Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Pike Kumaş

Pike kumaş özellikleri, çeşitleri, türleri, fiyatları, kullanım alanları, metresi ne kadar, terletir mi, lakost polo yaka lacoste pike dokuma örme kumaş likralı likrasız detaylı kapsamlı makale nedir?

İÇİNDEKİLER

Pike (Lakost) Kumaş Nedir?

Pike kumaş, yükseltilmiş dokulu yüzeyi ile öne çıkan bir tekstil ürünüdür. “Pike” terimi, kumaşın dokuma şeklini ifade eden Fransızca “iğnelemek” kelimesinden gelir. Pike kumaşı çeşitli malzemelerden üretilebilir. En popüleri lakost (lacoste) pike kumaş polo gömleklerinin yapımında kullanılan pamuk elyafıdır. Pike kumaş nedir? sorusunu daha ayrıntılı ele alalım..

Pike kumaş, kumaş yüzeyinde yükseltilmiş bir doku oluşturmak için bir iplik kombinasyonunun kullanıldığı belirli bir dokuma tekniği ile oluşturulur. Doku, çözgü adı verilen bir takım ipliğin, atkı adı verilen başka bir iplik takımının üstüne ve altına dokunmasıyla oluşturulur. Atkı iplikleri daha sonra kumaşın yüzeyine itilerek kabarık, dokulu bir etki yaratılır.

Pike kumaşı, dayanıklılığı, aşınmaya ve yıpranmaya karşı direnci ile bilinir. Kumaşın yükseltilmiş dokusu, takılmalara, çekmelere ve diğer hasar türlerine karşı daha dayanıklı hale getiren bir bariyer oluşturur. Buna ek olarak, pike kumaşının yapısal ter emiciliği onu spor giyimde kullanılan kıyafetler için mükemmel kılar. Pamuklu pike kumaş ürünlerinin nefes alabilirliği, havanın cilt etrafında dolaşmasına izin vererek kullanıcının serin ve kuru kalmasına yardımcı olduğundan, aktif yaşam tarzı içerisinde bulunan bireyler için de oldukça kullanışlı bir ürün olarak karşımıza çıkar.

Açık Mor Renk (Eflatun) Pike Lakost Kumaş Yüzey Fotoğrafı / Yakın Çekim
Eflatun Rengi Pike Kumaş

Lacoste kumaş, asıl olarak rahatlığı, dayanıklılığı ve nefes alabilirliği ile tanınan üstün kaliteli pamuklu pike kumaştan üretilen pike polo gömlekleriyle tanınan bir Fransız şirketidir. Altını tekrar çizmek adına, bu kumaş türü, aktif giyim ve spor giyim için mükemmeldir. Bu özellik sebebiyle tenis ve golf tişörtlerinde kullanıldığı görülmektedir. Aynı zamanda gündelik giyim için de kullanılabilir.

Sonuç olarak pike kumaş, çok çeşitli giyim ürünleri için mükemmel olan çok yönlü, dayanıklı ve rahat bir tekstildir. Yükseltilmiş, dokulu yüzeyi, ona benzersiz bir görünüm ve his verir. Aşınmaya ve yırtılmaya karşı dirençlidir.

Pike kumaş özellikleri tam olarak nedir? Başlıklar halinde hızlıca bakalım…

Pike Kumaş Özellikleri Nedir?

Doku

Pike kumaş, belirli bir dokuma tekniği ile oluşturulan kabartmalı, dokulu yüzeyi ile karakterize edilir.

Dayanıklılık

Pike kumaşı, dayanıklılığı ve aşınmaya ve yırtılmaya karşı direnci ile bilinir. Kumaşın yükseltilmiş dokusu, onu takılmalara, çekmelere ve diğer hasar türlerine karşı daha dayanıklı hale getiren bir bariyer oluşturur.

Emicilik

Pike kumaşı oldukça emicidir. Bu sayede spor giyim ve diğer aktif yaşam giysilerinde rahatlıkla kullanılabilir. Ciltteki nemi uzaklaştırarak kullanıcıyı kuru ve rahat tutar. Pamuk, mikrofiber gibi bazı pike kumaş türleri, kullanıcının kuru ve rahat kalmasına yardımcı olan nem emici özelliklere sahiptir.

Rahatlık

Pike kumaşı, cilde rahatlık hissi veren, yumuşak ve nefes alabilen bir kumaştır.

Bakımı Kolay

Pike kumaşın bakımı kolaydır. Makinede yıkanabilir ve kurutulabilir.

Çok Yönlü Kullanım Alanı

Pike kumaşı polo tişörtler, elbiseler ve hatta pantolonlar gibi çok çeşitli giyim eşyası yapmak için kullanılabilir.

Çabuk Kuruyan

Polyester, naylon ve mikrofiber gibi bazı pike kumaş türleri, hızlı kuruma özelliklerine sahiptir.

Sıcak Tutabilirlik

Yünlü pike gibi bazı pike kumaş türleri yüksek sıcaklık sağlayabilir. Bu da onları soğuk havalarda giyilebilecek giysiler için uygun hale getirir.

UV Koruması

Bazı pike kumaş türleri, cildi zararlı UV ışınlarından korumaya yardımcı olan UV koruması sağlayabilir. Bu özellik sayesinde kumaşı açık hava etkinlikleri için uygun hale getirir. Ayrıca birçok üretici, UV koruması veya nem tutma gibi bazı özellikleri geliştirmek için kumaşa farklı işlemler uygular.

Hafiflik

Keten pike gibi bazı pike kumaş türleri hafiftir. Bu da onları minimum ağırlığa sahip kıyafetler yapmak için uygun kılar.

Solmazlık

Pike kumaşlar renk haslıkları ile bilinirler. Yani güneş (ışık), su veya diğer çevresel faktörlere maruz kaldıklarında solmaya veya renk kaybetmeye karşı iyi bir dirence sahiptirler.

Kolay Baskı İşlemi

Pike kumaşların üzerine baskı yapılması kolaydır. Böylelikle, lakost pike kumaşlarla karmaşık tasarımlara veya ilginç ve zor baskılı desenlere sahip giysiler yapmanın basit olduğunu söyleyebiliriz.

Büzülme Direnci

Pek çok pike türü, sık sık yıkanacak giysiler için arzu edilen bir özellik olan büzülmeye karşı iyi bir dirence sahiptir.

Yüksek Çekme Mukavemeti

Pike kumaş çeşitleri yüksek gerilme mukavemetine sahiptir. Bu da kırılma veya yırtılma olmadan çok fazla baskıya dayanabilecekleri anlamına gelir. Bu özellik onları sık (uzun süreli) giyilecek giysiler haline getirmektedir.

Kırışmazlık

Birçok pike kumaş türü, kırışmaya karşı iyi bir dirence sahiptir. Bu da pikeyi minimum düzeyde ütüleme gerektiren giysilerde popüler bir malzeme yapar.

Esneyebilirlik

Spandex (lycra) pike gibi bazı pike kumaş türleri makul esnekliğe sahiptir. Bu da onları esneklik ve hareket gerektiren giysiler yapmak için harika bir ürün haline getirir.

Hipoalerjeniklik

Pamuk, ipek, bambu ve organik pamuklu lacoste gibi bazı pike kumaş türleri hipoalerjeniktir. Bu nedenle hassas cilde sahip kişiler için uygundur.

Çevre Dostu (Sürdürülebilir)

Sürdürülebilir Tekstil Kumaş Geri Dönüşümü Başlığını Yansıtan Gif Medyası
Yenilenebilir Enerji Temsili Gif

Organik pamuk, bambu ve tencel lakost gibi bazı pike kumaş türleri -bazı tüketiciler için önemli bir husus olan- çevre dostu ve sürdürülebilirdir. Pike kumaş üretiminin çevreye etkilerini daha sonra ayrıntılı ele alacağız.

Pike kumaşın özelliklerine değindikten sonra şimdi de pike kumaş türleri hakkında kapsamlı bir liste hazırladık. Hep beraber lakost kumaş çeşitleri nedir? İnceleyelim…

Pike (Lakost) Kumaş Çeşitleri Nedir?

Pike kumaşın örme şekline, desenine, üretimde kullanılan liflere göre farklı çeşitleri vardır. Siyah, pembe, beyaz, sarı, gri, lacivert, mavi, turuncu, yeşil renkli kısaca rengarenk pike kumaş bulabilirsiniz.

2022 Yılının En Çok Online Toptan Satışı Yapılan Pike Kumaş Renkleri Nedir? / Beyaz, Turuncu, Fıstık Yeşili, Lacivert, Gri, Siyah, Pembe, Mor, Çim Yeşili...
Çok Satan Pike (Lakost) Kumaş Renkleri

Pike kumaş farklı sentetik veya doğal elyaflarla üretilebilir. Bu elyaflar pamuk, polyester, naylon veya likralı olabilir. Bunlara ek olarak jarse, dimi, şönil, kapitone, jakarlı, şanel pike örme kumaşların da üretimi sıklıkla yapılmaktadır. Bu pike kumaşlar farklı desen ve kalınlıklarda üretilmektedir. Desenli pike kumaşları evlerimizde yatak ve koltuk örtülerinde görebiliriz.

Polyester Pike Kumaş

Bu tür pike kumaşı, polyester ve pamuk karışımından yapılır. Dayanıklılığı, çekme ve buruşmaya karşı direnci ile bilinir. Aynı zamanda çabuk kurur. Nemi emdiği için spor giyim imalatında sıklıkla kullanılır.

İpucu: Polyester kumaş çeşitleri ve özellikleriyle ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız >>> “Polyester Kumaş Nedir?”

