri Kumaşın Küresel Üreticileri

En büyük suni deri üreticisi Çin’dir. Bu ülke aynı zamanda sentetik deri ürünleri için en büyük pazara sahiptir. Bu ürünleri tüm dünyadaki Asya, Avrupa, Güney Amerika ve Kuzey Amerika’daki tüketicilere ihraç etmektedir.

Daha fazla ülke birinci dünya sanayileşme düzeylerine ulaştıkça, suni deri ürünlerine yönelik küresel talebin buna göre artması bekleniyor. Suni derinin hakiki deriye kıyasla düşük fiyatlı olması, yoksulluğun yaygın olduğu, ancak sert iklim koşullarının hava koşullarına dayanıklı tekstillere olan talebi arttırdığı bölgelerde suni derinin popülerliği yaygınlaşmaya devam ediyor.

Suni Deri Kumaş Fiyatları Ucuz mudur?

Sentetik deri dokumaya ihtiyaç duyulmadan kumaş formunda üretildiği için bu tekstilin maliyeti pound başına fiyat yerine yarda başına fiyat olarak ölçülür. Suni derinin yarda fiyatı söz konusu suni deri türüne göre değişirken, bu tür kumaşlar genellikle yarda başına yaklaşık 10-25 dolar getirmektedir.

PU ve PVC deri gibi yerleşik suni deri türleri genellikle daha ucuza mal olurken, bitkisel yağ bazlı deri gibi bu kumaşın yeni formları önemli ölçüde daha pahalıdır. Büyük suni deri siparişlerinde toplu indirimler almak mümkün olabilir.

Suni Deri Kumaş Çeşitleri

Her tür suni deri farklı özelliklere sahiptir. Bu sentetik maddenin her formu belirli bir uygulama için idealdir:

Yapay Ceketlik Deri Kumaş Modelleri ve Renkleri - Atilla Tekstil
Sentetik (Suni) Deri Kumaş Türleri

PVC Suni Deri Kumaş

PVC (Polivinil Klorür) deri, PU (poliüretan) deriden biraz daha dayanıklıdır. Ayrıca daha büyük miktarlarda üretilir. Pazar hacmi daha fazladır.

Sentetik Deri Kumaş

“Sentetik Deri” terimi, özellikle bir kumaş taban ve plastik kaplamadan oluşan herhangi bir sentetik deri türünü ifade eder. Bu nedenle, hem PU deri hem de PVC deri örnekleridir.

İpucu: Sentetik kumaşlar hakkında detaylı bilgi almak için >>> “Sentetik Kumaş Çeşitleri”

PU (Poliüretan) Suni Deri Kumaş

Gerçek Orijinal Hayvan Derisi Kumaş ile Sentetik Poliüretan Deri Ceket Farkları - (Kahverengi Poliüretan Deri Fotoğrafı ile Doğal Deri Kumaş Fotoğrafı Yan Yana)
Hakiki Deri Kumaş & Poliüretan Suni Deri Kumaş Karşılaştırılması (Yakın Çekim)

Bu malzeme (poliüretan deri) piyasadaki en ucuz sentetik deri türüdür. Buna bağlı olarak diğer suni deri türlerine göre daha az dayanıklıdır. Ancak diğer yapay derilere göre vücut konforu bakımından biraz daha rahattır.

Bitkisel Olarak Tabaklanmış Deri Kumaş

Son zamanlarda üreticiler bitkisel yağlı deri ile denemeler yapmaya başladılar. Bitkisel yağlı deri daha çevre dostu olmasının yanı sıra PU (poliüretan) veya PVC (polivinil klorür) deriye göre daha dayanıklı görünmektedir. Bununla birlikte, bu kumaş, çevreyi kirletmek istemeyen veganlar için harika bir ürün haline getiren diğer sentetik deri türlerinden çok daha pahalıdır.

Not: Aşırı derecede ışıltılı duran parlak suni kumaş ve otomobil döşemelerinde kullanılmak üzere üretilmiş oto suni kumaş da bazı diğer suni türlerindendir.

Onlarca suni deri kumaş çeşitleri vardır. Suni deri çanta kumaşı veya genel tabirle çantalık suni deri kumaş ile hayvanlara zarar vermeden şık çantalara sahip olabilirisiniz. Öte yandan delikli ya da desenli suni kumaşları eteklik suni deri kumaş olarak kullanabilir ve bu sayede hem şık hem de çekici bir görünüm kazanabilirsiniz. Günümüzde bu kumaşı en çok gördüğümüz yerlerden biri de ceketlerdir. Astarlı ve kalın suni deri kumaş ile uzun veya kısa oldukça havalı, spor veya şık görünüşler edinebilirsiniz. 

Giyimin de ötesinde Suni deri döşeme kumaşı olarak adlandırılan ve ev tekstilinde karşımıza çıkan bir kumaş türü de vardır. Bu tür kendi içinde suni deri koltuk kumaşı veya suni deri sandalye kumaşı gibi amacına uygun alt dallara ayrılır.

İpucu: Orijinal deri kumaş hakkında merak ettikleriniz varsa, tüm detaylarıyla incelemek için >>> “Deri Kumaş Nedir?”

Suni Deri Kumaş Üreticilerinin Çevreye Verdiği Zararlar Nedir?

Suni deri üretimi genellikle çevre üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Suni deri üretimi hayvanların zarar görmesini engellemektedir. Tam tersi olarak biyolojik olarak parçalanamayan bu malzemenin dünya ekosistemlerinde sürekli birikmesi de hayvan yaşamını olumsuz etkilemektedir.

Bir Tür Organik Doğal Tekstil Elyafı - Yeşil Renk
Biyolojik Olarak Parçalanabilir Organik Lif Yaprağı Türü (Büyüteç ile Yakınlaştırılmış)

Etilen gibi suni deri üretiminde kullanılan fosil yakıt türevlerinin üretimi, çevre ekosistemlere kaçınılmaz olarak toksik maddeler sokmakta ve petrol, yalnızca sondajla elde edilebilen, çevredeki bitki ve hayvan yaşamına zarar veren sınırlı bir kaynaktır. Bazı suni deri üretim tesisleri çözücüleri yeniden kullanmak ve genel çevresel etkilerini azaltmak için çok çalışabilirken, bu çabaların dünya çapında sentetik deri üretiminin genel olumsuz etkilerini etkileyebilecek kadar çok şey var.

Parçalanamayan Zehir

Sentetik deri biyolojik olarak parçalanmadığından atıldıktan sonra çevrede kalır. Bilim adamları, PU ve PVC gibi sentetik maddelerin biyolojik olarak parçalanmasının ne kadar sürdüğünden emin değilken, en saygın tahminler, bu malzemelerin üretim tarihinden sonra en az 200-500 yıl boyunca çevrede kalacağını gösteriyor. Gerçek deri, on veya iki yıl içinde biyolojik olarak parçalandığından, sahte derinin kirletici gücü gerçek olandan çok daha büyüktür.

Ek olarak, suni deri üretiminin çoğunun Çin’de gerçekleştiği düşünülmektedir. Bu ülkenin komünist hükümeti, insan hakları standartlarında herkesin bildiği gibi gevşek davranıyor ve işçiler güçlendirilmek yerine sömürüldüğünde, işgücü tabanının uygun çevre yönetimini uygulama yeteneği hızla azalır. Üçüncü dünya ülkeleri ekseninde suni deri kumaş üretim maliyetleri ve toptan satışı ucuz olmakla birlikte, daha büyük bir çevresel etkiye sahiptir.

İpucu: Çevreyi koruyan en önemli mesleklerden biri olan fireci mesleği, yani geri dönüşüm hurda (atık) kumaş alanlar ve satanlar ile ilgili yazımızı okumak için >>> “Fire Kumaş Nedir?”

Alternatif Olarak Bitkisel Bazlı Suni Deri Kumaş Üretimi Nedir?

Bitkisel bazlı suni deri, biyolojik olarak parçalanabilir olduğu için teorik olarak çevre üzerindeki etkisi azaltılmıştır. Bununla birlikte, bitkisel bazlı sentetik derinin pazar payı o kadar küçüktür ki, bu kumaşın çevreye yararlı özellikleri tamamen yok sayılabilecek kadar küçük ölçekte kalır.

Suni Deri Kumaş Üretim İzin Belgeleri Nedir?

Bu noktada suni deri kumaşın kendisi için herhangi bir sertifika bulunmamaktadır. Bu tür kumaşlar geri dönüştürülemediğinden ve sentetik derinin bitki bazlı versiyonları bile önemli kimyasal işlemlerden geçtiğinden, organik sertifikasyon için uygun değildir.

