Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Supima Pamuk Kumaş

Supima Pamuk Kumaş Özellikleri, Fiyatları, Türleri ve Modelleri, Üretim Süreci, Çevreye Etkileri ve Sıkça Sorulan Sorular Nedir?

Supima Pamuk Kumaş Genel Özellikleri Nedir?

 • Kumaşın İsmi: Supima Kumaş (Uzun stapelli pamuk kumaş veya pima pamuğu olarak da bilinir. Birinci sınıf pamuk kumaştır).
 • Kumaşın İçerisinde Bulunan Elyaflar: Yüksek derecede randımanlı pamuk elyafı içerir.
 • İplik Geçişleri: 250-350
 • Kumaşın Hava Geçirgenliği: Yüksek
 • Nemi Emici Niteliği: Yüksek
 • Esneklik: Orta
 • Sıcak Tutabilme Gücü: Düşük
 • Tüylenme Potansiyeli: Düşük
 • Dünyada İlk Üreten Ülke: ABD
 • Dünyanın En Büyük Üreticisi (2021): ABD
 • Kumaşın Yıkanması Tavsiye Edilen Sıcaklığı: Ilık veya soğuk

Supima pamuk kumaş genel özellikleri nedir?, Özet bilgileri verdik. Şimdi biraz ayrıntıya girelim.

Supima Pamuk Kumaş Nedir?

Supima pamuğu, Gossypium barbadense’den yapılan yüksek kaliteli bir pamuk türüdür. Dünyadaki en yumuşak ve en güçlü pamuğun formlarından biri olarak kabul edilir. Supima pamuğu için kullanılan üretim ve sertifikasyon yöntemleri Pima pamuğu için kullanılanlardan farklıdır.

Gossypium barbadense bitkisinden elde edilen pamuk lifleri, ekstra uzun stapelli pamuk olarak kabul edilir. Bu, uzunluklarının en az 34 milimetre olduğu anlamına gelir. Karşılaştırma için, çoğu pamuk lifi türü 20 milimetre veya daha kısadır. Bu ekstra uzunluk özelliği, Gossypium barbadense pamuk liflerini daha gergin ve yüksek kaliteli iplik haline getirmeyi kolaylaştırır.

Gossypium barbadense, çeşitli tropikal ve subtropikal bölgelerde doğal olarak bulunur. Bu pamuk lifinden yapılan kumaşlar Güney Amerika ve Batı Hint Adaları’nda binlerce yıldır üretilmektedir. Gossypium barbadense bitkisi, parlak sarı çiçekleri ile kolayca tanınır. Kısa boylu bir ağaç şeklinde büyür.

Supima ve Pima pamuklu kumaşlar farklı ürünler olsa da, her iki pamuk türü de Gossypium barbadense ağacının liflerinden elde edilir. Bu tür pamuktan yapılan kumaşlar, yüksek kaliteli tüketici tekstillerinde yaygın olarak kullanılır. Diğer lüks tekstiller sadece soğuk suda yıkanabilir. Ancak Supima ve Pima pamuğu ılık suda yıkanabilir. Hatta kurutma makinesinde kurutulabilir.

Supima pamuğunun tüketicilerin en çok sevdiği özelliklerinden biri de bu kumaşın boncuklanmaya karşı direncidir. Boncuklanma, çoğu pamuklu üründe zaman geçtikçe ortaya çıkan karışık pamuk lifi toplarıdır. Çoğu pamuklu üründe yaklaşık 10-15 yıkamadan sonra görünmeye başlarlar.

Ancak, bir Supima pamuklu giysiyi veya ev tekstili ürününü yıllarca kullanıp yüzlerce kez yıkasanız da kolay kolay tüylenmediğini göreceksiniz. Genel olarak, Supima tüm farklı pamuk türleri arasında en uzun ömre sahiptir. Bu maddeden yapılmış, gözle görülür hiçbir belirgin aşınma ve yıpranma belirtisi olmayan onlarca yıllık kıyafetlere rastlayabiliriz.

Supima Pamuğu Nedir? Orijinal Görünüm - Gündüz Çekim Bulutlu Güneşli Hava
Supima Pamuğu Örnek Fotoğraf

Orijinal Supima pamuğu, Amerikan Supima Birliği (ASA) tarafından onaylanmıştır. Bu dernek, Pima pamuğunun bilinen inanılmaz yüksek kalitesini korumak için bir araya gelen bir grup çiftçi ve tekstil üreticisinden oluşmaktadır. Amerikan Supima Birliği yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunur. Bu da gerçek Supima kumaşını yalnızca ABD’de satın almanın mümkün olduğu anlamına gelmektedir. Supima pamuk kumaş, etiket bilgileri dahilinde tüketiciler tarafından bu onay sertifikaları aranmaktadır.