Modal Pike Kumaş

Modal pike, kayın ağacından elde edilen Modal liflerinden üretilir. Yumuşaklığı, dökümlülüğü, çekme ve buruşmaya karşı direnci ile bilinir. Aynı zamanda çevre dostu ve sürdürülebilirdir.

İpucu: Modal kumaşlar hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız >>> “Modal Kumaş Nedir?”

Asetat Pike Kumaş

Asetat pike, selülozdan elde edilen Asetat liflerinden yapılır. Parlaklığı, dökümlü oluşu ve kırışmaya karşı direnci ile bilinir.

Viskon Pike Kumaş

Viskon pike, odun hamurundan elde edilen viskon liflerinden yapılır. Dökümlü yapısı, yumuşaklığı, çekme ve kırışmaya karşı direnci ile karakterize edilir.

İpucu: Viskon kumaş fiyatları, özellikleri, çeşitleri ve modelleri hakkında çok kapsamlı yazımızı okumak için >>> “Viskon Kumaş Nedir?”

Spandeks Pike Kumaş

Spandex pike, spandeks ve diğer liflerin bir karışımından yapılır. Esneyebilirliği, dayanıklılığı ve buruşmaya karşı direnci ile tanınır.

İpucu: Esner özellik katabilen spandeks kumaşın tüm ayrıntılarıyla işlendiği yazıya ulaşmak için >>> “Spandeks Kumaş Nedir?”

Mikrofiber Pike Kumaş

Mikrofiber pike, son derece ince sentetik lifler olan Mikrofiber liflerden yapılır. Yumuşaklığı, nefes alabilirliği, emiciliği ve kırışmaya karşı direnci ile bilinir.

İpucu: Havlulardan ve temizlik bezlerinden tanıdığımız mikrofiber kumaşlar hakkında yazılmış kapsamlı makaleyi okumak için >>> “Mikrofiber Kumaş Nedir?”

Naylon Pike Kumaş

Naylon pike, esneme kabiliyeti, dayanıklılığı, kırışmaya ve büzülmeye karşı direnci ile bilinmektedir. Aynı zamanda çabuk kurur. Bu da onu terleme sporları için eşsiz bir seçim yapar.

İpucu: Sentetik kumaşlar grubuna dahil olan naylon kumaş türleri hakkında bilgi edinmek istiyorsanız >>> “Naylon Kumaş Nedir?”

Keten Pike Kumaş

Keten pike, keten ipliklerinden yapılır. Hafifliği, nefes alabilirliği ve emiciliği ile bilinir. Aynı zamanda hipoalerjeniktir. Kırışmaya ve çekmeye karşı iyi bir dirence sahiptir. Ancak pamuk veya sentetik lifler kadar güçlü değildir.

İpucu: Yaz aylarının kurtarıcısı keten kumaş hakkında özellikleri, çeşitleri, fiyatları gibi detaylı bilgilere erişmek için >>> “Keten Kumaş Nedir?”

Yün Pike Kumaş

Yün pike, yün lifleri ile üretilir. Sıcak tutması, dayanıklılığı ve büzülmeye karşı direnci ile meşhurdur. Ayrıca hipoalerjenik ve nefes alabilir özelliktedir. Bu da onu soğuk havalarda giyilecek kıyafetler için iyi bir seçim haline getirmektedir.

İpucu: Yün kumaş özellikleri, çeşitleri, üretimi, fiyatları, satın alınabilir modelleri vb. tüm detaylı bilgilere ulaşmak için >>> “Yün Kumaş Nedir?”

Rayon Pike Kumaş

Rayon pike imalatı, rayon elyafından yapılır. Örme hissi, yumuşaklık ve nem emici özellikleri ile bilinir. Ayrıca hipoalerjeniktir. Hava geçirgenliği yüksektir. Ancak pamuk veya sentetik lifler kadar dayanıklı değildir.

Tensel (Liyosel) Pike Kumaş

Tensel pike kumaş, okaliptüs ağaçlarından elde edilen Tencel liflerinden yapılır. Yumuşaklığı, nefes alabilirliği ve nem emici özellikleriyle bilinir. Aynı şekilde çevre dostu ve sürdürülebilir özelliklere sahiptir. Liyosel pike, odun hamurundan elde edilen Liyosel liflerinden yapılır. Yumuşaklığı, nefes alabilirliği ve nem emici özellikleriyle bilinir. Tensel kumaşa benzer olarak çevre dostu ve sürdürülebilirdir.

İpucu: Tencel (Lyocell) kumaşlar hakkında tüm merak ettiklerinizi bulabileceğiniz yazıyı okumak için >>> “Liyosel (Tensel) Kumaş Nedir?”

İpek Pike Kumaş

İpek pike, ipek ipliklerden yapılan lüks bir pike kumaş türüdür. Parlaklığı, dökümlü yüzeyi ve yumuşak dokunuş hissi ile bilinir. Ayrıca hipoalerjenik ve nefes alabilir olması, onu özel günler veya resmi tören giyimleri için mükemmel bir seçim haline getirir.

İpucu: İpek kumaş çeşitleri, özellikleri, kullanım alanları, fiyatları vb. hakkında kapsamlı makaleyi okumak istiyorsanız >>> “İpek Kumaş Nedir?”

Bambu Pike Kumaş

Bambu pike, adından da anlaşılacağı üzere bambu liflerinden imal edilir. Yumuşaklığı, nefes alabilirliği ve nem emici özellikleriyle bilinir. Aynı zamanda üretiminde çevreye zararı çok azdır. Sürdürülebilir olduğu bilinmektedir.

Yukarıda birçok pike kumaş türlerinden bahsettik. Seçeceğiniz pike kumaş türü, özel ihtiyaç ve tercihlerinize bağlı olarak değişiklik gösterir. Her türün kendine özgü özellikleri ve faydaları vardır. Bir seçim yapmadan önce dikmeyi planladığınız giysi türünü, elde etmek istediğiniz rahatlık düzeyini ve kumaşın dayanıklılığını göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Pamuk-polyester veya ipek-pamuk karışımlar oluşturmak için lakost örme şekli ile kombine edilebilecek başka birçok kumaş türü olduğunu belirtmekte fayda vardır. Bu karışımlar, birden fazla kumaşın avantajlarını bir arada sunabilir ve nihai ürüne benzersiz özellikler verebilir.

İpucu: Organik kumaşların atası bambu lifleriyle üretilen bambu kumaş hakkında detaylı bilgi yazısını okumak için >>> “Bambu Kumaş Nedir?”

Pamuklu Pike Kumaş

En yaygın pike kumaş türüdür ve %100 pamuktan üretilir. Yumuşaklığı, nefes alabilirliği ve kolay bakımı ile bilinir. Aynı zamanda hipoalerjeniktir, yani hassas cilde sahip kişiler için iyi bir seçimdir.

Pike kumaşı, pamuk, ipek ve hatta polyester ve naylon gibi sentetik lifler dahil olmak üzere çeşitli malzemelerden yapılabilir. Pamuklu pike yumuşaklığı, nefes alabilirliği ve bakımının kolay olması nedeniyle en popüler türdür. Pamuklu pike ayrıca hipoalerjeniktir. Bu da onu hassas cilde sahip kişiler için iyi bir seçim yapar.

Bu pike türü, tarım ilacı veya sentetik gübre kullanılmadan yetiştirilen organik pamuktan yapılmalıdır. Yumuşaklığı, nefes alabilirliği ve kolay bakımı ile bilinir. Aynı zamanda çevre dostu ve sürdürülebilirdir.

İpucu: Pamuk lifleri ile üretilen pamuklu kumaşlar hakkında daha detaylı bilgi almak için >>> “Pamuk Kumaş Nedir?”

Pamuklu Pike (Lacost) Kumaşın Özellikleri Nedir?

Pamuklu pike kumaş türü, lacoste kumaş imalatında en çok kullanılan lif yapısına sahiptir. Gelin hep birlikte bu popüler lakost kumaş türünün özelliklerine bakalım..

Dayanıklılık

Sık sık yıkanmaya karşı dayanıklıdır. Aşınmaya ve tüylenmeye karşı güçlü ve eşsiz bir kumaştır.

Emicilik

Pamuklu pike oldukça emici bir yapıya sahiptir. Bu özelliğiyle spor giyim ve diğer aktif hareket gerekliliğini karşılayan giysiler için iyi bir seçimdir.

Rahatlık

Pamuklu pike kumaş, ciltte rahatlık hissi veren, yumuşak ve nefes alabilen bir kumaştır. Giyildiğinde sizi asla rahatsız etmez. Aksine, yumuşak kumaşın cildinizi kavradığını görebilirsiniz.

Kolay Bakım Şartları

Pamuk pike kumaşın bakımı çok basittir. Makinede yıkanabilir. Ayrıca kurutma makinelerinde kumaşın yapısına zarar vermeden kurutulabilir.

Çok Yönlülük

Pike kumaşının pamuklu versiyonu, polo tişörtler, elbiseler ve hatta pantolonlar gibi çok çeşitli giyim eşyası imalatı yapmak için kullanılabilir.

Pike lakost kumaşın en çok satın alınan versiyonu olan “pamuklu pike kumaşı” hakkında ayrıca spesifik özelliklere değindik. Şimdi hemen pike kumaş ile üretilen ürünlerin genel kullanım alanları nedir? Öğrenelim…

Pike Kumaş Kullanım Alanları Nedir?

Pike (lakost) kumaş, küçük yükseltilmiş ipliklerden oluşan “kuş gözü” deseniyle oluşturulan yükseltilmiş, dokulu bir yüzeye sahip bir dokuma kumaş türüdür. Genellikle polo gömlekleri, tenis ve golf kıyafetleri ile diğer spor ve gündelik kıyafetlerin yapımında kullanılır.

Koyu Kırmızı Renk Lakost Kumaş Yakalı Düğmeli Tişört Yüzey Fotoğrafı - Yakın Çekim
Bordo Renk Pike Kumaş Lakost Polo Yaka Tişört

Pike kumaş aynı zamanda yatak örtüsü ve kırlent astarı yapımında da kullanılır. Bazen dekoratif yastık yapımında da kullanıldığı görülmektedir. Ek olarak pike lakost kumaş türleri, elbiseler, gömlek modelleri, bluzlar, etekler vb. çeşitli giysilerde bulunabilen çok yönlü bir kumaştır.

Pike kumaş, çok sayıda uygulamaya sahip, çok yönlü ve yaygın olarak kullanılan bir kumaştır. Pike kumaşının en yaygın kullanımlarından bazıları şunlardır:

Polo Lakost Gömlekler

Pike kumaşı en çok, genellikle pamuklu pikeden yapılan lacoste polo gömleklerle ilişkilendirilir. Kumaşın kabartmalı, dokulu yüzeyi gömleğe benzersiz bir görünüm ve his verir. Aşınmaya ve yırtılmaya karşı oldukça dayanıklıdır.

Spor Giysiler

Pike kumaşın emiciliği ve nefes alabilirliği, onu tenis ve golf gibi lüks spor gömlekleri için ideal bir seçim haline getirmiştir. Şort, pantolon ve diğer dış giyim ürünlerinin imalatını yapmak için de kullanılabilir.

Pike kumaşı futbol formaları, basketbol formaları ve eşofmanlar gibi atletik giysileri üretmek için kullanılır. Kumaşın kabartmalı, dokulu yüzeyi, atletik giysilere tam olarak uygun ve benzersiz bir görünüş sağlar.

Gündelik Giyim

Pike kumaş, bluz, elbise ve etek gibi günlük giyim için popüler bir seçimdir. Yumuşaklığı ve rahatlığı onu günlük kullanım için oldukça ideal hale getirmektedir.

Resmi Giyim

İpek pike gibi bazı pike kumaş türleri lükstür ve iyi döküme sahiptir. Bu da onları abiye elbise ve takım elbise gibi resmi giyim kıyafetleri için popüler hale getirmiştir.

Ev Dekorasyonu

Dikenli Yaprak Detaylı Serigrafi Baskılı Pamuklu Lakost Pike Masa ve Sehpa Örtüsü - Mavi- Beyaz Renk
Yaprak Desenli Pike Kumaş Masa Örtüsü

Pike kumaşı, kırlent, masa örtüsü, yastık kılıfı ve perde gibi ev dekor öğelerinin yapımında da kullanılabilir.

Şapkalar

Siyah Renk Timsah Desenli Orijinal Pike Lakost Kumaş Kadın Erkek Unisex Şapka Fotoğrafı
Siyah Renk Lakost Kumaş Şapka

Pike kumaş ayrıca kep, şapka ve diğer şapka türlerini üretmek için kullanılır. Yaz aylarında sizi güneşin bezdirici ışınlarından korur.

Çantalar

Pike kumaşı, bez çanta, sırt çantası, alışveriş torbası ve spor çantası gibi çanta modellerinin yapımında kullanılabilir.

Aksesuarlar

Pike kumaşı ayrıca kemer, bileklik ve diğer aksesuarların yapımında da kullanılır.

Düğün Kıyafetleri

Pike kumaşı, damat yeleği, papyon, cep mendili gibi düğün kıyafetlerinde de kullanılmaktadır.

Dış Mekan Mobilyaları

Pike kumaşı, dış mekan minderleri ve mobilya yastıkları yapmak için kullanılabilir.

Döşemelik

Mavi Mor Renk Ortası Döşemelik Pike Lakost Kumaş Akrilik, Polyester ve Pamuk Karışımı
Mavi Renk Döşemelik Akrilik-Pamuk Karışımı Pike Kumaş Fotoğrafı

Pike kumaşı koltuk minderleri, koltuk kılıfları gibi döşemelik projelerde de kullanılabilir.

Çocuk Giyim

Pike kumaşı, dayanıklılığı, rahatlığı, nefes alabilirliği bakımından cilt dostu oluşu ve bakımının kolay olması nedeniyle çocuk giyiminde de popüler bir seçimdir.

İş Kıyafetleri

Pike kumaş aynı zamanda tulum vb. diğer koruyucu giysi türleri gibi iş kıyafetleri yapmak için de kullanılır. Kumaşın dayanıklı ve mukavemetli yapısı, onu iş kıyafetleri için çok uygun hale getirmektedir. Bazı şirketler peçete, masa örtüsü ve servis altlığı gibi çarşaflarda pike kumaşı kullanır.

Deniz Kıyafetleri

Pike kumaşı solmaya ve çekmeye karşı dayanıklı olduğu ve ıslandığında çabuk kuruduğu için mayo, bikini gibi modelli deniz giysilerinin yapımında da kullanılmaktadır.

Pijama Takımları ve Ev Giyimi

Pike kumaşı rahat, nefes alabilen ve bakımı kolay olduğu için pijama ve eşofman takımlarında, ayrıca ev içi giyim ürünlerinde kullanılır.

Evcil Hayvan Kıyafetleri

Pike kumaşı, kedi veya köpek kazakları, pijamaları, şortları ve gömlekleri gibi evcil hayvan kıyafetleri yapmak için de kullanıldığı bilinmektedir. Lacoste pike kumaştan elde edilen kedi, köpek, tavşan, kuş vb. evcil hayvan (pet) kıyafetleri oldukça rahattır ve temizlenmesi kolaydır.

İç Giyim

Pike kumaşı yumuşak, rahat ve iyi esnediği için sütyen, baksır ve külot gibi iç çamaşırlarının yapımında kullanılabilir.

Kapitone Kumaş Astarı

Pike kumaşı, kapitone kumaş ürünlerine eşsiz bir doku ve boyut kazandırdığı için mont, kaban, parka vb. ürün projelerinde de kullanılabilir.

Bilgi: Kapitone kumaş nasıl bir kumaştır?, özellikleri, çeşitleri, fiyatları nedir? diye merak ediyorsanız >>> “Kapitone Kumaş Nedir?”

El Sanatları

Pike kumaşı doldurulmuş hayvanlar, oyuncak bebekler, amigurumi ve diğer el işleri gibi çeşitli zanaat projelerinde kullanılabilir.

Endüstriyel Kullanım

Su Geçirmeyen Lacoste Kumaş Fotoğrafı - Mavi Renk
Su Geçirmez Pike Kumaş

Pike kumaşı, çanta, önlük, aşınmaya, yıpranmaya karşı dayanıklılık ve direnç gerektiren diğer öğelerin yapılması gibi endüstriyel amaçlar için kullanılabilir. Pike kumaş, filtre ve izolasyon gibi endüstriyel uygulamalarda da yer almaktadır.

Kumaşın yüksek dokulu yüzeyi mükemmel filtreleme özellikleri sağlamaktadır. Dayanıklılığı ile ısıya ve kimyasallara karşı dirençlidir. Bu sayede yalıtım çalışmalarında oldukça işe yarar.

Nakış

Pike kumaşı aynı zamanda nakış için de uygundur. Giyim, ev dekorasyonu ve diğer öğeler üzerinde özel tasarım ve desenler yapmak için kullanılabilir.

Pike Kumaş Üretiminin Çevreye Etkisi Nedir?

Pike kumaş üretiminin sürdürülebilirliği, liflerin cinsine ve onu üretmek için kullanılan yöntemlere bağlıdır.

Pamuk, bambu, tensel ve organik pamuklu pike kumaşları, böcek ilacı veya sentetik gübre kullanılmadan yetiştirildikleri ve biyolojik olarak parçalanabildikleri için daha sürdürülebilir seçenekler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tür pike kumaşlar da yenilenebilir kaynaklardır. Sentetik elyaflara kıyasla daha düşük olumsuz çevresel etkilere sahiptir.

Pike Kumaş Lakost Üretimi Yapan Firmalar Çevreye Etki Olarak Verdikleri Tam Olarak Nedir?
Pike Kumaş Üretimi ve Sürdürülebilirlik Konulu Resim

Bununla birlikte, bazı konvansiyonel pamuklar, çevre ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabilecek böcek ilaçları ve sentetik gübreler kullanılarak yetiştirilmektedir. Geleneksel pamuk üretimi ayrıca çok fazla su ve enerji gerektirir. Bu da sürdürülebilirlik açısından endişe kaynağı olabilir.

Polyester, naylon ve mikrofiber pike gibi sentetik lifler, petrol gibi yenilenemeyen kaynaklardan elde edildikleri ve biyolojik olarak parçalanmaları uzun zaman aldığı için çevre dostu olarak görülmemektedir. Sentetik elyaf üretim süreçleri sonuc çevreye zararlı kimyasallar salınır. Bunun için ayrıca yüksek enerji tüketimi gereklidir.

Birçok pike üreticisinin organik pamuk kullanarak, su ve enerjiyi geri dönüştürerek ve üretim süreçlerinde sürdürülebilir uygulamaları hayata geçirerek üretimlerini daha sürdürülebilir hale getirmek için adımlar attığını belirtmekte fayda vardır. Pike kumaşların sürdürülebilirliğini değerlendirirken, bir ürünün üretimden çöpe atılmasına kadar tüm yaşam döngüsünü dikkate almak da önemlidir.

Pike kumaş üretiminin çevre üzerinde olumsuz bir etkiye neden olmasının birkaç yolu mevcuttur:

Tarım İlacı ve Sentetik Gübre Kullanımı

Pike kumaş yapımında kullanılan en yaygın liflerden biri olan konvansiyonel pamuk, genellikle böcek ilacı ve sentetik gübre kullanılarak yetiştirilmektedir. Bu kimyasallar çevre ve insan sağlığına zarar verebildiği gibi toprak ve su kirliliğine de yol açabilmektedir. Pestisit ve suni gübre kullanımının çevre ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabilmektedir. Spesifik etkilerden bazıları şunlardır:

 • Yapay gübreler toprağın pH seviyelerini değiştirerek bitki büyümesini ve biyolojik çeşitliliği olumsuz etkileyebilir.
 • Pestisitler suyu ve toprağı kirletebilir, su yaşamı ve toprak sağlığı için önemli olan mikroorganizmalar üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir.
 • Pestisitler, arılar ve kelebekler, kuşlar ve su yaşamı gibi faydalı böcekler dahil olmak üzere hedef olmayan türlere zarar verebilir. Bu, ekosistemi bozabilir ve biyolojik çeşitliliği azaltabilir.
 • Pestisitler, pestisitlere dirençli haşerelerin gelişmesine yol açarak, gelecekteki haşere kontrolü çabalarını daha zor ve maliyetli hale getirebilir.
 • Pestisitlerin insanlar üzerinde etkileri, kanser ve endokrin bozulması dahil olmak üzere olumsuz sağlık etkileri olabilir.
 • Suni gübrelerin ayrıca, su kütlelerinde alglerin aşırı büyümesine yol açan bir süreç olan ötrofikasyona katkıyı azaltmak, oksijen seviyelerini azaltmak ve su yaşamını öldürmek gibi çevre üzerinde olumsuz etkileri olabilir.
 • Gübre akışı ayrıca yeraltı sularını ve yüzey su kaynaklarını kirletebilir ve ayrıca toprak sağlığının azalmasına neden olabilir.

Genel olarak, pestisitleri ve suni gübreleri sorumluluk bilinciyle sürdürülebilir bir şekilde kullanmak, çevreye ve insan sağlığına daha az zararlı olabilecek alternatif haşere yönetimi stratejileri ve doğal gübreleri değerlendirmeye almak önem arz etmektedir.

Aşırı Su Tüketimi

Pamuk üretimi, pamuğun yetiştirildiği bölgelerde su kıtlığına ve su kaynaklarının tükenmesine yol açabilen yüksek su tüketimi ile bilinir.

Enerji Tüketimi

Pike kumaş üretimi, sera gazlarının salınmasına ve iklim değişikliğine katkıda bulunabilecek büyük miktarda enerji gerektirir.

Mikrofiber Kirlilik

Pike kumaş yapımında yaygın olarak kullanılan polyester, naylon ve mikrofiber gibi sentetik lifler, üretim ve yıkama sırasında suya çok küçük lifler bırakabilir. Bu mikro lifler okyanuslara ve nehirlere karışabilir ve denizin doğal döngüdeki yaşamına zarar verebilir.

Kimyasal Kirlilik

Polyester, naylon ve mikrofiber gibi sentetik elyafların üretimi, hava kirliliğine katkıda bulunan ve insan sağlığına zararlı olabilecek uçucu organik bileşikler gibi zararlı kimyasalları çevreye salar.

Atık ve İmha Sorunları

Pike kumaşı ömrünün sonuna geldiğinde, uygun şekilde bertaraf edilmezse çevresel atık ve kirliliğe neden olabilir. Sentetik lifler biyolojik olarak parçalanamaz. Yani çevrede yüzyıllarca kalarak kirliliğe ve çöp yığınlarına yol açabilirler.

Sonuç olarak, pamuk, bambu, tencel, organik pamuk gibi doğal liflerden ve sürdürülebilir uygulamalarla üretilen pike kumaşlarında sürdürülebilir seçenekler bulmak mümkün olduğu gibi, çevre dostu olmayan sentetik pike kumaşlara da rastlamamız mümkündür. Peki pike kumaş satın almak istediğimizde çevre dostu bir ticaret yapmanın yolu nedir?

*Birçok pike üreticisinin, sürdürülebilir tarım uygulamalarını kullanarak, su ve enerji tüketimini azaltarak ve atık malzemeler için geri dönüşüm programları uygulayarak üretimlerinin çevresel etkisini en aza indirmek için adımlar attığını belirtmekte fayda var. Ancak, tüm üreticiler sürdürülebilir uygulamaları benimsememektedir.

Bilgi: Kumaşların organik olarak geri dönüşümünün nasıl yapıldığını ve diğer atık fire kumaşların tekrar tekstil sektörüne kazandırılması süreçleri hakkında bilgi edinmek için >>> “Atık Fire Kumaş Geri Dönüşümü Süreçleri Nedir?”

*Pike kumaşları satın alırken üretimin çevresel etkisini göz önünde bulundurmanızı tavsiye etmekteyiz. Ayrıca pike kumaş satan firmaların doğru atık kontrol protokollerini uyguladığından emin olmalısınız.

Pike Kumaş Fiyatları Nedir?

Pike kumaşı satın almak isterseniz farklı modellerde farklı fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz. Ülkemizde Denizli, Bursa ve İstanbul gibi şehirlerde kolaylıkla ve genelde daha uygun fiyatlarda pike (lacoste) dokuma kumaş bulursunuz. Pike kumaş fiyatları üretimde kullanılan elyafa bağlıdır. Belirli bir proje için gereken pike kumaşı miktarı, yapılan parçanın türüne, parçanın boyutuna ve kumaşın genişliğine bağlı olacaktır.

Örneğin, bir pike polo tişört yapıyorsanız, gömleğin boyutunu, kumaşın genişliğini ve yaka, manşetler ve diğer detayları yapmak için gereken kumaş miktarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Genel bir kural, çekme, kesme ve eşleşen kalıpları hesaba katmak için bitmiş giysi ölçüsünün 1,5-2 katını satın almanız gerekir.

Bazı kumaşlar diğerlerinden daha fazla çekebileceğinden, kumaşın çekme oranını da göz önünde bulundurmak önemlidir. Bazı kumaşların genişliğinin (eni) 140 cm veya bazılarının 150 cm olduğuna dikkat etmek de önemlidir. Bu nedenle kumaşın genişliği (eni) de gereken kumaş miktarını etkileyebilir.

Özel bir lakost kıyafet projeniz için gereken pike kumaş miktarının daha net bir tahminini elde etmek için dikiş kalıpçısına veya bir terziye danışmak en mantıklı hareket olacaktır.

Pike Takımına Kaç Metre Kumaş Gerekmektedir?

Pike takımları genelde 220×240 veya 220×230 ölçülerinde olur. Yastık örtüleri ise 50×70 cm ölçülerindedir.

Pike Kumaşın Metresi Ne Kadardır?

Perakende olarak alacaksanız, yani birkaç metre, o zaman ortalama metresi 30-40 TL ödemeniz gerekmektedir. Toptan pike kumaş satın aldığınızda daha ucuza -ortalama 15-20 TL arasında bir fiyata- mal edebilirsiniz. Kabartmalı pike kumaşı metre fiyatları, özelliklerine bağlı olarak ortalama 50 TL’dir.

Pike Kumaş Terletir mi?

Pike kumaş gözenekli bir yapıya sahiptir. Farklı kalınlıklarda bulabileceğiniz pike kumaşlar çok kalın olmadığı sürece terletmez. Tabii ki bu durum kumaş üretiminde kullanılan elyafların türüne de bağlıdır. Örneğin pamuk pike kumaşlar terletmezken polyester pike kumaşlar terletebilir.

Pike Kumaş Yazlık mı Kışlık mı?

Farklı kalınlıklarda üretilen pike kumaşlar hem yazın hem kış aylarında kullanılabilir.

Pike Kumaş Yıkanınca Çeker mi?

Pike kumaşlar çok yüksek sıcaklıklarda yıkanmamalıdır. Aksi takdirde eninde ve boyunda çekme yaparak kumaşta veya kıyafette küçülmeler görülebilir.

Pike kumaş nedir? sorusunun yanıtını en ufak detaylarıyla vermeye çalıştık. Aklınıza takılan konuları veya varsa sorularınızı, yorum kısmından gönderebilirsiniz..

Yorumlar

 1. Selahattin Durmaz dedi ki:

  Selamlar ben İstanbul Kartal’dan yazıyorum pike lakost kumaş fiyatları ve modelleri hakkında daha detaylı bilgi için ne yapmamız gerekir?
  Ve toplu parça kumaş alabilir miyiz ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, mevcut lakost pike kumaş çeşitleri ve metre, kilo fiyatları hakkında detaylı bilgi mail adresinize gönderilmiştir. Lütfen kontrol edin. Ayrıca telefon numaramız üzerinden bizi arayarak da bilgi alabilirsiniz. Kolaylıklar..

 2. mustafa aygün dedi ki:

  Merhaba ! Kaliteli bir tshirt imalatı için ( polo gömlek yapımında kullanılan gibi ) gerekli pike kumaş fiyatları nedir ? Spor kulubum icin 200 adet diktirmek istiyorum, yaklaşık bir maliyet hesaplamak icin bu bilgiye ihtiyacım var. Selamlarımla
  Mustafa Aygun

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey, polo yaka gömlek imalatı için gerekli lakost pike kumaşı fiyatları hakkında size bir mail gönderdik. Lütfen kontrol edip dönüş yapın. Kolaylıklar..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir