Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Astar Kumaş

Astar Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Astar kumaş özellikleri ve diğer parametreleri hakkında detaylı bilgilere aşağıda yer verdik. Astarlık kumaş özellikleri, fiyatları ve sistematik bilgilere hep birlikte bakalım.

Astar Kumaş Özellikleri

Astar kumaşın özellikleri hakkındaki yazıya başlamadan önce kumaş astarlama hakkında ufak bir giriş yapalım. Bu anlatılacak olanlar, giyimde kullanılan farklı türdeki altta yatan kumaş katmanlarını, kumaş özelliklerini ve dikişteki ana kullanımları kapsar. 

Giysiler genellikle birden fazla kumaş katmanından oluşur. Karşılaşabileceğiniz 2 çeşit temel kumaş katmanı vardır: 

1. Arayüz

Yüzeylerin ve yakaların ters tarafı gibi ihtiyaç duyulan yerlerde giysi kumaşını sabitlemek ve sertleştirmek için kullanılır. Astar, bir giysinin içine dikilmiş ayrı bir ipeksi kumaş katmanıdır. İşlenmemiş kenarları, iç dikişleri ve pensleri gizler ve kaygan bir yüzey sağlar, bu da giysilerin giyilip çıkarılmasını kolaylaştırır ve giymeyi daha rahat hale getirir. Şeffaf (yarı saydam) kumaşlar ve gevşek dokunmuş kumaşlara destek eklemek için kullanılır. 

2. Ara Astar  

Bir giysinin iç kısmı ile astar arasına yerleştirilen ayrı bir yumuşak, kabarık kumaş katmanı. Çoğu zaman sıcaklık ve dolgu eklemek için mont ve ceketlerde kullanılır. 

Arayüzler dokunmuş veya dokunmamış olabilir, dikilebilir veya ütülenebilir ve çeşitli farklı ağırlıklarda olabilir. Kumaş dükkanlarında karşılaşacağınız en büyük olasılıkla ütülü, dokumasız arayüzdür. Arayüzler için en yaygın renkler beyaz, krem, gri ve siyahtır. 

Dokumasız Arayüzler  

Demir Arayüz  

Bu, sağlam ancak yumuşak bir taban sağlar. Hafif, orta veya ağır olabilir. Hafif ütüyle ütüleme, en iyi hafif pamuklu, yünlü ve polyester kumaşlar için kullanılır. Orta ağırlık, hafif ila orta ağırlıkta gevrek pamuklar ve pamuk karışımları için en iyisidir. Son olarak, bel bantları ve orta ila ağır pamuklu kumaşlar ve karışımlar için ağır tela kullanılır.  Bu, pamuklu ve polyester jarse ve örgüler için kullanılan esnek bir arayüzdür.

Dikişli Arayüz  

Yine, bu sağlam ancak yumuşak bir kumaştır ve hafif, orta veya ağır olabilir. Hafif dikiş, hafif pamuklular, kadifeler, polyesterler ve metalik kumaşlar için kullanılır. Orta ağırlık en iyi, hafif ila orta ağırlıktaki kadifeler, kadifeler ve metalik kumaşlar için kullanılır ve ağır ağırlıklı dikişler, ağır yün, gabardin ve kaplama kumaşları için kullanılır. 

Terzilik ve özel tasarım giysilerde kullanılan çok sayıda farklı geleneksel dokuma arayüz vardır. Ütülü dokunmamış arayüzler daha genel olarak evde terzilikte kullanılır, ancak tamlık için daha yaygın dokuma arayüzler şunları içerir: 

Saç Tuvali 

 Bu ağır bir tuvaldir. Esas olarak palto ve ceket dikiminde kullanılır. Ütülü pamuklu tela yaygın olarak pamuklu ve yünlü kumaşların sırtında kullanılır. Çeşitli farklı ağırlıklarda üretilir ve genellikle siyah veya beyaz olarak bulunur.  

Organze

Hem hafif yün hem de pamuklu kumaşlarda kullanılan hafif pamuklu kumaştır. Organze bazen çok ince, şeffaf kumaşlarda ara yüzey olarak kullanılan çok hafif, şeffaf, sert, ipek bir kumaş. 

Astarlık Kumaş Nasıl Olmalı?

Çok çeşitli renklerde astar malzemesi satın alabilir, böylece giysinin kumaşına uygun bir renk seçebilirsiniz (iyi bir eşleşme bulamıyorsanız daha açık ton yerine daha koyu bir ton seçin) veya eğer isterseniz kontrast bir renk seçebilirsiniz. Siyah beyaz kırmızı gibi düz renklerde veya desenli şekilde astar kumaşlar bulabilirsiniz.  

Astar kumaşları genellikle ipeksi bir yüzeye sahiptir ve genellikle ipek, polyester, viskon, asetat veya suni ipekten yapılır. Astar kumaşı seçerken, yıkama bakımı gereksinimlerinin giysi kumaşı ile uyumlu olduğundan emin olun Makinede yıkanabilir pamuklu bir ceketi içine yalnızca kuru temizleme uygulanabilen ipek astar koymak biraz acı verir.

Astar kumaşın özellikleri için en iyi seçenekler aşağıdakilerini içerir: 

Asetat: iyi saran ve parlak yüzeye sahip hafif, yumuşak sentetik bir kumaş. Sadece kuru temizleme eğilimindedir.

Habutai İpeği: Çin ipeği olarak da adlandırılır. Yumuşak saplı düz dokuma, parlak ipek kumaş. Elde yıkama veya kuru temizleme ile temizleyebilirsiniz.  

Polyester Astar Kumaş: Polyester astar genellikle habutai ipeği tarzında yapılan hafif, yumuşak düz dokuma sentetik kumaş. Parlak bir yüzeye sahiptir ve iyi örtülür. Genellikle nazik bir ayarda makinede yıkanabilir. 

Astar Kumaş Çeşitleri
Polyester Astar Kumaş Siyah Parlak

Yaptığınız giysi için neyin uygun olduğuna gerçekten bağlı olduğundan, belirli bir altını çizen kumaş yoktur. Genel olarak, giysinin örtüsüne müdahale etmemek için alt çizgi yumuşak ve hafif olmalıdır. Bir dantel kumaş destekliyorsanız, saten astarlık kumaş, krep astar kumaş veya diğer polyester astar kumaş fiyatları ve özellikleri bakımından iyi seçeneklerdir. 

Astarlık kumaş edinmek istediğinizde yüksek maliyetler ödemenize gerek yoktur. Kalın ya da ince penye veya ipek birçok farklı türde astarlık kumaş bulunmaktadır. Astar kumaş üreten firmalar çeşitli amaçlara uygun çeşitli özelliklerde astarlık kumaş üretmektedirler. Ürettikleri kumaşın niteliğine göre de fiyat biçerler. Kilo ya da metre ile satın alabilirsiniz.

Tela Kumaş Çeşitleri

Astarlık Kumaş Fiyatları İstanbul
Astar Tela Kumaş

Pamuklu Domette Tela Kumaş

 Aynı zamanda hafif domette olarak da adlandırılır. Yumuşak, kabarık, kaba dokunmuş pamuklu kumaş, perdelerin yanı sıra özel dikim giysiler, gelinlikler ve tuhafiye için astar kumaş olarak kullanılır. 

Fleecy Domette Tela Kumaş

Buzyünü, macfleece ve eskimo olarak da adlandırılır. Genellikle yün-akrilik karışımı olan yumuşak örme kumaş, hafif kumaşlardan yapılmış elbiselere, kapitone ceketlere ve kapitone kumaşlara sıcaklık katmak için kullanılır. Saf yünden veya yün-akrilik karışımından yapılan yumuşak kumaş bazen yün ceket ve paltolarda tela olarak kullanılır. 

Astarlık Kumaş Çeşitleri Nelerdir? 

Daha önce bir ceket diktiyseniz, muhtemelen “Şu astara bakın!” demişsinizdir. 

İlginç bir astar dikmek, el yapımı giysinize biraz renk katar, ancak bazen abartısız ve klasik gitmenin daha iyi olabilir. Giysiniz ne olursa olsun, bir astar opaklık oluşturmaktan, içini güzelce bitirmek veya giysinin vücudunuz veya diğer giysilerinizin üzerinde kaymasına yardımcı olmak gibi birçok amaca hizmet eder. 

Peki projeniz için en iyi astar kumaşını nasıl seçersiniz? Kumaş mağazasında o kadar çok seçenek var ki karar vermek zor olabiliyor. 

İşte en iyi astar kumaş seçeneklerinden bazıları: 

Viskon Astar 

Bemberg suni ipek astar olarak bilinen bu astar türü, dış giyimden elbiselere, eteklerden özel pantolonlara kadar birçok farklı ürün için mükemmel bir seçimdir. Çok çeşitli renklerde mevcuttur, nefes alabilir, statiksizdir. İyi bir giyim deneyimi sağlar ve bu ipeksi kumaş giysilerinize makul bir fiyatla size gelir. Siyah, gri veya lacivert renkte birkaç metre Bemberg suni ipek astar, dikiş tedarik envanterinizde tutmak için harika seçeneklerdir. 

İpek Astar Kumaşı

Birçok farklı ipek kumaş türü, astar için harika seçimler yaratır. Renk seçimi sonsuzdur ve his her zaman lükstür. İpek charmeuse, özellikle hoş bir zevktir ve giysinize tasarımcı dokunuşunu verir. Çin ipeği, hafif giysiler için mükemmel olan hafif, düz bir örgüdür. Silk dupioni, bir giysiye biraz yapı ve destek ekleyebilir ve kapitone edildiğinde harika görünür.  

Baskılı Astarlar 

Desenli Astar Kumaş Fiyatları
Baskılı Astar Kumaş

İster polyester ister ipek olsun, baskılı astarlar kullanmak için eğlenceli bir seçenektir. Kumaş mağazasındaki polyester ipeksi baskılar içeren koridoru kontrol edin. Bu poliler moda kumaşı olarak satılırken, bazıları mükemmel ağırlıkta ve ipek charmeuse yerine ekonomik bir seçenektir.

Hafif Pamuklu Astar Kumaş 

Hafif pamuklu kumaşların birçok adı vardır: vual, patiska veya çim. Bazılarını bir yazlık elbise için ideal bulabilirsiniz. Hepsi ağırlık ve opaklık açısından biraz farklıdır ve çocuk giysileri, üstleri, elbise korsajları veya nefes alabilen, kolayca yıkanabilen bir kumaş istediğiniz herhangi bir giysi için mükemmel seçim olabilir.  

Likralı Astar Kumaş 

Örgü giysiler rahattır ve giymesi ve dikmesi kolaydır, ancak astar seçmek bir muamma olabilir. İşte örgüler için en iyi astar kumaşı bulmak için tavsiyem: dans kıyafetleri bölümüne bakın. Paten kostümlerinden dans kıyafetlerine kadar her şey genellikle astarlıdır ve kumaş mağazasının o kısmı anahtarı elinde tutar. Triko örgüler elbiseler veya üstler için harikadır, ayrıca yerleşik bir kayma etkisi sağlarlar. Naylon veya naylon / spandeks karışımları da iyi çalışır. Bu örgü astarların çoğunlukla fildişi, bej, beyaz veya siyah gibi nötr tonlarda mevcut olduğu görülmektedir. Hangi renk tonunun en iyi sonucu verdiğini görmek için kumaşınızı biraz katmanlaştırmayı ve astar seçeneklerini deneyin. 

Saten Astar Kumaş 

Saten astarlar, suni ipekten ipeğe kadar farklı liflerde bulunabilir. Krep sırtı saten astar iyi bir ağırlığa sahiptir ve dış giyime biraz daha fazla malzeme eklemek için mükemmeldir.  Temel nötrlere ek olarak satenler, sıcak kışlık montunuza renk katmak için çok sayıda pastel veya mücevher tonlarında gelir. 

Astar kumaş çeşitleri ve astarlık kumaş fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız >>> “Astarlık Kumaş Özellikleri”

İç Astar Kumaş ile Dış Astar Arasındaki Farklar 

Teknik olsun istersek, astar başka bir kumaşın iç yüzeyini örten kumaştır. Dikişin dışında, alt çizgi bir sayfadaki bir metnin altına bir çizgi çizmektir. Ancak dikişte, altını çizmek sadece vücut oluşturmak için kumaş eklemektir. 

Astar ve Tela Kumaş Arasındaki Fark 

Bu iki dikiş terimi ile kullanım arasındaki temel farklılıklardan biri, astarın astarın arkasına gizlenmiş haldeyken astarın görülmesidir. Diğer bir fark, astarın tela kadar çok yönlü olmamasıdır. 

İkincisi, her türden farklı kumaş ve ağırlıklardan, vb. Yapılabilir. Astarlama genellikle dokunuşa iyi gelen ipeksi veya hafif kumaşlarla sınırlıdır. Tela kumaşın görevi gövde eklemek, giyim eşyasını daha sıcak ve daha uzun süre dayanmasını sağlamaktır. 

Astarlamanın görevi, giyim eşyasının dışta olduğu gibi içte de güzel görünmesini sağlamaktır. Ayrıca astar, ceketinizi vb. Çok daha kolay giyip çıkarmanıza yardımcı olur. 

İç Astarlama ve Dış Astarlama Arasındaki Fark 

İkinci terimin amacı, desteğin garanti edildiği alanlarda dış kumaşa destek eklemektir. Bu noktalardaki kumaş ağırlığı onu kesmez ve eklenmiş ara yüzler olmadan giyim eşyası o kadar iyi görünmeyebilir. 

Arayüz ve tela aynı noktalarda kullanılabilir ve tela; yaka, manşet, bel bandı ve farklı giysilerin diğer zorlu alanlarında arayüz görevi görebilir. Daha sonra arayüz farklı giysi parçalarının tüm bölümleri üzerinde kullanılabilir ve birden fazla katman veya tip kullanılabilir. 

Tela biraz da sıcaklık katar ve dikiş projesi boyunca geniş bölümlerde tela kullanırken biraz sıcaklık kazanmak mümkündür. 

Tela Kumaş Nasıldır? 

Tela kumaş nedir? Tela kumaş özellikleri bakımından nasıl bir kumaştır? Kumaş tela nasıl kullanılır? Tela kumaş nasıl üretilir? birazcık değinelim.

Tela Kumaş Nasıl Yapılır?

Kumaş tela nasıl yapıştırılır? Biliyor musunuz? Kış mevsimi tela kumaş kullanmak için ideal bir zamandır. Soğuk mevsimde sıcak bir palto sahibi olmayı kim istemez ki. Kendinizi veya sevdiklerinizi soğuktan korumak için fazladan bir kumaş katmanı eklemek çok iyi bir harekettir. 

Tela kullanmak için en doğru zaman, dikiş projenize biraz yapı ve dayanıklılık katmak istediğiniz zamandır. Tela manşetler, yakalar ve paçalar ile iyi çalışır ve her bir giysi bölümünün iyi görünmesi için gereken ağırlığa sahip olmasını sağlar. 

Son olarak, bir paltoya diktiğiniz o pahalı kumaşın size çok uzun süre dayanmasını istediğinizde tela kullanabilirsiniz. Tela, dikiş projelerinizin uzun yıllar daha dayanıklı ve kullanılabilir olmasına yardımcı olur. 

Dış Kaplama ve İç Astarlama Arasındaki Fark 

Kaplamanın yaptığı şey, giysinin görünümünü bozabilecek dikiş sorunlarını gizlemek için iç astarı biraz örtmektir. 

Başka bir deyişle, giydirme, giyim eşyasının en iyi şekilde görünmesine yardımcı olmak amacıyla yapılır. Xx Öte yandan, tela dış kumaşın ters tarafına yerleştirilir ve dikiş projenize sertlik ve gövde eklemek için kullanılır. 

Yüzün, kullandığınız dış kumaştan farklı bir kumaştan yapılacağı zamanlar vardır. Bunun yapıldığı yer genellikle ceket yakaları üzerindedir. Tela kumaş nedir? sorusunun cevabı da burada netleşmiş oldu.

Yorumlar

 1. Nesrin Keskin dedi ki:

  Ben han keten elbiseme hangi astardan kullanabilirim

  1. Nesrin Keskin dedi ki:

   Ham keten

   1. Editör dedi ki:

    Viskon astarlar biraz pahalıdır ama ham keten kumaş ile çok iyi bir uyum sağlar. Kolaylıklar dilerim.

 2. Atilla erdogan dedi ki:

  Telefon no alabilirmiyim kumaş sipariş için

  1. Editör dedi ki:

   05342079723

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir