Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Muz İplik Nedir?

Atilla Tekstil, Muz İplik Nedir? Tekstil Bilgilendirme Atölyesi Bilgi Yazısı Kapak Fotoğrafı

Muz Lifi İplik Nedir?

Bu yazımızda çok ince bir iplik türü olan muz iplik ne demek? onu inceleyeceğiz. Muz iplik nedir? / Özellikleri nelerdir? / Nasıl üretilir? / Kaliteli muz iplik bobin ve kg fiyatları nedir?” gibi soruları ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

Muz lifi ipliği, muz ağaçlarından çürüyen dış kabuk katmanlarından yapılır. Öncelikle muz kabukları toplanır. Daha sonra klorofil yapılarının seyreltilmesi için suya batırılır. Bitkileri ve algleri yeşil yapan pigment de budur. Klorofil çıkarıldıktan sonra, geriye sadece selüloz lifleri kalır. Bunlar daha sonra hamura ekstrüde edilir. Son olarak iplik haline getirilir. Muz kabukları iplik haline getirildikten sonra, boyama işlemlerine sokulur. Muz iplikler boyandıktan sonra iplik sarma makineleri ile sarılır. Daha sonra bu ince iplik türü iplik satan firmalar aracılığıyla piyasaya sürülür.  

150 Denye Dikiş Overlok için Penye Muz İpliği Nedir?
150 Denye Beyaz Renk Muz İplik (Mavi Bobin)

Muz lifi ipliği, muz ağaçlarının çürüyen kabuğundan yapıldığı için, bu ipliğin üretiminde hiçbir ağaç zarar görmemektedir. Muz ağaçları büyüdükçe kabukları zaten soyulmaya başlamaktadır. Bu ipliğin üretimi sırasında hiçbir ağaç kesilmediği ve sadece ağaçların atıklarını kullandığımız için, sürdürülebilir tekstil iplikleri olarak sınıflandırılabilir. Muz lifinden iplik üretimi sayesinde aslında ağaçlar ölü kabuklarından kurtulmaktadır. Bu sayede yalnızca  mükemmel bir iplik türü değil, aynı zamanda yenilenebilir ve sürdürülebilir bir iplik elde edebiliriz. Muz iplikleri vegan özelliğe de sahiptir. Biyolojik olarak çok kolay bir şekilde doğada parçalanabilir.

İpucu: Muz lifi ipliğinden üretilen muz kumaşı hakkında detaylı bilgi almak için >>> “Muz Lifi Kumaş Nedir?”

Muz İplik Hakkında Teknik Bilgiler

Doku Özellikleri

Yumuşak ve parlak olan bu iplik doku olarak bambu ipliğine benzer. Kullanmadan önce ve kullandıktan sonra dokusu inanılmaz derecede yumuşaktır. Kullandıktan sonra kumaşın üzerinde biraz daha sert olduğunu görebilirsiniz. Ancak zamanla bitmiş ürünü kullanıldıkça iplik yumuşar. Birkaç yıkamadan sonra iplik bölgeleri kısa sürede ultra yumuşaklığına kavuşur. İpliğin elle eğrilmiş doğası nedeniyle bazı tutarsızlıklar (bazı yerler kalın, bazı yerler ince) meydana gelebilir. Ancak iplik rengini kumaşa benzer tutarak bu olumsuz durumu ortadan kaldırabilirsiniz.

İpucu: Muz kumaşa çok benzeyen bambu kumaş hakkında yazdığımız yazıyı okumak için >>> “Bambu Kumaş Nedir?”

Bükümsel Özellikler

Bazen ipliğiniz kendi kendine dönme yapabilir. Bu sorunu ipliği ters yönde bükerek çözebilirsiniz. Bu, ipliğinizi hızlı bir şekilde düzeltecektir. Doğru bir ütüleme ile de bu problemi yok edebilirsiniz.

Muz İplik ile Lacost Polo Örme Kumaşa Overlok Çekme İşlemi
Muz iplik ile Pike Örme Kumaşa Elle Dikiş Yaparken

Fiziksel Kalite

Bambu ipliğini anımsatan şaşırtıcı derecede yumuşak bir kumaştır. Elle bükülmüş olması nedeniyle kalın ve ince noktalar veya düğümler gibi bazı tutarsızlıklar olabilir. Bu iplik kullandıkça zamanla daha da yumuşar. Bu iplik sadece yumuşak değil, aynı zamanda inanılmaz derecede güçlüdür. Bir dikiş sürecinde bu ipliğin koptuğu veya yırtıldığı neredeyse hiç görülmez.

Doğal İplik Çeşitlerinden Bambu İpliği Kirli Beyaz Renk Yüzde Yüz Organik
%100 Organik Bambu Lifi İplik – Krem Rengi

Temizleme Yöntemleri

Elde soğuk suda yıkayın. Düz olarak yatırarak kurutun veya kuru temizleme yapın. Yalnızca hassas programda kurutun.

*Muz ipliklerinin teknik özellikleri hakkında bilgi verdik. Muz iplik ne demek?, Muz iplik üretimi nasıl yapılır? gibi soruları cevapladık. Şimdi de muz lifi iplikleri hakkında sıkça sorulan sorulara değinelim.

Muz İplik İngilizcesi Nedir?

Muz iplik olarak adlandırdığımız liflerin İngilizce adı “banana yarn’dır. Bu nedenle muz iplik ile üretilen kumaşların ismi karşımıza banana kumaş olarak da çıkabilir.

Google Çeviri ile Çevirilmiş Muz İplik İngilizce-Türkçe: Banana Yarn
Muz İplik İngilizcesi Ne Demek? – Google Translate

Muz İplik Kg ve Bobin Fiyatları Nedir?

Muz iplik satın almak istediğinizde farklı türde muz ipliklerle karşılaşmanız olasıdır. Bu çeşitlilikler fiyat konusunda da farklılıklar doğurmaktadır. Bu bağlamda ne tür ve ne miktarda aldığınıza bağlı olarak ortalama fiyatları şu şekilde sıralayabiliriz:

Toptan Muz İplik Satış Fiyatları

Hemen hemen her endüstriyel üründe olduğu gibi muz iplik ve kumaşlarda da toptan alımlarda fiyatlarda belli oranlarda indirimler uygulanır. Toptan olarak satın alacağınız orijinal muz ipliklerin bobin fiyatı ortalama 8-15 TL arasında değişir.

150 Denye Muz İplik Satış Fiyatları

150 denye muz ipliğini onlarca farklı renkte bulmak mümkündür. Bu tür iplik aynı zamanda “overlok iplik” veya “overlok muz iplik” olarak da adlandırılır. Bu tür iplik günümüzde Türkiye’ye yurt dışından getirildiği için döviz kurlarına göre farklılık gösterir. Kaliteli bir 150 denye overlok muz iplik bobin fiyatı ortalama 1 dolardır.

150 Numara / Denye Parti Malı Toptan Muz İpi Satın Al Overlok İçin-Beyaz Renk
150 Denye Muz İplik Açılmamış Orijinal Bobinler – Beyaz Renk

Muz İplik Kilogram Fiyatları

Mevcut piyasada orijinal muz ipliğin kilogram fiyatı 50-60 TL dolaylarındadır. Parti malı veya stok fazlası, ihracat fazlası muz iplik modellerinin fiyatları, orijinal muz iplik fiyatlarından çok daha ucuzdur. Parti malı kullanılmış veya açılmamış karışık renkli muz ipliklerin kg fiyatı, ortalama 20-30 TL civarındadır.

Kaliteli Muz İplik Nasıl Olur?

Muz iplik tamamen doğal muz ağacı liflerinden elde edilebileceği gibi farklı kimyasallar veya sentetik liflerle karıştırılarak da üretilir. Sürdürülebilirlik açısından en kalitelisi saf muz ipliktir. Bu tür kumaş veganlığı nedeniyle hem sağlığa hem de çevreye zarar vermez. Ayrıca kaliteli ipliklerden üretilmiş muz kumaşlar karakteristik özellikleri ile de diğer kumaş türlerinden ayrılır. Kaliteli bir muz iplik ipek hissi yaratır. Sağlamlığı sayesinde muz iplik dikiş ipliği olarak oldukça sık tercih edilir. Penye tarzı (Örn: 30/1 Süprem Kumaş) kumaş çeşitlerini dikmek için sıklıkla kullanılmaktadır.

Muz Ağacı Liflerinden İplik Üretimi İçin Firmaların Alması Gereken Sertifikalar Nedir?

Bursa ilinde bulunan Muz İplik Bobin Sarma Fabrikası, Makineler İplikleri Sarıyor
Muz İplik Sarma Makinesi 54 HP

Bu yazımızda bir meyve olan muz ağacının kumaşa dönüşme serüvenine tanık olduk. Her ne kadar ilk karşılaşmada olur mu öyle şey dedirtse de muz ağacından iplikler üretilmektedir. Şu anda, piyasa hacmi çok fazla olmayan bir ürün olduğundan, muz lifi ipliği endüstrisinde sertifikasyonun pek önemi yoktur. Muz lifi daha popüler hale geldikçe, bu gelişmekte olan sektöre yönelik özel sertifikaların ortaya çıkması olasıdır. Şimdilik muz ipliklerin organik olarak yetiştirildiğini bilmemiz yeterlidir. Güvenli, sürdürülebilir muz lifi iplikleri satın almak istiyorsanız, bunu elde etmenin yolu organik iplik ve kumaş satan firmalar ile iletişime geçmektir.

İpucu: Tekstilde yer alan diğer iplik çeşitleri hakkında bilgi almak için >>> “Tekstilde İplik İsimleri ve Çeşitleri Nedir?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir