Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Mikrofiber Kumaş

Mikrofiber Kumaş Nedir? - Mikrofiber Kumaş Özellikleri, Kullanım Alanları, Türleri, Temizlik Bezi Modelleri, Araba Camı Silme Bezi, Su Çeken Kumaş Nasıl Olur? - Atilla Tekstil Bilgilendirme Atölyesi - İnsan Yapımı Yapay Kumaş Çeşitleri - En Kapsamlı Makale - Ayrıntılı Bilgi

İÇİNDEKİLER

Mikrofiber Kumaş Genel Özellikleri Nedir?

 • Kumaşın İsmi: Mikrofiber Kumaş
 • Kumaşın İçeriği: Polyester, polyamid (poliamid-polyamide) veya polipropilen gibi ultra ince sentetik liflerden oluşturulur. 
 • Kumaşın Ortalama İplik Sayısı Varyasyonları: 250-1700
 • Kumaşın Nefes Alabilirliği: Yüksektir.
 • Nem Tutma: Yüksektir.
 • Isıyı Koruma Özelliği: Ortadır.
 • Esneme: Orta düzeydedir.
 • İlk Üretildiği Ülke: İsveç, Japonya
 • Günümüzde En Büyük Mikrofiber Üreticisi Ülke: Çin
 • Önerilen Yıkama Sıcaklığı: Makinede soğuk veya sıcak yıkama yapılabilir.
 • Yaygın Kullanım Alanları: Temizlik bezleri, yer paspasları, yalıtım, masa örtüleri, döşeme, spor giyim, formalar, etekler, ceketler, bornozlar, mayolar, imitasyon süetler, cüzdanlar, çantalar, ayakkabılar, kitap kılıfları, sırt çantaları…Mikrofiber kumaş bunların haricinde halı örtüsü,  koltuk takımı döşemelerinde, halılarda, yorgan ve perdelerde kullanıldığı gibi bazı giyim ürünlerinde de kullanılmaktadır. Mikrofiber kumaşla üretilen kravat bulmak mümkündür. 

Mikrofiber kumaş genel olarak nedir? anladığımıza göre ayrıntılara yer verelim…

Mikrofiber Kumaş Nedir?

Mikrofiber, ultra ince liflerden oluşan sentetik bir kumaştır. Bu liflerin çapları genellikle 10 mikrometreden azdır. Denye ağırlıkları 0,7 D’nin altındadır. Nispeten, tek bir ipek ipliği yaklaşık 1 denye’dir ve mikrofiber dünyanın en iyi tekstil elyafı formlarından biridir.

Temizlik ürünlerinde kullanımıyla popüler hale gelen mikrofiber, mikrofiber giyim ve aksesuarların yükselişine yol açan benzersiz bir yumuşaklığa sahiptir. Mikrofiber ayrıca oldukça dayanıklıdır. Ayrıca hem makul düzeyde emici hem de su iticidir. Etkileyici elektrostatik nitelikleri nedeniyle, mikrofiber aynı zamanda bir filtreleme mekanizması olarak kullanılır. Bu özelliği kumaşı koruyucu bir yüz maskesi malzemesi olarak kullanmaya yönelik son zamanlarda bir ilgi artışına neden olmaktadır.

Yıllar geçtikçe, tekstil üreticileri epeyce farklı tipte mikrofiber kumaş geliştirdiler. Bu kumaş için çeşitli endüstrilerde yeni uygulamalar ortaya çıkmaya devam ediyor. Etkileyici faydalı özelliklerine rağmen, mikrofiber çevre üzerinde belirgin bir olumsuz etkiye sahiptir.

Mikrofiber Kumaşın Tarihi

Tekstil üreticileri 1950’lerin başından beri son derece düşük denyeli kumaş liflerini deniyor. Ultra ince elyaf üretmeye yönelik ilk girişimler büyük ölçüde başarılı olsa da, üretilen elyafların uzunluğunu kontrol etmek zordu. Bu da yeni tekstil teknolojisinin potansiyel uygulamalarını önemli ölçüde sınırlandırıyordu.

Tekstil Kumaş Boyama ve Geliştirme Atölyesinde ARGE çalışmaları için deney yapılıyor.
Tekstil Laboratuvarında İnce Elyaf Üretim Çalışmaları

Kitle ölçekli mikrofiber üretiminde ilk büyük atılım, tekstil üreticilerinin diğer sentetik tekstiller için birincil üretim yöntemlerinden biri olan eriyik eğirme sürecinden uzaklaşması ve birden fazla türde tekstil plastiği içeren çift bileşenli polimerleri kullanmaya başlamasıyla gerçekleşti. Bu polimerlerin, tek bileşenli plastiklerden çok daha güçlü olduğu kanıtlandı. Bu durum daha önce son derece ince tekstil liflerinin ekstrüzyonu sırasında meydana gelen kırılmayı azalttı.

1960’larda, ünlü bir Japon tekstil şirketi, ilk kez mikrofiber kumaşın seri üretimine başladı.  Dr. Miyoşi, mikrofiber devriminin birincil mimarı olduğunu kanıtlamıştır. Diğer arkadaşlarının yardımıyla, gerçek şöhrete ulaşan Japon tekstil mühendisi, ilk mikro elyaflardan biri olan ultra süet kumaş dahil olmak üzere çeşitli mikrofiber kumaş türlerini keşfetmiştir.

Ultra süet kumaş istisnasının yanı sıra, mikrofiber kumaşların kullanımı,1990’lara kadar oldukça sınırlı kaldı. Pratik olarak bir gecede, mikrofiber Avrupa genelinde popüler bir giyim malzemesi haline geldi. Temizlik ve endüstri alanlarında ek mikrofiber uygulamaları da oluşturuldu. Bu nedenle, Avrupa, ticari açıdan başarılı ilk mikrofiber kumaşların geliştirilmesiyle anıldı.

Günümüzde Mikrofiber Kumaş

Mikrofiber çalışmaları 1990’larda Asya ve Avrupa’da popülerlik kazanmaya devam etmiştir. 2000’li yılların başında bu kumaş Kuzey Amerika bölgesinde başta olmak üzere dünyanın geri kalanında da popülaritesini artırmaya başlamıştır. Mikrofiberin benzersiz temizleme özellikleri nedeniyle bu kumaş, el bezleri, mutfak havluları, paspas kafaları ve diğer çeşitli temizlik malzemeleri için temel bir tekstil haline gelmiştir. Mikrofiber giysiler dünyanın geri kalanında Avrupa’da olduğu kadar popüler hale gelmemiştir. Şu anda giyim, aksesuar ve bazı niş uygulamalarda oldukça popüler olmaya devam etmektedir.

Son zamanlarda, mikrofiberin popülaritesi, çevre kirliliğiyle ilgili devam eden tartışmalar nedeniyle önemli bir düşüş yaşamıştır. İnternet ortamında dolaşan yanıltıcı bazı bilgilere rağmen, mikrofiber kumaşın, mikrofiber kirliliğine en büyük katkıda bulunan etmen olmadığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Polyester ve suni ipek gibi kumaşlar aslında bu çevresel felakete mikrofiber kumaştan çok daha fazla neden olmaktadır.

Mikrofiber Kumaş Üretimi Nasıldır?

Çoğu mikrofiber kumaş, polyester ve polyamid (naylon) kombinasyonundan oluşur. Tekstil üreticileri bu iki elyafı ayrı ayrı üretir ve daha sonra bunları ısı kullanarak birleştirir.

Mikrofiberlerin Yapısı

Nispeten yüksek gerilme mukavemeti nedeniyle, polyesterin çok çeşitli şekillerde oluşturulması mümkündür. Çoğu mikrofiberin çekirdeği polyesterdir. Bu polyester çekirdekler genellikle yıldız şeklindedir.

