Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Cupro Kumaş (Bakır İpeği)

Cupro Kumaş Nedir? Özellikleri, Fiyatları, Satın Al, Elbise Modelleri Hepsi Tek Yazıda. Bu Fotoğraf da Yazının Kapağı

Cupro Kumaş Genel Özellikleri Nedir?

 • Kumaşın İsmi: Cupro Kumaş {amonyak ipeği, bakır ipeği ya da cupra (kupra) kumaş olarak da bilinir}
 • İçeriği: Bakır, amonyak ve sodaya maruz bırakılmış geri dönüşüm pamuk selülozu veya yarı sentetik bir tekstil maddesinin birleşimi ile oluşturulur. 
 • Tahmini İplik Sayısı Varyasyonları: Kupramonyum suni ipek, aşırı inceliğiyle bilinir. İplik sayısı kumaşın tasarımına göre değiştirilir.
 • Nefes Alabilme Yeteneği: Düşük
 • Orta düzeyde bir su geçirmezlik yetisi vardır. 
 • Isıyı Koruma Yeteneği: Orta seviyelerdedir.
 • Gerilebilme Eşiği: Orta derecede gerilebilir.
 • Tüylenme: Cupro kumaş özelliği bakımından kolay tüylenebilir bir kumaş türüdüdür. 
 • İlk Üreten Ülke: ABD’dir. 
 • Günümüzdeki En Büyük İhracatçı Ülke: Çin’dir. 
 • Cupro Kumaş Nasıl Yıkanır?: Soğuk veya sıcak (en fazla 50 derece) suda yıkanabilir.
 • Yaygın Kullanım Alanları: İnce giysiler, şallar, gecelikler, iç çamaşırları, bluzlar, yazlık elbiseler ve diğer hafif gramajlı ürünlerde kullanılmasının yanı sıra cupro kumaş gömlek, pantolon ve elbiseler de üretilebilmektedir. 

Cupro kumaş nedir? özet olarak verdik. Şimdi hep birlikte işin biraz daha çekirdeğine bakalım…

Cupro (Kupra) Kumaş Nedir?

Doğal elyafla yapılan her giysi bir süre sonra ömrünün sonuna ulaşır. Çoğu durumda, pamuklu giysiler kullanıldıktan sonra atılır. Ancak eski tişörtleriniz de kumaş geri dönüşüm firmaları tarafından bazen “cupro” veya “kupra” olarak adlandırılan bir kumaş ürünü yapmak için geri dönüştürülebilir.

Cupro kumaşı, çevreye duyarlılığımıza hitap ederek geri dönüştürülür. Bununla birlikte, aynı zamanda, kupramonyum suni ipek üretimi büyük miktarlarda bakır, amonyak ve kostik soda içerir ve bunların üçü de uygun şekilde atılmadıklarında zehirli olabilir. Dahası, cupro lifler, sertleşmeden önce çeşitli toksik kimyasallarla yıkanmalıdır.Bu da çevreye daha fazla zarar verir.

Cupro tam anlamıyla sentetik olmasa da doğal bir elyaf da değildir. Amonyak, bakır ve kostik sodaya maruz bırakıldıktan sonra, pamuktaki veya diğer bitki ürünündeki selülozun kimyasal yapısı dramatik bir şekilde değişir. Bu da cuproyu doğal veya geri dönüştürülmüş bir lif olarak pazarlanan bir Çin suni ipek türevinin bir başka örneği haline getirir.

Benzer liflerin örnekleri arasında, her ikisi de devlet kontrolündeki Çinli tekstil üreticileri tarafından kapsamlı bir şekilde savunulan liyosel ve tencel yer alır. Sonuç olarak, cupro gibi suni ipek tipi kumaşlar, geri dönüştürülürken çevre üzerinde tamamen sentetik elyaflarla aynı olumsuz etkiye sahip olabilecek yeni bir tekstil kategorisine dahil olur.

Cupro Kumaş Özellikleri

Dijital Baskılı Cupro Kupra Kumaş Giyen Kadın Elbisesi - Sebze (Patlıcan-Biber) Desenli
Desenli Cupro Kumaş Elbise – Kadın Manken – Sırtı Dönük

Cupro kumaş genellikle şu özellikleri dolayısıyla tercih edilir:

 • İncelik
 • Esneklik
 • Ağırlık
 • Diğer Kumaşlara Kolay Entegre Olabilme

En dayanıklı suni ipek türevi olmasa da kupramonyum suni ipek, ipeğe en çok benzeyen sentetik kumaşlardan biridir. Bu nedenle geleneksel olarak bu doğal elyafla yapılan giysilerin yerini almak için sıklıkla kullanılır. Ancak Cupro, -gerçek hakiki ipek kumaş türlerinden değildir.-

Adil olması için bu kumaşın bazı dezavantajlarına değinmemiz gerekir:180 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda kolayca tutuşur. Tutuştuğunda ardında bakır içeren bir tortu bırakır. Buna paralel olarak suni ipek cupro kumaş sıcak suda yıkanamaz.

Cupro Kumaş Nasıl Yapılır?

Kupramonyum suni ipek, pamuklu giysiler gibi bir bitki ürününün selülozunun bir amonyum ve bakır karışımına maruz bırakılmasıyla yapılır. Bu iki element, yeni bir madde yapmak için selülozla birleşir. Daha sonra karışım, kostik soda içine damlatılır ve bir memeciden ekstrüde edilir.

Kumaşın Yarısının Göründüğü Bir Fotoğraf, Çupro Kumaş Fiyatları - Atilla Tekstil
Kahverengi Cupro (Kupra) Kumaş – Overlok Görüntüsü

Ekstrüde ipler daha sonra selülozu yeniden yapılandıran ve amonyak, bakır ve kostik sodayı gideren bir dizi sertleştirme banyosuna daldırılır. Bazı durumlarda, bu banyolar birden çok kez tekrar kullanılabilir. Ancak ne olursa olsun, kupramonyum suni ipek banyoları bir yerde uygun koşullarda imha edilmelidir.

Cupro Kumaş Üreticilerinin Bu Kumaşı Üretme Sebebi Nedir?

Cuprammonium rayon, neredeyse yalnızca giyimde kullanılır. Fakat eşarplar, bazen bu kumaşı da içeren nadir aksesuardan biridir. Çoğu durumda, cupro, bitmiş giysiye veya aksesuara farklı özellikler kazandıran doğal veya sentetik elyaflarla karıştırılır.

Diğer kumaşlarla karıştırıldığında cupramonyum suni ipek giyim uygulamaları arasında bluzlar, kolsuz üstler, tişörtler, spor sutyenleri ve diğer hafif giysiler bulunur. Cupro, en çok, forma uygun elbiseler gibi ince, şeffaf giysilerde kullanılır.

Cupro Kumaş Üreticileri Nerededir?

Diğer tüm sentetik tekstiller gibi, kupramonyum suni ipek için de Çin dünyanın en büyük üreticisidir. Kupramonyum suni ipek üretimi ile ilgili çevresel endişelere rağmen, Çin her yıl Batı ülkelerine tonlarca kupra kumaş ihraç etmeye devam ediyor.

Cupro (Kupra) Kumaş Genel Maliyet ve Fiyatları Nedir?

Cupro kumaş satın almak istediğinizde cupro kumaş üreticileri cupro kumaş metre fiyatını 5-7 dolar aralığında satışa sunuluyor. Cupro parça kumaş veya cupro kumaş toptan da satın alınabilir. Cupro örme kumaş toptan olarak alındığında metre fiyatları ortalama 35 TL’dir. Online kumaş satışı sayesinde evinizden tek tıklamayla istediğiniz kumaş türünü elde edebilirsiniz. 

Cupra rayon, düşük maliyeti nedeniyle kolaylıkla üretilmektedir. Çok az parayla büyük miktarlarda atık selüloz elde edilebilir. Ve bu selülozun birkaç temel elementle karıştırılmasıyla sıfırdan tamamen yeni selüloz lifleri yaratmak mümkündür.

Bu çabanın kar marjları, hacim hareketlerinin yüksek kaldığı varsayıldığında muazzamdır. Ancak suni ipek üreticilerinin zararına, tüketiciler yapay elyaflardan kaçınmaya ve organik alternatifleri benimsemeye devam ediyor. Daha yerleşik elyaf geri dönüşüm süreçleri kullanılabilir hale geldikçe ve insanlar sentetik kumaşı kullanmayı bıraktıkça, kupramonyum suni ipek üretimi ününü kaybedecek.

Cupro Kumaş Çeşitleri

Kupramonyum suni ipek için birçok farklı marka adı ve kelime kullanılsa da, aslında hepsi aynı geri dönüşüm maddesinden oluşturulur. Bilmeniz gereken ilgili terimlerden bazıları şunlardır:

Kupramonyum Suni İpek

Cupra, cupro, amonyak ipeği veya Bemberg içinkullanılan bilimsel isimdir.

