Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Tül Kumaş ve Dantel Kumaş

Tül Kumaş Nedir?

Tül Kumaş Nedir?

Tül kumaş nedir? Tül kumaş nasıl olur? diye soruyorsunuz muhtemelen. Bize de bu durumda cevap vermek düşüyor.

Tül kumaş, şeffaf ağ benzeri veya desenli bir yapıya sahip hafif bir  kumaştır. Boyaması kolaydır ve birden fazla renk varyasyonuna sahiptir.  Tül kumaşlar çoğunlukla 160-180 cm genişliğinde ve 14 g / m² ağırlığındadır. Bu hassas ve şatafatlı kumaş, giysileri bitirmek ve ayırmak için kullanılır. 

Tül kumaşlar gece elbiseleri, düğün kıyafetleri ve hatta hediye paketleme işleri için mükemmel bir seçimdir. 

Başlangıçta % 100 ipekten yapılan tül kumaş, artık şunlardan da yapılıyor: 

 • İpek karışımları, naylon, rayon (viskoz), asetat.

Tül Kumaş Üreticileri ve Üretim Yöntemleri

İnce Tül Kumaş Fiyatları
Lila Renk İnce Tül Kumaş

Bazı tül kumaş üreticileri esneklik sağlayabilmek için elastan ekler.  Tülün sertliği, elyaf ve dokumaya bağlıdır. Kolalı tül nadir görülen bir durumdur, ancak yine de piyasada bulunabilir.

Bobin, tül üretmek için kullanılan yöntemdir. Atkı ve çözgü iplikleri, altıgen bir şekil oluşturdukları için önemli bir gerilim altına alınır. Bu faktörler ipliklerin bükülmesini korumasına ve kumaşı sağlam tutmasına yardımcı olur. Kırılgan görünümüne rağmen tül kumaş oldukça dayanıklı ve giyilebilir. Ağır ve katı hale getirmeden çok katmanlı görünümler oluşturmanın harika bir yoludur.

Tül Kumaştan Neler Yapılır? 

Nakışlı Tül Kumaş
Payetli Tül Kumaş – Mavi Renk – Taşlı

Tül tasarım parçaları ruhani, zarif ve lükstür.  Sade tül, gelin duvakları ve çiçekçi kız elbiseleri, tül kumaş elbise, iç çamaşırları, 4 katlı veya balerin etekleri, fiyonklar ve süslemeler, elbise kaplamaları, paltolar, cami üstleri ve havadar bluzlar, bodysuits ve tozluklar tül uçlar ve hatta çorapların dikilmesinde kullanılır!  Büyük döküm kabiliyeti sayesinde tül, en iyi haliyle hacimli etekler, paçalar veya kollar haline gelir. 

İşte bu sezon modaya uygun görünümünüz için bazı moda fikirleri: 

Romantik tarz her zaman içindedir, bu nedenle tül kumaş kadınsı bir siluet için kullanışlıdır. Muhafazakar ama cilveli bir elbise için, gereksiz görünümden kaçınma sebebiyle hafif ve kaygan bir astar bulmalısınız. Modern tasarımcılar bu nefes alabilen şeffaf kumaşı baştan çıkarıcı ipekle birleştirerek nefes kesici tül kumaşlar sunar. Tül kumaş çeşitleri ve tül kumaş modelleri için sizi yazımızın devamına davet ediyoruz. 

Tül Kumaş Gelinlik Peçesi

Tül, kadınsı ve rüya gibi gelin duvakları yapmak için en yaygın kumaştır.  Bazıları hemen hemen her elbiseyle uyumlu klasik U şeklindeki stili tercih eder. Diğerleri ise allıklı tül duvağı tercih ediyor (bir gelinin koridorda yürürken yüzünü kaplayan ekstra katman).  Bir damla örtü, dik olduğunda avantaj sağlayan dairesel veya oval bir parçadır. Oval şekilli bir dantel mantilla duvak, zengin bir dantel sınırına sahiptir.  Bu İspanyol tarzı tül duvak, görkemli bir dekora sahip olmayan net kesim bir elbise ile uyumludur. Eşleşmesi daha kolay olan kademeli oval şekilli bir örtü tercih edilebilir. 20’li yıllardan kalma gelin başlığı veya 50’lerden kalma kuş kafesi duvağı, görünüme vintage bir hava katacak. Bu stiller, çiçek, kuş tüyü veya mücevher süslemesi, isteğe bağlı kuş ağları ve uygun tül zemin gerektirir. Farklı tül kumaş türleri vardır.  

Üç çeşit gelin tülü vardır: 

 • İngiliz İpek Tülü: Fransa’dan veya  online satış sitelerinden satın alabileceğiniz diğer tüm ipek tüllerden daha şeffaftır. İngiliz tülü, ekstra dayanıklılık için kolalı olduğu için dantel ve işlemeli projelerin vazgeçilmezidir.  
 • Fransız İpek Tül:  Duvaklar söz konusu olduğunda, hiçbir şey Fransız ipek tülüyle kıyaslanamaz. Prenses Kate bir kez düğününde giydiğinde, tüm tül türlerinin en lüks ve en pahalısı olmuştur. Fransız ipek tülü nefis bir şekilde yumuşak ve dökümlüdür, diğer türlere göre daha opaktır ancak yine de oldukça şeffaftır.

İpucu: İpek kumaş çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi için >>> “İpek Kumaş Nedir”

 • İlizyonlu Gelin Tülü: İlk ikisinin aksine bu ipekten yapılmamış. Zengin gövdeli, düşük bütçeli, ince ve hafif bir tül arayanlar için uygun ekonomik bir seçenektir.

Bir tül perdenin genel görünümü aynı zamanda uzunluğuna da bağlıdır.  Örneğin, Dirsek Uzunluğu (28 ’’) ve Parmak Ucu Uzunluğu (40 ’’) çoğunlukla orta dolgunlukta yapılır. Length (54 ”), biraz ekstra hacimle daha iyi görünüyor. Zemin Uzunluğu (72 ”), Şapel Uzunluğu (90 ”) ve Katedral Uzunluğu (108 ”) çok az veya hiç gövde olmadan üretilmiştir. 

Herhangi bir düğün tülü çeşitlerinin en moda renkleri beyaz, kırık beyaz, elmas beyazı ve fildişi rengidir. Kalbinizi tek bir renge ayarlamadan önce bir örnek set sipariş edin. Tül renk seçeneklerini kendi gözlerinizle görün ve gelinliğinizle karşılaştırın. Size her zaman danışmanlık yapmaya ve büyük gününüz için tül örneklerini tavsiye etmeye hazırız. 

Tül Nasıl Yapılır?

Tüm dünyada küçükten büyüğe dekor amaçlı kullanılan en popüler kumaşlardan biri olan tül kumaş, tasarımcılar, dekoratörler için en iyi seçeneği sunmaktadır. Bu kumaş ağ, ipek, naylon, pamuk ve polyester dahil olmak üzere farklı türdeki malzemelerden yapılabilir. 

Tül Kumaş Çeşitleri ve İsimleri? 

Dantel Kumaş Çeşitleri
Tül Kumaş Çeşitleri

Tül kumaş nedir? Halk arasında en çok hangi isimlerle anılırlar? Şimdi göreceğimiz tül kumaş isimleri, bize çeşitleri hakkında da doğrudan ipucu verecektir.

 • Tül Astar Kumaş 
 • Tül Dantel Kumaş 
 • Tül Güpür Kumaş 
 • Likralı Tül Kumaş (Spandex-Elastik Tül Kumaş)
 • Nakışlı Tül Kumaş
 • Abiyelik Tül Kumaş
 • Atlas Tül Kumaş
 • Renkli Tül Kumaş
 • Transparan Tül Kumaş
 • Taşlı Tül Kumaş
 • Organze Tül Kumaş
 • Puantiyeli Tül Kumaş
 • Payetli Tül Kumaş
 • Pullu Tül Kumaş
 • Perdelik Tül Kumaş
 • Pamuk Tül Kumaş
 • Simli Tül Kumaş
 • Sert Tül Kumaş
 • Yumuşak Tül Kumaş
 • Grek Tül Kumaş
 • Keten Tül Kumaş
 • Krep Tül Kumaş
 • İpek Tül Kumaş
 • Örme Tül Kumaş
 • Baskısız ve Baskılı Tül Kumaş
Perdeler İçin Tül Kumaş - Lacivert Renk
Lacivert Renk Perdelik Tül Kumaş

Tül kumaşın yaygın kullanım alanları ve yaygın kullanımlarından bazıları; balerin tütü etek, gelinlik, gelin duvakları ve daha birçoğudur.   

Satışa sunulan tül, ağ malzemesi maliyet etkinliği sunar ve çeşitli boyutlarda, tasarımlarda, stillerde ve desenlerde mevcuttur. Bir sonraki projeniz için tülü kullanmak istediğinizde, hangi özelliklerin onu dekor amaçlı en iyi yaptığını bilmek önemlidir. Tül kumaş özellikleri hakkında biraz araştırmaya ne dersiniz?

Tül Kumaş Özellikleri

Tül kumaşın özellikleri aşağıdaki gibi örneklendirilebilir: Tül kumaş özellikleri hakkında detaylı bilgiye erişebildikten sonra, tül kumaş nedir? sorusuna vereceğimiz cevap kendiliğinden oluşacaktır.

Hava Geçirgenliği 

Tül, şeffaf ve hassas bir görünüm sunduğu anlamına gelen ağ kumaşıdır.  Bu ağ altıgen bir şekilde dokunmuştur ve farklı zanaat ve tasarım şekillerine kolayca kalıplanmanın yanı sıra kolay hava sirkülasyonu sağlamak için mükemmeldir. Bu örgü özelliği, kostüm oluşturma, gelin duvakları, hediye paketleri ve çok daha fazlası için kullanılmasını ideal kılan en büyük özelliklerden biridir. 

Hafiflik 

Elbise oluşturmak için veya bir ilaveyle genel kıyafeti geliştirmek için bir zanaat malzemesi kullandığınızda, yalnızca çalışması kolay değil aynı zamanda hafif olan bir şey istersiniz.  Tül kumaş, aradığınız hafifliği sağlar.   

Dayanıklılık  

Hafif olduğu için, birçok kişi bir malzemenin sağlam olmadığını ve kolayca parçalanabileceğini düşünebilir.  Ancak tül ağda durum böyle değildir.  Aslında tülün tasarımcı ve dekoratörlerin gözdesi olmasını sağlayan en önemli özelliklerinden biri budur.  Elbise ve kostümlerde kullanılmasının yanı sıra, tülün sağlam yapısı, evinizdeki veya bir açık hava etkinliğinde diğer birçok dekoratif projede kullanılmasına izin verir. 

Resmi etkinlik dekorasyonundan evde bir çiçek aranjmanı dekoru gibi benzersiz ve şık bir şey yaratmaktan tutun da, tül ağın şık, zarif, güzel ve çalışması kolay doğası, sonsuz çeşitlilikteki süsleme projelerine kadar idealdir. 

Moda Camiasında Tül Kumaş

Tül kumaş, 18. Yüzyılda Fransa’da ortaya çıktığından beri revaçta. En büyük ilkbahar-yaz moda trendi şeffaflıktır.  Tül elbiselerde olduğu gibi ince yarı saydam tül elbiselerin ulaşılacağı nokta burasıdır! Tül kumaş nedir? sorusuna cevap verebilmek için tülün modadaki yerini kavramamız gerekiyor. Örneğin organze kumaş nedir? sorusuna cevap vereceksek öncelikle teorik moda verilerine bakmamız önemli bir husustur.

Organze kumaş da tıpkı tül gibi kaliteli ve etkili dekor ile süsleme bitişini sağlayan bir başka zanaat ürünüdür. Ancak projenizin başarılı ve uzun ömürlü olmasını sağlamak için yalnızca en iyi organze kumaş kalitesini seçtiğinizden emin olun. 

Tül Kumaş Fiyatları

Tül kumaş fiyatları kumaşın içerik maddesine ve kalitesine göre değişiklik gösterir. İpek tül kumaş fiyatları ipeğin girdiği her kumaşta olduğu gibi burada da biraz daha pahalıdır. 

Tül kumaş nerden alınır sorunuzun yanıtı ise günümüzde her şeyde olduğu gibi tül kumaşı da internet üzerinden alabilirsiniz. Bunun haricinde tül kumaş Bursa, tül kumaş Ankara ve tül kumaş İstanbul için bulunması sizi pek de zorlamayacaktır. Tül kumaş nedir? Nerelerde bulunur? cevapları aldık yolumuza dantel kumaş ile devam edelim…

Dantel Kumaş Nedir?

Beyaz Renk Dantela Kumaş
Beyaz Renk Dantel Kumaş

Tül kumaş nedir? sorusunun cevabını verdik. Şimdi gelelim dantel kumaş nedir? İsmini nerden almıştır? Öncelikle bu noktaya değinmekte yarar var.

Fransızca’da Ruche, katlanmış veya toplanmış bir kumaş şeridini ifade eder. Dikişçilerin söylediği gibi dantela yapmak, bir kumaşın süs olarak toplanmasını, kıvrılmasını veya tekrar tekrar katlanmasını içerir. Dantela kumaşlar daha sonra, elbise yaparken, kollarda, korsajlarda, bel dikişlerinde, yaka, kemer gibi aksanlarda, kanat, şapka vb. aksesuarlarda bir modele dahil edilir. 

Dantela, terzilikte sıklıkla kullanılan bir tekniktir. Kumaşa 3 boyutlu bir görünüm kazandırır ve onu giyen formun dış hatlarını vurgular. 

Çoğu  zaman düz bir dikişe karşı uygulanır ve uygun şekilde uygulandığında büzgü / dantelli taraf ile düz dikiş tarafı arasındaki kontrast çarpıcı olabilir.  El işçiliğini bilen bir tasarımcının elinde, bir giysiyi, Viktorya dönemi İngiltere’sinde ayrıntılı önlüklerde yapıldığı gibi, oldukça usta bir parçaya dönüştürebilir. 

İpucu: Güpür dantel kumaş ne demek?, Güpür dantel kumaş modelleri nelerdir?, Güpür dantel kumaş fiyatları nedir?… gibi sorulara cevap verdiğimiz yazıyı okumak için >>> “Güpür Dantel Kumaş”

Dantel Elbise Kombinleri

Aklıma, saraydaki bir bayanın tek omuza dantelli saydam bir Grek tül kumaştan yapılmış elbise ya da her yeri dantelli detaylı bir cüppe giydiği geldi. Nereden geldiyse!

Siyah Dantel Kumaş Fiyatları İstanbul
Siyah Renk Dantel Kumaş

Modern tarzda, gelinlik ve parti kıyafetlerinin her zaman dantelli yapıldığını göreceksiniz. Ooh, işte bir yorumcudan gelen güzel bir soru.  Toplama, dantela ve büzgü terimlerinin sıklıkla birbirinin yerine kullanıldığını fark ettiniz mi?  Muhtemelen bu üç yöntem arasında çok fazla örtüşme olduğu içindir. Bu tekniklerin ne olduğunu anladığımdan bahsedeceğim, ancak her zaman olduğu gibi yorumlarda kendi fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin! 

Dantel Kumaş Nasıl Dikilir?

Dantel Kumaş Nasıl Dikilir? Nasıl Birleştirilir?
Dantel Kumaş Dikimi

Dantel kumaşı elde etmek için aşağıdaki üretim şekillerine bakmamız lazım:

Toplama 

Bu terim, büzgülere çekilen ve daha kısa bir kumaş uzunluğuna dikilen bir kumaş uzunluğunu ifade eder. Vintage tarzda toplanmanın en iyi örneği, bir kemer veya korse gibi daha küçük bir parçaya sığacak şekilde çizilmiş dikdörtgen bir desen parçası olan dikdörtgen etek. 

Genelde bir kumaş parçasının bir tarafında toplanmayı ve diğer tarafta dolgunluğa salıvermeyi düşünüyorum. Boyun çizgisi büzgüleri başka bir örnektir. 

Büzgü

Büzgü, uzun bir teyel dikişi kullanılarak ve ardından bobin ipliği çekilerek veya (en sevdiğim yöntem) diş ipi veya ince bir ip teli üzerinde geniş bir zikzak kullanılarak ve ardından ipi  sıkıca çekilerek yapılır. Büzgü likralı iplik ile yapılan ve esnek bir giysi oluşturan bir toplama tekniğidir. Bobinde elastik iplik kullanılır ve dikiş yapılırken kumaşın toplanmasına neden olur.  Büzgü, 50’li yılların mayolarında, tulumlarında çok yaygındır. Büzgünün bu uyandırıcı etkisini sevmeyen yoktur. 

Dantela

Dantela nedir? Dantela ne demek? bakalım…

Dantela, toplanmış bir kaplamadır. Kumaş, iki paralel tarafta toplanır ve bir alt katmana dikilir. Genellikle şifon kumaş gibi şeffaf olarak yapılır.  Dantela, iki veya daha fazla paralel toplama hattı oluşturularak dikilir. 

Dantel Kullanım Alanları

Günlük kıyafetlerinizde etkili bir şekilde dantelli kullanabilirsiniz. Dantelin kullanım alanları için bir örnek vererek devam edelim…

Kol Desenlerinde Kullanılan Dantel Örneği

Kollara Dantela Nasıl Eklenir?

 1. Kollarınızın seçilen yerlerde dantelli olmasını istiyorsanız, normal kolun desenini değiştirmeli ve dantel yapmak istediğiniz yere ekstra kumaş eklemelisiniz.
 2. Normal kılıf desenini kesin ve dantelli dikişin yapılmasını istediğiniz alanın kenarı boyunca uzun kesikler yapın. 
 3. Eğik çizgileri kesin ve istediğiniz dolgunluğa bağlı olarak istediğiniz kadar dağıtın 
 4. Ekstra dolgunluğu katlayabilir veya teyel dikişleri ile toplayabilirsiniz. 

Drapey kıvrımları olan başka bir dantelli kılıf nasıl yapılır?

Bu kılıfı yapmak için normal bir kılıfın uzunluğuna 6 inç fazladan eklemeniz gerekecek. Kenarlar ve alt kenar normal bir manşonla aynı olacaktır 

 1. Kumaş desenini kesin. 
 2. Üst kenarı katlayın ve düzgün kıvrımlar halinde dikin. 

Bu kadar basit!

Tüm bunları ve dahasını yapmak için bir dantel kumaş alacaksınız değil mi? Dantel fiyatlarını merak ediyorsanız devam edelim. Dantel kumaş fiyatları ve dantel iplik fiyatlarından da bahsedelim…

Dantel Fiyatları

Boncuk dantel fiyatları, Çeyizlik dantel fiyatları, dantel çarşaf fiyatları, dantel çeyiz fiyatları, eski dantel fiyatları, el yapımı dantel fiyatları, dantel fiskos fiyatları, fransız dantel fiyatları, fisto dantel fiyatları, fransız dantel güpür fiyatları, ham dantel fiyatları ebatına, özelliklerine göre farklılık gösterir. Bu nedenle size şunun fiyatı şudur gibi bir açıklama yapamıyoruz maalesef.

Ucuz Dantel Fiyatları İstanbul Zeytinburnu Aksesuar
Dantel Dekorasyonu – Siyah Dantela

Dantel iplik fiyatları, dantel kumaş fiyatları, dantel kurdele fiyatları, likralı dantel fiyatları, lastikli dantel fiyatları için de site içinde bir arama yaparak merak ettiklerinize ulaşabilirsiniz. Alışveriş bölümünden dantel ve tül kumaş metre fiyatları veya parça kumaş olarak kilo fiyatlarına erişebilirsiniz.

Bu Yazı Sayesinde Cevabını Öğrendiklerimiz:

 • Tül Kumaş Nedir?
 • Dantel Kumaş Nedir?
 • Dantel ve Tül Kumaş Özellikleri Nelerdir?
 • Tül Kumaş Kullanım Alanları Nelerdir?
 • Dantel Kullanım Alanları Nelerdir?
 • Dantel Çeşitleri Nelerdir?
 • Tül Çeşitleri Nelerdir?
 • Tül Kumaş Fiyatları Nasıldır?
 • Dantel Kumaş Fiyatları Nasıldır?
 • Dantel Kumaş Nasıl Dikilir?

Yorumlar “Tül Kumaş ve Dantel Kumaş

Bir yanıt yazın