İpucu: Kumaşlarda veya hazır giyim ürünlerinde etiketleme özellikleri hakkında bilgi almak için >>> “Kumaş Etiket Baskı Rehberi”

Supima Ne Demek?

Supima, dayanıklılık ve yumuşaklığı ile bilinen son derece kaliteli pamuk kumaş türünün adıdır. Supima pamuk kumaş birçok kişi tarafından dünyanın en iyi pamuğu olarak kabul edilir. Yumuşaklığı, gücü ve güzel doğal parlaklığı ile bilinen bir elyaftır. Supima pamuğu, bugün dünyada yetiştirilen pamuğun sadece yüzde 1’ini oluşturur. Çok az miktarda bulunması nedeniyle önem kazanmıştır. Prestijli Supima pamuğu etiketiyle ticari marka olmak için çarşaflar ve diğer lüks yatak takımları, katı standartları ve gereksinimleri karşılayan yüzde %100 Amerikan Supima pamuğu elyafından yapılmalıdır.

Supima Pamuk Kumaş Ürünlerinin Kullanım Alanları Nedir?

Normal pamuk kumaş ile veya normal pamukla karıştırılarak üretilen tüm karışım kumaşların imalatında kullanılabilir. Oldukça kaliteli olduğu için, genelde lüks giyim markaları, ürünlerinin bazılarını üretirken kullanmaktadırlar. Kaliteli ve pahalı çarşaf, nevresim takımı, döşemelik kumaş vb. ev tekstili malzemelerinin de vazgeçilmezidir.

Beyaz Renkli Supima Cotton Penye Suprem Kumaş (30-1) ile Üretilmiş T-shirt
Supima Pamuklu Kumaş ile Üretimi Yapılmış Tişört (Siyah Renk Üzerine Beyaz Baskı Yazısı)

Supima kumaş ile tişört (t-shirt), gömlek modelleri, havlu, yatak örtüsü, ceket, boxer gibi kıyafetlerin üretimi için kullanılabilmektedir. Supima gömleklik kumaş ile dikilen oldukça rağbet görmektedir. Öte yandan supima kumaşın kot, keten, file ve jarse kumaş formları ile bu ürün yelpazesi oldukça genişlemiştir.

Bu tür pamuk genellikle üst düzey tüketici giysileri ve çarşaf gibi ev tekstili yapmak için kullanılmaktadır. Oldukça gergin olmasına rağmen, maliyetler Supima’nın ticari ortamlarda kullanılmasını engellemektedir.

Popüler Supima giysilerine tişörtler, gömlekler, iç çamaşırlar, gecelikler ve pijamalar örnek verilebilir. Bu pamuk türü o kadar yumuşaktır ki çoğu zaman ipek yerine kullanılır. Genellikle ipekten yapılan hemen hemen her tür giysi veya aksesuar da Supima pamuğundan yapılabilir. Supima’yı tamamen ipek yerine kullanmasalar bile, birçok üretici bu iki lüks kumaşı bir arada kullanmayı tercih etmektedir.

İpucu: İpek, pamuk, keten vb. tüm elyaf çeşitlerinin ele alındığı bilgi yazısına göz atmak için >>> “Tekstil Elyaf Çeşitleri Nedir?”

Supima Pamuklu Kumaş Üretimi Nasıl Yapılır?

Çoğu pamuk üreticisi üretim süreçlerinde mümkün olduğunca fazla otomasyon kullanmayı tercih etmektedir. Supima pamuğu üretiminin birçok aşaması ise halen elle yapılmaktadır. Otomatik süreçler kullansalar bile, çoğu Gossypium barbadense pamuk üreticisi üretim sürecine pamuk tohumlarını elle toplayarak başlar.

Bu tohumlar daha sonra liflerinden arındırılır. Ardından lifler balyalar halinde sıkıştırılır. Daha sonra balyalar büyük ölçekli bir üretim tesisine taşınır. Burada açılan lifler bir karıştırma makinesine aktarılır.

Gossypium barbadense lifleri karıştırılır. Bu liflerden ip oluşturma işlemi için taranırlar. Taraklama elle veya bir makine ile yapılabilir. Ancak çoğu üretici taramayı otomatik makineli işlemlerle gerçekleştirir.

Toplanan supima pamuğu ilk olarak supima iplik formuna getirilir. Ardından iplik kumaş haline getirilmek için farklı aşamalardan geçer. Supima iplik üreticileri ürettikleri ipliğinin bir kısmını ip olarak piyasada satışa sunar. Bir kısmı ise kumaş haline getirilmek için Supima kumaş üretim fabrikalarına gönderilir.

Penye, pamuk tellerindeki yabancı maddeleri giderir. Daha sonra iplikler, bobin adı verilen makaralara yüklenir.  Daha sonra, iplik haline getirilir. Sonunda kumaşa dokunmaya hazır bir ürün haline gelirler.

Çoğu Supima pamuk üreticisi, mahsullerini yetiştirmek için toksik olmayan, sürdürülebilir ve organik süreçleri kullanmak için ellerinden gelenin en iyisini yaparlar. Bu da tüketicilerin Supima pamuğunu Pima pamuğuna veya bu tekstilin diğer lüks formlarına tercih etmelerinin bir başka nedeni olarak görülür. Supima kumaş boyası sayesinde her renk ve tonda bulabileceğiniz kumaşlar hem evlerinizde hem de kıyafetlerinizde görmeyi isteyeceğiniz bir kumaş. Hem de temelde çevreye duyarlı geri dönüştürülebilir bir ürün.

İpucu: Pamuklu hurda (atık) fire (kırpıntı) kumaş geri dönüşümü hakkında bilgi almak için >>> “Kumaş Geri Dönüşümü Nedir?, Nasıl Yapılır? / Rehber”

Supima Pamuk Kumaş Üreticileri Nerededir?

Bütün Supima pamuğu Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilmektedir. ABD’nin güney yarısında bu tür pamuğu yetiştiren bir çiftlik vardır. Bu çiftliklerin her biri Amerikan Supima Birliği üyesidir. Bu çiftliklerin çoğu Kaliforniya’dadır. Ancak Arizona, New Mexico ve Teksas’ta da birkaç Supima üreticisi vardır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Supima pamuğu ekimi, 1900’lerin başında USDA ile Pima Kızılderili kabilesinin temsilcileri arasında bir işbirliği olarak başlamıştır. Pima Kızılderililerinin ataları Pima pamuğunu yetiştirmiştir. USDA, Amerika Birleşik Devletleri’nde Gossypium barbadense üretimini canlandırmaya çalışmıştır.

Supima Pamuklu Kumaş Fabrikası Üretim Aşamaları Nedir?
Supima Pamuk Kumaş Harmanlanma İşlemi Sırasında Çekilmiş Bir Fotoğraf

18. ve 19. yüzyıllarda, Gossypium barbadense pamuğu üretimi, Georgia ve Kuzey Carolina kıyılarındaki adalarda kendini göstermiştir. Yetiştiriciler bu pamuğu Amerika Birleşik Devletleri’ne Bermuda ve diğer tropik adalardan getirmişlerdir. Bazı supima pamuk üreticileri, su kaynaklarının kullanımıyla paralel olarak Güney Amerika’dan kuzeye doğru transfer edilmiştir.

Gossypium barbadense pamuğu başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere diğer ülkelerde de inanılmaz derecede popüler olmuştur. Fakat çırçır makinesinin yaygın kullanımı bu niş mahsulün devam eden üretimini neredeyse durma noktasına getirmiştir. Ancak USDA’nın pilot Gossypium barbadense programı heyecan verici bir başarı hikayesi haline dönüşmüştür. Arizona’da Pima pamuğu üretimi bu yenilikler ile ivme kazanmıştır.

Pima pamuğu o kadar popüler hale geldi ki, bazı vicdansız şirketler, uzun lifli veya kısa lifli pamuk içermelerine rağmen ürünlerini Pima pamuğu olarak etiketlemeye başladılar. Arizona’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nin başka yerlerindeki Pima pamuğu çiftçileri, ürünlerinin sahteleri ile dolu bir pazarda değer kaybetmeye başlayacağından korkmaya başladılar. Böylece orijinal Pima pamuğu yurtiçinde ve yurtdışında pazarlama yeteneklerini korumak için bir organizasyon kurmaya karar verdiler. Bunun sonucu olarak Amerikan Supima Birliği’ni kurdular.

Supima pamuğu ile Pima pamuğu aynı şeydir. Ancak tüketiciler, pamuğu “Supima” olarak etiketlendiğinde orijinal ürünü aldıklarından emin olabilirler.  “Üstün” ve “Pima” kelimelerinin bir birleşimi olan bu terim, yalnızca Amerikan Supima Birliği yönergelerine uygun olarak yetiştirilen pamuğa verilir. Amerika Birleşik Devletleri dışında hiçbir yerde Supima yetiştirilmez. Ayrıca Amerikan Supima Birliği’nin başka ülkelere doğru genişleme niyeti de yoktur.

Supima Pamuk Kumaş Fiyatları Nedir?

Supima kumaş satın almak istediğinizde kaliteli supima kumaş ile birlikte hesaplı bir alışveriş istemeniz normaldir. O zaman hep birlikte supima kumaş fiyatlarını inceleyelim. 

Supima pamuğu, dünyadaki en pahalı pamuk türlerinden biridir. Bu yüksek fiyata katkıda bulunan bir dizi faktör var. Yeni başlayanlar için, gerçek Pima pamuğunun kalitesi hemen hemen tüm diğer pamuk türlerinden daha yüksektir. Bu da doğal olarak piyasada daha yüksek bir fiyata satıldığı anlamına gelmektedir.

Ancak Supima pamuğu, Pima pamuğundan bile daha pahalıdır. “Pima pamuğu” etiketli pamuklu kumaş satın aldığınızda, orijinal olanı alıp almadığınızı söylemek şans işidir. Üretim sürecinde orada bulunmadıkça ve ipliğe eğrilen pamuk liflerinin uzunluğunu saymadıkça, satın aldığınız Pima’nın gerçek olup olmadığını doğrulamak zordur.

Asıl olan tüm Supima pamuğu ABD Süpima Birliği tarafından incelenmiş ve sertifikalandırılmıştır. Tüketiciler bu güvence için ufak bir prim ödemektedirler.

Genel olarak, Supima pamuğu, normal pamuğa göre yaklaşık üç kat daha pahalıdır. İster toplu kumaş ister bitmiş giysi alıyor olun, Pima’nızın orijinal olduğunu bilme ayrıcalığı için önemli ölçüde daha fazla ödeyeceksiniz. Bu tür pamuğun maliyeti organik pamuğun yaklaşık iki katıdır. Pima pamuğundan ise yaklaşık yüzde 75 daha pahalıdır.

Supima Pamuk Kumaş Türleri Nedir?

Gerçekten “Supima” olarak adlandırılabilecek tek bir pamuk türü vardır. Supima pamukları Amerikan Supima Birliği’nin himayesinde yetiştirilmiştir. Bu, bahsedilen kuruluş tarafından sertifikalandırılmış ürünlere oldukça benzer olsa bile, başka hiçbir pamuğun Supima olarak kabul edilemeyeceği anlamına gelmektedir.

%100 Supima Cotton Pamuklu Kumaş Türleri ve Renk Modelleri
Supima Pamuk Kumaş Renk Çeşitleri

Ancak, Supima’ya benzeyen birkaç pamuk türü vardır. Mevcut en iyi pamuk türünü seçtiğinizden emin olmak için bu pamuk çeşitleri hakkında daha fazla bilgi edinmek önemlidir. Bu benzer pamuk türlerinin bazı örnekleri şunlardır:

Mısır Pamuğu

Bazı tüketiciler Mısır pamuğu ile Pima pamuğunun aynı şeyler olduğuna inanır. Ancak bu doğru değildir. Çoğu Mısır pamuğu, kaliteli pamuktan önemli ölçüde daha az lüks olan bir pamuk lifinden yapılır. Mısır pamuğunun bazı türleri, lif uzunluğu ve kalitesi bakımından Supima pamuğundan daha üstün olsa da, çoğu Mısır pamuğu türünün kalitesi Pima pamuğundan daha düşüktür.

Pima pamuğunda olduğu gibi, birçok üretici orta kalite pamuk liflerinden yapıldığında kumaşlarını Mısır pamuğu olarak tanımlıyor. Teknik olarak bakıldığında, “Mısır pamuğu”, Mısır’da üretilen pamuğu ifade eder.

Gossypium Barbadense’nin Farklı Formatları

İhtiyaçlarınız için doğru pamuğu seçerken bilmeniz gereken birkaç başka Gossypium barbadense pamuğu türü daha vardır. Supima ve Pima pamuğu arasındaki farkı zaten ele aldık. Ancak uygulamanız için pamuklu kumaş seçerken bu ayrımları akılda tutmak önemlidir.

Bu tür pamukla karşılaşmanız pek olası olmasa da, “deniz adası pamuğu”, Gossypium barbadense’nin başka bir şeklidir. Bu, Batı Hint Adaları’nda ve Amerikan adalarında yetiştirilen Gossypium barbadense pamuğu türünün ismidir. Artık üretimde olmasa da, deniz adası pamuğu ile Supima pamuğunun teknik olarak farklı özelliklerde olduğunu bilmek önemlidir.

Pima Pamuk Kumaş Özellikleri Nedir?

 • Yumuşaktır. 
 • Büyük oranda ABD’da üretilir. 
 • En dayanıklı pamuk kumaş türüdür. 
 • Tekstil sektöründe oldukça yoğun kullanım alanına sahiptir. 
 • Supima kumaş kadar pürüzsüz değildir. 
Supima Cotton Kumaş Genel Özellikleri Kısaca Nedir?
Supima Pamuk Kumaş Özellikleri Nedir?

Supima Pamuk ile Mısır Pamuğu Arasındaki Fark Nedir?

Bu kumaşların her ikisi de dayanıklılık ve yumuşaklık sunsa da, Supima ve Mısır arasındaki farklar açıkça ortadadır. Supima kumaşları, mukavemeti ve yumuşaklığı artıran uzun liflerle dokunur. Daha yüksek iplik sayısı ile Supima, yıllarca dayanabilir özelliktedir. Kullanım boyunca daha yumuşak hale gelir. Mısır pamuğu da uzun lif görünümündedir. Ayrıca daha ince bir bileşiğe sahiptir. Bu da kumaşı daha yüksek iplik sayısıyla daha yumuşak yapar. Her iki kumaş da çamaşır makinelerinde yıkanıp kurutucularda kurutulabilir. Her ikisi de günlük kullanım için makul olan lüks kumaşlardır.

Maliyetler bakımından, Supima ve Mısır pamuğu karşılaştırılabilir derecededir. Akılda tutulması gerekenler ise şu şekildedir:

İplik sayısı ne kadar yüksekse, fiyat da o kadar yüksek olur. Ancak, her iki kumaşın da sayısız kullanım ve sayısız yıkamadan sonra uzun süre dayanabileceğini söyleyebiliriz. Bu, özellikle çocuklu veya büyük bir aileye sahip haneler için dikkate alınması gereken ekonomik bir faktördür.

Bu liflerle üretilen kumaşların her birinin kendine has farklılıkları olsa da, birini diğerine tercih etmek neredeyse imkansızdır. Hangi lifin sizin için en iyi olacağını düşünürken birçok faktör devreye girer. Ancak bu, kumaş ile ne yapacağınıza da bağlıdır. Rahatlık, dayanıklılık, nefes alabilirlik, uzun ömür… Bu kumaşlar gerçek değerlerini ancak siz onları denediğinizde ortaya koyabilir.

Özetlersek, Supima, dayanıklılık sağlayan daha uzun, daha ince kumaşlara sahipken, Mısır pamuğu nefes alabilirliği ve yumuşaklığı öne çıkaran uzun liflere sahiptir. Bunlar, birçok kullanıma ve yıkamaya dayanacak güçte olan kumaş lifleridir. Her iki kumaş türü de tek katlıdır. Yani her ikisi de kumaşta hava akışına ve nefes alabilirliğe katkıda bulunur. Bu, özellikle geceleri terleme eğilimi gösteren veya sürekli olarak aşırı ısınmadan rahatsız olanlar için önemli bir özelliktir. Bunlar, hem serinliği hem de hava akışını sağladıkları için sıcak aylar için de harika seçeneklerdir.

Supima Pamuk Kumaş Üretiminin Çevreye Etkileri Nedir?

Supima pamuğu, çevreye en az zarar veren pamuk bitkisi türlerinden biridir. Bu tür pamuğun üretimi azdır. Pima pamuğu ABD’nin toplam pamuk üretiminin sadece yüzde beşini (dünyanın %1’i) oluşturuyor. Amerikan yapımı Pima pamuğunun tamamı Supima pamuğu değildir.

Bu nedenle, tek başına ölçek değeriyle, Supima pamuğunun diğer tekstil türleri kadar çevreye zarar vermesi imkansız olurdu. Bununla birlikte, Amerikan Supima Birliği’nin ayrıca, yetiştiricilerin üretim sürecinde herhangi bir tehlikeli veya toksik uygulama kullanmasını engelleyen Supima üretimi için katı kuralları vardır.

Bütün Supima pamuğunun ABD’de yetiştirilmesi, bu tür pamuk üretiminin çevreye çok da fazla zarar vermemesinin bir başka nedenidir. Bu kurallar mükemmel olmasa da, USDA, EPA ve diğer ABD hükümet kuruluşları, Amerikan şirketlerinin çevreye zararlı üretim süreçleri kullanmasını engelleyen bir dizi yasa çıkarmıştır. Örneğin, Supima pamuğu Çin, Hindistan veya Endonezya gibi, demokrasinin yeni gelişmekte olduğu ülkelerde üretilmiş olsaydı, bu tür pamuğun üretiminin çevresel bir tehlike oluşturması çok daha olası olacaktı.

Supima Pamuk Kumaş Üretimi ve Satışı İçin Gerekli Olan Lisans Nedir?

Supima Cotton Kumaş Sertifika Vermeye Yetkili Tek Kuruluş - Supima
Supima Kuruluşu Logosu

Tüm Supima kumaş pamuğu, ASB (Amerikan Supima Birliği) tarafından orijinal olarak onaylanmaktadır. Bir Supima pamuğu ürünü Amerikan Supima Birliği’nin onay mührünü taşımıyorsa, kesinlikle orijinal Supima pamuk kumaş değildir. Büyük olasılıkla randımansız pima pamuğu veya mısır pamuğu gibi bir pamuk çeşidi olabilir.

Ek olarak, Supima pamuğu USDA tarafından organik olarak sertifikalandırılabilir. Bir Supima ürününün Amerikan Supima Birliği tarafından kabul edilmesi için “organiktir” sertifikasına sahip olmak gerekli değildir. Ancak bu tarım birliğinin katı standartları, organik yetiştirme süreçlerini bu ürünü yetiştiren çiftçilerin insiyatifine bırakmamaktadır. Yetkililer tarafından sürekli takip edilmektedirler.

Supima Pamuklu Kumaş Üzerine Dijital Baskı Olur mu?

Pamuklu Supima Kumaşın Üstune Dijital Baskı Nasıl Yapılır? Tekstil Bilgilendirme Atölyesi
Pamuklu Bir Kumaşın Üzerine Dijital Baskı Yapılıyor (Çiçek ve Dal Desenleri)

Evet olur. Özellikle örme grubu pamuklu kumaş türlerine genellikle dijital baskı uygulanmaktadır. Supima pamuğu kumaşların üzerine, hazır ürün haline geldikten sonra da dijital baskı yapılabilir. Diğer doğal tekstil liflerine (keten, jüt) göre daha kuvvetli boya (baskı) tutma özelliği bulunmaktadır.

İpucu: Tekstil sektöründe dijital baskının yerini anlamlandırmak ve bilgi dağarcığınızı geliştirmek için >>> “Tekstilde Dijital Baskı Nedir?”

Supima Pamuk Kumaş Nasıl Likralı Yapılır?

İçerisine spandeks, elastan, lycra gibi streç özellik sağlayıcı maddeler eklenerek supima kumaş ürünleri likralı (esnek) yapılır.

İpucu: Likralı kumaş nedir? diye merak ediyorsanız. Ayrıntılı bilgilendirme yazısını okumak için >>> “Likralı Kumaş Ne Demek?”

Türkiye’de Organik Pamuk Kumaş Fiyatları Nedir?

Türkiye’de Sertifikalı %100 organik pamuk kumaşın kilogram fiyatı alım miktarına bağlı olarak 2021 yılında 4-8 dolar bandındadır. Dokuma türü ve teknoloji maliyetleri fiyatı doğrudan etkiler.

Pamuklu Kumaş İsimleri Nedir?

Kar Beyaz Renk 5000 Metre 40 Numara %100 Merserize Pamuk İplik
%100 Pamuk Cotton Merserize Dikiş İpliği (40 Numara/ Karbeyaz Renk)

Yalnızca pamuk ile üretilen kumaşların yanı sıra pamuk karışımlı lifler ile üretilen pamuklu kumaşlar da vardır. Poplin, jarse, madras, chambray, merserize (şnitz), krinkle, müslin, vual, denim veya damask kumaşlar pamuklu kumaşlar kategorisinde incelenebilir. 

İpucu: “Pamuklu kumaş özellikleri, çeşitleri, fiyatları nedir?, Üretim yöntemleri, sıkça sorulan sorular vb.” hakkında daha detaylı bilgi almak için >>> “Pamuk Kumaş Nedir?”

Bir cevap yazın