Cupra / Kupra

Tescilli marka isimleri yerine, bu terimlerin sadece cuprammonium rayon için fabrika argosu bir kavram olduğu anlaşılıyor.

Amonyak İpeği

Altın Rengi (Gold) Cupra Kupra Kumaş Görüntüsü Kırışık Halde
Amonyak İpeği ile Yapılmış Altın Rengi Parlak Cupro Kumaş

Kumaş pazarlamacılarının, amonyağın vücudunuzla temas etmesini isteyeceğiniz bir şey olmadığını uzun zaman önce fark edeceğini düşünürdünüz. Ancak suni ipek giysiler birçok Türk tekstil web sitesinde hala “amonyak ipeği” olarak anılıyor.

Bemberg

Amerika Birleşik Devletleri’nde üreticiler hala suni ipek üretmeye çalışırken, J.P. Bemberg adlı bir şirket tarafından “Bemberg” ticari adıyla patenti alınmış çok benzer bir kumaş türü üretilmektedir.

Cupro (Kupra) Kumaşın Doğal Yaşam Süreçlerine Etkisi Nedir?

Geri dönüştürülmesine rağmen, cuprammonium rayon çevre üzerinde kesinlikle olumsuz bir etkiye sahiptir. Çevre krizlerine çözüm aramak yerine, cupro ve benzeri kumaş üreticileri, atık ürünleri nasıl paraya dönüştüreceğini bulmaya çalışıyor.

Yıllar geçtikçe Çin, dünyadaki atıkları son derece düşük bir maliyetle yavaş yavaş biriktirdi ve Pekin’deki laboratuvar bilim adamları, bu atık malzemeyi kullanılabilir kumaşa dönüştürmek için yeni yollar geliştirmek için yorulmadan çalıştılar.Bakır, amonyak ve kostik soda ucuzdur ve cupro üretim süreci de aynı şekilde ucuzdur.

Selülozun amonyak ve bakır ile karıştırılıp giyilebilir kumaşa dönüştürülmesi sürecinin güvenliğine çok az önem verildiği için, bu toksik maddelerin kupramonyum suni ipek üretim süreci tamamlandıktan sonra uygun şekilde imha edilmiyor olmasına şaşırmamak gerek. Çin’in sentetik tekstil fabrikaları, günümüzün köle emeğinin sığınağı olarak dünya çapında eleştiriliyor. 

Cupro Kumaş Geri Dönüşümü

Pamuğun atık bir ürünü olan pamuk linterinden yapılmıştır. Tencel ve Lyocell gibi kapalı bir döngüde üretilir. Bu da kullanılan kimyasalların daha sonra çıkarılabileceği ve suyun yeniden kullanılabileceği anlamına gelir. % 100 bitki bazlı malzemelerden üretildiği için biyolojik olarak parçalanabilir. Suyla yıkanır (makinede veya elde yıkanır), bu nedenle kuru temizlemeye gerek yoktur.

Cupro Nasıl Bir Kumaş?

Yumuşak hatta çok yumuşak bir kumaştır. Aslında Cupro, pürüzsüz ve güzel örtülü olduğu için makinede yıkanabilir bir ipek alternatifi olarak kullanılır.

Cupro Kumaş Dokusu - Lacivert - Açık Mavi - Işık Vurmuş ve Karanlık Noktaları Bulunmakta
Mavi Renk Cupro Kumaş Yakın Çekim Yüzey Görüntüsü

Suni ipek ile aynı ailede olmasına rağmen pamuk gibi nefes alabilir. Hafifliği, örtüsü ve nefes alabilirliği onu sıcak havalar için ideal kılar.

Cupro Kumaşın Olumlu ve Olumsuz Özellikleri

Diğer kumaşlar gibi kupra kumaş çeşitlerinin de kendine göre artı ve eksileri vardır:

Avantajlar

 •  Pamuk işlemenin atık yan ürünlerini kullanır.
 • Kumaş içerisinde geri dönüşebilir materyaller (pamuk atığı) kullanılır. Buna paralel, biyolojik olarak parçalanabilir. 
 • Hafif ve nefes alabilir.
 • Diğer kumaşlarla kolayca karışır.
 • Fantastik bir şekilde boyanabilir ve canlı baskılar elde edilebilir.
 • Şeffaftır ve esnekliği iyidir.
 • Makinede yıkanabilir. (soğuk yıkama)
 • Hipoalerjenik ve anti-statiktir.
 • Tamamen vegan dostudur.
 • Pamuktan daha az atık su oluşturur.

 Dezavantajlar

 • Oluşturma sürecinde bazı sert kimyasallar kullanır.
 • 180 ° C’nin üzerindeki sıcaklıklarda kolayca tutuşur.
 • Ateşlendiğinde bakırımsı bir kalıntı bırakır.
 • Kurutma makinesi ile kurutulamaz.
 • Soğuk yıkanmalıdır.
 • Kolayca kırışır. Bu nedenle seyahatlerde taşımak için uygun değildir.

Cupro Kumaş Polyester Mi?

Cupro ve polyester gibi insan yapımı kumaşlar, günümüzde modada en çok kullanılan malzemelerden bazılarıdır. Üretimi hızlı, kolay ve ucuzdur. Pamuk gibi doğal liflere göre birçok avantaj sunarlar.

Cupro, bitkilerden veya ağaçtan elde edilen insan yapımı bir selülozik elyaftır. Yarı sentetik bir kumaştır ve polyesterden çok farklıdır. Polyester, petrokimyasallardan yapılan sentetik bir kumaştır.

Diğer selülozik lifler arasında viskoz suni ipek, modal, liyosel ve asetat bulunur. Selüloz adı verilen doğal bir polimerden yapılırlar. Selüloz bitkilerde, ağaçlarda, meyvelerde ve tarımsal atıklarda bulunur.

Doğal selülozun moda için kumaşlara dönüştürülmesi kimyasal yoğun süreçleri içerir. Hammadde viskoz bir çözelti içinde çözülür ve ardından örme veya dokuma kumaşlar için iplikler yapmak üzere liflere dönüştürülür.

Hem pamuklu cupro hem de polyester cupro, gömlek, elbise, pantolon, takım elbise, ceket ve iç çamaşırı gibi giyim eşyalarında kullanılır. Halihazırda temin edilebilirler. Kolayca boyanabilirler ve özelliklerini geliştirmek için sıklıkla diğer elyaf türleriyle karıştırılırlar.

Küresel Polyester Kumaş Üreticileri

Polyester kumaş, küresel olarak tekstil ve konfeksiyon için en çok kullanılan kumaş olmaya devam etmektedir. Toplam polyester elyaf üretimi 2018’de dünya çapında 55 milyon tona yükselmiştir. Bu rakam küresel elyaf üretiminin % 52’sini temsil etmektedir.

Çin, dünyadaki en büyük polyester üreticisidir. Polyester elyafların yarısı Zhejiang bölgesinde ve üçte biri Jiangsu’da üretilmektedir.

İpucu: Tekstil elyafları hakkındaki detaylı yazımızı okumak için >>> “Tekstil Elyafı Nedir?”

Günümüz moda markaları ve tasarımcıları yeni koleksiyonları için çeşitli sentetik ve yarı sentetik kumaşlar kullanıyor. Tüketiciler şık ve modaya uygun kıyafetleri uygun fiyata daha hızlı talep ediyor.

Cupro’nun giyim için popülaritesi keten veya ipek gibi daha pahalı kumaşlara alternatif olarak artıyor. Son 20 yılda modanın hızlı yükselişi, kıyafetleri tek kullanımlık bir meta haline getiriyor.

Moda endüstrisi, küresel olarak en büyük kirleticilerden biridir. Büyük miktarda tekstil atığından, kirlilikten ve karbon emisyonlarının kaynağını oluşturur. 

Neyse ki, sürdürülebilirlik tekstil ve konfeksiyon endüstrisinde ilgi görüyor. Bilinçli tüketiciler daha çevre dostu ürünler talep ediyor. Moda markaları ve tasarımcıları daha sürdürülebilir kumaşlar tercih ediyor. Polyester, naylon ve akrilik gibi sentetik kumaşlar çevreye çok zarar veriyor.

Cupro Örme Kumaş Çeşitleri

 • Kupramonyum suni ipek 
 • Amonyak ipeği
 • Bemberg

Cupro (kupra) kumaş nedir? detaylıca öğrendiğimize göre, şimdi de en çok kafa karıştıran bazı soruları cevaplayalım.

Cupro Kumaş Elbise Giymek Sağlıklı Mı?

Cupro Kumaş Elbise Metre Fiyatları Satın Al - Cupro Kumaş Kıyafet Nasıl Olur?
Kahverengi Cupro Kumaş ile Yapılmış Elbise Modeli – Sade – Desensiz

Cupro kumaş pamuk çekirdeğinin etrafındaki liflerden oluşturulur. Fakat bu lifler amonyak ve bakır ile birleştirilerek bu kumaş elde edilir. Bu da cuproyu pamuk gibi bir sağlıklı lif kumaş türünden uzaklaştırılır. 

Cupro Kumaş Kırışır Mı?

Cupro kumaş kırışabilen bir kumaş türüdür. Dolaba katlamadan koyarsanız buharlı bir ütüden geçirilmesi gerekecek.

Krem Rengi Cupro Kumaş Vintage - Old - Kırışır mı?
Kırışmış Halde Bulunan İpek Jakarlı Cupro Kumaş

Cupro Kumaş Yıkanır Mı?

Cupro kumaş soğuk veya ılık sularda hem elde hem de çamaşır makinesinde yıkanabilir.

Cupro Kumaş Terletir Mi?

Hafif ve nefes alabilirdir. Rahatsız edici bir terletme yaşatmaz.

Cupro Kumaş Yazlık Mı?

Cupro kumaş yazlık bir kumaş türüdür. Mükemmel bir dokusu ve rahatlığı vardır. 

Buraya kadar cupro nasıl bir kumaştır bunu öğrendik. 

Bakır İpeği Nedir?

Bakır İpeği Lifi Nedir? - İpek Kumaş Boyama İşlemi
Bakır İpeği Lifi ile Yapılmış İnce Kumaş – Sarı – Turuncu ve Yeşil Renk

Bakır ipeği olarak adlandırılan kumaş türü aslında cupro kumaşın ta kendisidir. Cupro kumaş ise tamamiyle selüloz kaynaklı bir kumaş türüdür. Fakat farklı kimyasal işlemler geçirir. Bu nedenle yarı sentetik bir kumaş olduğu söylenebilir. 

Bakır İpeği Lifi Nedir?

İpek liflerinin bakır renkte bulunan özellikteki kozalara verilen isimdir.

İpek kumaşlarına da değinmeden olmaz. Bakalım neymiş ortalama ipek liflerinden üretilen kumaş fiyatları?

İpek Kumaş Fiyatları

Sizlere tüm ipek kumaş türlerinin ortalama fiyat bilgisini vermek istiyoruz.

 • İpek saten kumaş fiyatları 35 liraya bulunabileceği gibi yüzlerce liraya alınabilir. 
 • İpek kadife kumaş fiyatları ortalama 40 TL.
 • İpek tül kumaş fiyatları metresi için 5 ila 15 dolar arasında bulunabiliyor.
 • İpek astar kumaş fiyatları metre bazında 15-17 lira bandında satışta. 
 • İpek keten kumaş ve ipek krep kumaş fiyatları 65-125 TL aralığında. 
 • Bambu ipek kumaş fiyatları metre bazında 2-6 dolar bandında değişiyor.
 • İpek şifon kumaş metre fiyatı 28 TL dolaylarındadır.
 • İpek gabardin kumaş fiyatları standart gabardin kumaşların biraz üzerindedir. 
 • İpek jarse kumaş fiyatları da standart jarse kumaşların bir miktar üzerindedir.

Ekstra

-İpek kumaş satan yerler ülkemizde genellikle İstanbul ve Bursa’da bulunur. Toptan ipek kumaş fiyatları, parça ipek kumaş veya metrelik ipek kumaş fiyatlarından daha düşük seyreder.

-Bakır yünü ile elde edilen bakır iplikten bakır kumaş adı verilen bir kumaş oluşturulur.

-Baskılı ipek kumaş fiyatları normal ipek kumaş fiyatına göre farklılık gösteriyor. Bu fiyat farkında ise kullanılan baskı teknolojisinin ne olduğu, ne sayıda ürüne baskı yapıldığı ve baskı materyali olarak ne kullanıldığı etki ediyor. 

Bazı İpek Kumaş Çeşitleri

 • Dut İpek Kumaş
 • Şifon
 • Krep Döşin
 • Saten Düşes
 • Dupiyon-Hint İpeği
 • Jorjet
 • Japon İpeği
 • Organze
 • Tafta

Yorumlar “Cupro Kumaş (Bakır İpeği)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir