Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Bambu Kumaş

Bambu Kumaş Fiyatları, Özellikleri, Üreticileri, Üretim Süreçleri, En Çok Sorulan Sorular, Modelleri, Renk Seçenekleri, Çevreye Etkileri Nedir? - Atilla Tekstil, Tekstil Kumaş Bilgilendirme Atölyesi

Bambu Kumaş Genel Özellikleri Nedir?

 • Kumaşın İsmi: Bambu Kumaş (Bambu Keteni olarak da bilinmektedir).
 • Kumaşın İçerisinde Yer Alan Maddeler:  Bambu liflerinden üretilmiş iplik ile yarı sentetik viskon selüloz karışımlarından oluşturulur. Bambu kumaş içeriği farklı kumaş liflerini de barındırarak karışım kumaşlar oluşturulabilir.
 • Kumaşın Hava Geçirgenliği: Çok yüksek.
 • İplik Geçişleri: 300-600
 • Nem Tutma Gücü: Yüksek
 • Sıcak Tutma Özelliği: Düşük
 • Kumaşı İlk Üreten Ülkeler: Doğu Asya Ülkeleri
 • Günümüzdeki En Büyük Bambu Kumaş Üreticisi: Çin Halk Cumhuriyeti
 • Yıkama Talimatı: Ilık suda yıkayınız.
 • Yaygın Kullanım Alanları: Çok çeşitli giyim ve ev tekstillerinde kullanılır. 

Bambu kumaşın kabataslak özelliklerinden bahsettiğimize göre, “bambu kumaş nedir?” daha ayrıntılı bir beyin fırtınası yapalım.

Bambu Kumaş Nedir?

Bambu ağacından yapılan bu kumaş türünü daha yakından inceleyelim.”Bambu kumaş” terimi, yaygın olarak bambu bitkisinden yapılan bir dizi farklı tekstili ifade eder. Kumaşlar binlerce yıldır bambudan yapılmıştır. Ancak bu dayanıklı ve hızlı büyüyen yapıyı kumaşa dönüştürme süreci ancak çağdaş zamanlarda mükemmel hale gelmiştir.

Bambu kumaşın hikayesi karışık birçok süreçten oluşur. Bu kumaşın bazı türleri çevresel olarak sürdürülebilir özellikteyken ve etik üretim koşullarına uygunken, diğer türleri çevreye veya üreten işçilere zararlı olabilir.  Doğru bambu kumaş türünü seçtiğinizden emin olmak için, bu tesisi çevreleyen tekstil endüstrisi hakkında daha fazla bilgi edinmek önemlidir. Hep birlikte derin bilgi yolculuğuna başlayalım.

Bambu Kumaşlarının Dokuma Yapısı Özellikleri Nasıldır?
Bambu Kumaş Dokuma Yapısı

Bambu Kumaş Üretimi Nasıl Yapılır?

Yapılan kumaşın türüne bağlı olarak, bambu tekstiller bir dizi farklı yöntem kullanılarak üretilebilir.  Dünya çapında üretilen bambu kumaşların çoğu, çevresel olumsuzlukları olmasına ve işyeri tehlikelerini temsil etmesine rağmen üretimi ucuz olan bambu viskozdur.

Viskon, 20. yüzyılın başlarında geliştirilen viskon yöntemi kullanılarak yapılan her türlü kumaşa atıfta bulunmak için kullanılan bir terimdir. Bu kumaş türü, başlangıçta ipeğin istenen niteliklerini taklit etmek için geliştirilmiş yarı sentetik bir kumaş olan suni ipeğin en yeni versiyonlarından biridir.

Viskon suni ipek üretme süreci uzun ve karmaşıktır. Yüksek derecede atık salınımı temelinde üretildiği söylenir. Ağaç selülozu ile yapılan herhangi bir kumaş türü büyük miktarda atık üretir. Ancak bu atık doğru üretim süreçleri kullanıldığında sürdürülebilir bir şekilde işlenebilir. Bununla birlikte, viskoz suni ipek üretimi ile üretilen atık, çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilen toksik bir kimyasal olan karbon disülfür (carbon disulfide) üretir. 

Karbon Disülfür Şişe İçinde Etiket Fotoğrafı
Karbon Disülfür (75-15-0)

Bambu Kumaş Nasıl Üretilir?

Bambu kumaş üretimi birazdan bahsedeceğimiz bazı aşamalardan oluşmaktadır;

Viskon suni ipek üretimi, odun hamurundan selüloz ekstraksiyonu ile başlar. Ahşap küçük parçalara bölünür. Daha sonra selülozun çıkarılması için kimyasal çözücülere maruz bırakılır. Viskon suni ipek yapmak için birkaç farklı işlem kullanılır. Neredeyse tamamı kostik soda gibi ek zararlı kimyasallar içerir.

Giyilebilir bir kumaş üretmek için, ekstrakte edilmiş selüloz tabakalar halinde sıkıştırılır. Karbon disülfide maruz bırakılır. Ondan sonra filtre işlemine tabi edilir. Daha sonra, selülozu ipliklere dönüştüren bir düze içinden itilir. Bambu iplikler, filament kategorileri oluşturmak için bir sülfürik asit teknesine daldırılır. Daha sonra bu filamentler kumaşa dokunabilecek iplikler halinde eğrilir.

Alternatif olarak, bambu selüloz kapalı döngü üretim süreciyle de oluşturulabilir. Viskon suni ipek oluşturmak için kullanılan işlemin aksine, kapalı döngü suni ipek üretimi, kullanılan selülozun yapısını kimyasal olarak değiştirmez. Bu da tamamen organik olarak kabul edilebilecek bir kumaşla sonuçlanır.  Geleneksel viskon suni ipek yapmak için kullanılan çözücü boşa harcanırken ve genellikle biyosferde sona ererken, kapalı döngü suni ipek üretiminde kullanılan çözücüler tekrar tekrar kullanılabilir. Bu da bu endüstrinin çevreye karşı zararlı etkisini önemli ölçüde azaltır.

En yüksek kalitede bambu kumaşı selüloz ekstrakte etmeyen üretim uygulamalarıyla yapılır. Bunun yerine, ezilmiş bambu ağacı liflerinde doğal bir enzim kullanılır. Bu lifler daha sonra yıkanır ve iplik haline getirilir. Bu iplik genellikle ipeksi bir dokuya sahiptir. Bu işlemle yapılan bambu kumaşlara  “bambu keten kumaşı” denir.

Bambu kumaş bu yöntemle yapıldığında çevreye zararlı değildir. Ortaya çıkan tekstil sağlam ve uzun ömürlüdür. Ancak, çoğu bambu kumaş türü bu mekanik işlemle yapılmaz. Yüksek kaliteli bambu kumaş elde ettiğinizden emin olmak için kimyasal işlemden çok mekanik bir işlemle üretildiğinden emin olun.

Bambu Kumaş Kullanım Alanları Nedir?

Bambu kumaş oldukça nefes alabilir. Aynı zamanda pamuktan daha esnektir. Bu kumaşı yüksek iplik numaralarına sahip kumaşlar halinde dokumak kolaydır. Elde edilen tekstiller, benzer veya daha yüksek gerilimli kalırken pamuk muadillerine göre genellikle daha incedir.

Bambu kumaş çarşaflarda, battaniyelerde, havlularda, el havlularında veya diğer bazı ev tekstillerinde kullanılabilir. Yumuşaklığı ve dayanıklılığı nedeniyle bu kumaş en çok giysilerde kullanılmaktadır. Bu kumaştan yapılan iç çamaşırlar özellikle popülerdir ve deri ile doğrudan temas eden çoraplar, tişörtler ve diğer giysiler genellikle bu kumaşla yapılır. Bambu kumaş hem giyim ürünlerinde hem de ev tekstili ürünlerinde oldukça sık kullanılan ve tercih edilen bir kumaş türüdür. Bambu kumaş ile gömlek, pijama, pantolon, çorap, iç çamaşırı (külot, atlet, boxer…) tişört, tayt, bornoz, elbise, ferace gibi kıyafetler üretmekle beraber lastikli koltuk örtüleri veya döşemeleri,  battaniye, çarşaf, perde, sandalye kılıfları ve yastık örtüleri gibi ev tekstil ürünleri de üretilmektedir. Son zamanlarda bambu kumaşın kullanılmaya başlandığı bir diğer alan ise maskelerdir. Pandemi döneminde sağlığımızı korumak için kullanmaya başladığımız cerrahi maskeler birçok farklı kumaş türü ile üretilebiliyor. Bambu kumaş maske kullanımında popüler hale gelmesinin başlıca nedenlerinden biri yüksek hava geçirgenliğidir. 
Genel olarak, bu tip kumaşlar pamuğun kullanıldığı hemen hemen her uygulamada kullanılabilir. Bazı tüketiciler, kayda değer faydalı özellikleri nedeniyle bu tür kumaşı pamuğa tercih edebilir.

Desenli Beyaz Bambu Runner Masa Örtüsü Kumaşı Fotoğrafı
Bambu Kumaş Masa Örtüsü – Runner

Bazı tüketiciler, antibakteriyel iddiaları nedeniyle bu tür kumaşı vücüda temas eden giysiler için kullanmayı tercih ediyor. Bununla birlikte, araştırmalar, bambunun yaygın olarak bilindiği antibakteriyel özelliklerin yalnızca ham üründe büyük ölçüde mevcut olduğunu göstermiştir. Bu tür doğal yapılar giysilere işlendikten sonra, bu antibakteriyel faydalar esasen ortadan kalkar.

Sadece mekanik işlemlerle yapılan bambu kumaşın tüketiciler tarafından arzu edilmesini sağlayan faydalı özelliklere sahip olacağını unutmamak önemlidir. Bambu, suni ipek ve benzeri yarı sentetik kumaşlar kadar yumuşak veya gerilimli değildir. Ayrıca antibakteriyel faydalara sahiptirler.

Bambu Kumaş Nerelerde Üretilir?

Bambu kumaş binlerce yıldır Doğu Asya‘da üretilmektedir. Örneğin, Hindistan ve Çin‘deki kültürler bu tekstili yeni nesiller için üretmektedir. Hindistan’ın kırsal kesimlerinde her yıl bambu kumaş festivalleri yapılmaktadır.

Bu tür bitkileri yetiştirmenin göreceli çevresel sürdürülebilirliği, dünya çapında bambu üretimini teşvik etti. Bu tür yapıları üretmek, çok çeşitli iklimlerde yetiştirilebildiğinden, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa gibi Batı ülkelerinde bile popülerdir. Bu nedenle, dünyadaki hemen hemen her gelişmiş veya gelişmekte olan ülke, en azından bir miktar bambu kumaş üretmiş veya ithal etmiştir.

2020 Yılında Yapılan Araştırmalara Dayanan Dünyadaki Bambu Kumaş ve Kıyafet Üreticilerinin Oransal Dağılımı
Dünya Bambu Kumaş Üreticileri 2020 (Pasta Grafik)

Bununla birlikte, bu tür mahsulün en büyük üreticisi Çin’dir. Bazı açılardan, bu ekonomik gerçek doğaldır. Ne de olsa bambu, binlerce yıldır Çin kültürünün ayrılmaz bir parçası olmuştur. Bu alanda tekstil ürünlerinde uzun süredir favori bir madde olarak yerini korumaktadır.

Çin’de bambu kumaş üretiminin bu kadar popüler olmasının daha karanlık bir yanı da var. 1970’lerin sonlarından bu yana Çin, bu komünist ülkenin gevşek çevre standartları ve üretim sektöründeki işçi güvenliği hakları ihlalleri nedeniyle uluslararası tekstil şirketleri arasında giderek daha popüler hale gelmiştir. Bu popülerliğin başlıca sebebi, bu ihlallerin getirdiği düşürülmüş maliyetlerdir.

Çin kökenli şirketler, ürünlerini etik veya sürdürülebilir bir şekilde büyütme konusunda çok teşvik edilmedikleri için, bu tekstil mahsulünün Çin’deki üretimi, makul veya gerekli olandan daha çevreye zarar vermektedir. Ancak dediğimiz gibi, bu ülkede bambu kumaş üretmek inkar edilemez derecede ucuzdur.

Bu kumaşın diğer büyük ihracatçıları arasında Hindistan, Pakistan ve Endonezya bulunmaktadır. Bu tür kumaşların önemli bir kısmı da Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilirken, çoğu iç tüketim için üretiliyor yani bu ülkenin ihracatına katkı sağlamıyor.

Bambu Kumaşının Maliyeti Nedir?

Bu tür ağaçtan yapılan viskon veya benzeri yarı sentetik kumaşlar genellikle pamuktan daha ucuzdur.  Bazı durumlarda bu azalan maliyet tüketiciye aktarılır. Bununla birlikte, mekanik yöntemler kullanılarak yapılan gerçek bambu kumaş, neredeyse her zaman pamuktan daha pahalıdır. Ancak Mısır pamuğu, Pima pamuğu ve Supima pamuğu gibi lüks pamuk formlarından daha uygun fiyatlı olabilir.

Bambu Kumaş Familyasına Bağlı Üretim Modelleri Nelerdir?

Bambu kumaşlar üretim türlerine göre modellenmektedir. Bunları sırasıyla incelemek gerekirse:

Orijinal Bambu Kumaş

ABD hükumetine bağlı çalışmalar yapan, Federal Ticaret Komisyonu’na göre, bir tekstil ürünü, kimyasal olarak suni ipek olarak işlenmemiş ise (yani tamamen bambu elyafından yapılmışsa) “orijinal bambu kumaş” olarak etiketlenebilir. Bu kumaş türü %100 bambu kumaş olarak bilinir.

Orijinal Bambu Kumaş Etiket Baskı Görüntüsü - İngilizce yazan yazıda Yıkama, kurutma vb. talimatlar veriliyor.
%100 Organik Bambu Kumaş Etiketi

Selülozlu Bemberg (Cupro) Kumaş

Yalnızca Japonya Ülkesinde üretilen “Bemberg İpeği“, aynı zamanda “cupro kumaş üretim malzemesi” olarak da bilinir. Odun hamurundan yapılmaz. Pamuk linterinden yapılan rejenere (yeniden tasarlanmış) bir çeşit suni ipek elyaftır. Viskon suni ipek üretiminden daha pahalı bir işlemle yapılır. Tekstil üretimi kapsamında lüks ve pahalı elbise astarları için kullanılır.

İpucu: Cupro kumaş çeşitleri, özellikleri, fiyatları ve daha fazla bilgileri içeren detaylı yazıyı okumak için >>> “Cupro Kumaş Nedir?”

Çok çeşitli toprak türlerinde yetişebilen kayın ağaçlarından elde edilir. Ahşap maddeler, daha az toksik bazlı suni ipek lifini meydana çıkarır. Geri dönüştürülebilir, çevre dostudur. Modal ve bambu karışımı ile üretilen tekstil ürünleri, sürdürülebilir şekilde yetiştirilebilen kayın ve bambu ağaçlarından yapıldığı için “doğal kumaş türleri” arasında kendine yer bulur.

Kirli Beyaz Modal Bambu Kumaş Modeli Fotoğrafı
Krem Rengi Pamuk Bambu Karışımı Modal Kumaş

İpucu: Modal kumaş türleri hakkında yazılmış kapsamlı makalemizi okumak ve bilgi edinmek için >>> “Modal Kumaş Nedir?”

Karbon Disülfür

Odun hamuru, viskon suni ipek yapmak için karbon disülfüre bandırılıp çıkarılır. Karbon disülfür, bazı hallerde kardiyovasküler (kalp ve kan damarları) ve sinir sistemi hasarına neden olabilir. Bambu kumaş üretiminde kullanılan bu maddenin kullanıldığı yerlerde iş güvenliği yelpazelerinin geliştirilmesi gerekmektedir.

Selüloz Asetat

Bu suni ipek lifi, parlak şeritler oluşturmak için kullanılan asetik asitle işlenmiş ağaç hamurundan veya pamuk liflerinden yapılır. Parlaklığından dolayı gelinlik, balo elbiseleri gibi gösteriş kıyafetlerinin kumaş içeriklerinde sıklıkla kullanılır.

Sodyum Hidroksit

Halk arasında “kül suyu” olarak bilinmektedir. Bu kimyasal madde, viskon suni ipek yapımında kullanılır. İş güvenliği yüksek derecede öneme sahip olmayan işyerlerinde çalışan işçilerde küçük tahrişlere veya ciddi kimyasal yanıklara neden olabilir.

Sodyum Hidroksit Kutu Açılımı

Liyosel İçerikli Bambu Kumaş

Ağaç hamurundan yapılır. Toksik olmayan bir eğirme çözücüsü ile kapalı döngü sistem altında işlenen bir suni ipek elyaf ürünüdür. Liyoselin markalı bir versiyonu olan Tensel, çoğu zaman okaliptüs ağaçlarından üretilmektedir.

Tensel Liyosel ve Bambu Liflerinin Karışımıyla Oluşturulmuş Likralı İnce Denime Benzer Kumaş
Liyosel Bambu Kumaş – Lacivert Renk

İpucu: Liyosel ve Tensel kumaşlar hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız >>> “Liyosel Kumaş Nedir?”

Suni Bambu Kumaş

Giysilerin “viskon”, “suni ipek” veya “viskon suni ipek” ile yapıldığını belirten etiketler aslında hepsinin aynı üretim yöntemleri kullandığını söylemektedir. Bu da kimyasal olarak işlenmiş selüloz lifleridir. Bambu oranı yüksektir. İçeriğini polyester bazlı maddeler ile birlikte, pamuk benzeri maddeler oluşturur.

Bir ürün doğrudan bambu elyafından yapılmadıysa, ancak bitki kaynağı bambunun olduğu üretilmiş bir elyafsa, genel “suni ipek” veya “bambudan yapılmış suni ipek” kullanılarak etiketlenmelidir. Kumaş etiketleme yöntemleri, bazı durumlarda önemli olsa da, suni (yapay) malzemeler ile karıştırılan doğal kumaşlar için bu çok daha önemlidir. Kumaşı satın alan bireyler, eğer etiket bilgilerine ulaşamıyorsa, suni bambu kumaşını, doğal orijinal bambu kumaş zannedip kullanabilirler. Böylelikle geçmişte alerji problemleri olanlar, alerjik reaksiyonlara bile maruz kalabilirler.

İpucu: Suni kumaşlar hakkında yazılmış en kapsamlı derlemeyi okumak istiyorsanız >>> “Sentetik Kumaş Çeşitleri Nelerdir?”

Bambu Kumaş Boyama Teknikleri Nedir?

Bambu kumaş boyası da diğer kumaş boyaları gibidir. Doğal kumaş boyaları bambu modelleri için kullanılabilir. Bambu kumaşının yapısal özelliklerine göre boya inceltme işlemi daha fazla veya daha az yapılabilir. Bambu kumaş boyası temas halinde, solunum yolları, cilt, göz vb. bölgelere zararları bulunmaktadır. İş güvenliği ile ilgili önlem almanız gerekmektedir. Bambu kumaşlarınızı boyarken koruyucu eldiven kullanmak gerekmektedir. Oda sürekli havalandırılmalı, cilt, göz veya diğer hassas organlarımızla temas ettirmemeliyiz. Kaza sonucu veya farklı durumlarda boyanın temas ettiği bölge seri bir şekilde su ve sabun ile temizlenmelidir.

Lacivert Bambu Kumaş Üzerine İşleme Yapan Genç Çizimci Çocuk
Bambu Kumaş Boyayan – Desen Çizen Genç Çocuk

“Kumaş boyama uygulaması yaparken eldiven takmadım ve ellerim sertleşti. Ne yapmalıyım?” diye soruyorsanız. Öncelikle eczacınıza danışmanızda fayda var. Daha sonra eczacının direktifleri doğrultusunda ilgili hekim veya diğer alternatif tedavi süreci işleticileriyle irtibata geçebilirsiniz. Muhtemelen “dekspantenol” vitamini içeren küçük bir nemlendirici bakım kremi yazıp gönderirler. Alerjik veya diğer daha vahim komplikasyonlarda ise çok daha karmaşık tedavi süreçleri bulunmaktadır.

Bambu Kumaş Çevreyi Nasıl Etkiler?

Bambu genellikle çevre dostu bir kumaş olarak lanse edilir. Bazı yönlerden bakıldığında bu söyleyiş doğrudur. Örneğin, bambunun yetiştirilmesi inanılmaz derecede kolaydır. Çok çabuk olgunlaşabilir özelliktedir. Diğer mahsuller için uygun olmayan alanlarda bile büyüyebilir. Bu nedenle, bambu yetiştirmenin zararlı çevresel etkileri teorik olarak nispeten düşüktür. Mahsullerinin sürdürülebilir bir şekilde elde edilmesini sağlamak bireysel bambu üreticilerine bağlıdır.

İronik bir şekilde, bambuya olan modern talep, birçok Çinli üreticinin diğer ağaçların ormanlarını kesip bambu ekmesine neden olmuştur. Bu da bu mahsulün çevresel faydalarını neredeyse tamamen ortadan kaldırmıştır. Ancak 1990’ların sonunda Çin Komünist Partisi böyle uygulamaları yasaklayan düzenlemeler getirdi. Ancak halen yeterli seviyede değildir.

Kumaş Üretimine Tesis Edilmiş Bambu Ağaçlarının Bulunduğu Bir Orman - Endonezya
Endonezya’da Bulunan Bir Bambu Ormanı

Orijinal bambu kumaş üretimi, çevre için nispeten zararsızdır. Ancak “bambu viskon kumaş” üretme süreçlerinin çevre dostu olduğunu söyleyemeyiz. Tüketicilerin bambu kumaş giydiklerinde veya kullandıklarında toksik kimyasallarla karşılaşma riski genellikle bulunmaz. Bununla birlikte, ham bambu kumaşını, suni ipek yapmak için kullanılan selüloza dönüştürmek için çeşitli tehlikeli maddeler kullanılmaktadır.

Örneğin, bambu ağacını selüloz ekstraksiyonuna uygun bir maddeye dönüştürmek için kullanılan kül suyu (karbon disülfür) genellikle tekrar kullanılamaz. Ek olarak, karbon disülfür, suni ipek üretim sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu toksik kimyasalın kullanıldıktan sonra yeniden geri dönüştürülüp kullanılması imkansızdır.

Bambu Kumaş Firesi (Hurdası) ve Geri Dönüşüm Süreçleri

Bambu kumaş çeşitleri üretim girdilerine bölündükten sonra nihai ürün ortaya çıkar. Sonuç olarak ortaya, fire hurda atık kumaş dediğimiz işe yaramayan parçalar çıkar. Bu parçaların geri dönüşüm süreçlerine girmesi gerekmektedir. Çevre dostu bir kumaştan bahsediyorsak elbette geri dönüşüm maliyetleri de düşük olmalıdır. Bambu kumaş da gerçekten böyle bir kumaştır. Geri dönüşümü en az pamuk kadar kolaydır. Üzerinde bulunan boya maddeleri dahil olmak üzere kimyasal atık kontrolü süreçleri %95’in üzerinde yönetilebilir. Ham haldeki bambu liflerinin atık olarak bile ticareti yapılmaktadır. Türkiye’de yaygın olmasa da, bambunun doğduğu topraklarda işleyiş bu şekildedir. Geri dönüşümü yapılan bambu kumaş fireleri bambu ipliği haline getirilir. Bambu iplikler sayesinde rejenere bambu kumaşlar tekrardan üretilebilir. Ya da iplik olarak satılabilir. Rejenere ve orijinal bambu kumaş arasında kalite açısından pek fazla fark yoktur. Size tavsiyemiz, geri dönüştürülmüş rejenere bambu kumaşları satın almanızdır. Bu sayede doğaya ve cüzdanınıza fayda sağlamış olursunuz. Çünkü rejenere bambu kumaş fiyatları, orijinal bambu kumaşı fiyatlarından biraz daha düşüktür.

İpucu: Atık fire kumaş ve diğer hurda tekstil malzemelerinin tüm yolculuklarını okuyup anlamak için >>> Fire (Hurda) Kumaş Fiyatları, Özellikleri Nedir? – Satanlar ve Alan Yerler Nerededir?

İş Güvenliğine Bağlı Çevresel Sorunlar

Çin gibi gelişmekte olan ülkelerde bambu üretimi büyük tartışmalara yol açmaktadır. Örneğin, birçok Çin bambu kumaş fabrikası, çalışanlarını bambu suni ipek üretim sürecinde yayılan gaz halindeki karbon disülfüre maruz bırakmaktadır. Tabi bu iş güvenliğinden uzak çalışma prensipleri sadece Çin’de değil, Rusya, Kuzey Kore, Bolivya, İran gibi komünist kökenli ülkelerde de sıklıkla karşılaşılan durumdur. Türkiye ise iş güvenliği bakımından sıkı denetimlere sahip mekanizmalar altında iş faaliyetlerini sürdürür. Ancak her ülkede olduğu gibi Türkiye’de bile bazı iş güvenliği eksikliklerine rastlamak mümkündür.

Çin Halk Cumhuriyeti ülkesinin bambu kumaş üretimi yapan fabrikalarından çıkan zehirleyici filtresiz gazın görüntüsü.
Çin’de Bambu Kumaş Üreten Fabrikaların Çevreye Yaydığı Zararlı Duman

Karbon disülfür bir nörotoksindir. Ayrıca temas halinde organ hasarına da neden olur. Bu kimyasala maruz kalan işçilerde psikoz, karaciğer hasarı, koma ve körlük gelişebilir. Bu kimyasal kalp krizine bile dolaylı ve doğrudan neden olabilir.

Yaygın olarak viskon suni ipek üretimi için kullanılan diğer ağaçların çoğundaki selülozun aksine, bambu selüloz kapalı döngü üretim süreçleri için uygundur. Bu nedenle, liyosele benzer kumaşlar bambu ile yapılabilir. Liyosel kumaş üretim süreci herhangi bir toksik atık üretmez.

Bununla birlikte, bambu kumaşın büyük çoğunluğu suni ipek ile üretilir. Bu da bambu kumaş kıyafetler yapmak için çevresel olarak bozucu işlemlerin kullanıldığı anlamına gelir. Gerçek bambu elyafının çevreye zararlı olmayan yöntemlerle üretilebileceğini belirtmek önemlidir. Bambu kumaş üreticilerinin bahsettiği faydaları deneyimlemek istiyorsanız, bambu viskoz kumaş satın almak yerine, gerçek elyaflar veya liyosel benzeri bambu selüloz kumaşlar seçmek gerekir.

Bambu Kumaş Satın Alırken Hangi Sertifikaya Bakmalıyız?

Bambu kumaş üretim sertifikaları nedir? diye sorduğumuzda cevabı oldukça basittir. Mekanik yöntemlerle üretilmiş bambu kumaşın organik sertifikalı olması mümkündür. Bambu kumaşı üreten firmalar, üretiminde kullanılan bambu liflerini USDA veya benzeri bir düzenleyici kurum tarafından çevresel olarak sürdürülebilir ve ekonomik olarak etik olduğu belirlenen yöntemlerle yetiştirilirse bu sertifikayı alabilir.

Viskon rayon işlemi ile yapılan bambu kumaş yarı sentetik bir maddeye dönüştürüldüğü için bu maddenin organik olarak kabul edilmesi imkansızdır. Organik bambu diyerek suni ipek sunan dolandırıcı şirketlere karşı dikkatli olun.

Bambu Kumaş Çeşitleri Nedir?

Bambu kumaşlar içerisinde bulunan kompozisyona ve kullanıldığı alana bağlı olarak çeşitlendirilir. Kısaca örneklendirmek gerekirse:

Bambu Kumaş Türleri ve Renk Modelleri Nedir? - Örnek Fotoğraf
Organik Bambu Kumaş Renk ve Modelleri (Bordo, Gri, Lacivert, Kırmızı ve Sarı)

Bambu Pamuk Kumaş

İki tip hammadde birleşimi ile üretilen pamuk ve bambu liflerini barındıran kumaş türüdür.

Bambu Döşemelik Kumaş

Döşeme amacı ile üretilen ve buna uygun dayanıklılık faktörleri eklenmiş olan bambu kumaş türüdür. 

Desenli Bambu Kumaş

Çeşitli baskı ve işleme yöntemleri kullanılarak farklı görsel motifler eklenen bambu kumaş türüdür. 

Bambu Polar Kumaş

Polar kumaş liflerine bambu kumaş lifleri eklenerek oluşturulmuş karışım bir kumaş türüdür.

Kangal Tüyü Rengi Polar Bambu Şardonlu Tüylü Kumaş Gri Renk
Bambu Polar Kumaş – Kirli Beyaz Renk

Bambu İpek Kumaş

İki tip hammadde kullanılarak iki yapının da beğenilen özelliklerini bir araya getirmek için üretilen ipek ve bambu lifleri karışımı kumaş türüdür.

Bambu Keten Kumaş

Her ikisi de doğal lifler olan keten ve bambu liflerinin bir dizi kimyasal ve mekanik işlem ile karıştırılması sonucu oluşan kumaş türüdür. 

Keten Bambu Kumaş Parça Kumaş Üst Üste Dizilmiş
Keten Bambu Kumaş Ham Bez Organik Faydalı Sağlıklı Doğal Kumaş Türleri – Bambu Çeşitleri

Bambu Saten Kumaş

Saten kumaş üretimi için gerek sentetik gerekse organik farklı elyaf çeşitleri kullanılabilir. İpek veya pamuk kaynaklı saten kumaşların yanı sıra bambu saten kumaşlar da görmek mümkündür.

Bambu Nevresim Kumaşı

Nevresim amacıyla kullanılmak için özelleştirilmiş bambu kumaş türüdür. 

Bambu Pike Kumaşı

Bambu kumaş çeşitli olumlu özellikleri ile ev tekstili ürünlerinde de sıkça kullanılmaktadır. Pikelerde de bambu kumaşı son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Bu amaçla kullanılan bambu kumaşa bambu pike kumaşı adı verilmektedir. 

Likralı Bambu Kumaş

Likra ya da diğer adıyla spandex esneklik kabiliyeti dolayısıyla birçok kumaşa eklenir. Bambu kumaşa da eklenebilen bu elastan yapılarla bambu kumaş lifleri bir araya geldiğinde oluşan kumaş likralı bambu kumaş ismiyle adlandırılır. 

Bambu Yatak Kumaşı

Bambu gibi doğal elyafların alıcılar tarafından sağlıklı yönleri dolayısıyla tercih edilme oranı son yıllarda gittikçe artmaktadır. Yumuşaklık ve omurga yapısına uyumlu olması için uğraşılan yataklarda aranan diğer özellikler ise hava geçirgenliği, antibakteriyellik ve cilde karşı hassas olmasıdır. Bu özellikleri ön planda bambu yatak kumaşı üreten firmalar tarafından son zamanlarda oldukça tercih edilmeye başlanmıştır. Öyle bambu yatak kumaşı diye ekstra özellikler eklenmiş bir kumaş türü üretilmeye başlanmıştır. Bu kumaş çoğunlukla bambu yatak kumaşı ismiyle kullanılır.

Pikelik Bambu Kumaş Çift Kişilik Nevresim Takımı Koyu Beyaz Renginde
Bambu Kumaş Yatak Örtüsü (Bej Renk)

Bambu Koltuk Örtüsü Kumaşı

Bilinçli toplumla beraber gelen sağlıklı yaşam ve sağlıklı malzemeler kullanma furyası ile hayatımıza giren antikbakteriyel özellikli bambu kumaşın koltuk örtüsü için özelleştirilimiş dayanıklı formu bambu koltuk örtüsü olarak endüstride adlandırılır.  

Bambu kumaş farklı kumaş formları ile bir araya getirilerek karışım kumaş çeşitleri oluşturulmaktadır. Bambu kumaş lifleri ile süprem, müslin, modal, krep, penye kumaş lifleri karıştırılarak bambu süprem kumaş, bambu müslin kumaş, bambu modal kumaş, bambu krep kumaş veya bambu penye kumaş gibi farklı kumaş varyasyonları üretilmektedir. 

Bazı diğer bambu kumaş çeşitleri ise şunlardır;

 • Bambu dokuma kumaş
 • Taşlanmış bambu kumaş
 • Gofre bambu kumaş
 • İnce bambu kumaş
 • Bambu havlu kumaş
 • Hasır bambu kumaş
 • Bambu organik kumaş
 • Bambu örme kumaş
 • Bambu peştemal kumaşı

Bambu Kumaş Nerede Satılır?/Nereden Alınır?

Bambu kumaş Doğu Asya ülkelerinde üretilmektedir. En büyük bambu kumaş üreticilerinin başında Çin gelmektedir. Ülkemize yurt dışından ithal edilen kumaşlar Denizli, Bursa ve İstanbul merkezli satış noktalarından ülkemize dağılmaktadır. bambu kumaş satın almak istediğinizde en kolay bu  şehirlerde bulabilirsiniz. Online satış sitelerinden de bambu kumaş siparişi verebilirsiniz. 

Bambu Kumaş Fiyatları Nedir?

Bambu kumaş metre fiyatı 3 ile 7 dolar bandındadır. Bambu kumaş toptan alımlarda fiyatlarda belli oranlarda indirimler uygulanmaktadır.
Bambu kumaş kilogram fiyatı ise ortalama 4-5 dolardır. 

Bambu Kumaş Terletir mi?

Bambu kumaş en az terleten kumaş türlerinin başında gelir. Orijinal bir bambu kumaş satın alırsanız, yaz aylarının en sıcak günlerinde bile terleme nöbetlerinizin yok olduğunu göreceksiniz.

Bambu Kumaş Sağlıklı mı?

Bambu kumaş ileri derecede sağlıklı, organik bir kumaş türüdür. Bu yönüyle de epey tercih edilen bir kumaş türüdür. Bu kumaş türünün sağlığa olumsuz yanı üretim aşamasında olur. Üretimde kullanılan kimyasallar üretimi gerçekleştiren bireyler sinir sisteminde rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

İpucu: Organik kumaş çeşitleri, sertifikaları, üreticileri vb. konuları günümüz modası altında ele aldığımız yazıyı okumak için >>> “Organik Kumaşlar ve Çevre Dostu Moda Alternatifleri”

Bambu Kumaş Kaç Derecede Yıkanır?

Bambu kumaşın ılık sularda yıkanması gerekir. Ortalama 30° C sıcaklıktaki sular temizliği için uygun olabilmektedir. 

Bambu Kumaş Tüylenme Yapar mı?

Bambu kumaş tüylenme yapmayan bir kumaş türüdür. Bu özelliğiyle döşeme için de kullanılabilir bir kumaş olarak kabul edilir.

Bambu Kumaş Çeker mi?

Bambu kumaşın sıcak su ile yıkanmaması gerekir. Çok sıcak sularda yıkanan bambu kumaşın yapısı bozulabilir ve çekebilir. 

Bambu Kumaş Faydaları/Yararları Nedir?

 • Yaz aylarında serinlik sağlar. 
 • Nem emiciliği yüksektir. Bu özelliğiyle terde bulunan ürik asitlerin hızla vücuttan uzaklaştırılması sağlanmış olur. 
 • Ultraviyole ışıkları kırar. 
 • Antibakteriyeldir.
 • Alerjik reaksiyonlara neden olmaz.
 • Esnektir dolayısıyla rahat hareket etmenizi sağlar. 

Yorumlar

 1. Tolga BEYDE dedi ki:

  Merhaba,
  Yurt dışı müşterim için kumaş araştırıyorum.
  İstenilen Kumaş Konstrüksiyonu;

  ✔️Kumaş (ÖRME)
  70% Viscose Bamboo + 30% Organic Cotton (GOTS Certified | Global Organic Sertifikalı veya OEKO-TEX 100 Standart Sertifikalı olacak)
  ✔️200 GSM (Gram/m2)
  Digital Baskı kumaş alımı yapmak istiyorum.
  ✔️Sipariş Metrajı: 6.500-7.000 metre (Digital Baskılı | Deneme Siparişi)

  Fiyatlandırma talebim (DİGİTAL BASKILI):
  •Kumaş eni ne kadar?
  •Digital baskılı KDV dahil Kilogram fiyat nedir?
  •Termin Süresi nedir?
  ✔️Sipariş Metrajı: 6.500-7.000 metre (Digital Baskılı)
  Ayrıca,

  Fiyatlandırma KUMAŞ BOYALI;
  ✔️Kumaş
  70% Viscose Bamboo + 30% Organic Cotton (GOTS Certified | Global Organic Sertifikalı veya OEKO-TEX 100 Standart Sertifikalı olacak)
  ✔️200 GSM (Gram/m2)
  ✔️Kumaş Eni?
  ✔️Kumaş boyalı halde KDV dahil Kilogram fiyatı nedir?
  ✔️Termin Süresi?

  (Renk : Beyaz ve açık gri, krem ve somon rengi olacak şekilde fiyatlandırma yapabilirsiniz)
  •Tüm test süreçlerinizden sonra, müşteri okey verdiğini düşünerek;
  Aşağıdaki belirttiğim Digital baskılı metraj için teslim süreci ne kadar olur?

  **************************************
  KOL, PAÇA ve KEMER RİBANA MANŞET:
  Ayrıca kol ve paça manşet için;
  80 cm/En tüp;
  95% Organic Cotton (GOTS Certified)
  5% Elastane
  30/1 Cotton, 230 GSM | Rib. Kg fiyatınızı rica ederim.

  Kol ve Paçada kullanılacak ribana renkleri ise;
  Beyaz ve açık gri, krem ve somon rengi olacak şekilde fiyatlandırma yaparken değerlendirmeye alabilirsiniz..

  Bugün/Yarın gün içerisinde bana dönüş yaparsanız memnun olurum. Birlikte, Sipariş sürecini hızlandırmış oluruz.

  Saygılar

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba kumaşlarla ilgili bir mail gönderdik Tolga Bey. Dijital baskı uygulamamız maalesef yok. Kolaylıklar.

 2. Deniz dedi ki:

  Merhaba fiyat ile ilgili detayli bilgi alabilir miyim. tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, mail adresinize bambu kumaş fiyatları hakkında bir bilgi maili gönderdik. Lütfen e-posta adresinizi kontrol edin. Kolaylıklar…

 3. Suat gürgil dedi ki:

  Merhaba sporda kullanılan tayt modellerinde
  Hangi bambu kumaş kullanılıyor ve nasıl erişebiliriz ..
  Şimdiden tşk ederim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, pamuk-bambu karışımı kumaş çeşitleri kullanılabilir. Kolaylıklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir