Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Modal Kumaş

Modal Kumaş Nedir? Başlıklı Yazı

Modal Kumaş Genel Özellikleri Nedir?

 • Kumaşın Adı: Modal Kumaş ayrıca mikromodal yüksek yaş modüllü rayon olarak da bilinir, 
 • Kumaşın İçeriği: Bir tür kimyasal büyütme işlemine tabi tutulmuş ağaç selülozünden oluşur.
 • Kumaşın Olası İplik Sayısı Varyasyon Geçişleri: 300-400
 • Kumaş Nefes Alabilirliği: Çok yüksek
 • Esneklik Kabiliyetleri: Yüksek
 • İlk Üretildiği Ülke: Avusturya
 • Günümüzde En Büyük İhracatçı Ülke: Avrupa Birliği (EU)
 • Tavsiye Edilen Yıkama Sıcaklıkları: Soğuk suda yıkanmalıdır.
 • Kullanım Alanları: Genellikle iç giyimde, spor giyimde, bebek giyiminde, şezlonglarda ve çarşaflarda kullanılır. Bunlara ek olarak modal kumaş ile trençkot, pantolon, elbise, pijama, bluz, ceket, çorap, bebek kıyafetleri, gömlek, tayt, eşofman, tişört, şal, tunik, pijama veya nevresim takımları, sweatshirt, iç çamaşırı ve iç giyim ürünleri (modal kumaş boxer, atlet, gecelik..)  üretiliyor.  

özet bilgileri verdiğimize göre asıl bilgilere geçelim. Nedir bu modal kumaş?

Modal Kumaş Nedir?

Micromodal, inanılmaz yumuşaklığı ve büzülmeye karşı direnci ile ödüllendirilmiş özel bir modal suni ipek türüdür. Bu tip suni ipek aynı zamanda mükemmel bir nem emici profile sahiptir. Bu da onu iç çamaşırı ve çeşitli spor giyim türleri için popüler bir seçim haline getirir.

Diğer rayon türleri gibi, mikromodalın birincil bileşeni, sert ağaçlardan elde edilen selülozdur.  Bu selüloz çıkarılır ve onu kumaşa dokunabilecek bir ipliğe dönüştüren karmaşık bir kimyasal işleme tabi tutulur. 

Gri Modal Kumaş Yüzeyi Nasıl Olur?
Gri Modal Kumaş Yüzeyi

Modal Kumaşın Tarihi

Bu tip kumaş ilk olarak 1990’larda Avusturya’da geliştirildi. 1950’lerin başında Japonya’da meydana gelen modal suni ipek bu buluş üzerine inşa edildi.

Modal suni ipek, 20. yüzyılın ilk birkaç on yılında en popüler yarı sentetik kumaş türü olan viskon suni ipek için önemli bir gelişmeyi temsil ediyordu. Bununla birlikte, viskon suni ipek üretim süreci verimsiz yöntemlerle sekteye uğradı ve çok fazla israf yarattı. Modal rayon üretim süreci, viskon suni ipek yapmak için kullanılan işleme çok benzer olsa da, bir dizi zaman alıcı ve boşa giden adımlar ortadan kaldırıldı. Bu günlerde, çoğu rayon üreticisi viskon suni ipekten modal suni ipeğe geçti.

Micro Modal Kumaş Nedir?

Kusurlarına rağmen, viskon suni ipek, dünya çapında büyük miktarlarda üretilen ilk selüloz bazlı yarı sentetik elyaf türüdür. Yanıcı veya üretilmesi zor olan önceki suni ipek türlerinde büyük bir gelişme olmuştur. Suni ipek üretim süreci gelişmeye devam ediyor. Muhtemelen bu kumaşın mikromodal suni ipekten daha üstün bir formu sonunda ortaya çıkacak.

Modal suni ipek ve mikromodal kumaş oluşturmak için kullanılan işlemler pratik olarak aynıdır. Mikromodal ve modal suni ipek arasındaki temel fark, üretilen liflerin boyutudur. Mikromodal lifler çok ince olduğundan, ipek ile aynı dokuya sahip bir kumaşa sıkıca dokunabilirler. Hatta bazı tüketiciler bu kumaşın gerçek ipekten daha yumuşak olduğunu söyleyecek kadar ileri gidiyor.

Micro Modal Kumaş Genel Özellikleri Nedir? Nasıl Olur
Micro Modal Kumaş Nedir? (Pembe Suni İpek Modal Kumaş)

Hemen hemen her tür suni ipek veya selüloz türevi kumaşla ilgili çevresel endişeler olsa da, bu endişeler mikromodal için pratikte mevcut değildir. Bu kumaşın çevre dostu olarak değerlendirilmesinin temel sebebi oldukça homojen olmasıdır. Sadece bir şirket mikromodal kumaş üretiyor. Diğer sentetik ve yarı sentetik kumaş türlerinin tam aksine, bu kumaş yalnızca gelişmiş ülkelerde üretiliyor.

Bununla birlikte, diğer suni ipek formlarının üretiminde kullanılan aynı potansiyel olarak tehlikeli kimyasallar, mikromodal kumaş üretiminde de kullanılmaktadır. Bu, maddenin tamamen sürdürülebilir ve çevre dostu olduğu iddialarının biraz fazla abartılı olabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, mikromodal suni ipek, suni ipek üretiminin mevcut zirvesini temsil eder ve çoğu tüketici, bunun en yumuşak ve en kullanışlı yarı sentetik kumaşlardan biri olduğu konusunda hemfikirdir.

Modal Kumaş Nasıl Yapılır?

Mikromodal suni ipek üretim sürecinin pratik olarak her yönü, modal suni ipek yapmak için kullanılan işlemle aynıdır. Bununla birlikte, bu üretim yöntemleri arasındaki temel fark, her iki ürünü yapmak için kullanılan şuruplu yapışkan maddeden üretilen liflerin boyutudur.

Modal Kumaş Üreticileri Hangi Yolu İzler?

Modal kumaş üretim süreci nedir? Hep birlikte aşama aşama bakalım:

Modal Kumaş Üretimi Nasıl Yapılır? İstanbul Zeytinburnu'nda Çekilmiş Bir Fotoğraf
Modal Kumaş Üreticileri – Depo – Mağaza
 1. Huş ağacı veya meşe ağaçları ufalanıp bir fabrikaya teslim edildikten sonra, ahşabın diğer kısımlarından selülozu çıkarmak için kimyasal bir çözeltiye batırılır. Bu selüloz daha sonra büyük, beyaz tabakalar halinde düzleştirilir. Mikromodal yapmak için kullanılan ahşabın selüloz olmayan kısımları atılır.
 2. Daha sonra, selüloz tabakalar önemli bir süre kostik soda içine daldırılır. Modal veya mikromodal kumaş üretiminin viskon kumaş üretiminden farklı olmasının ana yollarından biri, bu gelişmiş formları veya suni ipek yapmak için çok daha az kostik soda konsantrasyonlarının kullanılmasıdır.
 3. Uygun bir süre boyunca demlendikten sonra, selüloz tabakaları kırıntılara ayrılır ve daha sonra selülozu sodyum selüloz ksantata dönüştüren karbon disülfürde demlenir. Bu noktada ağaç selülozu artık organik bir madde değildir.
 4. Sodyum selüloz ksantat daha sonra tekrar kostik sodaya daldırılır ve bu da şuruplu bir çözelti ile sonuçlanır. Bu çözüm daha sonra birçok küçük deliğe sahip olan bir düzenek olan bir düzeden geçmeye zorlanır. Mikromodal yapmak için kullanılan düze deliklerindeki delikler, modal kumaş yapmak için kullanılanlardan önemli ölçüde daha küçüktür.
 5. Son olarak, elde edilen lifler sülfürik aside batırılır, gerilir ve iplik haline getirilir. Bu iplik yıkanıp makaralara yüklendikten sonra dokumaya hazırdır.

Modal Kumaş Nasıl Kullanılır?

Teorik olarak, mikromodal suni ipek, modal kumaşın kullanıldığı herhangi bir uygulama için kullanılabilir. Modal suni ipekten biraz daha ince olduğu için, mikromodal suni ipek, ana malzemesinin bazı dayanıklılık avantajlarını kaybeder. Ancak çeşitli farklı tipte giysiler ve ev tekstili olarak şekillendirilmesi de aynı derecede kolaydır.

Siyah Koyu Kışlık Trençkot Fiyatları Satın Al Tek Parça Numune
Siyah (Black) Renk Kadın Giyim Trençkot Modeli

Bu tür suni ipeğin üretimi modal suni ipekten biraz daha pahalı olduğundan, genellikle optimum yumuşaklığın istendiği giysiler için ayrılmıştır. Uluslararası bir şirket tarafından üretilen modal suni ipek, erkek iç çamaşırlarında kullanılması nedeniyle başlangıçta uluslararası beğeni topladı. Bu kumaşın hafifliği, yumuşaklığı ve nefes alabilirliği, iç çamaşırı meraklıları topluluğu arasında ona neredeyse efsanevi bir statü kazandırdı.

Modal Kumaş Kullanım Alanları

Çok kısa bir süre içinde üreticiler bu tekstille kadın iç çamaşırları yapmaya başladılar. Modal kumaş kullanımı o zamandan beri külot, sütyen, boxer ve gecelik gibi çeşitli farklı iç çamaşırı ürünlerine genişledi. Modal kumaş ısı tutma özelliği ve dayanıklılığı nedeniyle, spor giyimde ana malzemesi kadar yaygın olarak kullanılmaz. Ancak bisikletçiler, yürüyüşçüler ve diğer açık hava meraklıları genellikle bu kumaşın nem emiciliğini deneyimlemek için modal kumaştan yapılmış tişörtler giyerler.  

Modal suni ipek, yumuşaklığı ve hafifliği nedeniyle çarşaflarda oldukça popülerdir. Bu nedenle daha yumuşak ve daha hafif olan mikromodal kumaşın aynı zamanda çok beğenilen bir çarşaf malzemesi olması şaşırtıcı değildir. Tüketiciler, bu maddeden yapılmış çarşaflarda uyumanın ipek üzerinde uyumaya benzediğini, ancak mikromodalın antibakteriyel özellikleri, yüksek dayanıklılığı ve nispeten düşük maliyeti, onu ipek kumaştan çok daha iyi bir çarşaf kumaş adayı yaptığını ifade ediyor.

Sırt Çekimi Beyaz Pamuklu Polyester Karışımı Modal Kumaştan Atlet
Modal Kumaş Atlet – İç Çamaşırı – Sıfır Kol – Beyaz – Erkek (Arkadan Çekim)

Bu kumaş, yarı sentetik kumaşların kaşmiri olarak kabul edildiğinden, şezlong gibi lüks giyim ürünlerinde kullanılan mikromodal suni ipek bulmak da yaygındır. Örneğin, rahat ve bol kapüşonlu eşofman altı ve pijama pantolonundan yapılmış bu kumaşı bulmak çok kolay. 

Modal Kumaş Nerelerde Üretilir?

Tüm mikromodal kumaşlar Avrupa Birliği’nde üretilmektedir.  Bu kumaş, Hindistan, Çin ve Kore gibi yerlere konfeksiyon ve diğer tekstiller haline getirilmek üzere gönderilebilirken, Avrupa dışında bu ultra yumuşak kumaşı üreten hiçbir yer yok.

Tek mikromodal kumaş üreticisi Lenzing AG’dir ve bu kumaş, bu şirketin modal kumaş iştiraki olan Lenzing Modal’ın bir ürünüdür.  Diğer birçok üretici normal modal kumaş üretirken, Lenzing’in tek mikromodal üreticisi olması, tekstil üreticilerinin hammaddelerinin yüksek kaliteli ve çevresel olarak sürdürülebilir olduğundan emin olabilecekleri anlamına gelir.

Mikromodal olduğunu iddia eden denizaşırı ülkelerde yapılan modal kumaş türlerine karşı dikkatli olun. Bir şirket, modal kumaşının aslında normal modal suni ipeğin bir lüks çeşidi olduğunu iddia ederse, bu kumaşın aslında Alman bir şirket tarafından özel olarak yapıldığını doğrulamak önemlidir. Sahte modal kumaşlar piyasada çok fazla!

Modal Kumaş Fiyatları

Toptan satış düzeyinde, mikromodal kumaş genellikle modal suni ipekten önemli ölçüde daha pahalıdır. Hacim başına, bu lüks suni ipek türü normal suni ipekten yüzde 20-30 daha pahalı olabilir. Bu artan fiyat, mikromodal suni ipekleri Mısır pamuğu veya diğer yarı lüks tekstil seçenekleriyle aynı fiyat aralığına koyar.

Modal Suni İpek Polyester Sentetik Kumaş Fiyatları Toptan Ucuz
Modal Kumaş Fiyatları İçin Örnek Fotoğraf

Bazı durumlarda, bu fiyat farklılığı, bu kumaşın tüketici kullanımı için tekstil ürünlerine dönüştürülmesiyle giderilir. Mikromodal kumaşlı ürünler yapmayı seçen birçok şirket zaten lüks ürünler üretiyor. Bu da bu tekstilden yapılan tekliflerinin organik veya tamamen sentetik ürünleriyle aynı maliyete çıkabileceği anlamına geliyor.

Parti Malı Modal Kumaş Fiyatları

Modal kumaş üretim standartları bakımından parti malı kategorisine girebilecek bir kumaş değildir. Partiye düşme olasılığı çok nadirdir. Parti malı modal kumaş fiyatları ise haliyle normal regüle toptan kumaşa göre daha ucuz olacaktır. Orijinal modal kumaşın metresi toptan olarak ortalama 1$ / 3 $ arasındadır.

Modal Kumaş Türü Nedir?

Yalnızca bir tür modal kumaş vardır. Bununla birlikte, bu tür suni ipek ve benzer kumaşları ayırt etmenize yardımcı olmak için, suni ipek soy ağacındaki diğer tekstiller hakkında daha fazla ayrıntı sağlamak önemlidir:

Viskon – Rayon

Viskonun bu versiyonu, basit üretim süreci ve yüksek dayanıklılığı nedeniyle dünya çapında hızla popüler hale geldi. İlk kez 20. yüzyılın başlarında icat edildiğinde, 1850’lere kadar uzanan viskon kumaş ürünlerinin zaman çizelgesine en son eklemeyi temsil ediyordu. 

Açık Pembe Viskoz İplik Satan Yerler
Pembe Viskoz (Rayon) Lifi – Temsili Fotoğraf

Viskon suni ipek kesinlikle mükemmel olmasa da, ondan önce üretilen suni ipek formlarından önemli ölçüde üstündür. Bununla birlikte, viskon suni ipek yaparken gerekli olan savurgan ve zahmetli üretim süreçleri nedeniyle, çoğu üretici bunun yerine viskoz suni ipeğin doğrudan evrimi olarak kabul edilen modal suni ipek yapmaya geçmiştir. 

Modal Suni İpek

Bu tür suni ipek,1951’de Japonya’da icat edildi ve rayon üretim sürecinde önemli bir ilerlemeyi temsil ediyor. Viskon suni ipek yapmak için gereken bir dizi adımı ortadan kaldırır, bu da bu tür suni ipek yapmanın nispeten hızlı ve kolay olduğu anlamına gelir. 

Ek olarak, modal suni ipek viskon suni ipekten önemli ölçüde daha yumuşaktır. Bu da onu ipek için makul bir ikame seçeneği yapar. Günümüzde modal suni ipeğin birincil uygulaması spor giyimdir. Ancak bu kumaş aynı zamanda iç çamaşırlarında ve çeşitli ev tekstillerinde de bulunur. 

İpucu: İpek kumaş nedir? Özellikleri nelerdir? Suni ipekler ve diğer ipek türlerini de içeren kapsamlı metni okumak için >>> “İpek Kumaş Nedir?”

Lyocell

Uluslararası bir şirket, dünya çapında birincil liyosel üreticisidir. Ancak mikromodal durumdan farklı olarak, diğer şirketler de liyosel üretmektedir. Bu kumaş, o şirket tarafından üretildiğinde Tencel (Tensel) olarak markalanmıştır. Tamamen organik olarak kabul edilebilecek tek suni ipek türü olması bakımından benzersizdir. 

Diğer suni ipek formlarından farklı olarak, liyosel üretim sürecinde kimyasal olarak değişmez. Bu da bu kumaşın liflerinin kimyasal olarak saf odun selülozu ile aynı olduğu anlamına gelir. Liyosel çok yumuşak olsa da, modal veya mikromodal suni ipek kadar yumuşak veya zengin dokulu değildir. Bu nedenle, ipekten çok pamuğa bir alternatif olduğu düşünülmektedir. 

Diğer Modal Kumaş Varyasyonları

 • Modal örme kumaş
 • Modal polyester kumaş
 • Modal pamuk kumaş
 • Penye modal kumaş
 • Modal elastan kumaş
 • Lenzing modal kumaş
 • Viskon modal kumaş
 • Organik modal kumaş

Modal Kumaş Çevreye Etkileri Nedir? 

Alman şirketi Lenzing, tek modal kumaş üreticisi olduğu için, bu tür kumaşların en çevre dostu suni ipek biçimlerinden biri olduğu garanti edilmektedir. Dünya çapında sürdürülemez ormancılık uygulamaları, etik olarak üretilmiş suni ipek kumaşlar arayan tüketicilerin sıkıntısıdır. Ancak şirket bu endişeyi yalnızca sürdürülebilir yöntemler kullanarak odun selülozu elde ederek ele almaktadır. 

Micro Modal Kumaş Geri Dönüşüm Süreçleri (Hurda - Atık - Kullanılmayan Kumaşlar) - Fire
Modal Kumaş Geri Dönüşümü

Bununla birlikte, mikromodal veya başka herhangi bir suni ipek kumaş yapmak için kullanılan ağaç malzemesinin büyük çoğunluğunun atıldığı gerçeği aşılamaz. Kullanılan üretim sürecine bağlı olarak, bu kullanılamaz ahşap malzeme aynı zamanda kostik soda veya kül suyu olarak da bilinen sodyum hidroksit ile kirlenmiş olabilir. Kül suyu ciltle temas ederse veya yutulursa, son derece toksiktir. Şirketin mikromodal üretim sürecinde çevreye karışmasını önlemek için yeterli önlemleri alıp almadığı açık değildir.

Ek olarak, mikromodal kumaş üretimi kapalı döngü bir işlem değildir. Bu da karbon disülfürün yapılan her mikromodal kumaş partisiyle birlikte atıldığı anlamına gelir. Mikromodal kumaş yalnızca Avrupa Birliği’nde yapıldığından, bu son derece tehlikeli nörotoksinin üretim sürecinde sorumlu bir şekilde kullanılması muhtemeldir. Ancak atmosfere veya hidrosfere salınırsa, karbon disülfür yerel vahşi yaşam ve insanlar için ciddi sağlık riskleri oluşturabilir.  

Modal Kumaş Bakım Rehberi

Kayın ağaçlarından yapılan çeşitli suni ipeK tekstilleri yumuşaktır, emicidir, kolayca boyanır. Çekmeye, renk solmasına ve boncuklanmaya karşı dirençlidir. Genellikle giyim, havlu ve çarşaflar için kullanılır. Peki bu efsane kumaşı nasıl koruyacağız?

Elde Yıkama İşlemi

Elde yıkama, iç giyim ve spor kıyafetleri gibi hassas modal ürünlerini temizlemek için her zaman en iyi ve en güvenli yöntemdir.

Soğuk suyla dolu bir kapta narince yıkayarak temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Öğeyi daldırın ve sabunu eşit şekilde dağıtmak için suyu ellerinizle yavaşça çalkalayın. 30 dakikaya kadar ıslatın.

Su artık sabunlu olana kadar üründen soğuk su akıtarak iyice durulayın.   

Makinede Yıkama İşlemi

Çamaşır makinesinde hassas programı seçin ve su sıcaklığının soğuk ve sıkma işleminin düşük olduğundan emin olun.

Makineye ve yük boyutuna göre “Hassas Yıkama” seçeneğini ekleyin. 

Kurutma İşlemi

Orta ayarda kurutma makinesinde veya ipte kurutun.

Kırışıklıkları engellemek için, en güvenli işlem olarak kalorifer peteğine asma önerilir. Petek demirleri için orta sıcaklık ayarını kullanın.  

Saklama İşlemi

Örme kumaşlar, esnemeyi veya bozulmayı önlemek için katlanmış olarak saklanmalıdır.

Öğeleri daima temiz saklayın. Eşyaları böceklerden korumak için nefes alabilen pamuklu bir saklama çantasında saklamanızı öneririz.

Plastikte saklamak sararmayı teşvik eder ve böcekler için birincil ortam olan küf oluşturan nemi hapsedebilir.

Tüm teknikler tekstil bilimine dayanmaktadır.  Bütün giysiler anlattığımız gibi performans göstermez veya tepki vermez.

Modal Kumaş Zararlı Mı?

Modal kumaş çevreye ciddi oranda zarar verdiği saptanmamıştır fakat her sentetik kumaş gibi kısmen de olsa zarar verdiği bir gerçektir. Vücuda ise herhangi bir kanıtlanmış zararı bulunmamaktadır. Alerji temelinde bir takım sağlık sorunları oluşabilir.

Modal Kumaş Sağlıklı Mı?

Modal kumaş esnek ve hava geçirebilir yapısı sayesinde sağlıklı bir yapı gösterir.  

Modal Kumaş Terletir Mi?

Modal kumaş nefes alabilir bir yapıdadır ve terletmez. 

Modal Kumaş Kırışır Mı?

Pamuklu kumaşlar kadar ciddi bir kırışma oluşmaz.

Modal Kumaş Yıkanınca Çeker Mi?

Modal kumaş zarar görmemesi için soğuk suda yıkanması gerekir. Kumaşlar sıcak suda yıkandığında çekildiğinden hem modal kumaş kıyafetinizi zarar görmekten korumak hem de çekilmesini önlemek için soğuk suda yıkamalısınız.

Modal Kumaş Sıcak Tutar Mı?

Kalınlığına göre sıcak tutabilir ancak serin yapısı ile tanınır. 

Modal Kumaş Doğal Mı?

Ağaç selülozundan elde edilir, doğa kaynaklı bir kumaştır.

Modal Kumaş Kaç Derecede Yıkanır?

Çamaşır makinesinde yıkadığınızda düşük sıcaklıklarda yıkamanız gerekir. Modal kumaş yıkama talimatları satın aldığınız ürünün etiketinde belirtilmek zorundadır.

İpucu: Kıyafet etiketleri nedir? Üzerindeki semboller ne anlama gelir? vb. onlarca konu hakkında detaylı bilgi içeren yazıyı okumak için >>> “Kumaş Etiket Baskı Gereklilikleri”

Modal Kumaş Kışlık Mı?

Çoğunlukla yaz aylarında tercih edilir. Ancak kış için olan versiyonları da mevcuttur.

Modal Kumaş Nereden Alınır?

Modal kumaş satın almak istediğinizde web sitelerinde kolaylıkla bulabilirsiniz. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız Zeytinburnu ilçesi modal kumaş için ilk gideceğiniz adreslerden olabilir. Yenibosna semti de modal kumaş almak isteyenler için uygun bir yerdir.