Hangi Suni Deri Kumaş Üreticileri, Üretim Sertifikasına Sahiptir? Lasder, Tap, Aküder...
Suni Deri Kumaş Üretim Belgesine Sahip Bazı Kuruluşlar

Bununla birlikte, suni deri yapmak için kullanılan üretim süreçleri çevre dostu olarak onaylanabilir.  Örneğin, bazı sentetik deri üreticileri, sentetik kumaş ve elyaf üretimi için çevre dostu standartları uygulamaya koymayı amaçlayan Greenguard Çevre Enstitüsü tarafından onaylanmıştır.

Buna ek olarak, sentetik deri üreticilerinin, çeşitli sektörlerde üretim süreçlerini düzenlemeye çalışan bağımsız bir kuruluş tarafından sertifika almaları mümkün olabilir. Bireysel sentetik deri üreticileri, ürünlerinin orijinal olduğunu kanıtlayan sertifika da verebilirler.

İpucu: Türkiye Cumhuriyeti’nde suni deri kumaş üretimi için “bakanlık lisans ve izinleri”ne göz atmak için >>> “Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü – Atıklar İçin Yetkilendirmeler ve Lisanslar”

Suni Deri Kumaş Nerede Satılır? 

Suni deri kumaşın Dünya’daki en büyük üreticisinin Çin olduğu bilinir. Dolayısıyla kullandığımız neredeyse tüm suni deri ürünlerinin hammaddesi Çin menşeilidir. Ülkemize ulaşan ithal sunı deri ise çeşitli kumaşlar satan suni deri mağazalarına getirilir ve oralardan gerek daha küçük işletmelere gerekse doğrudan kullanıcıya ulaştırılır. 

Toptan Ucuz Fiyata Suni Deri Kumaş Satın Al

Suni deri kumaş satış yerleri ve satıcıları çoğunlukla İzmir’de,  İstanbul-Merter’ de, Bursa ve Konya illerinde bulunur. 

Suni deri kumaş satın alacağınız zaman farklı suni deri kumaş fiyatları ile karşılaşacaksınızdır. Bu değişikliklerin nedeni ise kullanılan hammaddenin kalitesi veya ne amaçla kullanacağınız gibi etmenler olabilir. Bu bağlamda döşemelik suni kumaş fiyatları ile giyimlik suni kumaş fiyatlarının farklılık gösterebileceğini söyleyebiliriz. Döşemelik suni kumaş metre fiyatları 25 TL civarlarındadır. Ucuz suni deri kumaş fiyatları da görmek mümkündür. Fakat dayanıklılık gibi faktörler fiyatla beraber düşüş gösterir. En ucuz suni deri kumaş metresi 5 liralardan satış sunulmaktadır. Kapitone suni deri kumaş metre fiyatı ise 18 TL dolaylarında seyretmektedir. Suni deri kumaş fiyatları diğer her kumaşta hatta diğer tüm ürünlerde olduğu gibi toptan alımlarda bir miktar indirime uğrar. 

Bonus Bilgi: Suni Deri Çantadan Kumaş Boyası Nasıl Çıkar?

Suni Deri Çantadan Fırça ile Zarar Vermeden Kumaş Boyası Nasıl Çıkartılır?
Suni Deri Kumaş Çanta Fırçalama İşlemi

Deri bazlı ürün yüzeylerinden lekeleri çıkarmak oldukça kolaydır. Kumaşınıza zarar vermeyecek bir bez veya sünger yardımıyla kirlenen yüzeye uygulayacağınız sıvı veya kalıp sabun ya da bulaşık deterjanı gibi ağır olmayan temizleyiciler kullanarak kumaş boyasından veya lekelerden kurtulabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise yüzeye suni deri kumaş boyası uygulayarak önceki boyanın üzerini kapatmayı sağlamaktır. 

Yorumlar

 1. Kadir göy dedi ki:

  Merhaba !
  Ben Kadir Göy size yurt disindan yaziyorum aradigim urun sizde bulunurmu ya da uretebilirmisiniz?
  Bu urunden yuksek miktarda ihracat yapmak isterim.
  Ben size benim kullandigim derinin bilgilerini gönderiyorum
  Kisaca söyle söyleyeyim yillik alis 1,5 veya 2 milyon euro olacak bilginize tabii ki bu daha da yukselebilir
  whasaptan görusebiliriz
  Telefon numaram :+35844509****
  Saygilarla
  Kadir Göy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir