Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Kumaş Etiket Baskı – Fiyat ve Gereklilikleri

Bez Kumaş Baskı Etiket Fiyatları

İÇİNDEKİLER

Kumaş Etiket Baskı

Kumaş etiket baskı, fiyat ve diğer önemli özellikler içerisinde incelenecektir. Tekstil etiketi olarak da adlandırılan bu barkot etiketler, kullanıcılara bazı bilgiler vermek için kıyafet, ayakkabı vb. ürünlere yapıştırılır.  

Giysi tasarlarken ve üretirken giysi etiketinin konumlandırılması, üretim sürecinin önemli bir parçasıdır. Etiketler üretim sırasındaki genel özelliklerin önemli bir parçasıdır. Ancak, önemli olan etiketin sadece giysinizin neresine yerleştirildiği değildir. Bakım etiketi ve tutuşabilirlik bilgisi gibi etiketin içerdiği bilgiler de önemlidir.  

Giysi etiketleme, giyim üretiminde yeni değildir. Ancak dikkate alınması gereken bir konudur. Yerel düzenlemelere ve yasalara uyduğunuzdan emin olmanız önemlidir ve bu basit kılavuz, gerekli bilgileri belirlemenize yardımcı olacaktır. Ek olarak, müşteri hizmetlerinizi iyileştirmek için eklemeniz gereken diğer bazı ayrıntılar hakkında sizi bilgilendireceğiz.  

Kıyafetlere Kumaş Etiket Baskısı Gerekli mi?  

Kısacası evet. Bir etiket yalnızca giysinizi ve marka kimliğinizi belirlemekle kalmaz, aynı zamanda müşterinin satın aldıktan sonra uzun süre giysiye en iyi şekilde bakmasına yardımcı olacak talimatlar da verir. Giysilerin etiketlenmesi o kadar önemlidir ki, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve yurtdışındaki tüketici koruma kurumlarının sıkı bakım etiketi gereksinimleri vardır. Ayrıca, Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) gibi bazı bağımsız kuruluşların, sertifika almak istiyorlarsa şirketlerin uyması gereken kendi etiketleme gereksinimleri vardır.  

Farklı ülkelerin giysi etiketi gereksinimleri, bu düzenlemelerin tamamının tüketicinin korunması amacıyla yürürlükte olması bakımından benzer olsa da, bu gereksinimler arasında uluslararası olarak giyim veya ev tekstili ürünleri satmak isteyip istemediğiniz konusunda bilmeniz gereken bazı önemli farklılıklar vardır. Bir giysinin iç orta kısmında “Made in the USA” yazan basit bir etiket onu kesmez, ancak şirketinizin adını bir giysiye dönüştürmenize yardımcı olmak için giysi bakımı bilgi etiketlemesini çevreleyen karmaşık yasal çerçevede gezinmenize yardımcı olacağız.  

Bordo Renk 25.8 kilo, 76,2 metre, Yün Kumaş, parti malı
Kumaş Etiketi Örneği

Kıyafet Etiketlerindeki Semboller

Kıyafet etiketlerindeki semboller de kendi içinde her alan gibi kendi içerisinde bir dil gibidir. Kıyafet etiket işaretleri anlamayı daha kolay hale getirmektedir. Kıyafet etiket makinesi ve kumaş etiket yazıcı etiketin zorunlu alanlarda her tekstil ürünü için o kadar farklı etiket olduğu göz önüne alındığında vazgeçilmez bir araç haline geliyor.

Haliyle her tekstil ürününde bulunma zorunluluğu olan etiket, tekstil üretimi yapılan hemen hemen her yerde de bulunmaktadır. Ankara, Bursa, Kayseri, Gaziantep veya İzmir’de etiket baskı yapan makineler görmeniz mümkün.  

Kumaş Üzerindeki Yapışkan Etiket Lekesi Nasıl Çıkar?

Kimi firmalar geçici süreli yapışkanlı etiketler kullanıyor. Zamanla kumaşa geçen yapışkan ip parçacıklarını ve tozları üzerinde biriktiriyor ve kirli bir görünüm yaratıyor. Neyse ki aldığınız ürünü kullanmada önce orta sıcaklıkta yıkayarak bu görüntüden kurtulabilirsiniz.

Dipnot: Kumaş etiket imalatı günümüzde makineler ile yapılmaktadır.

Kumaş Etiket Baskı Makinası Fiyatları

Kumaş etiket baskı makinası fiyatları ortalama 800 TL civarındadır. Evde kumaş etiket yapımı bile yapabilirsiniz. Sizin anlayacağınız kumaş etiket yaptırma çok kolay ve kıyafet etiket bastırma fiyatları oldukça düşük.  

Kıyafetlere kumaş etiket baskı işlemi görünürde olmaması için kumaşın astar kısmına yapılmaktadır.

İpucu: İç astarlama ve dış astarlama işlemleri hakkında bilgi sahibi olmak için astarlık kumaş özellikleri hakkındaki yazıyı okuyabilirsiniz.. >>> “Astar Kumaş Özellikleri”

Kıyafet Etiket Anlamları

Kıyafet etiketlerindeki sembollerin anlamları detaylı olarak verilecektir. Bir noktada kendinize kıyafet etiketlerinizdeki sembollerin ne anlama geldiğini sormuş olmalısınız. Etiketlere çok fazla dikkat etmiyoruz ve rahatsız olduğumuz ya da cilt tahrişini önlemek için etiketleri kesiyoruz. Ancak bunlar sandığınızdan daha önemli. Ürünün uzun süre dayanması ve küçülmemesi veya renginin bozulmaması vb. önemli ipuçlarını buradan yakalayacağız.

Giysi etiketi sembolü ne anlama geliyor? Giysilerimiz nasıl bizimle iletişim kuruyor?
Her bir giysi etiket sembolünün ne anlama geldiğini görelim.

Etiket Üstündeki Yıkama Talimatı Kova Sembolünün Anlamı

Kumaş Etiket Baskı Üzerindeki Nasıl Yıkanır? Sembolü Etiketi
Kıyafet Etiketlerindeki Sembollerin Anlamı – Yıkama Talimatı Etiketi
 • Tam Bir Kova Su = Ürünü suda bekletip yıkayabilirsiniz.
 • “X” ile işaretlenmiş bir kova = Öğeyi suda bekletemez veya yıkayamazsınız.
 • Kovanın içindeki sayılar (derece Santigrat) = Ürünün yıkanacağı maksimum sıcaklığı gösterir.
 • Altında bir çizgi bulunan dolu bir kova su = Ürünü suyla ancak hassas bir döngüde yıkayabilirsiniz.
 • Altında iki çizgi bulunan dolu bir kova su = Ürünü suyla ancak ekstra hassas bir döngüde yıkayabilirsiniz
 • Kovanın altındaki çizgiler esas olarak çamaşır makinesine koymanız gereken giysi miktarını ve hangi sıkma hızını kullanmanız gerektiğini gösterir. Daha fazla çizgi, daha az giysi ve daha az eğirme anlamına gelir.

Etiketlerdeki Üçgen İşareti

Kumaş Yıkama Talimatı
Kıyafet Yıkamada Klor ve Ağartıcı Kullanımı Yıkama Talimatı Etiketi

Klor veya ağartıcı kullanımı

 • Boş Bir Üçgen veya CL Harfleri Olan Bir Üçgen = Her türlü ağartıcı kullanabilirsiniz.
 • Üstü Çizili Üçgen = Herhangi bir tür ağartıcı KULLANAMAZSINIZ!
 • Paralel Çizgiler İçeren Bir Üçgen = Bu nispeten yenidir ve renklere zarar vermeyen herhangi bir oksijen bazlı ağartıcı kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Kumaş Etiket Baskı Üzerindeki Etiketlerdeki Ütü İşareti

Kıyafetler Nasıl Ütülenir?
Etiketlerdeki Ütü İşareti – Ütü Talimatı

Giysilerle birlikte ütü talimatları da yanında gelir. Artık tüm giysilerin aynı şekilde veya aynı sıcaklıkta ütülenmediğini fark etmişsinizdir. Peki nasıl bileceğiz? Etiketlere saygı duyarak!

 • Beyaz Ütü = Öğeyi normal sıcaklıkta ütüleyebilirsiniz.
 • BİR Noktalı Ütü = Öğeyi düşük sıcaklıkta ütüleyebilirsiniz.
 • İKİ Noktalı Ütü = Öğeyi orta sıcaklıkta ütüleyebilirsiniz.
 • Üç Noktalı Ütü = Ürünü maksimum sıcaklıkta ütüleyebilirsiniz.
 • Üzeri Çizilmiş Demir = Ürün ütülenemez.
 • Üzerinde Çarpı İşareti Olan “Buhar Çizgili” Ütü = Buharsız ütüleyebilirsiniz.

Kumaş Etiket Baskı Üzerindeki Çamaşır Kurutma Talimatı İşaretleri

Kıyafetler Nasıl Kurutma Makinasına Atılır?
Çamaşır Kurutma Talimatları Etiketi

Kareler ve Daireler

Kareler bize onları nasıl kurutacağımızı söyler ve kutunun içindeki daire otomatik kurutucu makinesini işaret eder.

 • Beyaz Daireli Bir Kare = Kurutucuyu normal sıcaklıkta kullanabilirsiniz
 • BİR Noktalı Daire = Kurutucuyu düşük sıcaklıkta kullanın
 • İKİ Noktalı Bir Daire = Kurutucuyu orta sıcaklıkta kullanın
 • ÜÇ Noktalı Bir Daire = Kurutucuyu yüksek sıcaklıkta kullanın
 • Tamamen SİYAH Daire veya Üzerinde Çarpı İşaretli Daire Bulunan Bir Kare = Kurutucuyu KULLANAMAZSINIZ
 • Beyaz Bir Daire ve Altında Bir Çizgi Olan Kare = Hassas çamaşırlar için bir kurutma programı kullanın. Bu normalde sentetik elyaflar için bir programdır.
 • Altında Beyaz Bir Daire ve İki Çizgi Bulunan Kare = Çok hassas çamaşırlar için düşük veya soğuk sıcaklıkta bir kurutma programı kullanın. Yalnızca naylon ve ipek gibi çok hassas lifler için.
 • İçinde Kavisli Bir Çizgi Olan Kare = Asın, havada kurutun.
 • Üzerinde Çarpı İşareti Olan Kare = Döndürmeyin veya kurutucuyu kullanmayın
 • Ortada Yatay Çizgiler Bulunan Kare = Yatay olarak havada kurutun
 • 3 Dikey Çizgi ile Kare = Askıya asın, havada kurutun ve arada bir elinizle düzeltin
 • Bir Köşede Çapraz Çizgiler Bulunan Kare = Gölgede normal havada kurutun

Giysi Etiketlemesini Hangi Düzenleyici Kurumlar Denetliyor?  

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde, FTC ve ABD Gümrük ve Sınır Koruması (CPB), tekstil ve giyim ürünleri için etiketleme gerekliliklerini denetler. FTC nihayetinde bu ülkedeki bakım etiketleme kurallarının idaresini idare eder, ancak CPB, diğer ülkelerden Amerika Birleşik Devletleri’ne giren tekstil ürünlerinin kontrolünü ve denetimini gerçekleştirir.  

İngiltere

Birleşik Krallık’ta İşletme, Enerji ve Endüstriyel Strateji Departmanı, bu ülkenin tekstil etiketleme düzenlemelerini geliştirmek ve uygulamakla görevlendirilmiştir. Ancak bazı durumlarda, bu kuralların uygulanması yerel kolluk kuvvetlerine bırakılabilir. AB’de, tekstil ve giyim etiketlemesi Avrupa Komisyonu tarafından denetlenmektedir, ancak üye ülkelerin kendi ek etiketleme gereksinimleri olabilir.

Avustralya

Avustralya’nın giyim ve tekstil yönetmelikleri, Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’nun (ACCC) bir parçası olan Product Safety Australia (PSA) tarafından denetlenmektedir. Yeni Zelanda’da giysi etiketlemesi Ticaret Komisyonu tarafından denetlenmektedir.  

ABD’deki Kumaş Etiket Baskı Yönetmelikleri ve Gereklilikleri  

Amerika Birleşik Devletleri’nde, FTC ve CPB, hem yerli hem de yabancı tekstil üreticilerine giysi etiketi gereksinimleri sağlamak için birlikte çalışır. Bu gereksinimler aşağıda özetlenmiştir:  

Kumaş İçeriğini Belirten Etikette Neler Var?

Lif İçeriği  

Toplu olarak Tekstil ve Yün Kanunları olarak bilinen Yün Ürünleri Etiketleme Yasası ve Tekstil Elyaf Ürünleri Tanımlama Yasasına uygun olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan tüm giysiler, elyaf içeriklerine ilişkin açık bir etiketleme içermelidir. Bu içerikler yüzde olarak azalan sırayla listelenmelidir ve lifli olmayan malzemeleri bu listede listelemek gerekli değildir.  

Giysiye dahil edilen işlevsel öneme sahip tüm elyaflar listelenmelidir, ancak işlevsel olmayan elyafların nihai giysideki konsantrasyonlarının her biri yüzde 5’in altındaysa listelenmesine gerek yoktur. Bunun yerine, bu lifler “diğer lifler” başlığı altında birlikte toplam yüzde olarak belirtilebilir.  

Ek olarak, örgüler ve kemerler gibi süs eşyalarının, giysinin yüzde 15’inden azını oluşturuyorlarsa listelenmesine gerek yoktur. Bir tekstil ürünündeki süsleme, toplam bileşiminin yüzde 5’ini geçmiyorsa ihmal edilebilir, ancak etiketin altında “Süsleme Hariç” ibaresi listelenmelidir. Astarlar ayrı ayrı etiketlenmeli ve tüm tekstil malzemeleri ticari isimleri yerine jenerik isimleri altında listelenmelidir.  

Menşe Ülke  

FTC, tüm giyim etiketlerinin giysinin oluşturulduğu ülkeyi açıklamasını gerektirir. Bir tekstil ürünü yalnızca ABD’de üretilmişse ve Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilmiş malzemelerden yapılmışsa “ABD Malı” olarak etiketlenebilir. Bir giysi Amerika Birleşik Devletleri’nde farklı bir ülkede üretilmiş malzemelerden yapılmışsa, etiketinde “İthal Malzemelerin ABD’de Üretimi” yazmalıdır.

Yıkama ve Bakım Talimatları

FTC, Amerika Birleşik Devletleri’nde ürün satan tüm tekstil üreticilerinin, ürünlerini bakımının en iyi yolları konusunda tüketicileri bilgilendiren etiketler sağlamalarını gerektiren Bakım Etiketleme Kuralını uygular. Örneğin giysiye zarar verebilecek bakım uygulamaları açıklanmalıdır ve önerilen yıkama sıcaklıkları da gereklidir. Bu etiketler net, okunaklı olmalı ve giysinin ömrü boyunca dayanacak şekilde tasarlanmalıdır.  

Üretici Kimliği  

FTC’nin giysi etiketleme kodlarının bu yönü, markanızı pazarlamanıza da yardımcı olur. ABD’de satılan bir tekstil ürününün üzerindeki giysi etiketinde, ürünün satışını gerçekleştiren üretici, ithalatçı veya tüzel kişinin kayıtlı kimlik numarası (RN) bulunmalıdır. Tüm yerli tekstil firmaları ve ithalatçılarının RN’lere sahip olması gerekmektedir. Bu numara bayi kimliğini oluşturur ve giysi etiketinize üreticinin adını ekleyerek marka kimliğinizi daha da güçlendirebilirsiniz.  

Kumaş Etiket Baskı Yerleştirmesi Nasıl Yapılır?

FTC’nin gerekli tüm bilgilerini tek bir etikete eklemek mümkündür veya bu bilgiler ayrı etiketlere bölünebilir. Bu etiketler tüketiciye ulaşana kadar giysiye takılı kalmalıdır, bu da FTC’nin gerektirdiği bu bilgilerin askı etiketlerine eklenemeyeceği anlamına gelir. Bir giysinin boynu varsa, menşe ülke bilgisi boynun iç merkezinde yer almalı ve diğer etiketler kolayca fark edilebilecek yerlere yerleştirilmelidir.  

İngiltere’deki Kumaş Etiket Baskı Yönetmelikleri ve Gereklilikleri  

Giysi etiketleri küçük olmasına rağmen, tüketicinin anlayabileceği belirli bilgiler içermelidir. Birleşik Krallık’ta bir etiketin dahil etmesi gereken ayrıntılara bir göz atın:  

Lif İçeriği  

Hükümetin Tekstil Etiketleme Yönetmeliklerinin bir parçası olarak, elyaf içeriği etiketinizde açıkça gösterilmelidir. Bunu sergilemek için, giysinizin ana elyaf içeriğini yüzdelere dahil etmeniz gerekecektir. Örneğin, Pamuk kumaş etikette yerini %100 pamuk olarak alır.

Elyaf içeriğini kapsayan düzenlemeler, belirli malzemelerin tanımlarını ve “saf” veya “% 100” gibi ifadeleri kullanmayı açıklar. Ayrıca ortak açıklamalar ve giysi bileşiminin nasıl belirleneceği hakkında bilgiler de vardır.  

Ayrıca, Birleşik Krallık dışındaki başka yerlere satış yapıyorsanız, uymanız gereken farklı düzenlemeler ve etiketleme düzenlemeleri olacağından, uygun etiketleri de düşünmeniz gerekecektir. Elyaf içeriği hakkında daha fazla bilgi için, Tekstil Ürünleri (Etiketleme ve Elyaf Bileşimi) Yönetmelikleri Rehberi’ne bakın.  

Menşe Ülke Etiketi

Birleşik Krallık’ta hazır giyim üretiminde bu bilgi zorunlu değildir. Bununla birlikte, ticaret düzenlemelerinin bir parçası olarak, ürünün yapıldığı ülkeyi belirtmek önemlidir. Bu, markaların müşterileri ürünün nerede oluşturulduğu konusunda yanıltmaması için gereklidir. Örneğin, giysileriniz Birleşik Krallık’ta tasarlanmış ancak Çin’de üretiliyorsa “Çin Malı” açıkça gösterilmelidir.

Yıkama ve Bakım Talimatları  

Bakım talimatları, Birleşik Krallık’ta giysi etiketlerinin zorunlu bir özelliği değildir, ancak müşteriye giysinin ömrünü uzatmasına yardımcı olmaları şiddetle tavsiye edilir. Çoğu üretici, üretim sürecinde standart bir işletim prosedürü olarak giysilere bakım ve yıkama talimatları sağlar. Bilgilerin hedef kitleniz için faydalı ve anlaşılır olduğundan emin olmak için tedarikçinizle birlikte çalışabilirsiniz.  

Eğer İngiltere’ye ihracat yapacaksanız hedeflediğiniz tüketici kitlesine bağlı olarak, aşağıdaki örnekler gibi kısave hızlı bakım talimatları ekleyebilirsiniz:  

 • Ters yüzünde düz kurutun!
 • Tersine ütüleyin!
 • Benzer renkleri birlikte yıkayın!
 • Nemliyken yeniden şekillendirin!
 • Yalnızca kuru temizleme yapın!

Ayrıca Avrupa’da özel yıkama ve bakım gereksinimlerini tanımlayan GINETEX adında kullanılan bir dizi evrensel sembol vardır. Aşağıdakileri içeren dört ana sembol türü vardır:  

 1. Yıkama sıcaklığı ve türü
 2. Kurutma sıcaklıkları
 3. Ağartma seçenekleri  
 4. Yalnızca kuru temizleme ibaresi

Yanıcı Giysiler

Çocuk kıyafetleri, bebek kıyafetleri ve gece kıyafetleri gibi belirli türde giysiler üretiyorsanız, kıyafet etiketinizde, İngiliz tutuşabilirlik Standardı olan BS-5722’yi karşıladığınızı belirten ifadeler yer almalıdır.  

Giysiler bu standartları karşılamıyorsa, etiket üzerinde “ATEŞTEN UZAK TUTUN” yazmanız gerekir. Bu ifade, açıkça okunabilmesini sağlamak için bazı özel yazı tipi ve karakter gereksinimleri taşır. Kalın ve kırmızı Arial yazı tipinde ve en az 10 punto büyüklüğünde olmalıdır.  

Bu, her zaman uyulması gereken bir etiketleme gerekliliğidir. Çünkü bu gerekliliğin yerine getirilmemesi, tam olarak bilgilendirilmedikleri takdirde tüketiciler için ciddi sonuçlar doğurabilir. Daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, yanıcılık standartlarına ve 1985 Gece Kıyafeti (Güvenlik) Yönetmeliklerine bir göz atın.  

Kumaş Etiket Baskı Yerleştirme Nasıl Yapılır?

Teknoloji paketinizi tamamladığınızda etiketinizin konumu açıkça belirtilmelidir. Çoğu giyim üreticisi, kolaylık sağlamak için giysinin iç dikişine bir etiket koyacaktır. Bu şekilde bulmak kolaydır ama dışarıdan gizlenir.  

Eklemeniz gereken bilgi miktarı, etiketin uzunluğunu belirleyecektir. Tüm bilgilerin açıkça görüntülenmesini sağlamak için etiketin yerleştirilmesi tasarımda çalışılmalı ve giysi üreticinizle görüşülmelidir.  

Marka Bilgileri ve Beden Numaraları  

Markalaşma, giyim üretiminde önemli bir faktördür ve küçük bir etiket kadar basit bir şey bir dünya fark yaratabilir. Birçok tüketiciye “bu nereden geldi?”  veya “hangi beden aldın?”  gibi soruların cevabını kendileri unutsa bile etiket verir. Başkalarıyla konuşurken ve özellikle birkaç yıldır giysiye sahiplerse baktıkları ilk yer etikettir.  

Çok fazla alanınız olmadığı için bir logo yeterli olacaktır. Bu genellikle giysinizin yan tarafına dokunan küçük saten etiketin üstüne veya altına eklenebilir. Bu aynı zamanda boyun iç kısmındaki ana marka ve beden bilgisini de tamamlar.  

Diğer Bilgiler  

Özel sertifikaları veya ödülleri olan markalar için bu bilgiler giysi etiketinde gösterilebilir. Sürdürülebilir üretim veya organik lif içeriği gibi özellikler de burada gösterilebilir.  

AB’deki Kumaş Etiket Baskı Yönetmelikleri ve Gereklilikleri  

AB, üye ülkelerde satılan tekstil ürünlerinin etiketlenmesine ilişkin çeşitli düzenlemeler koymuştur. Bu tekstil etiketleri, giysilerin satıldığı üye devletin ana dilinde sağlanmalı ve ayrıca aşağıdaki bilgileri içermelidir:  

Lif İçeriği  

Avrupa Birliği’nde satılan tekstil ürünlerinin elyaf içeriği, erişilebilir bir alanda açıkça etiketlenmelidir. Bu bilgileri içeren etiket güvenli bir şekilde yapıştırılmalı ve dayanıklı olmalıdır ve bu bilgiler, uluslararası olarak standartlaştırılmış mekanize işleme kodları dışında kısaltmalar içermemelidir.  

Yalnızca tek bir elyaftan oluşan tekstil ürünleri “yüzde 100” olarak etiketlenebilir ve yüzde 7’den daha az konsantrasyonlarda bulunan dekoratif elyafların etiketlenmesine gerek yoktur. Ek olarak, yüzde 2’den daha az konsantrasyonlarda bulunan antistatik maddelerin etiketlenmesi gerekli değildir. Ancak hayvansal kaynaklı tekstil olmayan herhangi bir bileşen işaretlenmelidir.  

Menşe Ülke  

Menşe ülke beyannamesi ile ilgili mevzuat AB içinde uyumlu değildir. Bazı üye ülkeler bu tür bir etiketleme talep edebilir, ancak diğerleri olmayabilir.  

Yıkama ve Bakım Talimatları  

AB hukuku kapsamında bakım etiketlemesi gerekli değildir, ancak Avusturya gibi bazı üye ülkeler bu etiketlemeyi gerektirebilir.  Bununla birlikte, AB, bu bilgileri sağlamazlarsa, 1985 Ürün Sorumluluğu Direktifi kapsamında kusurlu ürünlerden sorumlu üreticileri bulabilir; bu nedenle, Avrupa Birliği’nde satılan tekstil ürünleri ile bakım etiketlemesi dahil edilmesi şiddetle tavsiye edilir.  

Üretici Kimliği  

AB yasalarına göre üretici kimliği gerekmemektedir. Bununla birlikte, marka görünürlüğünüzü iyileştirmek için marka bilgilerinizi Avrupa Birliği’nde satılan ürünlere eklemeniz şiddetle tavsiye edilir.  

Diğer Faktörler  

Spesifik etiket yerleşimi ile ilgili mevzuat AB içinde uyumlu değildir. Bununla birlikte, bu bloğun ihracatçıları, hem gıda hem de doğal tekstil ürünleri için mevcut olan Avrupa “Ecolabel” in öneminin farkında olmalıdır.  

Bir Çevre Dostu Etiket almak için, üreticilerin Avrupa Eko Etiketleme Kurulu’ndan sertifika talep etmeleri gerekir. Ek olarak, AB’nin tekstil ürünlerinin güvenliği için oldukça katı gereklilikleri olduğunu ve ürünlerinizin bu gerekliliklere uygun olmaması durumunda Avrupa Birliği içinde bunlara izin verilmeyeceğini unutmamak önemlidir.  

Avustralya’daki Kumaş Etiket Baskı Yönetmelikleri ve Gereklilikleri

Avustralya’da iş yapmak isteyen tekstil üreticileri şu etiketleme kurallarına uymalıdır:

Lif İçeriği

Avustralya artık fiber içerik etiketlemeyi zorunlu kılmamaktadır. Bu tür bir etiketleme 2010 yılına kadar gerekliydi. Ancak 2011’de Avustralya Tüketici Yasası kabul edildiğinde geçerliliğini yitirdi. Yine de, bu ülkede her bir elyafın yüzdesini azalan sırada açıkça beyan etmek en iyi uygulama olarak kabul edilmektedir.  

Bununla birlikte, Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinin (NSW) hala lif içeriği etiketleme yasalarına sahip olduğunu belirtmek önemlidir. Tekstil ürünlerini bu haliyle satmak için bu kanunlara uymak gerekmektedir.  

Menşe Ülke  

Tamamen Avustralya’da, kısmen Avustralya’da üretilen veya tamamen ithal edilen ürünler için farklı etiketleme gereksinimleri zorunludur. Bu gereklilikler 2010 Rekabet ve Tüketici Yasası, 1905 Ticaret Yasası ve 1901 Gümrük Yasasında ayrıntılı olarak açıklanmıştır.  

Yıkama ve Bakım Talimatları  

Avustralya, ACCC tarafından uygulanan kapsamlı bakım etiketleme yasalarına sahiptir. Avustralya’daki bakım etiketleri, tüketicilere aşağıdakilerin nasıl yapılacağı konusunda bilgi sağlamalıdır:  

 • Tekstil ürünleri için bakım
 • Bir tekstil ürünü satın alımıyla ilişkili kuru temizleme gibi temizlik maliyetlerini anlayın.  
 • Ürünleri temizlemek için doğru su sıcaklığını kullanın  
 • Tekstil ürünlerinin kullanım ömrünü maksimuma çıkarın  
 • Yıkama sırasında diğer giysilere zarar gelmesini önleyin.  

Üretici Kimliği  

Avustralya’da üretici kimlik etiketlemesi açıkça gerekli değildir. Bununla birlikte, marka görünürlüğünüzü artırmak istiyorsanız, ürünlerinizi doğru şekilde markalandırmanız önemlidir.  

Diğer Faktörler  

Avustralya yasaları eskiden kıyafetlerin katı boyut standardizasyon gereksinimlerine uymasını zorunlu kılıyordu. Ancak bu yasa 2009’da kaldırıldı.  

Bu Düzenlemelere Uymamanın Cezası Var mı?

Etiketleme mevzuatı ülkeden ülkeye değişir ve her ülke bu kanunlara uyulmaması durumunda kendi cezalarını koymuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nde etiketleme yasalarına uyulmaması için belirlenmiş bir para cezası yoktur, ancak FTC’nin tekstil şirketlerinin ürünlerini doğru şekilde etiketleyemediklerinde tam güçle peşine düştüğü bilinmektedir.  

Örneğin, bu düzenleyici kurum, hem Tommy Hilfiger hem de Jones Apparel’I, bu şirketler uygun etiketlemeyi sağlayamayınca 300.000 $ para cezasına çarptırdı ve Mohl Fur Company gibi diğer şirketler, menşe ülkeleri açıklamadıkları için benzer şekilde cezalandırıldı. Ülkelerdeki düzenleyici kurumların, etiketleme yasalarına uymadaki herhangi bir sorunu kovuşturma olasılığı eşittir. Bu nedenle ilgili mevzuata sıkı sıkıya bağlı kalınması şiddetle tavsiye edilir.  

Yetişkinler ve Çocuklar İçin Farklı Kumaş Etiket Baskı Gereksinimleri Var mı?  

Amerika Birleşik Devletleri yetişkinler ve çocuklar için giyim için aynı etiketleme gerekliliklerini uygulamaktadır. AB, çocuklar için üretilen tekstil ürünleri için çok katı güvenlik gerekliliklerine sahipken, her iki tüketici popülasyonu için de aynı etiketleme gerekliliklerine sahiptir. Birleşik Krallık, belirli çocuk giyim türlerine tutuşabilirlik etiketleme gereksinimleri uygular. Ancak Avustralya, yetişkinler ve çocuklar için etiket baskısı gereksinimleri arasında ayrım yapmaz.

Hazır Giyim Üreticileri ile Çalışmak

Hazır giyim fabrikaları genellikle giysiler için etiketleme uygulamaları belirlemiştir. Bununla birlikte, markanız için etiketinizi tasarlamak için seçtiğiniz imalat ortağıyla birlikte çalışabilirsiniz. Bu süreç basittir ve uzman yardımı ile yerel ve uluslararası düzenlemelere kolaylıkla uyacaksınız. Kıyafet etiket modellerini hazır giyim firmaları kendi seçmektedir. Etiket kumaşı için daha çok saten veya parlak kumaşlar kullanılıyor.

Neyse ki günümüz yüksek teknolojisi ile etiketleme işini kumaş etiket makinesi yapmaktadır. Kumaş etiketi yapımı ve kumaş etiket basma bu şekilde çok kolay. Bazı ünlü firmalar etiket için bile kumaş etiket tasarımı yaptırmaktadır. Kalite bu olsa gerek! Kumaş etiket bastırma bu şekilde daha estetik hale gelmiş oluyor.  

Dijital Baskı Makinesi ile Etiketleme

Günümüzde bu işlem oldukça maliyetli olmaktadır. Bu sebeple kumaş etiket satın alıp dikiş makinesinde dikmek daha uyguna gelir.

Tekstilde baskı nedir? Baskı çeşitleri ve baskı makineleri nelerdir? sorularına ve daha fazlasına cevap bulabileceğiniz yazıyı okumak için >>> “Tekstilde Baskı Nedir?”