Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Şantuk Kumaş

Şantuk Kumaş Nedir? - Şantuklu İpek, Keten, Tül Kumaş Nasıl Olur? - Tekstil Bilgilendirme Atölyesi Yazısı - Kullanım Alanları, Fiyatları, Özellikleri, Nasıl Görünüyor? Çok Daha Fazlası

Şantuk Kumaş Nedir? 

Bazen en iyi icatlar bir hatanın sonucu olarak ortaya çıkar. Penisilin, çikolata parçacıklı kurabiyeler, kalp pili, havai fişekler, mikrodalga fırın ve röntgen filmleri başka bir ürün ortaya çıkarmayı amaçlarken ufak hatalar sonucu meydana gelen icatlardır. Bunların her biri hayatımızda farklı amaçlara hizmet ederken, hepsi hayatımızı tartışmalı bir şekilde daha iyi hale getirdi.  Hatalar, havalı yeni icatlara dönüştü. Giyim dünyasında da böyle bir durum yaşandı ve şantuk kumaş meydana geldi. Şimdi beraber şantuk kumaşın meydana gelme hikayesine göz atalım. Nedir bu şantuk kumaş?

Şantuklu Kumaş Nasıl Bir Kumaştır? 

“Şantuk”, bir iplik parçasının ipliğin geri kalanından daha kalın olan bölümüdür. Başlangıçta şantuklar hatalardı. Çoğu zaman, şantuklar ya iplikten dokunmazdı ya da iplik parçası hep birlikte atılırdı. Bununla birlikte, birisi şantukların iplikte yarattığı benzersiz görünümü fark etti ve kasıtlı olarak kumaşa şantuk dokuyarak bunları kopyalamaya karar verdi. Ortaya çıkan kumaş, farklı dokular oluşturan küçük yükselişlere sahipti ve bu da alışılmışın dışında bir his yarattı. Şantuklardan oluşan kumaşlar sonunda “şantuklu kumaş” olarak kabul edildi. 

Şantuk Kumaş Üretim Süreçleri Nedir? 

Şantuk kumaşın trend olduğu zamanlar artık geçmişte kaldı. Aslında, bu stile olan talep artmaya devam ettikçe şantuklar kasıtlı olarak yaratılmaktadır. Şantuk kumaş, ipliğin farklı noktalarda düğümlenmesi ve bükülmesi ve ardından ipliğin birlikte dokunması ile oluşturulabilir. Tişört ve atlet yapmak için kullanılan en yaygın şantuklu kumaş türleri % 100 pamuk, pamuk ve polyester karışımları ve üçlü karışımdır. Şantuk yapmak için doğal keten, tüvit ve ipek de kullanılır. Ancak genellikle toptan giyim yapmak için kullanılmaz. 

Şantuk kumaş, yüksek moda tasarımcıları tarafından benimsenmeye başlıyor. Endişelenmeyin, yüksek moda size göre değilse, uygun fiyatlarla sunulan bol bol şantuklu tişört ve sweatshirtler de vardır. Şantuklu kumaşları günlük kıyafetlerinize dahil ederek, bütçenizi aşmadan gardırobunuza kolayca kişilik katabilirsiniz. 

Serigrafi Baskı ve Dekorasyonda Şantuk Kumaş 

Aklınızdaki ya da hayalinizdeki baskı, motif veya desenleri şantuk kumaşa ekleyebilir miyim?, sorusu aklınıza geliyor olabilir. %100 pamuk, pamuk polyester karışımları ve üçlü karışım dahil olmak üzere çeşitli farklı kumaşlar kullanılarak yapılan şantuklu kumaş, çeşitli teknikler kullanılarak dekore edilebilir. 

Tekstil Baskı Makineleri ile Dijital ve Diğer Kumaş Baskı Firmaları İstanbul ve Bursa Fabrikaları - Atilla Tekstil
Tekstil Sektöründe Dijital ve Serigrafi Baskı Yapan Firmaların Atölye Örneği

Hem su bazlı hem de plastisol mürekkepler, şantuklu kumaş üzerine serigrafi baskısı için harika seçeneklerdir. 

İpucu: Plastisol mürekkeplere yumuşak bir katkı eklemek, tişörtün hafif ve yumuşak hissini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur! 

Isı transferi vinil, süblimasyon gibi gitmenin başka bir yoludur. Süblimasyon işleminin tipik olarak %100 polyester kumaş üzerinde yapıldığı göz önüne alındığında, şantuk kumaş üzerinde süblimleşmenin eski bir görünüm yaratacağını unutmayın. 

Tasarım konusunda, şantuk kumaşın dokusuna dikkat edin. İnce çizgileri mürekkep bölümleriyle doldurulmuş çubuklarla yapıştırın. Daha basit bir tasarıma bağlı kalmak, benzersiz kumaş tasarımı geliştirmesine izin verir. 

Kumaş yüzeyinde daha kalın, kabarık iplikler olarak görülebilen hafif düğüm ve topuzlarla şantuklu bir kumaş oluşturulur. Bu “kusurlar” ya ipliğin bir özelliğidir (özellikle doğal lifler) ya da kumaşa organik, dokunsal bir görünüm ve his vermek amacıyla kasıtlı olarak yaratılmıştır. 

İpucu: Serigrafi baskının da aralarında bulunduğu tekstilde teknolojik baskı makineleri, çeşitleri ve özellikleri hakkında en kapsamlı yazımızı okumak için >>> “Tekstilde Baskı Çeşitleri Nedir?”

Şantuk Fikri Nereden Gelmektedir? 

19. yüzyılda kumaşlar elle üretildiğinde, “şantuk”, eğirme öncesi yünün hazırlanma sürecine atıfta bulunan bir terimdi. İplik oluşturmak için iplikçiler el ile yün liflerini bükerlerdi. Bitmiş giyside farklı kalınlıklar düzensiz görünür ve “şantuk” olarak bilinir hale gelirdi.

Şantuklar Nasıl Olur? 

Pamuk, yün, keten ve ipek gibi doğal kumaşlar şantuk özelliği gösterme eğilimindedir. Doğa, eşit lifler oluşturamaz. Bu, birlikte büküldükçe ortaya çıkar. Modern makineler ayrıca, doğal bir görünümü taklit etmek için genellikle pürüzsüz olan ve hatta polyester gibi ipliklerden şantuk efekti oluşturmayı mümkün kılar. 

Şantuk Pamuklu Viskon Kumaş Satın Al Elbiselik ve Tişört İmalatı İçin Uygun
Pembe Renk Şantuk Kumaş (Şantuklu Rayon Viskoz Kumaş)

Şantuklar, kumaşın her iki yönüne doğru gidiyor gibi görünebilir. Ancak ev tekstillerinde genellikle atkı (yatay) yönünde görülürler.

Neden Şantuklu Kumaş Satın Almalıyım?

Geleneksel olarak, şantuklu kumaş kusurlu ve kalitesiz olarak kabul edilirdi. Çağdaş eğirme ekipmanı, kusurları olmayan pürüzsüz, eşit ipliklerin oluşturulmasını mümkün kılar. 

Bununla birlikte, şantukların rafine edilmemiş doğal görünümünü ortaya çıkarması, dokumacılar tarafından teşvik edilmektedir. Hatta bu özellik şantuklu kumaşları, pürüzsüz olan bazı yapay kumaşların da ötesine taşıyor.

Bilgi: Şantuklar kumaşta bir kusur değildir. Bir hata olarak kabul edilmez. Bunlar kumaşın karakterinin bir parçasıdır. 

Pamuklu Şantuk Kumaş Nedir? 

Günümüzde, pamuklu şantuk tişört seçeneği olmayan hiçbir perakendeciye gitmezsiniz. Bu da beni düşünmeye sevk etti. Şantuklu pamuk kumaş nedir? ve insanlar neden bu garip isimli kumaşı seviyor?  Biraz araştırma yaptım ve işte “şantuk” kumaş teriminin tanımının derinlerinde bulduğumuz bilgiler: 

Pamuklu Şantuklu Pürüzlü Gömlek Modelleri Satın Al
Pamuklu Şantuk Gömlek – Pembe Renk

Hatalı eğrilmiş veya tiftiklenmiş kusurlu kumaş satma trendi? Şantuklu bir gömleği elime aldım. Kumaşa uygun belirli bir doku vardı. Aşırı boyandığında seçilen renkte hoş bir ton yelpazesi oluşturuyordu. Kusurları estetik olarak hoşa gidiyordu. Ayrıca olumsuzlukları da bulunuyordu. Sert / tırtıklı yüzeyi, büzülmeye ve kırışmaya eğilimli olduğunu gösteriyordu.

Şantuk Pamuğu, Supima Pamuğundan Farklı Bir His Verir mi?

Evet, farklı hissettirirler.  Çünkü Supima pamuğu elyaf uzunluğu ve yumuşaklığıyla tanınırken, şantuklu pamuk hem kalın hem de ince ipliktir. Şantuklu pamuğu supima pamuk kumaş gibi hissetmek istiyorsanız, pima pamuğundan şantuklu iplik elde edebilirsiniz. 

Supima Pamuk Kumaş Yapılmak İçin Kullanılır - Pamuk Kumaş Fabrikaları Kullanırlar
Supima Pamuğu Örnek Fotoğraf

Pima pamuğu, 27 mm olan normal pamuk kalitelerine göre uzunluğu yaklaşık 35 mm olan uzun kesik elyaflı üstün özellikli bir pamuktur. 

Şantuk, lif değildir. Kasıtlı olarak numara varyasyonuyla eğrilen ve ince / kalın iplik deseniyle sonuçlanan bir ipliktir. Basit düz dokuma / örme kumaş yapısı ile kendi tasarımında görünmektedir. 

Şantuk, daha sonra kumaşa örülen iplik yapma yöntemidir. Şantuk, kalın ve ince noktaların bir tasarım efekti için kasıtlı olarak ipliğe yerleştirilmesi anlamına gelir. 

Pima pamuğu bir tür pamuk bitkisinden elde edilir. Pima pamuğu ile daha yüksek kaliteli kumaş üretilir. Normal pamuktan daha yumuşak olma eğilimindedir. Daha ince kumaşlar pima pamuğundan yapılır. Bunlara paralel olarak pima pamuğu fiyatları daha yüksek miktarlarda seyreder. Pima pamuğundan şantuk örebilirsiniz ama bunu yaparak kumaşı bir nevi ucuzlatırsınız. Ancak denemek isteyenlere engel olmamak lazım. Sen de bir miktar pima pamuğu satın al ve şantuklama işlemine başla!

Şantuk için Üretim İpuçları 

Giysinin genel “titreşimi” ile uyumlu bir dekorasyon tekniği seçmek önemlidir. Şantuk, %50 polyester içerikli bir triblend fabrikasyonudur. Bu özellik, şantuk türevlerini süblimasyon için harika bir ürün yapar.

Pürüzlü Tırtıklı Şantuk Kujmaş Nasıl Olur? Nedir? - Tekstil Bilgilendirme Atölyesi - Grey
Gri Renk Boya Hatalı Şantuk Kumaş – Parça Kumaş – Stok Kumaş

%100 polyester olmadığı için ortaya çıkan tasarım, bir şantuk tişört için mükemmel olan yıpranmış ve soluk “eski” görünüme sahip olacaktır. Su bazlı mürekkep ve yumuşak el plastisol de bu hafif, yarı şeffaf kumaş için mükemmel bir tamamlayıcıdır. 

Şantuk için Tasarım İpuçları 

Tişörtler için sanat eserleri tasarlarken, malzemeyi akılda tutmak önemlidir. Şantuk, baskıdan sonra bile gömleğin havadarlığını korumaya yardımcı olan daha hafif tasarımlarla harika görünmektedir. Tabi bu kişisel görüşüm. Mürekkeple doldurmak yerine daha ince yazı tiplerini ve ana hatları çizilen nesneleri kullanmayı deneyin. Bu, giysilerin benzersiz dokusunu vurgulamaya ve gömleğin orijinal hissini sağlam tutmaya yardımcı olacaktır. Gömleğin kendisinden yalnızca bir gölge daha açık veya daha koyu olan bir mürekkep rengi kullanarak da bir çeşit ton efekti yaratabilirsiniz. 

Şantuk İplik Nedir?

Bir zamanlar atölye zeminine fırlatılan, hatalı iplik olarak düşünülen şantuk ipliği artık üretimdeki en popüler ürünlerden biridir. Pürüzlü yüzeyi ve hafif şeffaf görünümü sayesinde, bu benzersiz doku moda temeli haline gelmiştir.

Pamuklu Akrilik Kalın Şantuk İplik Fiyatları
Pamuklu Krem Rengi Ham Şantuklu İplik Modeli

Şantuk ipliği aslında kazayla ortaya çıkmıştır. Otomatik taraklama ve eğirme prosesleri ile ilgili ilk sorunlardan biri, ipliğin olması amaçlanandan daha dolgun olan bir ipliğe eşlik eden bölümünün ortaya çıkmasıydı.  Şantuk olarak adlandırılan bu yumuşak topak, zaman zaman her iplik turunda ortaya çıkacak ve malzeme eğrilmeye veya bükülmeye hazır hale gelmeden önce çıkarılması gerekecekti. Zamanla, dokusal ve stil alternatifi olarak yüksek sayıda “şantuk” içeren iplikler kavramı, bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz oldukça popüler şantuklu tekstillerin üretimine dönüşmeye başlamıştır.

İpucu: İplik eğirme yöntemleri hakkında geniş çaplı yazımızı okumak için >>> “İplik Eğirme Nedir?”

Kumaş Üretiminde Kullanılan Pamuk Şantuk İplik Nedir? 

Şantuk pamuk ipliği, kumaşta kasıtlı olarak bırakılan veya dokunurken veya eğrilirken kumaşın düğümlenmesi veya bükülmesi ile kasıtlı olarak oluşturulan, hafif topaklar ve kusurlar içeren pamuktur. Şantuklar, eşit olmayan genişlikteki liflerle dokunarak da oluşturulabilir. Ortaya çıkan sonuç, pürüzlü dokuya sahip bir kumaştır. 

Şantukların bazen kasıtlı olarak bırakıldığı veya nihai kumaşta teşvik edildiği tek malzeme pamuk değildir. Doğal keten, genellikle yapıldığı keten liflerinin doğal düzensizliğinden dolayı içinde şantuklara sahiptir. Duck keteni, önlükler ve masa örtüleri için kullanılan şantuk dolgulu bir kumaştır. Duck keten üretiminde kullanılan pamuk, bazen gündelik takım elbise veya elbiselerde kullanılan bir tür şantuk pamuktur. Tüvit, şantuklarla doldurulmuş yün esaslı bir kumaştır. Ek olarak, birçok ipek kumaş çeşidi (medine ipeği kumaşı, hakiki ipek kumaşı, tay ipeği kumaşı) şantuklar içerir. 

Şantuk Pamuk Kumaşın Yaygın Kullanım Alanları Nelerdir?

Yeni jenerasyon moda tişörtler ve kazaklar genellikle şantuklu pamuk kullanılarak oluşturulur. Bu şekilde üretilen tişörtler, üzerlerinde mesajlar veya resimler basılan grafik tişörtler olarak kullanılmaya uygun olmasa da, kumaş daha yüksek dokulu, gündelik ve pürüzlü bir görünüme sahiptir. Ek olarak, pamuktan yapılmış şantuklu denim bazen yüksek kaliteli yıpranmış (vintage-eskitme) kotlarda kullanılır.

Koyu Kırmızı Fıstık çiçek desenli Seccade Fiyatları
Şantuk Kumaş Seccade (Kırmızı ve Yeşil Renk Desenli,)

Şantuklu kumaşların kullanım yelpazesinde giyim sektörünün yanı sarı ev tekstili ürünleri de mevcuttur. Son yılların kullanılabilir her kumaşı uygun olduğu her alanda kullanma furyası ile hem karışım kumaşları hem saf kumaşları birçok farklı alanda görebiliyoruz. Bu bakımda şantuklu kumaşlar gelinlik, abiye, elbise gibi kullanılması ile beraber şallarda ve hatta lavanta keselerinde bile kullanılmaktadır. Tabii ki sadece giyimde kullanılmıyor. Ev tekstilinde masa örtüsü ve perde gibi ürünlerde de kullanılmaktadır şantuklu ürünler.

Bayan Giyim Şantuk Nasıl Oluyor öb
Abiyelik Şentuklu Kumaş – Kadın Elbisesi – Pembe Renk

Şantuk kumaşın yaygın kullanım nedeni birçok lif türünde istenilen görünümün sağlanabiliyor olmasıdır. Şantuk görünümü saten, ipek, pamuk, polyester, nano, denim gibi birçok kumaş türünde elde edilebilir. Farklı renklerde, tonlarda ve baskılı yapıda şantuklu kumaşlar görebilirsiniz. Bana kalırsa en hoş şantuklu kumaşlar siyah-gri tonlamalardaki şantuklu kumaşlardır.

Şantuk Kumaş Gömlek ve T-shirt Modelleri

Şantuklu tişört veya gömlek, genellikle doğal pamuktan yapılan, yumuşak ve dökümlü  özel bir jarse işlemedir. 

Formanın kendisi, kısmen kalınlaştırılmış ipliklerden yapılmış ince bir yapıya sahiptir. Gömleğe soluk bir görünüm ve bazen daha açık, bazen daha koyu görünen ilginç bir çizgili yüzey sağlar. Bu renk düzensizliği, bazen kalınlaşıp daha sonra incelen pamuk ipliklerinden kaynaklanmaktadır. 

Şantuklu Gömlek ve Tişört Modelleri Satın Al - Atilla Tekstil
Şantuk Tişört – Gri Renk – Süprem Keten Penye Örme

Şantuklu gömlek üretimi için kullanılan malzeme genellikle ince, düzensiz bir yapıya sahip yumuşak bir süprem kumaş olarak tanımlanmaktadır.

Hazır Giyim Modasında Şantuklu Kumaşlar

Yenilikçi modaya sahip online satış mağazalarına daha yakından bakarsanız, bazı şantuk giysilerini veya diğer giyim ürünlerini bulabilirsiniz. Bazıları gelişigüzel kesilir, bazıları ise ince bir siluete sahiptir. 

Çoğu şantuklu gömlek monokromdur. Kesinlikle, bu şantuklu gömlekler veya tişörtler soluk kullanılmış bir görünüme sahip oldukları için eğlence ve tatil modası kategorisine giriyor olmalı.

Şantuk kumaş gömlek fiyatları için net bir rakam söylemek mümkün değildir. Bunun nedenleri arasında hangi tür kumaş ile yapıldığının yanı sıra marka değerinin de etkili olduğunu söylemek mümkündür.

Kısa veya uzun, eskitme kot pantolonlar, kot mini etekler, gündelik pantolonlar veya uzun hippi eteklerle şantuklar iyi birer kombin oluşturur. Bu yıl (2021) ağırlıklı olarak beyaz pantolon veya eteklerle çok iyi giden hassas, soluk pastel renklerde piyasaya sürülmüşlerdir. 

Büyük, geniş kumaş çantalar en uyumlu çantalardır. Düz sandaletler, sportif burunlu askılar veya Converse spor ayakkabılar, tişörtlerin gündelik görünümüyle ahenk oluşturur. 

Şantuklu ürünler genellikle %100 pamuktan yapılır. Bu nedenle çamaşır makinesinde sadece 40°‘de yıkanmalıdır. Daha sonra onları bir askıya asmak ve kurumaya bırakmak en iyisidir. Kurutma makinesinde de kurutulabilirler.

Şantuk Keten Kumaş Nedir?

Şantuk görünümü barındıran ve o şekilde örülen kumaş hammaddesi için keten kullanılan kumaş türüdür. 

İpucu: Keten kumaşlar hakkında bilgi almak için >>> “Keten Kumaş Nedir?”

İpek Şantuk Kumaş Nedir?

Bu iki hoş özelliğin bir arada sunulduğunda sizde nasıl etkiler yarattığını ve ne gibi özellikler vaat edeceğini anlayabilmek için önce ayrı ayrı her birinin (ipek ve şantuk) özelliklerine bakalım.

İpek Kumaş Özellikleri

 • İpek doğa kaynaklı bir ürün olduğu için sağlıklıdır. 
 • Kaygan bir dokuda ve parlak bir yapıya sahiptir. 
 • Esnektir. 
 • Hafiftir. 
 • Dayanıklıdır.
 • Yumuşaktır.
 • Yazları serin tutar.
 • Kış aylarında sıcak tutar.
 • Hızla nem çeker ve nemi yapısından çabuk uzaklaştırır.
 • Zarif bir yapıdadır. 
 • Temizlik ve bakımı zordur. 
 • Pahalıdır. 

İpek Kumaş Çeşitleri

 • Dut ipeği
 • Eri ipek 
 • Tasar ipek
 • Örümcek ipeği
 • Akdeniz ipeği
 • Muga ipek 
 • Koan ipek 
 • Medine ipeği

İpek Şantuk Kumaş Özellikleri Nedir?

 • Oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir.
 • İpek içerikli şantuk kumaşların bakımı zordur ve yalnızca kuru temizleme önerilir. 
 • Farklı kumaş içerikleri ile oluşturulan şantuk kumaşlar düşük sıcaklıklarda makinede yıkanabilir.

İpek şantuk kumaşların en çok karşımıza çıktığı alanlar günlük kullanımdan ziyade özel kıyafetleriniz, abiye, gelinlik veya elbise gibi çoğunlukla lüks kıyafetlerinizdir. Bu gibi ipek şantuk kumaş ile yapılan ürünler sağlıklıdır. Mükemmel bir dokuya sahiptir. Yumuşaktır ve cilde temas ettiğinde enfes bir his yaratır. Bu bahsettiğimiz özellikler kumaşın hammaddesinde ipek kullanılmış olmasından kaynaklanır.

Giysinizin şantuk olmasının sonuçlarından bahsetmek gerekirse bu yapı aynı kumaş üzerinde açıklı koyulu renk skalaları yaratır.

Bu anlattığımız özellikler doğrultusunda ipek veya şantuklu kumaş satın almaya karar verirseniz yazımızın devamı merak ettiğiniz soruları cevaplamak üzerine..

Şantuk kumaş satın almak isterseniz aklınıza takılabilecek sorular ve cevapları:

*Şantuk kumaş fiyatı nedir? – İpek şantuk kumaş metresi ne kadar?

 • İpek şantuk kumaş satın almak istediğinizde birçok farklı fiyat bulabilirsiniz. İpek şantuk kumaş metre fiyatı günümüz piyasasında 40 TL dolaylarındadır. 
 • Şantuk tafta kumaş fiyatları metre bazında 1.3-1.6 dolar bandında seyreder. 
 • İpek saten kumaş metre fiyatları 40-60 TL aralığındadır. 
 • İpek organze kumaş metre fiyatı 10 dolar üzerinde seyreder. 
 • İpek jarse kumaş fiyatları: Metre fiyat 5-6 dolar aralığındadır. 
 • Saf ipek kumaş fiyatları 8-10 dolar aralığındadır.

-Ucuz ve kalitesiz ipek kumaş her ne kadar fiyatta uygunluk sağlasa da saf hakiki ipek kullandığınızda edineceğiniz deneyimi sağlamaz. 

İpek Kumaş Üreticisi İpek Böceği Satın Al
Erkek İpek Böceği – Beyaz Renk

İpek şantuk kumaş imalatının büyük bir çoğunluğu  Çin ve Hindistan’da üretilmektedir. Türkiye’de de diğerleri kadar büyük oranda olmasa da ipek kumaş üretimi gerçekleşmektedir. İpek şantuk kumaş fabrikaları ülkemizde İstanbul’da Eminönü, Merter, Zeytinburnu, Yenibosna veya Osmanbey gibi semtlerde bulunmaktadır. 

İpek kumaşınızı, kumaş satış noktalarından edinebileceğiniz gibi online satış ile de edinebilirsiniz. Bazı websitelerinde online olarak hem toptan hem parça kumaş satan satıcılar bulabilirsiniz. Atilla Tekstil ise sizin için en iyi seçenek olacaktır.

İpucu: İpek kumaş çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi almak için >>> “İpek Kumaş Nedir?”

Bir yanıt yazın