Tekstil üreticileri daha sonra polyamid kumaşı, bu polyester elyafların “noktaları” arasındaki boşluklara yerleştirdiler. Polyamid, polyesterden çok daha az yoğun ve daha az gerilme mukavemetine sahiptir.  Bu nedenle, polyamidi karmaşık şekillere dönüştürmek zordur. Dolayısıyla bu tekstil ürünü ideal bir dolgu maddesi görevi görmektedir.

Yanmaz Kumaş Nasıl Yapılır? Sorusunun Cevabı Fotoğraftaki Hammadde'dir.
Polyamid Elyaf Alev Geciktirici – Yanmayan Kumaş İmalat Hammaddesi

Polyamid elyaf, kumaşa hacim sağlar. Polyester ile birlikte mikrofiberlerin yapısını oluşturur. Mikrofiber bezleri temizlik için kullandığınızda, fırçalama eyleminden polyester sorumluyken, polyamid emicilik sağlar. Diğer yandan kumaşın kalınlığını iyileştirir.

Mikrofiber Üreticileri ve İmalat Süreci

Mikro liflerin çapı 0,25 denye kadar küçük olabildiğinden, tekstil üreticileri mikrofiber üretiminde kullanılan polyester lifleri geleneksel düzeler aracılığıyla ekstrüde edemezler. Bunun yerine, uzun, metalik borular kullanırlar. Elde edilen polyester liflerin, ısı kullanılarak minik polyamid şeritlerle eritilmeden önce soğumasına izin verilir.

Bu noktada, mikrofiberleri boyamak veya onları ısı direncini artıran veya diğer istenen nitelikleri sağlayan kimyasal işlemlere tabi tutmak mümkündür. Tamamlanan mikrofiberler daha sonra uzun kumaş tabakalarına dokunur ve son ürün üreten tesislere taşınır.

Mikrofiber Kumaş Kullanım Alanları Nelerdir?

Mikrofiber kumaşlar çok çeşitli farklı bağlamlarda kullanılmaktadır. İşte dünyanın dört bir yanındaki insanların bu eşsiz kumaşı kullanma şekillerine birkaç örnek:

Giyim ve Aksesuar

Bu maddeyi giyim ve aksesuarlar için cazip kılan mikrofiberin birincil özellikleri yumuşaklığı, dayanıklılığı ve nem emici özellikleridir. En çok kadın etek ve ceketlerinin yapımında kullanılan mikrofiber, lekelere karşı dayanıklılığı nedeniyle de tercih edilir. Bazı mikrofiber türleri de deri tekstillerin eline makul bir şekilde yaklaşır ve bu kumaşı kayışlar, cüzdanlar, çantalar ve aksi takdirde gerçek veya suni deriye sahip olacak diğer aksesuar öğeleri için popüler hale getirir.

Ev Eşyaları

Mikrofiber son derece emici ve dayanıklı olduğu için kumaş üreticileri bu maddeyi her çeşit farklı havlu yapmak için kullanırlar. Mikrofiber, banyo örtülerinden mutfak havlularına ve liflere kadar inanılmaz derecede popüler bir havlu malzemesidir.

White Color Nevresimlik Çarşaf Mikrofiber Kumaş İle Üretimi Yapılmış Yastık ve Kırlent Yüzü - Takım
Beyaz Renk Mikrofiber Yatak Örtüsü

Mikrofiber, biraz daha az yaygın olmakla birlikte, emiciliği ve benzersiz yumuşaklığı nedeniyle çarşaf ve yastık kılıfları yapmak için de kullanılır. Mobilya üreticileri bazen emiciliği ve nem geçirimsizliği nedeniyle döşeme malzemesi olarak mikrofiber kullanırlar. Mikrofiber ayrıca kilim ve battaniyeler için nispeten yaygın bir malzemedir.

Temizlik

Mikrofiber kumaş çeşitleri temizlik için keşfedilmiş desek yanılmış olmayız. Bu kumaşın orijinal tasarımcıları, dayanıklılık ve emicilik sinerjisi sağlamak için polyester ile poliamidi birleştirmiş ve daha efektif bir temizleme bezi ortaya çıkartmışlardır.

Mikrofiber Temizlik Bezi ile Video Kamera Fotoğraf Makinesinin Camı Siliniyor.

Elyaflarının benzersiz tasarımı sayesinde, mikrofiber bez diğer kumaş türlerine göre daha fazla kiri tutabilir. Bazı bilimsel özelliklere sahip araştırmalar, mikrofiberin tehlikeli mikropları ve virüsleri yüzeylerden uzaklaştırmak için bile faydalı olabileceğini öne sürüyor.

Endüstri

Mikrofiber Kumaş Endüstri Sektöründe Filtre Bezi Olarak Kullanımı - Eski ve Yeni Karşılaştırması - Atilla Tekstil

Mikrofiberin elektrostatik özellikleri onu mükemmel bir filtreleme malzemesi yapmaktadır. Sonuç olarak, bu madde çeşitli farklı uygulamalarda endüstriyel bir filtrasyon lifi olarak kullanılır. Bazı inşaat müteahhitleri ve inşaatçılar da yüksek elyaf yoğunluğu nedeniyle yalıtım malzemesi olarak mikrofiber kullanırlar.

Mikrofiber Kumaş Üreticileri Nerede Bulunur?

Çin, dünyanın sentetik tekstil üretiminin merkez üssüdür.  Sonuç olarak, dünyadaki mikrofiber ürünlerinin çoğunluğu Çin menşeli, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği de önemli mikrofiber üreticileridir.

Türkiye’de ise mikrofiber kumaş üretimi ve toptan satışı Denizli, İzmir, İstanbul ve Bursa’da yoğunlaşmıştır. 

Türkiye Haritası Üzerinde Kırmızı Renk Ok İşaretleriyle Gösterilmiş Mikrofiber 
Temizlik Bezi Kumaşı Üreticileri, İmalatçıları ve Fabrikaları, İstanbul, Bursa, Denizli, Tekirdağ ve İzmir.
Mikrofiber Kumaş Üreticileri ve Fabrikaları Nerededir? Türkiye (İstanbul – Bursa – Denizli – İzmir)

Mikrofiber kumaş üreticileri bu kumaşı üretirken süet, kadife ve polyester kumaşlarla bir bütün oluşturacak şekilde üreterek bu kumaşın kullanım sahasını genişletmeyi amaçlamaktadırlar.

Mikrofiber kumaş toptancıları ise bu kumaşları çoğunlukla toptan satışla temizlik firmalarına vermektedir. Bu firmalar da onları kullanabileceğimiz forma getirip satışa sunar.

Mikrofiber Kumaş Fiyatları

Mikrofiber, en ucuz tekstil ürünlerinden biridir. Daha az karmaşık polyester veya polyamid formlarından marjinal olarak daha pahalı olabilirken, ipek, pamuk veya diğer doğal elyaflardan çok daha makul fiyatlıdır.

Mikrofiber döşemelik metre kumaş fiyatları ortalama 1.5 ila 4 dolar arasında değişiyor. 

Mikrofiber Kumaş Top Fiyatları

300 top mikrofiber kumaş toptan olarak dolar civarında bayilik fiyatları ile satıştadır.

Mikrofiber Kumaş Türleri Nedir?

Oldukça farklı mikrofiber türleri vardır. İşte bu harika kumaşın en popüler biçimlerinden birkaçı:

Düz Dokuma Mikrofiber Kumaş

 Düz dokuma mikrofiber, bu tekstilin en dayanıklı formlarından biridir. Ancak bölünmüş dokuma mikrofiber kadar emici değildir. Çoğu mikrofiber giysi ve aksesuar, bu kumaşın düz dokuma formlarına sahiptir.

Bölünmüş Dokuma Mikrofiber Kumaş

Bölünmüş dokuma mikrofiber, üretim sırasında bölünen ve mikrofiber kumaş yüzeyinde sayısız küçük ilmeklerin oluşmasına neden olan liflere sahiptir. Düz dokuma mikrofiber yumuşak ve pürüzsüz iken, bölünmüş dokuma mikrofiber dokunduğunuzda cildinize yapışır.

Micro Modal Kumaş

Gri Renk Siyah Kemerli Lastikli Don - Baksır Dar
Mikro Modal Kumaş ile Üretilmiş Erkek Boxer (baksır) – Gri Renk

Teknik olarak, elyaflarının küçük çapından dolayı bir tür mikrofiber olan mikromodal, geleneksel modal kumaş çeşitlerine göre daha yumuşak, daha ince bir alternatif olarak hizmet veren %100 polyamid bir kumaştır. Polyester-polyamid mikrofiber kumaşlara kıyasla mikromodal kumaşlar daha esnektir. Aynı zamanda daha az dayanıklıdır.

İpucu: Modal kumaş hakkında en kapsamlı yazımızı okumak için >>> “Modal Kumaş Nedir”

Prolen (Polipropilen) Kumaş

Polipropilen (prolen), yalnızca polipropilenden oluşan ticari markalı bir mikrofiber kumaştır. Bu tekstil yüksek veya düşük elastikiyete sahip olabilir ve polyester-polyamid mikrofiber kumaşlardan biraz daha yumuşaktır.

Havlu Mikrofiber Kumaş

Teri pamuk (terikoton) mikrofiberler, havlular için en yaygın örgü kumaş türlerinden biridir. Birçok mikrofiber havlu, düzgün örgülere sahiptir. Bu tip mikrofiberler, örme kumaş çeşidi olmayan uygulamalarda daha az kullanılır. 

Waffle Dokuma Mikrofiber Kumaş

Waffle Kumaş ile Üretimi Yapılmış Temizlik Havlusu {Beyaz Renk Üzerine İşleme Motifleri (iğne oyası) Yapılmış}
İşlemeli Waffle Havlu Cam Temizleme Bezi (Beyaz Renk)

Yükseltilmiş, ızgara benzeri deseniyle adlandırılan waffle dokuma bezi mikrofiber, cam temizliği için benzersiz bir şekilde uygundur. Bu tip mikrofiberin waffle deseni yüzey temasını azaltarak daha fazla kayma ve daha az sürtünme sağlar.

Şönil Mikrofiber Kumaş

Şönil mikrofiber, ince bir temel kumaşla bir arada tutulan kalın, parmak benzeri lif çıkıntılarına sahiptir. Genellikle süngerler ve araba yıkama eldiveni yapımında kullanılan şönil mikrofiber, neredeyse yalnızca temizlik uygulamaları için kullanılır.

İpucu: Şönil kumaş çeşitleri ve özellikleri hakkında bilgilendirici yazıyı okumak için >>> “Şönil Kumaş Nedir?”

Süet Mikrofiber Kumaş

Süet gibi yumuşak olacak şekilde tasarlanan bu mikrofiber türünün tüyleri oldukça düşüktür. Gözlük camlarını temizlemek için idealdir. Birçok giysi, aksesuar ve döşeme türü süet mikrofiber içerir.

Ultra Süet Mikrofiber Kumaş

Ultra Süet Microfiber Kahverengi Kumaş Yüzey Fotoğrafı - Kir Tutmaz
Mikrofiber Ultra Süet Kaplama Kumaş

Geliştirilecek ilk mikrofiber ürünlerden biri olan ultra süet kumaş, hakiki süet derinin rakibidir. Ultra süet kumaş üretiminde kullanılan elyaflar genellikle diğer mikrofiber kumaşlarda kullanılan elyaflardan daha geniştir. Ancak çapları 0.9 denyenin altında olduklarından, ultra süet kumaş bir çeşit mikrofiber kumaş olarak kabul edilir.

Mikrofiber Kumaş Üretiminin Çevreye Etkisi Nedir?

Mikrofiber kumaşın çevreye etkisi maalesef oldukça olumsuzdur. Mikrofiber üretimi, dünya çapında genel sentetik tekstil üretiminin yalnızca nispeten küçük bir bölümünü oluştursa da, bu madde kullanım döngüsünün her aşamasında kirletici bir etkiye sahiptir.

Polyester ve polyamid üretimi, uygun şekilde imha edilmesi zor veya tamamen imkansız olan çeşitli toksik, insan yapımı kimyasalları içerir. Kullanım sırasında, mikrofiber kumaş hidrosferin içine plastik mikrofiber salar. Su yollarını kirletir. Ayrıca plastik kirliliğinin tüm dünyada etkili olmasına katkıda bulunur. Kullanım ömrü sona erdiğinde, mikrofiber çöp sahalarına atılır. Ne polyester ne de polyamid elyaf biyolojik olarak parçalanmadığından kirletici bir plastik haline gelir.

Mikrofiber ve Pamuk Kumaş Üretimi Arasındaki Farklar Nedir?

Son on yılda, mikrofiber bezler özel temizlik endüstrisinin çoğu için tercih edilen kumaş haline gelmiştir. Yüksek teknolojili kumaş üreticileri, mikrofiber kumaşların geleneksel pamuklu kumaşlara göre bir dizi ekstra fayda sağladığını söylemektedir.

Pamuk doğal bir elyaf iken, mikrofiber sentetik malzemelerden, tipik olarak bir polyester-naylon karışımı ile yapılır. Mikrofiber çok incedir. Bir insan saçının çapının 1 / 100’ü kadar ve bir pamuk lifinin yaklaşık üçte biri çapındadır.

Pamuk nefes alabilir, yüzeyleri çizmeyecek kadar yumuşaktır. Ayrıca satın almaya karar verdiğinizde çok ucuz bir fiyatla karşılaşırsınız. Bu söylenenlere rağmen pamuklu temizlik bezlerinin ne yazık ki birçok dezavantajı bulunmaktadır:

Kir ve döküntüleri toplamak yerine iter ve koku veya bakteri barındırabilen organik malzemelerden yapılmıştır. Ayrıca pamuk tohumu yağının dağılması sebebiyle yavaş kurur. Geride tüy bırakması için bir alıştırma süresi gerektirir.

Mikrofiber oldukça emicidir. Ağırlığının yedi katına kadar su tutabilir. Bu da bir yüzeydeki tozu gerçekten toplamada ve çıkarmada çok etkilidir. Aynı zamanda uygun şekilde kullanıldığında ve bakımı yapıldığında uzun bir kullanım ömrüne sahiptir. Orijinal mikrofiber temizlik bezleri katiyen tüy bırakmaz. Mikrofiberin yalnızca birkaç sınırlaması vardır. Pamuktan çok daha yüksek bir maliyete sahiptir. Özel bir yıkama işleminden geçmeyi gerektirir.

*Temizlik uzmanları, karşılaştırıldığında, mikrofiberin açıkça “pamuktan daha üstün olduğunu” söylemektedir.

Mikrofiber Havlu Nedir?

Polyester ve polyamid farklı oranlarda karıştırılarak farklı mikrofiberler oluşturulur. Bu, değişik uygulamalar için daha geniş bir mikrofiber havlu yelpazesi ile sonuçlanır. Karışım oranını ürün açıklamasına bakarak not edebilirsiniz. Oran genellikle polyesterin polyamide oranını ifade eden teknik bir analizle belirtilir.

Mikrofiber Havlu Kumaşı Mop ve Temizlik İçin Kullananlar Vardır. Mavi Renk. 6 adet üst üste katlanmış halde.
Mikrofiber Havlular (Mavi Renk – Katlanmış Halde)

Farklı mikrofiber havluların bir diğer önemli farklılaştırıcısı yoğunluktur. Mikrofiberler ne kadar yoğunsa, o kadar çok emebilir ve genellikle daha pahalıdır. Bir mikrofiber bezin yoğunluğu metrekare başına gram (GSM) cinsinden belirtilir. Bu, farklı havluları karşılaştırmak için kullanabileceğiniz tekdüzelik yaratır. Örneğin, bir 16 × 16 kumaş 500 GSM ise, bu, kumaşın bir metrekaresinin 16 × 16 kumaşın kendisi değil, 500 gram ağırlığında olduğu anlamına gelir.

Bilgi Notu: Mikrofiberler, ipekten iki kat daha ince, yünden üç kat daha ince, pamuktan sekiz kat daha ince, kıldan 100 kat daha incedir. Bazı yoğun mikro lifler, insan saçından 200 kat daha incedir.

Mikrofiber Havlu Ne İşe Yarar?

Mikrofiberlerin en büyük yararı, kiri çekme ve sıvıyı emmedeki etkinlikleridir. Mikrofiberlerin her bir telin üzerinde temizlik için mükemmel olan yıldız şeklinde bir yapısı vardır. Öte yandan pamuk, tutarsız bir tüp şekline sahiptir.

Mikrofiber Kumaş ile Üretimi ve İmalatı Yapılmış Araba Camı Temizlik Bezi Modelleri ve Renkleri Nedir? Satın Al, Fiyatları çok uygun.
Mikrofiber Kumaş Temizlik Bezi Seti – Tüm Renkler

Mikrofiber havlular ultra yumuşak olduğu için aşındırıcı olmadığı için susuz araç yıkamalarda kullanılabilir.

Mikrofiber Havluları Deterjanla Yıkayabilir Miyim?

Evet, deterjan kullanabilirsiniz ancak yumuşatıcı kullanmayın. Kalıntı bırakma eğiliminde oldukları için toz çamaşır deterjanı kullanmaktan kaçının.

Mikrofiber Havlular Plastiği Çizer Mi?

Hayır, normal şartlar altında plastiği çizmemeleri gerekir. Ancak, her zaman kumaşlarda, silinen plastiği çizebilecek herhangi bir kalıntı veya kir parçası olup olmadığını kontrol etmenizi öneririz.

İlk Kullanımdan Önce Yeni Satın Aldığım Bir Mikrofiber Havlu Kumaşı Yıkamalı Mıyım?

Bu konuda bölünmüş durumdayız. Beziniz tüy bırakacaksa, kullanmadan önce ön yıkama yapmanızın daha iyi olacağını öneririz. Ancak, yüksek kaliteli havlular için ön yıkama yapmanıza gerek yoktur.

Mikrofiber Havlular Arabaları Çizer Mi?

Hayır, doğru kullanılırsa arabanızı çizilmez. Hatta aksine arabanızı temizlemek için en iyi yöntemlerden biridir. Arabanıza uygulamadan önce bezinizdeki küçük yabancı parçacıklara dikkat edin.

Mikrofiber Havlunun Dayanıklılık Süresi Nedir?

Düzgün bakılırsa, uzun süre dayanırlar. Birçok şirket, havluların ortalama 700-800 yıkamaya kadar dayanabileceğini belirtmiştir.

Mikrofiber Havlu Yıkama Talimatları Nelerdir?

Ağartıcı, toz çamaşır deterjanı, yumuşatıcı, sıcak kurutucu kullanılmamalıdır. Kumaşın veya hazır ürünün etiketini kontrol edin.

Mikrofiber Havlumu Elde Yıkayabilir Miyim?

Evet yapabilirsiniz! Tek yapmanız gereken, havluyu ılık veya soğuk suya batırmak. Daha sonra ellerinizi kullanarak kir parçacıklarını çıkarın. Bu kadar basit…

Mikrofiber Kumaş Zararlı Mı?

Araştırmalar doğrultusunda alınan sonuçlar ışığında mikrofiber bezlerin virüs ve mikropları barındırmağı anlaşılmıştır. Bu bakımdan mikrofiber kumaş çevreye verdiği zarar haricinde masumdur ve zararlı değildir denebilir. 

Mikrofiber Kumaş Su Geçirir Mi?

Evet geçirir. Mikrofiber kumaşlar diğer kumaş türlerine kıyasla 10 kata kadar daha fazla su emme yeteneğine sahiptir. Bu özelliği de onu temizlik uygulamaları başlıca tercihlerden biri haline getirir. 

İpucu: Su geçirmez kumaş çeşitleri hakkında bilgi almak için >>> “Su Geçirmez Kumaş Çeşitleri”

Mikrofiber Kumaş Sağlıklı Mı?

Araştırmalara göre mikrofiber kumaşların virüs ve bakteri temizliğinde diğer kumaş türlerine göre daha etkil olduğu ortaya konmuştur. Temizlik yaparken kullanılan kimyasal maddeler her ne kadar temizlik açısından yardımcı görünse de içerdiği kimyasallar solunum yollarına veya cildinize zarar verebilmektedir. Mikrofiber kumaşlar ise bu tip kimyasallar kullanmadan virüs ve bakterilerin ortamdan uzaklaştırılmasını sağlar. 

Mikrofiber Kumaş Terletir Mi?

Mikrofiber polyester ve polyamid kaynaklı bir kumaştır. Bu karışımlarla üretilen kumaşların genelde terletiği görülür. 

Mikrofiber Petek Kumaş Nedir?

Mikrofiber petek kumaş, waffle mikrofiber kumaşın bir başka versiyonudur. Yükseltilmiş, ızgara benzeri deseniyle adlandırılan waffle dokuma mikrofiber, cam temizliği için benzersiz bir şekilde uygundur. Bu tip mikrofiberin waffle deseni yüzey temasını azaltarak daha fazla kayma ve daha az sürtünme sağlar. Kullanım alanları perspektifinde sık sık mikrofiber petek kumaş perdelere rastlayabilirsiniz. 

Mikrofiber Kumaş Nasıl Yıkanır?

Mikrofiber kumaşları soğuk veya ılık suyla elde ya da çamaşır makinesinde temizleyebilirsiniz. 

Mikrofiber Koltuk Kumaşı Nasıl Temizlenir?

Temizlik için bir sünger veya bezle ılık suyla az miktar deterjan ile kolaylıkla kirlerinden uzaklaştırmış olacaksınız.

Mikrofiber Kaplamalı Kahverengi Koltuk ve Yastık Modelleri
Mikrofiber Kumaş Döşemeli Koltuk (Gece Mavisi Yastık ve Kahverengi Koltuk)

Sen de Bir Mikrofiber Kumaş Satın Al!

Yazımızın bu kısmına kadar anlattığımız mikrofiber kumaş özellikleri sizin aradığınız özellikleri karşılıyorsa artık rahatlıkla mikrofiber kumaş satın alabilirsiniz. 

Mikrofiber kumaş ne demektir?, Mikrofiber kumaş nedir? sizlere detaylıca anlattık.

Bilgileri pekiştirmek için bir parça mikrofiber kumaş satın al ve yakından kontrol et!

Yorumlar

 1. Rana Tunçbilek dedi ki:

  Merhaba ben tekstil mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Kumaş çeşitleri ve diğer tekstil sektörü ile ilgili yazılarınızı takip ediyorum. Bu yazıların PDF olarak toplanmış hali var mı acaba? Eğer varsa bana gönderebilir misiniz? Ya da örneğin ben bu Mikrofiber Kumaş Nedir? yazısının PDF halini kullansam herhangi bir sorun olur mu?

  1. Editör dedi ki:

   Yazılarımızı, ticari faaliyetler dışında özgürce çoğaltıp paylaşabilirsiniz. Website frontlarına göre PDF türlerinde yazı problemleri çıkabiliyor. “Google Belgeler” içerisinde bulunan dosya türleri olarak çoğaltmanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın